Oostenrijk kan beveiliging emigranten niet meer aan joodse De ingebeelde zieke van speelse Globe Frits doet weer blits Honger in Ethiopië vijftigduizend doden Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin PORION KORTE METTEN D. P. R. gaat zich verdiepen in thema I. p. o. WERELD DONDERDAG 4 OKTOBER 1973 PAGINA Van onze correspondent WENEN Het waren de Israëli'» die het eerst besloten om do Sovjet joden in Oostenrijk met prikkeldraad te omringen. Dit besluit dat een1 paar maanden ge leden genomen werd, was al een ernstige aanduiding dat het kasteel Schönau, het doorgangs centrum voor honderden emi grerende joden, een groot vei ligheidsprobleem vormde. Het was vooral dit veiligheidsaspect dat Bruno Kreisky, de Oosten rijkse kanselier, uiteindelijk het besluit deed nemen dat hij niet door kon gaan met een situatie waarin honderden joden in voortdurend gevaar verkeerden. Het zou uiteindelijk kunnen lei den tot een "super-München" zoals hi jhet dinsdag stelde- Schönau dat in de twaalfde eeuw is gebouwd, werd omstreeks 1900 veranderd in een van die sombere en lompe jachthuizen die overal in Centraal Europa te vinden zijn. De eigenaresse, een 57-jarige we duwe die in het dorp bekend stond als de "gravin" verhuur de het kasteel in 1961 aan een Nederlander die het gebouw als hotel wilde gebruiken. In 1965 besloot hij een deel van het kas teel te verhuren aan het Joodse Agentschap. Sindsdien kwamen er steeds meer Oosteuropese en vooral Sovjet joden. De aan tallen stegen heel sterk in 1971 toen de Sovjet Unie voor het eerst besloot een aanzienlijk aantal joden te laten gaan. Jn de tweede helft van» 1971 nam Schönau 9.052 mensen op, in 1972 31.296 en tot het einde van de vorige maand waren er al 20.045 mensen in 1973 geweest. De joden krijgen hun Oostenrijkse doorreisvisa's op de ambassade in Moskou. Hoewel de visa's maar drie dagen geldig zijn en de joden daarna doorvliegen ADVERTENTIE Om een Idee te geven: Hontrot herstellen. Kieren afdichten tussen kozijn en muur of langs de trap. Scheuren en naden blijvend af dichten, ook rondom cv-pijpen. Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV- reklame! Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of «paanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos Pleisterlaag repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw verlij ie voegen. Dakpan vastzetten. Stop verf bijwerken. Betonnen ramen beglazen. Dunne plek in goot repa reren. Lek balkon dichten. Latten, tegen muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter STOPPEN, AFDICHTEN, VOEGEN, UITVLAKKEN, PLEIS TEREN, PLAMUREN EN HER STELLEN met: PORION. de in Zwitserland ontwikkelde één-com- ponentige, dus een kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme bechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas! Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet nit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Onschadelijk voor de han den. In de emmer onbeperkt houd baar, dus geen restenverlies. naar Israël, betekent de voort durende vloed van mensen dat er op ieder tijdstip ongeveer 300 prikkeldraad om het kasteel ge- mensen in het kasteel verblij- zet. ven. Dit was iets wat de Oosten- Toch moest de Oostenrijkse poll rijkers en waarschijnlijk ook da tie erbij gehaald worden om in Israëlische niet hadden voor- april een aanval op het kasteel zien. af te slaan. Schönau i9 een joods fort gewor den. We hebben dat nooit voor- Bezor°"d zelfs niet genoeg en dus werd er rentie te krijgen, voor 200.000 gulden speciaal Zoals bekend heeft Malta gepro- mitisme, wat ook de redenen zijn voor zijn manier van han delen". zien", vertelde Kreisky me in een exclusief interview. De Sovjet joden zijn natuurlijk pe- litiek dynamiet en een openlijke uitnodiging