Alleen Europese politieke partijen kunnen ons redden Roel van Wieringen (86) veruit oudste trainer Nederlandse draf wereld Oorlogsmisd adiger moet terechtstaan Bod van Rank op Matubel DR. SICCO M Groei-uitivassen bedreigen het bestaan van iedereen VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1973 PAGINA 9 „Binren enkel3 jaren zal het ons voornaamste probleem zijn ge worden hoe we de restjes verde len die nog overblijven voor ons nageslacht. Dde restjes natuur, schone lucht, helder water, energie. Wc hebben nog pakweg 25 jaar de tijd als we niets doen wordt dat catastrofaal." Wooiden van dr. Sicco Leendert Mansholt, de internationaal be kende Nederlandse socialist, die ook als politicus de dingen bij hun naam is blijven noemen, al hebben de anderen de voorkeur in netelige kwesties wellicht meer diplomatieke taal. Dr. Sicco Leendert Mansholt: 1 „Vanaf de oprichting In 1958 was hij lid van de Europese commissie. Verleden jaar nam hij afscheid van die baan. Zijn acl'viteiten zijn er niet minder om geworden, want hij heeft zich een andere taak gesteld. Sommigen dichten hem sinds dien de functie van onheilspro- feet toe. Maar zelfs zij twijfelen er met aan, dal hij pogingen doet een boodschap uit te dra gen, die alles te maken heeft met de overlevingskansen van het menselijk ras op deze door vervuiling en overbevolkint be dreigde aardbol. Hij woont tegenwoordig in Was- cerveen, een minidorpje ten noorden van Meppel. Zijn buurt genoten wijzen onmiddellijk de onlangs door hem gekochte boerderij aan, als je naar de weg vraagt. Het verdriet hun nieuwe dorpsgenoot, dat hij zich niet intensiever kan bezig hou den met de verbouwing van zijn 200 jaar oude' hofstede die op het ogenblik volop aan de gang is. Maar er is nu eenmaal een nieuwe taak, die hij wenst te vervullen, iets waarnaar hij in j zijn gedachtenwereld gedurende een aantal jaren toegroeide. jHet is zijn grote zorg, vsn dr. Sic ca Mansholt, dat men de proble- men afzonderlijk misschien wel onderkent, maar meestal nalaat dat onderling verbadn aan te brengen. Daarom reageerde hij ook uiterst kritisch op het re cent verschenen rapport „werk voor de Toekomst", waarvan de samenstellers naar zijn mening dezelfde fout hebben ge maakt.Dat aan dat rapport en dus aan het maken ivan die fout bekende hoogleraren als Pen en Tinbergen hebben mee gewerkt, vindt hij volstrekt on begrijpelijk. Zijn we in Nederlamd dan al riet aardig bezig een milieubewust volk te worden? „Wellicht. Maar aan de andere kant zijn we in Nederland pas toe aan het geven van een eer ste aanzet tot het denken over dit vraagstuk. We raken de kern nog niet en dat wordt in zijn we nog in staat iets te doen tegen die onuitroeibare groeiten- denzen in ons maatschappelijk systeem. Wat wij nu nog doen is stuntelig, en daarom zullen we internationaal politieke mach! moeter vergaren om een betere aanpak af te dwingen. De nmlti-nationale ondernemin gen in ons bedrijfsleven, de eco- nonvsche mammoet, hebben een ongelooflijk goede organisa tie opgebouwd. Als je van hun doelstelling uitgaat om zoveel mogelijk te produceren, kun je daar alleen je pet maar voor af nemen. Maar ze opereren ge heel buiten de nationale regerin gen om en aanvaarden het ook nog. We zouden het volstrekt normaal vinden wanneer er een sche. een 'iberale en een con servatief durven noemen. Door het ontstaan |van die Europese polit:eke partijen zal het ons on mogelijk worden macht te ver- gaien. En met die macht kun nen we treden builen de sfeer wan de beschouwingen en het gejammer. We kunnen dan iets odne. Doen we dit allemaal niet dan zal er in Europa geen poli tieke unie van staten ontstaan en dan beschikken we niet over het instrument om antwoord te gever, op de vraagstukken." Het is die partijvorming op Euro pets Niveau waaraan de heer Mansholt daadwerkelijk wil ar beiden. Dat is de taak die hij voer zichzelf ziet. „En dan na tuurlijk met name in de linkse de hand gewerkt door termen