Werkgevers: Lubbers voor ons een gevallen engel L boter bij de vis Alle in politieke partijen Chili verboden Burg. Wagenaar leidde voor eerste maal de raad van Zevenhoven £eidóe6ouAa/rit IJsland dreigt met Engeland te breken MINISTER HOUDT VOL: MEER INVLOED OP BEDRLIFSLEVEN e Aanvaring ;n Nederlandse tankboten NVV leden eontra 4,H. yRIJDAG 28 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 15 ptNTIAGO (AFP) —De nieuwe I machthebbers in Chili hebben falie politieke partijen verboden log verder werkzaam te zijn. Enkele dagen geleden heeft de [junta alle Marxistische partijen i groeperingen buiten de wet ,gesteld. Inmiddels gaan de exe- voor het doden van een politie- lijkheid van een luchtbrug voor man en voor een poging een duizenden mensen die uit Chili clam in de rivier de Maule op te willen vertrekken, biazen. Voorts is in de stad Matrozen en inwoners van de stad Quilota een 26-jarige men geëxe cuteerd omdat hij schuldig was bevonden aan deelname aan een overval op een politiepatrouille. cuties van aanhangers van de Zweder heeft zich bereid vermoorde president Allende kiaard 200 vluchtelingen uit Chi- voort. li op te nemen die het land wil- ïrtcren werd de voormalige gou- len verlaten. In Chili onderzoe- •verneur van Talca terechtge- ken de ambassadeurs van Zwe- •steld nadat hij veroordeeld was den, India, en Mexico de moge- Vina del Mar hebben vorige week een fel gevecht geleverd om het lijk van president Allen de. Het gevecht vond plaats op de begraafplaats Santa Ines waar het lijk van Allende in een graftombe is bijgezet. Een groep van vijftien matrozen houdt dag en nacht de wacht bij de begraafplaats. ige ,VO DüSSELDORF (DPA) Bij een 2\i aanvaring tussen twee Neder landse schepen op de Rijn bij Wesseling in de Westduitse deel staat Noordrijn-Westfalen zijn gisteren 50.000 liter benzine in t het water gevloeid. folgens de politie stiet het mo tor-tankschip Oranje 18 tegen het tankschip Groningen. De Oranje 18 liep een lek op dat i gedeeltelijk beneden de water- tS- spiegel lag. Brandweren uit 3tie Keulen en Wesseling hebben benzine overgepompt om te ver hinderen dat er nog meer in de rivier zou stromen. Doordat de benzine snel vervluchtigd is, hoeft niet gevreesd te worden voor waterverontreiniging. Tweeduizend academici werkloos HAAG (ANP) —Blijkens de laatste cijfers is het aantal werkloze academici opgelopen tot meer dan tweeduizend. Dat Is hoger dan het de laatste ja ren ooit geweest is. De stijging deed zich in vrijwel alle groe pen voor. Zij is 't grootst in de sectoren rechtsgeleerdheid, so ciologie, economie, scheikunde, psychologie en natuurkunde. deer dan de helft van de werklo ze a.cademici, een aantal van 1150, is nog geen 30 jaar. De leeftijdsklasse van 30 tot 40 jaar - telt 548 werklozen. Behalve de werklozen hebben zich bij de arbeidsbureaus nog eens 124 academici laten inschrijven, die ander werk zoeken dan ze nu hebben. Kwaliteitsactie bij Philij )S &NDHOVEN Philips gaat in de maanden oktober, november en december onder haar perso neel in Nederland en twaalf andere Westeuropese landen een aktie ondernemen om de inzen ding van ideeën, die rechtstreeks betrekking hebben op de kwali teitsverhoging van de produkten, te stimuleren. e aktie wordt georganiseerd door de Centrale Ideeën Commissie in Eindhoven met medewerking onder meer van de internatio nale Concern Quality Council en de personeelsvertegenwoordigin gen in Nederland. Overwogen *ordt, dat het aanzien van de irodukten de kracht van een ;anisatie is. Wie niet werkt, zal ook niet eten. Maar wie als uitzendkracht bij Luba werkt kan schransen! En wekelijks boter bij de vis. Een vet salaris, plus T,lk% snipperdagenvergoeding, 3% feest dagenvergoeding en 6% vakantiegeld. Met als klapstuk: volledige sociale verzekering. Komaan: iedereen die tijdelijk werk zoekt in optocht naar Luba. 