Jubileumfeest De Zevensprong voor iedereen OVATIONELE TOEJUICHINGEN VOOR V. OTTERLOO CONRECTOR BOOS OP NKV EN OUDERS SSJO breidt werk sterk uit stad en randgemeenten Belgische groep „Banzaï" in Kreatief Sentrum OOK Wat u moet weten Deze week in de Leidse bioscopen Angela Across 110th street De jonge verleidster PAGINA 3 VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT Leiden Met een grote feestweek viert Clubhuis dc Zevensprong in Plan Noord zijn 10-jarig be staan. Er is deze week iedere dag voor iedereen wat te doen. Er is een dag voor de kinderen, een dag voor de tieners, een dag voor de twens. En gisteravond was de grote feestavond voor de vol- Co v.d. Wel, praatte als conferencier alles op een vlotte wijze aan elkaar en liet de band ,,The Fel lows" het zangduo The Miller Sisters, de accor deonist Wim Roelants, het komies duo Gerry en Ferry enRita Corita de revue passeren. De afgeladen feestzaal genoot hiervan met volle teugen, ,In zijn openingswoord huldigde de stich tingsvoorzitter, Mr. C. Luyendijk het echtpaar Steenberge, dat de volle 10 jaar de zorg voor het gebouw heeft gedragen en daarbij als stafleden ook nog deelnam aan het werk in de verschillen de clubs. De heer Steinbach, direkteur van de Leidse Jeugdaktie kwam dit daarna nog eens ex tra onderstrepen. Van de huidige direkteur van de Zevensprong M. v.d. Velde vernamen we waarom er terecht van dit tienjarig jubileum zoveel werk is gemaakt. Een schenking van de stichting Madurodam maakte tien jaar geleden het bouwen von een groot clubhuis in het Noorderkwartier mogelijk. Zes reeds in het Noorden van de stad werkende jeugdbewegingen vormden een zevende stichting. Vandaar de naam. Het houten gebouw op de grens van twee wijken, was vanaf het begin ei genlijk te klein om het werk tot volle ontplooiing te brengen. Vandaar dat de eerste direkteur de heer J. Corporaal de bestaande jeugdhonken handhaafde. Toen hij na ruim twee jaar werd opgevolgd door de heer C. Reurich ging deze, ondanks de ruim tenood, er toe over om het jeugdwerk uit te bou wen tot buurtwerk. Hierin werd hij vooral gesteund door mevr. W. Ot- to-Wubben. Er kwamen een bloeiende bejaarden- soos en een naai- en handwerkklub op de dagu ren bij. Een begonnen reorganisatie, waarbij de oorspron kelijke stichtingen in één grote stichting zouden overgaan, werd door de langdurige ziekte en het overlijden van de heer Reurich onder andere, een lange weg. Sinds ruim een jaar Is er nu die ene stichting Ze vensprong en een nieuwe direkteur. De eerste aanzetten voor een uitbouw van het werk zijn er Een vergrqting van het gebouw zal de plannen mogelijk moeten maken en deze vergroting ver wacht men binnen korte tijd te kunnen realise ren. Een projekt voor de werkende jongeren zal binnen kort starten. Hierbij wordt via speciale clubs en vormingscursussen een grote groep jongeren uit de wijk opgevangen. In samenwerking met de scholen wil men een ster kere band tussen ouders en onderwijs tot stand brengen. Deze projekten en nog enkele andere geschieden in nauwe samenwerking met de wijk. Door deelneming aan een op te richten wijkkol- lektief van alle diensten en instellingen in de wijk hoopt men ook in de volgende jaren een groot aandeel te nemen in de opbouw van de wijk. LEIDEN De verkoop van de (h)ecrlijke Indio-koffie is op de Bonaventura-scholengemeenschap in volle gang. In een halletje dat normaal als deel van de garderobe dienst doet, proberen enkele leerlingen de pondspakken koffie van de koffieboeren uit Guatemala aan de man te brengen, in de meeste gevallen aan hun medescholieren. Ingeslagen waren 15 dozen, inhoudende 24 pakken van een pond, verkocht zijn reeds zo'n 6 tot 