Big Ferry Meynderts van Big Ferro tevreden naar huis £cldócSouocmt KNOV-VOORZITTER NIET TE SPREKEN OVER INFLATIE-BELEID Nederland levert sultan pasklare luchthaven DUIZENDEN NEDERLANDSE SOLDATEN DWONGEN RESPECT AF Compromis handjes verworpen Creaties van Pahlo Vrouwen worden getraind in politieke kennis en debat lift mm ONDERDAG 20 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 NNOVER Prins Bernhard is gisteren aanwezig geweest bij de lAVO-manoeuvres „Big Ferro", op de Lueneburgerheide in de yestduitse deelstaat Nedersaksen. Een' fnuziekkorps van het West- uitse leger speelde een mars toen op de een na laatste dag van de efeningen een hefschroefvliegtulg met de prins aan boord landde op legerplaats Ostenholz bij Fallingbostel. oe gaat het," vroeg de prins aan de bevelhebbers, toen hij in gene- lalsuniform met snelle tred langs officieren, soldaten en verbaasd ijkende kokkinnen naar het informatiecentrum liep, waar hij zich de stand van zaken bij de manoeuvres liet inlichten. de onvermijdelijke pijp in de lond. Een soldaat zei: „Prins ernhard rookt reeds de vredes- ijp", vloog de prins vervolgens i-er de oefengebieden tussen annover, Bremen, Hamburg en ueneburg van de ene eenheid aar de andere. program liet hem overigens oor gesprekken met militai- tot het slot van de oefenin- van vandaag slechts weinig jd. Bovendien beslaat het ge- ed waarop 24.000 Nederlandse 16.500 Duitse, Belgische en merikaanse soldaten de werke- jkheid nabootsen ongeveer 1,4 iln. ha. De prins had slechts :ii kort commentaar: „Ik ben ivreden". ïalve de prins, die ook van- aag zou blijven toonde ook de vader" en leider van de oefe ngen zich tevreden. Generaal errv E. Meijnderts in de andeling „Big Ferry" ge- loemd verklaarde, dat echts betrekkelijk weinig scha de terreinen was opt- aan. Het voor het herstel van schade geraamde bedrag 1,2 min. gulden zou ver- loedelijk te veel zijn. Ferro", de grootiste maneu- res die de Nederlanders ooit eorganiseerd hebben, heeft verigens een bedrag van 4,5 iln gulden gevergd. Alleen al Nederlandse strijdkrachten hebben 290 ton benzine en 120 ton dieselolie verbruikt. Volgens generaal Meijnderts heeft het succes van de manoeuvres niet slechts zijn weerslag gevon den in de oefeningen zelf maar bovendien in de intensievering van de contacten tussen jonge mensen en met de Duitse bevol king. De jongens in het veld en in de achterhoedegroepen zoals de verzorgingstroepen en de staf- eenheden spraken voortdurend hun verbazing uit over de hou ding van de Duitse, veelal boe renbevolking. Het kost de troe pen weinig of geen moeite om een schuilplaats of een voorlo pig onderkomen te vinden in scholen, schuren, café's of boe renerven. Het verhaal van een van de 200 ingezette militaire scheidsrech ters, die vertelde dat boeren in de buurt van Munster hun stuk je weiland verdedigden met een geweer, behoort duidelijk tot de uitzonderingen. Herr Schleding, redacteur van het in het cen trum van het Big Ferro-gebied verschijnende dagblad Waldor- fer Zeilung, drukt de tolerantie van de medeburgers ais volgt uit: „Ja we zijn zeer liberaal. De mensen zijn het gewend, ze weten sinds jaar en dag nu een maal dat het een oefengebied is en ze storen zich verder ner gens aan. Natuurlijk, als er Bij het bezoeken van enige onderdelen te velde diende prins Bernhard enige hindernissen te nemen. moedwillige schade ontstaat er geren ze zich. Het zou te gek zijn als ze het niet deden. Maar schade die door een oefening nu eenmaal niet te vermijden is, wordt zonder meer geaccep teerd. De bevolking weet boven dien dat deze schade altijd wordt vergoed. De aanwezigheid van de militairen en niet alleen door de oefeningen