David Ruigoord lijnrecht tegenover Goliath Amsterdam LIEVER HET GELD IN HET WATER DAN MILIEU BEDERF 1" jHet groene kerkdorp Ruigoord ligt midden in een troosteloze vlakte van opgespoten zand. Aan de horizon doemen de tanksen •raffinaderij van Mobil op. Maar de industrie blijkt helemaal geen belangstelling te hebben voor vestiging op de zandvlakte 'AMSTERDAM - Ruigoord - iets 'ten oosten van Spaarndam en wSpaarnwoude - begon zijn be- staan als onherbergzaam eiland in «het IJ, slechts bewoond door een paar veehouders. In het midden van de vorige eeuw werd het door inpolderingswerkzaamheden, "waarmee de aanleg van het ^Noordzeekanaal gepaard ging. op genomen in het omringende vaste land en groeide er rondom de kerk een rustiek dorpje. Nu is Ruig oord opnieuw een eiland. Of lie ver: een oase in de onafzienbare zandvlakte waarmee Amsterdam de voormalige polders aan zijn westgrens heeft ondergespoten ten behoeve van de alleen zaligmaken de industrievestiging. Eigenlijk zou het vriendelijke kerkdorp in middels al van de landkaart weg geveegd zijn, als er niet twee din gen gebeurd waren. Allereerst ont dekte een groepje jonge Amster dammers vorig jaar het arme, half gesloopte gehucht. Tot hun schrik bemerkten ze dat de ver woesting in het weidse polderge bied werd aangericht door hun ei gen stad, dus ook uit hun naam. Hun verbijstering groeide toen ze hoorden dat Amsterdam het prachtige stuk natuur wilde bedel ven onder een industrieterrein. „De overheersende westenwind zal de toekomstige fabrieksrook naar de stad blazen in plaats van frisse zeelucht", stelden ze vast. „De bevolking zal voortaan in alarmfase 1, 2 of 3 leven, zoals de mensen in Tokio en Vlaardingen." Voornamelijk jonge kunstenaars en wetenschappers besloten na hun ervaringen een poging te doen om het lieflijke Ruigoord te redden. Ze stichtten een werkgroep, die met toestemming van burgemeester en wethou ders van Amsterdam de kerk en enkele andere nog overeind ge bleven huizen en schuren inRuie-* oord tijdelijk mag .gebruiken en die - hetgeen belangrijker is - de trom begon te roeren. Het toeval wilde, dat de ge meente Haarlemmerliede, waar toe Ruigoord en de belendende Houtrakpolder bestuurlijk behoren al heeft Amsterdam er alle grond opgekocht, ongeveer ge lijktijdig een nieuwe burgemees ter kreeg: de heer F. J. R. IJs- selmuiden, doctorandus in het bestuursrecht, voormalig chef Algemene Zaken van de Zeeuw se plaats Axel, waar hij actie voerder was geweest tegen de industrialisatieplannen in het Sloegebied. „Al tijdens mijn installatie werd ik met de landhonger van Am sterdam geconfronteerd", zegt hij. „Ik hoorde bij toeval, dat het gemeentebestuur een boerde rij in de Houtrakpolder had ge sloopt zonder er de vereiste ver gunning voor te hebben." Burgemeester IJsselmuiden voelde de machteloosheid van zijn plattelandsmensen tegen over de grote, anonieme stad. Hij dook in de heersende proble matiek en liet zich winnen voor de argumenten van de kunste naarskolonie in Ruigoord. In 1968 had de gemeenteraad van Haarlemmerliede een be stemmingsplan aangenomen, waarin het betrokken natuurge bied werd aangewezen voor in dustrieterrein en voor een zij arm Van het Noordzeekanaal, een zogenaamde insteekhaven. Amsterdam begon de polder op te spuiten en vorderde tot aan het kaarsrechte lint asfalt, dat er dwars doorheen loopt en dat de veelzeggende naam „Machi- neweg" draagt. De bevolking van Ruigoord werd met uitzondering van een paar dwarsliggers, die zich niet klakkeloos lieten wegjagen, naar elders geëvacueerd. De slopers kwamen. Tot hier Tot hier en niet verder moet burgemeester IJsselmuiden toen gezegd hebben. Hij ontdekte dat Amsterdam in de Houtrakpolder tot dusver gehandeld had op grond van het bestemmingsplan uit 1968, hoewel dat nog niet on herroepelijk is en dus nog geen volledige rechtskracht heeft om dat de bezwaarschriften er te gen waren gehandhaafd, de Raad