VIER GIJZELAARS ONGEDEERD VRIJ fblijmaker Miljoenenpot verdeeld voor extra werk Jongeren tegen verlaging van dienstplicht-leeftijd Den Uyl: geen wijziging kabinet Oostenrijk moet alle hulp aan Russische joden staken Nachtuitzending goedgekeurd verdien 'n echte DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden .Postbus 1', telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. Piug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. AOvertenties texci, tj.i.w.j 0.30 per mm. Telefoontjee f2,75 Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week f 2,15: kwartaal f 27,76;laar f 108,20. - Losse nummere 35 cent. Me JAARGANG No. 119621 ZATERDAG 29 SEPTEMBER 197J AF EN TOE BUIEN Zaterdag Ned. I: 16.15 uur Klas- cewerk; 19.05 uur De weg naar Hameien; 20.26 uur Berend Bou- dewijn. Ned. II: 19.05 uur De schone heks, serie; 20.21 uur Don Pas- quale. opera; 22.05 uur Uilen spiegel, 4, slot. Zondag Ned. I: 15.35 uur Star Trek, science-fictionserie; 20.25 uur De meeuw, film. Ned. II: 20.45 uur Kort geding, serie; 21-55 uur Werkwinkel 1, informatie. Wisselend bewolkt met af en toe buien, later mogelijk met on weer. Matige tot krachtige, in de kustgebeden krachtige tot harde zuidwestelijke wind. MaximumtemDeraturen om streeks 15 graden. Zondag: zon 6.39-18.20, maan 11.28-19.32, hoogwater 5.03-17.22. laagwater 0.59-13.08. Maandag zon 6.40-18.18. maan 12.31-20.12, hoogwater 5.38-17.55. 1.32-13.41. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president Den Uyl heeft gisteravond, na afloop van de vergadering van de ministerraad ten stelligste de geruchten over wijzi ging in zijn kabinet tegengesproken. Hij zei dit, toen hij de ontslagaanvra ge van mr. T. Brouwer als minister van landbouw en visserij ter sprake bracht. De premier liet uitkomen dat de KVP voor een opvolger zou zorgen, maar „daar is nog enkele weken de tijd voor". Drs. Den Uyl verklaarde volle verant woordelijkheid voor de benoeming van mr. Brouwer tot minister van land bouw en visserij te aanvaarden. De formateurs Burger en Ruppert hebben bij de formatie terdege aan de gezond heidstoestand van mr. Brouwer aan dacht geschonken De specialisten van mr. Brouwer, een neuroloog, internist en een chirurg, hadden verklaard geen medische redenen aanwezig te zien waarom mr. Brouwer de benoeming niet zou aanvaarden. Na vier maanden is het oordeel van de specialisten an ders uitgevallen, wat drs. Den Uyl ten zeerste betreurde. net". Hij noemde de geruchten over de mi nisters De Gaay Fortman en Vorrink „onplezierig, om geen sterker woord te gebruiken". Bij mijn weten is er geen enkele aanwijzing dat de taak- De minister-president verklaarde met vervulling van de betrokkenen aanlei- nadruk dat „Noch bij enige politici, noch in het kabinet, noch bij mijzelf Sassenlieimse overleden na botsing LEIDEN zin het Academisch Ziekenhuis in Leiden is gisteren de 31-jarige mej. E. de Mooy overleden aan de gevolgen van een ongeluk eerder in de mid dag in har woonpalats Sassen- heim. Zij reed toen met haar bromfiets tegen een geparkeer de auto op en kwam daarbij toen met haar brom.fiets tegen een geparkeerde auto op en kwam daarbij te valen. Vele vragen over de kern van Boskoop 'BOSKOOP „Als bestuurders kunnen we nauwelijks een i uitziende bilk hebben tenaanzien van de dorpskern-vernieuwing want de omstandigheden en de plannen van hogerhand wijzigen zich bijna per dag". 'dit zei burgemeester G. W. baron van Dedem in antwoord op de suggestie van de prot. chr. frac tie de parallelwegen van het kernplan te schrappen en de op rit van de hefbrug op palen te zetten. Zo zouden de twee win kelcentra in Boskoop-west met elkaar erbonden worden hetgeen een gezellig geheel kon opleve ren. De KVP-er VerbeiJ pleitte voor verbreding van het voetganger- stunr.eltje onder de oprit van de brug en parkeerplaatsen dicht bij de winkels. Mevrouw Hage (VVD) vroeg of het college nog eens terdege wilde informeren of de brug over de Gouwe tussen Waddinx- veen en Boskoop misschien toch nog zou worden aangelegd. Want dat kan de locale verkeer sproblemen sterk beinvloeden aangezien het doorgaand