het zal je kind maar wezen! BIBLIOTHEEK IN VOORSCHOTEN DOET MEER DAN BOEKEN LENEN Derde Pastoraal Plan in Zoeterwoude randgemeenten Fusie van banken in Voorschoten en Leiden Spoorwegovergang Burg. Smeetsiveg ivordt verbreed OOK Wat u moet weten Confessio nelen in Zoeterwoude komen met één lijst PAGINA 4 DINSDAG 25 SEPTEMBER LEIDSE COURANT r* LEIDEN „Stop even! Het zal je kind maar wezen". Met deze slo gan is de Leidse politie een sticker-actie gestart die tot doel heeft iedere weggebruiker erop te wijzen welke gevaren vooral de kinderen in het verkeer lopen. Het kind op de weg moet nog meer aandacht krijgen want hoewel het \iedereen bekend is hoe onvoorzichtig de spelende jeugd de straat op kan reimen of tussen de geparkeerde au to's vandaan kan schieten, ieder jaar weer vinden vele tientallen kinderen beneden de leeftijd van 16 jaar de dood door een ongeval. Deze sticker-actie is niet nieuw in Nederland. De Leidse politie met name initiatiefnemer hoofdinspecteur Oudman is op het idee gebraoht door hun collega's in Nijmegen. Enige weken geleden is men daar begonnen met het plakken van de opzichtige stickers op de ruiten van auto's en het is een groot succes geworden. In eerste instantie had men in Nijmegen 5000 stickers laten drukken maar de vraag ernaar bleek zo groot dat men deze oplage uitgebreid heeft tot 12.000. Ook in Leiden zijn 5000 plakkers gedrukt. Als sponsor heeft de politie het Leids City Centrum (LCC) in de arm genomen. Deze winkelierenorganisatie was gelijk wild enthousiast want, zo re deneert men, afgezien voor het goede doe! was financiële medewer- L 22 St.'.-. V«'Cfu <-•S-1.U3 V3S1 LGiC.Cn 2,ü'; .Ü3S....ÏÏ tSOt king voor hen een morele verplichting. Als winkeliers namelijk trekken zij een groot deel van het verkeer naar de stad- De actie, zo zegt men, is een aanvulling op de verkeersopvoeding die de kinderen van hun ouders krijgen. Vele ouders schieten namelijk ernstig tekort in het verkeersveiligheidsbewust maken van hun kin deren. Vaak krijgt het kind tal van slechte voorbeelden zoals hard rijden, door het rode licht glippen, prat gaan op overtredingen, en zovoort. Door nu een sticker op de achterruit van een auto te plak ken hoopt de politie en het LCC en eigenlijk iedereen dat het kind nog meer aandacht krijgt. Een bespreking met de gemeentelij-" ke inspecteur voor het onderwijs, de heer van Riesen, heft ertoe geleid dat de stickers via de leerkachten op alle kleuterscholen en van alle eerste klassen van de basisscholen aan de ouders zullen worden gegeven. Morgenmiddag om 12.00 uur als de school uitgaat, zullen de plakkers overhandigd worden. De organisatoren verzoeken dan ook de ouders hun kinderen af te halen. Medewerking van deze groep weggebruikers is namenlijk een eerste vereiste. Meer veilig heid is gewenst want het zou je kind maar eens wezen. VOORSCHOTEN - De Raiffeisen- bank en de Boerenleenbank in Voorschoten gaan op 1 oktober ©en fusfe aan. Belde banken zet ten hun werkzaamheden geza menlijk voort onder de "naam Coöperatieve Raiffeisenbank- Boerenleenbank W.A., afgekort tot RABOBANK. De fusie zal geen nadelige gevolgen hebben voor de veertig medewerkers van de Raiffelsenbank en de Boerenleenbank. Met haar drie kantoren in Voor schoten en één in Leiden Zuid west, brengt de nieuwe Rabo bank, de bank dichter bij huis. De kantoren Bachlaan en Konin gin Wilhelminalaan 2 zullen in nevenschikking als hoofdkanto ren fungeren. Er bestaan echter plannen om t.z.t. te komen tot één centraal gelegen hoofdkan toor. De directie van de nieuwe bank zal worden gevormd door de he ren