ZELFGENEZING gemakkelij k maar gevaarlijk Steeds meer buitenlanders lusten typisch Nederlands drop )73 (RIJDAG 21 SEPTEMBER 1973 crecht ,.Het zichzelf „gene zen' door medicijnen die vrij in de handel zijn (dus niet op re cept van een arts) heeft bij ons voet aan land gezet. En waar om niet als het gaat om een hoofdpijntje of een opkomend griepje? Dan ren je niet direkt naar de huisarts. Maar wip je b.j dc drogist binnen. Die voor alle kieine ongemakken een per- fekt werkend middel heeft. Van de farmaceutische industrie." :taat het te lezen in een adver tentie van de Stichting voor lichtingscentrum Farmaceuti sche Industrie. ivintig procent van alle kwaal- tjesverhelpers worden gekocht bij de drogist. Wij slikken per jaar voor 175 miljoen gulden welzijnspilletjes. Drie van zier lichamelijke klachten behandelen wij zelf. ,,En waar- niet?" vraagt de farmaceu tische industrie zich af. De heer I. Ponfoort, directeur van jgenoemd voorlichtingscentrum zegt hiervan! Telkens wanneer we bij de dro gist een pijnstiller kopen, een hoestdrank of een tabletje om de spijsvertering te bevorderen, nemen we de behandeling van een lichamelijke klacht in eigen ibanden. Het is een aanvaard onderdeel van ons modern leef patroon geworden om voor de kleine storingen in bet mense lijk organisme niet onmiddellijk r.aar de dokter te lopen. We jrealiseren ons nauwelijks meer [dat deze zelfmedicatie enerzijds |het risico van fen foute beoor deling van een aandoening met zich meebrengt en anderzijds enorme besparing voor de openbare gezondheidszorg bete kent." ilechts een op de vier lichamelij ke klachten wordt aan een arts •oorgelegd, drie van de vier be handelen we zelf, of worden simpelweg door ons genegeerd omdat we op het herstellend vermogen van ons organisme vertrouwen na een veel te zwa- maaltijd, na een glaasje dat eigenlijk niet meer hadden ---eten nemen, of na een al te Iware lichamelijke inspanning. De zelfmedicatie, het op eigen gezag behandelen van een aan doening met behulp van een ge neesmiddel dat in de vrije ver koop is, vertegenwoordigt een onmisbaar stuk eigen risico" in 1 de gezondheidszorg." je vroegere Westduitse bondskan selier dr. Ludwig Erhard heeft tijdens een vergadering van de weieldfederatie van fabrikanten van zelfmedicatie geneesmid- delen eens becijferd, dat de kos- jttn van de gezondheidszorg in zijn land met anderhalf miljard gulden omhoog zouden gaan i wanneer het publiek geen zelf medicatie- geneesmiddelen meer zonder recept zou mogen kopen. De tweehonderdmiljoen gulden die wij Nederlanders sa men jaarlijks besteden aan deze geneesmiddelen betekenen dan ook een wezenlijke besparing in de sector van de medische bij stand. Wanneer wij ons in Ne derland op het ogenblik terecht ernstige zorgen maken over de onrustbarende toeneming van de kosten van de openbare 'ge zondheidszorg, dan moeten wij A. H. Ponfoort: zelf-genezing groot stuk eigen risico in gezondheids- er niet aan denken wat er extra bekostigd zou moeten worden warneer voor het verkrijgen van ieder geneesmiddel hoe eenvoudig ook de dokter zou moeten worden ingeschakeld. Er zit reeds een groot stuk ei gen risico in onze gezondheids zorg: de zelfmedicatie." Maar eer. geneesmiddel wordt, in- d;en verkeerd toegepast, een do delijk geneesmiddel. Wat simpe le aspirientjes te veel en 't is gebeurd. De drogist die zo grif levensgevaarlijke pilletjes ver koopt laadt een huiveringwek kende verantwoordelijkheid op zijn schouders. De heer Ponfoort: „Doordat het grootste deel van de verkoop van zelfmedicatiegeneesmidde len ir. hun winkels geschiedt, nemen zij bij de aflevering daarvan automatisch een stuk verantwoordelijkheid op zich voor hetgeen de consument in hander. wordt gegeven. Die ver antwoordelijkheid ligt immers bij een geneesmiddel anders dan bij een simpel gebruiksvoor werp. Een geneesmiddel hoe lang gedoseerd het ook