Leiden vierde 3 oktoberfeest massaal en muzikaal Karstens doet zijn plicht en wint de Hutspot-ronde Bekende melodieën galmden LEIDEN Het muzikale gedeelte van de 3 oktober-viering werd dit jaar weer eens afgesloten in de Stadsge hoorzaal en aangezien het hele feest dit jaar in het teken van de muziek stond, had de 3 oktober-vereniging geen betere afsluiting kunnen beden ken dan de kwis „Herkent u deze melodie?", gepresenteerd door Kick Stokhuyzen en de onafscheidelijke Laura. Eer het echter zover was, had het publiek vóór de pauze al kunnen genieten van de prestaties van het Majorettenpeloton uit Hoog- erheide en het meeslepende spel van het zigeunerorkest Lajos Horvath, dat echter in de entourage van de Stadsgehoorzaal niet helemaal uit de verf kwam. De kwis zelf was een genoegen om naar te kijken, al was het alleen maar vanwege het Improvisatiewerk, dat nodig was om de toeschouwers zoveel mogelijk de illusie te geven dat zij naar een getrouwe kopie van het bekende televisieprogramma za ten te kijken. Ook voor de kandida ten had dit natuurlijk gevolgen. Eén van de deelnemers had voortdurend moeite de vragen te verstaan en een ander was kennelijk nog niet hele maal vertrouwd geraakt met de Aanvankelijk zag het er even naar uit dat een Leidenaar, de heer H. Fran ke (dir. Leidse Sleuteltjes), winnaar zou worden, maar de „raadcarrousel" besliste de strijd duidelijk in het voordeel van de heer Stuurman uit Rotterdam. De heer Van Schaick moest als voorheen zoveel musical kandidaten genoegen nemen met de derde plaats. De muzikale omlijsting vertoonde he laas enkele schoonheidsfoutjes. Het Amsterdams Operette Gezelschap zong en acteerde met groot enthou siasme, maar liet helaas nogal eens een onzuiver nootje vallen. Margriet de Groot liep daarentegen op dit punt geen enkele risico. Zij hoefde zich alleen maar te vertonen, de grammofoonplaat zorgde wel voor het geluid. Meer waardering had lk voor onze Jon ge Leidse tenor Piet Maas, leerling van de vijfde klas van het conserva torium te Amsterdam en bezitter van een stem met grote toekomst mogelijkheden. Stem en techniek zijn duidelijk nog in ontwikkeling en deze jonge zanger dient daarom voorlopig uiterst voorzichtig met zijn materiaal om te gaan. Het piano en mezzo-forte zingen heeft hij al goed deels onder de knie en daardoor weet hij vooral in het middenregis- ter al tot prachtige prestaties te ko- DONDERDAG 4 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN 3 oktober in Leiden; spaarpotjes worden weer leeggemaakt en door de hele stad ruikt men de hutspot, iedere rechtgeaarde Leidenaar kijkt al enige weken van te voren naar dit feest uit, vervuld van de meest uiteen lopende gevoelens, 't Is het feest van de haring en de olie bollen, van de kaneelstokken en de kermis. Het is bovenal het feest van de dikke portemonnee: ieder jaar weer zijn de prijzen hoger en komt de aanslag op de beurs harder aan. Weinigen malen er om. De scholen, kantoren en fa brieken zijn dicht, de zon schijnt en het is gezellig. Bo vendien, wat hoge prijzen betreft zijn we wel wat ge wend. Het was dmk in de binnenstad. De heren van de „3-okto-ber Vereeniging" hebben het ont zet-feest toch niet geheel willen verleggen naar de rand van Leiden, met name de Haarlem mervaart en de Groenoordhal en omgeving. Een half uurtje nadat iedereen in de buurt van het Stadhuis door Omstreeks deze tijd gingen ook de Na afloop too; het Leidsch Politie Muziekgezel schap en iedereen in de buiten wijken door meedogenloze ge luidswagens gewekt was, stap ten reeds tientallen wielrenners op hun iletsen om in de omge ving van de Beestenmarkt om de prijzen te rijden. botswagentjes weer rijden. Wie hier niet aanwezig was, ging iets later in de ochtend naar het ringsteken kijken op de Bree- straat. Originele, zwarte Friese paarden voor originele Friese sjezen waarop de koetsier en de rings'.ekende dame zat. Natuur lijk in origineel Fries kledij. Weer eens wat anders in Leiden cn het trok dan ook heel wat bekijks. De heer Griebsma en mevrouw Halma wisten tenslot te de meeste ringetjes te be machtigen. het kermisterrein rond de Groenoordhal, hoofdzakelijk via de gezellige Oud-Hollandse markt op de Lange Mare langs de kraampjes