maar veed- eer door de legerplaatsen werkt natuurliik stimulerend op de plaatselijke economie". Tot zover herr Schleding. Vandaag is de vlag eindelijk ge streken. Veertien dagen lang in modder en regen, in weer en wind, hebben duizenden Neder landse mannen een groot aantal speciaal voor die paar weken opgeroepen „oorlogje gespeeld". Tot ze er letterlijk de balen van hadden. De wapens zitten weer in het vet en morgen zullen die mannen, weer thuis overal in Nederland, hun sterke verhalen wel kwijt kunnen. Eèn ding is zeker: vertegenwoor digers van de V.V.D.M. hebben links en rechts heel wat klach ten genoteerd van hun dienst plichtige leden. Maar zij zullen tegelijk aan hun bestuur kunnen (en trouwens moeten) rapporte ren, dat onder leiding vap gene raal Meijnderts (daar in Duits land al snel genoemd „big Ferry") iedereen gelijkgesteld was van de jongste soldaat tot de hoogste generaal. Dezelfde hap eten, dezelfde modder en hetzelfde vuil, dezelfde door waakte nachten, hetzelfde glas bier en zelfs dezelfde uitbran ders als dat nodig was. Generaal Meijnderts zelf heeft daarvan opgekeken, toen men hem dit als een compliment toe voegde. Hij zei niet veel, maar je hoorde hem denken: „Wat hadden jullie dan anders ver wacht. Dat de sterren en balken niets met een vuile oorlog te maken zouden hebben??? Ver geet dat maarZo is dan Big Ferry, commandant van wijlen Big Ferro. Watergate-zaak WASHINGTON - President Nixons advocaten hebben giste ren het compromis verworpen, aangeboden door het Ameri kaanse hof van beroep in ver band met de juridische strijd over de bandjes van geheime gesprekken in het Witte Huis over de Watergate-affaire. Zij lieten het hof schriftelijk we ien dat Nixor. niet van plan is de bandjes te overhandigen aan Archibald Cox, de speciale aan klager in deze zaak. Het hof had de vorige week bij wijze van compromis voorgesteld Cox en Nixons advocaten te laten luisteren naar de bandjes en sa men uit te maken welke gedeel ten noodzakelijk zijn voor het onderzoek naar het Watergate- schandaai. Lijstverbinding mogelijk hij Statenverkiezing DEN HAAG (ANP) - Bij de ver- kiezingen van Provinciale Sta ten, volgend jaar woensdag 27 maart, zal verbinding van kan didatenlijsten binnen eenzelfde kieskring mogelijk zijn. Minis ter De Gaay Fortman van Bin nenlandse Zaken heeft gisteren meegedeeld, dat binnenkort de voorschriften hiervoor worden vastgesteld. Ten lijde van het kabinet-Biesheu vel behandelde de Tweede Ka mer een regeringsvoorstel om lijstverbinding per kieskring mogelijk te maken bij Tweede- Kamerverkiezingen. Door mid del \an een amendement breid de de Kamer de mogelijkheid uit. omdat zij de verbinding ook bij Statenverkiezingen wenselijk achtte. Omdat momenteel de politieke parUjen de eerste voorbereidin gen treffen yoor de kandidaat stelling voor de statenverkiezin gen en er nog geen beslissing genomen was over dc mogelijk heid van lijstverbinding. infor meerden de drie christen-demo cratische fractievoorzitters naar de stand van zaken. bevecht voor leven van zesling NVER (AP) Een team art- !n en verpleegsters vocht ■oensdag om de longziekte on er controle te krijgen die de fvenskansen van drie der over- tbleven vijf Stanek-zesling be- reigt- Het kleinste van de zes raderen, een meisje, overleed insdagnacht aan dezelfde ziek- ken van het Colorado General (ospital verklaarden dat de toe- land van Catherine, het over- pbleven meisje, te wensen .Verlaat maar langzaam vooruit Jaat nu zij voor 100 procent fieuw bloed heeft gekregen. Sen van haar broertjes, Na- Jian, maakt het ook niet al te jest, het eveneens met adem- plingsmoeilijkheden kampende tngetje heeft echter slechts een