„DE KLEINE WERELD" IS DP DE TOEKOMST GEBOUWD BLAUW ZWART BOIJWT AAN VERBETERING VAN ACCOMMODATIE Wat u moet weten UÜSPAflR NAJAARS FEESTEN IN LISSE Minister van Kemenade opende moderne school in Leimuiden hyper- mm DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT streeknieuws LEIMUIDEN „Het gaat niet om een hobby van mij maar om onderwijsvoor zieningen voor uw kinde ren, die een actieve bijdra ge moeten leveren tot een meer leerbare en recht vaardige wereld". Dit zei gistermiddag minister dr. J. A. van Kemenade bij de opening van de nieuwe ba sisschool. „De Kleine We reld" in Leimuiden. De be windsman was speciaal naar deze gemeente geko men omdat de nieuwe school qua opzet helemaal op het onderwijs van de toekomst is afgestemd. Dat betekent, dat de huidige kleuter- en basisschool in elkaar kunnen en zullen op gaan. Om verschillende re denen is het volgens onder- wijsexperts noodzakelijk, dat overal zo snel mogelijk wordt gekomen tot één nieuw soort basisschool voor kinderen van vier to: twaalf jaar. Het program ma van minister Van Ke menade (onderwijs en we tenschappen) is dan ook rond deze ontwikkeling heengebouwd. Het gaat om een gigantisch vernieu wingsproject, waarbijj 15.000 scholen, 69.000 leer krachten en bijna twee miljoen kinderen betrok ken zijn. Belangrijk uitgangspunt van on derwijsvernieuwing in kleuter en basisonderwijs is volgens de minister dat veel kinderen uit verschillende sociale milieus, geen gelijke kans hebben op deelname aan de verschillende vormen van voortgezet- en ho ger onderwijs. Bovendien is ons onderwijs er nog niet voldoende op ingesteld om ook andere kwaliteiten van onze kinderen, zoais creativiteit, evenzeer tot ontwikkeling te brengen. Enkele van de belangrijkste rede nen waarom een begin wordt gemaakt met de samensmelting van het huidige kleuter- en la ger onderwijs zijn volgens mi nister Van Kemenade. Het lager onderwijs is geen eindonderwijs meer en de drempel tussen kleuter en basis staat een conti nue ontwikkeling van het kind in de weg omdat zij uitsluitend bepaald wordt door de kalender leeftijd. Voorts is hij van me ning, dat het huidige systeem niet in voldoende mate tegemoet komt aan de individuele ontwik keling. De bewindsman pleitte ervoor door meer aandacht te besteden aan stagnatie- en uitvalver- schijnselen bij kinderen om onnodige verwijzing naar het buitengewoon onderwijs te voor komen. Hoe de nieuwe basis school er precies uit zal zien moet in de loop van het proces gaan blijken. Er zullen in ieder geval geen klassen meer be staan terwijl ook het zittenblij ven wordt afgeschaft. Ruime aandacht zal worden geschon ken aan de ontwikkeling van andere talenten dan intellectue le en technische. Dr. Van Kemenade deed een be roep op iedereen, die zich met het onderwijs betrokken voelt, zich zo goed mogelijk voor de vernieuwing in te zetten. Ver volgens spraken burgemeester Breen en hoofd van de school, de heer Geijsel. De voorzitter van het schoolbestuur had daar voor reeds zijn voldoening uit gesproken over het bereikte doel. Een voldoening, die gezien het fraaie gebouw, én de toe komstmogelijkheden, zeker op zijn plaats is. RIJNSATERWOUDE Gistermiddag omstreeks half twee raakte een in de richting Leimuiden over de Herenweg in Rijnsaterwoude rij dende autobus van de firma Maarse en Kroon in de stromende regen met de rechterwielen van het verharde weggedeelte. De autobus waarin 24 passagiers zaten kantelde daardoor van de weg om ver volgens met een forse klap tegen de nieuwe beschoeiing tot stilstand te komen. Alle passagiers rolden als kegels door de autobus, waar bij er enkele licht gewond raakten. Door een inmiddels aan de lin kerzijde ingeslagen raam werden de angstige passagiers uit hun benarde positie bevrijd. Enkele van hen moesten zich onder dok tersbehandeling stellen, zij werden in het restaurant van de Jacht haven in Rijnsaterwoude door een arts verbonden. Op de-foto: De zwaar beschadigde autobus in de Wetering, terwijl een collega juist passeert en de chauffeur als laatste