„WAT ANDREIKO OOK WIL, IK BEN OP ALLES VOORBEREID" Doggen had in prestigeduel verrassing achter de hand GO AHEAD EN PSV VERVROEGDEN DUELS VERSCHUEREN KREEG ZIJN REVANCHE NIET Sijbrands overtuigd van kansen in damniatch van de eeuw Publiek voorkeur voor zaterdag PAGINA 9 (Van onze dammede- werker) DEN HAAG Twee dagen dammen, één dag rust. Dat wordt het werkprogramma voor Ton Sijbrands cn uitdager Andris Andreiko gedurende de hele maand okto ber. In een match van twintig partijen, waarvan de eerste op 2 oktober wordt gespeeld, verdedigt Sijbrands zijn vorig jaar in Hengelo ver overde wereldtitel. In dat toernooi werd Andreiko achter Sij brands en Wiersma derde en raakte al dus zijn titel, die hij in 1968 had heroverd op Koeperman, kwijt. De Rus had evenwel het recht om de nieuwe we reldkampioen uit te dagen en van dat recht heeft hij ge bruik gemaakt. Dat er een interessante tweestrijd te wach ten staat is buiten kijf. Want alle factoren zijn aanwezig om er de span nendste tweekamp (nu al de match van de eeuw genoemd) van de laatste jaren van te ma ken. Die factoren zijn: 1. Het prijzengeld. Was het in het verleden zo dat een wereldkampioen werd afgescheept met een beker en/of lauwer krans en een lu'tel geld bedrag (Sijbrands ont ving vnrig jaar voor zijn wereldtitel 3500 en dat was het hoogste bedrag ooit aan een wereldkam pioen uitbetaald) thans is er een gegarandeerd prijzengeld van liefst f 50.000. De winnaar van de wedstrijd krijgt 5/8 deel van dat bedrag en kan dus rekenen op het lieve sommetje van ruim 30.000. Bovendien is er voor iedere winst partij nog eens duizend gulden beschikbaar zo dat het wel de moeite loont om in elke partij tot het uiterste te gaan. Maar ook de verliezer hoeft niet met lege han den huiswaarts te keren. Voor hem ligt er nog al tijd 3/8 deel van het prijzenbedrag of bijna 20.000 klaar, een be drag waarvoor menig Nederlander een jaar lang zijn arbeid moet verrichten. 2. De entourage. Het Ne derlands Congresgebouw ls het „speelterrein" waar de tweekamp wordt gehouden. Dertien partijen kunnen door het publiek „life" worden bijgewoond terwijl de overige zeven partijen via gesloten televisiecir cuits kunnen worden ge volgd. Diverse Neder landse topspelers, zoal» oudwereldkampioen Piet Roozenburg en Harm Wiersma, becommenta riëren op grote demon stratieborden voor de toeschouwers de op die dag gespeelde partij. De hele entourage heeft de goedkeuring van beide spelers kunnen wegdra gen. Stoelenperikelen, zoals bij de schaak match tussen Fischer en Spasski in IJsland en eventuele andere moei lijkheden worden door de organisatoren dan ook niet verwacht. Toer- nooi-directeur Aad Ivens: „Maar je weet nooit, waarmee je nog te maken krijgt. Als een va nde spelers over iets klaagt, al is het nog zo'n kleinigheid, Je hebt maar te zorgen dat het in orde komt. Wij van onze kant hebben er al les aangedaan om het een ieder zo goed moge lijk naar de zin te ma ken. De spelers en hun coaches zijn onderge bracht in hotel Bel Air en dat is ongeveer hon derd meter verwijderd van het „speelveld", zo dat de spelers zich di rect na afloop van de partij op hun kamers kunnen terugtrekken als ze daar behoefte aan hebben. Dankzij spon sors zijn we er in ge slaagd om de begroting van een kwart miljoen gulden sluitend te krij gen". 