jedeeltelijke bloedtransfusie ge- Geen pakjes oter kleiner an 10 gram V' HAAG (ANP) Het Pro- ïktschap voor de Zuivel wil, it het voortaan in ons land Tboden zal zijn pakjes room- loter van minder dan tien gram lp de markt te brengen, pgelijke verpakkingen mogen Vel naar het buitenland worden fitgevoerd. Het gaat er hier vooral om de import van pakjes pleiner dan tien gram uit België >top te zetten. el bestaat de kans dat de minis- ler van Landbouw een dergelij ke verordening niet zal goed keuren, omdat deze maatregel piisschien als handelsbelemme- fir.g gezien zal worden. In een show die aanstaande dinsdag in hotel Hiltor. te Rotter dam wordt gehouden, zal modeontwerper Pablo zijn nieuwste modellen tonen in Spaans-Hollandse stijl. Door-en-door Hol lands is de entourage rond Pablo's show. Met impos'ant vlag vertoon wil hij herinneren aan het regeringsjubileum van ko ningin Juliana. De kleuren van de Nederlandse vlag zijn ge drapeerd rond het pobium en één van zin creaties heet Oran je vlag: een lange japon waarin naast onze nationale drie kleur voornamelijk oranje is verwerkt. Door-en-door Spaans zijn echter zijn creaties als Carmen (geinspireerd op de dracht van zigeunerinnen). De modekleur appelgroen ont breekt niet in zijn collectie. In het tuniek dat u op de foto ziet afgebeeld, is het jasje in deze kleur groen die bovendien met grijs en wit in de pantalon terugkomt. Ook de mode sensatie zal in deze show niet ontbreken. Onder de naam Tango presenteert hij een dames- smoking. Onder de naam is voor de draagster als voor de toeschouwster. (Van onze parlementaire redactie) IN HAAG Een vijftal vrouwenverenigingen start volgende maand met twee cursussen, die ertoe moeten leiden dat haar 00.000 leder, meer inzicht krijgen in de staatsinrichting en meer "aardigheid krijgen in het debat. Aldus hopen de verenigingen te •ereiken dat naast vergroting van de algemene politieke belangstel de vrouwen bij de verkiezingen voor provinciale staten en ge meenteraden, in 1974, zich actief zullen betonen. worden al langer pogingen ge- laan om de vrouwen meer in Ie politiek te betrekken. Nederlandse Vereniging voor 'rouwenbelangen nam bijvoor- teeld het initiatief om de vrou wen meer te betrekken bij de wlitiek. Er werd een cursus po- itieke scholing uitgeschreven, waarvan ook de Nederlandss Bond van Plattelandsvrouwen meteen gebruik ging maken. Het initiatief is nu verdiept. Be halve de twee reeds genoemde bonden doen nu ook mee de Ne derlandse Vereniging van Huis de Nederlandse Chris ten Vrouwen bond. de sticsting Katholieke Plattelandsvrouwen en het Katholieke Vrouwengilde. Er zijn twee cursussen uitge schreven, de eerste heet „mee doen", bestaande uit vier lessen waarin de staatsinrichting op eenvoudige wijze wordt ver klaard. Er worden 10.000 deel neemsters verwacht. De tweede cursus heet „politiekescholing", en omvat vijf bijeenkomsten dit bedoeld z;j n als oefening voor het politieke debai. De cursussen worden onder meer gejiouden in Den Haag, Pijnac- ker en Zoetermeer. ROERMOND (ANP) De heer W. Perquin, /andelijk voorzitter van hel Nederlands Katholiek Ondernemersverbond voor het midden- en kleinbedrijf meent dat de regering in haar beleid tegen de inflatie een niet-doel- matige politiek voert en dat dit volgens hem uitermate kort zichtige beleid (cn koste van het midden- en kleinbedrijf ge voerd wordt, „wil er van het midden- en kleinbedrijf nog iets terecht komen, dan zal dit niet van de regering, maar uit sluitend van het parlement moe ten komen." De heer Perquin keerde zich met name tegen de volgens hem on gelijkheid in behandeling van het loon- en het prijsbeleid. De calculatiebeschikking had als