voor Arabische guer rillastrijders. Het emotionele ef- fekt van het gevangennemen van joden en vooral van joodse vluchtelingen zou veel dramat:- scher zijn dan het kapen van een vliegtuig, waar iedereen in kan zitten. Het resultaat was dat Oostenrijk er onbewust een enorm veilig heidsprobleem bij gekregen had. Terwijl West Duitsland tij dens de Olympische Spelen in MUnchen maar voor de veilig heid van een paar Israëlische athleten en officiële mensen te zorgen had, en dan ook nog maar voor een korte tijd, draagt Kreisky de zorg over verscheidene honderden mensen het gehele jaar door. Natuurlijk moest de veiligheid verbeterd worden toen er bedreigingen be gonnen te komen. Vanaf vorig jaar juni worden de treinen die van de Tsjechische grens ko men door de politie bewaakt. Sinds het begin van dit jaar pa- trouilleren 80 mannen van de speciale Oostenrijkse veilig heidsdienst, die bekend staat als de Schorpioenen, 24 uur per dag om Schönau. Het Joodse Agentschap vond dit Minder nadrukkelijk dan Min- toff, en om andere redenen, heeft ook Oostenrijk regelmatig gepraat over de band tussen het Kreisky gaf dinsdag toe dat hij de Midden Oosten en Europa. Israëli's niet vóór de kaping De Oostenrijkse kanselier is zeer beerd om de kwestie op de agenda geplaatst te krijgen, vooral om in een goed blaadje Vluchtelingenkamp te komen bij de Arabische lan- He, velligheldsprob]eem dat door de Sovjet joden werd gevormd verbitterd over de reakties Israël en West Europa, die vol gens hem onvoldoende begrip tonen voor het dilemma van van vorige week vrijdag verteld had dat hij er over dacht om Schönau te sluiten. Achteraf be keken was dit een taktisrhe fout. Maar Kreisky zei we! dat zijn besluit om het kasteel te sluiten al lang vast stond. Hij had duidelijk een tijdlang erg met het kasteel in zijn maag gezeten. Eerder dit Jaar werd het Joodse Agentschap dat het kasteel leidt, geweigerd om ex tra huisjes om het kasteel heen Hoewel hij zelf van joodse af- ke hysterie die bepaalde men sen en organisaties aangegrepen heeft." Oostenrijk zal zich niet laten beïnvloeden door tele grammen, dreigingen, druk en raadgevingen. te zetten. De bezorgdheid van Kreisky ver klaarde ook waarom hij voort durend geprobeerd heeft de kwestie van het Mdden Oosten in de Europese Veiligheidsconfe komst is, werd hem in een tele gram door de burgemeester van Jeruzalem Teddy Koliek mede- gedeedd dat iedereen die joden anders behandelt dan andere mensen schuldig is aan anti-se- fADVERTENTIE op zijn nieuwe fiets. Gewonnen in het Bio-tex Vlekken- festival. Stuur ook 'n gekke vlek naar postbus 8272, Amsterdam. Spelregels op Bio-tex verpakkingen. enig in zijn soort. Oostenrijk heeft meer vluchtelingen opge nomen dan welk ander land. maar er is nooit iemand be dreigd met ontvoering. De vluchtelingen hadden behoefte aan langdurig onderdak an voedsel. Als ze wilden, kregen ze de kans om in Oostenrijk geïn tegreerd te worden. soort vluchtelingen kamp voor Europa. Men hoeft alleen maar het telefoonboek onen te slaan en de Tsjechische. Roemeense, Poolse, Hongaarse en andere namen te zien om zich te realiseren hoeveel Oost- Europeanen er wonen. Aan het einde van de oorlog waren 1.650.000 mensen, dat is 27 pro cent van de Ootenrijkse bevol king, vluchtelingen en mensen die uitgewezen waren. In 1052 waren 900.000 mensen gerepa trieerd en waren er meer dan 150.000 geëmigreerd. De Hongaarse opstand in 1956 bracht 155.000 vluchtelingen naar Oostenrijk, waarvan ar 16.000 bleven en de rest naar andere landen vertrok. Vijf Jaar geleden kwam er een andera vloed mensen, dit keer uit Tsje- choslowakije. Naast de dramati sche golven, is er steeds een ge stadige stroom van andere vluchtelingen geweest, die wel geen voorpagina nieuw» zijn. maar toch hulp nodig