m Zuiver beeld van realiteit K.O.V.: katechese tegen achtergrond van pluriforme geloofsbeleving Korte metten Kerk in D.D.R. verloor haar diasporakarakter Moet je aan een verhuizing zwaar tillen? VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT 1' PAGINA i „De geloofsbezieling die in het katholieke onderwijs moet le ven is heden ten dage pluri form. Deze pluriformiteit in geloven en beleven wordt door de Katholieke Onderwijs Ver eniging (KOV) positief gewaar deerd". Aldus de deze week versche nen nota informatie en beleid van de K.O.V. waarbij bijna 434.000 katholieke leerkrachten zijn aangesloten. Dit najaar wordt de nota in de kringen van de vereniging besproken ter voorbereiding van de alge mene vergadering op 5 januari 1974. Bij de waardering van de plu riformiteit maakt de nota de kanttekening „dat onder lei ding van het Nederlands epis copaat alles bevorderd wordt wat binnen legitieme gren zen aan waarachtig chris tendom en aan bijbelse inspi ratie wordt geboden". Volgens de nota vormen zowel de uitdrukkelijke geloofsver kondiging als de gehele sfeer sn de uitwerking van het gelo vig christelijk beleven een be langrijke opdracht voor de schoolgemeenschap (voor be sturen. ouders, docenten en zo mogelijk leerlingen en voor de kerk als geheel. De K.O.V. wil via haar bladen, haar medewerkers en ook via financiële steun, waar moge lijk de katechese handen en voeten geven, om daarmee het eigen karakter van de katho lieke scholen gestalte geven. De vereniging streeft ernaar, „dat elke docent binnen het katholieke onderwijs aldus de nota de levensbeschou welijke richting van dit onder wijs zoveel mogelijk in zijn on derwijstaak tot haar recht laat komen". De K.O.V. die vanuit haar doelstelling een duidelijke keu ze maakt voor de katholieke school, wenst met alle beschik bare middelen zowel de kwali teit van het onderwijs te be vorderen als de eigen katholie ke geloofsbezieling en levens beschouwing te stimuleren. Het artsenechtpaar Rlnke Frans Bos en Geeske Bos Ten Kate uit Dordrecht, als mede de Amsterdamse ver pleegster Margreet Aling ver trekken maand-ag voor drie jaar naar Oeganda. Zij zijn de eersten van een grotere groep medische vrijwilligers. die voor langere tijd door MEMI- SA worden uitgezonden naar Oeganda. Memisa heeft voor deze uitzending èen bedrag no dig van ongeveer drie ton, daf nog slecht gedeeltelijk aanwe zig is. Ter voorbereiding op We- reldmissiedag (21 oktober) verspreidt het missiesecreta riaat van het bisdom Rotter dam het pstoraal cahier „Men sen in menserflanden", een werkschrift van de secretaria ten voor missie, vrede en ont wikkelingsvraagstukken in de zeven bisdommen en de Pause lijke Missiewerken in Ne derland. Het nstructieve en aantrekkelijke cahier bevat materiaal, dat door pastores, katecheten en gespreksgroepen kan worden gebruikt in de pe riode van voorbereiding op Wereldmissiedag. Het is gratis verkrijgbaar bij het missiese cretariaat, Stationsweg 62 te Den Haag. Het aartsbisdom van St. Paul te Minneapolis in de Ver enigde Staten heeft richtlijnen uitgegeven voor investeringen. Geen geld van de kerk mag worden belegd in ondernemin gen die wapens vervaardigen die „waarschijnlijk zullen die nen voor de vernietiging van menselijk leven", noch in on dernemingen, die zich schuldig maken aan discriminatie en uitbuiting van mensen of het milieu en de natuurlijke hulp bronnen misbruiken. Uitgeslo ten zijn ook bedrijven, die ma teriaal vervaardigen voor abortus of die pornografie uit geven. Kannunik dr. Jozef Ligos, door het Vaticaan ad interim belast met het bestuur van het Slowaakse bisdom Zips, is plot seling op 59 Jarige leeftijd overleden. HIJ was sedert 1968 met het bestuur belast van het bisdom, dat al sinds 1950 zon der bisschop is. Ofschoon het Vaticaan van alles heeft gepro beerd is het er niet in ge slaagd een bisschop te benoe men. dit als gevolg van verzet der Tsjechische regering. De Italiaanse jezuiet Rober to Tucd (52) is benoemd tot directeur-generaal van de Vati caanse radio. Tucd, bekend om zijn oecumenisch werk, is jarenlang hoofdredacteur ge weest van het bekende tijd schrift „La Civilta Cattollca". Hij volgt bij Radio