■UI - -jd PROGRAMMA Kampioenen en edele vrijetijds- paarden treden aan Nieuwste attracties goed voor ..draaierig gevoel" Madame Butterfly tussen de zwerm- en fluitpotten Traditie wordt uld met aange\ muziek quiz van Kick St< jkhuyzen TAPTOE ROUTE Eerlijk handwerk op oud- Hollandse markt Een koperslager bezig met zijn eerzaam handwerk. U kunt hem en nog vele andere ambachtslieden bezig zien op de Oudhollandse markt op de Lange Mare. hide ambachten en oude gebruiken zijn „in" te genwoordig. Zó uit de jachtige tijd naar een weer even grijpbaar verleden, toen de dagen dan wel niet zo goed waren, maar waarin men toch zichzelf kon zijn. De industrie stond in de kinder schoenen en er was niets fabrieksmatigs bij. Eerlijk handwerk, dat doet het wel in onze ze ventiger jaren. De 3 October Vereeniging heeft daar getipt voor. Op 3 oktober kunnen we bijna niet meer van buiten. Het is bijna vanzelf sprekend geworden, dat de oude ambachten op deze dag naar Leiden komen en daarom kunnen wij op Le;dens hoogtijdag ook dit jaar weer even van een oude sfeer proeven: oude handwerkslie- i den die met liefde bezig zijn met het vervaardi gen van hun produkten. In elk geval lieden, die er brood in zien om het verleden bij bepaalde ge legenheden weer in de herinnering terug te roe- Pen- foor uw gemak geven we vast een opsomming van jwat vroeger heel normaal was, maar dat nu een bezienswaardigheid is geworden. Op de Lange Mare aan de oostzijde begint om half 10 het ou derwets gezellige nijverheidsfeest. U zult onge twijfeld de ogen uitkijken op het weven, het hout- figuursnijden, zadelmaken, het koperslaan, kunst schilderen en het bloemschikken. Er komt een kunstschilder en een poppenkostumière, er wordt gedaan aan hullen plooien en kappen naaien, u ziet er kantklossen, spinnen, calligraferen, kaar sen maken, manden vlechten, pottenbakken en leerbewerken. En wat is een Oudhollandse markt-bijna-kermis zonder een heuse poffertjes kraam of poppenkast? Niets toch zeker? Welnu, deze attractieve elementen zijn eveneens aanwe zig. U hoeft niet alleen te kijken, maar ook de beurs kan hier geopend worden. En dat alles op de tonen van vrolijke, onbekommerde ouderwetse muziek van de House Town and Kitchen Wash board Orchestra (oftewel het huis-, tuin- en keu ken-wasbord-orkest), die bij de Haarlemmer straat voor de nodige luchtige verstrooiing zorg zal dragen. Traditie is traditie. Daarom verwijzen wij graag naar een ietwat serieuzere aangelegenheid, die overigens de moeite waard is: als u het nog niet eerder deed, ga toch eens naar het onvolprezen stedelijk museum De Lakenhal, waar u een histo rische rijkdom aantreft die u bij nadere kennis making toch even stil zal maken. Daar treft u o.a. voorwerpen aan die betrekking hebben op hetgeen waar alles deze dag om draait: het be leg en ontzet van deze goede stad. Verder is voor het eerst sinds jaren weer de geheel gerestau reerde en van verlichting voorzien Oud-Katholie ke kapel uit het einde van de 17e eeuw te bewon deren, tezamen met het vaandel van het Spaanse galjoen San Matteo, dat door admiraal Pieter van der Does in 1588 werd veroverd in de strijd met de befaamde Spaanse Armada. Van de 3 October-Vereenlging te Leiden voor de feestviering van „Leidens Ontzet" op 2 en 3 oktober 1973 Dinsdag 2 oktober Rust- en Verpleegtehuizen, feestelijke tractatie aangeboden door de dames van de bestuursleden. 19.30 uur Grote Taptoe, van Leidse verenigingen, kransleggingen bij het standbeeld van burgemeester P. A. v.d. Werf en het Jan van Houtmonument. Woensdag 3 oktober 7.00 uur Reveille, door het Leidsch Politie Muziekgezelschap, op het bordes van Stadhuis, zijde Vismarkt. 