Beschrijving van voorstellen lokt kritiek uit in raad V oorschoten Hazerswoudse raad wil bussen in wijk „Rhynenburch" Toch tweede maatschappelijk werkster in Noord'hout Studenten doen geslaagde stap terug in de tijd Krediet raadhuis stuit op bezwaren in Woubrugge Wat u OOK moet weten PAGINA 3 ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT 22.30 IG S) M Ai p h 3 J: kli stel alsnog commissoriaal te be handelen en dat in die vergade ring deskundigen zou laten ko men die de raad zou kunnen overtuigen. Dat was nu net te veel. De burgemeester moest de zaak sussen, want zowel Drs. Meershoek als Mr. Goosens zijn deskundigen inzake deze mate rie. Dr. Pels redde zich eruit door te zeggen: „Als college van B en W kun je niet op alle gebied zelf deskundig ziin en moet je varen op het kompas van deskundige ambtenaren." VOORSCHOTEN De Voorscho- tense gemeenteraad had erg veel kritijek op de beschrijving van de voorstellen. Vrijwel alle voorstellen konden redaktioneel bezfen niet de instemming van de raad verkrijgen. Het begon al bij het voorstel tot benoe ming van een onbezoldigd amb tenaar van de burgerlijke stand te weten wethouder Koetser. Akkoord maar dan goed om schrijven dat deze benoeming geldig is tot aan het eind van 13 30 raadslidmaatschap, aldus Ne, Mr. iBegeer (WD). De raad kan benoemen, schorsen en Bij het voorstel tot het beschik- ontslaan wanneer zij maar wil en daarom is deze toevoeging niet nodig, aldus de burgemees ter. Mr. Begeer wilde toch amenderen anders zag hij geen for| kans! zijn fractiegenoot wethou der Koetser te benoemen. De betrokkene zag waarschijnlijk zijn benoem big niet meer zitten len stemde op zichzelf. Tot ver gassing kreeg Mr. Koetser alle 19 stemmen. Bij het voorstel tot vaststelling van de verordening op de keu- 'pt7o„j ringsdienst van slachtdieren en van vlees in de gemeente Voor schoten bleef er geen stukje meer heel van het ontwerpbe sluit. Mr. Begeer (WD) las uit het stuk dat de middenstand c.q. de slagers onmondig zijn e<n volgens B. en W. Drs. Meerhoek '^rl (KVP) vond het ontwerpbesluit een dom geheel, de commisso riale behandeling noemde hij een farce en het is waarschijn lijk gemaakt om een keurings apparaat in stand te houden. Het stuk gaat niet over een keu ring, maar over een tolheffing, waardoor nieuwe bronnen wor den aangeboord op financieel gebied. Mr. Goosens (D'66) wees op het oude stuk uit het begin van de 19e eeuw toen vlees nog per handkar vervoerd werd van slachthuis naar slage rij. Door de onnauwkeurigheid b'j bet overschrijven van het 55—3? Leidse raadsvoorstel, moet zelfs de huisvrouw, die buiten het keuringsgebied van Leiden een I pondje vlees koopt (b.v. in het winkelcentrum Leidschenhage) dit officieel ter keuring aanbie den. De repressieve keuring, die B en W nodig vinden volgens hun toelichting in het belang van de volksgezondheid houdt alleen extra werk in om de te zwaar bemande keuringsdienst werk te verschaffen. Wethouder Pels (PvdA) haalde zich de toorn van de gehele raad op zijn hals door te zeggen dat hij bereid was om het voor vroeg de heer Zandee (PCG) of voor de aanleg van deze leiding een bouwvergunning nodig is en of dan legesgeld gerekend kan worden. Wethouder Koetser (WD) dacht wel dat er een bouwvergunning nodig zou zijn en de burgemeester constateer de dat er dan ook wel leges geld