ROB VILLERIUS: IK HEB GEFAALD Reneigenaar Dekelver betwist straf niet, wel strafmaat Veertig jaar op koersbaan zonder enige moeilijkheden Ondergang schermzaal Abrahams in bloeiperiode Noteer bij de radio PAARDESPORTWERELD IN OPSPRAAK -L. ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11^ Bertus Riem weer trainer van reneigenaar Dekelver Verhoging WASSENAAR - Tot aan 't begin van dit jaar stond ren eigenaar Dekelver met zijn paarden bij de veelbespro ken trainer Wim van Dijk. Maar toen de pensionprlj- zen onverwachts verhoogd werden» haalde hij Field- master en Melissa weg en bracht ze onder bij zijn oude trainer Berts Riem. Dekelver: „Van Dijk ging er ineens toe over. Ik heb hem nog voorgesteld: Laten we er eerst over praten. Maar hij zei pertinent: Neen. Het is dan mijn goed recht, vind ik, een ander te zoeken. DEN HAAG Rob Villerius is een kettingroker geworden. Het is de enige uiterlijke verandering, waaruit blijkt dat de ondergang van schermzaal Abrahams hem niet onge daan heeft gelaten. Dat zeker niet. De ambitieuze leraar, die zijn ideaal in rook zag opgaan, heeft het moeilijk ge noeg gehad om zijn mislukking te aanvaarden. „Ik heb een zenuwtijd achter de rug." Maar achter de grijsblau we wolkjes sigaretterook breekt ook af en toe weer een glimlach door. Rob Villerius heeft zijn les geleerd. „Mijn ideaal blijft", volhardt hij, „toch schermen. Dat het nu mislukt is, is jammer. Je moet er echter niet mee blijven zitten. Denk aan een omzwaai in de positieve richting om je ideaal ooit eens te bereiken." Ideaal; Rob Villerius (26) had zich eens voorgenomen om van zijn schermen, de sport waar hij niet buiten kan, zijn brood winning te maken. „Op de MULO ging het niet zo best, ik schermde liever. Het moment kwam, dat het hoofd adviseerde mij van school te laten gaan. Mijn vader had toen een ge sprek met maitre Abrahams, die in mij een toekomstige le raar zag. Toen ik 18 was gaf ik liever les dan dat ik wedstrijden schermde" Een ongewone ambi tie, die voortkwam uit de even buitensporige felheid, waarmee hij tot de nationale top was doorgedrongen. „Mijn mentali teit was niet goed, ik w.as erg nerveus. Ik moest naam maken, verplichtte mezelf de top te ha len." En omdat het lesgeven hem veel gemakkelijker afging, wist Rob Villerius dat daarin zijn toekomst lag. In 1970 nam hij de schermzaal van maitre Abrahams over. Overmoed Het ging goed, de jonge leraar kon rondkomen. In jeugdige overmoed en met een blik ge richt op de toekomst kocht hij in december een eigen pand aan de Archimedesstraat. „De zaal van Abrahams had ik in onder huur. iets dat eigenlijk niet mocht. En aangezien ik geen toestemming kreeg van de eige naar de huur op mijn naam over te schrijven en de oude Abrahams ook niet het eeuwige leven heeft, wilde ik een eigen onderkomen." Toen begonnen de moeilijkheden. Omdat huren bog meer zou kosten, kocht Rob I Villerius het pand, waarvoor hij een hoge hypotheek moest af sluiten. „Na een jaar bleek al, dat het niet ging. We verkoch ten het pand en vertrokken naar een gymnastieklokaaltie aan de Boylerstraat. Ik zat toen al zo diep in de schulden, dat die stap eigenlijk al onmogelijk was." De scherm idealist had op dat moment al geleerd, dat zi|n wens van zijn sport te leven een wens zou blijven. „Echt, in het begin heb ik gedacht, dat het kon. Ik wist dat het niet gemak kelijk zou zijn. Maar je be bent jong, erg sportief en wilt e<r hard voor werken.** Fout Rob Villerius stopt plotseling, tilt zijn bril een stukje op en doet een bekentenis. „Ik heb gefaald, het is mislukt. Dat is mijn grootste gewetenswroeging op het moment. Ik vind dat ik het fout heb gedaan, waar de fout ligt weet ik niet." Maitre Abrahams, die zich geheel heeft teruggetrokken, weet het wel. Hij zou later in zijn bejaar denwoning in Voorhout opmer ken: „Rob heeft het goede voor beeld van mij verwaarloosd. Hij heeft de mensen verkeerd opge vangen. Ik betreur het, dat het zo is gelopen. Ik heb altijd een goede naam gehad, ook in het buitenland, die is nu verdwe nen." Rob Villerius: „Ik had geen keuze, of doorgaan en de I zaak langzaam laten dood- bloeien, of stoppen waardoor de naam van Abrahams een stukje i historie bleef." Uiteindelijk was er