ver keer dan automatisch uit de dorpskern verdwijnt. Bezoekt zondag a.s. de wedstrijd RIJPWETERÜ1Q- S.J.Z. Aanvang 2.30 uur Op 1400 kilometer van de Londense luchthaven werd in een Boeing 707 een Russisch consulair echtpaar verrast met een baby. De bevalling verliep voorspoedig, maar in Londen ontstonden enige moeilijkheden, omdat de vader een Russische ambulance eiste voor vervoer van vrouw en kind. Een telefoontje van de Russische am bassade deed hem van maning veranderen. Op de foto: een Panam-employée mevrouw Val Settle met de nieu we Russische burger, een jongetje. WENEN (Reuter/UPI/AP) Zestien uur, nadat zij door twee gewapende Ara bieren uit de exprestrein Moskou—Wenen waren ont voerd, hebben vier gijze laars vannacht op de Weense luchthaven Schwe- chat hun vrijheid herkre gen. Het waren drie Russi sche joden, onder wie een vrouw, en een Oostenrijkse douaneambtenaar. In ruil voor hun vrijheid heeft Oostenrijk beloofd alle hulp aan joodse Russen op doorreis, te staken. Dit be tekent opheffing van hel vluchtelingenkamp Schö- nau. De twee vertrokken in een Cessna toestel naar een onbekend Arabisch land. De van Libanese passen voorziene Arabieren noemden zich verte genwoordigers van de „Ade laars van de Palestijnse revolu tie". Zij waren in Bratislava in de trein gestapt en sloegen hun slag in het Oostenrijkse grens- plaatsje Marchegg. Zij drongen een slaapwagen met 39 joods-Russische emigranten binnen en maakten aanvankelijk zeven gijzelaars, van wie er di ie in de consternatie konden ontsnappen. Bij de begeleidende schietpartij raakte een lid van het treinpersoneel licht gewond. Geen tol meer voor brug Haringvliet MIDDELHARNIS (ANP) Op de Haringvlietbrug wordt van 1 oktober af geen tol meer gehe ven. De ministers van verkeer en waterstaat en van financiën hebben hun goedkeuring ge hecht aan het al eerder kenbaar gemaakte plan daartoe van de nv Brugverbinding Haringvliet. De opheffing van de tol is moge lijk geworden door de gunstige exploitatie van de Haringvliet- brug. Hierdoor heeft men een zodanige reserve kunnen kwe ken dat men het in de periode tot juli 1975, het rijk neemt dan de brug over, verder zonder de tolinkomsten kan doen. De tien tolgaarders die op de Ha ringvlietbrug werken blijven tot dat tijdstip in dienst met be houd van volledig salaris. Beroep van kard. Alfrink op Vatikaan DEN HAAG - Kardinaal Alfrink heeft als internationaal presi dent van de Pax Christl vredes beweging via de pauselijke commissie Justitla et Pax in Rome een beroep gedaan op de Vatikaanse autoriteiten om alle mogelijke steun te geven aan kardinaal-aartsbisschop Silva Henriquez van Santiago, die zich blijkens de berichten van de Nederlandse priesters volledig Inzet voor alle gevangenen en bedreigden. Aanleiding tot dit verzoek van kardinaal Alfrink aan het Vati kaan is het bezoek, dat enkele pas uit Chili teruggekeerde priesters aan het secretariaat van de Pax Christl beweging in Den Haag hebben gebracht. Van o radio- en tv-redactie HILVERSUM Het NOS-bestuur heeft gisteren in haar openbare vergadering goedkeuring gegeven aan de nachtuitzendingen via Hil versum 3. Dit betekent dat de beslissing wanneer de nachtuitzendin gen er zullen komen, nu alleen nog maar afhangt van het gesprek, dat de NOS-ondernemingsraad dinsdag heeft met de vakbonden en donderdag a.s. met de bedrijfsleiding. Als men in deze gesprekken tot overeenstemming komt wat betreft de afspraken over de werktijden en andere arbeidsvoorwaarden, kan reeds vrijdag met de nachtuitzendingen begonnen worden. 