geheven zou kunnen wor den. De heer De Klerk Wolters (PCG) wilde het allemaal zeker weten. Na enig zoekwerk moest wethouder Koetser mededelen dat de transportleiding vrijge steld is van het betalen van le gesgeld. baar stellen van een krediet Aan het begin van de vergadering van 30.000 ten behoeve van de werd de heer H. van Wijk verdere aanleg van de inter- (PvdA) beëdigd als raadslid in communale duinwaterleiding de vakature Mr. Italianer. .00 N Ml 00 N 3p-d: 3 Rai jchar Marktberichten èNVé Drama speelt Vitrac Het heeft tot het begin van de Ja ren zestig geduurd eer „Victor, of de kinderen aan de macht" van Roger Vitrac de erkenning kreeg die het verdiende. Het stuk werd toen herontdekt door Jean Anouilh, die het in Parijs op de planken bracht, en spoe dig daarop werd het ook in Ne derland bekend dank zij een se- De lijdende rie voorstellingen vsan de Ne derlandse Comedie met Guus Oster in de hoofdrol. Dat het stuk juist in die tijd zo'n opgang maakte is niet verwonderlijk. De ogenschijnlijk speelse fantasie De oorzaak van dit manco kan pauze kreeg men het gevoel dat de spelers zich volkomen vrij en natuurlijk in de voor hen be schikbare ruimte durfden te be wegen. Bovendien slaagden sommige executanten er niet in helemaal los te komen van hun tekst. navrante elemen- de tekst kwamen hierdoor niet volledig tot hunrecht waar door de onontkoombaarheid de naderende katatrofe te weinig voelbaar werd. van Vitrac is een van de meest scherpe aanvallen op de bour- geoise-mentaliteit. Enige be vreemding wekte het dat „Vic tor" gespeeld ging worden door het Leidse studententoneel, de èNVé Drama, dat zich de laatste jaren bijna uitsluitend met zeer moderne theatervormen had be ziggehouden. Iedere vrees voor een moderne adaptatie bleek echter ongegrond: de voorstel ling, die gisteravond voor een deel gezocht worden in de omstandigheden. De eerste repetities hadden al in februari plaats (de prmière was oor spronkelijk in juni gepland) en een lange repetitieperiode brengt nu eenmaal het gevaar met zich mee, dat er een duide lijk gebrek aan natuurlijkheid gaat optreden. Bovendien blees het noodzakelijk om nog kort voor de voorstelling twee Iers door anderen te vervangen. LAK-theater in première ging De grote winstpunten van deze was een waarlijk schoolvoor beeld van het kijkkast-theater op basis van gegeven teksten. De lijst en het voordoek ontbra ken. maar verder was alles aanwezig, een ongelooflijk mooi decor, een verzorgde kostume ring, uitgekeinde belichting en zelfs coulissen. Kortom: een bij zonder fraai prentenboek waar naar men met genoegen een hele avond kon zitten kijken. Wat er in dit decor gebeurde was jammer genoeg iets minder be vredigend. Na een stroef be gin werd het spel allengs be weeglijker, maar pas na de voorstelling brengen de weeg schaal echter weer in balans. Ten eerste is daar de terugkeer tot het traditionele toneel, hope lijk geboren uit de overtuiging dat het moderne theater toch niet alleenzaligmakend is. Ver volgens de uitstekende visuele presentatie waarvoor de groot ste lof toch wel aan regisseur Roel Polak toekomt, en tot slot het feit dat enkele spelers o.a. Eddy Miele en Renée Spronk op de kritieke momenten erin slaagden om hun medespelers over moeilijke punten heen te tillen. Paul Korenhof GROENTEVEILING LEIOEN. (28—9) Appelen 3451, Druiven 