moge zijn bevat een werkzaam be- slanddeel of vaak zelfs meerde re werkzame bestanddelen. Bij onverantwoord gebruik, bij het innemen van te grote hoeveelhe den, bij misbruik dus, is ook een zelfmedicatie geneesmid del potentieel gevaarlijk. Niet iedereen realiseert zich dit risi co waarop telkens en telkens weer dient te worden gewezen. Ook door de drogist." „Het is dan ook van het grootste belang dat de drogist een vol doende hoeveelheid kennis bezit cm zijn klanten over de zelfme dicatie-geneesmiddelen in te lichten en te adviseren. Niet in de vorm van een pseudo dokters- advies, maar op het vlak van objectieve informatie over de werking, het effect van de mid delen die hij verkoopt. De bij sluiters die de fabrikanten van geneesmiddelen krachtens de wet in de verpakking dienen te doen, worden er bij zelfmedica tiegeneesmiddelen niet uitge haald. Gelukkig niet, want deze bijsluiters bevatten alle van be lang zijnde gegevens over die geneesmiddelen. Drogist en ge bruiker zouden het meer dan momenteel het geval is tot een vaste gewoonte moeten maken om deze bijsluiters aandachtig dooi te lezen. Daar moet dan direct aan worden toegevoegd dat de farmaceutische industrie meer dan tot dusverre attent moet zijn op het gebruik van voor de leek begrijpelijke taal in deze voor patiënten bedoelde bijsluiters. Het gebeurt nog te vaak dat ook met een verkla rend handwoordenboek van de Nederlandse taal ernaast zo'n bijsluiter een moeilijk te verte ren stukje proza blijft." „•Tu'st omdat het hier zelfmedica tie betreft en de gebruikervan deze geneesmiddelen doorgaans hierover geen dokter raad pleegt, is het noodzakelijk dat de klant in het volste vertrou wen over die middelen vragen aan de drogist kan stellen. Tot de essentiële onderdelen van hetgeen de drogist zich via zijn opleiding over de omgang met zelfmedicatie geneesmiddelen eigen moet maken, behoort stel lig ook de bereidheid zijn klan ten te attenderen op de voor zichtigheid die bij het gebruik van ieder geneesmiddel vereist is en op het risico dat aan lang durig en overmatig gebruik daarvan verbonden kan zijn." Er zijn veel risico's, wat professor Dr. A. Querido, hoogleraar in de Sociale geneeskunde, enkele jaren geleden op een vergade ring in Den Haag deed zeggen: „Zuiver medisch gesproken her bergt de zelfmedicatie zoveel gevaar, dat deze zonder meer verworpen zou moeten worden. Deze gevaren liggen voor het grijpen, zij zijn evident. Iedere klacht, ieder symptoon, kan het teken zijn van een ernstige ziek te, waarbij verzuim gevaar op levert. Hoesten kan long-t.b. be tekenen, maagklachten kunnen wijzen op een maagzweer of carcinoom, pijnen in de rug kunnen de eerste symptonen zijn van ernstige ziekten, zoals aandoeningen van de wervelko lom of van het centraal zenuw stelsel. Bovendien kan zelfmedi- gevallen geen problemen ople- catie grote moeilijkheden ople veren bij een later plaatshebben geneeskundig onderzoek, omdat het ziektebeeld door de gebruik te geneesmiddelen onduidelijk wordt ofwel omdat nieuwe symptonen door die middelen zelf kunnen zijn veroorzaakt. Zuiver theoretisch kan de con clusie niet anders luiden dan dat zelfmedicatie verworpen moet worden en dat voor iedere klucht een arts worden geraad pleegd In de praktijk blijkt echter de zelf medicatie een gunstige uitwer king te hebben. Het blijkt vol gens professor Querido, nauwe lijks waar te zijn dat zelfmedi catie treedt in plaats van het bezoek aan de arts. Integendeel, de groep die het meest intens de zelfmedicatie beoefent is de zelfde groep die frequent de arts consulteert. In de meeste gevallen is de zelfmedicatie complementair en niet concur rerend ten opzichte van de me dische zorg. De medicijnkastjes puilen bij ve len uit van pilletjes, poeiertjes, smeerseltjes. Middelen waar mee vaak onkundig wordt om gesprongen. Daarom hier nog een aantal vuistregels. Houdt u