de bus met de geld en kaartenkist verlaat. Minister Van Kemenade tijdens de opening van deze unieke pyramide- vormige school, die ontworpen werd door het Technisch Bureau De Bruin uit Wassenaar. De totstandkoming van de school heeft acht ton gekost. VEEL ONGE VALLEN OP KRUIS PUNTEN IN WASSENAAR Wassenaar Burgemeester en wethouders hebben aan de Wassenaarse ge meenteraad een overzicht doen toekomen van de aantallen verkeersonge vallen, die zich in de loop van 1972 op de kruispun ten in Wassenaar hebben voorgedaan. Het betreft alleen die ongevallen, waarbij de assistentie van de politie is ingeroepen en waarvan tevens een proces-verbaal is opge- Uit het overzicht blijkt, dat op 21 kruispunten van de Rijksstraatweg in totaal 125 ongevallen zich heb- in niet minder dari 46 ge- ben voorgedaan, waarbij vallen een bromfietser be trokken was. Het gevaar lijkste kruispunt op de Rijksstraatweg blijkt dat bij de Rozenweg te zijn. Daar deden zich 27 onge vallen voor, waarvan S met een bromfiets. Andere kruispunten op de Rijksstraatweg, waar zich veel ongevallen plegen voor- te doen zijn: Lange Kerkdam (18) Zijdeweg (17) van der Oudermeu- lenlaan <15) en Houtlaan (12). Op alle overige kruispunten in hef Wassenaarse woon gebied tezamen werden in 1972 254 ongevallen gere gistreerd. 18 ongevallen deden zich voor op het kruispunt Zijdeweg/Land- scheidingswegWitten- burgerweg, 17 op het kruispunt Van Cranen- burchlaan—van Duiven- voordclaan, 12 op het kruispunt Van Oldenbar- neveldtwegLange Kerk dam en eveneens 12 op het kruispunt van Olden- barneveldtweg—Van Zuy- len van Nijeveltstraat. Verder kwamen 10 onge vallen voor op de krui sing Schouwweg—Pape gaaienlaan en 9 op het kruispunt Hofcampweg Johan de Wittstraat. Op een aantal van deze kruispunten zijn intussen verkeersmaatregelen ge nomen. Van Cranenburch- laan—Van Duivenvoorde laan is intussen een voor rangskruising geworden evenals Hofcampweg—Jo han de Wittstraat en SchouwwegPape gaaienlaan. Voor Zijde- weg/Landscheidings- weg—Wittenburgerweg geldt, dat niet te ontko men zal zijn aan het plaatsen van een ver keerslichtinstallatie. Op het tracé Lange Kerkdam —Van Oldenbarneveldt- weg is het aantal onge vallen belangrijk vermin derd na een wijziging van de verkeerslichtinstalla tie. die de faseverdeling beter regelt. Wassenaar Blauw Zwart is weer aan het bouwen. Dat wil zeggen dat weer akties gevoerd worden voor een verbetering en uitbreiding van de accommodatie op het sportveldencomplex aan de Dr. Mans- veltkade. De kleedgelegenheden moeten worden uitgebreid, evenals de kantine en de bestuurskamer, ook is er al een begin gemaakt met de verbetering van de verlichting. De loterij die georganiseerd werd door de bouwplannen, die echter wat stagneerde door een minder vlotte verkoop van de loten, heeft een nieuwe injectie gekregen dank zij het gebaar van een ingezete ne van Wassenaar, die niet minder dan 1000 loten bestelde. De financien van Blauw Zwart zijn gezond, zo bleek uit het jaarver slag van penningmeester A. Oudshoorn. De „omzet" van de vereni ging in het afgelopen verenigingsjaar bedroeg niet minder dan 134.000. TER AAR Morgenavond wordt in het dorpshuis in Ter Aar de oprichtingsverga dering van de plaatselijke afdeling van de VVD gehou den. De aanvang is om 20 LEIDERDORP Het pro gramma voor september van de Christenvrouwenbond ziet er als volgt uit: vanavond bijeenkomst met alle afdelin gen van de kring Leiden in de Vredeskerk. Hier zal ds. Hans Bouma spreken. VALKENBURG In de raadszaal van het gemeente huis werd gisteren aan 17 leerlingen het EHBO-diploma uitgereikt. Het zijn de dames Buwalda, Van der Haak, Heemskerk, Joustra, Ker- pershoek, M. Kerpershoek, Van Stijn en M. van Stijn, Valk Van Vlijmen, De Vries, Van Wijnen en de heren De VALKENBURG Het komen de jaar zal de EHBO zich vooral gaan toeleggen op de hartmassage. Er wordt weer deelgenomen aan kringwed strijden. En natuurlijk zijn er weer de zes verplichte oe fenavonden. RIJPWETER1NG De a.s. zaterdag geplande strand wandeling van de Rippers