PALEISREVOLUTIE BIJ BILJARTERS MOEILIJK DUEL VOOR DEN HAAG BIJ AMSTERDAM IN DRAFINTERLAND ONTBREKEN TWEE BESTE PAARDEN Straffen van KNVB I - Hagan weg bij Benfica miJDAG 28 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 19 AMSTERDAM Een paleisrevolutie in de biljartwereld is gisteren tot stand gekomen. De Amsterdamse organisatoren van het internationale driebandentoernooi om de Coupe Si- monis, dat gistermiddag in het Frans Ottenstadion in de hoofdstad van start ging, hadden zich vast voorgenomen het verfoeide Japanse systeem, waarbij voor*? sp grond van de gemiddelden een indeling voor het gehele toernooi wordt ge maakt, opzij te zetten. Zij wilden na de eerste ronde het oude Ave-sys teem weer gaan hanteren en na iede re ronde opnieuw de partijen indelen. Maar door het persoonlijke ingrijpen van de heer G. H. Walda, in Amsterdam als verte genwoordiger van de Europese bond, ging het feest niet door. Hij eiste voor dit toer nooi, dat als enige niet-kampioenschap op de officiële wedstrijdkalender prijkt, hand having van de Europese regels. Aldus ge schiedde aanvankelijk dan ook met tegen stribbelen van de Amsterdammers, die zich in eerste instantie bij de feiten neer legden. De revolutie gin£ :och door. Gisteravond, vlak voor het begin van de tweede ronde, had de toernooileiding van de technische commissie van de biljartbond het fiat ge kregen om naar eigen goeddunken te han delen. Men besloot pijlsnel het Japanse sy steem alsnog buiten de deur te zetten. Vanavond zal de hel wel losbreken als de Belgische wedstrijdleider van de Europese bond, Julien van den Berghe in Amster dam aankomt. Hij namelijk is één van de vurigste verdedigers van het Japanse sys teem. Er werd overigens in de openingsronde on danks het vreemde materiaal en de vrij hoge zaal, waarin carambolerende ballen het geluid van voorbij zoevende kogels pro duceerden al zeer sterk gespeeld. De bil jarters laat het eigenlijk koud welk sy- steerr» wordt gehanteerd, vooral zolang er goede prestaties worden geleverd. Uitslagen: Thoegersen (Deen) 60 74 8 0.810 Soherz (Oost.) 57 74 6 0.770 Van Bracht (Ned.) 60 55 6 1.090 DufeteMe (Fr.) 36 55 5 0.654 Doggen (Ned.) 37 57 3 0.649 Dielis (Belg) 60 57 12 1.052 Dudolf (WdJ) 22 36 2 0.611 Ceulemans (Belg) 60 36 10 1.666 Dufetelle 60 73 6 0.822 Thoegersen 58 73 6 0.794 Van Bracht 58 67 6 0.865 Rudolph 60 67 4 0.895 Aad Mansveld mag dan fullprof bij FC Den Haag zijn, hij heeft meer om handen. In zijn vrije tijd treedt hij als verkoper van het automobielbedrijf Vathauer op en verder is hij sinds kort ook deelne mer aan de trainingscursus in Zeist. Aandacht voor later kan hem dus geenszins verweten worden. Van onze sportredactie DEN HAAG FC Den Haag treedt zondag aan te gen het dit seizoen verrassend sterk gestarte FC Amsterdam. De ploeg van Pim van der Meent behaalde uit zes wedstrijden acht punten en blijft daarmee slechts weinig achter bij stadgenoot Ajax. In de Amsterdamse ploeg hebben In de eerste com petitiefase vooral de jeugdige aanvallers Gerard van de Lem, Nico Jansen en Theo Husers zich onderscheiden. Vooral het optreden van Van do Lem, die bij de .Lievertjes' terecht kwam via de jeugd van Ajax en Zeeburgia, is een opezienba- rend succes. Jansen moet het meer van zijn doorzettingsvermogen hebben, terwijl Husers meer dan eens voor belangrijke doelpunten heeft gezorgd. In tegenstelling tot de betrekkelijk jon ge voorhoede heeft FC Amsterdam een bijna bejaarde" achterste linie. Daarin acteren Jan Jongbloed (32), Frits Flinkevleugel (33) en Jan Fransz (36) Dit trio wordt aangevuld met Theo Cornwall en Rob Bianchi. FC Amsterdam heeft op het middenveld inmiddels enige reputatie op gebouwd- Vooral door de oud-spelers van AZ'67 Abe van der Ban en Chris Dekker, die gesecon deerd worden door eLen van der Merict. FC Den Haag dat de laatste weken via minimale overwinningen nuttige punten