ESTPOUTIEK m BREZNJEV Andrej Sacharov als vertegenwoordiger van de wetenschap Het Kremlin vreest GEWEKT DOOR E TEEL HOOP KRONIEK VAN HET VERZET IN SOVJET UNIE 0) OSKOU - Dat het Russische Iblitburo zenuwachtig is gewor- m, is de meest voor de hand Jgende conclusie in het Westen iar aanleiding van de Russi- :he. campagne tegen dissiden- n in het algemeen en de natuur- undige Sacharov in het bijzon- ïr. Dit roept vragen op: waar- n reageert het politburo zo on- indig en fel? Zijn de dissiden- n sterker dan men hier denkt? randt er een "langzame lont" i het Kremlin, zoals ook wel s gesteld is? foor men daar een antwoord op geven moet men nagaan e die dissidenten eigenlijk wel |jn en men moet ook de on- icheidene stromingen uit el- lar houden. Het is ook van be ing te achterhalen of er voor campagne niet minder dra matische maar even belane- Èkkende redenen bestaan dan leen maar paniek in de top. fnerzijds wordt er gesproken i'e een '^kleine groep activis- E)at geldt zeer zeker voor handjevol mensen dat open contact zoekt met Westerse irrespondenten. Maar men :t ook dat onder de een mil- ;n mensen in Russische werk- pen, meer dan 10.000 politie- gevangenen zijn, exclusief it opgesloten zit in strafgevan- of psychiatrische in- :htingen. Het begrip "politieke ivangene" is moeilijk .defi- :erbaar. Maar daar behoort de 27-jarige inwoner uit iningrad toe, die- zich kritisch uitgelaten over de invasie in ijecho-Slowakije; ook die ande zeven inwoners van Lenin- ad die een soort alternatieve >inistische partij hadden.opge- L' eveneens de journalist, onder schuilnaam in een itssisch emigrantenblad over tweejarige gevangenisstraf n een historicus geschreven id en voorts in een open brief ilzjenitsin verdedigd had. et is duidelijk dat een vrij oot aantal mensen zich met idergrondse activiteiten bezig ludt, al is het maar een fractie een percent van de totale ___pjsische 'bevolking. invloed op de zwijgende [eerderheid is waarschijnlijk terst klein. Amalrik vertelde is een CBS-correspondent dat veeL^ ontevredenheid heerste, e niet zozeer tegen het regime, aar meer tegen sommige be- Jurlijke aspecten gericht was; ontevredenheid neemt aktisch nooit actieve vormen s weinig meer dan het wone gemopper dat in elk 'litiek bestel voorkomt. een van zijn boeken klaagt ïalrik er ook over, dat de ssen in het algemeen niet be- d zijn liberalisatie te steunen, niet als zij politiek geinte- seerd zijn. langzame, maar gestadige rbetering van het Russische enspeil, de traditionele' Russi- ie bereidheid om aan te ne- !n wat de overheid zegt, voor als het gaat om nationale vei heid, en de handige manier Amalrik: Russen niet actief in politiek waarop het regime informatie uit het buitenland tot een mini mum weet te beperken, dragen het Hunneer toe bij dat het merendeel van de Russen maar weinig sympathie voor de dissi denten kan opbrengen. Dissidenten kunnen rekenen op onmiddellijke onderdrukking, zo dra zij hun gemopper met acties gepaard laten gaan, buiten het raamwerk van de partij. Dat is in het bijzonder het geval als zij de ideologische basis van het partijgezag in twijfel trekken of kritiek uitoefenen op enig aspect van de buitenlandse politiek. Niettemin is het wel zo, dat de grenzen aan openbare debatten gesteld, onder Breznjev ver ruimd zijn, met als uitzondering van de stalinistische terreur, waarover sedert Kroetsjev, steeds minder mag worden ge zegd. Kritiek op corruptie, "kleinbur gerlijke houding", bureaucratie en inefficiency, is altijd moge lijk geweest, want dat zijn fou ten waarover de partij perma nent zijn wenkbrauwen fronst. Maar het is nu ook niet onge woon meer, als de officiële poli tiek voor landbouw, onderwijs, huisvesting en economie aan kri tiek wordt onderworpen. De dissidenten stellen zich bloot aan onderdrukking omdat hun kritiek verder gaat dan de ge noemde onderwerpen. Men kan in het algemeen vier stromingen onderscheiden de joden die wil len emigreren, de "nationalis ten", de schrijvers en, zoals Sa charov, voorstanders van een opener gemeenschap in het be lang van een snellere technische en economische vooruitgang. Het regime blijkt de laatste stroming het gevaarlijkste te vinden. De pogingen van joden om te emigreren troffen de Russische ambtenaren onaangenaam, om dat het leek dat er een prece dent zou worden geschapen voor vader van de Russische atoombom Andrej Sacharov en zijn vrouw. Het regiem vreest zijn protesten het meest. een algemeen recht op emigra tie. Het is in werkelijkheid een misleidend precedent. Andere minderheidsgroepen hebben geen "vaderland" buiten de Sov jet-Unie en voelen daarom geen behoefte om te