Brand in St.-Jeroen op tijd bedwongen LEIDERDORPSE RAAD DEED HET KALM AAN Rijnsburg schonk vier mille aan DWS „UKKEPUK" GEOPEND Bijna 1500 prestaties in Poelmeerbad bollen- stad en randgemeenten mening Lisse wierp zich op jaar markt en denksport Caroussel van Cell reis ging weer draaien DINSDAG 25 SEPTEMBER LEIDSE COURANT NOORDWIJK In het nieuwe bejaardencentrum Huize St. Jeroen - ontstond gisternacht brand in een der bejaardenappartementen op de eerste etage. De dienstdoende nachtzuster zag omstreeks half twaalf rook komen vanonder de afgesloten kamerdeur en waar schuwde direct de politie. Deze alarmeerde op baar beurt de brand weer en dirigeerde een patrouille naar het bejaardencentrum. In het appartement bleek een matras in brand te staan, hetgeen een enorme rookontwikkeling veroorzaakte. In minder dan geen tijd hing in de gang van de etage een dikke mist. De politiemannen slaagden er In kruipend het appartement binnen te komen, waarna zij met behulp van een brandslang het vuur wisten te doven. De brandweer rukte met twee wagens uit. Binnen enkele minuten na het alarm was men ter plaatse om het blussingswerk ter hand te nemen en de smeulende resten van de matras naar bui ten te werken. Het interieur van het appartement liep enige brand en waterschade op. De bewoner, een 80-jarige zieke bejaarde, was door de rook wakker geworden en had de tegenwoordigheid van -geest om met medeneming van zijn kleding de kamer te verlaten. Onder de bewoners van het bejaardencentrum, van wie de meesten reeds te bed lagen, ontstond geen paniek. Velen van hen hebben van '•het gebeurde zelfs niets bemerkt. Vermoedelijk is de brand ont staan door in bed gevallen rookgerei. Lisse Gisteren werden de Na jaarsfeesten onder auspiciën van de Harddraverijvereniging Lisse en omstreken voortgezt met de Jaarmarkt .feestmiddag voor bejaarden en zaal- en denksporten in alle lokaliteiten te Lisse. Maandagmorgen 6 uur was de Commissie Najaarsfeesten al weer druk in de weer om de Kanaalstraat voor de Jaar markt gereed te maken. Ruim 200 marktkramen kregen op de Kanaalstraat van Heereweg tot Tulpenstraat een plaats en in sallerijl werden de kramen met de verkoopartikelen in gereed heid gebracht. Om 10 uur open de de Jaarmarkt en een half uur later was er al een grote drukte, terwijl 's middags de markt ,vol" was en men wel over de hoofden kon lopen. De enorm drukte gaf de stands een enorme verkoop, zodat dit num mer zeer geslaagd is te noe men. Maandagmiddag was Gas tenhuis „Welkom" tot tweemaal toe tot in alle hoeken bezet met een feestmiddag voor de bejaar den. Voorz'tter Tibboel wenste alle bejarden een fijne middag toe. Men genoot van conference van de onverbeterlijke Arie Westgeest uit Noordwijk, terwijl de film van de groep Kamer man c.s. over de feesten 1972 erg in de smaak viel. De tracta- tie op ruime schaal met de be- j arden ten volle de feestvreug de beleven. De dames van het Interparochieel Bejaarden-comi té komen een woord van dank toe voor de fijne verzorging van deze middag. 's Avonds was er in Lisse geen zaal onbezet voor de 10 num mers met allerlei denk- en zaal sporten, waaraan door niet m'n- der dan ruim 1000 deelnemers werd deelgenomen. Er was in alle zalen een geweldige span ning en enthousiaste viering van de najaarsfeesten. De vele en waardevolle prijzen waren ook hier allemaal beschikbaar ge steld door de Harddraverijver eniging Lisse en Omstreken. Verschillende bestuursleden reikten de prijzen uit met woor den van dank voor de enthou siaste deelname. Schaken. Door de Schaakclub de „Zwarte