OVERWINTEREN?... Torremolinos DE BIJLMER AAN ZEE jigr NRV GEEFT VOOR PROEFJE VAN VALLEN EN OPSTAAN Maxi- plezier op mini- reisjes mt ItfêMM, WisUI0 '?3 SF* Ljjüf, Een uitstekend begin voor het betere winterwerk Je moet er geweest zijn om er over mee te kunnen pra ten. Je moet hebben meegedaan om te weten, wat het betekent voor je conditie. Feit blijft, dat een skicursus op de NRV-baan in het Wassenaarse Duinrell een uit stekend begin is voor het betere winterwerk. Vorig jaar bonden 1500 liefhebbers de lange latten onder en leer den ze onder het alziend oog der skileraren met veel vuldig vallen en moeizaafn opstaan de eerste venijnige Ze zyn er weer de korte snelle wegwozers naar de zon, die dit maal worden aangebo den onder de verleide lijke roepnamen „Zon- rctourtjes" en „mini- vlugjes". Topper van de Zon-retourtjes, die georganiseerd worden door Neckermann, NRV. en Arke is de vijf-daagse naar Tan- ger in Marokko. Even snuffelen in de kasbah, avondje navelstaren bij de plaatselijke buik danseres, een mondje couscous innemen en dat alles voor 279 gul don ais u op maandag vertrekt en 299 gulden als u op' donderdag weggaat. U logeert in het schitterende hotel Intercontinental, waar u gast met de grote G. van Gerrit bent. Ka mers met bad, douche, telefoon en radio. Een exotische tuin met king-size zwembad. PÏu reeds hebben 1500 Ne derlanders voor deze reis geboekt. Even aantrekkelijk zijn de vijf-daagse zon-re tourtjes naar Rhodos, I half pension vanaf 258, gulden. Derde moge lijkheid zijn vier- en vijfdaagse reizen naar Mryorca vanaf 212 gul den. De Mini-vlugjes, die onder meer georgani seerd worden door KIT gaan naar Londen (3 dagen 187 gulden), Rome (3 dagen 302 gul den), Parijs (4 dagen 195 gulden), Wenen (3 dagen 311 gulden), Be- nidorm (4 en 5 dagen vanaf 237 gulden), Rhodos (4 en 5 dagen vanaf 265 gulden) en Majorca (4 en 5 dagen vanaf 223 gulden). Christoffel biedt ook 4- en 5-daagsc minivluch- ten aan naar Majorca en Djerba in Tunesie. U moet dan wel eerst naar het vliegveld van Brussel. Datzelfde is het geval met Sunair, die ook mini-trips van af Brussel organiseert. Vooralsnog lijken ze alleen interessant voor bewoners van Brabant en Limburg. De eerste twijfels krijg je al, wanneer je nog in de seat- belts hangt en de Transavia- Boeing laag over Torremoü- nos zeilt. Je staart door de patrijspoort en denkt: „Mijn God, is dit nu het oord, waar tienduizenden Nederlanders elk jaar de kanen uit hun va kantie braden?" Hoe is het mogelijk. Wat je op dat mo ment ziet is namelijk de Bijl mer aan zee: grauwe woonto rens tot pal aan het petieteri ge strand en tegen de bruine berghellingen kranen, die al weer de volgende serie knus se appartementen op elkaar stapelen. Achter me zit een man, die tien jaar geleden voor het laatst in Torremolinos is ge weest. Met radeloze ogen heeft hij minutenlang gezocht naar een herkenningspunt - die leuke baai. dat geinige palmentuintje. Maar tenslotte geeft hij de moed op en sta melt: „Dat kan niet. We zijn lelijk uit de koers geraakt. Dit is Torremolinos helemaal niet." Een begrijpelijke vergissing, die de stewardes dan ook guitig door de vingers ziet. Maar meneer moet er toch ernstig rekening mee houden, dat het Torremolinos wel de gelijk is. Dit is de veelbezon- gen zandbak aan Spanjes gouden kust, waar speculan ten uit de hele wereld met hun vormpjes spelen. Ze heb ben het oude vissersdorp al lang platgewalsd en langs de kust een woud van betonnen eiken geplant, die nu alweer wormstekig en hol aan kap pen toe zijn. De laatste oude Spanjaard is inmiddels ook uitgekocht. Hij had zijn witte vissershuisje precies op de plaats, waar de urbanisatie-drammers de nieuwe boulevard hadden gepland. Er werden hem for- peseta's in het vooruitzicht gesteld, als hij zich maar liet verbannen naar de bergen. Maar hij bleef onvermurwbaar en liet de aasgieren jaren achter zijn net vissen. Zo heeft hij nog het geluk mogen sma ken, dat de boulevard links en rechts rondom zijn stulp werd geleid, zodat hij van achter zijn eigen raam min zaam de pantoffelparade van maanzieke badgasten kon ga deslaan. Helaas, ook hij is tenslotte aan de goudkoorts bezweken en heeft zijn ziel en zaligheid aan de i verkocht. Bratwursf Wie nu door Torremolinos loopt, heeft nauwelijks meer het idee, dat hij in Spanje is. Hij passeert achtereenvolgens' de bar „Valkenburg" en het koffiehuis van „ome Piet", steekt bij het stoplicht over en botst tegen een bord met „Hier verkauft man originale Bratwurst aus Frankfurt". Vlak om de hoek is een Chi nees eethuis en nog wat ver derop belooft een ranzige va derlander op een leitje aan zijn gevel, dat men bij hem eet zoals bij moeder in Pur- merend. Spanje ligt hier ver der weg dan ooit tevoren. Tijdens je wandeling vraag je je ook telkens af, wat al die hijskranen in het centrum doen, Aanvankelijk