7.30-8.30 uur Geluidswagens, rondgang door de stadswijken gelegen buiten de singels 7.30-9.30 uur Uitreiking Haring en Wittebrood, in het Waaggebouw, tijdens de uitreiking concert op het Waaghoofd door het eerste Leidse Jeugdorkest en Drumband „De Burcht". 9. 15-11.30 uur Wielerronde, mgeving Beestenmarkt. 9.00-24.00 uur Lunapark, terrein „Groenoordhal". 9.30-10.30 uur Carillon-bespeling, Stadhuistoren. 10.00-17.00 uur Oud Hollandse Markt, op de Lange Mare van Haar lemmerstraat tot Oude Vest, Nederlandse ambachten, poffertjes kraam, poppenkast, muziek enz. 10.00-12.00 uur Lakenhal Molen de Valk, beide musea geopend 10.30-12.00 uur Ringsteken met Friese Sjezen, op de Breestraat. 10.30 uur Herdenkingsdienst, Hooglandse Kerk, voorganger, Ds. A. J. de Jong. 13.00-16.30 uur Grote Optocht, „MUZIKALE HUTSPOT" 20.00-22.30 uur „Herkent u deze melodie", in de Stadsgehoorzaal. 21.30-0.30 uur Groenoordhal, Radio Drive-in Show. 23.30 uur Groot Vuurwerk, op het terrein achter de Groenoordhal. Het Lunapark op het terrein bij de Groenoordhal" is op 3 oktober vanaf 's morgens 9 uur de gehele dag geopend. ESSB 3&1 jrie oktober kent dit jaar twee evenementen die uit het pro gramma springen. Dat zijn de wielerronde in de binnenstad (van kwart over negen tot half twaalf 's morgens) en het ring- rijden met Friese sjezen op de Breestraat. Voorzitter mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt van de 3 Oktober Vereeniging vond de koninginnefeesten op 5 septem ber bijzonder geslaagd, „maar ook wij trachten de binnenstad zo levendig mogelijk te maken op dit Leidse feest. De hele dag door is er iets te doen. De stra ten in de city waar activiteiten plaatsvinden zijn zowel voor het plaatselijk verkeer als voor het openbaar vervoer afgesloten. Politie en NZH hebben hiertoe graag medewerking willen ver lenen." Ie wielerronde is voor de zeer vele liefhebbers al veelbelovend. Toprijders uit de Nederlandse wielersport verschijnen aan de start op de Morssingel. Daarbij zijn uod-Leidenaar Gerben Kar stens (de aas die onlangs het Criterium der Azen glorieus won) en Joop Zoetemelk, die niet minder lauweren verover- de. Beiden zijn nog steeds lid jVan Swift, de vereniging die lich voor dit wielerfestijn heeft Ingezet. Er komen trouwens nog andere groten, zoals Fedor den Hertog, Dries van Wiihe, Klaas Balk, Cock van der Hulst, Lein Loevesijn en Leo Duindam. Ih totaal schieten volgende week f 70 renners over de Beesten- imarkt, Nieuwe Beestenmarkt, 2e Binnenvestgracht. Steen- straat, Morssingel en Mors- itraat. »rdat de strijd ontbrandt, wor den eerst alle kampioenen van - dit jaar gehuldigd. Daarna lost de Ajacied Barry Hulshoff het startschot voor een criterium, dat een waardige afsluiting van het eizoen gaat worden. Langs het gehele parcours staan luid sprekers opgesteld, waaruit des kundig commentaar te beluiste ren valt. De deelnemende clubs rijn „De Ysselstreek" (Dries van Wijhe), „Olympia" uit Am sterdam. „De Bataaf" uit Half weg, ,De Bollenstreek" uit Lis- se „Westland Wol Vooruit" uit Poeldijk en vanzelfsprekend i.Swift" uit Leiden. Een felle strijd lijkt gegarandeerd. Breestraat bij het stadhuis zal die ochtend met een zandlaagje bedekt zijn. De prachtige Friese raspaarden, die de acht even Friese sjezen gaan trekken voor bet hier ongekend» schouwspel "der ringstekerij, zullen er dank baar voor zijn. Dit wordt wel sen show apart. Het 3 October Verenigingsbestuur ziet in dit Ere-karwei voor autoriteiten: het herleefde Friese volksvermaak heisen van de krans naar (on een alternatief festijn voor de zichtbare) Van der Werf. Wter- Van de gerenommeerde parade kelijk, de standvastige voorgan- ontdane Breestraat (die op deze ger van de heer Vis staat hier «ag toch echt niet leeg mag een