Kennedy in discrediet breng en Meer overheidsbemoeienis met industrieën gewenst Tuinbouw egen hoger en sierteelt aardgasprijs fUidwOowuvnt ONDERWIJSKRANT VAN NEDERLAND EXPERIMENTEN MET „BOMWOLKEN" IN VS EN SOVJET-UNIE Wiardi-Beckman Stichting in rapport Directeur Hevea ontslagen Argentinië verbiedt „volksleger" LEIDSE COURANT loward Hunt, één van de Watergate-samenzweerders, legt zijn verklaring af voor de Senaatscommissie die speciaal belast is met het onderzoek in deze affaire. WATERGATE GETUIGE: WH A Medewerkers van het Witte Huis zouden in het verleden hebben gepoogd met vervalste docu menten te bewijzen dat de regering-Kennedy een komplot had gesmeed om de Zuidvietnamese President Diemte vermoorden. De bedoeling er van was de katholieke Amerikaanse kiezers voor president Nixon te winnen. Dit heeft de voormali ge CIA-agent en Watergate-inbreker Howard Hunt verklaard ten overstaan van de senaats commissie van Sam Ervin. Hunt zouvan de vroe gere politiek adviseu van Nixon, Charles Colson, opdracht hebben gehad vervalste telegrammen van het ministerie van buitenlandse zaken te fa briceren. „Ik geloof dat Colson of in ieder geval enkele van zijn collega's wilden bewijzen dat een katholieke Amerikaanse regering samengezworen had bij de moord op een katholiek staatshoofd van een ander land." Hunt, veel ouder lijkend dan zijn 55 jaar doen ver moeden, is al tot 50 jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens zijn aandeel in de inbraak in het Watergate-hotel. Met zijn beschuldigingen tegen Colson opende hij de tweede fase van de Water- gate-senaatsverhoren nadat de commissie-Ervin de eerste fase op 7 augustus had afgesloten. Ook de hoorzittingen in tweede fase worden direct via de televisie uitgezonden. Op een vraag van een van de senatoren verklaarde Howard Hunt verder dat hij van zijn „medeplich tige in het kwaad" Gordon Liddy had gehoord dat de vroegere minister van justitie John Mit chell met het voorstel was gekomen de verkie zingscampagne van Nixon te doen vergezellen van een omvanorijke spionage-actie. Deze opera tie, die de codenaam „edelsteen" droeg was goedgekeurd door oud-presidentsadviseu John Dean, door Charles Colson en door ee plaatsver vangend campagneleider Jeb Stuart Magruder. Hijzelf was door Colson in dienst genomen met toestemming van de vroegere hoofdadv seurs van Nixon, John Erlichmann en Bob Haldeman. Hunt heeft in het proces rond de Watergate-in- braak aanvankelijk schuld bekend. Later heeft tij deze bekentenis ingetrokken op grond van de stelling dat hij zijn rol zag „als een plicht voor zijn land". DEN HAAG De overheid dient Gemeend wordt dat de industrie- grotere greep op de indus triële ontwikkeling te krijgen. Dit niet alleen met het oog op de talloze bedrijfssluitingen, die het werkgelegenheidsbeleid van de overheid doorkruiesn. Een industrieel struktuurbeleid is vooral nodig om tot een meer gerichte industriële ontwikkeling te komen. Dit staat te lezen in de publicatie van de Wiardi Beekman Stichting over indus trie-politiek. (Van een onzer verslaggevers). HEVEADORP De heer P. A. Heijnemanns is door B. F. Good rich op staande voet ontslagen als directeur van de Hevea-fa- brieken. De reden van het ont slag zou zijn dat hij de raad van bestuur van het concern on juiste informatie heeft ver strekt. De heer Heijnemanns zou in een verklaring aan zijn hoofddirec tie hebben ontkend dat hij lid was geworden van de industrie bond NW. Dat was echter wel het geval zoals hij later schrif telijk bevestigde. Als reden voor het ontslag geeft men onder meer op dat door deze