hebben. Volgens de statistieken van het inter-gouvernementale comité Sehola Cantomm uit Roermond zingt in Rome De internationale vereniging voor Kerkmuziek, opgericht door paus Paulus VI in 1983, viert van II tot 15 oktober zijn tienja rig bestaan met een aantal kerkmuzikale manifestaties. Een zestal Europese koren zul len er aan deelnemen zoals b.v. de domkoren van Aken en Salzburg, te maitrLsce Nationa le d'Enfants uit Parijs en de Schola Cantorum van het Ward Instituut uit Roermond, leder koor zingt een aantal hoogmis sen en treedt tevens op bij een groot koorconcert in de kerk van San Ignatio op vrijdag 12 oktober. voor Europese Migratie in Gene ve trokken tussen 1952—1972 300.000 mensen door de door gangskampen van Oostenrijk. De enige landen met enigszina vergelijkbare statistieken ziln Italië met 241.000 (waaronder veel Joegoslaven uit het omstre den gebied rondom Triëst) en West-Duitsland met 158.000. Ooa- OOt SUCC68 OOF tenrijk heeft nooit iemand weg gestuurd. Momenteel heeft Oos tenrijk in de verscheidene door gangshuizen voor vluchtelingen 56 Spaanssprekende Chinezen uit Cuba die van Havanna naar Madrid verscheept zijn en daar na naar Wenen gekomen zijn omdat ze van daaruit sneller een visa naar de VS kunnen krijgen dan vanuit Spanje, dankzij het Amerikaanse kiesde lersysteem. Er zijn ook nog steeds 276 Oegan- dese Aziaten over van de 1.550 die Oostenrijk oorspronkelijk vorig Jaar opgenomen heeft. Sinds 1965 heeft de Oostenrijkse regering meer dan 400 miljoen gulden besteed aan vluchtelin gen Vergeleken met dat bedrag lijkt de jaarlijkse bijdrage van 90 mil- j joen gulden die Oostenrijk ont vangt van de Hoge Commissaris voor vluchtelingen van de Ver enigde Naties nogal klein. Maar, zo heeft Kreisky bena drukt, het Schönau probleem was niet van financiële aard. Het was een veiligheidskwestie voor de joden die op doorgang waren. Oostenrijk kon dit niet meer alleen aan. (Copyright the Guardian). Ned. Dans Theater in Boedapest BOEDAPEST Het Nederlands Dans Theater heeft met zijn eerste optreden in Hongarije dinsdagavond in het Operetzin- haus in Boedapest groot succes geoogst, wat de leid'ng niet had verwacht met een modern pro gramma. Het applaus duurde nog lang voort, nadat het doek voor de laatste keer was geval len. Het gezelschap had eer program ma uitgevoerd met de balletten: „Moves" van Gerome Robbins, „After Eden" van John Butler, „Concerto grosso" van Charles Czarny en „Grosse Fuge" van Hans van Manen. BI) het Nationale Ballet wordt vanavond in de Stadsschouw burg van Amsterdam een nieuw ballet van Hans van Manen ge danst. Het heet "Adagio Jam- merklavier" en is geïnspireerd door het adagio uit het Ham- merklaviersonate, opus 106, van Beethoven. Het werk duurt 24 minuten en is geschreven voor drie solistische paren. „Last Tango'' sleeht6le film van het jaar Cambridge, Massachusetts - De film „Last tango in Paris" van de regisseur Bernardo Bertoluc- ci Is woensdag door de Harvard University Lampoon, een humo ristisch tijdschrift tot slechtste film van het jaar uitgeroepen. Volgens de Lampoon scheelde het maar weinig of de film zou zijn uitgeroepen tot de slechtste film van de eeuw Maar deze onder scheiding werd echter toege kend aan „The poseidon adven ture". De Kirk Dottglas-onderscheiding voor de slechtste acteur van het jaar ging naar Robert Redford voor zijn optreden in „The Can didate". Ali MacGraw kreeg de Natahe Wood-onderscheiding voor de slechtste actrice van het jaar voor haar prestaties in „The getaway Weer aanklacht tegen Soinatra Los Angeles - Een Amerikaans zakenman heeft een proces re gen Frank Sinatra aangespan nen waarbij hij van de zanger 2,5 miljoen dollar eist. De aanklacht werd dinsdag inge diend door Frank J. Weinstock. die beweerde dat Sinatra en twee