jaar op te wachten. magnifiek schouwspel zijn. Voor het ringsteken staan op het par cours van een paar honderd meter vier palen met „handen" opgesteld. De sjezen met heer en dame in oud-Fries kostuum (ca. 1850) rijden langs deze pa- een middellijn als van een ou derwets gezellige zilveren rijks daalder, die tussen de vingers van de handen geklemd zitten, aan de stok te steken. In totaal worden er vier ronden gereden. Elk paar kan maximaal veertig punten veroveren. Dat lukt lang niet altijd, want ringsteken lijkt gemakkelijker dan het is. Ook Leiden Leidens eigen Kat ver zorgt tegen middernacht (de gloedvolle start is om half twaalf) weer het vurig feest der superlatieve bombardementen, slagenroffels en sterrenregens met daartussen door uiter aard de „stukken". „Groot schitterend vuurwerk," ver meldt het 3 oktoberprogramma. Het is bestemd voor iedere Lei- denaar (en de nog late gasten) die rijn hart heeft verpand aan harde knallen. En wie heeft dat niet? Plaats van handeling: het terrein achter de Groenoordhal, met In de nabijheid de loeiende kermis van Neerlands grootste lunapark. De beschrijving van de verschil lende onderdelen is weer groots als ieder jaar. De eerste saluut schoten zijn nog niets, vergele ken met het later losbarsten van de mortieren en het sprin gen van de kunstbommen. Al leen het lezen al van Kat's glo rieuze proza., waarmee een en ander wordt opgedist, is het ple zier al waard. Wat zoudt u zeg gen van het „Renaissance-re- veil, waarbij kunstbomen (dat zullen wel kunstbommen zijn/ een zee van licht en kleur ge ven"? En dan die mortieren, die cylinder- en kogelbommen afvuren „met interessante uit werkingen". Er is een grond stuk bij met dansende gekleur de bollen, „in massa ontsprui tend aan opstelling van zware kardoezen met fonteinenwerk", en „zwermpotten begeleiden de gekleurde bollendans met hun spectaculaire uitwerkingen". Groot schitterend vuurwerkals klapstuk voor de hutspot J Fluitpotten schieten met regelma tige tussenpozen bommen met naslag en scherp gillende fluiten hoog de lucht in en de Victoria Nyanssa-waterval stort neer in „een dichte massa van flitsende helwitte vonken, eindigend met knallen of fluiten". Het vuur zal niet van de lucht zijn met blitz- bommen, briljantraketten. om- Voorbeeld van een praalwagen uit de grote optocht ..Muzikale Huts pot": Irma la Douche wordt hier in musicalvorm uitgebeeld. hoog schroevende Americano's, een spervuursurprise, de Gouden Muizendans (door optorende lichtspoormunitie met verras send eindeffect). En of het alle maal nog niet fantastisch ge noeg is, komt er nog een kunst- bommenmenuet met bloemen, sterren en poliepen. Madame Butterfly zelf and her Geisha's (machtig vlindervuurfront met horizontournant). Op weg naar het einde ontmoeten wij dan een Myriadenregen en 'n Stacato dei Lampi (ongeëvenaarde Italiaan se slagbom met detonatieroffel en oogverblindende flits) en een Safari in the air, een wilde jacht in batterij afgeschoten bomwerk. Bij dit alles vergele ken was d^ Battle of Britain destijds maar kruimelwerk, schijnt het. De Muzikale Hutpsot van dit Jaar krijgt toch zijn klapstuk: dat wordt het slot van het vuur feest, eveneens Muzikale Huts pot geheten. Deze hutspot wordt begeleid en omkaderd van fonteinen en zonnen, met draaiwerk en op- en neerspui- tende toestanden De hele rata plan gaat roemrijk ten onder in een machtig slotbombardement met heksen- en zeesterl-ichtvor- men en zware cascadeslagen. En dan is het uit en mag u diep zuchten. Aan het lunapark heeft u dan niets meer. want die sluit de tenten ook om twaalf uur. zijn). Het Friese paard, dat de laatste tijd steeds meer dn de belang stelling komt te staan, is het enige originele