doelstelling de winsten voor het komende jaar op de nul-lijn te plaatsen. Het staat nu al vast aldus Perquin dat winsten op de min 2-lijn en de reële lonen op de plus 2-lijn zullen komen te liggen. Hier protesteerde hij fel tegen. In het prijsbeleid van de regering zou een „enorm stuk discriminatie" tegen het mid den- en kleinbedrijf schuilen. Als één van de weinige lichtpun ten noemde hij de verbeterde fiscale faciliteiten op het gebied van de werkende gehuwde vrouw in h;t bedrijf van haar man, doch dit was „een var weinige krenten uit een door de regering aangeboden oneetbaar en onverteerbaar broodje." Pleidooi voor harmonie EEN VAN DE MEEST INTRIGERENDE DETAILS bij de papieren lawine van Prinsjesdag levert minister Boersma in zijn begrotings toelichting. De bewindsman van Sociale Zaken waarschuwt de vak beweging tegen verdere polarisatie en hij bepleit op nogal indrin gende wijze meer harmonie, meer overleg bij acties op sociaal-eco nomisch terrein. Vermoedelijk heeft drs. Boersma niet alleen conflicten tussen vakbe weging en ondernemers op het oog: hij vreest kennelijk ook toene mende spanning in de vakbeweging zelf, wanneer vakbonden te machtig en vakcentrales te zwak worden. Maar weinig kopstukken zullen zo goed als de bewindsman van Socia le Zaken kunnen weten, wat de gevolgen zijn van een groeiende po larisatie door en bihnen de vakbeweging. WANNEER HET ZO DOORGAAT als de laatste jaren, verplaatsen de spanningopwekkende inkomensverschillen tussen leden van de vak beweging enerzijds en middengroep met zelfstandigen anderzijds zich naar spanning tussen leden vnn de éne vakbond en leden van de andere. Aanzienlijk betere arbeidsvoorwaarden in bepaalde bedrijfssectoren zonder dat die gerechtvaardigd worden door aanzienlijk zwaardere arbeid of aanzienlijk betere prestaties, zullen een stuwende kracht betekenen in andere bedrijfssectoren, ook al is de economische kracht daar aanzienlijk minder. Een directe aanleiding om in het inflatieproces lonen cn prijzen weer harder achter elkaar aan te laten lopen. Minister Boersma vreest dan ook terecht de gevolgen van voortgaande polarisatie. Maar wat hij eraan doen kan. is een moeilijk vraagstuk. Ergens ligt de oplossing in krachtige pogingen om de „ruimte" op een andere manier te verdelen: de consumptieve aanspraken van werknemers in de ruimte wat verkleinen en meer richten op bezits vormende aanspraken. Anderzijds door een zodanig overheidsbeleid dat een groter deel van de winst van werkelijk florerende onder nemingen ten behoeve van collectieve voorzieningen wordt opgeëist, waardoor de fiscale aanspraken op bedrijven met een kleinere winst meer „reserve-adem" krijgen. OOK EEN VORM VAN WELVAARTSSPREIDING: maar het zou ons niet verwonderen wanneer minister Boersma eraan twijfelt, of de hele vakbeweging buiten het theoretische vlak daarvoor te winnen het bekend worden van de cijfers van het bewuste AVRO-opinie-on- derzoek al in zijn handen zal gaan zitten wrijven. In do eerste plaats is het verloop van het socialistische partijcongres niet in alle opzichten zo geweest als socialistische ministers cn par tijbestuur graag zouden hebben gezien en ten tweede weet niemand of het nieuws in Troonrede en miljardennota voor of tegen de Partij van de Arbeid werkt. Proefbalans AAN DE VOORAVOND VAN PRINSJESDAG werd drs. Den Uyl ver blijd met het bericht dat de populariteit van zijn PvdA blijft stijgen en dat, als er nu verkiezingen werden gehouden, de socialisten op 30,5 proent van de stemmen zouden mogen rekenen. Wel zou de winst voor de V.V.D. nog groter zijn, maar dat deert Den Uyl in feite niet; de liberalen staan met bijna 20 procent nog steeds in zijn