bijeensprokkelde zal het in het Olympisch Stadion zonder twijfel moeilijk krijgen. Weliswaar verkeren Aad Mans veld en Ton Thie in goede vorm, maar of deze twee in staat zijn het Amsterdamse gevaar vol doende te pareren is de vraag. Want tot dusver is gebleken dat de druk op de Haagse achterhoe de erg groot is, mede doordat de voorhoede nog steeds zorgenkind is en het middenveld eveneens wisselvallig optreedt. Problemen genoeg voor Evert Teunissen, die echter al zeer tevreden is met de hoge plaats die zijn jeugdige brigade op de ranglijst inneemt. Want Teunissen beseft als geen ander dat bouwen aan een Jong team de no dige tijd vergt En het begint er steeds meer op te lijken dat WJ op de goede weg is. Teunissen heeft nog geen definitieve samenstelling van zijn ploeg bekend gemaakt. Joop Kore vaar en Thijs Wijngaarde zijn niet fit en evenmin staat vast of Aad Kila beschikbaar zal zijn we gens zijn militaire verplichtingen. De selectie ziet er in ieder geval als volgt uit: Thie, Louwe- rens, Wijngaarde. Kila, Dusbaba, De Zoete, Ko- revaar, Mansveld, Lochtenbergh, Van Vliet, Au- gustsson, Bregman, Bres, Swanenburg en De Graaf. Rolschaatsbond nog steeds in de problemen DEN HAAG De moeilijkheden in de Nederlandse rolschaats bond zijn nog niet opgelost. Ze ven verenigingen hebben bij het bondsbestuur een buitengewone algemene ledenvergadering aan gevraagd, die zeer binnenkort zal worden gehouden. De verenigingen willen meer openheid over het plotselinge vertrekken van enkele bestuurs leden en leden van de T.C. roN hockey. Zoals bekend wilden de heren niet meer samenwerken met ploegleider, vice-voorzitter J. C. Bruyn. Hordijk mag toch naar Australië AMSTERDAM De Koninklijke Nederlandse Lawn TennLs Bond hoeft besloten nationaal kam pioen Jan Hordijk toch twee maanden naar Australië te stu ren. Oorspronkelijk wals het be stuur van de KNLTB van plan Hordijk deel te laten nemen aan het India-circuit. Hordijk voelde daar echter weinig voor. Hij zag meer in een leer zame trip naar tennisland Aus tralië. Na een uitvoerige be spreking met Hordijk ls het be stuur van de KNLTB overstag gegaan. De wijziging in de uit zending is mede ontstaan door het feit dat via relaties ls geble ken dat er naast toernooien waaraan zal worden deelgeno men vele trainingsmogelijkhe- den zijn. Naar aanleiding van de resulta ten, die Jan Hordijk zowel in de toernooien om de Dewarcup als in Australië behaalt zal het be stuur van de KNLTB nader be kijken of hij voor een Jaarcon tract in aanmerking komt. DEN HAAG De speler van NEC Gerritsen, die zondag jl. in de wedstrijd tegen Sparta de gele kaart van scheidsrechter Theo Boos- ten kreeg, nadat hij Sadek had onderuitgehaald, is voor twee wedstrijden ge schorst en beboet met 200 gulden. De tuchtcommissie betaald voet bal schorste ook Korssen van FC Utrecht en Van der Linden van Feyenoord voor twee wedstrij den, de laatste speler kreeg een boeten van 100 gulden. Een uitsluiting voor een wedstrijd liepen de volgende spelers op: Visser van Sparta (alsmede een boete van 200 gulden), prudon van NEC (alsmede een voor waardelijke schorsing voor een wedstrijd), Dekkers van Hera cles (eveneens voorwaardelijke schorsing voor een wedstrijd), Donkers van FC Den Bosch (een wedstrijd voorwaardelijk en 150 gulden boete). Dansen van FC Den Bosch (plus 100 gulden boe te), Den Hartog van FC Dor drecht. Bosscha van Heeren veen (alsmede een wedstrijd voorwaardelijk), Quaden van MW (alsmede een boete van 100 gulden). Bianchi van FC Amsterdam en Driessen van Telstar werden voor een wedstrijd voorwaarde lijk geschorst en kregen een boe te van 150 gulden. Peijs van Haarlem kreeg een boe te van 150 gulden. Van Zandvliet opvolger van Couwenberg bij Feyenoord 9a* Lissabon Jimmy Hagam, trai ner van het Portugese Benflea, heeft gisteren ontslag genomen. Hij nam dit besluit na moeilijk heden met Benfica's direkteur