als „de vervuiler betaalt". Als je de vervuiler laat betalen houdt dat alleen maar correctie „Het verandert echter niets aan het feit, dat onze hele samenle ving doordrenkt is van het prin cipe van de groei. Daar zit de kern en we moeten ons daatjvan niet laten afleiden. Ik ben als de dood voor de uitlatingen, die onder meer uit het bedrijfsle ven als een soort kalmerings middel de wereld worden inge stuurd. Daarbij bepleit men het voorkomen van oaniek, omdat enig bijsturen voldoende zou zijn om ook deze nieuwe uitda ging aan het menselijk ras te beantwoorden. Maar dat is niet waar." ,Alleen in internationaal verband organisatie kwam, die qver de gehele wereld de olieproduktie ver hand zou nemen. Maar we hebben er grote moeite mee wanneer er een wereldorganisa tie zou komen om de groei te remmen." De hoop van dr. Mansholt is op Europa gevestigd, ook al om schrijft hij de economische poli tiek van de EEG op dit moment als „benauwend, kortzichtig". Hij zegt: „We moeten de Euro pese commissie de tijd geven om haar troonrede te schrijven. Ik weet uit ervaring hoe moei lijk het is voor de EEG-com- missieleden om de politieke wil om te zetten in politieke daden, van Europese politieke partijen, hoek, ik ben tenslotte socialist. Ik voel me dan ook geroepen om mee te helpen aan het tot stand komen van een Europees socialistisch of progressief pro gram." ,We hebben nog palrweg 15 jaar. In de eerstkomende tien jaar zal het ons moeten lukken Euro pa te organiseren, zodanig dat het ook geregeerd kan worden compleet met een volwaardig par'ement. We mogen daarom geen tijd meer verliezen, want tien jaar is in de Europese poli tiek een korte tijd. De recente geschiedenis heeft wel geleerd hoelang het duurt [voordat op dit ni)vrau iet tot stand komt. Toch zal het binnen die termijn moe ten. Over tien jaar is het al z. /.we zitten dan al benau wend dicht in de buurt van de perode, die in de rapporten van de tieskjndigen kritiek wordt ge noemd voor de mneselijke over- 'evirgskansen op aarde." Tijdens de derde noordelijke we reldmarktdag in Leeuwarden bracht he heer Mansholt on langs zijn alternatieven zeer duidelijk onder woorden. Hij zei toen dat we moeten zoeken naar een andere samenlevingsvorm ..Voor een catastrofe ons daar toe dwingt." Een nieuwe sa menleving zal een ander pro ductiestelsel moeten hanteren, dat niet geent is op de materie le behoeften. Mansholt nu: „Er zal een grote mate van gelijkheid tussen de mensen moeten ontstaan. Dat houdt in dat de welvaart van de rijken wordt verminderd en dat de kleine man grotere mogelijk heden en ontplooiingskansen moet krijgen. Onze activiteiten on economisch gebied mogen absoluut niet groter worden, ze moeten daarentegen worden ge richt op een behoud van het mi lieu, op energiebestrijding, op het her-gerbuiken van metialen d e in omloop zijn. Daarnaast zal een uiterst strakke bevol kingspolitiek moeten worden ge voerd. Inderdaad, de laatste cij fers over de groei van de Ne derlandse bevolking, geven aan dat we groeien tot 15 miljoen zielen en dan ongeveer stil blij ven staan. Maar die 15 miljoen Nederlanders zijn er eigenlijk toch nog 5 miljoen tevee,." „Komen we zover dat wc aan die nieuwe vorm van de samenle ving gestalte kunnen gaan ge ven. dan hebben we de arme landen ook iets te beiden. In Nederland leggen we de ontwik kelingslanden een maatschappij- vorm op van produktie en con- suptie, die in deze landen funes werkt. Staten als India, Mexico en Brazillie hebben daar de ge volgen van gemerkt. De vruch ten van de economische groei komen daar terecht bij slechts twee procent van de bevolking. De rest is gezonken in bittere groeitendenzen (van onze saenle- arrnoe. Talrijk zijn de arme ving naar die arme landen te landen waar slechts een kleine bror.gen." groep de macht heeft en de gro- „Er is daar nu een gevaarlijke si te massa van de bevolking in tuatie geschapen. Alleen al de ellende verkommert. De grote oplossing van dil