emigreren. De tweede stroming, de "natio nalistische" vertoont geen enke le eenheid en bestaat in feite uit een aantal afzonderlijke nationa liteiten zonder uitzicht op onder- ling verband. De Krim-Tartaren, die zich het heftigst geroerd hebben, vormen een speciaal ge val van een volk dat in zijn ge heel door Stalin uit zijn tradi tionele vaderland werd gedepor teerd, zonder te mogen terugke ren. Het nationalisme in de Aziatische en Kaukasische repu blieken ligt geheel anders. De. politiek van Moskou is hier al tijd heel soepel geweest. Boven dien laat het algemene beeld van vijftig jaar Russische over- heersing een behoorlijke econo mische en sociale vooruitgang zien. In de Baltische staten is het weer anders. Daar neemt men het'Moskou kwalijk dat duizen-, den Russen naar die gebieden' werden gestuurd om het bevol- kingsevenwicht te verstoren. Maar ook hier geeft men toe dat de levensstandaard hoger en de levenswijze meer ontspannen is dan in Moskou zelf. En tenslotte is daar nog het nationalisme in de Oekraine, dat de Russiche leiders ongetwijfeld enigszins verontrust heeft. Het doet den ken aan het Kroatische nationa lisme in Joego-Slaviè en het heeft een "rechts" signatuur. Het komt voort uit een gevoel van onbehagen bij mensen in een rij ke en industrieel welvarende re publiek, die geloven dat zij te zwaar worden belast en uitge buit door armere delen van de De meest spectaculaire acties in de afgelopen jaren zijn onderno men tegen de schrijvers en de literaire intelligentsia: een lijn die loopt van Pasternak tot Solz- jenitsin. De Sovjet-autoriteiten vermogen niet in te zien, dat in Joodse betogers en Russische rechercheurs in Moskou; een vaderland buiten de Sovjet-Unie. De behandeling van dissidente en protesterende Russen heeft een nieuw aspect gekregen nu atoomgeleerde Andrej Sacharov de steun gevraagd heeft van Westerse geleerden, psychiaters en politici. De Amerikaanse Academie van Wetenschappen en verscheidene iWesteuropese politici heb ben de recente Russische stappen veroordeeld. Dit kan weerslag hebben op de vooruitzichten van een ontspanning tussen Oost en West. De vraag kan wordt gesteld hoeveel steun en invloed de protesterende geleerden in hun eigen land hebben. Wat willen ze precies? De eerste vraag probeert Jonathan Steele te beantwoorden: Paul Neuburg zet in een volgend artikel uit een hoe de ideeh en activiteiten van de dissidenten steeds stoutmoedi ger geworden zijn. Breznjev (links) en Brandt. Ontspanning in de buitenlandse politiek is nog geen ontspanning in de binnenlandse. de meeste industrielanden schrijvers geneigd zijn zich iet wat vervreemd te voelen van de politieke normen in de maat schappij waarin zij leven. In plaats daarvan eisen de Sovjet autoriteiten totale loyaliteit en verliezen hun geduld als hun die door een handjevol mannen en vrouwen geweigerd wordt. De wezenlijke bedreiging van de dissidenten voor het Sovjet-regi me is nihil, maar dit weerhoudt de KGB (geheime politie) niet met grote felheid tegen hen te ageren. De campagne tegen Sacharov is nieuw en een ontwikkeling van bijzonder belang. Deze campag ne staat duidelijk in verband met Breznjevs nieuwe benade ring van het Westen. Rusland is bezig omvangrijke economische en politieke contacten met het Westen te leggen, maar Brezn jev wil er geen twijfel over la ten bestaan, dat ontspanning in de buitenlandse politiek heel iets anders is dan ontspanning in de binnenlandse. Anders dan de andere dissiden ten, Sol^jenitsin incluis, is Sa charov wat men zou kunnen noemen een insider. Hij behoort tot de Russische professionele gevestigde macht van wier me dewerking het regime zo afhan kelijk is. Goed beschouwd zou het regime alle 'andere dissiden ten gewoon aan zijn laars kun nen lappen, maar het kan de ge leerden, de technologen en de economen niet negeren. Velen van hen hadden het gevoel dat nieuwe verhoudingen met het Westen ook een vorm van libe ralisatie te weeg zouden bren gen, al was dat alleen dan maar op het niveau "3n professionele contacten met Westerse colle ga's. Hoewel Sacharov met zijn kritiek veel verder is gegaan, blijft hij het symbool van deze manier van denken. Door hem aan te vallen gaat Breznjev wel overwogen in tegen de ver wachtingen die door zijn politiek waren veroorzaakt. De serie brieven tegen Sacharov, gete kend door vooraanstaande ge leerden en intellectuelen zijn niet alleen een vorm van druk op Sacharov; deze brieven zijn evenzeer te beschouwen als een soort "eed van trouw" afge dwongen van mensen, die het misschien hartelijk met hem eens zijn. John Steele.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13