't Zal me *n feest worden..! er is altijd wel wat te doen in leiden bij luba wel Uitzendbureau voor alle uitzendkrachten Nieuwe Rijn 35 Leiden, tel 01710-U03^1 Proc Jofgi Van onze parlementaire redaktie. rilburg ,,De manier waarop minister Lubbers heeft inge grepen in de prijzen zit ons erg hoog", zo verklaarde ons gisteren voorzitter mr. P. van Boven, voorzitter van het j Nederlands Christelijk werkgeversverbond. ,,Toen hij I neg tot onze werkgeversorganisatie behoorde heb ik hem .steeds als een engel beschouwd, maar nu >s hij voor ons j meer een gevallen engel". Als tegenover de ingreep op de pi ijzen geen wezenlijke loonmatiging komt te staan zal er, wat het NCW betreft geen centraal akkoord komen dan moet het dirigisme maar door de regering worden voortgezet. „Maar we zullen met de grootst mogelijke taaiheid naar mogelijkheden voor een vergelijk zoeken", aldus de heer Van Boven. Intussen sprak de omstreden minister Lubbers de leden van het NCW toe. De heer Van Boven had het verwijt geuit, dat de re gering zonder blikken of blozen in een land, waarin de onderne- mingswijze vrije produktie onze gedragingen bepaalt. onlangs heeft gesteld, dat de investeringen getoetst moeten worden op hun betekenis voor de maatschappij als geheel. De minister hield voet bij stuk: „Veranderingen in de maatschappelijke opvattingen en nieuwe elementen als milieube heer en schaarsteproblemen vra gen om een verdergaande beïn vloeding van de gang van zaken in het bedrijfsleven, opdat deze in overeenstemming blijft met de wensen, die men daaraan maat schappelijk stelt". Volgens de minister vragen de ontwikkelingen om een toenemen de begeleiding en steun van de overheid. Hij bleef aanhanger van het systeem van ondernemingsge wijze produktie omdat dit, beter dan welk ander systeem ook, de ontplooiing van de mens mogelijk maakt. Drs. Lubbers zei ook, dat voorko men moet worden, dat zich con sumptiepatronen ontwikkelen, die geen rekening houden met toe komstige schaarste. Daarom zou hij wel heffingen willen leggen op bepaalde grondstoffen, want het prijsmechanisme werkt hem niet feilloos wat toekomstige schaarste aan goederen betreft. Minister Lubbers zei voorts, dat het beëindigen van de ene ar beidsverhouding meer moet aan sluiten bij het aanvaarden van een andere. Teveel valt nu na ont slag een grote stilte. Recht op in komen ontslaat de maatschappij niet van de plicht tot het ver schaffen van werk, aldus de be windsman, en arbeidsloos inko men mag geen alibi zijn om niet te werken. Discriminatie bij benoeming burgemeesters DEN HAAG (ANP) Het Eerste Kamerlid Schwarz (D'66) is van mening dat bij de benoeming van buitenkerkelijken tot burge meester een merkwaardige dis criminatie bestaat. In vragen aan minister de Gaay Fortman (binnenlandse zaken) wijst hij er op, dat slechts ze ven van de 114 in de afgelopen jaren benoemde burgemeesters buitenkerkelijk zïjn. Het inwo nertal van deze zeven gemeen ten bedraagt slechts 3,6 procent van dat van de 114 gemeenten, terwijl het percentage buiten kerkelijken in deze gemeenten 22 procent bedraagt. Het Ka merlid vraagt de minister de dor hem gesignaleerde