Fernando Neves. Voor de erewedstrijd van Eusebio dinsdagavond j.l. tegen een we reldelftal had hij twee spelers buiten zijn elftal gelaten. Op aandringen van Neves moest hij hun toch opstellen. In april van dit jaar had Hagan een contract voor een jaar getekend. Een op volger is nog niet bekend. Ajax moclit de hogere entreeprijs ontvangen AMSTERDAM Conform de els van de officier van justitie heeft de politierechter in Amsterdam, mr. F. H. J. ten Kroode, giste ren Ajax vrijgesproken In een door het openbaar ministerie aanhangig gemaakte zaak over verhoogde toegangsprijzen voor de wedstrijd Ajax-Bayern Miin- chen op 7 maart van dit jaar. Gesteld werd in de dagvaarding, dat Ajax in strijd met de prij- zenbeschikking goederen en diensten van de prijswet zou hebben gehandeld en de prijzen niet had mogen verhogen. De officier, mr. J. A. M. Smit. zei in zijn requisitoir ,,Het deelne men aan de Europa Cup schept zeer speciale problemen, die je niet door de prijzenwet moet la ten belemmeren. Ik neem aan. dat Ajax ook in de toekomst geen exorbitante prijzen zal gaan rekenen en kom dan ook tot het vragen van vrijspraak", aldus mr. Smit. De politierech ter vond dat de officier al raak had geschoten en sloot zich bij de vrijspraak aan. SPORTTOTO DEN HAAG De uitslag van de sporttoto no 8 is: aantal deelne mers 487.377. Inleg 1.104.377. Prijzenbedrag 467.176. le prijs, 105 winnaars die elk bruto 1.112,30 ontvangen. 2e prijs, 2709 winnaars die elk 43,10 ontvangen. 3e prijs, 25084 win naars, die elk 4,60 ontvangen. De premie ten bedrage van 116.794 wordt na het verstrij ken van de reclametermijn op woensdag 17 oktober a.s. bij lo ting toegewezen aan een der eerste prijswinnaars. PUZZELRIT SPARTAAN Den Haag De Haagse wieler vereniging De Spartaan organi seert morgen een puzzelrit van circa 45 kilometer. De inschrij- vinfg kan van 9.30 uur geschie den in het clubhuis aan de Lan ge Kleiweg 4B te Rijswijk, waar om 10.30 uur wordt gestart. Het Inschrijfgeld bedraagt een of twee gulden. Jeugd van Den Haag speelt uit DEN HAAG Het jeugdelftal van FC Den Haag speelt mor gen een uitwedstrijd tegen For- tuna Vlaardingen. De Hage naars staan aan de kop van de ranglijst met een punt voor sprong op Excelsior en Haar lem. JAN VAN DOÜYF.WEERD op reservebank SPORTWERELD BERLARE Leo Duyndam heeft de ronde van Berlare voor be- rfoepsrenner gewonnen. In de eindsprint versloeg hij Flori On- genae en Jos van der Vleuten. LUIK Eddy Merckx heeft het wielercriterium België—Frank rijk gewonnen. De wedstrijd be stond uit twee onderdelen. De tijdrit werd gewonnen door Merckx, de etappe (60 km) door Frans Verbeeck. DEN HAAG —Nederland dat n het toernooi voor de Europa Cup Rugby is ingedeeld met De nemarken. Zweden, België en Bulgarije speelt de eerste wed strijden op zaterdag 6 oktober in Amsterdam tegen Denemar ken en zaterdag 20 oktober in Amstelveen tegen Zweden. ROTTERDAM Tijdens een al gemene ledenvergadering is de heer L. van Zandvliet met alge mene stemmen tot voorzitter van Feyenoord gekozen. Hij werd hiermede opvolger van de ,GUUSh C0",We"?eT Turkije - Het Nederlands Insti- jaar lang deze functie heeft ver- J vuld en door Feyenoord to* lid van verdienste is benoemd. Gijs van hennep in actie in zijn formule 5000 bolide, ropese kampioenschap wordt gereden. zondag op Zandvoort een race om het Eu- be nieuwe voorzitter is 54 jaar. maakt sinds 1960 deel uit van het bestuur van de Rotterdamse vereniging en is in het dagelijks^ leven directeur van de vakrai van de metaalnijverheid. ■a-u i isej jksl iadT tuut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk houdt van daag een Turkse avond in het Schak-gebouw aan de Raam straat in Den Haag. Een lezing en een film over Turkije en Turkse muziek, omlijsten een vraaggesprek met een in Neder land wonende Turkse Familie. ZANDVOORT De kans is groot dat iet komende weekeinde naast Gijs van