eraan en u zit in de veilige hoek: bij het gebruik van geneesmid delen moet men meer dan nor male voorzichtigheid in acht ne men, omdat in het lichaam het effect van de werkzame stoffen die de geneesmiddelen bevatten kan verschillen (vooral ook naar de hoeveelheid die men ge bruikt). b:j eenvoudige verpakte ge neesmiddelen, die u in de dro gisterij kunt krijgen, zit een bij gesloten folder, waarin staat aangegeven waarvoor zij ge schikt zijn en waarin ook wordt gewaarschuwd wat u er even tueel niet mee moet doen. Houd u altijd goed aan wat daarbij vermeld staat. Als bij een klacht het gebruik van een be paald geneesmiddel na een week nog niet geholpen heeft, raadpleeg dan de huisarts. Als een geneesmiddel niet helpt, probeer dan niet op eigen houtje een ander middel, maar raad pleeg uw huisarts, r.eem niet zonder advies tege- jonge kinderen mogen alleen die geneesmiddelen gebruiken, waarbij op de verpakking of in de bijsluiter vermeld staat, dat zij speciaal of tevens voor kin deren bestemd zijn, u weet dat het gebruik van ge neesmiddelen dat in normale drogist raadplegen. Ga nooit vert, bij vrouwen in verwach- ven. Zwangere vrouwen moeten daarom extra voorzichtig zijn met het gebruik van geneesmid delen, vooral in de eerste drie t'ng tóch complicaties kan ge- maanden. Eerst de huisarts raadplegen. Medicijnen zijn taboe lijkertijd twee verschillende ge neesmiddelen voor diverse klachten in. Sommige genees- nvddelen „verdragen" elkaar riet er. u zou er de dupe van werden. Het bewaren van geneesmidde len vereist heel wat meer voor zorgen dan van andere produk- tcn. Berg ze op in een donkere kast, op een koele en droge plaats. De badkamer of de dou checel is niet de geschikte plaats voor uw medicijnkast. Zorg er vooral voor, dat kinde ren nooit aan die medicijnkast kunnen komen en nooit in een onbewaakt ogenblik een buisje cf een flesje te pakken kunnen krijgen. bewaar geneesmiddelen niet langer dan op de verpakking is aangegeven. Is de vervaldatum niet aangegeven, dan niet lan ger dan een jaar. De aankoop datum kunt u op de verpakking noteren. Ter voorkoming van vergissingen kunnen geneesmiddelen het bes te bewaard worden in de ver pakking waarin u ze gekregen hebt Hoe moet u overgebleven genees- midaelen opuimen? Niet in de vuilnisbak of met de „rest van de rommel". Spoel ze weg door het toilet. Bij twijfel over de houdbaarheid van een eenvou dig middel moet u apotheker of zelf „dokter spelen" door een J, geneesmiddel, dat u op voor- 4 schrift van uw arts of in de apotheek gekregen hebt, aan 3 anderen aan te raden. Ook bij een eenvoudig geneesmiddel, 3 dat u bij uw drogist kunt krij- gen, kunt u het beste deze regel in acht nemen. Er zijn geneesmiddelen, die ge vaar kunnen opleveren als u z«* geruikt terwijl u aan het ver-2 keer moet deelnemen, bijvoor-* beeld bij autorijden. Lees daar-* om steeds de gebruiksaanwij-2 zing of vraag ernaar bij de apo-* theek of drogist. 1 Het gebruik van alcohol samen" inet het gebruik van sommigej took eenvoudige) geneesmidde-2 len kan onverwachte schadelijke^ gevolgen hebben. Daarom in het- algemeen: geen geneesmiddelen^ en alcohol samen gebruiken ten-" zij anders is aangegeven. Koop uw geneesmiddelen niet* .zonder meer., Vraag steeds" het advies van uw apotheker of. diogist. Een geneesmiddel is geen „snoep-* je". De fabrikant heeft het ge-* maakt met grote zorg en met- inachtneming van strenge over-* heidEVOorschrlften. U kunt daar— op vertrouwen, maar u mag er£ niet mee „spelen". Denk erom" dat het om uw gezondheid gaat- GBRARD KRONEi De heer L. J. Gillet sr (72), oprichter van Gilda Drop- en Suikerwerkfabrieken B.V. te Rotterdam aan de Rechter Rottekade. Links de heren W. S. Davids Van een onzer verslaggevers Eigenlijk is het maar een vreemde zaak, met de drop. Behalve suiker wordt geen enkel bestanddeel van ons beminde zwarte goedje in ons land