denk je nog, dat het nieuwe vormen van toegepaste kunst zijn, die de burgervader ter ver fraaiing van zijn dorp tussen de kazernes heeft gezet. Maar als je's morgens wak ker wordt in je kale slaap- sleuf, blijken ze wel degelijk in vol bedrijf te zijn. Vlak naast je raam worden de plakkenbetonenraamkozijnen in koortsachtig tempo de he mel ingetild en door gehelm de gastarbeiders op elkaar gestapeld. Met je lekenoog heb je weliswaar vastgesteld, dat het dorp propvol is en dat er in het centrum geen luis meer bij kan. Maar de architecten zien er toch nog gat in en plomberen elke nog vrije vierkante meter met nieuwe ersatz-vullingen. Hoteldirecteuren, die vijf jaar geleden nog een weids zeegezicht in hun folders kon den beloven, moeten nu pe riscopen aan hun gasten uit delen om diezelfde blik te kunnen garanderen. En waar je tot voor kort op je balkon netje het rijk alleen had, kun je nu je overtollige broodjes, moeiteloos naar een hongerige bejaarde in het aanpalend appartementsgebouw werpen. Massale armoe De kenners noemen deze vorm van recreatie „sociaal toerisme", maar in feite is het massale armoe in een gammele Spaanse staatsruif. Overal zie je de overwinte raars als bleke parkieten door hun benauwde kooien sjokken. In de enige redelijke leunstoel, die het apparte ment rijk is, zit grootvader roerloos een oude krant te le zen. Hij heeft de overlijdens- berichten al zes keer doorge nomen. Hij is nu ten prooi aan doffe wanhoop. Zijn vrouw haakt onder haar zon nehoed met engelengeduld het zoveelste hesje voor de kleinkinderen. Gezegende welvaart. Op zo'n moment denk je Voor, nog geen driehonderd gulden even snuffelen in de kasbah toch: „Waar slaat dit alles op? En welke griezel heeft hele volksstammen aange praat, dat zethuis bij moe ders winterpot doodongeluk kig zijn en daarom zo nodig hun knusse behuizing gedu rende vele maanden moeten ruilen voor een appartement, waar een blind paard geen schade kan doen?" Op aanra den van het reisbureau heb ben ze al hun eigen fluitketel •meegenomen en wat Perzi sche kleedjes van thuis op de kale tafel gelegd. Maar het blijft behelpen. Volkomen ontworteld zullen ze hun overwintering tot de laatste zweetdruppelmoetenuitzitten. Goddank hebben ze tijdig bij hun huisdokter voldoende pil len ingeslagen, maar die kun nen het verblijf ook niet meer vergulden. '„En de zon dan", werpen de I reisbureaus tegen, „heeft me neer ook even gedacht aan de kostelijke ploert, die toch maar voor nop zijn hartvcr- warmende stralen op onze oudjes werpt?" Inderdaad, de zon is in Tor remolinos, op Majorca, in Benidorm en in al die andere overwinteringsgetto's een pluspunt. Maar wie denkt dat de overwinteraars er daar door gelijk warmpjes bij zit ten, ziet toch een aantal es- sentifle zaken over het hoofd. Afgezien nog van het feit, dat een malse regenbui ook in winters Spanje geen onge hoord natuurverschijnsel is en dat er wel degelijk vele dagen zijn, waarop je hel met een deken om en achter een blinde muur net niet af sterft, blijft het gemis aan vertrouwde zekerheden in een appartement of hotelka mer danig schrijnen. Daar kan ook de hostess, die elke dag nieuwe spelletjes verzint, bitter weinig aan veranderen. De vraag blijft daarom ge wettigd, of zo'n massale de- portalle van AOWers als een menslievende daad kan wor-" den beschouwd. Wie de ge bouwen heeft gezien, waar ze straks weer in worden opge borgen, blijft op dat punt met een hoop twijfels zitten. Overwinteren dus? Nee, ik waag er mijn eigen opoe niet Torremolinos: een nieuwe Bijlmer Na inspanning ontspanning in de NRV-bar kneepjes van de skisport. Dat alles gebeurde op roman tische duinhellingen, die bezaaid waren met miljoen piasave-naalden uit Afrika. Voor de toeschouwers ach ter de hekken vormen deze lessen een lachwekkende tijdpassering, die de slapsticks van Chaplin en Laurel en Hardy ruimschoots overtreft. Het is zonder meer verkwikkend om op een winterdag naar Duinrell te gaan en daar kinderen en grijsaards in wankel even wicht naar de toppen van hun zenuwen te zien slumpe ren. Ziet men echter dezelfde mensen na afloop der les sen in de dolromantische NRV-skibar en luistert men naar hun verhalen, dan lijkt het. of men in gezelschap is van gedoodverfde kampioenen, die zojuist de Hahnen- kammrennen in Oostenrijk op hun naam hebben ge bracht. Niet voor niets is deze bar dan ook onderge bracht in Het Praethuys. Dit jaar kan men op de NRV skibaan terecht op zi dag en zondag (morgen en middag) en op de avor van dinsdag. woensdag en donderdag De eer-d.- les eint al op 25 september. De kosten bedragen 85 gu voor 10 lessen van 10 uur. inclusief huur van Schoenen kunnen eveneens worden gehuurd voor gedurende de cursustijd. Inlichtingen bij de NRV, straat 98-104 in Den Haag, telefoon 070-184800.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15