A. H. Kempen en H. J. Beu man, tot dusver directeur van respectievelijk de Raiffeisen- bank en de Boerenleenbank. Unieke wandschildering wordt gerestaureerd Enschede De fresco-achtige wandschildering die enkele maanden geleden is blootgelegd in de Nederlandse Hervormde kerk van Eibergen wordt geres taureerd. Een diepgaand onder zoek, ingesteld door de Rijks dienst voor Monumentenzorg, heeft aangetoond, dat de uit 1520 stammende apostelengale rij een voor Nederland unieke vondst is met een duidelijke kunsthistorisiche waarde. Men heeft daarom besloten naast de kerk, neen extra bedr g tot circa 150.000,- ter beschikking I te stellen voor het herstellen j van de zwaarbeschadigde schil dering rond het koor van de kerk. De restauratie, die vol gend jaar voltooid kan zijn, wordt uitgevoerd door de Zut- phense conservator Jelle Oitter en zijn assistent A. Verheij. „Die Entfiilirung terug bij l\ed. Operastichting Den Haag Een in het seizoen 1969-'70 uitgebrachte produktie van Mozarts „Die Entführung" aus dem Serail" is door de Ne- j derlandse Operastichting in een nieuwe bezetting weer op het repertoire genomen. Hans Vonk heeft de muzikale lei ding van deze enscenering van Jan Bouws. Het orkestrale aan- j deel komt van het Radio Ka- j merorkest; Sonja Poot zingt de rol van Konstanze, de Engelse tenor David Hillaman is Bel- monte, de Ierse Norma Burro- wes is Blondchen, Nico Boer j neemt de rol van Pedrillo op zich en Hubert Waber is Osmin. Acteur Johan Schmitz vervult de spreekrol van Bassa Selim. De dekors zijn opnieuw ontworpen en vervaardigd door Nico Out, de kostuumontwerpen zijn van Nicolaas Wijnberg. Na voorstel-1 lingen in het Scheveningse Cir-1 custheater op 28 en 29 septcm-1 ber volgen nog opvoeringen in i Amsterdam, Rotterdam en Utrecht. Leerlinge Edward Witsenburg behroond Den Haag. De Ierse harpiste Caitrioha Yeats (kleindochter van de beroemde dichter) heeft de derde prijs behaald od het Internationale Harpistencon cours te Jeruzalem. Cai'riona Yeats is leerlinge van Edward Witsenburg. Zifheeft 6 jaar hij hem gestudeerd-aan het Konink lijk Conservatorium in Den Haag, waar zif haar orkest: en solisten-examen gedaan heeft cn thans werkt voor de Prix d'Ex- cellence. KATWIJK De uitkijktoren ..Vuurbaak" aan de Katwijkse boulevard staat momenteel rondom in de steigers. Grote delen zink zijn tijdens de laatste storm van de top van deze .witte vinger" geslagen waardoor een ter dege reparatie onontbeerlijk is geworden. Zodra het karwei achter de rug is kan het Genootschap Oud-Katwijk er weer zonder enig risico exposities in organiseren. Voorschoten De openbare lees bibliotheek betekent meer dan het uitlenen van boeken. Soms komt daar een topje van in de publiciteit, zoals b.v. de voor- leeswedstrijd voor de school jeugd. Een goed functionerende openbare bibliotheek is een vraagbaak en een informatie centrum voor iedereen zodra het om drukwerk gaat. De laat ste jaren wordt er intensief sa mengewerkt met de scholen, waardoor er bij de jeugd geluk kig geen drempelvrees meer be staat om een officiële biblio theek binnen te stappen. Voorschoten heeft sinds vijf jaar een openbare bibliotheek. Hoe wel het boekenbezit zo rond de 25.000 eenheden ligt, is er nog steeds geen oplossing gevonden voor een doeltreffende huisves ting. De bibliotheek voor de vol wassenen zit in een oude school aan de Schoolstraat en de jeugd heeft de bibliotheek eveneens in een oude school langs de Veur- seweg. Intern worden thans plannen voorbereid om de bi bliotheek te gaan vestigen in de vrijkomend© Oranje-school aan de Wijngaardenlaan. Voordat