Lcnnep ook Arie Luijendijk op het circuit cvan Zandvoort zal starten in de race om het Europese kampioen schap formule 5000-renwagens. Voor Luijendijk jr is namelijk de L McLaren-wagen van de Brit To- nie Trimmer beschikbaar geko- I men. Aangezien de Nederlander Luijendijk mogelijk in formule 5000 niet beschikt over een licentie voor dit type renwagen zal hij evenwel eerst vrijdag zijn kun- *de moeten tonen aan de licentie- •commissie. Zondag zal voorts de formule 1- renwagen worden geïntrodu ceerd op het circuit van Zand voort die de Bredanaar v. Dijk heeft gebouwd. Het chassis was al gereed, als (tijdelijke) kracht bron is een 5000cc motor ge monteerd. De creatie van de Brabander, die in de toekomst giet een formule 1 motor zal worden uitgerust, is evenwel nog niet bedrijfsklaar. WASSENAAR Jaspis Du Bols en Jojo Buitenzorg, twee van de beste vijfjarige harddravers, staan niet in de opstelling van de 42ste draversinterland zondag middag op de Wassenaarse renbaan Duin- digt. Door de keuzeheren van de stichting Nederlandse Draf- en Rensport is er voor hun pikeurs, Rees van der Lubbe en Jan van Dooyeweerd een plaats op de re- servebank gereserveerd. De „Gruyff en Keizer" van de drofsport staan er te recht naast. De keuzeheren van de NDR wilden niet de ploeg veranderen die in het voorjaar de Belgen versloeg in Oostende. Jaspis en Jojo wilden niet naar België. Nu het prijzengeld op Duindigt wel aantrekkelijk Is, was er wel animo om te starten. De NDR zegt nu terecht neen. Trouwens bij de vijfjarige is de Nederlandse ploeg met Jello, winnaar BelgiëNederland, Grote Fok- kersprijs en Gouden Zweep, Joke. Jonker Volann en Jacco Buitenzorg toch sterk genoeg. Nederland heeft redelijke winstkansen tegen Bel gië. Bij de oudere paarden zal het moeilijk wor den. Alleen Henri Buitenzorg in topvorm en For Ever zullen wonderdrafmachientje Fideel, eens winnaar van de Grote Prijs der Lage Landen, en Elsie, een van Europa's beste merries van het ogenblik, partij kunnen geven. Bij de vierjarigen hebben de Belgen sterke troeven in Herr Ravioli en Henk. Al moet wel gezegd worden dat het Nederlandse paard Kapitein Scotch met Leo Schoonhoven deze paarden in Oosteinde verslagen heeft. Kansrijk is Nederland bij de driejarigen Lento H de derbywinnaar uit Limburg (met Wim Velis) ts samen met zijn streekgenoot Ej.ng Hendrikx (met Lady) favoriet, terv.ji de tv/ee andere Nï- derlandse paarden Lido Buitenzorg (met Martin Vergay) en Lord Faune (met Jan de Leeuw) out siderskansen hebben. Op de Wassenaarse baan zijn zowel morgen als zondagmiddag draverijen en rennen. De tips voor morgen. Eerste start om half twee. Gentprljs: Kid Baker, Karl Dear en Kwikstaart A. Turnhoutprijs: Mary-Ann, Mientje P en Michael Spender. Leuvenprijs: Lestavil, Larice Quick en Kid Maal drift Beautiful Boyprljs: Pepino Le Bref, Wunderbar en Bartfy). Tleltprijs: Gay, Henry Bclwin en Irish Kan. Kortrijkprijs: Freeloader, Jeannine D en Ilexide Hanover. Blen Comprisprljs: Tonka. Marlnella L en Master Philip. St. Niklaasprijs: Jan de V, Karper K en Jack O. Mechelenprijs: Koru Marijke, Loekl Dartel en Kwant. Bruggeprijs: Kemel Hagheweyde, Lady BeO en Jannemarie. Zondagmiddag staan vier draverijen In het teken van de Nederland—België wedstrijd. Eerste start half twee. De tips: Prijs van Sterrebcek: Lex Areta, Lolo Buitenzorg cn Ithos. Benclux-Prijs: Lento H, Lady en Lido Buitenzorg. Gailyprijs: Ronald, Frans en Jamberdeen. Prijs van Duindigt: Herr Ravioli, Henk en Kapi tein Scotch. Prijs van Waeregcm: Aiglon, Docker en Elite Ex presse. Prijs van Brussel: Jello, Jonker Volann cn Garcon. Grote Prijs der Driejarigen: Pante Rei, Clematite en Bearly. Prijs van Kuurne: Elsie, Fideel en For Ever. Prijs van Tongeren: Josje W. Hornblower en Hero Hollandia Prijs van Oostende: Lugana Star, Leonard en Ko- nena N.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 19