geproduceerd, maar toch is Nederland het grootste dropproducerende land ter wereld. Wij Nederlanders eten met z'n allen zo'n vijftien miljoen kilo drop per jaar, meer dan een kilo „per mond". Daarnaast exporteren de dropfabrikanten nog 2,5 miljoen kilo per jaar. Die drop gaat voorname lijk naar Nederlandse emigranten die zo af en toe nog eens een Nederlandse smaak in de mond willen hebben. Maar opvallend is toch ook, dat steeds meer Duitsers en Scandinaviërs trek krijgen in wat voorheen als „black stuff" of (in Duitsland) „berendrek" betiteld werd. Waarom nou juist die Nederlanders zo aan drop ver knocht zijn zal wel duister blijven. Misschien heeft de zoute drop te maken met de verbondenheid van de Ne derlanders met de zee. Ook de „uitvinder" van drop is onbekend. Misschien was het een experimenterende, pruimende zeci m, d e wat zoethout bij zijn pruim deed en mogelijk een beetje teveel van het goede. Het kan best zijn dat die kombinatie tot een zeer primitieve vorm van drop geleid heeft. De kombinatie zoethout-ta bak wordt nog steeds toegepast: bij de produktie van Amerikaanse sigaretten, om het gewenste aroma te krij gen. Blokdrop of ingedikt zoethoutextract is al heel lang be kend bij de oosterlingen. Het wordt al vermeld in een demotische papyrus uit de tweede eeuw voor Christus en in de geschriften van de Griekse geneesheer Hippo crates. De filosoof Theophratus noemt blokdrop „de zoete Scytische wortel" naar het steppenvolk de Scyten die het met een mengsel van blokdrop en gesmolten kaas in de mond twaalf dagen zonder water konden uit houden. Een geschrift in het Sanskriet schrijft blok drop toe aan god Brahma, zijnde een soort levens elixer. Een van de eerste Nederlandse schrijvers, Jacob van Maerlant, noemt in de dertiende eeuw zoethout een goed medicijn tegen „droghe borst". Zoethoutwortels werden al in het graf van Tut-Ank-Amon gevonden. Na poleon, zo zegt men, gebruikte drop tegen zijn maag kwaal. „Drop of dronder", zou hij geroepen kunnen hebben. Hij had altijd een zakje drop onder zijn kle ding. Misschien dat hij daarom altijd wordt afgebeeld met een hand in zijn jas: hij kon niet van de drop af- blijven Een van de grootste dropfabrikanten in Nederland is Gilda in Rotterdam, de onderneming die dezer dagen vijftig jaar bestaat en die in de twintiger jaren bekend werd met „Verpleegstersdrop", naar een recept van de nu 72-jarige oprichter, de heer L. J. Gillet sr. De ge schiedenis van Gilda is het typische succesverhaal vai£; iemand die heel klein begonnen is. De heer Gillet begon als 11-jarige jongen als bijverdien- ste In de bakkerij van zijn vader toffees te maken.j Toen in 1914 door de oorlog de toffee-import uit Enge— land stil kwam te liggen, kwam er een markt vrij. Er* werden toffees verkocht aan snoepwinkeltjes (het inpak ken gebeurde thuis in de keuken) en al spoedig gingeiC de zaken zo goed dat vriend W.S. Davids als verkoper; mee ging doen en met de toffees de boer op ging. Irw 1923 werd officieel de gezamenlijke onderneming ge£ start. - In 1928 kwam men via de keuken, een sousterrain, èn êen pakhuis terecht in enkele panden in de Korenaar-J straat en de naam van de onderneming werd: The" Royal Caramel and Toffee Works Gillet and Davids" De heer Gillet„Dat klonk geweldig en gaf; cachet aan de zaak". Er waren toen al 80 werknemers, en de produktie bedroeg 25 tot 30.000 kilo per weck. Ir£ 1954 was dat 80,000 kilo per Week. De naam luidde toen- inmiddels Gilda, afkorting van Gillet en Davids. In 195^ werd verhuisd naar het huidige fabriek; pand in de Spaanse Polder. Gilda telt nu 200 personeelsleden en 40 procent van de produktie (80 produktcn) is bestemd voor export. Behalve naar de EEG-Ianden worden de Gilda-drop en snoep uitgevoerd naar onder meer Austra lië, Midden-Oosten, Verenigde Staten, China en Japan. i

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7