ZUIDKUST VAN GRAN CANARIA „BOEK NU UW LOGE PLAATS ONDER DE ZON.'.! ALLEEN KANARISCHE EILANDEN KUNNEN ZON GARANDEREN IN HARTJE WINTER X. i puike oase voor welvaartskinderen g|&*- Terwijl het Nederlandse volk nog op de res tanten der zomerblaren zit en amechtig na hijgt temidden van mislukte vakantiedia's, aanslagen der directe belastingen en kromge trokken tentharingen, hebben de vaderlandse reisorganisat ies hun posities op het winterfront alweer ingenomen. Met kleurige gidsen ber-. stens vol paksneeuw, blote baders, luie. AOW'ers en lokale pikbroeken bestoken ze sinds enkele weken de noeste werkers in onze moerasdelta met hun beproefde sirenes: Ook u hebt recht op een tweede vakantie" en „ont-. vlucht de klamme mist en boek nu uw loge plaats onder de zon". Tekstschrijvers hebben de jute-zak met ge meenplaatsen voor de zoveelste maal leegge- kieperd op het houthoudend papier en omwille van de smeer de vertrouwde vakantiestekken als vanouds gepavoiseerd met alle overspan nen adjectieven uit de Grote Van Dale: exclu sief, fantastisch, romantisch, dolromantisch, gezellig, oergezellig etc. Zoek maar uit voor weggeefprijzen. Alles moet weg. Opvallend in de nieuwe wintergidsen is het feit, dat de bestemmingen in Spanje en op de Canarische eilanden de sportieve wintersport reizen royaal overtreffen. Opvallend is ook, dat de prijzen van wintervakanties aan de Costa-del Sol, op Mallorea, Gran Canaria en Tenerilïe belangrijk lager liggen dan de be dragen die men moet neertellen om een eigen sneeuwbal te kunnen kneden in Tirol, Zwitser land of op een berg achter het ijzeren gordijn. De moordende concurrentie en de agressieve verkooppolitiek der nieuwkomers hebben dit maal voor een prijsdumping gezorgd, die zijn' weerga niet heeft in de geschiedenis van het toerisme. Daarbij worden extra reducties en speciale kortingen in stille periodes als gehei me wapens gehanteerd: heeft u toevallig een kind: gefeliciteerd ermee en uw reisbureau brengt het wurm voor niks naar uw bungalow in Spanje. Zit het er dik in, dat opoe straks tijdens haar overwintering de dikke heimwee- pegels over haar gerimpelde wagen laat lo pen: geen nood, want het reisbureau zendt haar met Kerstmis gratis voor enkele dagen naar de vertrouwde anti-makasser. Aan de hartelijke touroperator zal het waarachtig niet liggen, als dit volk straks niet massaal de diepgevroren biezen pakt en en masse het land uitstormt. De jumbojets staan al klaar, de scheuren in de Spaanse hotelkamers zijn opnieuw dichtgesmeerd, de gehaktballen prut telen al in de olijfolie en de dikke dorpsdokter staat reeds handenwrijvend achter zijn raam om de kapseizende hordes van het vakantie- front te ontvangen. Komaan luie Nederlander: sta op en boek voor een lift naar de horizon. .Piet, doe me nou een lol en draai dat licht uit L;jJ De „warme winter van de Canarische eilanden" lonkt 'De geblondeerde zuidpunt' van het gelukzalige eiland Gran Canaria wekt midden september de sterke indruk, dat men zich ter plaatse met man en macht herstelt van ,de ergste wervelstorm sinds mensenheugenis. Overal langs de kust steken hijskra nen als giraffenekken uit de gortdroge bodem en verande ren bulldozers het rommelig panzien der aarde. Links en rechts van de weg, die de gloednieuwe luchthavenGan- do verbindt met dit Spaanse Klondyke staan ook tientallen grijze staketsels met ogen zonder netvlies en pupil, die scheef in de gevel hangen, alsof een Chinees er de blauwdrukken voor gemaakt heeft. Op het eerste gezicht lijken het bouwvallen, reddeloos ten prooi aan de eerste de beste springvloed uit de Atlantische Oceaan. Maar achteraf blijkt dit toch wel degelijk een le lijke vergissing te zijn ge weest. De waarheid is, dat Gran Canaria bouwt aan zijn toekomst en de haast, die daarbij geboden is laat niet toe, dat de specie