Vaticana pater G. Marfegan S. J. op, die om gezondheidsredenen is afgetreden. Eerste oecu menisch gesprek van kerken in Ierse republiek Voor het eerst hebben de pro testantse en de Katholieke lei ders van Ierland geconfereerd over oecumenische zaken. Dit gebeurde deze week in Dun- dalk, dat in het noorden van de Ierse republiek ligt. Op de vergadering, die een dag heeft geduurd, heeft men „alle aspecten van de oecume ne in Ierland" behandeld en onderwerpen besproken als ge mengde huwelijken en de doop. Voor de vergadering begon wal de Noordlerse dominee Ian Paisley van de Vrije Pres byteriaanse Kerk en leider der protestantse militanten met een hele stoet naar Dundalk gereden om daar te proteste ren tegen de bijeenkomst. Hij was ven oordeel, „dat er geen gesprek plaats moest vinden met de kerk van Rome omdat die onchristelijk is". Daarna overhandigde hij een schriftelijk protest aan de twee voorzitters der vergadering, de Ierse kardinaal Conway en dr. George Simms. Dezen lieten hierop weten dat Paisley "de aard en het doel van de inter kerkelijke bijeenkomst volko men had misverstaan". De vergadering, aldus werd gezegd, had niet tot doel gehad de twee kerken te verenigen, maar de verschillende kerken de gelegenheid te geven eikaars standpunten inzake een aantal ir.teressane kwesties te verne men in de hoop, dat dit zou lei den tot een toenemen van het onderlinge begrip. Na de conferentie te Dundalk is bekendgemaakt dat de kerke lijke leiders in de komende lente opnieuw zullen vergade- De Zuidafrikaanse autoriteiten hebben het paspoort ingetrok ken van dr. C. F. Beyers Nau- dé (sie foto), directeur van het Christelijk Instituut in Zuid- Afrika. Hij sou naar Nederland gekomen zijn om te Opreken over de vraag of buitenlandse investeringen uit Zuid-Afrika moeten worden teruggetrokken. ren. Voor het zover is zullen werkgroepen der twee kerken het werk voortzetten waarmee op de eerste bijeenkomst is be gonnen. Zij zullen zich bezig houden met zaken als de kerk en het godsdienstonderwijs, het huwelijk en "wereldse uitda gingen". Ongeveer 10.5 miljoen van de in totaal zeventien miljoen In woners van de D.D.R. (Oost- Duitsland) maakt deel uit van een christelijke kerk. Negen miljoen van deze christenen vallen onder de Bond van evangelische christenen, hon derdduizend zijn er lid van een van de vrije evangelische ker ken en ongeveer 1,3 miljoen van hen zijn katholiek. Dit blijkt uit een studie van een instituut van de Evangeli sche Kerk te Bensheim. die vooral wijst op de groei en de consolidatie van de Katholieke kerk na 1945. Deze heeft haar karakter van diasporakerk verloren en heeft zich ontwik keld tot een groot kerkgenoot schap naast de niettemin nog grotere evangelische kerken. Wat de oecumene betreft spreekt de studie van een in de geschiedenis van de kerk uitzonderlijke situatie. Evange lische kerken hebben vlak na 1945 voor meer dan de helft van de katholieke parochies de aitoefening van het godsdien stig leven mogelijk gemaakt en tweeduizend kerkelijke ruimten aangeboden voor ge meenschappelijk gebruik. Won derlijk genoeg is daaruit ech ter niet direct een „oecume nisch ontwaken" voortgekomen. Zelfs in 1966 werd, volgens de studie, nog drieënvijftig pro cent van alle ruimte, waarin de katholieken kerkten door evangelische gemeenten ter beschikking gesteld. M-16 Wereldraad wil beraad over rechten van de mens Bij de Wereldraad van Kerken wordt momenteel gewerkt aan de voorbereiding van een be raad over de rechten van de mens. Dit overleg, met als the ma "de rechten van de mens en de christelijke verantwoor delijkheid", zal najaar 1974 In Oostenrijk moeten worden ge houden. Het primaire doel is om de kerken gedurende langere tijd te helpen „effectietvere" instru menten te worden ter bevorde ring van de handhaving van de rechten van de mens voor alle mannen en vrouwen ter we reld". Er worden ongeveer honderd veertig deelnemers voor deze conferentie in Oostenrijk ver wacht. Aan de conferentie zal gedegen studie vooraf gaan. alsmede regionale en na tionale conferenties. Klanhsnoer bij de pruikentijd" Verplaatsing van de klanksnoer- concerten in Rijswijk's Oude Kerk van de