vraagstuk zal internationale ondernemingen grote inspanning vereisen. Het hebben er aan meegewerkt de is niet de behoefte om onheil sprofeet te spelen, die mij dit doet zeggen. Het is de werke lijkheid die er zo uitziet, de werkelijkheid van 1973. Het is alleen maar realistisch dat on der ogen te zien." Henk Ossewaarde van mijn paarden tegen me zei: Roel je blijft vandaag weg met dat beest, je mag niet winnen, dan deed ik wél wat 'ie zei. Hij was m'n broodheer en als ik hem liet barsten, dan haalde 'ie mooi zijn paarden bij me weg. Dat kon bruin niet trekken. Roel moest ook leven, niet dan'" Roel haalt nog 's de sluier weg van de voorbije romantiek, als hij met verve vertelt dat ze vroeger met de paarden op de trein naar de banen gingen. Wat dacht je, geld voor een auto was er natuur lijk niet. En je moest wel in Gro ningen zien te komen. Je was nooit meer van los. Dat is wel uit gekomen..." soms dagen onderweg. Ik zei vaak tegen m'n vrouw: ik ben ALKMAAR - „Flip Knijnenburg de oudste trainer Spencer moest trekken. Je moet weten: Harrie is ben een van de laatste der Mohi- met die paarden getrouwd, paarden? Vergeet dat maar, dat ben ik. Roel van Wieringen, ja, ja, 86 jaar, maar ik mankeer nog niks. Maak zelf m'n paarden koersklaar, zoals ik dat m'n hele leven lang gedaan heb. Laatst vroeg Harrie Pools aan me of 'ie voor de koers op Alkmaar niet eens een paar baantjes met Lenie loei van Wieringen, tanig, nog al- Als je nu een koers wint, zoals gen en zo. Na een week was ik te- ijd rechtop, grijze snor, pretoog- Lenie Spencer vorige maand, dan rug in de Haarlemmermeer. M'n es, gloriet nog een beetje na, als strijk ik 1200,-- op, tien procent vader bleef koppig. Ik ook. Ben e aa ndie zonnige middag terug voor Pools en de rest is voor ei- definitief van huis weggegaan, ze lenkt. Elke koersmiddag is de genaar Roel. Leuk meegenomen zeiden dat ik hier in Alkmaar wel lude Alkmaarder. nu al weer naast m'n AOW'tje. Je moest er wat kon vinden. Dat klopte. Ik rentallen jaren wonend aan de vroeger veel meer voor doen en ben op de plaats begonnen, waar «ïieuwpoortslaan, vlakbij de baan, als je won, beurde je natuurlijk nu Tom Kooyman zijn bedoening daaraan lie een deel van zijn leven werd, veel minder. Een prijs van 100 heeft. Tien jaar^geleden ben ik er- evenmjn s mijn gastrijder, omdat ik zelf niet meer op de sul- kanen, een pionier, een jongen, m'in vak- m'n 'even, ik kom daar ky mag. Ik zeg Harrie, zeg ik. dat moest je maar die in de ruige tuid tegen de rot- N°ë altijd is de oude Roel, sig- vergeten. Je gaat zondagmiddag maar mooi op die zooi moest opboksen." naa' uit een verleden, elke week ranke kar zitten. Lenie is in orde. Je wint die Vertelt dan, dat er vroeger nog me1 viervoeters in de weer. Hij koers zomaar. Nou iedereen op Alkmaar heeft het wel eens wat achter de schermen kruipt op de sulky, spant Lenie gezien. Lenie won met een straat. Zo zit dat". gebeurde, bookmakers, eigenaren, Spencer in, beleert Miss Lullwa- die geintjes wilden uithalen. Be- ter en houdt zo met de teugels het weert, dat 'ie zelf wars was van beeld vast, dat 'ie in de afgelopen rottigheid, „behalve wanneer het 65 jaren van zichzelf heeft opge- niet anders kon, wanneer m'n bouwd. De twee dravers zijn z'n broodwinning in gevaar kwam", eigendom, hij koestert ze als zijn Legt uit, dat bookmakers hem kinderen in de st?l van boer vroeger veel geld boden als 'ie Frans aan de Kennemerstraatweg niet met een bepaald paard en bij is er gelukkig mee. aar zegt, dat hij „Man, 't was net of ik zélf op de heeft meegedaan, sulk>' zat. toen Lenie Spencer - -. - - evenmin als aan het toto-spel. vierkant dravend voorbij kwam. ip het stalterrein te vinden. Hij was toen een kapitaal. Voor mee gestopt. Ging me aan m n q-oen <jacht ik, ik zou nog wel effe charrelt er wat rond tussen de dat bedrag en niet veel minder hart. Heb de hele ontwikkeling gaf er geen gulden voor uit, Harrie Pools willen wezen, snap likeurs van vandaag, de jonge en nemen trainers nu een paard voor van de drafsport meegemaakt. Ik maar als een eigenaar van een je?" e oude dravers, de veewagens en een week in de kost. Is dat niet e boxen, waar de trainers hun om te duizelen? Weet je wat de t 'Tv LM* j •aarden stallen, in afwachting eigenaren mij betaalden? Een v 4 vil 'an het duel op de zandbaan van gulden per dag. En als je zei, dat ÉL- rii iet sportpark. het eigenlijk te weinig was, dan A-7.