gang van zaken het vertrouwen in de He vea-directeur is weggevallen. Branden en noodweer in Italië PALERMO, SICILIë (AP) He vige branden, nog aangewak kerd door windsnelheden van meer dan 80 kilometer per uur hebben gisteren de westpunt van Sicilië geteisterd. Drie brandweerlieden moesten in het ziekenhuis worden opgenomen, een van hen in zorgwekkende toestand. Tientallen woningen en hotels rond Palermo en Tra pan! moesten worden ontruimd toen de vlammen zich een weg baanden door bossen en velden rond beide steden. Een deel van het station van Pa lermo stond gistermorgen in lichterlaaie. Drie brandweerlie den raakten bedwelmd door de rookontwikkeling en moesten in allerijl naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Ook uit Sardinië kwamen berich ten over felle stormen met windsnelheden van meer dan 130 kilometer per uur. Huizen werden beschadigd, vissers schuiten op het droge gesmeten en electriciteitskabels knapten af. vestigingen niet zonder meer kunnen worden overgelaten aan het „vrije spel der maatschap pelijke krachten". Bij de afzon derlijke ondernemingen Ie en internationale welvaarts verdeling en het milieubeheer. Met het oog hierop i> er een in tensievere bemoeienis van de overheid met de produktiestruk- tuur gewenst. produktie van goederen of dien- In de publicatie wordt gepleit sten bepalend. Voor de overheid echter dienen niet alleen econo mische motieven doorslagge vend te zijn, maar moet bij voorbeeld ook rekening worden gehouden met de spreiding van dé werkgelegenheid, de regiona- voor een meer planmatige pak op basis van onderzoek en analyse. Het eerste wat onder zocht moet worden is hoe vraag en aanbod zich zullen ontwikke len en welke veranderingen er voor de deur staan. Op basis van die gegevens kunnen con clusies worden getrokken ten einde de ontwikkeling in de ver schillende bedrijfstakken te stu- D>e wijzigingen zouden beslist noodzakelijk zijn bijvoorbeeld uit eer. oogpunt van milieube houd of van internationale ar beidsverdeling. In samenspel met het bedrijfsleven zal de overheid tot een ontwikkelings strategie voor de industriële po litiek moeten komen. Van een onzer verslagge vers) >EN HAAG. De hoofdafde lingen Tuinbouw en Sierge wassen van het Landbouw schap vrezen, dat de ver hoging van de prijzen voor aardgas, petroleum huis brandolie en wellicht zware stookolie vele tuinbouw- en sierteeltbedrijven in grote Pianist Cor Lemaire had gisteren een drie-dubbel feest te vieren. Niet alleen was hij 40 jaar pianist, maar werd ook 65 jaar en was 25 jaar getrouwd. Dat alles was gelegenheid genoeg om hem te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Tijdens een huldigingsbijeenkomst in Amsterdam speldde wethou der Lammers hem de bijbehorende versierselen op, die uitbundig bewonderd werden door zijn vrouw. WASHINGTON (AP) Russische militaire deskundigen zetten momenteel vaart achter het on derzoeken naar manieren waar wolk kan boven troepen en ma terieel tot ontploffing worden gebracht en zeer zware schade ichten. op zogeheten bomwolken boven Het Russ'sche onderzoek lijkt pa- het slagveld tot ontploffing kun nen worden gebracht, zo is uit bronnen van de Amerikaanse inlichtingendienst vernomen. lij deze nieuwe techniek wordt vloeibare brandstof in de lucht verneveld. De zo ontstane bom- moeilijkheden zal bren gen. Zij nemen daarom nadrukkelijk afstand van de maatregel, die de over heid aangekondigd heeft. De door de minister van Land bouw mr. T. Brouwer aangekon digde compensatieregeling geeft meent men weliswaar enige verlichting, maar zij zal dï be zwaren van de