gaat niet door. Zij wordt nu gehouden op zaterdag 6 okto ber. De deelnemers moeten zich om 13.45 uur melden bij •het dorpshuis. Wandelaars uit Oude Wetering dienen die middag om 13.30 uur bij au tobusgarage Van der Meer te zijn, vanwaar zij naar Rijpwetering worden meege nomen. Op zaterdag 13 okto ber beginnen de club-midda gen in het dorpshuis weer. VOORHOUT Bij voetbal vereniging Forehohe wordt er gekaart in de kantine. Ook niet-leden en donateurs zijn welkom. In het komend seizoen gaan elke vrijdag de deuren voof de kaarters open. Lisse Voor leerlingen van eerste en tweede klassen van de lagere school worden er behandigheidswedstrijden ge houden. Deelnemers kunnen zich aanmelden bij het LISSE In het kader van de najaarsfeesten wordt er a.s. maandag een jaarmarkt gehouden in de Kanaalstraat. De NZH zet extra bussen in van en naar Lisse. Fietsen worden verboden en automo bilisten worden vriendelijk verzocht op deze dag hun auto niet in de Kanaalstraat te parkeren. ALPHEN Bij een verze keringskantoor aan de Sta tionsstraat werd ingebroken. Alles werd doorzocht maar er werd niets mee genomen. ALPHEN Bij meubelma gazijn Thoog werd een geld kistje met 600 meegeno men. Tevens haalden de in brekers 125 wisselgeld uit de kassa. LEIDERDORP Vanavond begint het programma van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen met een excursie naar het Schoonho- vens Silverhuys en ?en kaas boerderij. Donderdag is er voor de dames een dia-och tend in het dorpshuis. Aan vang 10.00 uur. De weefcur- sus is op woensdagochtend 26 september in de Leeuwe rikstraat 25 aanvang 9.45 uur. LEIDERDORP In het Sint Elisabeth Ziekenhuis zijn voor het diploma zieken verpleging A geslaagd: de dames Van Beek Van Graas, Pinedo, Vos, Vries en Segaar en de heer Hoogenboom. LISSE De jeugdraad heeft 15.000,- bijeenge bracht voor de verbouwing van de bijzalen van de Christelijk gereformeerde Kerk. ALPHEN AAN DEN RIJN Hoewel de paardenmarkt in Al phen een steeds jaarlijks terug kerende gebeurtenis is worden er al jaren geen paarden aange voerd. Dat laatste bracht enkele bestuursleden van de Carnavals vereniging „De Cascarvieten" gistermorgen op de gedachte dan maar eens een aantal ..kunst" paarden aan te voeren. De voorzitter trad op als koper en deed met het nodige handge klap een bod op de vier rustig aan een hek geparkeerdedie ren. Begrijpelijk, dat deze kol der wel de nodige belangstelling trok vooral van de Alpheuse jeugd. HULDE KOUDEKERK AAN DE RIJN In goede gezondheid vierden Pieter van Hemert (75 jaar) en zijn vrouw Neeltje van Hemert-Merbis (71 jaar) gisteren het feit dat zij 50 jaar geleden te Leiden in het huwe lijk zijn getreden. Het echtpaar, dat 6 kinderen kreeg, woont op het ogenblik in het bejaardencentrum Nieuw Poelgeest. De heer v. Hemert heeft 38 jaar als schipper gevaren voor de kalkbranderij van de firma Clant en Zn. LISSE Het comité najaarsfees ten heeft voor volgende week een programma opgesteld. De feestelijkheden beginnen vrijdag 21 september en worden afge sloten met de harddraverijdag op donderdag 27 september. Aanstaande vrijdag wordt gestart met een zaalvoetbaltoernooi in de sporthal om 18.30 uur. Auto mobilisten kunnen om 19.30 uur in de Sportlaan terecht, 'waar de startplaats is voor een puzzelrit voor maximaal 150 automobilis ten. Zaterdag 22 september staan er tien verschillende wedstrijden op het programma, waaronder een rodeo-instuif in het „Poel- huis". Amateurs kunnen hier hun talenten tonen op het ter rein van instrumentale en voca le muziek, voordracht en goo chelen. Aanvang 14.00 uur. De wedstrijden worden afgesloten met een ouderwetse gondelvaart in de Ringvaart. Volksfeesten en wandeltochten staan zondag op het program- ma. Tussen 8.00 en 12.00 uur zijn er uurfamiliewandeltochten op Keukenhof. Om 10.00 uur be gint het ringsteken op het par keerterrein van het landgoed, waar tevens om 15.00 uur een hackneyshow en om 17.00 uur ponyrennen gegeven worden. Een grote jaarmarkt is er op maandag in de Kanaalstraat. Voor de bejaarden