£eidae Qowuvnt OOSTENRIJK ONDER PROTESTEN BEDOLVEN V\ ijmaker Damstrijd achter de schermen Fel verzet tegen sluiten van Schönau AMERIKANEN OP SCHIPHOL GESTRAND Duitse Lotto met hoofdprijs van 3 miljoen VVD verwacht een nieuwe schoolstrijd SPORTTRIBUNE Lolfront „steelt" Jatboek Voorzitter van PvdA Chili naar Grieks kabinet afgetreden Verhoging collegegeld intrekken verdien 'n echte 65e JAARGANG No. 19623 MAANDAG 1 OKTOBER 1973 Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,30 per mm. Telefoontjes f 2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week f2,15; kwartaal f 27,76;jaar f 108,20. - Losse nummers 35 cent DAGBLAD VOOR ZUID HOLLAND Ned. I: 19.05 uur Toppop; 20.21 uur Alexander de Tweede (1. serie), MASH, filznserie; Televi- sier. Ned. II: Soete Suikerbol. Tussen salon en Souterrain, serie. Hier en nu met Russische Joden. KANS O PNACHTVORST; Vannacht nog flinke opklaringen met minimumtemperaturen van 9 tot 2 graden en plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag van het noorden uit tonemende bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Maximum temperaturen rond 14 graden. Zwakke tot ma tige wind uit noordelijke rich tingen. Schev.: hoogw. 6.12-18.29, laagw. 2.05-14.16. DEN HAAG Voor er een zet is gedaan in het langduri ge toernooi om de wereldtitel dammen, is achter de schermen al een verwoede strijd geleverd Ton Sij- brands. Enige maanden geleden speelde een Nederlands team in Rusland. Teamleider was de voorzitter van de Nederlandse Dambond, de heer De Vreugde. In zijn ru brieken in diverse (dag)bladen schreef Sijbrands nadien minder vleiend over de verichtingen van de teamleider, die op zijn beurt vinnige uitspraken terugkaatste. Sinds dien leven de heren niet bepaald op vriendschappelijke voet. Vanmiddag opende de heer De Vreugde in het Con gresgebouw de tweekamp om de wereldtitel. Tevoren wist de manager van Sijbrands, Ebbo de Jong, te vertel len: „Het zal misschien niet zover komen om tijdens die openingsspeech de zaal te verlaten, maar Ton heeft wel pertinent verklaard dat hij zal weigeren de heer De Vreugde de hand te drukken. En staat in het protocol dat de voorzitter beide grootmeesters en hun secondanten na zijn toespraak een hand zal geven". Zo strijdt Sijbrands op twee fronten. Hoe de strijd in de vaderlandse voetbalcompetitie ver loopt een uitzonderlijke competitie waarin Ajax alle moeite heeft zich te handhaven en ploegen als FC Am sterdam en FC Utrecht onverwacht hoog genoteerd staan en hoeveel veldsporten in de neergutsende regen ten onder gingen, vermeldt mèt aandacht voor een reeks andere sporten de Sporttribune. Om Nederlandse klanten te binden: (Van onze correspondent) Bonn - Vnnaf volgend jaar zijn er in de Duitse Lotto hoofdprijzen van 3 miljoen mark mogelijk. Met deze verandering wil de directie het spel met de gelukbrengende cijfers attractiever maken en boven dien haar Nederlandse klanten houden wanneer in ons land begin volgend jaar de Lotto van start gaat. Slechts de helft van de West duitsers waagt het met dit kansspel een vermogen te vergaren en dat vindt de directie aanzienlijk te weinig. In de beginperiode van de Lotto werden er ook prijzen van enke le miljoenen gewonnen, maar men was toen van mening, dat LEIDEN (ANP) - Prof. dr. R. F. Beerling, die sedert 1958 hoogleraar in de wijsgerige so ciologie aan de universiteit te Leiden is geweest en daarnaast sinds september 1970 wijsbe geerte der geschiedenis heeft gedoceerd, zal vrijdag 5 oktober zijn afscheidscollege geven. Aanvang 16.15 uur in het groot auditorium aan het Rapenburg. LEIDEN „Het anarchistisch lolfront" heeft gistermorgen „exact om vijf uur", zoals men telefonisch aan een van onze redacteuren meedeelde „Het Jatboek" uit de vitrine van Sijthoff's Uitgevers Mij aan de Doezastraat gehaald. „Door een mooi rond gat; de politie zal er heel wat werk mee hebben om uit te vinden hoe we het gedaan hebben", aldus de