discri minatie bij in de toekomst te benoemen burgemeesters weg te nemen. Nieuw heisysteem ontwikkeld RIJSWIJK (ANP) Een mijl paal op het gebied van de hei techniek, heeft de directeur van de Hollandsche Beton maat schappij, ir. C. Molenaar, op in Rijswijk gefiouden bijeen komst het door genoemde maat schappij entworpen en vervaar digde Hydroblok genoemd, dat nu een „succesvol" testpro gramma achter de rug heeft. De resultaten waren aanleiding voor de maatschappij drie hy- droblokken in opdracht te laten maken voor eigen gebruik. Bij Leiden is een proefterrein gericht, waar belangstellenden nagebootst onder-water-heien kunnen volgen aan de hand van instrumenten. De daar gebruikte stalen paal met een doorsnee van 65 cm heeft men al ver schillende keren moeten verlen gen en heeft reeds een diepte van 93 meter bereikt. V.S.-senaat voor verminderen van troepen WASHINGTON (RTR) De Amerikaanse senaat heeft zich gisteravond met 48 tegen 36 stemmen uitgesproken voor ver mindering van de Amerikaanse strijdkrachten in het buitenlnd met 23 pet. binnen de komende twee jaar. Het Huis van Afgevaardigden zal dit besluit wel niet goedkeure. zodat het meer van symbolische dan van praktische betekenis is. Een voorste lom de sterkte in het buiten.and met 40 pet. te ver minderen, is eerder door de Se naat verworpen als te drastisch. De nu goedgekeurde verminde ring komt neer op 110.000 van de 471.000 man. ZEVENHOVEN Burgemeester Wagenaar dankte in zijn ope ningswoord voor de geweldige ontvangst hem bereid tijdens zijn installatie als Burgemeester van Zevenhoven. „Uw gemeente heef: zeer veel symphatie en be wondering gekweekt bij zeer veel mensen in de wiide omtrek van Zevenhoven". Na de ingekomen stukken en me dedelingen werd er subsidie toe- ,»ek»:nd aan het Oranjecomité. Tevens werden garantie's gege ven voor drie inwoners bij de aankoop van een woning. Tot verkoop van drie woningen werd besloten aan gemeentena ren voor resp. 64.200,-, 43.200,-, en 39.100,-. Besloten werd enige stukjes grond en een gedeelte weg aan te ko pen voor de reconstructie van het kruispunt in het dorp en van de Noordse dorpsweg. Als \ertegenwoordiger in het In tergemeentelijke Overlegorgaan te Alphen aan den Rijn werd wegens bedanken van de heer P. de Boer, benoemd de heer J.S. Wagenaar, thans burge meester van Zevenhoven. Ook werd burgemeester Wagenaar benoemd als afgevaardigde voor het Rijnlands Borgstellings fonds. In de rondvraag kwam weer eens de verbreding van het Tochtpad ter sprake. Het wachten is op de persleid:ng van de Rioolzui- verirgsinstallatie, dan kan na overieg met de eigenaar gelijk getracht worden de verbreding door te voeren. In de dorpskern staan caravans. Ge\raagd werd naar de vergun ning. Het bleek da? er nooit een vei gunning voor afgegeven was. Het Gemeentebestuur zal deze zaak gaan bekijken. Tevtcs werd weer de aandacht gevestigd op hel ontbreken van een voetgangerspad naar de dorpskern. Ook dit wordt op nieuw bezien. In het Noordse dorp staan huizen die op instor ten staan. Gevraagd de sloop van deze'panden te bevorderen. Studenten op de bres voor veelwijverij DJAKARTA (AP) Meer dan 400 gillende en schreeu wende moslim studenten hebben gisteren een parle- mentszitting verstoord om blijk te geven van hun af keer van het ingediende wetsontwerp over de af schaffing van polygamie (veelwijverij). De zitting werd 2 uur opge schort, zodat de studenten ook 2 uur de tijd hadden om enigszins af te koelen. Zij hadden een poging ge daan