■Basketbal is voor mij eten en, drinken, slapen, huilen, lachen, kortom alles B.S. LEIDEN IS TOTAAL VERANDERD BS Leiden moet in de breedte nog groeien obde Wit, trainer-coach van B.S. Leiden: SPORT EXTRA ^PAGINA 9 ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT sport - sen te stellen aan je spelers. Natuurlijk moet daar iets tegen over staan en toen dat verboden werd, ben ik er dan ook reso luut mee gekapt". Twee jaar duurde die non-actieve periode, maar toen bezweek De Wit en keerde terug naar zijn oude liefhebberij. Rob de Wit daarover: „Tijdens die periode toen ik niets, maar dan ook niets aan basketbal deed, zijn er verscheidene clubs bij me geweest om te vragen of ik weer. Ik zei ja, en stelde vervolgens dat er .vier keer in de week getraind diende te wor den, waarna de luitjes gedes- illusionered afdropen, want dat Janbioers begon. „De Basket- halbond liet opeens oogluikend de sponsoring toe god, wat hebben we daarvoor moeten praten en na een aantal fles sen whisky werd de samenwer king tussen Jan en dit persoon tje beklonken. Het heeft drie jaar geduurd; het was een machtige tijd. De tijd ook, dat bij ons de eerste Amerikanen voet aan wal zetten en via de successen van Levi's het bas ketbal zelf én de populariteit daarvan opgang begon te ma ken. Het gekke van de hele zaak is, dat ondanks die twee kapiteins op het schip, er tussen Janbroers en mij nooit een dis- .EIDEN „Basketbal is voor mij eten, drinken, slapen, lachen, huilenkortom basketbal is voor mij al les". Een op het eerste gezicht wat onthutsende uit spraak, maar wie Rob de Wit wat beter leert kennen dit laatsre kost overigens niet eens zoveel tijd weet deze kreet op waarde te schatten. Het klopt namelijk exact, wat hij zegt; basketbal is inderdaad alles voor hem. Het blijft vreemd, want Rob de Wit, de nieuwe trai ner-coach van BS Leiden heeft wel meer aan zijn hoofd dan alleen maar deze snel opgang makende sport. In het gewone leven is hij algemeen verkoopleider van een grote zaak en tevens procuratiehouder. „Maar dat duurt slechts tot zes uur en daarna is het basketbal dat de klok slaat"- fie is eigenlijk Rob de Wit? Met een stuk broodje worst in zijn jmond wordt hij langzaam rood, idoet pogingen om te lachen en barst, uitgekauwd, in een home risch gelach uit. „Ja, wie is )Rob de Wit? Hij heeft iets met [basketbal te doen hè", hierbij wendt hij zich naar de overige aanwezigen in de kantine van de Vijf Meinal, te weten Ben van Cleef, assistent trainer- coach en Cees den Hollander, bestuurslid van BS Leiden. Ook zij zitten wat te lachen en in- Profbasketbal - wel waar we heen moeten .derdaad, voor iemand die wat van basketbal al weet is het builen kijf om te .vragen wie Rob de Wit is. Nog geen drie seizoenen geleder, kwam hij bij Levi's Flamingo's, waar hij, sa men met Jan Janbroers deze ploeg driemaal achtereen naar de troon van de Nederlandse basketbalwereld leidde en te- vens de weg vrij maakte voor internationale successen. Maar dit is heus nog niet alles, getui ge De Wit's verhaal, dat in 1950 (of eerder nog) begint. foen, op 12-jarige leeftijd proefde i Rob de Wit voor het eerst van basketbal. In het schoolteam van NSM bekwaamde hij zich J 111 het spel met de grote knikker I en maakte 'blijkbaar zulke snel le vorderingen, dat hij op zijn I veertiende al senior gemaakt werd en aldus ziin intrede in de eredivisie deed. De overstap naar Herly, ook al een school team, was niet groot, maar, zoalc later zou blijken, wèl be- I palend .voor zijn toekomst. Toen hij namelijk, gelegerd in Den Haag, niet langer in Amster dam kon vertoeven, zocht hij zijn toevlucht tot het volgen van de training bij Te Werve, waar Jan Janbroers trainer was. De eerste contacten werden zodoen de gelegd en de samenwerking zou later uitgroeien tot een on afscheidelijke. Wat Janbroers hem bij Te Werve leerde, werd bij Herly terug in Amster dam op de junioren in prak tijk gebtacht. Tevens nam Rob de