220, Pe ren 29—48, Aardappelen 17—21, Andijvie 22—34, Doperwten 180—190, Pronkbonen 155—175, Snijbonen 225305, Stamtoonen 135—220, Kroten 17. Kroten ge kookt 65, Rode kool 14, Groene kool 3943, Witte kool 57, Prei 5460, Postelein 111, Rabarber 31—34, Spinazie 72—73, Spruiten A 93—108, B 109124, C 97—101, Tomaten A 720-770, B 760—790, C 7*10720, CC 360—410, Uien picklers 17—35, Witlof 165—320, Meloenen 60195, Bloemkool 6 lever stuks 86'110, 8 stuks 6687, 10 stuks 43, Knolselderij 3653, Komkommers AA 74, A 63—64, B 43-47, C 27—29 D 23—24, E 20, Sla zwaar 17—21, Bleeksel derij 2$—33, Bcspeen 4349, Pe terselie IJ, Radijs 15, Selderij i: 1726, Paprika's 2348. Ind LEIDEN £28 sept.) Aanvoer: 3 partijen goudse en 1 partij leid se kaas. Prijzen (in gudens per kg.): goudse 4.80- leidse 6,00. Handel: alm. 'ddagf KAASMARKT ALKMAAR ALKMAAR, 28 sept. Aanvoer: 30.000 kg. Commissienoteringen 'h«' (in guldens per kg.): fabrieks- edammer 3,76: middelbare 3 81; goudse volvette 3,91. Handel: Goed. ^3 VEEMARKT LEIDEN LEIDEN (28 sept.) Aanvoer: 6tieren 40, melkkoeien 50, vette koeien 234, vare koeien 45, vette kalveren 11, vette schapen 100, fokschapen 75, vette lammeren 1461, varkens (zeugen) 31, schrammen 71, biggen 292, gei ten 57, totaal 2467. Prijzen (in guldens per stul>): slachtstieren per kg. gesl. gew. 6,106,30; melkkoeien 1700—2075; vette koeien per kg. gesl. gew. 5,00 6.40; vare koeien 7251800; vet te kalveren per kg. lev. gew. 4,755,10; vette schapen 130— 170; fokschapen 175- -225; vette lammeren 150—210; drachtige zeugen, schrammen 140165; biggen 100—120; geiten 20—90. STOMPWIJK Stompwljk telt zeventien nieuwe^EHBO Handel: slachtstieren goed KATWIJK Onder zeer grote belangstelling heeft gisteren de heer E. Noordhuis wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid genomen van de gemeente Katwijk als chef Onderwijs en Per soneelszaken. Na een toespraak speldde burgemeester Vermeulen de jubilaris de eremedaille iil goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau op. Hierna spraken de gemeentesecretaris, de heer G. Feen- stra en, namens de afdeling onderwijs en personeelszaken, de heer H. v. <L Schee. trekken architect en adviseurs voor het ontwerp van een nieuw raadhuis of uitbreiding van het bestaande gebouw is geraamd op 10.000,—. Tijdens de on langs gehouden raadsvergadering maakten enkele raadsleden be zwaren tegen dit hoge bedrag. Pas toen men de verzekering kreeg, dat men tijdig inspraak zou krijgen werd het gevraagde krediet verleend. Zonder meer werd een krediet beschikbaar ge steld voor uitbreiding van de be planting in de gemeente. Tevens zal een deel van het krediet 10.000,verdisconteerd wor den in de kosten van het bouw rijp maken van enkele gemeen- LEIDERDORP Vrijdagmiddag om 2 uur precies werd, na eerst een gedeelte van de stutblokken weggeslagen en de gebruikelijke fles champagne stukgegooid te hebben een hektrawler bij de Scheepswerf Boot langs de Zijl te water gelaten. Dit alles ge beurde onder zeer grote belang stelling; zelfs diverse scholen waren komen kijken naar dit mooie spektakelstuk. Het schip werd in opdracht gebouwd door de rederij Slot BV uit Den Hel der, die dit schip onder de naam „De Twee Gebroeders" in de vaart zal brengen. en krediet voor de algehele ver- nisuwing van de riolering in de gemeentewoningen aan de Bate- v/eg