Pion" werd In de „Nachtegaal" een Simultaan seance gegeven met simultaan- gever Ad van der Berg, kam pioen schaken L.S.B. Hij speel de tegen 28 borden, warvan al- winnen en de beker verwierf. Remise: P. v.d. Aardweg, R. v.d. Aardweg, R. de Groot, J. Landkroon, B. Stappers; de si- multanspeler boekte een winst van 87,5 procent. Dammen. Het damtoumooi in de Nachtegaal had de volgende uit slag: groep A A. van Hove, B. S. Lemmers, C J. den Boer, D W. van Noort, E Van Andel, F R. v.d. Mark; G H. v.d. Weerdt. Klaverjastournooi (gemengde kop pels) in Trefpunt: A. Ossevaart Hoogeveen 5726 punten; 2. J. Kamp 5712; 3. F. Vink—R. van Kesteren 5674. Er waren 208 deelnemers. Kru'sjastoumooi In ,De Beurs": 1. K. RothweilerM. v. Dijk 7783 (winnaar beker, Rothweiler was ook oudste deelnemer) 2. Chris BalkenendeL. CMeyers 7549; 3. P. Kerkvliet—H. Stroombergen 7546. Bridge-drive in het Poelhuys: le groep: 1. Gebr. Schopman 694; 2. Sprink—van Veen 631; 3. Van Rijckevorsel—Schoman 616. Groep 2: 1. Echtpaar Lafsy 675 p; 2. V Dieren—v. Rijckevorsel 669 p; 3. echtpaar Verburgt 653 ;- Groep 3: Hr. Elfering—Vermo len 649 p; 2. dames Elfering— Vermolen 646 p; 3. dames Van Dul—van Aken 618 p. Sjoelwedstrijden in Rehobot: uit 101 deelnemers kwam als kam pioen uit de strijd A. G. Seyse- ner, Hllegom. RIJNSBURG De 50-jarige christelijke gymnastiekver- druk bezochte receptie, die DWS zaterdag hield in de aan de moeilijkheden, die DWS vele jaren gehad heeft eniging DWS (Door Wilskracht Sterk) heeft van de ontmoetingsruimte van het Raadhuis. met de accommodaties in Rijnsburg Rijnsburgse bevolking een bedrag van bijna vierdui- De receptie werd o.m. ook bijgewoond door drie oprich- Een geschenk van formaat was er ook van de gemeente zend gulden ontvangen. ters, de heren P. Langeveld, L. P. van Egmond en v.d. Rijnsburg. Burgemeester Koomans bood een even- De burgerijactie t.g.v. het gouden jubileum bracht om Kwaak.Ook was er het erelid W. L. van der Gugten, wichtsbalk aan. precies te zijn 3955 op, zo deelde voorzitter A. Zand- die in een geestige toespraak het verleden nog eens on- Tijdens de receptie werd een serenade gebracht door de bergen van het jubileumcomité mee op de grote, zeer der de loep nam en daarbij vooral aandacht schonk afdeling drumband van DWS. LEIDERDORP Tijdens de gis- -• teravond gehouden gemeente- - raadsvergadering, waarop drie raadsleden afwezig waren, wer den enkele punten ér doorgeha- imerd. Voor de commissie ad hoe werden gekozen de heren Reugenbrlnk. Van de Wijn gaard, Tieken, Mevr. Uhlen- beck, mevr. Van de Molen als mede het toekomstige nieuwe raadslid van de WD de heer Brainich von Brainich-Feidt. Deze laatste kan uiteraard pas na zijn officiële installatie door de burgemeester aan deze com missie worden toegevoegd. De commissie krijgt tot taak de ^ontwerpbegroting 1974 te bekij ken en te uestuderen. Wethouder Drent werd tot lid in het algemeen bestuur van de Regionale Woonwagencentra lid. Verder gaf de raad de goed- Rayon Leiden benoemd en wet- keuring tot de medewerking aan houder Mevr. D. W. Tichler- de landelijke aktie voor verbete- Moerman tot plaatsvervangend ring milieugedrag, wat de ge meente Leiderdorp 4.500,- zal gaan kosten. Aan de Amman- stichting te Rotterdam en de Prot. Chr. Stichting voor Maat schappelijk werk voor doven te Voorburg een subsidie toe te kennen van resp. 50,- en 200,- en voor het jaar 1974 een subsidie toe te zeggen van 65,- per cliënt. De brandgang tussen de Hoofdstraat en Hub recht straat ter hoogte van Hoofd straat 175 wordt verhard met betontegels die