schaduw en. als het op tactische voordelen aankomt, is verder ver lies voor de confessionele partijen de Partij van de Arbeid wel een paar winstpunten voor de VVD waard. Niet voor niets ging op het jongste PvdA-congres fractievoorzitter Van Thijn feller in de aanval tegen KVP en ARP dan tegen de libe ralen en de CHU. MAAR DEN UYL IS EEN TE NUCHTER POLITICUS dan dat hij na Het kun best zijn dat sommigen, die zich op een niet-verplichtend mo ment voor de PvdA uitspraken, teleurgesteld zijn in het progressief beleid dat zij van Den Uyl c.s. verwachtten en dat anderen van sommige consequenties van dat beleid geschrokken zijn. Er was eind vorige week slechts sprake van een proefbalans: steek proeven die vlak voor het Kamerdebat en aan het einde van de be grotingsbehandeling gehouden worden, zullen ook geen garantie ge ven, maar in elk geval als tussentijdse temperatuurmeting moer be trouwbaar zijn. Een deel van de 27 ton Nederlandse meubelen voor het sultanaat Oman. Het sprookjesachtige karakter van deze Nederlandse leverantie aan het land-van-duizend-en-een-nacht werd nog onderstreept doordat de KLM de lading vervoerde met de DC-8 „Hans Christiaan Andersen". SCHIPHOL Nederland heeft het sultanaat Oman. gelegen in het zuidoostelijk deel van het Arabisch schiereiland, een lucht geleverd, com pleet met alles-er-op-en-er-aan. Een vracht -DC-8 van de KLM bracht deze week de exclusieve „in boedel" naar Oman: 27.000 kilo interieurver fraaiing. geleverd door de mcubelmahazijnen van Pander in Den Haag. Ze vormen de afslu ting van een stuk Nederlandse creativiteit en vakmanschap in dit land-van-dui zend-en-een-nacht. Bars, balie's. complete restau ra ntuitrustinoen en de gehele outillage voor de diverse wacht- en rustkamers en belastingvrije winkels, compleet met bijbehorende gordijnen en vloerbedekkingen, werden door de lucht ver voerd. Klimaatproblemen zijn opgelost door een speciale behandeling van de verschillende grond stoffen en over een week of vier hopen de „stof feerders" van Pander alles op zijn pl ats te heb ben. Niet alleen de binnenhuisarchitectuur, ook de ontwerpen van gebouwen, startbanen enz. ko men van Nederlandse tekentafels, namelijk van NACO, een Haags ontwerpbureau voor luchtha- F= mist hagel •fa» sneeuw Tjf. onweer 19 temperaturen ■w-w warmtefront f-r kou-front ►windrichting ion luchtdruk in minibaren H hoge-drukgebied L lage-drukgebied verplaatsingsrichting De BiltBoven de oceaan staat een krachtige westelijke stro ming, waarmee storingen in een snel tempo in de richting van West-Europa gestuurd worden. De stormdepressie, die dinsdag middag langs de Nederlandse kust voor windkracht 8 zorgde, trekt inmiddels via Denemarken naar het noorden weg. Tijdens de passage viel vooral in mid den-Nederland plaatselijk vrij veel regen: de vliegvelden Val kenburg cn Deelen meldden 10 millimeter, Schiphol 7. Een nieuwe depressie bereikte gisterochtend al uitdiepend West-Frankrijk. Achter deze de pressie is een flinke rug van hoge luchtdruk aanwezig, die zich over de oceaan naar Ier land uitbreidt. Deze wordt op zijn beurt door een depressie gevolgd, zodat het weer wisselvallig karakter be houdt. Vooruitzichten voor zaterdag. Af en toe regen. Temperaturen meest .boven normaal. Weers vooruitzichten in cijfers. Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 6. M n. temp.: van 11-17 graden. Max. temp.: omstr. 18 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. WEERRAPPORTEN Deeler Kclde Kindhoven Den Helder Uichth. Rtd. Twente Athene Berlijn Helsinki luisbruock Kopenhagen J.uxPinburg Madrid Mulagn l.bew. zw.bew. h.bcw. h.bcw. h bew.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9