7 doren. Men vond het voor een school van ruim 800 leerlingen iets tegenvallen maar gegokt werd op de laatste dagen van de week. Het aantal van Kerkrade, waar leerlingen van een school bijna 1000 pondszakken verkochten, zou volgens de verkopers beslist niet gehaald worden. Drs. S. Mans holt: voortbestaan van deze wereld hangt van onszelf af Residentie-Orkest verovert Leidse teeners LEIDEN In het Kreatief Sentrum aan de Breestraat wordt van avond e®n concert gegeven door de Belgische groep „Banzaï". De groep brengt „muziek die iets te; zeggen heeft". 'Ongeveer t wee jaar geleden besloten vijf jonge musici samen te gaan spelen. Na zeven maanden van hard werken behaalden zij hun eerste succes op het internationaal concours in Bilzen. Na enkele wijzigingen bestaat de groep nu uit Peter Torfs, Terry Fox, Ludwig Kemat, John Mermans en Evert verhees. Met toenemend succes musiceren deze vijf nu vanaf maart 1972 vooral in Nederland. Al diverse maatschappijen deden de groep een aanbieding om een lp op te nemen. Tot nu toe heeft de groep dit altijd geweigerd omdat zij de eerste plaat de beste kansen wil geven. Swing-muziek is er op dinsdagavond in het Sentrum. Dan zal de Hot Swing Show optreden vanaf 20.00 uur. Ook op woensdag staan de deuren van het Kreatief Sentrum open. De groep „The Flag" (bekend van „Outlaw on the run") zal dan vanaf 20.00 uur aanwezig zijn om de feestvierende Leidenaars in beweging te krijgen. LEIDEN De dierenbescher ming afdeling Leiden houdt komende week een collecte. Hiervoor worden nog enkele collectanten gevraagd. De bussen kunnen vanaf maan- maandag afgehaald worden in gebouw „Rehoboth" aan het Rappenburg tussen 19.00 en 20.00 uur. LEIDEN „The Lord's Folks" verzorgt morgen avond een eucharistieviering in de Jozefkerk. Het thema van de viering is „De vrede bij uw thuis". Aanvang 19.00 LEIDEN Op 3 oktober zul len de postdiensten in Leiden worden beperkt. De postkan toren Gerestraat, Bevrij dingsplein en Lammermarkt zullen tot 12 uur geopend zijn. De postagentschappen zijn gesloten. Pakketpostbe stelling wordt niet uitge voerd. De buslichting van 18 uur wordt vervroegd tot 16.00 uur. De laatste buslich ting aan het hoofdkantoor Gerestraat is om 21.00 uur. LEIDEN De voor vrijdag 28 september aangekondigde le denvergadering van de afde ling Leiden van de PvdA wordt niet zaal Mekel ge houden maar in een van de vergaderruimtes van 't Par lement, Nieuwe Rijn 52. LEIDEN Aan de avondscho lengemeenschap Boerhaavp slaagden: voor het eindexa men mavo-IV: mej. S. K Flippo te Leiden en voor het eindexamen havo: mej. C G. Oosterbaan te Voorscho ten. LEIDEN Vanavond om 20.00 uur houdt de PPR-Lei den een ledenvergadering, op Rapenburg 102. Diamond Five in Hot House LEIDEN Jazz-zolder Hot House verzorgt vanvond een concert met „The Diamond Five". Zo als gewoonlijk zal het concert om 22.00 uur beginnen. Oorspronkelijk werd „The Dia mond .Five" rond 1960 opge-1 richt. Behalve in de jazzclub j toen Sheherazade in Am- LEIDEN „Wij menen, dat LEIDEN Hoewel er in de binnenstad en rond de Groenoordhal nog niets van te merken is, draait voor enkele personen het 2-óktóberfeest al in volle gang. In een grote loods van de Leiderdorpse touwfahrie- ken, aan de Zijl zijn reclameman Joop Visser en zijn medewerkers van 's ochtends 8.00 tot 's avonds 10.00 uur in de weer om het steeds kritischer wordende publiek te tracteren op een tiental kleurige en fantasierijke praalwagens. Visser, die behalve de optocht op 3 oktober ook de reclame tijdens de Lei- dato en het Rijnsburgse bloemencorso verzorgde, kan pas tevreden ademhalen zodra „zijn" muzikale Hutspot door de Leidse binnenstad tuft. sterdam, trad de groep