Wit de dames van Blue Stars onder zijn hoedo en zijn debuut was ontegenzeggelijk een goede. Zowel de junioren els de dames werden kampioen van Neder land, 'maar', zo voegt hip er be scheiden aan tor „met die da mes was dat geen kunst, want die waren het al gedurende een paar jaar". Enfin, om een lang verhaal wat in U korten: Via een hernieuwd contact met Jan broers bij US, behaalde Rob de Wit zijn bondsoefenmeesterdi- ploma en belandde bij Landlust, nu voorgoed alt trainer. Met Landlust werd hij meteen kam pioen van Nederland en kreeg zodoende internationaal contact. Het werd een afgang. Meer suc ces had hij- bij Herly, waar hij met een verjongd team na twee jaar kampioen werd en tot de kwartfinale van de Europacup doordrong. Zijn spelers waren o.m. Pastor, Vrolijk, Franke en Hoeksema, zijn sleutel tot suc ces: „De Janbroers-doctrine; d.w.z. veel, zeer veel trainen." De Wil had bij Herly alles bereikt en vertrok naar elders onder het motto „Blijf nooit ergens langer dan drie jaar". Hij voegt daar nog wel wat aan toe: „De doorstroming is meestal na die jaren uitgewerkt en je bent ten eerste op elkaar uitgekeken en ten tweede blijf je met een ouwe hap zitten. Tenzij er spra ke is van een volledige door stroming kan je het als coach langer uithouden". Een ander punt waarom De Wit zijn oude ploeg verliet, was om dat spelers als Vrolijk en Pas tor vanwege het geld naar België vertrokken en hij er be slist niets in zag om jong talent op te leiden om ze vervolgens te zien weggaan, daarheen, waar de, hqewel... Levi's raakte dit jaar de beide coaches kwijt (Janbroers ging naar EBBC) en de vraag is maai of Steuer de stukken weet tc lijmen. Wat Rob de Wit betreft mag dit laat ste mislukken. Hij immers vond het bij Levi's welletjes en ver trok naar de eerste gegadigde, BS Leiden. „Een hele over gang", meent hijzelf. „Van een perfect georganiseerd en naar professionalisme neigende kam- pioensploeg, naar een volkomen overnieuw beginnend BS Leiden. Toch heb ik de stap weer ge daan, want behalve een uitda ging, zie ik momenteel beslist mogelijkheden. Maar moeilijk was het wel, vooral in het begin. Er was hier niets, de brokken van verleden jaar waren niet eens opgeruimd; het enige wat er wel was, was de wil om het totaal anders te agan doen. Ik bedoel d» wil om het goed te gaan doen, het bewust werken naar succes. Rob de Wit laat tijaens deze episode steeds ster ker blijken - hij windt er geen doekjes omheen dat hij een voorstander is van het groeien naar profbasketbal. Zijn (Ame rikaanse) termen zijn er op af gesteld en gedurende het uurtje napraten komt eigenlijk pas aan het licht, hoeveel deze man af- zichzelf. Een vereniging heeft en dat komt aooi het spelpeil zo'n aantrekkingskracht op het publiek, dat een sponsor daar gewoon moet komen vragen of moet je natuurlijk wel ijzersterk spelen en belangrijk is dat het aantal clubs in de hoofdklas tot het minimum wordt beperkt en van gelijke sterkte zijn boven dien". Rob de Wit kan nog wel uren doorpraten over dit stok paardje, maar we waren bij BS Leiden gebleven. „Ja BS Leiden; er moet nogal wat gebeuren hè. We hebben echter al vele stappen in de goede richting gedaan en ten opzichte van verleden jaar is er al verschrikkelijk veel ten goe de veranderd. De organisatie bijvoorbeeld en de training. We hebher. dus geen beschikking over een sponsor, dat voorop gesteld en we proberen ons dit iaar zelf te redden (neigen naar het Am. systeem). Voorts heb ben we twee trainer-coaches, Een teammanager, een aparte conditietrainer, een scout, een medisch team en een coördina tor en een bestuur die achter dit alles staat. Alle genoemde functies zijn verschrikkelijk be langrijk en vormen de basis van het succes. In mei zijn we meteen gerekend moet worden op een landskampioenschap, maar althans we. op een ploeg, die voor behoorlijk wat vuur werk kan zorgen. „Dat moet ook wel, want daar hangt ons bestaan vanaf. Tenslotte zijn de