Kleine geschenken onderhouden de vriendschap W Nederland: schatkamer van veel grondstoffen VAN SIGAAR TOT KOSTBARE AUTO Voor Uw edele Wie is aan de beurt? in DEN HAAG - Een ambtenaar, die voor een relatie enkele ke ren per dag iets deed, kreeg te horen dat hij van die relatie zelfs niet één keer per week een sigaar mocht aannemen. Want, zeiden zijn chefs dat betekent immers een kistje sigaren per jaar en zoiets kan een ambte naar niet doen. Dit verhaal doet de ronde in ambtenarenkringen, of het waar is of niet. Zoiets is nog tot daaraan toe. Maar wat te zeggen van een bouwonderne ming die opdracht gekregen had om in Zuid-Amerika een vlieg veld met alles er op en eraan aan te leggen en die zijn relatie de duurste auto ter wereld ten geschenke gaf? Het verschil tussen de ambte naar, die in feite geen enkel ge schenkje - hoe gering ook - mag aannemen en vele anderen, die hun relaties verrassen met alle mogelijke aardigheden is le vensgroot. Bij de ambtenaar spreekt de buitenstaander al heel snel over corruptie; in het bedrijfsleven noemt men het verrassen van een relatie een vriendelijkheid, een vrienden dienst, een geheugensteuntje of wat ook.... Toch is het bij de overheid soms ook anders. Een officiële missie. DEN HAAG - Wanneer het werk hiervoor volgens plan ver loopt zal Nederland in 1975 - over ongeveer 2 jaren dus - een aardgasleiding in de Noord zee hebben. Deze zal lopen langs de noordelijke route (west-oost) van een plaats ongeveer 100 k.m.n.w. van Texel, noordelijk langs de Waddeneilanden, naar een punt aan de vaste wal bij de Eemshaven in Groningen. Het. wordt de eerste Noordzee-aard- gasleiding, maar deskundigen verwachten, dat daarna ook an dere Noordzee-leidingen aange legd worden naar bijvoorbeeld noordelijk-Noordholland en wat verder weg misschien ook naar de kust van Zuidholland. De Noordzeebodem is sinds 1963 een belangrijke bron geworden van aardgas en aardolie. Zo zelfs, dat de maatschappijen - juridisch Nederlands maar in feite van diverse nationaliteiten - elkaar in de Noordzee langza merhand ve|dringen. Bij wijze van sprekerf' natuurlijk. Men meent zelfs, dat de Noordzee-bo- dem waarover Nederland zeg genschap heeft ongeveer 800 miljard m3 aardgas bevat. Dat is nog lang niet alles wat er in de Nederlandse bodem van het vasteland en de Noordzee te vinden is. Vroeger leerde men op school, dtft Nederland arm was aan grondstoffen en daarom afhan kelijk van de import veel produkten. Het blijkt ech ter, dat Nederland veel bodem schatten bergt, meer dan de at lassen thans kunnen bijhouden. Vandaar bijgaande kaart, die zoveel mogelijk rijkdom aan geeft, zonder volledig te durven zijn. Eind volgend jaar zal de Neder landse kolenproduktie beëindigd, zijn. Niet, omdat er geen steen kool meer in de bodem aanwe zig is - integendeel, want zelfs in Noord-Brabant en in de Ach terhoek bevindt zich helaas te diep het zwarte goud. Maar kolen hebben we bijna niet meer nodig. Daan-oor in de plaats is de aardolie en het 'aardgas gekomen. Aardolie werd in 1944 bij Schoonebeek in grote hoeveelheid aangeboord, negen jaren later ook in de om geving van Den Haag in het Westland en in verschillende an dere delen van Nederland. Thans produceert Nederland reeds 1.6 miljoen ton aardolie per jaar. Aardgas kwam pas in 1948 maar nog te weinig om te exploiteren. Tot dat in 1960 de grote ontdekking bij Slochteren werd gedaan: wellicht de groot ste aardgasbel ter wereld: be kend geworden als de bel van Slochteren, Sindsdien gebruikt Nederland al volop aardgas. Het is ook elders op het vasteland al aangeboord en niet te vergeten ook in de bodem van de Noord zee. Zout hebben we volop. Boekeio heeft een zoutlaag die 30-60 m dik is en bij Winschoten is een zoutpijler ca. 1000 m dik. Zy vormt de basis voor de soda-in- dustrie. Jaarlijks wordt ruim 3 miljoen ton zout geproduceerd en dat is meer dan onze behoef te. Het kan met "het zout niet op, want de vermoedelijke grens van het steenzout strekt zich heel ver uit. De bodem bevat nog het een en ander meer van klei, zand, grind, veen, glaszand, kalksteen (voor o.a. cement) een ijzeroer (o.a. gebruikt voor gaszuivering), tot zelfs wat slechte fosfor, goudsporen en een pietsie ura nium toe. Zoet water is heden ten dage een kostbaar bezit en daarom hebben we nu spaarbek kens. die een bezoek aan Japan