vanaf-de publieke tri bune In de zaal te komen en het meubilair te vernie len. Het ontwerp, dat is bedoeld om veelwijverij- en echt scheidingen te voorkomen, is aan veel k- t'ek onderhevig. Veel moslimleiders zijn van mening dat hiermee de wet ten van de Islam worden overtreden. UTRECHT (ANP) Vijftig leden var de NVV-bond Mercurius (o.a. winkel- en omroepperso- neel) hebben er bij het hoofdbe stuur van deze bond op aange drongen te bevorderen dat Al- bert Heijn stopt met het impor teren van koffie uit Angola. De leden vragen het hoofdbestuur in een verklaring op korte ter mijn contact op te nemen met hun leden, kaderleden en onder nemingsraadsleden bij Albert Htijn om zich met hen te bera den over de strategie waarmee kan worden bereikt dat het grootwinkelbedrijf geen Angola- koffie meer inkoopt. De verkla ring is ook ondertekend door de bedrijfscQntactcommissie van Elsevier en de bedrijfsgroep ïadio en tv van Mercurius. Gegijzeld jongetje vrij SANTO DOMINGO (ATR) De politieke vluchteling die had ge dreigd zichzelf en de door hem gegijzelde 12-jarige zoon van de Mexicaanse ambassadeur in de Dominicaanse republiek te doden, heeft gisteravond de jongen vrij gelaten en Is zelf per vliegtuig naar Spanje vertrokken. De politieke vluchteling. Man- fredo Casado Villar, had het afgelopen jaar in de ambassade gewoond nadat een aantal lan den hem asiel hadden gewei gerd. Hij gijzelde de 12-jarige Cuitlahuac Garcia om zo een vrijgeleide te krijgen. President Joaquin Balaguer verleende het vrijgeleide. ■#- zonnig mist 19 temperaturen /oio luchtdruk in mülibaren cChl opklarngen hagel ■w-w warmtefront H hoge-drukgetned ^•bewdkng sneeuw -r-r kou-front L lage-dnAgebed regen >j< onweer wndnehting verplaatsngsnchfng De Bilt De vooruitzichten zijn niet gunstig. Een aktieve stormde- pnssie trok in de nacht van gis teren op vandaag over Noord- Schctland naar het noordoosten. Een front van deze depressie veT-laatste zich, voorafgegaan door veel regen, vanochtend /van noordwest naar zuidoost over ons land. Achter dit front wordt met westelijke winden vrij koude en onstabiele lucht naar West-Europa gevoerd. In de westelijke stroming zullen zich enkele randstoringen ont wikkelen, die van tijd tot tijd een verhoogde buien-activiteit zullen veroorzaken. Vooruitzichten voor zondag, opge steld door het KNMI op donder dag om 18.00 uur: Perioden met buien en vrij koude1 Voor zondag: Aantal uren zen: 1 tot 7. Min. temp: van 6- 10 gra den. Max. temp: van 1216 graden. Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel drcog etmaal: 40 procent. WEERRAPPORTEN m«t«rdara t Bilt Zd Limburg Aberdeen Franklort Geneve Helsinki Locarno ZUrlch Casa Blanca Istunboel Las Palmas regenbul onbew. XV,. bcw ml*t Steun en kritiek VAN CHU-ZIJDE ONTVINGEN WE een reactie op een in deze kolom eind augustus verschenen commentaar over de door politicoloog L. de Bruyn gestelde vraag, of voor de christen-democratie het sein nu op „groen" staat of dat er alleen maar sprake is van een valse Van genoemde zijde zou men graag een kanttekening maken bij onze opmerking: „Wat de politieke leiders van de KVP en ARP bij de totstandkoming van het kabinet hebben gezegd, blijft gelden: steun waar mogelijk, verzet waar nodig. Want alles gedogen zou ook een valse start kunnen betekenen en dus een fopte opmars van het Christen-Democratische Appèl Volgens onderhavige woordvoerder van de CHU zou dat nu juist niet het standpunt van KVP en ARP zijn, maar van de christelijk histo rische