vaak op voor radio en t.v. Na een vier tal woelige jaren probeerden de verschillende leden van de groep een eigen weg te zoeken. Enige tijd geleden slaagde de or ganisatie van het Jazz-festival in Laren erin de groeij voor een eenmalig optreden te hereni gen. Dit werd zo'n succes, dat men besloot weer met elkaar te gaan optreden. De groep bestaat uit Harry Ver- beke, tenorsax, Cees Smal, bugel en trompet, Cees Slinger, piano en fender en Jacques Schols en John Engels (beiden vaste begeleiders van Louis van Dijk) respectievelijk bas en Uit de brief drums. de huidige tijd het om de tafel gatpi zitten altijd moet kunnen plaats vinden en voorrang heeft boven ieder ander middel tot ireactie". Met dezie zin besloot de conrector van de scholenge meenschap „Bonaventura-Kijc- kenborg", dfc heer Titshof, zijn reactie op de open brief van het Ned. Katholiek Vakverbond „waar zeilen wij heen". De conrector, en mede-onderteke- uitnodiging voor de zeilweek ter gelegenheid van het 60-jarige bestaan van de mavo-afdeling in het geheel geen sprake i dus iedere minder draagkrachti ge leerling het bedrag van 135 gulden bij elkaar zou kunnen sparen. weest van „aankweken van een Het schoolbestuur en het NKV naar gymleraar Huf. verwijt De minderwaardigheidscomplex" of enige vorm van discriminatie. Het aangehecte strookje dat de leerlingen moesten invullen, ook Jndien ze niet mee zouden gaan, was enkel ter controle en niet om de kinderen later aan te kunnen kijken op hun financiële positie. zijn inmiddels overeengekomen in de toekomst eerst contact op te nemen met de ouders over bepaalde schoolactiviteiten. LEIDEN Om en nabij de dui zend jonge mensen bevolkten donderdagavond de Stadsge hoorzaal om te luisteren naar hun concert. En eerlijk gezeg, we zouden willen dat ze er bij «Ik concert waren, met hun hartverwarmende spontaniteit, die als een vonk oversloeg naar het Residentie-orkest. Dirigent Willem van Otterloo was groots. Direct al met een Carnaval Ro- main van Berlioz, die zijn luis teraars in vuur en vlam zette. Helemaal in de roos was de grote liefde van Willem van Otterloo: Tableaux d'une exposition van Moussorgsky, sinds jaa-en een repertoirestuk. Maar het ver schil met andere keren was, dat nu iedereen op het puntje van zijn stoel zat, ook het orkest. Wat een overgave en wat een élan! Zelden is in Leiden het Residentie-orkest zo uitbundig en zo langdurig toegejuicht als gisteravond. En terecht. Even leek het met Beethovena derde pianoconcert moeilijk te worden. De dirigent moest on derbreken om een paar kwebbe laars tot de orde te roepen. Daarna was er absolute aan dacht. Met gemengde gevoelens hebben wij de solist, Willem Brons gevolgd, enerzijds met bewondering, want hij is een uitstekend pianist, anderzijds toch ook met een zekere teleur stelling, want het was geen creatie die eruit sprong. Dit laatste gold ook voor het orkest, dat men zich genuanceerder zou kunnen denken, bijvoorbeeld in het verschil van karakter tussen hoofd- en zangthema, en ook in andere details, die weg vielen onder deze robuuste aanpak. Maar de totale indruk was toch die van een uitstekend geslaagd concert. En het is met dit suc ces wel zeker, dat onze Leidse teeners nog een tweede concert wacht. Hopelijk dan weer een Residentie-Orkest onder leiding van Willem van Otterloo (met een programma zonder Beetho ven). Voor K. en O. een geweldige sti mulans om deze concerten voort te zetten. LEIDEN Ook deze week brengt CAMERA verschillende films van de bekende Zweedse regisseurs Ingmnr Bergman. Dit keer zijn het „Persona" (donderdag en vrijdag), „Skam- men" (zaterdag, zondag en maandag) en „Passion" (dins dag en woensdag). Voor de