voor de 26-jarige schermle- raar maar een beslissing moge lijk. „Toen het pand aan de Ar chimedesstraat verkocht was ben ik erbij moeten gaan wer ken om uit de schulden te ko men. Het geen wel inhield, dat ik alle mensen in de avonduren moest trainen. Daardoor kregen ze ook onvoldoende aandacht, ook voor mij weinig bevredi- In het regenachtige weer maakt schermer Villerius met zijn parapluie dn beweging, die hij in de sport- gend. Ik streef naar een trai- zaal zoveel maakt. ning die mogelijkheden geeft om de top te halen". Ondanks het feit, dat zaal Abra hams nog maar tachtig (vroe ger 125 leerlingen had. moest Rob Villerius zijn besluit om te stoppen neonen in een bloeipe riode. In Overbosch werd on langs met o.a. Matty Villerius en George Treffers- de nationa le titel degenequipe veroverd. Een kampioenschap, waaraan vooral de schermleraar voldoe ning beleeft. „Dat is het be wijs", merkt Villerius aarzelend op, „dat er geloof ik, wel moge lijkheden in mij zaten als le raar. De successen waren aan wezig, de financiën niet. Het is erg triest om dan te moeten stoppen." Weer drukte hij een sigaret uit. „Ik heb het ver schrikkelijk moeilijk gehad, maar nu durf ik echt wel te stel len, dat ik de juiste beslissing heb genomen." Op 7 september gaf Rob Villerlus zijn laatste les voor zaal Abra- Villerlus jammerlijk afscheid van zaal Abrahams. hams. De financiële nood ver plichtte hem, hij is getrouwd en heeft twee kinderen, een schrif telijke studie HAVO te begin nen, die weer meer tijd opeiste. De enige Nederlandse full-time leraar had leren aanvaarden, dat er geen brood zat in scher men. „Ik heb een half jaar ge zocht naar mogelijkheden om toch produktief les te geven. Door tijdgebrek werd de kwali teit toch steeds minder. Toen heb ik gezegd: Dat wil ik niet." Zaal Abrahams is opgeheven - over het voortbestaan van de vereniging wordt 11 oktober op de algemene ledenvergadering een besluit genomen - en Rob Villerius zwoegt nog steeds om uit de schulden te komen. Hij is gecapituleerd, maar zijn ideaal blijft bestaan. „Ik zal echt wei les blijven geven, want zonder kan ik niet. Dan maar een paar jaar als amateur. „En: „Met schermen zal ik in ieder geval doorgaan. Hoe is nog ee" vraag, maar we proberen met de top bij elkaar te blijven". Rob Villerius heeft gefaald en ge leerd. Hij blijft rekening houden met een professionele toekomst. „Wat dat betreft blijf Ik optir mlstisch. Ik geloof, dat ik het niet meer alleen zou doen. Als ik echter de kans krijg om te rug te keren als professional, dan doe ik het beslist. Het blijft mijn Ideaal". KEES KOOMAN EREDIVISIE FC Utrecht—Haarlem PSV—AZ'67 Ajax—Feyenoord MW—NAC De Graafschap—FC Twente Sparta—NEC (22/9) Telstar—FC Amsterdam FC Den Haag—FC Groningen Go Ahead Eagles—Roda JC EERSTE DIVISIE PEC Zwolle—SW VeendamFC VVV VitesseDen Bosch Heracles—SC Amersfoort SC Cambuur—Fortuna SC Willem IIHeerenveen ExcelsiorWageningen - Volendam—De Volewijckers Fortuna VI.—Helmond Sport FC Dordrecht—Eindhoven De wedstrijden, aangeduid met een komen voor op het totoformulier. 4 Reneigenaar Dekelver begrijpt dat hij gestraft wordt maar vindt de strafmaat buiten ale proporties. gebeurde uit. Nadien heeft de voorzitter van de ren- eigenaren de heer Dekelver slechts het advies ge geven zijn functies van vice-praeses van deuren-ei genaren neer te leggen. „Dat heb ik geweigerd", zegt de heer Dekelver. „Pas als de vergadering mes niet meer nodig heeft stap ik op. Dat standpunt hul dig ik echt niet omdat ik om een baantje verlegen zit maar omdat ik het ais mijn plicht beschouw voor iets, waarvoor ik gekozen ben, zorg te dragen. Ik wil proberen misstanden en die zijn er veel de wereld uit te helpen". Tragiek De tragiek van het lot wil dat de heer Dekelver ook het middelpunt vormt bij een van de meest recente excessen. Het nu al fameus geworden stokje van jockey Henk van der Kraats, werd zondag 9 septem ber 6.9 centimeter te lang bevonden door het die dag dienst doende rencomité. Aanleiding genoeg om Fieldmaster te deklasseren in het door hem gewon nen criterium voor tweejarige volbloeds. Terwijl de heer Dekelver het reglement erbij pakt leest hij de daarvoor geldende bepalingen hardop voor. Alle artikelen hebben