van State nog advies moet uitbrengen en de kroon nog moet beslissen. Daarom stelden hij en zijn wethouders ijlings een nieuw bestemmingsplan op voor het betrokken gebied, dat kort en goed hierop neerkomt geen industrieterrein en geen in steekhaven in de Houtrakpolder, maar bos en groengordels. Het is inmiddels door de ge meenteraad met algemene stem men aangenomen. Het geluk wil de bovendien, dat Haarlemmer liede, tot de natuur bekeerd, de wind uit Den Haag meekreeg. Minister Gruijters ging namelijk niet in op een verzoek van Ge deputeerde Staten van Noord- Holland om het groenzoneplan te verwerpen. De bewindsman vond het kennelijk' redelijk, dat de gemeente nog een kans kreeg een bestemmingsplan in te die nen, dat aanzienlijk afwijkt van het destijds in 1968 door de ge meenteraad vastgestelde plan. Amsterdam toonde zich verbijs terd en dreigde schadevergoe ding te zullen eisen voor de hon derd miljoen gulden, die al in het betrokken gebied is geïnves teerd voor de verwerving van gronden, vergoedingen aan pachters, rentevergoedingen, herhuisvesting van bewoners en dergelijke. David en Goliath Burgemeester IJsselmuiden, on getwijfeld een van de jongens- achtigste magistraten in den lande, haalt er de schouders voor op en zegt: „Laat ze maar komen." Hij weet zich sterk en hij heeft een geheim wapen. Zijn adviseur is namelijk nie mand minder dan prof. Crince le Roy, de Utrechtse jurist, die gespecialiseerd is in het be stuursrecht en die een belangrij ke hand heeft gehad in de re dactie van de wet op de ruimte lijke ordening. Wanneer de Raad van State of de Kroon ad viezen nodig hebben over een bestemmingsplan, is het bij deze eminente hoogleraar dat men aanklopt. Haarlemmerliede zit dus lek ker;.- de strijdbare gemeente moge groot van oppervlakte zijn - 10.000 hectare - hij heeft slechts 4500 inwoners. Het lijkt een beetje David tegen Goliath, Jaar in de Houtrakpolder, waar burgemeester IJsselmuiden aan de Machineweg met steen en slinger klaar staat. We zijn sa men met deze dwarsliggende vroede vader door het betrokken gebied gereden om voor u het huidige stadium van de ogen schijnlijk ongelijke match tussen nietig Haarlemmerliede en ko lossaal Amsterdam te verslaan. Een woeste. vlakte, zo ver het oog reikt. Links aan de horizon de wal mende schoorstenen van de Hoogovens, een batterij afweer geschut tegen de omgevende na tuur. Rechts de pijp en de kraakinstallaties van Mobil Oil. Achter ons de grote suikerfa briek van Halfweg. Nergens ont snapt de blik aan de omsinge ling van de industrie. Midden in die vlakte, ijl als een schilderij van Ruysdael, een groepje bo men waar bovenuit een torentje piept en waardoorheen het rood van dakpannen schemert: Ruig- ioord. Maar eerst passeren we een eenzame boerderij. „Daar woont De Vries", zegt burgemeester IJsselmuiden. „In 1960 moest hij weg uit de IJpolder toen die door Amsterdam werd opgespo ten voor industrieterrein. Hij is hierheen gevlucht en heeft een nieuw bedrijf opgebouwd. Nu moet hij ook uit de Houtrakpol der weg. Kunt u nagaan hoe zo'n man zich voelt." Even verder wijst hij op een driehoekig lapje grond, dat er in de weidsheid van het barre land schap verloren bij ligt. „Hier wil Amsterdam iets voor de re- creactie maken. Zeker een doek je voor het bloeden." Later zal hij hardop mijmeren: „Dit opgespoten land is als een jungle met Ruigoord als een kraal er in. Er zou een uniek Ruigoord van te maken zijn, als je het zo laat liggen. Een bio loog is hier al een studie komen maken. Er blijken zeldzame vo gels te nestelen en interessante planten te groeien. Zo vanaf de weg ziet het er onherbergzaam uit, maar als je het gebied in trekt is het prachtig. Er zijn al lerlei niveauverschillen ontstaan en zelfs kleine meertjes." Kerkdorp Burgemeester F. J. R. IJsselmuiden van de gemeente Haarlemmer liede, waartoe Ruigoord behoort. „Laat de industrie maar naar Rot terdam gaan; of desnoods