de maten heb ben van 50x50x6 en de totale verharding over een breedte van 1.00 m. Het pand Hoofd straat 9 zal weer voor 5 jaar worden verhuurd aan Aanne mersbedrijf Nachtegaal voor 44,- per week in plaats van de huidige huursom van 20,-. Te vens werd er besloten om de subsidieregeling ten behoeve van de Stichting Leidse Avond HBS in te trekekn, dit in ver band met het feit dat de voor noemde stichting nu van rijks wege wordt gesubsidieerd. Dienstverlening gaat verhuizen VOORSCHOTEN De Slichting Maatschappelijke Dienstverle ning Voorschoten gaat verhui- ten van de Schoolstraat 6a naar de bovenverdieping van het Van der Stoelgezondheidscentrum, Wijngaardenlaan 2a. Sinds de oprichting van de Stich ting in januari 1971 was deze ■"«tichting gevestigd op een bo- venhuis. Vele Voorschotenaren hebben in de loop van de afge lopen jaren de weg gevonden naar de maatschappelijk werk- 7 ster, gezinsverzorgster en be- - jaardenhelpster. Het kantoor - werd te klein. Met de vestiging op de bovenver- dieping van het Gezondhe dscen- ^4rum aan de Wijngaardenlaan heeft de Stichting niet alleen me^r, ruimte gekregen, maar - koro,t ook centraler te liggen. De Stichting krijgt een aparte Gingang. «igntt ioti )b Maandagavond werd in Treslong de openingsavond gehouden van de winteravondcursussen in de bloembollen cultuur, ult- gande van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, de L.T.B. en de Kath. Ver. On dernemers in Bloembollenvak. De voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer C. G. van den Aardweg, mocht als gasten in het bijzonder verwel komen de heren Drs. P. Kooy- man, directeur R.N.T.S. Lisse, de heer H. G. de la Mar, secr. van de K.A.V.B. en de heer A. J. Baars, secr. K.V.O.B. Haar lem. De voorzitter verheugde zich erover, dat al bij de aan vang rond 100 cursisten zich hebben aangemeld, terwijl in de komende week zich nog een aantal cursisten kunnen aanmelden. De docent, de heer C. A. Geh- rels, gaf een toelichting op de diverse cursussen, waarvan de te behandelen stof bestaat uit: o.a. het sortiment; b. teelt- 1 techniek; c. behandling lever baar en plantgoed; en bestrij ding ziekten. worden gehouden: vanaf maandag 1 okt. 7-9 uur Tulpencursus; van 9-11 uur Narcissencursus; donderdag 4 okt. 7-9 BIJGEODCUSUS EN VAN 9-11 Planteizketencursus; vrijdag 5 okt. 7-9 Hyacinthen- cursus. Bij voldoende deelne- mae wordt ook nog op woens- dagavnd een Bijgoedcursus ge houden. Door de heer Baars, secr. K.V.O.B., werd gesteld, at in tegenstelling met het buiten land, waar de „tóp" in de be drijven alles weet en de wer kers niets weten, in ons land juist de wrkers in het vak vo lop de gelegenheid hebben zich te ontwikkelen en dat zij dit kunnen doen door middel van een cursus als doorede heer Gehrels gegeven wordt. Hij had groot respect voor de heer Gehrels die immer de lust en de moed heeft om deze cur sussen te geven, waaorver in de wandelgangen van het bloembollenvak wel eens van gezegd wordt: „het carousel van Gehrels". Vertier voor Hoogmadese bejaarden HOOGMADE Het comité be jaardenzorg is er voor het ko mend winterseizoen weer in ge slaagd de bejaarden, eens per veertien dagen, enkele uren van gezellige ontspanning in het vooruitzicht te stellen. Daartoe hebben de eigenaars van restaurant De Does en Huize v.d. Ploeg hun lokaliteitn gra tis besch'kbaar gesteld. Morgen middag, 26 sept. om 2 uur is in De Does de eerste bijeenkomst; de volgende vindt plaats in Hui ze v.d. Ploeg. De soc'ëteitsm'ddagen, met als afsluiting een uitgaansdag voor de bejaarden, brengen he. comi té wel