tuinbouw tegen de prijsverhogende maatregelen Het dagelijks bestuur van het niet wegnemen. Landbouwschap is thans ver- Tal van tuinders overwegen nu al zocht de aandacht van de rege ring te vestigen op de grote pro blemen waarvoor tal van bedrij ven door de prijsverhogingen komen te staan. Nieuwe actie Westduitse verkeers leiders FRANKFORT (DPA) Het reeds langer dan een kwartaal smeulende conflict tussen de Westduitse luchtverkeersleiders en de Westduitse regering, schijnt naar een nieuw hoogte punt te groeien. De luchthaven van Hannover moest gisteren gesloten worden daar van de 32 verkeersleiders van de ochtendploeg er maar zes waren opgedaagd., akties tegen de eventuele verho- Ook op de luchthaven van Mün- ging van de aardgasprijzen, die chen heeft men volgens een zij als een direkte bedreiging woordvoerder van de Duitse van het gezinsinkomen beschou- Lufthansa met grote moeilijkhe- wen. den te kampen. rallel te lopen met soortgelijk Amerikaans onderzoeik dat in #het diepste geheim wordt ver richt. Experts van het Pentagon hebben aangegeven dat zij zich bij de ontwikkel ng van de „bomwolk" hoofdzakelijk concentreren op het vernietigen van vijandelijke mijnenvelden te land en ter zee. Generaal William C. Gribble, chef van de afdeling research van het leger, verklaarde in de afge lopen maanden tot de Senaats commissie voor de strijdkrach ten: „Onze belangstelling voor de bomwolk in operationele zin is gericht op het neutraliseren ran vijandelijke mijnenvelden door middel van dt overdruk die bij de ontploffing ontstaat. In de omgeving van deze mij nenvelden". Dr. Peter Water man, een hoge functionaris op het marine-researchdeparte- ment, vertelde over een aanpak waarbij „een container onder aan een vrachthelicopter een reeks bomwolken uitstoot, waar door een mijnenveld wordt op geblazen". Kissinger naar Europa i.p.v. Nixon WASHINGTON (RTR) Waar schijnlijk zal de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, Henry Kissinger, naar West-Europa komen voor be sprekingen over versteviging van het Atlantisch bondgenoot schap in plaats van president Nixon als deze zijn plannen voor een dergelijk bezoek Iaat varen. Kissinger woont momenteel de al gemene vergadering van de Verenigde Naties bij. Daar zal hij nog deze week met de Deen se minister van buitenlandse za ken, Knud Andersen, spreken over de vooruitzichten voor een reis van Nixon naar Europa. De Deense bewindsman fungeert als woordvoerder voor de negen landen van de E.E.G., wier mi nisters van buitenlandse zaken onlangs in Kopenhagen verga derden over een voorstel waar op een gezamenlijke verklaring inzake de betrekkingen tussen De nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, ontving in New York zijn de EEG en de Verenigde Staten Russische ambtgenoot Gromiko. De Russische bewindsman is in New York voor het bijwonen van de J kan worden gebaseerd A'^emene Vereader'ne van de Verenigde Naties. BUENOS AIRES (Reuter) - De peronistische regering van Ar gentinië heeft gisteren de actie ve guerrilla-organisatie, het marxistische revolutionaire volksleger (ERP), verboden. De voorlopige president, Raul Lastiri tekende het decreet dat alle activiteiten van de organi- satie, die een reeks ontvoerln- gen en gewapende overvallen op haar naam heeft staan,, ver biedt. De ERP is vermoedelijk de enige guerilla-organisatie die actief is gebleven nadat de regering en de in het weekeinde gekozen president Juan Peron hadden aangedrongen op het neerleggen van de wapens. Rotterdam tegen prikklokken ROTTERDAM (ANP) De Raadscommissie Financiën van de gemeente