^ loei kan het niet laten, hij voelt kon je mooi verrekken. Zochten lichzelf een onmisbaar onderdeel ze wel een andere trziner op". Jp» JL vMMyaajfcN an het wereldje, een oude rot, Van Wieringen is bereid ver in de t SL v. ie het in zijn vingers had, van herinnering terug te gaan. Vertelt >- HR ijn jonge jaren tot de 86 van nu. van zijn jeugd in de Haarlemmer- K -n zoals hij, snellend van baan meer. Op de boerderij van zijn 'aBm&V laar baan ging, triomfen vierde vader. Roel had het al gauw be- n geld in het laatje bracht om te keken, hij geen boer, wel altijd unnen leven met zijn (vorig jaar met de paarden in de weer. Zei ||B»l estorven) vrouw, zo is Roel ook voorzichtig, dat 'ie wel pikeur wil- AMMig. tT- nog pik op de centen. „Ik hou de worden. Daar kwam mooi niks ■Hi de huur de boxen. Ze van. Pa tegen. Zijn ft letalen me ƒ5,-- per box. Bij kostje was gekocht op de boerde- ommigen moet altijd ach- rij, maar Roel en pakte maar de meesten beta- gedokt Ü- e boxdeur. Dat Is een aardig- 'i bezig voor de voigd€ de stem van mijn ge weten", peinst hij nu nog, sta rend in de blauwe lucht, alsof hij VchteloOS zichzelf als 19-jarige jongen nog ziet gaan in de richting van Pa- |ie middag, dat Lenie Spencer rijs. „Dat was mijn ideaal, ik had zondag tot een glorieuze maak- er zoveel va ngehoord, ze vertel- slenterde oude Roel quasi den er wonderen van en drafcen- chteloos buiten het stalterrein. trum van de wereld. Hoe ik er ïij wist waar z'n bekenden zaten, kwam, met niks op zak, weet ik ij wist ook dat ze hem op de nog niet, maar ik vond het wel", chouders zouden kloppen. En „Charlie Mills was de grootste em de vaste hand zouden schud- trainer van paarden, die de we en. Hij wist het, het gebeurde en reld ooit gezien heeft", zegt Roel 'j glom, alsof 'ie zojuist een anno 1973 nog met ontzag. „Ik oers met Xerxes had gewonnen, bood m'n diensten aan en begon Xerxes, mijnheer, dat was het er als lummel, ik verstond geen ste paard, dat ik ooit had. Dat woord Frans, maar na twee we- •est liep al 1.20 op een grasbaan, ken kon ik me met gebaren al de nagaan, in de dertiger ja- knap redden. Een half jaar ben ik 'n. Fenomenaal. En niet te ver- bij Mills geweest, ik heb er ont- -ten Spencer C zoon, Maria Rey- zettend veel geleerd. Toen kreeg 3'ds en Zora. Ik heb wat prijzen ik ruzie, ik ben kort voor de kop. fdiend met die paarden. Je dus Roel zei „Dag Charlie" en tnsen waren vroeger wel groter, ging lopend terug naar Holland, ant cr waren veel minder dra- Geld had ik niet, auto's reden er ers. Voor mij komen er veel te nog niet. want het was zo' om- tel. Waar moet dat naar toe? streeks 1903. Ik sliep in hooiber- Roel van Wieringen met Lenie Spencer, de draver, die hij zelf koersklaar maakte. Financieel Amsterdam De besturen van Matubel NV (Tuschinski con cern) in Amsterdam en Rank Organisation Ltd. in Londen hebben overeenstemming be kingen voerden over een samen werking tussen beide groepen van ondernemingen. In mei maakten de ondernemin gen reeds bekend dat zij bespre kingen voerde over een samen werking. Met de betrokken vakorganisaties en de ondernemingsraad van Matubel is overleg gepleegd, waarbij deze van hun instem ming met de voorgenomen sa menwerking hebben doen blij ken. De fusiogedragsregels zul len overigens in acht worden genomen, aldus een gezamenlij ke mededeling. De Rank Organisation zal op alle uitstaande aandelen van Matu bel een openbaar bod uitbren gen van 235 per aandeel van nominaal 20. Ten aanzien van het bod zal