financiële zorgen. Om alle kosten te kunnen bes'r jden worden ook nu wekelijkse kaart avonden gehouden, boj toer beurt in meergenoemde lokali teiten. De eerste kaartavond is vrijdagavond 28 sept., in restau rant De Does, aanvang 8 uur. OEGSTGEEST De zwemvereniging „Poelmeer" heeft, van ouds her, in verre omgeving naam verworven door de organisatie van zgn. zwemprcstatietochten. Zo langzamerhand zijn er steeds meer zwemverenigingen die genoemde tochten tegen het einde van het „open-lucht"-seizoen op het programma zetten. Maar of het aantal prestatiezwemmers in het Poelmeerbad daardoor minder is gewor den valt nog niet te bezien. Het slechte weer zaterdagmiddag was meoe debet aan verminderde belangstelling. Niettemin telde men toch nog 1493 sportievelingen van wie 723 de 750 meter en 770 de vierhonderd meter uitzwommen. In de laatstgenoemde categorie verwierf het zoontje van de familie Sloterdijk, een vijf jaar tellende „jongeman", zowaar een medaille. Groepsprijzen gingen naar de Oudenhof-, Hofdijk-, Leidse Hout- en Kamperfoelieschool. Voorts naar de zwemverenigingen VIVAX (Oegstgeest), DKD (Leiderdorp) en de Columbiaan uit Voorhout. Waren 's morgens de wethouders van Oegstgeest een kijkje komen nemen, 's middags was het de orgelman met z'n pierement die voor een vrolijke noot en de nodige pep zorgde. Het aantal oudere zwem meesters) lag tussen de vier- en vijfhonderd. De bestuurderen van de zwemvereniging Poelmeer waren tevreden, vooral ook over de medewerking van gemeente en vrijwilligers. Rest nog te vermelden dat het KVP-raadslid mevrouw M. E. Gouver neur-Van Deene op beide afstanden de eerste duik nam. Haar vu rigste wens: een overdekt bad te Oegstgeest. PAK-uitnodiging aan ..progressieve' KVP-ers Vanavond houdt de KVP Le' den weer een ledenvergaderin) Het lijkt mij juist en geoorlooi dat de leden van de KVP Leiden voorafgaand a I vergadering nog een hoeveel) heid recente informatie ontvaf gen omtrent en verwachting! I in het bestuur van de stad L< I den. ghierbij komen enige aan de orde, zoals de opstellifij van het Leidse PAK (PvdA D'66PPR). Het Leidse PAK streeft naar eet homogeen en krachtig stadsbe stuur gedurende de periode 1974'78, dat een programma) tot uitvoering zal brengen dat vooral de belangen van de so< ciaal-economisch achtergestelj den zal dienen, dat een nieuw evenwicht van funkties in d^ binnenstad tot stand brengt, dat aanzienlijke verbeteringen in de woonsituatie in de oude stads wijken bedoelt te verwezenlijk ken, dat onderwijs en de andere welzijnsvoorzieningen ii ste plaats in dienst stelt van he( beginsel van gelijke kansen. Als middel hiertoe ziet het PAK onder meer de vorming van eer op programmatische leest ge schoeid college van B. en W Hiertoe zou het PAK een coali tie willen aangaan met tal partijen met wie het moge lijk blijkt een werkelijk vooruit strevend programma overeen te komen. Het zichtbaar maken van deze coalitie voorafgaand aan de verkiezingen schept dui delijkheid voor de kiezer. In de eerste fase van uitvoering van dit voornemen heeft hel Overlegorgaan van het PAK een uitnodiging aan alle partijen ein Leiden gericht om te praten over de vraag of die partijen in beginsel de gedachte van ee program-college ondersteunen. In mei 1974 zal ook in Leiden de kiezer spreken. Gedetailleerde voorspellingen omtrent de uit slag van de verkiezingen zouden de indruk wekken dat die kiezer niets meer te zeggen heeft. De sondanks lijkt het geen al te grote opgave om op b onder meer de kamerverkiezin gen 1972 te veronderstellen dat de confessionele partijen