metgezellen hem op 5 mei van dit jaar hadden aangevallen terwijl hij er. zijn vrouw in de lobby van het Trinidad hotel za ten. De politie had eerder verklaard dat geen stappen zouden worden ondet nomen aangezien er niet voldoende bewijzen voor handen waren. De 35-jarige Weinstock diende afgelopen juni al aan aanklacht tegen Sinatra en zijn metgezellen in. In Kunstzaal Zuid te Rotterdam is van 5 oktober tot 5 november de schilderkunst van Frans van Eijk en Cor Kraat te zien. Bei de kunstenaars kregen hun op leiding aan de Academie van Beeldende Kunsten ta Rotter dam. Niet dat het voor de hand ligt, maar er is zeker plaats voor de veronderstelling dat Molière als hij de theatermogelijkheden van onze tijd had gekend de musi* calvorm zou hebben benut voor zijn Ingebeelde zieke, een stuk, dat hij zich 300 jaar geleden op de met een glimlach zoals men zich zou kunnen voorstellen dat Molière deed, die deze rol voor zichzelf shcreef en speelde, toen hij de dood voelde naderen en waarschijnlijk al afstand en af scheid van de dingen had geno men. het zieke lijf schreef. Ook al Globe scheen met deze voorstel- sleepte Molière zijn tuberculeu ze lichaam toen al moeizaam met zich mee, zijn spot- en speellust lieten zich nog onge remd gelden. Regisseur Hans Boswinkel moet dit op de ge dachte hebben gebracht om dit spel door Globe - gisteravond In de Haagse Kon. Schouwburg - uiterst lichtvoetig in scene te zetten met museical-elementen op muziek van Mlsha Mengel berg. Niet alleen zang en dans bepaal den het karakter van deze luch tige regie. D't lichtgewicht-to neelweefsel lag gedrapeerd over de gehele voorstelling, over elke rol afzonderlijk. Ton Lutz als de ingebeelde zieke Argan isegrim- ling te willen zeggen: er wordt nu wel zwaar gepraat, gede monstreerd en geprotesteerd in. zake kunst, maar kunst bete kent vooral engagement met alle dingen die des mensen zijn, een spiegel van de eigen ziel, berekening naast onbaatzuchtig heid, tegelijk pijn en plezier. In dit scala van menselijke vermo gens en overmogens waren alle rollen geplaatst: Tolnette het dienstmeisje (Annet Nieuwen- huvzen) tegenover echtgenote Béline (Trees v.d. Donck), de gevoelige verliefde Angélique (Agaats Meulenbroek) tegen over de gekunstelde verloofde Thomas (Cor v.d. Brink), met daartussendoor de schilderachti ge verschijningen als Pieter Lutz als dokter en Kth Gog- schalk met pierrot-achtlge tus senspelen. Hierin paste precies de woordspelige vertaling van Loek Schoreman en de kleurrij ke costuums van Nicolaac Wijn berg. Men had deze satire op het ambt van de mediucs kunnen toespit sen op de kritiek uit de maat schappij, waaraan de arts van daag de dag bloot staat. Dit ac cent zou niet meer dan een anekdotische werking gehad hebben, niet strokend met de bedoelingen van Molière, die in wijder verband het menselijk tekort te kijk heeft willen zet ten. Maar dan wel op zodanige wijze, dat men er niet boos om wordt, met een lach-traan in het oog eigen triestheid waarneemt. De ingebeelde ziekte reikt ver der dan het lichaam alleen. Me dunkt, dat Molière maatschap pij-kritisch was. Daar hoeft men niets aan toe te voegen, slechts zijn speelsheid te begrij pen. TON OLIEMULLER De laatste maanden zijn in Ethiopië vijftigduizend mensen van de honger gestorven. De situatie is er catastrofaal, ern stiger nog dan in de droogtege- bieden bezuiden de Sahara. Alle kinderen in uitgestrekte gebieden van Ethiopië zijn ten dode opgeschreven, wanneer niet direct hulp wordt geboden. Aldus Karl Gaehwyler van de Zwitserse caritas-organisatie tijdens een persconferentie in Luzern. Het gaat om de land bouwgebieden van Ethiopië. Honderdvijftig duizend vier-, kante kilometer, vier maal de oppervlakte van Nederland, is er door getroffen. Er wonen twee en een half