3. De spelers. Sijbrands heeft al enkele Jaren verkondigd dat hij de beste dammer ter we reld is. Het bewijs lever de hij in het toernooi te Hengelo. Maar ook An dreiko heeft niet nagela ten om wereldkundig te maken dat hij de sterk ste is. Op de vraag wie de tweekamp gaat win nen, antwoordt Sijbrands: „Ik natuurlijk" terwijl Andreiko zegt: „Natuur lijk ik". Dergelijke uit spraken zijn vanzelfspre kend een fijna waarborg om er een spannend duel aan over te houden. Daarbij komt nog dat de communicatie tussen de beide damgrootmeesters zich beperkt tot het schudden van een hand als begroeting. Niet dat de spelers zich niet kun nen uitdrukken in een andere taal (Andreiko spreekt een aardig woordje Engels en Sij brands kan zijn mondje ook we' roeren in diver se vreemde talen), neen de moeilijkheden tussen deze twee liggen meer op het persoonlijk vlak. Tij dens het toernooi in Hengelo beschuldigde Sijbrands Koeperman er van dat deze opzettelijk van Andreiko had ver loren om zo zijn landge noot behulpzaam te zijn om zijn titel te behouden. En dat hebben de Russen niet genomen en hebben zelfs gedreigd om het toernooi te verlaten. Zo ver is het niet gekomen maar sindsdien wisselen Andreiko en Sijbrands geen woord meer met el kaar. Risico Sijbrands wil wel Iet» verder gaan met heb analyseren van zijn kan-< sen: „Andreiko zal toch wel moeten dammenj wil hij de wereldtiteL weer in handen krijgen.! Ik kan niet aannemen dat hij geen enkele risi co wil nemen en dat hij; alle twintig partijen in remise wil laten eindi-i gen alleen om zijn ges zicht te redden. Hij kam bij zijn terugkomst dam wel zeggen dat hij niet door Sijbrands is versla gen, de titel heeft-hij er niet mee terug. Want) een resultaat van 20-2U is voor mij genoeg omi de titel te behouden em daar stel ik wel prijs opj Neen, als Andreiko risi co's wil nemen dan moetj ik daar iets tegenover stellen. Vandaar dat ik bewust niet aan heb KSH-toernooi, dat overi gens door Andreiko ver diend is gewonnen, heb. meegedaan. Ik heb miji zo geheel op de match kunnen concentreren door het spelen van oe fenwedstrijden met o.a. mijn clubgenoot Varke- visser. Bovendien heb ik) met mijn secondant' Holstvoogd een intensief oefenprogramma afge werkt. Wat Andreiko ook; wil, ik ben op alles voorn bereid". Andreiko is minder, spraakzaam wat betrefb zijn kansen. „In feite1 heb ik al een achtern stand op Sijbrand want) ik moet 21 punten scorem om de tite' weer terug) te krijgen terwijl SiJ-t brands aan 20 punten) genoeg heeft. Maar ik voel mij In grote vorm., Enkele zware oefenpar tijen heb ik met goed gevolg gespeeld en heb resultaal in het KSHn toernooi heeft toch weli bewezen dat ik er nogi steeds ben". F. H. BOOG Ton Sijbrands: ..Wie er wint? Ik natuurlijk" Bultman geen opvolger van Harry Vriend VOORHOUT Jan Bultman heeft ervan afgezien om de eer ste fulltime trainer van het Ne derlands waterpoloteam' te wor den. Als succesvol jeugdtrainer was Bultman de eerste in aan- meiking komende kandidaat voor de opvolging van Harry Vriend, die tijdens de wereld kampioenschappen in Belgrado afscheid nam. Jan Bultman vindt het niet ver entwoord om zijn huidige be trekking als keurmeester in Voorhout te ruilen voor het op den duur nogal onzekere beroep van waterpolotrainer, ook al omdat geen enkele club in Ne derland in staat is een beroeps trainer in dienst te nemen. Theo Verschueren kreeg in Amsterdam zijn revanche niet ROTTERDAM Theo Verschueren, de man die bij het wereldkam pioenschap voor stayers te San Sebastian, niet startte, omdat hij niet achter gangmaker Nopple Koch mocht rijden, heeft zijn revan che niet gekregen. De Belg heeft er