11e partijen zijn van mening dat de nachtuitzendingen er zo spoedig mogelijk moeten komen. Uitreiking medailles bedrijfszelf bescherming LEIDEN Burgemeester Vis heeft aan 21 vrijwillige deelne mers aan de bedrijfszelfbe scherming resp. de vrijwilJi- gersmedaille (voor 10 jaar ac tieve deelname) en het jaarte ken XV (voor 15 jaar actieve .deelname) uitgereikt. t>e volgende heren kregen de vrii- wiliigersmedaille: J. P. Fla vian, C. D. Zandvliet, F. v. Daalen, H. Guyt. J. J. Kop, P. J- v. Luttervelt, J. F. W. Truyers, A. M. Doeleman, A. de Komijn, J. Nobe. Het jaarteken kregen Fr. Dijkstra, D. Heems kerk, M. v.d. Kaaij, J. P. Ouds hoorn, F. P. Stiefelhagen, C.J. Fuchs, D. v. Rijn, A. A. Wage- maekers, M. Weeda, D. v.d. Wetering, J. T. Fuchs. Allendelaan in Purmerend PURMEREND (ANP) Een laan in de nieuwe wijk Over- where in Purmerend zal worden genoemd naar de bij de militai re coup in Chili omgekomen president Allende. De gemeente raad van Purmerend besloot hierto met algemene stemmen. Mevrouw Allende zal via de Mexicaanse ambassade in Den Haag van dit besluit oo de hoogte worden gesteld Een dodelijk verschrikte vrouwelijke gijzelaar met naast haar een met machinepistool gewapende kaper, tijdens da taaie onderhandelingen met de Oostenrijkse autoriteiten. De overvallers eisten en kregen een busje, waarmee naar Sdiwechat gereden werd. Daar na begonnen taaie en langduri ge onderhandelingen met de Oostenrijkse autoriteiten, waar bij ook de ambassadeurs van Egypte, Libië, Irak en Libanon betrokken waren. De ontvoer ders wilden aanvankelijk alleen de Oostenrijkse douaneman vrij laten en de drie joodse gijze laars naar een Arabisch land meenemen. Dit weigerden de Oostenrijkers pertinent. De Ara bieren dreigden zichzelf en hun gijzelaars in de lucht te laten vEegen als aan hun eisen niet voldaan werd en manipuleerden enkele maken gevaarlijk met ihun handgranaten. Tenslotte, nadat het gestelde ultimatum enige malen veruengd was, kwam men tot overeenstem ming. De gijzelaars werden vrijgelaten en de twee vertrok ken in een dcor een particulier ter besch'kking gesteld Cessna- zakenvliegtuig. Als motief voor hun actie gaven zij op, dat de Israëlische immigratie in Israël voor de Arabische landen ge vaarlijk was. Minder straf voor Jasir en Krasin MOSKOU (AP) - De Russische dissidenten Pjotr Jakir en Vik tor Krasin zijn in hoger beroep vrijdag tot lichtere straffen ver oordeeld. Dit betekent dat zi] binnen drie weken beperkte be wegingsvrijheid zuilen genieten. De beslissing van het hof om hun straf van drie jaar werkkamp te verminderen is een beloning voor de medewerkeing die Jakir en Krasin hebben gegeven bij hun besloten proces en de persconferentie daarna, waarop zij volledig bekenden. Het hof verminderde de straf van Jakir tot een jaar en vier maanden en die van Krasin tot een jaar en een maand. Aange zien de tijd die zij in voorarrest hebben doorgebracht van de straf wordt afgetrokken bete kent dit dat zij over drie weken de gevangenis zullen kunnen verlaten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministerraad heeft in zijn vergadering van giste ren het extra werkgelegenheldsprogram van 750 miljoen gulden vastgesteld. Hiervan zal onmiddellijk 575 miljoen worden uitgegeven ter stimulering van de werkgelegenheid in diverse regio's en voor het opvangen van de nadelige gevolgen van de revaluatie. Later zal 175 miljoen worden uitgegeven. Zuid-Holland zal 45 miljoen krijgen. Van het werkgelengenheidspro- totale looptijd van het program gram wordt namelijk 500 mil- is ongeveer een jaar. Begin 1975 joen gulden besteed aan de sti- zullen dus de effecten van dit mulering van de werkgelegen- nieuwe programma verdwenen heid in regio's met veel werklo- zijn. zen. Dit bedrag is als volgt ver- Het is verder de bedoeling dat 20 deeld: Groningen 75 miljoen, milljoen wordt uitgetrokken voor Friesfland 70, Drente 70, N.W. scholing en omscholing. Voor en N.O. Overijssel 40, Noord-Hol- experimentele regelingen is 30 land 30, Zuid Holland 45, Gel- miljoen gereserveerd, derland 25, Noord-Brabant 85. Limburg 40 en Zeeland 20 mil joen. Van het program zal 420 miljoen beschikbaar komen voor de sti mulering van de werkgelegen heid in de bouw. Voor minder kostbare projecten, zoals bosbouw, wordt 80 miljoen uitgetrokken, waardoor 2000 mensen aan het werk kunnen. Voor niet-regionale projecten wordt 25 miljoen uitgetrokken, welk geld ondermeer wordt bo- steed voor de werkgelegenheid in de kantorensector. Hiervan kunnen tijdelijk 1000 mensen aan de slag komen. Het totale program maakt het mogelijk dat 8000 mensen aan het werk worden gezet. Het pro gramma is bedoeld als aanvul ling op bestaande