betrekking op maatrege len, die voor leerlingen zijn afgevaardigd. „Ik hoef niemand me te vertellen dat Henk van der Kraats geen leerling maar een jockey met meer dan vijf honderd triomfen op zijn naam is. Hij heeft nooit anders dan met dat stokje gereden". Leertje De heer Dekelver wil de beslissing van het rencomité gaan aanvechten op grond van het feit, dat regle mentair het stokje van een jockey weliswaar slechts veertig centimeter mag zijn, maar er Is nergens vastgelegd of dat leertje wat er meestal nog aan zit bij het meten ook meegeteld moet worden. „Ik ga tegen deze kwestie bij het NDR in beroep en als ik geen gelijk krijg dan maak Ik er ook een civiel rechterlijke zaak van". Wat hij zich nu afvraagt is of deze kleinigheden niet tijdiger gesignaleerd moeten worden. „Het rencomi té staat wel heel gewichtig bij de paddock. En kijkt dan naar futiliteiten als te lang haar of gepoetste schoenen. Maar zou het ook niet tot de taak van deze mensen moeten behoren om zaken als stokjes en dergelijke, waar later dan zoveel ophef over ge maakt wordt, te controleren". Reneigenaar Dekelver is voorzichtig met zijn kritiek. Hij wil geen moment de indruk wekken rancuneus of emotioneel te zijn. Daarvoor heeft hij nu genoeg leergeld betaald. HANS DE BRUYN nissen in deze wereld en als het vonnis gepubliceerd zou worden kan ik er ook zakelijk nadeel van onder vinden. Dat zou voor mij nog erger zijn dan de hele geschiedenis, die zich al afgespeeld heeft". Eenvoudig Toen de heer Dekelver voor de strafcommissie moest verschijnen, had hij geen advocaat bij zich. In te genstelling tot Wim van Dijk. „Ach, de zaak lag in mijn ogen zo eenvoudig, dat ik hem niet nodig dacht te hebben. Er zou wel een tac tische oplossing gevonden worden. Die indruk had ik ook nog, toen ik bij de commissie wegging. Er be stond begrip voor de situatie, dacht ik. De straf gaf anders aan. Daar laat ik het echter niet bij zitten. Als er ook na mijn protest geen verandering van straf komt ga ik via een advocaat een aanklacht bij de burgerrechter wegens smaad indienen", zegt de beschuldigde. Zover is het nog niet. Het bezwaarschrift is nog pas enkele dagen in het bezit van de Nederlandse draf- en rensport. Een schorsing wordt dan meestal for meel opgeschort tot er weer een vergadering wordt gehouden en dat is vaak zo'n veertien dagen later pas. Deze mogelijke wachttijd wil de heer Dekelver niet benutten om zich toch op Duindigt te laten zien. „Ik wil voor alles de zaak niet erger maken dan ie al is. Daarom blijf ik liever even weg van Duindigt. Dan kunnen de emoties wat tot bedaren komen". Maar de hele zaak zit de heer Dekelver wel hoog. Vooral door wat er allemaal om te doen ls. Tijdens het betreurde incident was ook de gevolmachtigde van het bestuur, de heer J. Savelkoers aanwezig. Deze heeft geen enkele poging ondernomen de emo ties te sussen maar bracht later wel rapport van het VOORBURG - "Ik moet gestraft worden", legt reneigenaar Dekelver (bezitter van Fieldmaster en Melisse) berustend uit. "Daar hoor je mij niet tegen protesteren. Maar de strafmaat is buiten proporties". Dit antwoordt de bijna 40 jaar op de koersbaan ko mende en nog nooit gestrafte Voorburger op een kwestie, waar heel Duindigt momenteel de mond vol van heeft. Hij raakte woensdagavond 5 september in het restaurant van de Wassenaarse baan - buiten zijn schuld - betrokken bij een onenigheid, waarbij trainer Wim van Dijk beledigend werd tegenover de dochter van Dekelver. Dat mondde uit in een explo sieve situatie, die echter nog tijdig gesust kon wor den. De stichting Nederlandse draf- en rensport heeft hem daarna ter verantwoording geroepen en hem ingaande 17 september voor drie maanden de toegang tot Duindigt ontzegd. Twee maanden daar van zijn voorwaardelijk met een proeftijd van een Mensen, die bij het incident aanwezig waren, spreken er schande van en tonen begrip voor de reactie van de heer Dekelver. Zij vinden het daarna ingediende protest tegen de straf volkomen te billijken. „Ik heb al gezegd, dat ik me heb laten gaan, te emotioneel heb gereageerd. Een lichte straf kan ik daarvoor aanvaarden. Maar deze niet. Ik heb nogal wat ken

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11