Broodprijs maandag 1 cent lager ijrhaker Dappere juwelier springt gewapende rover op de nek Sf EXTRA VERLOF NA BIG FERRO OOK BENZINE GOEDKOPER Kentekenbewijs voortaan achter v.d. wiel voorruit plakken v.d. wiel „Salaris" koningin verhoogd verdien 'n echte £&id£e6cHi/ta/tii rt Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. vertenties (excl. B.T.W.) f 0,30 pe." mm. Telefoontjes f 2,75 Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week f 2,15; kwartaal f 27,76;jaar f 108,20. Losse nummers 35 cent 64e JAARGANG No. 119615 ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1973 DAGBLAD» VOOR ZUID-HOLLANp Zaterdag: Ned. I 21.20 uur Show Frans Halsema. Ned. II 20.45 uur Het laatste eiland, tv-serie. Zondag Ned. I 20.25 uur Een bruid voor de pelsjager, film. Ned. II 21.35 uur Mr. Luns in Markant. Koel weer met buien Wisselend bewolkt met enkele buien en middagtemperaturen van omstreeks 15 graden. Aan zee tot vrij krachtig en land inwaarts tot matig afnemende wind, krimpend naar west of zuidwest. Zondag: zon 06.2718.37; maan 02.2817.00; hoogw. Schev. 12.35 laagw. Schev. 8.01—20.23. Maandag: zon 06.2918.34; maan 03.50—17.19; hoogw. Schev. 1.02, 13.33; laagw. Schev. 9.07, 21.28, (Van een onzer verslaggevers) EN HAAG De prijzen van een heel brood van 800 gram gaan maandag met één cent onilaag, terwijl de benzine woensdag in het westen van het land 0,7 cent per liter en in de rest van het land 1,2 cent per liter goedkoper wordt, hetgeen in het gehele land een uni forme benzineprijs tot gevolg heeft. Stookolie wordt 1,- per ton goedkoper, terwijl petroleum 2,5 en gasolie 2 cent per liter duurder worden als gevolg van gestegen inkoopprijzen. prijsverlagingen en geringere prijsverhogingen zijn het gevolg van de revaluatie van de gulden en zijn door minister Lubbers Economische Zak^n bekend gemaakt. it prijsverlagende effect van de revaluatie kan tenietgaan door de mogelijke revaluatie van de Duitse Mark en de Belgische, waarover geruchten de rondé doen. Als dat inderdaad ge beurt, dan zal de Nederlandse regering niet voor een tweede maal tot revaluatie overgaan, lister Lubbers heeft ook over ig gepleegdi inza'ke de prijzen an auto's, die per 18 septem- er met 3 pet van de invoerprij- »n worden verlaagd, met de 'ed. Zufvelbond over de te ver- agen melkprijs en met de grootwinkelbedrijven. Nader overleg zal nog volgen, plgens de prijsmaatregel moeten met ingang van 18 september (dus met terugwerkende (kracht) de inkoopprijzen van voor 15 september geïmporteer de en betaalde goederen met 2,5 pet worden verlaagd en per 15 oktober nogeens met 2,5 pro cent. Storm en slagregens hebben in de buurt van Margate in zuidoost Engeland ernstige overstromingen veroorzaakt. Een 73-jarige vrouw verdronk in haar woning. Enkele tientallen mensen ontsnapten ternauwernood aan de verdrinkingsdood door zich op de daken van hun huize nte verschansen. Zo ook de bejaarde vrouw op de foto, die geheel verkleumd door enkele brandweer lieden naar veiliger oorden wordt overgebracht. De noordwesterstorm teisterde ook de Belgische en Nederlandse kust. Een Bel gisch schip, dat vol water gelopen was op de Westerschelde, is door sleepboten bij Ter neuzen tegen de kant gezet. Drie mannen gegrepen (ADVERTENTIE) hanteert 'n montuur als make-up! Want in wezen is v.d. Wiel méér i dan opticien. U zou hem gerust schoonheidsspecialist mogen noemen. Die't nuttige met't aangename kombineert. Terecht; want welke vrouw ziet er niet graag verzorgd uit?... weet er het fijne van ...van brillen! Nieuwe Rijn 62 Leiden. Paus prijst mgr. Gij sen ROERMOND „Deze groep pelgrims willen wij bijzonder groeten. Zij ko men uit een bisdom in Ne derland, namelijk Roer mond, waar de niet zo lang geleden benoemde bisschop een echte geestelijke impuls bezig is te geven aan die natie, die zo bevoorrecht is in het katholieke geloof. Daarom een speciale groet aan deze pelgrims". Dit zei, naar de persdienst van het bisdom Roermond meldt paus Paulus tijdens de algemene audiëntie van 12 september. Hij deed dit aan het slot van zijn toe spraak tot de verzamelde pelgrims, onder wie zich ook een grote groep pel- -grims uit het bisdom Roer mond bevond. DEN HAAG - Koelbloedig, vastberaden, maar vooral ook heldhaftig- optreden van de 65-jarige directeur van het juweliersbedrijf Schaap in het Noordeinde te Den Haag, de heer