projecten, die begin volgend jaar aflopen. De Rudv ontsnapt en gepakt ENSCHEDE De 14-jarige Rudy B. uit Enschede die met de re gelmaat van de klok uit inrich tingen wegloopt en in diverse Nederlandse plaatsen de politie achter zich aan heeft gehad om dat hij in gestolen auto's rond reed, is opnieuw ontsnapt. Enkele dagen geleden is hij ge vlucht uit een in Zuid-Nederland gelegen jor.genstehuis. Rudy B. is naar Enschede gagaan, waar schijnlijk om zijn ouders te be zoeken. Vervolgens is hij terug- gelift naar Heerlen, waar hij door de politie is aangehouden. Bij zijn aanhouding zou hij zich hevig hebben verzet. De Franse komiek, Fernand Ray naud (47) is gisteren bij een au to-ongeluk in Midden-Frankrijk om het leven gekomen. Met Fcr- nandel, Bourvil en Louis de Fu- nês behoorde hij tot de meest ge liefde acteurs in Frankrijk. Constantijn zoekt baan ROME (AP) De afgezette ko ning Constantijn van Grieken land heeft gezegd dat hij geld gebrek heeft en naar «en „be hoorlijke baan" zoekt. Gastarbeiders toch weer naar Vlaanderen BRUSSEL (ANP) - Aai, fa.car- beiders die in Vlaanderen gaan werken zal op de normale wijze een werkvergunninng worden verstrekt. Met dit besluit draal de de Belgische minister van arbeid, Ernest Glinné, zijn een dag eerder genomen besluit, nu- melijk om de afgifte van deze vergunningen op te schorten, te rug. Glinnó nam zijn „opschortingsbe- sluit", naar aanleiding van een recent decreet van de Vlaamse cultuurraad, dat de „verneder landsing" van het bedrijfsleven in Vlaanderen beoogt. D-ze au tonome cultuurraad bepaalde dat werkgevers in het vervolg in Vlaanderen Nederlands met hun werknemers moeten spre ken, op straffe van boetes of zelfs gevangenisstraf. Theo d o rok is mogelijk terug naar vaderland ATHENE (AP) Een functionaris van do Griekse justitie heeft gisteren de aanklacht wegens rebellie tegen Mikis Theodorakis in getrokken, zodat een terug keer van de verbannen componist naar zijn vader land mogelijk wordt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een groot aantal jongerenor ganisaties heeft zich op de gisteren in do Tweede Kamer gehouden hoorzitting van de defensiecommissie tegen verlaging van de dienstplichtige leeftijd tot 18 jaar verklaard. De hoorzitting werd belegd naar aanleiding van het uitbrengen van de rapporten „uit- stelbeleid" en „vrijstellingsbeleid" van de commissie-Peijnenburg. De jongerenorgani saties zijn van mening dat iedereen eerst het recht moet hebben om de door hem gewens te opleiding geheel te voltooien voordat hij in militaire dienst moet. De voorzitter van de VVDM, Paul Turken, zei dat vooral de arbeidersjeugd getroffen zal worden als de dienstplicht verlaagd wordt. „De beoogde ge lijkheid van onderwijskansen gaat zo te niet", aldus Paul Turken. Hij stelde voor om in plaats van afschaffing van uitstel van eerste oefening wegens stu dieredenen te komen tot een systeem van vrije keuze van opkomst. Dit zou moeten gelden voor alle jongeren tussen de 18 en 27 jaar. In het algemeen zagen de jongerenorganisa ties in de voorgestelde regeling een aanzet om te komen tot een vrijwilligersleger. Dit werd door meerdere organisaties afgewezen, omdat gevreesd wordt dat een democrat - sche controle op zo'n leger wel eens moeilijk zou kunnen worden. Het voorstel van de commissie-Peijnenburg om vrijstelling van dienst te beperken ont moette weinig kritiek. Alleen de katholieke kinderbescherming uit Amsterdam verklaar de zich daartegen omdat zij vreest dat dan sok de vrijstelling van dienst wegens kost winnerschap in de knel zal komen te ziften Een zeer persoonlijk geschenk voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonnee is wel een kunstlederen agenda 1974, waarop uw eigen naam ol voornaam in goud gedrukt. U kunt kiezen tussen een dames- of herenagenda. Noteer m.l.vDAAI als nieuw kwartaal-abonnee: DUIV Stuur deze bon in ™Jam; zonder postzegel. G, 8 antwoordnummer Woonplaats: Stuur een dames/herenagenda, waarop gedrukt: LEIDSE 5T: I:::::::::::::::::::- COURANT Woonplaats: open envelop, 349,' Lelde

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1