vrijdag naar de donderdagmiddag heeft inder daad het voordeel gebracht van minder geluidsstoring van bui ten. Het tweede beoogde doel meer belangstelling via de koopavond bleek gisteren nog niet bereikt te zijn. Wim Thijsse en Meta Bourgonjen die muziek „uit de pruikentijd" brachten, moesten het met een matige be langstelling doen. Ook ditmaal weer had Thijsse zich erop toegelegd een pro gram buiten de cliché-stijl" te brengen. Zijn keus als Centrale figuren voor de muziek uit de pruikentijd wa» gevallen op Christian Philip Emanuel Bach en Telemann; rond hun compo sities was dan nog wat klein goed van anderen (Mozart, Rei- chardt, Haydn en Ruppe) ge groepeerd. Thijsse hield een korte inleiding om erop te wijzen dat onder de bij de pruikentijd horende poe derlaag toch soms verbeten spanning ligt; bij zijn orgelspel was de poging om dit goed uit te laten komen merkbaar; maar van de weeromstuit kre gen Thijsse's vertolkingen daar door ook op andere momenten wel eens een abrupt karakter. Alt-mezzo Meta Bourgonjen was deze avond goed op dreef; kun dig door Thijsse begeleid zong ze liederen van C. Bach, Rei- chardt en Mozart met een stem die aan overtuiging niets tekort schoot, maar bij wat meer nuancering nog winnen zou. In Thijsse's programma zat een lango van C. F. Ruppe, die met een rondo de taak van Mozart's aangekondigde „onvoltooide" fuga als finale overnam. Onder de minder bekende componisten van zijn tijd beslist niet de min ste, deze Ruppe. G. v. L. (ADVERTENTIE) Bij Marle Bignell wordt op 2. 3. 4. 5, en 8 oktober weer een gro te "kunstveiling gehouden. De «Jtatalogus omvat bijna 600 schil- derijen waaronder enkele be- I, langrijke werken uit de roman- I J tische school Pulchri Studio te Den Haag houdt zijn najaarstentoonstelling van 7 tot en met 27 oktober. De ope- ning zal plaats vinden op zater dag de 6de te 16.00 uur. De beeldhouwer Assen Peikoff die in Bulgarije geboren werd, is dood in zijn atelier in het cen- i tram van Rome aangetroffen. De politie stelt een onderzoek in naar de doodsoorzaak. Peikoff J heeft o.a. het grote bronzen i standbeeld van Leonarda da 1 Vinei gemaakt dat vóór de in- gang van de Romeinse luchtha- ,('wn cfo*>* Gelukkig komen er gespierde verhuizersarmen aan te pas. En grote wagens die alles naar uw nieuwe huis rijden. Want u hebt 't al zwaar genoeg met andere problemen. Komen de leveranciers op tijd? Is er al telefoon? Hoe zijn de buren? Veel kunt u van tevoren regelen en dan hoeft u er in die moeilijke dagen van de verhuizing niet zo zwaar aan te tillen. Zo kunt u vast bij de Amro Bank in de buurt van uw nieuwe huis om het een en ander te Een hypotheek misschien voor uw nieuwe huis. Een lening bijvoorbeeld om de hoge kosten op te vangen. En zeker alle verzekeringen (opstal, inboedel, glas e.d.) die aan de nieuwe situatie moeten zijn aangepast. En natuurlijk een Amro Privérekening om uw salaris op over te laten schrijven. Bovendien kunt u door een Amro Privérekening handige betaalcheques krijgen. Dat betaalt wat gemakkelijker aan de leveranciers in de buurt en u hoeft niet de hele dag met een hoop geld op zak te lopen. U hebt 't al zwaar genoeg met zo'n verhuizing. Maak 't niet nóg zwaarder. Laat de Amro Bank uw geldzaken Henk de Vos wiens werk opgehan gen is ln de Pulchri Galerie maakt ronduit gezegd ouderwet se, open en eerlijke tekeningen. Enerzijds is daar moed voor no dig. want er zullen ongetwijfeld mensen zijn die hem „uit de tijd" noemen, iemand die niet mee wil doen met de avant-gar de en dus ergens ten achter blijft. Maar anderen, en wij scharen ons onder dezen, zien £T een teken in dat het gezonde verstand en de goede smaak en een universele waardebepaling het toch weer gaan winnen van aulerlei mislukte experimenten. De Vos tekent en aquarelleert wat hij waarneemt zonder absurde" T ekeningen zijn nu te zien in de Pulchri Galerie Uw mening deformaties van 'n dronkemans visie of erger nog, van de ver keningen die het gevolg kunnen zijn van het gebruik van verdo vende middelen. Deze tekenaar staat in een open ruimte en in de frisse wind van moeder na tuur. Hij is eerlijk en ongecom pliceerd, zijn werk geeft een zuiver beeld van de