niet aan de winnende hand zullen zijn bij onveranderd beleid hun nerzijds. Evenmin moeilijk te voorspellen lijkt het dat de Protestant-Chris telijke Partijen in Leiden aan de hand van wethouder Kret zullen wandelen. Tenslotte zal het evenmin verbazing wekken! te vernemen, dat velen binnen; het Leidse PAK het zeer moei lijk, zo niet uitgesloten achten; tot overeenstemming te komen met die Protestant-Christelijke partijen indien zij de hiervoor veronderstelde handelwijze zul len volgen. Het bestuur van de Leidse KVP heeft geweigerd om als KVP af zonderlijk met het PAK te pra ten. Het wilde slechts tezamen met A.R en C.H.U. komen. Het is deze opstelling die mij ertoe heeft gebracht dit stukje te schrijven. Natuurlijk is het op- zichzelf niet zo erg dat bij de allereerste onderhandelingen de confessionele partijen gezamen lijk optrekken. Het zou m.l. echter uiterst ge vaarlijk zijn indien de KVP deze gedragslijn in de gegeven situatie in Leiden nog veel lan ger zou volhouden, omdat voor wat betreft de plaatselijke poli tiek er grote verschillen lijken te kunnen bestaan tussen de KVP enerzijds en de AR-CHU anderzijds. BOSKOOP „Affeblieft mefrouw", lachte de kleine Ludwina de Bruin, tegen mevrouw baronnesse J. H. van Dedem-Landsman, en overhandigde haar een klein fleurig boeketje bloemen. Ludwina sprong als eerste uit de versierde tent in de peuterspeelzaal „Ukkepuk" achter het zwembad aan de Zijde, nadat mevrouw ba ronnesse J. H. van Dedem-Landsman als openingsceremonie het pa pier dat de uitgang van de tent afsloot, vaneen gescheurd had. Mevrouw van Dedem bracht als geschenk twee boekjes mee en las zittend in een kring van peuters het beroemde versje „Dikkertje Dap" van Annie M G. Schmid voor. Tijdens dit voorlezen hadden enkele peuters veel belangstelling voor de camera's van de fotogra fen. De speelzaal „draait" al vanaf drie september en men heeft veel me dewerking gehad; het Nederandse Padvindsters Gilde „de Hees- tergroep" stelde hun troephuis ter beschikking en het ge meent ebt- stuur, dat subsidie verleende, liet het smalle toegangspad naast en achter het zwembad verbeteren. 'e KVP ledervergadering zou m.i. thans reeds haar verant woordelijkheid moete nemen en een meer zelfstandige opstelling kiezen dan het KVP-bestuur schinbaar wenselijk acht. (Als binnen de KVP tenminste de door mij bij sommigen veron derstelde behoefte om een bij drage aan progressief beleid te leveren aanwezig is). Leiden. R. J. in 't Veld Stichting krijgt grond in Katwijk goedkoper KATWIJK A/D RIJN De SticK- ring ..Gezinsvervangend tehuis" zal van de gemeente grond ko pen, gelegen In het saneringsgé- bied van Katwijk a/d Rijn. Deze grond (1900 m2) lts be stemd voor de bouw van een ge zinsvervangend tehuis. Aanvankelijk zou deze grond wor den overgedragen voor de hier voor algemeen geldende prijs, t-w. 100 per meter. Het minis terie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk vond ech ter dat op het geheel wel 100.000 bezuinigd kan worden. De ge meente Katwijk is nu van plan om voor de grond minder te vragen, maar gaat er wel van uit, dat in ieder geval de ver wervingskosten. het renteverlies en andere onkosten in rekening gebracht zullen worden. Dit alle betekent dat de kosten va de grond 77 per m2 komen. Diri scheelt de stichting 43.000. De overige 57 mille van de bezuini-t ging van 1 ton zullen in. de bouwkosten gevonden moeten worden. De kosten van het slo pen van de op het terrein staan de opstallen zijn voor rekening van de stichting.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6