deze nieuwe vestiging realiteit is, moeten eerst nog de finan ciële experts tot overeenstem ming komen. De directrice, mejuffrouw G. C. Calis, heeft zich echter niet la ten weerhouden door problemen op het gebied van de huisves ting en de scheiding tussen vol wassenen en jeugd, om de bi bliotheek goed te laten functio neren. In een heel klein kamer tje, dat fungeert als administra- tiehok, keukentje en opslag plaats, heeft zij met haar assis tenten vele plannen uitgewerkt. Plannen, die soms door ruimte gebrek de mist ingingen zoals o.a. de leestafel, die er wel is, maar waar moeilijk een plekje voor te vinden is om rustig te snuffelen in de tijdschriften en weekbladen. Ook bij de jeugdbi bliotheek konden veel plannen niet of nauwelijks uitgewerkt worden. Voorlezen is een moei lijke zaak in de jeugdbiblio theek. Het verkeer langs de Veurseweg is storend zowel door geluid als trilling van het gebouw. Toch is het personeels bestand van de openbare biblio theek allerminst een ingedom meld groepje en dat het ge waardeerd wordt blijkt o.a. uit de harde cijfers. Een ledental van ruim 4.000, oftewel 20 pro cent van de bevolking, de anal fabetische kleuters meegere kend. een aantal uitleningen dat dit jaar de 200.000 boekwerken zal halen en een sfeertje, waar menige bibliotheek jaloers op is. Een stukje sfeer is te proeven in Boek (CPNB). Alle basisscholen de voorleeswedstrijden, welke in Voorschoten nemen deel aan gehouden worden volgens de re- deze voorlees wedstrijd en de gels van de commissie propa- beste voorlezer of -leester mag ganda voor het Nederlandse deelnemen aan de selectie. ZOETERWOUDE De spoorwegoveragng In de lijn Leiden— Utrecht in de Ommedijkseweg, straks Burg. Smeetswèg, zal in de eerste helft van 1974 worden verbreed en gelijktijdig zal de knip- perlichtlnstallatie worden vervangen door automatische halve- bomen. De Nederlandse Spoorwegen hebben aan de gemeente een kosten opgave gedaan 365.830,-. Het betreffende krediet is opgenomen in het totaal krediet voor de aanleg van de Burg. Smeetsweg van 7 miljoen gulden dat de goedkeuring van G.S. heeft verkre gen. Het onderhavige project maakt deel uit van de eerste fase. pogingen tot aankoop vandenog benodigde grond succesvol lij ken te zijn laat het zich aanzien datdee eerste fase spoedig i uitvoering kan worden genomen. B. en W. stellen de raad voor m tot het aangaan van een overeen komst met de N.S. te besluiten omdat een sterk verhoogde be veiliging voor het wegverkeer zal plaats vinden na realisering van de plannen. ZOETERWOUDE Twee jaar geleden werd ge smart met het Pastorale plan „Toerusting". Ruim 400 mensen lieten zich voor deelname inschrijven en ook de wat gewijzigde opzet van vorig jaar trok veel belangstelling. Opnieuw heeft de bege leidingscommissie een plan opgesteld voor het komende winterseizoen. Het is wat gevarieerder en omvat informatieavonden, thematische kerk diensten en groepsgesprekken. Tijdens de evaluatieavond aan het eind van de vo rige cyclus werden, naast de uitdrukkelijke wens tot voortzetting, daarvoor ideeën aangedragen. De informatieavonden worden gehouden in de Christus Dienaarkerk. Daarop zaJ aan de hand van enkele tevoren verstrekte stellingen een in leiding worden gehouden, waarna de mogelijk heid bestaat tot het stellen van vragen en discus- Het programma hiervoor luidt: 4 oktober: „Verzoening als verandering, grondslag van de oecumene" door de pastores. 22 november: „Verzoening tussen de Kerken" door dr. A. v. d. Heuvel, secr. gen. van de Ned. Her vormde Synode. 