in de trog gen genoegzaam op smaak wordt gebracht. Als straks de duizenden bleekgezichten als ranzig manna uit de lucht ko men vallen moet het eiland hun bedjes gespreid hebben en aan die opdracht wordt, momenteel koortsachtig ge werkt. De hotels, die nu half afgebouwd langs de kust staan, prijken immers le vensgroot in de reisgidsen en zijn daar wel tot in de pun tjes afgewerkt. Zodoende. Kan men het de aannemers van Gran Canaria eigenlijk wel kwalijk nemen, dat ze niet meer zo solide bouwen als hun voorvaderen, die in alle rust een muurtje van een meter dik om hun leun stoel metselden en door de plaatselijke schrijnwerker een deur lieten hakken, waar- zelfs een olifant met vliegen de stip niet doorheen kwam? Zij beheersen het oude vak manschap wel degelijk, maar tegenwoordig hangt hun meesterschap uitsluitend af van de snelheid, waarmee ze een kolos van tien etages op-', trekken. Men bouwt dan op de Canarische eilanden dui delijk niet meer voor de eeu wigheid, maar werpt slechts slordige dijken op voor de volgende invasie van bruin- werkers uit noordelijke win gewesten. Een fijn stukje plamuren is er al lang niet meer bij. want de toeristi sche duivel zit hen voortdu rend op de hielen. E^p tegen de tijd, dat ze de laatste ko zijnen pneumatisch in de raamstijlen jagen, vragen de eerste gasten beneden in de ■hal reeds om hun sleutel. Er is betaald en er zal hoe dan ook genoten worden. Wat zul len we nou krijgen. Licht uit mag worden, dat binnenkort ook het laatste vijgeblad zal Je hoopt wel, dat ze dit mo ment nog even uitstellen, tot dat je bent afgereisd, want het gros is de zestig al ruim schoots gepasseerd en heeft zich een leven lang te goed gedaan aan roomsoezen en sappige braadworsten. Als ze aan de rand van het zwem bad staan lijkt het dan ook, alsof ze een buikorgeltje meetorsen, waarvan de slin ger nog onder het bed ligt. Vijf kruisjes Niets kwaads dus over Mas- palomas Oasis. Prima bedie ning, voortreffelijke pot, het enorme strand vlakbij en ten nis en golfbaan ook onder handbereik. Toch doen jonge re mensen er beter aan om een deur verder te gaan. •want het vervelende bij vyf- sterren-hotels is steevast, dat 'ze gevuld worden met men sen, die zelf de vyf kruisjes al lang geleden gepasseerd zijn. Zij zijn de enigen, die de gepeperde logiesprijs als een veertje uit hun kaïngaren binnenzak blazen. In Playa del Ingles vertoont de leeftijdsopbouw al direct een gevarieerder beeld. Hier staan de gigantische appar-, tementsgebouwen, die bij de eerste aanblik doen denken aan opgetutte bunkers, maar bij nader inzien wel degelijk voldoende blijmoedige gasten blijken te herbergen. Wie niet is uitgerust met een fo-' bie voor menigten en schranspartijen en massc kan voor 533 gulden al twee weken terecht in een degelijk en smaakvol ingericht appar tement in Jardin Atlantico. Atlantico beschikt over diver se restaurants, waaronder een heuse Chinees (alleen van loempia's heeft men nog nooit gehoord), sauna, da mes- en herenkapsalon en een eigen winkelcentrum. 'Een prima stek. Kasbah In het hart van Playa dol Ingles (een toeristisch feno meen; enkele jaren terug was dit gedeelte van Gran Canaria nog zo kaal als een luis) vindt de winterse ka- nenbraaier ook nog een ver zameling winkels, kleine res taurants en supermarkten on der een grillig gewelfd dak. In deze Kasbah worden zelfs in het hoogseizoen (en dat loopt op dit eiland van mid den december tot april) nor-t male prijzen berekend. Al thans dat zijn de Spanjaar den heilig van plan. Als ze er achteraf geen spijt van krij gen zit men in Atlantico en tie overige appartementsge bouwen rond om de Kasbah inderdaad voor een dubbeltje op de eerste kokendhete rij. Droomhotel Mogelijkheden te over trou wens langs de zuidkust om het moede hoofd te ruste te leggen. In „Koka" bijvoor beeld (560 gulden, twee we ken hoogseizoen, 520 laagsei- zoen). En dat inclusief het vliegretour per Boeing 707. Zoekt u in dit gebied een droomhotel, dan komt Par- que Tropical in aanmerking.