kinderen heeft het theater „Lau rel en Hardy op zijn best" voor het eerst naar Leiden weten te krijgen. De nachtvoorstelling is „The Thomas-Crown af fair". „Frank en Eva" en „De 14 karate-vrouwen" zijn res pectievelijk in TRIANON en LUXOR geprolongeerd. De eer ste film handelt over een echtpaar dat elkaar het leven zuur maakt maar niet zonder elkaar kan, de tweede laat zien wat er kan gebeuren als Chinese vrouwen aan het vechten slaan. Maffia-problemen worden er behandeld in „Across the 110th street". een film waarin Anthony Quinn de hoofdrol speelt (L1DO). Het zoveelste Duitse „sex-rapport" wordt uitge bracht in REX, waar „Jonge verleidsters" laten zien wat ze op sex-gebied waard zijn. De nachtvoorstelling in het theater is „Begeerte naar sex". STUDIO komt deze week met de Ne derlands-Belgische productie „Angela". STUDIO Vlaams sprekende Friezen, zoontjes die niet naar de kapper willen. Het is allemaal mogelijk in de door Nikolai van der Heyde gere gisseerde film „Angela". De film die zich afspeelt rond 1920, komt zelfs met hippies aandragen. Van der Heyde neemt 'n loopje met de tijd De van t.v. en film bekende gezichten (Sandy van der Linden, Barbara Seagull en Kitty Jansen) komen niet al te best uit de verf. Kitty Jansen, de vertolkster van meest vrolijke rollen wordt gedwongen in een keurslijf van onderdanige vrouw. Zo er sprake is van enige dialoog, is deze toch bijzonder traag. Het handelt zich om een zoon van gegoede Friese fa milie, die zijn eerste jaar „in Delft" verknald heeft Tijdens zijn vakantie thuis wordt hij verlefd op een Amerikaans meisje (Barbara Seagull), dat haar tijd ver vooruit is. (Zij spreekt en gedraagt zich als een hippy-van-nu.) Samen beslui ten zij door het Friese land te trekken, wat wel enige prachti ge opnamen tot gevolg heeft. Ook in de mimiek is Nicolat van der Heyde uitstekend geslaagd. Maar een nadeel blijft dat hij gedachten-van-nu heeft willen overplaatsen in een decor van-toen. LIDO: De maffia vergeet nooit (across 110th sfreet). Het leven van een politieman in een stad als New York gaat beslist niet over rozen. Hoofdinspecteur Frank Ma- telli (Anthony Quinn) heeft al 55 jaren achter de rug en kan daar over meepraten. Moord, corruptie, diefstal en onderlinge concurrentie tus sen politieagenten hebben van hem een verbitterde, harde en discriminerende persoon lijkheid gemaakt. „In „de maffia vergeet nooit" komt de inspecteur tijdens het onderzoek naar de moord op en de geldroof van enkele leden van de maffia in conflict met zijn zwarte collega Pope. Bei den komen bovendien weer in aanruking met de arm van de maffia, die tenslotte toch langer blijkt dan die van de wet. Het zijn echter niet alleen de beide inspecteurs die jacht ma ken op de moordenaars: de maffia heeft er ook een en ander voor over dat de daders gepakt en bloedig terechtgesteld wor den. En het gebeurt. Ook Frank Matelli komt er achter dat met de Italianen niet te spotten valt en krijgt de rekening ge presenteerd. Aan het eind van deze bijzonder spannende, wre de en bloedige film waarin ook aan de mens op zich aandacht wordt besteed. Discriminerend bloedig en spannend REX Do introductie van deze film is nogal een vreemde, want de kijker wordt geconfronteerd met het team dat de zogenaamde .Rapport' films heeft ge maakt. Een vertegenwoordi ger (blijkbaar de chef) legt aan zijn medewerkers uit, dat men een dringende behoefte heeft aan een nieuw onder- Vervelende losvawte verhaaltjes werp en de een na de ander doet hem een suggestie aan de hand. Met voorbeeld uiteraard, zodat u aan het eind van de rolprent toch weer een rapport hebt gezien, nl. de lotgevallen der jon ge verleidsters. Geen