beschikbaar te stellen. Tij dens de rondvraag bracht de heer Venhuizen het plaatsen van hekken langs de Woudwete ring ter sprake. De heer Markx vernam desgevraagd, dat de provincie niet voor 1975 een pa rallelweg aan zou leggen langs de Kruisweg. Noordwijkerhout De maat schappelijk werkster van de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening en de drie huis artsen van Noordwijkerhout hebben zich tot het gemeentebe stuur en het Ministerie van CRM gewend met het dringende verzoek mee te werken aan de aanstelling van een tweede maatschappelijk werkster In Noordwijkerhout. Het raadslid, mevrouw Desain vroeg B. en W. of het juist is, dat het ge meentebestuur het ministerie af wijzend heeft geadviseerd. B. en W. antwoordden ontkennend. Zif hebben dc minister medege deeld, dat uitbreiding van de hulpverlening hoogstwaarschijn lijk gewenst is. maar dat met uitbreiding beter kan worden gewacht tot de Stichting duide lijk heeft gemaakt, dat ze wer kelijk streeft naar fusering met de regionale Stichting Bollen streek. Bij de fusie zou weieens kunnen blijken, dat in de regio voldoende krachten werkzaam zijn. Mevrouw Desain heeft op de be leidsafdeling van het ministerie van CRM vernomen, dat de brief van de huisartsen nogal indruk heeft gemaakt en dat men daar zeker bereid ls om de tweede HAZERSWOUDE De meerder» stapmogelijkheid moet, volgens heid van de gemeenteraad van die meerderheid worden ge- Hazerswoude is het met burge- creëerd op dc Da Costasingei. meester en wethouders eens, dat PvdA-er P. Oosterhoff was te- de bussen van Westnederland de gen het voorstel, dat door het wijk Rhynenburch moeten .ne men" via de Willem Kloosstraat en de Da Costasingei. De over- college werd ingediend in var band met de op handen zijnde re constructie van het Rijndijkge- melkkoeien matig, v:tte koeien matig, vare koeien kalm, vette kalveren goed, vette schapen I ,t dtf £oed, fokschapen goed. vette leidi lammeren goed, zeugen kalm, j inist schrammen kalm, biggen kalm. 2^on4 geiten goed. veilg idee voor de brokkenmakers. De kersvers-geslaagden zijn: de dames Hilgersom v. d. Buig, v. Agteren-Verhagen, v. R.jn-v. d. Hulst, Luk-v. Leeuwen, Schrader-v. Velzen, v. Werf-Hilgersom, Hoojv\, :-u-Cv - devest, v. d. Zon-v. d. Akker. v. d. Meer-Kn.jner.burg, tweemaal de dames Wensveen en de dames Kn burg en v. d. Liurg alsm, ce heren A. Ja.xson, De Winter en Th. v. d. Meer. Na enkele vermanende woorden van dokter Perqu.r. c. x:s.. uctrlce mevr. R k om voo;- al de oc, wonden te bezoeken, werd de avond vervolgd met gezellig Bingoën om waardebonnen. Doi: er Parquin bleek een geboren spel leider, die met vele grapjes en rekenkundige vondsten de gezelligheid erin bracht. Als de EHBO voor iedere keer dot er werd voorgezegd op de vraag van driemaal het gekkengetal enz. een dubbeltje in rekening had gebracht, dan was het financiële tegoed van de vereniging met sprongen gestegen. Jammer was het, dat vele leden deze avond niet bezochten, alhoewel het gezelschap voor deze kleine zaal rinnschoots voldoende was. „Leliegracht", de eerste machinist Broekstra, wordt in IJ muiden af- deelte tussen Gemeneweg «o Bruggestraat en de plaatsing van verkeerslichten. CHU-er E. van Eldcren ging evenmin akkoord met B. en W. Hij ziet namelijk meer in «en overstapstation op de Rijndijk, ten westen van de