W. C. Hogervorst, heeft er toe geleid dat een roofoverval gistermiddag door drie gewapende buitenlanders uiteindelijk toch mislukte. De daders konden - met hun buit aan sieraden ter waarde van een kwart miljoen - binnen een kwartier worden gegrepen. Los Angeles (AP) De akteur Glenn Strange, die Boris Karloff opvolgde als uitbeelder van het Monster van professor Franken stein, is donderdagavond op 74- jarige leeftijd in een ziekenhuis overleden. Strange, die was ge boren in Weed, New Mexico speelde ook Sam Noonan in de televisieserie „Gunsmoke". Toen het drietal met getrokken pi stool de verkoopster reeds had den gedwongen op de grond te gaan liggen, de vier personeels leden, de directeur en vijf klan ten naar het kantoor van de zaak hadden gedirigeerd en al bezig waren een aktentas vol te stouwen met sieraden uit de openstaande kluis, zag de heer Hogervorst kans het stil alarm in werking te stellen. Direct daarop schreeuwde hij "politie, politie'", waarmee hij kennelijk de rovers flink schrik aanjoeg, want die kozen meteen het hazepad, achtervolgd door winkelpersoneel en klanten. De heer Hogervorst wist bij de uitgang met de moed der wan hoop, een van de daders op de nek te springen, maar werd er onder bedreiging van een pi stool weer vanaf geschud. De politie vertelde later, dat deze dader de trekker van zijn wa pen wel had overgehaald, maar dat de kogel door de haast bij het laden scheef in het maga zijn zat, waardoor het schot niet was afgegaan. Binnen vijf minuten was de politie met vier wagens ter plaatse. Een 35-jarige Marokkaan kon reeds op de hoek van het Noord einde en de Paleisstraat wor den gegrepen. Een tweede da der, een 28-jarige Italiaan, kon worden achterhaald door een agent, die bij de achtervolging achterop de brommer van een juist passerende PTT-beambte was gesprongen. De derde, een 24-jarige Algerijn, liep zich vast straat. De tas met sieraden werd voor het Paleis Noordeinde terugge vonden. Een vierde man, die met een bestelbusje op de uit kijk had gestaan, wist te ontko men. De bus werd later onbe heerd in de Javastraat aange troffen. Directeur Hogervorst vertelde na het gebeuren, waarvan hij nog danig overstuur was, dat de ro vers voor een half miljoen aan sieraden over het hoofd hadden gezien. Die lagen open en bloot uitgestald op een van de tafels. 7e waren meegebracht door een F ranse leverancier, die zich ook in de zaak bevond. "Ik ben dol blij dal de daders zijn gearres teerd en dat mijn klanten en het personeel zich zo moedig hebben gedragen. Het publiek dat de nog geheel gevulde tas bij mij heeft teruggebracht ben ik zeei erkentelijk". Kastelein doodgeschoten WEERT De 56-jarige ongehuw de kastelein G. J. Derix is gis teren door een buurman dood aangetroffen, achter een tafeltje in zi'jn café aan de Oelemarkt in Weert. De man bleek dodelijk getroffen door een revolver schot. Café en woning bleken doorzocht te zijn. Er wordt een bedrag aan geld vermist. In middels zijn twee verdachten aangehouden. Deze reusachtige opblaas-spijker- broek werd gisteren als mobiel pop-art-monument in Amsterdam opgericht ter gelegenheid van de Kunst 10-daagse. Het gevaarte trotseerde tenslotte na tot drie maal toe door de knieën te zijn gegaan toch nog de storm. o DEN HAAG (ANP) - De maatre gelen op het terrein va#i höt In komensbeleid, ook als deze lig gen In het fiscale vlak, zullen doorwerken op helt inkomen van koningin JüUantt prins Bern- hard, prinses Beatrix en prins Claus. Het bedrag van het inkomen van de koningin, de beide prinsen en de prinses bestaat uit drie com ponenten, te weten een deel dat betrekking heeft op de perso neelskosten. een deel dat be trekking heeft op de overige I kosten era het eigenlijke inko- mensbestanddeel. De inkomens waren voor 1973 be groot op: voor de koningin 2.940.000 gulden, voor prins Bernhard 590.000 gulden, voor prinses Beatrix 680.000 gulden en voor prins Claus 600.000 gul- den. Volgens de nu ingediende begroting voor 1974 moeten die bedragera verhoogd worden tot respectievelijk 3.293.000 gulden, 653.000 gulden, 758.000 gulden en 672.000 gulden. Reis Nixon naar Europa wellicht uitgesteld WASHINGTON - President Nixon zal dit jaar niet naaT Europa gaan, zo heeft de Amerikaanse omroep CBS meegedeeld. De Europese diplomaten zouden reeds van het besluit van de president op de hoogte zijn ge bracht. Funktionarlssen van