naar Belgi of Duitsland". Een van de kunstenaars die zich inzetten voor het behoud van Ruigoord maakte van afvalmaterialen deze m" eubraak. Ruigoord zelf: Keurige boom- groei rond het kerkje, dat nu dienst doet als creatieve ruimte. Een bord met de tekst „Tu es sacerdos in aetemum" is er uit- gesloopt en siert nu profaan de gevel van het voormalige win keltje van Falli, dat een infor matiecentrum herbergt. Er liggen artikelen en gegevens, plannen en tegenplannen voor de Houtrak- en IJpolder voor ie dereen ter inzage. De bezoeker krijgt thee en zelfgebakken broodjes en koeken. „De werk groep wil in de eerste plaats proberen van Ruigoord een soort kinderparadijs te maken", licht burgemeester IJsselmuiden in stemmend toe, „en een brokje natuurschoon aan de rand van de stad. Ze willen iets in de geest van een kinderboerderij, waar kleuters en de schooljeugd van de stad kennis kunnen ma ken met het buitenleven. Op het voormalige akkertje van de pas toor is een speeltuin gepland." Aan het begin van wat eens de dorpsstraat was, staan bordjes met de opschriften: „Pas op,- hier spelen kinderen" en „Fiet sen te huur". Op een erf pronkt een meer dan levensgroot, bont geschilderd dier, dat het modelletje van een KLM-vliegtuig rond de nek draagt - de schepping van een van de kunstenaars die Rui- oord willen behouden. Dan nog ligt het dorpje midden in land dat al is opgespoten, rijp voor industrie. Maakt het kans? Bur gemeester IJsselmuiden lacht veelbetekend. „De Kroon heeft het bestemmingsplan uit 1968 nog niet goedgekeurd", zegt hij. „Er kan van alles gebeuren." Westelijk van de Machineweg is het anders. Daar ligt de Hout-- i rakpolder, hoewel opgekocht door Amsterdam, er nog in volle glorie bij - vruchtbare bouw grond, afgewisseld door welige appelboomgaarden. „We rijden nu op de plaats waar Amster dam zyn insteekhaven wil heb-' ben", zegt burgemeester IJssel muiden. „Het kan best zijn dat het geld kost wanneer deze pol der niet wordt opgespoten. Maar liever het geld in het water, dan milieubederf. Geld kun je terug verdienen." Hij wijst naar een akker. „Kijk eens hoe hier met plezier ge werkt wordt." Wijst naar "de lucht: „Daar staat een valk te bidden, die heb je hier nog." Hij stelt voor om naar het Am sterdamse deel van het gebied te rijden. Onderweg komen de cijfers. „Er ligt hier al zo'n 900 hectaren onder het zand zonder dat er een industrie is die zich erop wil vestigen. Wat willen ze dan met die 330 hectaren van ons? En dat argument van de werkgelegenheidAmster dam geelt zelf toe dat er in het havengebied hoogwaardige indus- trie moet komen, waar per hec tare voor 300 mensen werk is en dat zijn dan nog Amerikaanse ingenieurs of vakarbeiders." •Geen belangstelling We moeten lang rijden over de troosteloze vlakte voordat we te kenen van industrie tegenkomen. Burgemeester IJsselmuiden wijst op een enorm modem fa briekscomplex. „Het is maanden geleden klaar gekomen", zegt hij. „Het staat sindsdien te koop. Geen hond heeft er be langstelling voor. Weet je wat er gebouwd wordt op dit industrie terrein omdat ze met de ruimte geen raad weten? Een gebouw voor het gemeenschappelijk ad ministratiekantoor. Mooie indus trie. Ojn je rot te lachen". Hij wil premier Den Uyl, die in dertijd als wethouder van Am sterdam verantwoordelijk is ge weest voor de havenplannen, geen verwijten maken. „Het was toen hoogconjunctuur", zegt hij. „En van milieu-eisen had nog niemand gehoord. Maar de tijden zijn veranderd. Als de in dustrieën niet meer naar het Noordzcekanaal willen komen omdat ze de overheid lastig vin den, dan kunnen ze mooi weg blijven." „Laat ze naar Rotterdam gaan. of desnoods naar België of Duitsland. Amsterdam dient zich bij de realiteit neer te leggen." PIET SNOEREN Uit het groen van de oase Ruigoord piept het kerktorentje omhoog. De kerk doet nu dienst als creatieve ruimte.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15