7 feburari: „Verzoening binnen de Kerken" door drs. S. G. Konijn, stafmedewerker van het Past. Centrum v. h. bisdom Haarlem. 21 maart: „Alles onder één hoofd" (Ef. 1,10) o.l.v. prof. dr. H. Berkhof, hoogleraar te Leiden. Thematische kerkdiensten: 29-30 september: „De Bijbel", 17-18 november: „Leven en sterven met verwach ting", 2-3 februari: „Zo zult ge bidden", 16-17 maart: „Getuigen van de hoop die in ons Onderwerpen van de groepsgesprekken: Bijbelkringen o.l.v. ds. S. L. Schoch, Bijbelcursus o.l.v. pater drs. P. Peeters Weem, „Rond Bon- hoeffer" o.l.v ds S. L. Schoch, „Eucharistie en Avondmaal" o.l.v. pater M. v. Eijk, „Ontwikke lingshulp en Vastenbrief 1973" o.l.v. deken A. La- mot. Er zijn geen leeftijdsgrenzen voor deelna- De begeleidingscommissie stelt zich veel voor van de voortzetting van de Toerusting, maar is cr zich ook van bewust dat het pas zijn hoogste ren dement oplevert ais zoveel plaatsgenoten er aan deelnemen. Dezer dagen wordt daartoe aan elke woning een bezoek gebracht. RIJPWETERING Voor de senior- en ondersteunende le den van de RKSV „Rijpwete- ring", al of niet met echtge noten of verloofden, beginnen op woensdag, 26 september, de winterse kontakt-avonden. Aanvang .20.30 uur in het clubgebouw. Men kan dan weer deelnemen aan het kla verjassen of sjoelen om een aantal aantrekkelijke prij zen. BODEGRAVEN Te Amers foort slaagde voor de acte MO-A Duits mej. H. Melis- sanl. Intussen kreeg zij te Rotterdam een benoeming aan de Juliana-Mavu. STOMPWIJK Het dorpshu-s open: morgen de drive-in- reeks met medewerking van Lexi's Drive-in discotheek. Aanvang 20.01 uur. HOOGMADE MMO-jeugdled der/secretaris Sjaak Bolwa- ter is gisteren in het huwe lijk getreden met MMO- handbalster Lenie Elstgeest. Vele MMO-leden zorgden voor een feestelijke uittocht. Zij vestigen zich in Leiden. ROELOFARENDSVEEN - De hoofdleidster van de meisjes^- vereniging „De Gidsen", Cokkie Zoetendaal, is giste renmiddag in het huwelijk getreden met de Zilker John Kleverlaan. Een groot aantal gidsen hadden zich met ere- bogen voor de kerk gepos teerd. BOSKOOP Het Boskoopse Jongerenkoor The Joy Sin gers zal zondag a.s. haar medewerking verlenen aan een open-deurdienst in Ter Aar in de Ned. Herv. Kerk. HAZERSWOUDE Op de plaats waar in de Molenlaan destijds drie woningen ston den, zal het college van b. en w. een groenstrook aan leggen. Dit kost de gemeente ongeveer 264 gulden. AARLANDERVEEN Mu ziekvereniging DSS houdt 21 en 22 september a.s. in het Dorpshuis van Aarlander- veen haar jaarlijkse bazar. Geopend vrijdag van 7 tot 12 uur, zaterdag van 3 tot 5.30 en van 19 tot 23.30 uur. ALKEMADE P.H.I.J. v. Ruilen heeft wegens drukke werkzaamheden en bedrijfs- uitbreiding bedankt als raadslid van A'.kemade. De heer v. Ruiten zat in de VGA-frac'.ie. OUD ADE PV Het Oosten hield een wedvlucht vanuil St. Ghislain. Uitslagen: Bouwman 1, 4; v. KI nk 2: Poort 3, 8. ALKEMADE In de week van 24 tot 29 september zal een huis-aan-huis collecte ge houden worden t.b.v. het Prinses Beatrixfonds, voor li chamelijk gehandicapten. STOMPWIJK De jeugd van de gymnastiekvereniging Gy- versto vertrekt zondag a.s. in bussen naar de Leidse 5- meihal om deel te nemen aan behendigheidsweds.rij- den. De kosten van vervoer en deelname zijn met oud pap er betaald. OEGSTGEEST Het woning- I inrichtingsbedrijf Plaizier (De Kempenaerstraat-Ter- weeweg) viert maandag in Holiday Inn het gouden jubi- leum. viert maandag in Holi day Inn het gouden jubi leum. Het bedrijf stapt het 51ste jaar in met grote plan nen, want men wil de panden waarin men nu werkt, gaan vervangen door een heel nieuw gebouw. Monique van de