het Witte Huis hebben intussen verklaard, dat er rog geen beslissing is ge vallen over de reis van Nixon naar Europa. Wel gaven zij toe dat er over het tijdstip van het bezoek nog enige onzekerheid bestaat. Hieruit wordt afgeleid dat de pre sident inderdaad ernstig over weegt de reis uit te stellen, wel licht tot het volgende jaar en wel als hij er meer zeker van is dat het bezoek kan leiden tot j positieve resultaten. (Van een onzer verslaggevers) OSTENHOLZ ..Als tevreden heidsbetuiging geef ik alle een heden buiten de weekendcom pensatie een extra verlof van twee dagen". Dit voor de deel nemers aan Big Ferro heugelij ke nieuws deelde generaal Fer- jy Meijnderts mede, na afloop van de oefening. De com mandant van het Eerste Le- gci korps roemde zijn soldaten en sprak van een bijzonder te vreden verloop van de oefening die vanmiddag wanneer troepen H» V*" nes in Nederland zijn beland, definitief is afgelopen. Sprekend over het effect van Big Ferro zei gen. Meijnderts: „Een dergelijke oefening heeft een ontzaglijke voorbereiding r.odig. Ook de nasleep zal be hoorlijk inspannning kosten. Ik geloof toch dat we eens in de di te jaar zo'n oefening moeten houden. De positieve waarde er van is niet te halen uit welke andere oefening dan ook". De generaal geloofde dat de door zijn leger aangerichte schade in Duitsland hon^H^n h°t door hem geraamde bedrag van één mil joen zou blijven. Het volgend jaar houdt het Neder lands leger twee oefeningen op brigade- en divisieniveau in Duitsland. Ook deze oefeningen zullen volgens Meijnderts op de zelfde manier gehouden worden. De Kamerleden Van Eisen (KVP), Keuning (DS'70) en Ploeg (VVD) hebben minister Vrtdeling (Defensie) gevraagd de Kamer een overzicht te ge ven van de ervaringen, opge daan tijdens de legeroefening ..Big Ferro". Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het statiegeld op motorrijtuigen, dat vanaf 1 januari aanstaande zal worden geheven op motorvoer tuigen, die voor de eerste maai op de weg worden toegela ten, zal niet gelden voor motorfietsen en andere lichte twee- en driewielige motorrijtuigen. Na 1 januari zullen voorts alle motorrijtuigen, ook stilstaande, een kenteken moeten dragen, terwijl het eerste deel van het kenteken bewijs achter de ruit moet worden geplakt. Dit staat te lezen in de twee wetsontwerpen, die gisteren door de mi nisterraad zijn afgerond op voorstel van verkeersminister Westerterp. Het wetsontwerp statiegeld motor rijtuigen (200 gulden) is een eerste stap om het achterlaten van niet meer gebruikte auto's op de oj>enbare weg tegen te gaan. Bovendien moet de maatregel er toe bijdragen, dat het kenteken register wordt gezuiverd. Nu wordt vrijwel nooit bekend, of een bepaald kenteken nog dienst doet, of dat het uit de circulatie is, omdat de bijbehorende auto naar de sloop is gegaan. De verplichting tot het aanbren gen van een kenteken op alle auto's maakt het voor de politie ook gemakkelijker de nakoming van stop- en verkeersverboden te handhaven. Zit het kenteken erop. dan kan de eigenaar ge makkelijk worden opgespoord, ontbreekt het, dan mag worden aangenomen dat het een wrak Forse stijging verwacht van tarieven ziekenhuizen UTRECHT (ANP) - De verpleeg, tarieven voor de laagste klassen In de ziekenhuizen zijn tussen 1969 en 1972 gestegen van 55,40 tot 98,02 per dag. Een **>jging van 20.3 procent. De dagtaricvein van de verpleegte huizen gilngen met 18,9 procent omhoog tot 70,48, die van de psychiatrische ziekenhuizen met 21,4 procent tot 65,88 on die van de zwakzinnigeninrichtingen met 20,3 procent tot 60,44. De Amerikaanse senaat heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan de benoeming van Henry A. Kissinger tot minister van Buitenlandse Zaken als opvolger van William P. Rogers. Kissinger zal zijn post als adviseur van president Nixon voor nationale veiligheidsaangelegen heden behouden. Een zeer persoonlijk geschenk voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonnee is wel een kunstlederen agenda 1974, waarop uw eigen naam of voornaam in goud gedrukt. U kunt kiezen tussen een dames- of herenagenda. Noteer ml.»DAM als nieuw kwartaal-abonnee: D U A Stuur deze bon in zonder postzegel. antwoordnummer Woonplaats: Stuur een dames/herenagenda. LEIDSE SSi COURANT Woonplaats: open envelop, "JS; Leidr.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1