Rotterdam is tegen de voorwaarde van B en W om prikklokken in te stellen ter controle van de variabele werk tijden van ambtenaren. Wethouder J. Riezenkamp ver klaarde dat hij niets zag in het ouderwetse controlesysteem. De comnvssie weigerde aanschaf van deze apparatuur aan de Ge- meentebjke Sociale Dienst maar gaf deze d enst wel toestem ming prikklokken te huren voor een proefperiode. De commissie vindt dat controle op een ande- V manier moet gebeuren. „Klokken die alleen aanwezig heid en geen werktijd registre- an, zullen vanzelf verdwijnen" verwacht raadslid mr J. Men- tink (D'66). Donderwolk boven Europees parlement ROTTERDAM (ANP) De voor- zitter van het Europees Parle ment, mr. dr. C. Berkhouwer, acht een crisis dit Jaar niet uit gesloten. Wanneer en waar deze „donderwolk", zoals hij het gis teren tijdens een lunchvergade ring van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Rotter dam uitdrukte, zich zal ontla den, kon hij niet aangeven. De heer Berkhouwer zei. dat er alom irritaties zijn: Engeland wil de steun voor zijn regionale politiek binnenhalen, in Bonn krijgt men er genoeg van dage lijks 4 miljoen Duitse Mark bij te passen voor de landbouwpoli tiek en in Frankrijk bestaat de vrees voor een geneutraliseerd Duitsland. „En na al dit gekrakee* schijnt president Nixon zijn bezoek aan Europa af te zeggen. In plaats daarvan krijgen we een reeks bilaterale topconferenties, die de eenheid binnen Europa niet bevorderen." Wisselgeld in de politiek EEN WEEK NA PRINSJESDAG heeft het zin om van de reacties op troonrede en miljardennota een tussentijdse balans op te maken. Premier Den Uyl heeft van deze reacties gezegd, dat ze hem mee vallen; dat klopt want onder de openbare verklaringen op papier of mondeling gegeven zijn er maar weinig die zich vierkant tegen het voorgestelde regeringsbeleid verzetten. Dat is in het verleden vaak anders geweest. Enkele instemmende reacties gingen vergezeld van nauwelijks bedek te dreigementen aan het adres van degenen, die eventueel van plan zouden zijn een spaak in Den Uyl's wiel te steken. Of het kabinet met dat soort adhesie erg gelukkig is? We zijn er ze ker van, dat menig zittend bewindsman vroeger soortgelijke verkla ringen als een ondermijning van de parlementaire democratie zou hebben gewraakt. Maar dat nu van regeringszijde openlijk stelling zal worden genomeh tegen de manier waarop het N.V.V. steun heeft toegezegd, zien wij toch niet gebeuren. WAT IN MENIG helemaal of gedeeltelijk positieve reactie opvalt, is de verholen vraag of en hoeveel wisselgeld het kabinet op zak heeft. Dat wisselgeld moet aanwezig zijn, daar drs. Den Uyl anders, on danks het tactisch voor hem zeer gunstige klimaat, zijn kabinet toch aan te grote risiko's zou moeten bloot stellen. Het niet-parlementaire karakter van het kabinet is de laatste maan den beter tot gelding gekomen dan tijdens de kabinetsformatie, om dat de ministersploeg over de opstelling van het beleid voor 1974 weinig voeling heeft gehouden met de parlementaire kopstukken. Hadden ze dat overleg helemaal niet nodig? Wij denken veeleer, dat de linkse en de christen-democratische groep in het kabinet tot de conclusie zijn gekomen, dat overleg met frac tieleiders tot moeilijkheden over en weer zou hebben geleid. Niette min is nu al gebleken, dat de regering moeilijkheden wacht op een aantal punten, die niet stroken met „Keerpunt" of de hoofdlijnen van het christen-democratisch urgentieprogram. De kardinale vraag is nu in hoeverre Den Uyl c.s. daarmee rekening hebben gehouden en dus wisselgeld op zak gestoken