inlandse paar denras dat wij in Nederland kennen; produkt van eigen bo dem. Het is uniform van kleur, namelijk gitzwart, heeft een klein, sympathiek hoofd, draagt lange manen en een zware, vol le staart, toont van nature ver heven gangen, is bijzonder mak en lief van karakter en toch pit tig en levendig van tempera ment. Ongeveer honderd jaar geleden kwam dit raspaard bijna uitslwi. D he( tend nog maar in Friesland voor. maar door de snel groeiende interesse kan men Neerland8 grootste Lunapark en drive-in-shou) overal in Nederland vandaag de dag weer Friese paarden tegen- beheersen het Groenoordterrein komen. Kenners noemen het 't „vrije-tijds-paard" bij uitstek. De schoonheid van de antieke krompanelen sjezen spreekt voor zich. Wat het ringrijden zelf betreft: de rijders en rijdsters hebben hier meer spanning aan dan de toe schouwers. De kijkers zullen on getwijfeld het meest oog hebben voor de prachtige show van de Het lunapark hoef je op 3 oktober nauwelijks tevoren te verkopen aan gracieuze paarden, de elegante het publiek. Als het weer een beetje meezit, is het tegelijk een mui- antieke sjezen en de kostbare zenpakhuis en kun je er amper meer bewegen. Ja kinderen zijn oude kostuums. Het moet een dan de beste gidsen, want die trekken je wel mee naar de suiker spinnen, de kleverige zuurstokken, de elektrische autootjes, de boks- hal of de Dikke Dame. Ze willen om de tien minuten aan een touw tje trekken omdat zoiets meestal of altijd prijs is. En dan niet te vergeten de poffertjes. Daar ontkomt geen 3 oktoberse sterveling aan. Totdat je er één kwijt bent. Een kind dan. Tegen de tijd dat die situatie is opgehelderd, zeg je van het lunapark: zo, dat is weer mooi geweest. En dan probeer je weer thuis te komen, len en de dame probeert met Maar goed, dat Leidse Lunapark met een grote L is een begrip. Het is puntig stokje de ringen met het grootste van ons land op één terrein. Bovendien steeds weer an ders. Zo is deze mammoetkermis ditmaal aangevuld met nieuwe at tracties. Tussen de zwierende molens, de botsautootjes, de knallen de Jutten en de schetterende versterkers ziet u straks meteen een Reuzenrad dat al cirkelend ook om zijn voetstuk draait. Ook iets aparts is de Radar-all-round, een nieuwe uitvoering van de oude zweefmolen. Verder komen er de mooiste sensatiebaan (spookhuis) die ons land kent en een kinderdraaimolen, opgetrokken in de stijl van 1900. U kunt al dit schoons bereiken via de ingangen op de hoek van de Floris Versterlaan en op de Willem de Zwijgerlaan. Aan 15 loketten kunt u de kaartjes bemachtigen. O 1 hier zal via een geluidsinstalla- Aan die loketten zijn ook de kaarten verkrijgbaar voor de muziek- tie commentaar op deze show- sport worden gegeven. We mogen niet nalaten nog één 3 oktoberactiviteit (al vindt deze op 2 oktober plaats) te vermel den. De dames van de bestuurs leden gaan weer met hun 3 ok- tobertractatie een bezoek bren gen aan de bewoners van de Leidse rust- en verpleegtehui zen: „het" feest thuisbezorgd, nu vele van deze bejaarden, die jarenlang deze dag intens zelf hebben meebeleefd, niet zo best meer uit de voeten kunnen. Deze traditie draait al weer zo'n twaalf jaar. Er komen elk jaar meer van deze tehuizen bij: „dit betekent voor ons een grote belasting, maar we gaan er gewoon mee door. Ook wij zouden deze bezigheid die door \e'.r. op hoge prijs wordt ge- sötlo, n et graag missen", aldus mr. dt T.uyter de Wildt. show die op 3 oktober 's avonds in de Groenoordhal wordt gehou den. Deze Drive-in-show, die om half tien begint, wordt een vol waardige avond voor het meer jeugdige publiek. Het wordt een popfeest, dat tot half één 's nachts duurt. Het bestuur van de 3 Oc tober Vereeniging