bracht had de raad meegekre gen geen geschenk te weigeren. Een weigering valt in landen als Japan zwaar en wordt er hoog opgenomen. Daar geldt het ove rigens oer-Nederlandse spreek woord wel degelijk: „kleine ge schenken onderhouden de vriendschap". Tussen die ene sigaar per week en die dure auto ligt een wereld van meningsverschillen over het geven van relatiegeschenken. Zy variëren van zogenaamde weg gevertjes (alleen maar aardig heden voor het ogenblik) tot wat fraaiere aanbiedingen, die ech ter maar hoogst zelden een frac-- tie uitmaken van die kostbare auto in Zuid-Amerika. Tenzij men voor de zoveelste keer dat gouden bed van een Afrikaanse leider als geschenk aan zijn vrouw weer naar voren wil ha len. Of de fraaie auto's die de Russische leider Brezjnev nu en dan ergens ter wereld ten ge schenke krijgt, eveneens passen in het kader van de relatiege schenken geloven wij niet. Zoiets doet eerder denken aan een pion op het gigantische schaakspel, dat wereldpolitiek genoemd wordt. Maar goed: bijna iedereen is wel eens een keertje in zijn le ven verrast door een relatiege schenkje, dat een kalendertje kan zijn, een sleutelhanger, een zakkammetje, wat lekkernij om te eten of te drinken, een roker tje of wat ook. Soms schiet zo'n relatiegeschenk er wel eens een keertje uit. zo rond december bijvoorbeeld wanneer men in de zakelijke sfeer elkaar wil ver rassen met Sinterklaas of Kerst- Als men dit alles samenvat dan blijkt, dat de helft van de rela tiegeschenken in Nederland min der dan 10 gulden kost Een logi sche conclusie is dan natuurlijk ook, dat er nog een helft is, die dan meer dan 10 gulden kost. Dat blijkt volgens zeer goede Nederlandse gewoonte uit een onderzoek, dat Bureau Ogilvic in opdracht van het jubilerende Haagse bedrijf Carpa-Harpo (in publiciteit, public relations, bier viltjes. relatiegeschenken) heeft ingesteld naar de aard en om vang van de relatiegeschenken. Dit 50 jaar oude bedrijf doet zijn naam eer aan. want de uit slag van het onderzoek is sa mengevat in een aantrekkelijk - van inhoud en verzorging - boekje. Daarin staat bijvoor beeld ook, dat in 1940 een wagon vol speciale bierviltjes op weg naar Nederland in het oorlogsge: woel verdween. In augustus 1945 'kreeg het bedrijf echter tot zijn grote verbazing uit Oldenzaal een telefoontje dat daar een wa gon bestemd voor Den Haag aangekomen was; ongeschonden en wel. Uit het onderzoek van Ogilvie blijkt verder, dat in Nederland 54 procent van de bedrijven en kantoren relatieschenken rond stuurt. Daarvan geeft 37 procent deze geschenkjes of geschenken in de verrassingsmaand by uit stek: december. Vooral handel, vervoer en industrie doen dit in deze maand en dan nog liefst rond Kerstmis. Toch zijn er langzamerhand in stanties, die wat meer op hun tellen gaan passen. Kalenders en agenda's gaan met het nieu we jaar in. Maar een aantal in stellingen redeneert, dat men die kalenders en agenda's b« eerder kan sturen, omdat, zeggen zij - boekjaren niet van 1 januari t.m. cember lopen. Je moet er m opkomen, op zo'n simp« Natuurlijk heeft bureau Ogil zich ook met de integriteit de ambtenaar beziggehoui met de vraag: „waaroi het woord „relatiegeschenk" ambtenaren een soort sch reactie teweeg?" Antwoord: „de gemiddelde derlandse ambtenaar is zeer teger; de ethiek neemt bij zijn handelingen een belangri plaats in. Weggeven is de overheid nauwelijks bij. werken met belastinggeld. Ie re uitgave, die overbodig wordt in het openbaar aange Moet dat zo dik zijn? Een verborgen aardigheidje Dat is een antwoord, dat duidelijkheid niets te wen overlaat. De gemiddelde Nee' lander - zijn ambtenaren nende - had trouwens niet ders verwacht. Want in het antwoord stond nog „een ambtenaar wordt i der vrij in zijn doen en li door het aanvaarden van reu geschenken. En ik geloof dal vrijheid hem heel wat wi is..." En daarom zal hij - de Neo landse ambtenaar en trouw vele anderen - het moeten d zonder die eetwaren, d hanger, dat boek. of de rr cuurset en ook zonder het k je. het kerstpakket, de ball; nen. de aanstekers enz relaties elkaar cadeau doen. Het zy zo. Die zeer dure i valt ons immers geen van J ten deel. En wat zou dat eigenlijk? vriendschap blijft altijd staan", schreven we als kin al in het poezie-album vriendje of vriendinnetje. T. v.d. Hou

Leidse Courant | 1973 | | pagina 14