Gemeneweg. Oosterhoff wist overigens nog te vertellen dat Westnederland niet voelt voor een „grote", zoals thans voorgestelde, lus van de Leiden-Alphen-bus door Rhynen burch. Wethouder P. A. Th. v.d. Werf wees er ten overvloede op, dat de Rijndijk nu gevaarlijk Is. „De beslissing kan géén uitstel velen", aldus de wethouder, die het gesprek met Westnederland, verkeersinspectie en rijkswater staat had geleld. Hij was van mening dat de bevolking met het gemeertelijke plan is ge diend, waarbij hij nog eens dc handtekeningenactie „Geen bus sen in de Potgieterlaan" in her innering bracht. Burgemeester J. ten Heuvelhof verduidelijkte aan het e nd van de discussie: „We willen niet dat er wordt beweerd dat wij er de schuld van zijn dat de reconstructie van de Rijndijk en de plaatsing van verkeerslichten zo iang uit blijven". Commandant Ravenhorst verlaat Leiden LEIDEN" De Leidse Kokschool en Doelen-Morsportkazerne hi eft sinds gistermiddag een nieuwe commandant: na een aanstelling van 2 jaar en 4 maarden heeft commandant Ravenhorst afscheid genomen van zijn manschappen en het commando overgedragen aan de majoor der Intendance. A. v. Buuren. Missa Brevis Lodewij ltskerk LEIDEN De Eucharistieviering in de Lodewijkskerk aan de Steenschuur, die morgenochtend om half tien begint zal een bij zonder karakter hebben in ver band met de viering van het 20-jarig bestaan van het koor. Ter gelegenheid hiervan zal het or.der leiding van Jan van der Meer de „Missa Brevis" in C gr.t. van Mozart uitvoeren. De solo-partijen worden door koor leden verzorgd. Monseigneur M. Jansen em. bisschop van Rot terdam en destijds oprichter van het koor zal de hongmts. die wordt gecelebreerd door pastoor Saers geassisteerd door rector W. Haring en rector A. Vreeburg, bijwonen. maatschappelijk werkster te subsidiëren als het gemeentebe stuur maar ja wil zeggen. B. en W. stelden In hun antwoord op de vragen van mevrouw De sain. dat op het ministerie een verzoek om aanstelling van een tweede kracht vóór de daadwer kelijke schaalvergroting alleen dan in behandeling wordt geno men als a) partner en tijdstip van fusie vaststaan, b) als noodzaak tot uitbreiding van de staf op grond van cijfers is aan getoond en als de toekomstige fusiepartner met de personeels uitbreiding instemt. Mevrouw Desain bestreed, dat het minis terie die voorwaarden stelt. Zij verweet B. en W. de nood te misbruiken om de fusie op korte termijn door te drukken. Na een nogal verwarde discussie tussen mevr. Desain en wethou der Th. C. de Jong, die pi kante bijzonderheid ook voor zitter van de Stichting Maat schappelijke Dienstverlening Noordwijkerhout is. verklaarde de wethouder zich bereid om de aanstelling te zullen vasthouden. J. v. d. Laan 25 jaar in de verzekering LISSE— Op 1 Oct. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer J. van der Laan, Ranonkelstraat 11, Lisse, zijn arbeid begon in dienst van de sociale verzeke ring en wel bij de Sociale Ver zekeringsbank te Amsterdam op de afdeling Ongevallen wetten. Na 4 jaar aldaar werkzaam te zijn geweest, ging hij over naar de Bedrijfsvereniging voor het KLLEDINGBEDRIJF TE Am sterdam. In 1958 trad hij in dienst van de Agrarische Socia le Fonden te Emmeloord (N.O.P.). Hij werd in 1965 be noemd tot Revalidatie-Inspec- teur in het kader van de Land en Tuinbouw Ongevallen Wet alsmede