belooft een show, die Leiden zal ontzetten. Men kan dat allemaal waarnemen en ondergaan op 1500 tribuneplaatsen en vanaf vele andere staan- en zitplaatsen (op de grond), vlak bij het muzikale vuur, dat om half tien wordt ontstoken voor een „war ming up" door de groep Plasticfeet. Een uur later treedt Radio Veronica's Drive-in-show aan en het lsatste deel van het uitbundig programma ligt in handen (en monden) van Long Tall Ernie and The Shakers. Dat moet werkelijk het einde zijn, letterlijk en figuur lijk. Kaasmarkt —Pelikaanstraat—Haarlemmerstraat—Prinsessekade— Kort Rapenburg—Breestraat—Steenschuur (Oostzijde)—Van der Werfpark—Doezastraat—Jan van HoutkadeGeregracht (Jan van Hout monument). (start 19.30 uur) Leiden Als het helemaal goed zou zijn, kruipt u op de avond van de 2e oktober vroeg in bed. Eerst is er de Grote Taptoe, die niemand voor wat dan ook zou willen missen (al is het alleen maar omdat Kees, Freek, Arjan en Jeroen van de buren meelo pen en op een gegeven moment hun flambouw uit laten gaan). Als u een rechtgeaard Leienaar bent, zult u de reveille om 7 uur cp de 3e oktober, op het bordes van het Stadhuisplein, niet wil len missen. Dan gaat het Leidsch Politie Muziekgezel schap zijn best doen op „ever greens" zoals het Wilhelmus, 't Is plicht dat ied're jongen, mear ook op Cor Jesu, Corpus Christi en Roll Away Beth. Een half uurtje later vliegen de eerste haringen al weer de ton uit in het Waaggebouw en ver dwijnen de wittebroden in de meegenomen plastic tassen. En om 8 uur klinkt in het door stormen geteisterde Van der Werfpark de onvergankelijke Koraalmuziek, onder leiding von good old Herman de Wolff, dirigent van Ex Animo. Dit jaar zal dit traditionele gebeuren, dankbaar en lovend, vrij mas saal worden door het deelnemen (voor het eerst) van enkele Leidse koren. De muzikale be geleiding is van de Chr. Muziek vereniging Concordia. Er wordt eer hecht programma van oud- vaderlandse wijzen en liederen uitgevoerd, die u kunt vinden in het Bundeltje. M«*t een geheel ander chapiter in de 3 oktoberviering gaat Kick Stokhuyzen zich bezighouden. Deze bekende tv-muziekquiz- moster gaat 's avonds om 8 uur in de Stadsgehoorzaal een ver lengstuk aan de optocht breien. Uiteraard doet hij dat aan de hand van zijn motto „Herkent u deze melodie?" Een aantal „be kende Leidenaars' worden door hera getest op hun kennis van opera en operette. Misschien maakt Kick ook daar een soort hutspot van. In elk geval zullen hij en zijn, zoals dat heet, char mante assistente Laura barm hartig zijn voor hun slachtof fers, die van de muzikale onder werpen waarschijnlijk geen aparte studie hebben gemaakt. De Stadsgehoorzaal is voor de Leiden Ontzet-viering al enkele jaren uit de roulatie geweest. In 1969 werd de laatste cabaret- te geslonken, dat besloten werd met dit soort voorstellingen te stoppen. We mogen daarvoor gerust de boze vinger heffen naar de televisie. Niettemin was het bestuur van de 3 October Vereeniging van mening, dat mede gelet op het thema van de optocht er voor dit muzikale evenement wel degelijk interes se zou bestaan bij de leden van de vereniging. Bovendien doen cr artiesten van naam mee aan de muziekquiz. We noemen ciechts Margriet de Groot, eens de Eliza uit My Fair Lady, en de veelbelovende Leidse tenor Piet Maas. Omdat het oog ook wat wil, is het veelgeroemde Majorettenpeloton uit Hoogcr- heide aangetrokken, evenals het zigeunerorkest van Lajos Hor- vath. Kaartverkoop en plaatsbe spreking-bij-loting hebben in middels plaatsgevonden; reste- rtnde kaarten worden voor een tientje op 3 oktober aan de zaal verkocht. Vis in duplo: smakelijk „hoogtepunt" in de Waag

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13