inkomsten van de entreegelden de enige". Wanneer Rob de Wit we krij gen meer en mr-r de indruk, dat het hem bij BS Leiden erg bevalt voorzichtig in do toe komst kijkt komt hij tot de vol gende conclusie: „Slagen we erin om de eerste twee thuis wedstrijden te winnen, dan moet het lukken om zo'n vijf tienhonderd man, naar de Vijf Me'hal te trekken. Wanneer het ons lukt om dat aantal mensen blijvend te interesseren, dan ligt er een goede toekomst open". Hij doelt hier op de eventuele mogelijkheden van volgend jaar, door bijvoorbeeld enkele sterke Nederlandse spe lers aan te trekken. „Butch Webster heeft al te ken nen gegeven, dat hij minstens twee jaar in Leiden wil blijven de sympatieke Amerikaai bevestigde dat inderdaad en ook Bob Heuts wil graag langer blijven. Slagen we erin om nog wat sterke Hollanders te strik ken (Van Tuyl büvoorbecld) dan moet het volgend jaar hele maal gaan lukken". Op dc men bij het punt van do „beta ling" blijkt inderdaad hoe ama teuristisch zelfs nog een Rob de Wit denkt. Hij begint, samen met Ben van Cleef uitgebreid te schateren van het lachen cn hoewel we wisten hoe de zaken ongeveer lagen, wilden we toch niet om deze vraag heen. Rob de Wit maakt wat afleidingsma- nouvres, vertelt wat over onkos- tenrekeningen en nu ja, toen zijn wij maar mee gaan lachen. Feit is dat BS Leiden, werkend on der de bezieling van één van de meest eminente figuren in de Nederlandse basketbalwereld, het nog een eind kan schoppen. De Wit is een groot voorstander van „total professionalism" (hij gebruikt veelvuldigAmerikaanse termen) maar vermoedt dat hij wel zal meemaken vanaf de tri bune, maar niet als coach. Fi guren als Rob de Wit inplaats van op de bank, op de tribune echter een onvoorstelbare zaak. Alleen al weer de manier waar op hij, na de successen bij Le vi's de zaken bij BS Leiden aanpakt, toont zijn overdreven gebruikt veelvuldig Amerikaase zei het toch tenslotte zelf: ..Ik eet, drink, slaap, huil, lach(van basketbal na tuurlijk). AD VAN KAAM BS Leiden heeft alles Veran derd wat er maar te veran deren viel. Het ex-Bona Stars speelt in een duidelijk gewijzigde opstelling, heeft een ander bestuur, een totaal andere technische structuur twee nieuwe coaches een teammanager, een coör dinator, een uitgebreid me disch team (arts, fysiothera- f peut en chirurg), een nieuwe naam natuurlijk, voor het eerst een scout en een ande re out-fit. Dit allemaal om de weg van het succes te bewandelen, maar wat dat betreft ont- i breekt de factor publiek nog. Mensen die het weten durven te stellen, dat de toeschou- j wers zo'n vijftien procent van de winst kunnen claimen en met name bij basketbal betekent dit dus een belang rijke factor. Bij BS Leiden gokt men ook al omdat men geen sponsor heeft op een grote belangstelling van het Lcidse publiek. Ver- I leden jaar al was de Vijf Meihal dikwijls te klein; nu - i hoopt men iedere wedstrijd op zo'n vijftienhonderd man te kunnen rekenen. Het moet kunnen, want het basketbal op zich, biedt namelijkalles wat een sport kan bevatten. Snelheid, spanning, sensatie, techniek en tactiek, beheer sing etc. etc. Wanneer er dan nog sprake is van top sport - en daar wil BS Lei den persé heen moet het mogelijk zijn, dat BS Lelden zich alleen zal kunnen be druipen. Om een start te ma ken zullen in ieder geval nog een aantal acties op touw worden gezet om de vereni ging die draagkracht te ge ven die het nodig heeft. Maar goed, we zullen u even de personalia geven: Trai ner-coach: Rob de Wit. As sistent trainer-coach: Ben van Cleef. Teammanager: Henk Falter. Scout: Henk Rekers. Co rdinator: Cces den Hollander. Spelers: Rup- pert Breedlove, 23 jaar, 2.10 cm. cemter. Ane van Dijk, 19 jaar, 2.13 cm. center. Bob Hetus. 22 jaar 20 cm. for ward. Petervde Jon g, 25 jaar. 1.86 cm. guard. Peter Kop, 19 jaar, 200 cm. forward. Aad van den Nieu- wendijk, 18 jaar. 178 cm. guard. Wim Petrici. 