Ven overspannen AMSTERDAM (ANP) Actrice Monique (Turks Fruit) van dc Ven heeft wegens gezondhe'ds- redenen om ontheffing van haar contract gevraagd b;j de oreei- grocp The Family, De d!recv'c van dt gerelsrhap t1" de u t Lodewijk as Er r. I :ank Raven en Hans Kemna, heeft dit verzoek ingewilligd. Monique van de Ven is overspannen, al dus de directie. Zoeterwoude De KVP en PCC (Protestants Christelijke Combi natie) zullen bij de gemeente raadsverkiezingen van volgend jaar ander de naam Christen D9mocratfsch Appèl deelnemen met één lijst. De besturen heb ben daarover overeenstemming bereikt en leggen een overeen komstig voorstel voor aan de le den welke a.s. vrijdagavond aanvankelijk afzonderlijk bij eenkomen In Ons Huis om daar na in het tweede deel van de avond gezamenlijk te vergade ren. De ledenvergadering van de KVP welke in het begin van dit jaar werd gehouden, mach tigde het bestuur om over een eventuele samenwerking met de PCC te praten. Uit het overleg zijn de volgende hoofdlijnen overeengekomen: De binding met de landelijke KVP blijft bestaan: De verdeling van de zetels voor de gemeenteraad zal als volgt zijn: KVP 1 3 4 5 5 7 8 9, PCC 2 6 10: Er komt een federatief samen werkingsverband onder de naam Appèlbestuur bestaande uit leden van de beide besturen; De samenwerking wordt voor lopig aangegaan voor de komen de gemeenteraadsperiode. De PCC is in het recente verleden een samenvoeging geworden van de plaatselijke afdelingen van de AR en CHU welke nu geen binding meer hebben met de landelijke organisatie. In de bestaande gemeenteraad bezet ten KVP (7) en PCC (2) geza menlijk 9 van de 13 zetels. Mede gezien in het l'icht van de uitslag van de jongste Tweede Kamerverkiezingen mag worden verwacht dat volgend jaar nieu we groeperingen hun intrede zullen doen in de gemeenteraad. Overigens is een poging van D'66 om te komen tot de oprich ting van een plaatselijke afde ling enkele maanden geleden mislukt. In het tweede deel van de bijeenkomst a.s. vrijdag avond zal de heer H. Groene- veld jr., propagandaleider van de kring Leiden, een inleiding houden over actuele zaken i.v.m. ztrooonrede en miljoenennota en de samenwerking op landelijk niveau. Riolering rond Waardstraat aan vernieuwn2 toe LEIDEN Gemeente werken werkt aan een schema ter ver nieuwing van de riolering in een groot aantal straten ronde de Waardsingel. Dit heeft de ge meente in een strijven aan de bewoners bekend gemaakt. Enige tijd geleden zijn er namens de bewoners van de Waard straat enkele bieven naar B en W verzonden met het verzoek het plantsoen in de straat een beter aanzien te geven. Dit is echter pas mogelijk wanneer de nodige rioleringswerkzaamhe den zijn verricht. Marktberichten Anjers Rose, Wit, Arthur, G.J. Sim, Carnaval, Allee 22 - 30, Kceter, Es- peronce, Lena, Le Reve, Rood, Yel low Dusty 21 - 41. Charmeur 30 - 54. Rozen Garnette, Carol, Marimba, Roswltha. Annabello 8 - 13. Zorlna. Esther Ofarlm. Voral Princess. Evergold. Carina 9 - 17, Prominent. Motrea, Precllla 18 - 22, Sonia 27 - 38, Belinda M - 25, Ilona -11 - 53, Al- oemerla 18 - 28, Lelies 32 - 1,25. blad 26 - 60, Glad rond 1.45 - 1.70. Velling Katwijk. 24 sopt.: 7.'0-7.80: A 1 5 20—6.70 A II 4.50—6 SO; R I 5 CC- 8 70; C I 4.40; C II 4.30—1.60. Bloemkool 6 1 93—1 23, 6 n 20—57 8 Uien kis.. 20—22: Sc'< crle: 12-20: peterselie: 59—65; KnnrterseMe: 17-22. Spitskool: 55—63: Bospcen 29-59; Prei: 62: Prlncesscboncn: 1.50—1.CO: Boeren kool: 2639: Groene kool: 30—32; Snijbonen: 3.40. (taivvoer: waspeen 155.000 kg.; bloem-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 4