gisteravond in het Sportpaleis Ahoy te Rotterdam, waar het wielerseizoen cp de winlerbaan voor ruim 3000 toeschouwers werd geopend met de revanche om bet we reldkampioenschap, alles aan gedaan om te bewijzen dat hij de beste is. Verschueren, die donderdag naar aanleiding van het gebeurde in San Sebastian hij meldde zich ziek en ging naar huis door de Belgische wielerbond werd geschorst tot 1 januari 1974 en bovendien werd beboet met 10.000 franken (een 700 gul den) heeft zich stuk gereden op Piet de Wit. De Zaankanter, die in San Sebastian tweede werd achter Cees Stam, nam direct de kop en voerde vrijwel voort durend het zes renners tellende veld aan. Hij werd af en toe af gelost door de wereldkampioen. Na dertig kilometer, die werden afgelegd in 28 minuten en 15 se conden, kwam Verschueren op de eerste plaats. Hij werd ech ter voortdurend belaagd door De Wit, die na motorpech van Bruno Walrave uitstekend was teruggekomen. Achter het duo Verschueren-De Wit wachtte Cees Stam rustig op zijn kans. De wereldkampioen sloeg toe met nog tien kilometer te rij den. In de slotfase slaagde Ver schueren er nog wel in De Wit te passeren, de weer sterk rij dende Stam kon hij niet meer bereiken. AMSTERDAM Rinie van Bracht moet het drlebanden- i toernooi om de Coupe Simonls maar beschouwen als een nutti ge training voor het nationale kampioenschap, dat begin no- I vcmber in Oosterhout wordt ge- houden. Door nederlagen tegen Doggen (59-60 in 43 beurten) en Dieiis (49-60 in 57 beurten) werd hij gisteren In Amsterdam vol komen uitgerangeerd. Vooral de nederlaag tegen de Ne derlandse kampioen Jan Doggen i kwam bjzond r hard aan. Te- I gen het slot van de partij kon Van Bracht nog altijd bogen op een in het begin opgebouwde en comfortabel lijkende voorsprong j van achttien caramboles. Maar Doggen, die zoals gewoonlijk steeds beter gaat spelen naar mate het toernooi vordert, had nog een verrassing achter de hand. Juist toen hij volkomen kansloos leek, groeide de natio nale titelverdediger tot ongek n- de hoogte. Met 26 bijzonder sterk gespeelde caramboles in tien beurten werkte hij zijn ach terstand geheel weg en ging nog vlak voor Van Bracht door de finish ook. Intussen bleven de verwachte moeilijkh den over het verande ren van het spelsysteem uit. De Jan Doggen (foto) leek in zijn partij tegen Rini van Bracht regelrecht op weg naar de nederlaag. Hif had echter nog een verrassende „eindstoot" achter de hand. internationale wedstrijdleider Julien van den Berghe werd gisteravond opgevangen door een bestuursdelegatie en toen werd de zaak in de minne gere geld. Uitslagen derde ronde: Rudolph 41 60 3 0.683 Scherz 60 60 5 1.000 Thögersen 58 65 7 0.893 Dielis 60 65 7 0933 Thögersen 38 46 7 0.826 Ceulemans 60 37 7 1.621 Ceulemans 60 46 6 1.304 Dufetelle 25 37 7 0.672 De stand: 1.472 Van Bracht 59 43 7 1.372 Ceulemans 8 10 Doggen 60 43 8 1.395 Scherz 6 7 1.067 Van Bracht 49 57 5 0.859 Dielis 6 12 0.942 Dielis 60 57 6 1.052 Doggen 4 8 n.'isn Rudolph 52 64 9 0.812 Van Bracht 2 7 I.0IH Doggen 60 64 6 0.937 Dufetelle 2 7 0.853 Dufetelle 55 40 6 1.375 Thögersen 2 8 0.829 Scherz 60 40 7 1.500 Rudolph 2 9 0.770 Op den Oordt stelde teleur HAARLEM De tien kilometer, liet slotnummer van de eerste dag van de FICEP-atletiekkam- lierstadion te Haarlem, is voor de grote favoriet No op den de rote favoriet No op den1 Oordt op een grote teleurstelling uitgelopen. )e uitslag Is: 1. Stam (Ned)/Staken burg, 50 kilometer In 46 minuien en 51 seconden. 