anonieme „lolfron- ter". „Het „anarchistisch lolfront" wil de maatschappij op grap pige wijze hervormen. „Het Jatboek" van Sijthoff was voor ons een kans om niet te laten lopen. Het hele boek gaat over de diefstal. Nog niet eens officieel versche nen, nu al weg... ha, ha. Men moet dit beschouwen als een educatieve daad," was het laatste, dat de man ons toevertrouwde voor hij ophing. Bij de uitgeverij werd als com- mentaar gegeven dat er in derdaad een gat in de vitrine zit, maar dat het „Jatboek" nog veilig achter slot en grendel ligt. dit "zedenbedervend" werkte en stelde daarom een limiet van een half miljoen vast. Gemid deld zijn er wekelijks drie ge lukkigen, die dit bedrag in de wacht slepen. Het vorig jaar waren er in totaal 117 winnaars van de hoofdprijzen. Het plan om de limiet op te hef fen bestaat al jaren. Het besluit is pas nu genomen, omdat een sociologisch onderzoek aan het licht bracht, dat de mensen be hoedzamer met hun geld om springen, naarmate zij meer hebben. Nu het morele bezwaar dus uit de wereld is, hoopt de Lotto-directie vooral op het pro- pagandische effect. De topprijs van drie miljoen mark is alleen maar mogelijk wanneer een speler de enige is, die zes juiste cijfers heeft. Bij meerdere winnaars wordt de prijs verdeeld. De ervaring toont aan, dat er dan wekelijks gemiddeld drie spelers met een miljoen bedacht zullen worden. Volgens het nieuwe systeem zul len de winnaars met drie juiste cijfers meer dan tot nu toe ont vangen. Alleen de spelers met 4 en 5 cijfers zullen in doorsnee lagere prijzen krijgen. i Gelukkig over de goede afloop van een bange gij zeling ontmoette de Rus David Czaplik vrouw en kind weer op het vliegveld Lod bij Tel Aviv. Zijn vrouw wist aan de terroristen te ontsnappen. De vrouwelijke gijzelaarster werd na haar vrij lating in Oostenrijk door de Arabische terroristen voor onderzoek naar een ziekenhuis in Wenen overgebracht. Amsterdam-Wenen-Straatsburg A.N.P.A.P. Terwijl Oos- yrnrijk bedolven wordt onder protesten uit de gehele we re ld tegen het sluitenvan het opvangstcentrum Schonau ten zuiden van Wenen kwam vanmorgen het bericht bin nen, dat premier Golda Meir van Israel vermoedelijk zrlf naar Wenen zal reizen. De Isrelische premier vertoefde vandaag nog in Straatsburg om in de Raad van Europa te spreken Zij toonde zich gisteren nog zeer ontzet over de beslissing van de Oostenrijkse regering het centrum Schonau na de gijzeling van drie Joodse emigranten te sluiten voor de opvangst van oost-Europese Joden. Een zeer ernstige Golda Meir sprak gisteren in de synagoge van Straatsburg de leden van de Joodse gemeente aldaar toe. Zij werd begeleid door een aantal leden van de Israëlische veiligheidsdienst. (Van een onzer verslaggevers) Schiphol Een groep van 23 Amerikaanse toeristen, die na een be zoek aan Europa weer naar de V.S. wilde terugkeren, heeft bijna drie dagen op Schiphol vastgezeten. Zij bleken de dupe te zijn ge worden van malafide Amerikaanse reisorganisaties. De Amerikanen bleken in bezit te De eerste nacht mochten de ge- zijn van gefingeerde lidmaat schapskaarten van een vereni ging en hadden daarop goedko pe chartervluchten geboekt. Vol gens de internationale bepalin gen mogen goedkope charters alleen worden uitgevoerd met leden van verenigingen die al meer dan zes maanden staan Ingeschreven. Toen de Amerika nen donderdag op Schiphol arri veerden op doorreis naar Los Via bemiddeling van de Ameri- Angeles, stak de Rijkslucht- kaanse consul konden de Amen- vaartdienst een stokje voor de kanen uiteindelijk zaterdag en strande passagiers op kosten van Transavia in een hotel bil Schiphol overnachten. maar daarna trok de maatschappij zich terug. De hoteldirectie streek toen met de hand over het hart en bracht de gestrande Amerikanen onder in kamers van 35 dollar voor slechts 5 dol lar per nacht, inclusief ontbijt. vlucht. Bejaarde man uit Leiden na aanrijding overleden ZOETERWOUDE - De bejaarde heer E. Pley uit Leiden is gis teravond dodelijk gewond bij een verkeersongeval oo de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude. De man stak op een slecht ver licht deel de weg over en werd geschept door een auto. Met ernstige verwondingen moest de Leidenaar naar het A.Z. worden vervoerd, waar hij later over leed. In zijn poging .de man te ontwijken raakte de automobi list een geparkeerde auto, waar door er nog aanzienliike mate riële schade was. ALPHEN AAN DEN RIJN Een beenbreuk en schaafwonden wa ren het gevolg van een aanrij ding in Alphen. Een 21-jarige bromfietsende Hazerswoudenaar werd op een wielrijders over steekplaats geschept door pen auto. De automobilist bleef on gedeerd. SASSENHEIM Zaterdagmiddag omstreeks drie uur ramde een Voorhoutse automobilist (23) een lichtmast, die prompt af knapte. 't Incident gebeurde op de Haarlemmertrekvaart. De auto raakte enigszins verkreu keld, de bestuurder was alleen geschrokken. SASSENHEIM Schaafwonden en een lichte shock liep een 19- jarige motorrijder uit Warmond zaterdagmiddag op toen hij met zijn voertuig op de Rijksweg, kwam te vallen. Dat gebeurde precies voor een auto, die juist was gepasseerd. Door koelbloe dig optreden van de automobi list kon de jongeman worden ontweken. De vrouw van de au tomobilist bleek na afloop een lichte shock te hebben, terwijl een vier-jarig zoontje hoofdwon den had. De motorrijder bleek geen rijbewijs te hebben. gisteren vertrekken, nadat zij een schuldbekentenis hadden getekend en daarvoor een vlieg tuigticket hadden gekregen. De Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky, die bekend heeft ge maakt dat hem het leven van de gijzelaars boven alles ging, deelde zaterdag ook mede, dat het centrum Schonau waar tot nu toe 70.000 oost-Europese Jo den ontvangen zijn op doorreis naar Israel de laatste tijd voort durend belaD DREIGDE TE WORDEN DOOR' Arabische guerilla's. „Oostenrijk heeft veel gedaan voor de opvang van oost-Europese Joden. Laten nu andere landen deze zorg van ons overnemen", zei hij in zijn nadere verklaringen. De Nederlandse politici Andreis- sen (KVP) en van Thijn (PvdA) hebben de Nederlandse regering intussen het voorstel aan de hrnd gedaan te onderzoeken, of Nederland in deze kwestie bij Oostenrijk kan bemiddelen, of dat Nederland mogelijkheden heeft om oost-Europese Joodse emigranten op te vangen. Arabische commentaren wijzen erop, dat de akties van de Ara bische terroristen voor het eerst een duidelijk doel met duidelij ke resultaten gehad heeft. Daar entegen klinken de protesten uit Engeland en Nederland tegen de Oostenrijkse kanselier Kreis ky zeer fel. Engelse commentatoren vragen zich af, of het anti-semitisme in Oostenrijk soms weer zijn kop op steekt. Nederlandse proteste renden hebben Oostenrijk met klem gevraagd de na de gijze ling van de drie Joodse emi granten afgedwongen maatrege len tot sluiting van Schonau weer in te trekken. „Maatrege len, die met het mes op de keel afgedwongen zijn, hebben geen rechtskracht", aldus de protes ten. De afdeling Oostenrijk van Am nesty International heeft echter tegenover kanselier Kreisky haar instemming betuigd met Amsterdamse Joden protesteerden zaterdagavond voor het Oosten rijkse consulaat in Amsterdam tegen de Oostenrijkse beelissing om het opvangstcentrum in Schonau te sluiten. de beslissing van de Oostenrijk se regering. „Absolute voorrang werd gegeven aan het behouden van mensenlevens", aldus het Oostenrijkse Amnesty Interna tional. Romance met Rosie Hoewel haar vrienden en die van prins Charles van En geland in alle toonaarden ontkennen, dat er een romance bloeit tussen de Engelse kroonprins en Rosie Clifton uit Londen, dineerde Rosie gisteren toch op Buckingham Palace met de Engelse koninklijke familie. UTRECHT Als het beleid van minister Van Kemenade van Onderwijs werkelijkheid wordt, dan verwacht VVD- voorzitter Mevr. Haja van So- meren-Dov. ner een