introductie, geen consequenties, geen conclusies, maar deze keer gewoon een aantal losvaste ver haaltjes. In het begin leuk om naar te kijken, op de lange duur wat vervelend omdat alleen het decor (lees vrouwelijk naakt) verandert, terwijl de inhoud precies hetzelfde blijft. Toch wat leuke grapjes tussendoor, verder veel mooie stoclpoe- zen en (alweer) weinig mannelijk bloot. De vrouw is in deze veel en veel geëmancipeerder dan de man en de Duitse film makers zijn blijkbaar niet van plan om deze stelregel te door breken. Een andere formule dan deze is wel hoog nodig. hiermee het NKV en de ouders van de leerlingen dat er geen contact opgenomen is met het schoolbestuur over de kwestie „zeilweek". zegt in zijn reactie wordt het duidelijk dat er ir. de op het NKV dat geld nooit een bezwaar is. Contact met de schoolleiding is voldoende op fi nanciële problemen tot volle te vredenheid op te lossen. Boven- de heer Titshof dien wordt gesteld dat de zeil week pas over 7 maanden is en OEGSTGEEST Het clubwerk in Oegstgeest is weer van starl gegaan. Er zijn maar liefst 23 groepen geleid door 50 vrijwilli gers. De clubs Lebben in dc eerste plaats een sociale functie, de kinderen kunnen cr met elkaar leren om te gaan door middel van een gevarieerd programma te weten handenarbeid, sport en spel, improvisatie enz. Jongens en meisjes van 6-12 jaar zijn van harte welkom op de volgende clubs jongens 6-7 jaar, donderdagmiddag 4.30 uur. Jongens 6-7 jaar, vrijdag middag 4.30 uur. Jong' ps (i-7 jaar, zaterdagmorgen 11 O'J uur. Jongens en meisjes 6-7 jaar. dinsdagmiddag 4.45 uur. Meisjes 6-7 jaar, woensdagmiddag 2.00 uur. Meisjes 6-7 jaar, woensdag, middag 5.00 uur. Meisjes 6-7 jaar, zaterdagmorgen 10.00 uur.' Jtngens 8-9 jaar, woensdagmid dag 1.45 uur. Jongens 8-9 jaar. vrijdagmiddag 4.45 uur. Jongens 8-9 jaar, zaterdagmorgen 11.30 uur. Meisjes 8-9 jaar, maandag middag 4.45 uur Meisjes 8-9 jaar, woensdagmiddag 3.15 uur j Meisjes 8-9 jaar, donderdagmid-1 Jfi, dag 4.45 uur. Jongens 10-11 jaar. v donderdagavond 6.15 uur. Jon gens 10-12 jaar. maandagavond 7.15 uur. Jongens 10-12 jaar. woensdagavond 7.15 uur. Meis jes 10-12 jaar, dinsdagavond 7.00 uur. Meisjes 10-12 jaar, woens dagavond 7.00 uur. Meisjes 10-12 jaar, donderdagavond 7.00 uut Meisies 8-9 jaar, zaterdagmor gen 9.30 uur. V «ir jongens en m»isjes v. n 13 15 jaar zin er enkele bij' r. clubs t weten: jongens 13-15 jaar, vrijdagavond 7.30-9.00 uur handvaardigheid. Jongens en meisjes 13-15 jaar vrijdagavond 8.0C-9.30 uur instuif. LEIDEN - Mejuffrouw J. H. Kap- teijn heeft gistermiddag haar zil veren feest als maatschappelijk werkster bij de Hervormde Stich ting voor Maatschappelijk Werk te Leiden gevierd. Dit gebeurde o.a. met een zeer druk bezochte receptie in de recreatiezaal van het bejaardencentrum Lorentz- hof achter de Zoeterwoudse sin gel. Onder dc zeer velen bevon den zich wljkkerkeraden met wijkpredikanten, afgevaardigden van gemeentelijke diensten, waarmee maatschappelijk werk te maken heeft, vele collegae uit de omgeving en ook zo maar mensen die juffrouw Kapteijn een goed hart toedragen. Er stond een tafel vol geschenken en bloe men. Uit alles bleek, dat juffrouw Kapteijn een grote plaats in de afgelopen 25 jaar te Leiden heeft ingenomen. De grote be langstelling accentueerde oofe het feit, dat maatshappelijk werk In deze stad in een grote behoefte voorziet en hoognodig aan uit breiding toe Is. Het feest werd 's avonds intiem gevierd door 'I bestuur, oud-bestuursleden en ge nodigden. Het komt In ons land sporadisch voor, dat een maat schappelijk werkster 25 jaar lang aan één stichting is verbonden

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3