de verlengde ziekengel duitkeringen. De speciale aandacht van de jubi laris werd evraagd voor de her plaatsing van gehandicapten in het bedrijfsleven. Vanaf dat mo ment gingen de geedachten al meer uit naar verwezenlijking van zijn tdeanf, om ten vol le werkzaam te kunnen zijn in het belang van de gehandicap ten medemens. Zijn arbeid is dermate gewaar deerd dat hij thans werkzaam is als Staffunctionaris op het Cen trale Kantoor van de G. M. D. te Amsterdam. Hij werd in deze functie belast met de leiding van de gehele arbeidskundige sector van deze dienst met niet minder dan 26 kantoren in den lande. Onderscheidingen in Leiderdorp LEIDERDORP Gisteravond heeft in de Scheppingskerk te Le^erdorp de burgemeester do heer Van der Have de onder scheidingen uitgereikt (zilveren ere-medallle verbonden aan de Orde van Oranja Nassau bij be vordering) aan twee jubilaris sen van de Fa. Gebr. Ginjaar. De twee personen zijn: Daniel de Jong, Mauritssingel 16 te Leiderdorp geb. op 17 aug. 1908 in dienst bi] de firma Ginjaar sedert 23 augustus 1923. De heer de Jong is grootdraaier van hleiwaren bij de firma Ginjaar. De heer Albertus Diserand, Ko ningstraat 32 te Leiderdorp ge boren op 11 mei 1908 is in dienst bij de firma Ginjaar sedert 25 september 1923. Zijn functie ia perser van kleiwaren. SASSENHEIM De plaatselijke afdeling van de Dierenbescher ming heeft als centraal punt voor Sassenheim, waar gevon den en verloren dieren gemeld kunnen worden, de heer O. See- gers, Kagerplein 520 te Sassen heim. telef. 11062. Hoewel ge vonden dieren zonodig worden opgenomen door het Diercnasyl, Haarlemmertrekvaart, Oegst- geest, doet het bestuur zijn best te komen voor een onderdak te Sassenheim, gezien de grote noodzaak hiervan. AARLANDERVEEN In de Jeugdhavcn, hield de E.H.B.O. afd. Aarlanderveen, zijn alge mene ledenvergadering. De vo rige E.H.B.O, cursus was met II kandidaten gestan, maar slechts 7 zijn ge ^agd. !'ct he- stuur betreurt d't, omdat er kandidaten v.v n c rW.-.r opgaaf van reae en niet meer kwamen. De penningmeester kon zijn boeken met een batig saldo afsluiten. Door de voorzit ter werden de plannen voor het a.s. winterseizoen bekend, Dit is ondermeer een E.H.B.O.-wed strijd in de maand november. Dit seizoen wordt geen nieuw* cursus gehouden maar herha lingsavonden. Door het aftreden van mei. C. van Berkel, wegens huwelijk en vertrek naar elders, werd in haar plaats gekozen de heer H. Verlooy; de heer L. Zwanen burg en mej. C. Honout werden herkozen. SASSENHEIM Dezer dagen constateerde een veehouder dat in het weiland naast dat van hem. achter Restaurant' „de Ut- ver" aan de Rijksstraatweg, twee schapen dood lagen. De dieren zijn waarschijnlijk als gevolg van onvoldoende zorg bij ziekte omgekomen. Tegen de ei genaar, een veehouder te Ha- zerswoude, werd proces-verhaal opgemaakt. Deze werd voor het zelfde feit reeds vaker verbali- seerd. NOORDWIJK De afdeling Noordwijk en Omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde opende het ver- gnderseizoen met een demon stratie in het bloemschikken. Hiervoor was prachtig mate- r'ral unnwezig: oranje-rode dahlia's, kattestaarten, liguster en sr.eeuwbessen. In de vergadering van donderdag, 11 oktober a.s. zal de heer Ver mande uit Oegstgeest o.m. een plantenquiz verzorgen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3