nieuwe schoolstrijd, zo bleek zater dag uit haar woorden tiidens de nariijraad van de VVD in Utrecht. De plannen van de regering zullen leiden tot een verschra ling van het onderwijs in ons land. Vooral bestreed mevr. Van Someren het plan van de minister om leerlingen aktief en kritisch te betrekken bij de veranderingen In de samenle ving. Zij noemde dit een po ging tot politieke indoctrinatie. Bij de „nieuwe schoolstrijd" zal het gaan om „de inhoud van het onderwijs en de toe komst van Jonge mensen. We moeten ervoor waken dat de openbare school niet een van bovenaf opgelegde rode zuil wordt". Op de partijraad van DS'70 in Rotterdam werd zaterdag af stand genomen van de manier, waarop de WD oppositie voert tegen het kabinet-Den Uyl. Men vond het optreden van Wiegel te demagogisch. Ook de partijraad van de PvdA vergaderde zaterdag. Men wil dat de Tweede Ka- merfraktie vast houdt aan de bezuinigingen op Defensie. (Zie ook elders) Burgemeester Cs beuoemd tot hoogleraar ROTTERDAM (ANP) Aan de Erasmusunlversitcit in Rotter dam is bij Koninklijk Besluit van 7 september, Burgemeester W. G. Verkruisen van Munten dam (Fr) benoemd tot hoogle raar. Mr. Verkruisen (46), die naast burgemeester ook weten schappelijk medewerker was aan de juridische faculteit van de RU te Groningen, zal in Rotter dam onderwijs geven in het staats- en bestuursrecht. UTRECHT (ANP) Gisteren vertrok PvdA-voorzitter Andre van der Louw naar Chili. Hij is een van de leden van een spe ciale missie van de socialisti sche internationale. De bedoe- l.r.g van de missie is om solida riteit te betuigen tegenover de militaire Junta met de socialisti sche partij van wijlen president Allende en verbeering tc berei ken in het lot van politieke ge vangenen. Het vertrek van Van der Louw ls zaterdag meegedeeld in de ver gadering van de Partijraad van de PvdA in Utrecht. ATHENE (AFP) De Griekse regering is vanmorgen In haar geheel afgetreden. De burgers en oud-militairen die deel uit maakten van het bewind, boden hun ontslag aan president Geor ges Papadopnulos aan waardoor de weg wordt geopend voor de vorming van de eerste burger regering sedert de militaire staatsgreep van 21 april 1967. President Papndopoulos heeft Spyros Markezinis opdracht ge geven een kabinet van burgers te vormen. Academische 'Raad: C v_ DFN HAAG (ANP) De Acade mische Raad heeft zaterdag be sloten staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschappen te adviseren elke verhoging van inschrljvings- en collegegeld rchterwegc te laten en de zaak terug tc draalen tot vMr de si tuatie op 1 september 1972, toen deze bijdragen werden verhoogd van respectievelijk 10 en S 200 tot 100 en 1.000. Wel zal er een nieuwe wet moeten komen om de inning en controle te vereenvoudigen. Het liefst zag de raad, dat deze taken, evenals bij alle andere soorten onderwijs in ons land, niet door de universiteiten en hogescholen hoeven te worden vervuld. Leidenaar op heterdaad betrapt LEIDEN De Leidse politie heeft in de nacht van zaterdug r.p zor.dag een 28-jarige Leide naar aangehouden op de aar- lemmirstraat nadat hij enkele minuten tevoren een etalageruit ivar. een radiozank in dezelfde straat had ingegooid, ij had hierna een versterker weggeno men met een waarde van 450 gulder. De schade nan de ruit bedraaft 800 gulden. Veel voor werpen in de etalage werden beschadigd Bij zijn aanhouding pleegde de man veel verzet. Slechts de (kleine) moeite van hel aanbrengen van een nieuw kwar taalabonnee kost u deze origineel vorpakte set heerlijke Schotse jam, Een feestelijke verrassing bij het ontbijt, (P.S, mocht u zelf nog geen abonnee zijn, vraag dan een gratis proefabonnement Noteer m.i.vDOM •I» nieuw kwartaal-abonnee: DUI1 u Stuur deze bon in open envelop. zonder postzegel, naar: Adres. antwoordnummer 349. Leiden. Woonplaata: Stuur de "Schotse jam" naar: Naam: LtlLlot Woonplaats: COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1