unie; alleen daar zou men zich tegenover het kabinet-Den Uyl hebben opgesteld vanuit de algemene gedachte: steun waar mo gelijk. kritiek waar nodig. ZO IETS KLINKT NATUURLIJK AARDIG, maar roept onmiddellijk de vraag op of de CHU dan misschien wil uitmaken waar Andries- sen en Aantjes de grens zien liggen tussen mogelijk en onmogelijk, tussen nodig en overbodig. Bij de kabinetsformatie heeft de KVP nu eenmaal een andere positie gekozen dan de meerderheid die het in de christelijk-historische unie besliste en dat heeft onherroepelijk consequenties, hoe verve lend dat ook voor de christen-democratie moge zijn. Komende algemene beschouwingen geven dr. Kruisinga c.s. overigens een unieke gelegenheid om den volke te bewijzen, dat de CHU zich wat steun aan en kritiek op het kabinet betreft helemaal laat leiden door wat vastgelegd werd in het christen-democratisch urgentiepro gram. DOEN ANDRIESSEN EN AANTJES dit niet, dan mag de CHU hen op de vingers tikken. Maar wanneer sedert de dag van dit akkoord en feiten zijn voorgevallen die de CHU noopte haar eigen mening te herzien of aan tc scherpen, is het beter niet In eerste instantie scherp naar de vingers van politieke vrienden te kijken met wie men het in elk geval over de principiële uitgangspunten van ge meenschapswelzijn nog kort geleden eens Is gebleken. Winst bij onderwijs weer te niet gedaan OP EEN AFSTAND GEZIEN is het beleid van de Nederlandse over heid soms in hoge mate inconsequent: de éne dag zingt ze de lof zang der decentralisatie en de andere dan probeert ze te centralise ren bij het leven. Goed onderwijs is één van de slachtoffers die daarbij dreigen te vallen. Want het proces van de onderwijsvernieu wing concentreert de overheid het liefst in zo groot mogelijke scho len. Na de massificatie bij het universitair onderwijs (daar kon de over heid in de vijftiger en zestiger jaren weinig aan doen) kwam het voortgezet onderwijs, waarbij door een verkeerde interpretatie van de mogelijkheden van de mammoetwet scholen van ongeveer 1500 leerlingen zo'n beetje als het ideaal werden gepropageerd. Deze centralisatie zal nog sterker gaan werken wanneer de middenschool in plaats van experiment regel zou gaan worden. Een nieuwe fase in dit proces dreigt wanneer de integratie van kleu ter- en basisonderwils op grote schaal gaat worden doorgevoerd. Want uit losse opmerkingen van onderwijs-autoriteiten valt af te lei den dat zij dit op zichzelf uitstekend plan niet willen uitvoeren op een groot aantal goed-gespreide kleinere scholen, maar liefst ook via scholen waar met een paar tientallen klassen gewerkt kan wor den. Kennelijk moet de jongere generaties straks van het peuteron- derwijs tot en met de universiteit met massificatie leren leven. WIE „WAAROM?" VRAAGT, krijgt meestal ten antwoord dat hier geen sprake is van een vooropgezet doel, maar van logische gevol gen. De logica blijkt meestal hierin te zitten dat voor de overheid op het eerste gezicht een paar grote scholen goedkoper zijn dan wat meer kleine; dat grote scholen gemakkelijker hun outillage en onder wijsmiddelen op moderne leest kunen schoeien: dat de doorstro mingskansen groter zijn en tenslotte dat het leren leven op een grote schaal sociaal grote voordelen heeft, omdat het kind dan goed voor bereid kan worden op zijn latere leven in de grote maatschappij. Het klinkt allemaal mooi. maar de voosheid van enkele argumenten Is, zo niet in Nederland, dan toch beslist ln het buitenland diverse keren aangetoond, terwijl