aan de Haarlem- mei vaart Enorme opstoppingen ontstonden hier, men kreeg nau welijks de gelegenheid een vette oliebol of een dunne paling naar binnen te werken. Langza merhand begint men te twijfe len aan de geschiktheid van de Haarlemmervaart als verbin ding tussen de binnenstad en het kermisterrein. Enorm veel sfeer gaat door al dat trekken cn duwen verloren. Hoogtepunt van ieder 3 oktober feest is nog steeds de optocht. „Muzikale hutspot" was dit keer de titel van de kleurige sliert van praalwagens, muziek korpsen, majorettes en paarden. Ook olifanten lieten hun lange snuit zien. De lengte van de stoet stond overigens in generlei verhouding tot de wachttijd die de gemiddelde toeschouwer maakte. Een klein uurtje en al ios was voorbij: velen hebben hiervoor aanmerkelijk langer geduld gehad. Overigens was het een wonder dat er geen on gelukken met paarden ontston den door de vreselijk lawaaiige bromfietsen bij de „West Side Story". Over lawaai gesproken: de hele Groenoord hal stond er 's avonds bol van. Oorzaken: de popgroep Plasticfeet. Radio Veronica's drive-in show en Long Tall Ernie en zijn „sha kende" vetkuiven. Traditiege trouw zorgden knetterende vuurpijlen en lichtfonteinen voor een waardig afscheid van deze 78ste 3-oktöber-feestviering in Leiden. ARNOLD HENDRIKSEN. LEIDEN - Gerben Karstens, Leidenaar bij uitstek, stel de zijn eigen publiek niet teleur. Na een enerveren de ronde won hij de Huts pot-koers en loste daar mee de algemene verwach ting in. Totaal niet be dreigd legde hij de laatste meters af, tot groot genoe gen van de talrijke toe schouwers. Joop Rietho ven, organisator en wed strijdleider, was zeer ver guld met de overwinning van zijn Swift-lid, die hij speciaal uit Frankrijk had laten overkomen. Karstens zelf toonde zich weinig ver rast: „Ik kwam toch om te winnen". Duidelijke taal van deze prof, die momen teel in grootse vorm ver keert. De hele ronde was trouwens één groot succes. Organisatorisch zat de zaak uitstekend in elkaar, terwijl de opkomst van het Leidse publiek ver boven de erwachting bleef- De rijders moeilijk 'rondje' was geweest. zelf hadden er ook wel zin ook al was de algemene conclu sie na afloop, dat dit een zeer Moeilijk omda' het parcours bochtig, hohbc g en kort was, maar vooral omdat er overal te genwind *as". verwoordde Cock van der Huls; de opinie van de coureur.. Ook de winnaar benadrukte de moeilMcheidsgraad van de koers: „Je Jenki misschien dat ik er niets voor hoefde te doen, maar geloof maar dat dit soort kermiskoersen en met name deze een zeer lastige was. Per- soonl.jk houd L helemaal niet van zo'n kort en hobbelig crite rium". aldus Gerben Karstens. Hij had gelijk maar juist deze factoren maakten de zaak voor het publiek zo interessant. De enkele profs - Duyndam. Kar stens. Breussing - hadden het zwaar te verduren tussen de vechtlustige amateurs, waarvan vooral Cor Schuuring een sterke exponent bleek t» zijn. Halfweg koer.' besloot hij om het maar eens te wage- en inderdaad leek deze vluchtpoging in tegen stelling tot eerdere, succes te gaan hebben. Een vijftiental ronden joegen Schuuring, Schui ten en Vermeulen voor het pelo ton uit, maur toen laatstge noemde terugviel was 't met de over/ge '.vee al snel gedaan. Voornamcl'Jk ook. omdat Kar stens zich met dt zaak ging be moeien; Breussing meetrok en met Schuitcr en Schuuring doorging. Duyndam was er te laat bij en hoewel hij terugvocht gelukte het hem niet om bij de koplo pers te komen. Piet van Leeuwen viel jammer ge noeg terug uit de tweede groep (pech; en nadat de nieuwelin gen gesprint hadden (Mart Vis ser won) ontspon zich een leuke strijd. Karstens ging 'sleuren', 't peloton werd op ronde gezet en nadat de grote groep aan de kant was gekomen restte alleen nog de vraag: Hoe zou Karstens gaan winnen? Hij liet het met op een sprint aankomen, maar demarreerde twee ronden voor het eind. Niemand kon nog vol gen en de bloemen, beker cn trui waren voor de sterkste. Gerben Harsten,. Schuaring behaald" een verdiende tweede plaats en greep ook nog de leiaersprijs. Een uitstekend slot ven een ron de, die het verdient om tot tra ditie «v worden gemaakt. AD VAN KAAM

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3