miljoen men sen. Wegqns het uitblijven van de regen kon er niet geoogst wor den. Negentig percent van de veestapel is omgekomen van honger of dorst. In de bergach tige gebieden in het noorden van Ethiopië duurt het gebrek san water al dertien jaar. Om dat de verbindingen zo slecht zijn, weet niemand wat er aan de andere kant van de bergen aan de hand is. Volgens Gaeh wyler ligt het sterftecijfer on der de mensen dan ook hoger dan de officiële schatting van vijftigduizend. De openbare mening in de we reld is nauwelijks ervan op de hoogte. Gaehwyler schrijft dit onder meer toe aan het feit, dat Ethiopië geen koloniaal verleden kent en dus ook geen nauwe contacten heeft met ko loniserende landen. Ethiopië leeft overigens al eeuwen lang in een vrij sterk isolement. Gaehwyler, die door de hon- g rsnoodgebieden van Ethiopië reisde, beschreef de situatie als volgt: duizenden mensen sterven van de honger. Zij verzamelen zich langs de we gen om voedsel te bedelen. Zij hebben alles verkocht om aan voedsel te komen. Hun li chamen zijn bedekt met zwe ren en vuil. Er heerst typhus. Alle mensen zijn ongelofelijk mager. De kinderen zijn te zwak om te huilen. Ze liggen op de grond, bedekt met vlie gen. Zij wachten op de dood. De Zwitserse caritas heeft als eerste hulp een bedrag van 150.000 gulden beschikbaar ge steld voor Ethiopië. Tot commandeur In de Orde van Oranje Nassau is benoemd mgr. prof. mr. dr. J. J. Loeff in Den Bosch, secretaris van de rooms-katholieke kerkpro vincie in Nederland. Driehonderd katholieken, onder wie veel priesters, heb ben aartsbisschop Suquia Goi- coecha van Santiago de Com- postella in Spanje per brief verzocht ontslag te nemen als adviseur van de staat. De brief citeert onder meer uit de verklaring van de Spaanse bis schoppen-conferentie over de verhouding kerk en staak. waarin de bisschoppen wordt geadviseerd geen overheids functies te aanvaarden. Het breed mod era men van de hervormde synode heeft een aantal kerken In Zuid-Afrika gevraagd met klem te protes teren tegen het niet verlengen van het paspoort van dr. Beyers Naudé, waardoor deze niet naar Nederland kan ko men. „Het steeds toenemend aantal van gevallen van ver banning, huisarrest, uitwijzing van buitenlandse kerkeliike medewerkers, weigeren van in reisvisa en het innemen van paspoorten tast bij ons «la naam van uw land als recht staat op ernstige wilse aan", aldus de brief. In totaal 320 priesterstuden ten beginnen in West-Duitéland dit jaar aan hun theologische vorming. Vorig Jaar waren hei er 310. In 1966 werd het hoog ste aantal bereikt, namelijk 850. Het totaal van de theolo giestudenten met als doel de priesterwijding is in de Bonds- reDubliek momenteel tweedui zend. Een aantal theologen van verschillende richtingen beeft zich aaneengesloten tot een nieuwe werkgroep „kerk en dierenbescherming" onder voorlopig voorzitterschap van prof. dr. S. Hotstra. Secretaris is ds. Hans Bouma (geref.). De overige leden zijn prof. dr. H. Cornelissen (Nijmegen), ds. J. G Mees (Ermelo, herv.j, dr. C. van Leeuwen (Ermelo, herv.) en mej. ds. F.A.G. de Klark (Lunteren, rem.). De werkgroep beoogt de doelstel lingen en het werk van de die renbescherming opnieuw en op eigentijdse wijze onder de aan dacht van de kerken te bren gen. In Maastricht wordt zondag een landelijke gebedsactie ge lanceerd tegen de abortus. Achter deze actie staat dc «tichtlng voor recht zonder on derscheid (Stirezo), een initiR- tief van pater Koopman uir Nijmegen. Deelnemers komen zondagmiddag om vier uur se men op het Vrijthof bij de be. siliek. Dan trekt men in pro cessie naar de St. Matthia* kerk voor een mis. opgedraper door prof. dr. H. J. J. M. van Straelen s.v.d. Pater Wer»r fried van Straaten preek* daarbij over „eerbied voor het leven". Comité