iedereen in de praktijk kan waarnemen dat tegenover de nadelen welke de kleinere school zou hebben, on middellijk een minstens zo groot aantal voordelen kan worden ge steld. Jammer genoeg krijgt het onderwijs weinig kans die winst te consolideren, doordat bij behoefte aan meer samenwerking vaak on middellijk naar het middel van volledige Integratie gegrepen wordt in plaats van het verbeteren van de werkwijze bij decentralisatie. Worden er bijvoorbeeld niet te veel MAVO-scholen in de schoolge meenschappen van HAVO-VWO geïncorporeerd? JAMMER GENOEG ZAL HET nog wel lang wachten zijn op het be trouwbare rapport dat vaststelt, waar een kind sociaal en pedago gisch beter aan zijn trekken komt; op de mam moet-school dan wel op een onderwijsinstelling welke een kleinere leefgemeenschap vormt. Wij vinden met name het risico van de massificatie op Insti tuten met meer dan duizend leerlingen en straks op scholen voor basisonderwijs met ettelijke honderden een verslechtering van da opvoedingssituatie en de vorming. Mogelijk wachten ook departementale instanties, de ministers inclu sief, op empirische gegevens Op hun beurt nemen ze met die tak- tiek wel een flink risico; want da winst welke de na oorlogse onder wijsvernieuwing in verschillende opzichten gebracht heeft en In an dere opzichten nog belooft, wordt dan door een gevaarlijke verlies post weer te niet gedaan. Er kunnen nog andere bezwaren tegen het ongeremde streven naar grote scholen worden aangevoerd: organisatorische problemen, ver eenzaming van een deel der leerlingen, financiële nadelen welke schaalvergroting óók met zich mee brengt. Wat ons het meest be nauwt is evenwel de levensgrote kans dat de kwaliteit van het on derwijs schade lijdt. En dit. terwijl men verschillende voordelen welke nu voor de grote scholen worden aangevoerd met goede wil, samenwerking en medewerking van autoriteiten ook voor de kleine re scholen te realiseren zouden zijn. Bezinning op dit punt is dringend nodig, nu straks het basisonderwijs op dezelfde „onbewaakte overweg" terecht komt, waar bij het voortgezet onderwijs al slachtoffers gevallen zijn. LONDEN (DPA)-UPI) - De IJs landse regering heelt de Britse ambassadeur In Reikjavik, John Mckenzie, een nota overhandigd waarin Reikjavik dreigt de di plomatieke betrekkingen met Londen te verbreken als de schepen van de Britse marine niet voor woensdag uit do door IJsland ingestelde 50-mijlszone worden teruggetrokken. «la een Inngdurige kabinctszitting heeft de IJslandse reg ring gis teren hiertoe besloten. De IJs landse minister van buitenland se zaiken, Einar Augstsson, ver klaarde in Rfik'avik: wij w-Men de Britten de kans geven hun fregatten en sleepboten uit de 50-in jls/one \uor onze kust weg tc hal n. Het besluit van Reik javik is in overeenstemming met de aankondiging van pre mier Johannesson op 12 septem ber dat zijn regering andere maatregelen zou treffen als Britse oorlogsschepen nog eens zouden trachten IJslandse in spectievaartuigen te rammen. Daarna heeft zich in de omstre- d n wateren nog een reeks Inci denten voorgedaan. De Britse minister van buiten landse zaken, sir Alec Douglas- Home, heeft donderdag op een persconferentie in het V.N.- hoofdkwurtler in New York ver klaard „het hoogst onrechtvaar dig" te vinden als IJsland de di plomatieke betrekkingen zou ver breken daar de Britse regering zich steeds binnen de perken van het int rnationale recht heeft gehouden-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15