2 Verschueren (Belg)/Koch op 10 meter. 3. De Wit (Ned)AVah-nvc op 150 meter 4 De Loof (Belg)/De Graaf op 190 meter. 5. Kemper (WdO/Meuloman "p 3C5 meter. C Raymond (Fral/Goutorbc Mlnneboo/Henk Stander. Koppelkoers achter derntes over twee keer vijftien minuten: 1 Po ter Nteuwenhuls/Mnrtln Venix. afgeleird i Tol/Jnn Tol/Jan 1 Jan Lubbers: Uitgeteld en uitgefloten In het slechts uit vier atleten be staande veld (drie Nederlanders en een Zwitser) kwam Op den Oordt niet verder dan de derde plaats ir de zeer matige tijd vap. 31.17 In de stromende regen en vech tend tegen de grimmige wind werd dc Nederlander Cor Vriend winnaar in 30.37,6. De dtrde Nederlander Piet Vonck, had maar twee-tiende van een seconde meer nodig. ESSEN Rot Weiss Essen, num mer laatst uit de Bundesliga heeft gisteravond zijn positie aanzienlijk verbeterd door od eigen veld met 1 te winnen van Werder Bremen. AMERSFOORT De 21-jarige Rolf Groen heeft gisteren op de tankbaan van de Vlasakkers bij Amersfoort de strijd om het mi litaire wielerkampioenschap op de weg gewonnen. APELDOORN Het is zaak de KNVB te overtuigen van de wenselijkheid dat in de toekomst de zaterdag als speeldag facultatief wordt gesteld naast de zondag. Tot deze ge volgtrekking komen dr. ir. Ad Boks en drs. Ed. F. Nozeman van het sociaal wetenschap pelijk bureau voor de Oost-Veluwe in het rapport „Bezoekers Go Ahead Eagles", dat werd samengesteld na twee enquêtes onder de bezoekers van de thuiswedstrijden van de Deventer eredivisieclub. Deze enquêtes werden op zondagmiddag 3 december (Go Ahead Eagles-NEC, 5500 toe schouwers) en zaterdagavond 24 maart (Go Ahead Eagles-MW, 5000 toeschouwers) tij dens het vorige seizoen gehouden, waarbij j scholieren als vragenstellers optraden. In het gisteren verschenen rapport kotmen de heren j Boks en Nozeman onder meer tot de conclu sie dat een belangrijke meerderheid van het publiek de voorkeur geeft aan de zaterdag avond als speeltijd voor Go Ahead Eagles. Bijna zeventig procent van het zaterdagpu- bliek en 48 procent van het zondagpubliok spra kzich uit voor de zaterdag als wedstrijd dag. Voor de zondagmiddag koos 33 procent van het zondagpubliek en 16 procent van de bezoekers op zaterdagavond. Vijf procent gaf een voorkeur voor de vrijdagavond blijk en circa tien procent had geen uitgesproken me ning. In de regel trekken de thuiswedstrijden van Go Ahead speelt trouwens al geruime tijd lie- dagavond dan op zondagmiddag. Daarom pleiten de rapporteurs voor het houden van meer competitiewedstrijden op de zaterdag. Go Ahead speelt trouwens al gerime tijd lic- liver op zaterdagavond, hetgeen ook in de praktijk blijkt. De competitiewedstrijd Go Ahead Eagles FC Groningen die voor zondag 7 oktober op het programma stond, zal reeds zaterdag avond 6 oktober in Deventer worden ge speeld. Deze maatregel is oo,k genomen in verband met de te verwachten concurrentie van de wedstrijd De Graafschap Fcyen- oord. Ook PSV heeft voorkeur voor de zaterdag. In overleg met de tegenstanders werden drie wedstrijden verschoven van zondag naar za terdagavond. De wedstrijd PSV FC Utrecht, die voor zondag 7 oktober was vast gesteld, is verschoven naar zaterdag 6 okto ber. De ontmoeting tegen Go Ahead Eagles, vastgesteld voor zondag 14 oktober, gaat naar zaterdag 13 oktcber en het duel tegen Ajax, dat in Amsterdam was vastgesteld voor zondag 21 oktober wordt op zaterdag 20 oktober gespeeld.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9