H. Jaar aan de slag „Heilig Jaar 74/75 Jaar van verzoening en gerechtigheid" is de naam, die het nationaal comité voor het heilig jaar til den» een vergadering in Utrecht heeft gekozen. Het wil daarmee duidelijk maken, dat het in het heilig jaar moet gaan om een persoonlijke be zinning die tot verzoening leidt en om een gezamenlijke in spanning tot gerechtigheid. Het comité, op verzoek van de Heilige Stoel door de bisschop pen opgericht, bestaat uit aal moezenier E. Schraven (voor zitter), aalmoezenier A. Boef (vice-voorzitter), vicaris G. van Dijk (Groningen), B. van Bom mel (Rotterdam), P. Theeuwes (Breda), mgr. P. Boymans (Roermond). Ch. Spenkelink Utrecht, mgr. A. Kat (Haar lem) en H. Eijpe van het secre tariaat r.k. kerkprovincie (se cretaris). Het comité wil stimuleren, dat het centrale thema van het Heilig Jaar geconcretiseerd wordt in het landelijk pasto raal overleg en in dc initiatie ven rondom de komend- ad vent- en vastenbrief. Het zal zich tot de Sint-Willibrordver- eniging richten met het ver zoek de andere christelijke ge loofsgemeenschappen te polsen over de mogelijkheid het cen trale thema (Verzoening en ge- rechtigh id) oecumenisch uit te werken. Wie vragen heeft of ideeën wil aandragen kan zich wenden tot het secretariaat, pcs'bus 13049 te Utrecht. Prof. Arnold Toynbee Toynbee: mensen keren zich weer naar godsdienst „Ik constateer een terugkeer naar de godsdienst, maar niet In zijn traditionele vormen" Aldus de bekende Engelse his toricus pror. Arnold Toynbee In het Spaanse dagblad „ABC". De 84-jarige Toynbee. die zelf ongelovig is, herinnerde eraan dat een terugkeer naar he> geestelijke leven typerend is voor alle crisismomenten in de geschiedenis. „De jeugd keert zich naar India en de oosterse wijsheid, terwijl er in Japen een hernieuwde belangstelling groeit voor het christendom en het judaïsme". Volgens Toynbee probeert men de leemte in eigen land op te vullen met wat elders we. leeft. In „ABC" zti Toynbee verder niet te geloven dat het mate rialisme van de rijke landen De Diocesane Pastorals Raad in het bisdom Rotterdam zal maandag 8 oktober bijeenko men voor de maandelijkse ver gadering en wel ln het Adel- bertsccntrum aan de Röntgen- wes 99 te Delft. Aanvang half acht. Tijdens deze bijeenkomst zal de D.P.R. onder meer een be gin maken met het behandelen van het jaarthema, waartoe het thema van het komend Landelijk Pastoraal Overleg is gekozen, dat de prestatie- en consumptiemaatschappij tot voorwerp heeft. In de vorigo vergadering is be sloten, dat de vier secties vsn de raad (Delft, Leiden, Den Haag en Rotterdam) zich over het thema zouden buigen. De conclusies hieruit zullen nu ln de komende vergadering wor den besproken, waarbij het de bedoeling Is, dat een gerichte keuze wordt gedaan en dat elke sectie een deelthema van het hoofdonderwerp nader zal gaan bestuderen. In het eerste deel van de ver gadering zal nog de bezetting van enkele restzetels aan de orde komen. Ter benoeming worden voorgesteld mej. H. van Meijgaarden, Dei Haag (Diocesan-* Missie Raad, plv. lid), mevr M.A.G.H. Olsthoorn Cloudt. Schipluiden er Th. M. Bunnink, Bodegraven (Plv.) namens de katholieke land - en tuinbouwbond Voorts C. Nlemans, Den Haag en J. Geeve. Dtt Haag (plv.) na mens de centrale Den Haag van het N.K.V. en tenslotte C. Oosterveer, Den Haag en mevr. J. Verbeek-Westdijk, Vlaardingen (plv.) namens het service-centrum levensvorming jeugd en Jongeren. onbeperkt zal voortduren. On danks allerlei „verschrikkelij ke voorbeelden" van geweld en armoede in de wereld, toon de dr. Toynbee zich toch ge matigd optimist sch over de toekomst. Zijn beinn-r jk- motief: de mensen zijn va: meer rechtschapen en eerlijker aan het worden. KERK FN

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17