- Grandioze kamers in Spaanse stijl, gegroepeerd rondom een tuin van Eden, die Anton Pieck ontworpen zou kunnen hebben. Een zalige vlucht- plaats voor een weckie soii- belen in een druilige fe- bruarimaand: 737 gulden. Plakt u er nog een week aan vast dan wordt het 1097. Een hotel om „U" tegen te zeg- gen. Lagere prijzen Vergelijkt men deze prijzen met die van vorig jaar dan blijkt in vele gevallen, dat ze honderden guldens lager lig- gen. Een truc? Gezinsbegoo- cheling? „Geen sprake van", bezweert Frits Aronson, die als Gene ral Manager van Necker- mann Vliegreizen de winter van 1973-1974 plechtig heeft uitgeroepen tot de „warme winter van de Canarische ei landen". Door tijdige en massale inkoop en vlijtige ruggespraak met de Necker- mannkloek in Frankfurt heeft hij contracten kunnen afslui ten, die veelal voordeliger waren dan in 1972. Het Nec- kermann-aanbod voor de Ca narische eilanden is dan ook ongehoord groot: op Gran Canaria in en rond Las Pal- mas en langs de zuidkunst (waar het altijd enkele gra den hoger is en waar de zon veelvuldiger schijnt). Op het groene eiland Tenerife in Puerto de la Cruz, Playa de las Americas en in het nog onbekende, onbedorven stad je Btyamar. Excursies Neckermann besteedt dit jaar ook extra aandacht aan de excursies, indachtig de wijsheid, dat met name in het roomse Spaanse rijk le digheid des duivels oorkussen is. Dagje naar de markt in Marrakesh voor 275 gulden, dag naar het bizarre vul kaaneiland Lanzarote voor 135 gulden enz. Bent u een binnenvetter met eigen bestu ring, dan staat er ook een huurauto voor u klaar vanaf 28 gulden per dag. .een tropische tuin, die overkomt als het aards paradijs Zo kan het gebeuren, dat je in het vijf-sterren-hotel Mas- palomas Oasis uit de eerste slaap wordt gewekt door een schelle vrouwestern, die dui delijk verzoekt om nou eens eindelijk die lamp uit te doen. Je draait je doezelig om. drukt op de knop en op dat moment baadt je kamer in een zee van licht. Dan herinner je je pas, dat je al leen in het hotel bent gearri veerd en ondanks enige fraaie foxtrotten in de bar ook wel degelijk alleen naar bed bent gegaan. Niettemin heb je die stem duidelijk ge hoord. Sterker nog: je hoort hem nu ween „Piet, doe me hou een lol en draai dat licht uit". Je tikt discreet tegen de muur achter je en roept: „Kunt u misschien wat min der luid converseren. Ik zou graag een paar uurtjes willen slapen". Wel en wee Waarop een stem aan de an dere kant roept: „Dat zou ik ook best willen. Maar zolang dat wijf in die kamer hier naast aan de gang is, zal ik daar mooi de kans niet toe krijgen". Later blijkt, dat je zonder enige inspanning inderdaad getuige kunt zijn van het wel en wee in vrijwel alle ka mers, die aan je gang gren zen. Na een dag ben je zo al deelgenoot geworden van het bedroevende feit, dat de ver- bintenis tussen het echtpaar op nummer 218 op de laatste benen loopt en dat de hand jes van de ogenschijnlijke heer van 244 iets te los zit ten, waardoor zijn vrouw ge dwongen is tot diep in de nacht haar zonnebril op te houden. Het spaart op die manier wel een tijdrovende enquete uit, maar je nacht rust schiet er onrustbarend bij in. Puike oase Afgezien van dit gehorig feit is Maspalomas Oasis wel de gelijk een puike oase voor vermoeide welvaartskinde ren. Al is het alleen maar vanwege zijn onmetelijke tro pische tuin, die bij bijbelvas te gasten moeiteloos over komt als het aards paradijs. Er groeit trouwens veel ge sorteerd fruit en de nazaten van Adam en Eva lopen el kaar tussen de palmen zo wervend na, dat gevreesd

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13