31 jaar, 193 cm. forward. John Schenker, 22 jaar. 185 cm. yuard. Harry Stol, 26 jaar, 180 cm. guard. Pob Wol- laart, 23 jaar, 186 cm. guard. Eutch Webster, 25 jaar. 195 cm. swingman. Chiii Ver- hoeckx, 23 jaar, 196 cm. for ward. Hans van Rooden, 16 jaar. 198 cm. forward. het geld zat. De Wit: „Toen al lag ik voortdurend met de Bond in de clinch over sponsoring ('65) en moest met lede ogen aanzien hoe de een na de ander verlrok. De NBB stelde zich na melijk op het standpunt, dat de sport volledig clean moest blij ven, maar dat strookte niet met mijn bedoelingen. Ik wilde suc ces. dat bereik je alleen maar door veel te trainen en door ei- was toch wel een te gekke eis" cn Rob de Wit begint alweer te lachen. Maar serieus vervolgt hij: „Als ik ergens aan begin, en toen gold dat helemaal, moet ik er absoluut zeker van zijn, dat het succes heeft, anders hoell het van mij niet". Na nog wat hardgrondig gefoeter op de NBB zijn we in het jaar 1970 aangeland, het jaai waarin Rob de Wit de tweemanschap met sonant te horen is geweest. Op basis van gelijkheid, via opvan gen en aanvullen, hebben we het samen altijd uitstekend kun nen schipperen." Dat blijkt ook wel, want Levi's heeft en dat moet toch voor een overgroot deel aan zijn coaches te danken zijn zijn stemp elwel duidelijk op het Nederlandse basketbal gedrukt De hegomonie is nog niet ten ein- wett van basketbal en van het walhalla van deze sport, name lijk Amerika. Het is zijn grote voorbeeld: de organisatie, het spel, het publiek, de scheids rechters, kortom alles wat er daar op het gebied van basket- lijkt. Om daartoe te komen, bal gebeurt. „Zo zou het hier ook moeten kunnen, want weet je wat het enorme voordeel daar is; alle clubs bedruipen begonnen met de voorbereiding en de comdltletraining (de con ditie stond op een meer dan be droevend peil, maar is dankzij Van Rooyen helemaal opge werkt) en vanaf eind augustus hij reclame mag maken; of hij sponsor mag werden. Een gran dioze situatie, die me het einde zijn we dagelijks gaan trainen. Dit jaar hebben we de beschik king over enkele uitstekende aanwinsten Breedlove, Web ster, Heuts en Schenker maar vooral in de diepte moet er nog hard gewerkt worden. Het moet zo zijn, dat eikel wis sel en wisselen moet frequent kunnen geen verzwakking be tekent. Wat dat betreft hebben we nog een behoorlijke achter stand op Levi's en Raak, maar ik hoop dat binnen één twee jaar overbrugd te hebben". Rob de Wit is dus gematigd optimis tisch over de kansen van BS Leiden, maar hij zou er zeker blij mee zijn, wanneer de nieu we Leidse ploeg vanaf het begin af acn furore zou kunnen ma ken. Er zijn mogelijkheden, want wanneer Rob de Wit zijn spelersarsenaal toelicht blijkt het dat BS Leiden sterker is dan ooit en er misschien niet vraag waarom een Pieter van Tuyl en Paul Ruysenaars dit jaar al niet voor BS Leiden kon den uitkomen antwoordde De Wit, dat er helaas door de reor ganisatie to laat contact is op genomen met verschillende spe lers. „Als Leiden dit jaar suc ces heeft komen ze echter van zelf wel", aldus Rob de Wit. Na nog wat praten over de malai se waarin dc scheidsrechterswe- reld in Nederland verkeert, be nadrukt hij nog het belnng da: BS Leiden hecht aan de maat schappelijke vorming van zijn spelers. „Voor elke speler heb ben wij een mentor, dii tot taak., heeft om diens studie of werk zo te begeleiden, dat dit soort zaken niet in conflict komen met het basketbal. De jongens moeten er veel voor over hebi_I ben, maar wij tolereren niet dab^j hun maatschappelijk bestaan-"^ daar onder leidt". En hoewel'^ wij juist door dit soort dingen meer en meer de overtuiging.^ krijgen dat het basketbal in Ne^J derland toch al aardig profes-- sioneel begint te worden, bena-~ drukt Rob de Wit aan de hand - van allerlei voorbeelden oo&— eens, dat de hele zaak pas in de- kinderschoenen staat. „Man, irv- vergelijking met Amerika is di(j; nog helemaal niets". Aangexo-~

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9