realiteit die op zich zelf interessant genoeg is en geen „versierselen" nodig heeft. De kunstenaar vertelt zoals Sime- non een Parijse straat of een pleintje schildert, want vooral de Franse hoofdstad heeft hem geïnspireerd. Daarnaast zien we Holland in kleur. De Vos bezigt ln dezelfde stijl heldere en spre kende kleuren voor zijn vaarten en landschappen die iets minder sfeervol zijn dan de Parijse te- keningen. Tot 5 oktober is zijn werk in Pulchri Galerie te be zichtigen. In de grote doodstille wit-grijze Panderzaal zijn objecten van de in Parijs wonende Ierse schilder Micheal Farrell geplaatst. Mis schien lijken deze op het eer ste gezicht wel op experimenten in de sector toegepaste kunsten voor de architectuur. Want deze in de Jugendstil, decoratieve re liëfs. waarmee men vensterbo gen of blinde nissen opvulde. Ook de gedempte nobel-ingeto- gen kleuTen herinneren daar aan. Maar neen. het zijn zelf standige objecten vervaardigd dat daarna beschilderd werd. Farrell baseert zich op de geome trie en kenmerkt zich door de stijl van de Engelse „design" uft de tweede helft van de /ori- ge eeuw waarin vooral de fijne sierlijn opvallend is. Naast deze grote wandobjecten die kenne lijk bestemd zijn voor een kapi tale ruimte: hal, trappenhuis, burgerzaal, etc., toont deze kun stenaar een aantal gravures waarop de zelfde compositori sche stijl uitgewerkt is. Tot ne gen oktober bij Pander te zien. J.V. VVD Het is logisch, dat er een politieke partij bestaat, die de belangen tracht te behartigen van de groep industriëlen, grootgrond- en huizenbezitters, plus de grote groep miljonairs in ons land. En dat er een propaganda-ver- gadering wordt belegd in het Nederlands Congresgebouw, is ook begrijpelijk. Maar dat het bestuur (en in het bijzonder de fractievoorzitter) zich te buiten gaat aan een vle gelachtig beleid en een opsom ming geeft van halve waarhe- den en fantasieverhalen, had men toch niet van zo'n intelli gent gezelschap verwacht. Na ruim één uur deelde do voor zitter mede, dat zij, die behoef te hadden om te discussiëren of om vragen te stellen, dit uitslui tend schriitelijk, zo beknopt mo gelijk, gedurende de pauze aan de bestuurstafel kenbaar konden maken. Na de pauze wordt er een „wars papierlawine gesorteerd". Drie leden vun het bestuur belasten zich met het beantwoorden van do schriftelijke reacties. Van do drie „deskundigen" was er maar één, 'n dame, die, hoewel aanvechtbaar, zinnige dingen zeL blaar toen kwam er ene mijnheer Geertsema, die o.a. kwam verklaren, dat wij om afzijdig dienen te houden van de bevrij- dingsstrijd in Zuid-Afrika en waur dan ook. Wij moeten niet de schoolmeester willen spelen. Daar moeten wij geen gelden voor beschikbaar, stellen, aldus spreker, misschien zouden zij er wel wapens voor aanschafren. verzon hij. Maar het probleem „Chili" deed hij af met te stellen, dat wij daar nu wel financiële steun aan moeten verlenen. Wal daar dan door de militaire junta voor zal worden aangeschaft, daarop bleef Geertsema het antwoord schuldig. Zouden dat geen wa pens kunnen zijn. mijnheer Geertsema? Natuurlijk trachtta men vanuit de zaal te reageren, maar als men het woord vroeg aan de voorzitter en verkreeg, brak er zo'n tumult los, dat men nauweliiks. of in bet geheel niet, kon verstaan, welke inter ruptie werd geplaatst. Tot dat het één der aanwezigen te bar werd, naar het spreekge stoelte rende en probeerde dui delijk te maken, dat dit geen waardige wijze van vergaderen was. Gelijktijdig brak het tu mult weer los. Tóen werd het ondergetekende te gortig en verliet hij dez» chaotische ver gadering. De riot-conclusb» van ondergete kende is de volgende: Uit „het betoog" van de fractieleider kwam wel zéér duidelijk naar voren, dat het de WD er om gaat, het kapitaalbezit te be schermen. Dus de bewering, dat de arbeiders én de jongeren zich in de WD geborgen we ten kunnen wij rustig verge ten. Er wordt alleen getracht, met loze en valse voorstellingen van zaken, het ledental op te voeren. Arbeiders, houdt allen uw ogen en oren goed open! (Van redactiewege Ingekort). H. de Jong, Binckhorstlaan 248, Den Haag.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 21