gel den dat gestanddoening afhan kelijk zal zijn van de voorwaar den dat een naar het oordeel van de Rank Organisation vol doende aantal aandelen zal wor den aangemeld en dat van de be trokken officiële instanties in Engeland en Nederland toe stemming zal worden verkre gen. Het biedingsbericht zal zo spoedig mogelijk doch In ieder geval voor 9 oktober verkrijgbaar worden gesteld, waarna op 19 oktober een buitengewone aan deelhoudersvergadering van Matubel zal worden gehouden, waarin het bod van de Rank Organisation zal worden behan deld, aldus de bekendmaking. Op de Amsterdamso effectenbeurs was de slotkoers voor aandelen Matubel woensdag 236. Rank heeft reeds een belang van 36 pet. in het aandelenkapitaal van 3.18 miljoen van Matubel. Matubel (bijna 450 personeelsle den) exploiteert 18 bioscoop theaters en ontwikkelt ook acti viteiten in de filmimport en dis tributie. In november vorig jaar ging Matubel een joint ven ture aan met de Mr. Hap-orga- nisatie, waarbij werd opgericht de Nederlandse Eethuizen Groep. Rank (ca. 35.100 man personeel) is werkzaam in de amusements sector en heeft belangen in films, wetenschappelijke instru menten, hotels en voorts bij de produktie en verhuur van Xe rox-machines (fotokopieerappa raten, en electronische machi nes). In Engeland exploiteert Rank ca. 230 bioscopen. Dirk v. d. Broek wil Treslong overnemen AMSTERDAM - Dltit van den Broek Horecabedrijven BV is met Verenigde Nederlandse Brouwerijen Brcda-Oranjeboom NV (Allied Breweries) in onder handeling over de overneming van Treslong In Hillegom. Treslong wordt thans geëxploi teerd door Oranjeboom. Het personeel van Treslong (20 mnn) kan in dienst blijven. Dirk van den Broek verwacht dal spoedig uitbreiding van het personeel nodig zal zijn. De vakbonden zijn op de hoogte ge- stela. Dirk van den Broek zou Treslong zo mogelijk willen uit breiden met een klein motel. Als lies doorgaat, zal de over neming per 1 januari een feit zijn, aldus Dirk van den Broek. Buitenlands geld Amsterdam (ANP) De advies- koersen voor buitenlands bank papier voor 28 september: dol lar 2.46—2.56; Ponden 6.00— 6.40; B, Frcs 6.76—7.06; DM 103.00—106.00; Lires 39.00— 42.50; Escudo's 10.30—11.50: Can Dlrs 2.43—2.53; Fr. Frcs 56.7559-75; Zw Frcs 82.75 85.75: Zw Kr. 58.7561.75; Nor Kr. 44.00— 47.00.' Den Kr. 42.5045.50: Os Sch 14.05—14.35; Peseta's 4.35—4.65; Gr. Drachm 8.10—9.30; Fin Mark 66.75— 69.75; Joeg Dinar 16.00—19.00. HAMBURG (AP) Een onbe kend, gepensioneerde kantoor klerk in Hamburg werd er gis teren van beschuldigd dut hij een van de grootste "bureaucra tische" moordenaars van alle tijden is geweest die de leiding heeft gehad van de moord op enminste een miljoen Russischo joden en communisten tijdens de tweede wereldoorlog. Ondanks de zwaarte van de aan klacht js de 71-jarige Bruno Streikenbach nog steeds op vrije voeten. Aangeklaagden blijven meestal op vrije voeten a's de rechter geen gevaar voor vlucht aanwezig acht. Streickenbach, voormalig admini stratief medewerker van SS-lei- der Heinrich Himmler, wordt er van beschuldigd dat hij in sa menwerking met anderen de massamoord heeft georganiseerd op functionarissen van de Russi sche communistische partij, Russische intellectuelen en joden in 1941-42 ra de Duitse inval in Rusland. Een woordvoerder van het open baar ministerie noemde Streic kenbach een „klassieke" bureau cratische moordenaar". Evenals Adolf Eichmann gaf hij leiding aan de massamoorden vanaf zijn bureau, zonder ooit zelf mensen te executeren. Verwacht wordt dat Streickenbach volgend jaar voor zal moeten komen. Een totaal van 113 ge tuigen is opgeroepen. Verwacht wordt ook dat het proces tegen hem twee en een half jaar zal duren. Hij werd in 1945 door de Russen gearresteerd en in 1952 tot 25 jaar gevangenissraf ver oordeeld voor zijr. aandeel in de oorlogsmisdaden. Maa.- in 1955 kreeg hij gratie en keerde hij terug naar Hamburg.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9