hebben. BIJ VERZET IN DE KAMER wordt het delicate punt, in hoeverre „trekken" door centrum-links tot gevolg zal hebben. Blijkens de reacties zijn er maar weinig punten waar de kritiek van links en die van het midden samenvallen. Ongetwijfeld speculeert Den Uyl erop van die situatie gebruik te kun nen maken, om het wisselgeld in de zak te houden. Bijvoorbeeld door opposanten te beloven, date ze nog wat te goed houden voor de volgende betaling. Zoiets zou ook stroken met de van vele kanten geuite veronderstel ling, dat de regering-Den Uyl het pas volgend jaar bij en na het opstellen van het program voor 1975 echt moeilijk krijgt. Niet alleen zou dan wellicht zijn vastgesteld, dat de prognose van nu niet klopt met de werkelijkheid van 1974, maar ook zou het achter houden van te veel wisselgeld zich kunnen wreken, omdat de een of andere crediteur het geld om welke reden dan ook hard nodig heeft. En redt het kabinet het dan door desnoods nog rente over het tegoed te betalen? Weeroverzicht •frzormg ™st 19 temperaturen mo luchtdruk in mJlibaren c23 opklarngen hagel t warmtefront H hoge-dnJtgebied bewolking ^3» sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgebted regen onweer windrichting verplaatsingsrichting DE BILT Boven een groot deel van het West Europese vaste land bevindt zich momenteel vrij koude lcht waarin de maxi ma niet verder oplopen dan een Ametcr graad of 15 16. De begrenzing Bilt van deze lucht lag vanmorgen EeUte" over de Alpen; ten zuiden ervan Eindhoven werd met zuidelijke winden Luchth#Ri warme Sahara lucht naar Zuid Twente Itauië gevoerd waar 's nachts de Vlln»lngen temperaturen boven de 23 gra- Ab^deeiT den bleven. Op de scheiding van Athene de warme en kouae lucht viel in Barcelona Noord-Italië en Joegoslavië Bordeaux veel regen. In Triëst werd van- Bru**el morgen ruim 100 mm afgetapt. Geneve*1 Voor wat het weer in ons land Helsinki betreft zijn de neerslagkansen nnabrueck voor morgen overdag klein, Liwabon""1 door dat een zwakke rug van Locarno hoge luchtdruk zich via de Brit- se Eilanden naar onze omge- Madrid ving uitbreidt. Deze rug wordt Malaga gevolgd door een oceaanfront dat ons echter niet voor de avond Nice zal bereiken. Vooruitzichten voor donderdag: Romle Overwegend droog en meren- split deels normale temperaturen. JJ^nen0' Weersvooruitzichten in cijfers zurich voor donderdag: ulanbo! Aantal uren zon: 0 tot 7. min. Lat"Pa! temp.: van 6 tot 10 graden. New^Y< Max. tem.:omstreeks 17 graden. Tunl» WEERRAPPORTEN Zd.Limburg be\ Luxemburg onbew. Ten bate van schoolkeuze: (Van <|en onzer verslaggevers) DEN HAAG Bezorgd om de moeilijkheden die voortdurend ontstaan bij het kiezen van de ouders en hun kinderen van be paalde scholen heeft minister Kemenade van Onderwijs en Wetenschappen een „onderwijs- krant van Nederland" laten uit geven. De krant een uitgaive van de voorlichtingsdienst van het mi nisterie van Onderwijs en We tenschappen. geeft inlichtingen over het gehele Nederlandse schoolwezen, zonder, aldus de iter volledig te kunnen Zijn. „Maar er zijn zoveel scho len en er bestaan zoveel rege lingen, bovendien is er de laatr., ste jaren zoveel veranderd, da' bijna nieman<| overzicht heef gen ouders en Jongeren^ schoolkeuze beslissingen te ne men, die zij achteraf betreuren en dat moet voorkomen wor den". aldus de minister van On derwijs en Wetenschappen. der meer via de scholen, op uit» jgpbroide schgaiwy«rspreid zal Zij geeft inlichting^ te beqflpégfrn letteffflfc. prmen v'aBdUjjk'rwijs, die Ierland op aiw>genblik kent.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9