wordt er een ontspanningsmiddag in „Wel kom" gehouden en 's avonds zullen alle zalen in Lisse bezet zijn voor denk- en zaalsporten. Op het parkeerterrein van Keu kenhof wordt dinsdag om 16.00 uur een lunapark geopend. Ca- nita Tuba maakt om 19.00 uur een muzikale rondgang door het dorp. De dag wordt afgesloten met een groot vuurwerk op het lunaparkterrein om 22.00 uur. De schooljeugd komt woensdag in actie tijdens schoolwedstrijden op het lunaparkterrein. Behalve kortebaandraverijen wor den in de morgenuren op don derdag viswedstrijden gehouden in de Ringvaart vanaf 7.30 uur. m 9.30 uur begint op die dag een regionale wielerwedstrijd voor de Grote Prijs van Lisse. Vanaf 9.30 uur vindt een zes kamp plaats op het feestterrein en zijn er vanaf 10.00 uur be hendigheidsspelen voor de jeugd. Aanmeldingen voor de festivitei ten kunnen geschieden bij het VVV-kantoor in Lisse. kampioen Voorschoten De Voorschotense! vrijwillige brandweer is lands-1 kampioen. In de hoogste klasse kwam de Voorschotense ploeg onder bevel van A. J. van der! Peet in Apeldoorn met vijftien ploegen in de strijd. Met het predikaat „zeer goed" behaalde Voorschotense de eindoverwin ning. De Voorschotense brand.' weer behaalde reeds in de wedstrijden om de provinciale1 kampioenschappen eveneens een eerste prijs in de le klasse. Zaterdagavond kwam de brand.1 weer in goede stemming Voorschoten. In Vliethorst kre-1 gen zij bezoek van burgemees- ter J. van der Haar, die zich I zeer blij toonde met het behaal- de eervolle resultaat. In de klasse 2 nam ook een Voorscho-1 tense ploeg deel. Hoewel de Voorschotenaren hoge cijfers kregen, was de eindrangschik-1 king slechts een 5e plaats. Ove rigens nog een prachtig resul-1 taat bij landskampioenschap* I pen. Ruim veertig paarden doen mee aan draverijen LISSE Volgens de laatste gege vens staan ongeveer 40 paarden ingeschreven voor de kortebaan- draverij te Lisse. Vele bekende stallen met een of meer van hun beste kortebaandravers hebben ingeschreven. Hierbij zijn paarden die reeds verscheidene malen een ereprijs hebben be haald. Men verwacht 'n en< toeloop tot de draverij aan de Van Lyndenweg, ook van i sen die nog immer een draverij hebben bijgewoond. De wedstrijden beginnen om uur terwijl de loketten van de totalisator om 13.00 uur open gaan. 'Langs de baan (in hel Keukenhof) is «en consumptie tent aanwezig. De parkeerter reinen van de Stichting Keuket> hof aan de Stationsweg ziji voor de bezoekers van zowel draverij als het lunapark aan wezig. Programmaboekjes deze feestdag op 27 september a.s. zijn nog in beperkte ma» bij het VVV-kantoor verkrijg baar. Het lunapark wordt ge opend op dinsdagmiddag 16.00 uur. Gedurende de ope ningstijden van het park zal er een miniatuurtreintje rondrijden tussen de kermis en de Poelpol der. Programma Vredesweek Voorschoten VOORSCHOTEN - In het kader van de Vredesweek '73 vragen Jongerenpastoraat, Wereldwin kel en Raad van Samenwerken- «le Kerken van Voorschoten de aandacht van de burgerij voor het thema "De vrede bij thuis". Het programma van deze week Is als volgt: Zondag 23 september: Oecumeni sche dient in de Moeder Gods- kerk om 19 uur. Voorganger is Ds. D.Papma. Het gesprek na afloop zal geleid worden door Drs. P. A. Hausman. Van maan dag 24 september tot en met za terdag 29 september is er een Suriname-tentoonstelling, iedere avond van 19 uur tot 22 uur i "De Lindehoeve". In "De Lindehoeve" zijn op 27' september en 20 september een' gespreksavond en een opendag' in "De Lindehoeve". Sprekers zijn J.Jansen van Galen, Drs. H. Chin, Hr. Ramautarsing e Terpstra. Tijdens de weekmarkt op 21 september en 28 septem ber zal er een speciale markt kraam zijn met informatie over' de Vredesweek en Suriname. Cult. Centrum wil cursussen gaan geven VALKENBURG Het onlangs gestarte Cultureel Centrum zal op dinsdag 25 september in het Dorpshuis een openingsavond beleggen om de mogelijkheden •tot het geven van diverse cur sussen te onderzoeken. Er is na melijk gebleken dat hiervoor ruim voldoende belangstelling bestaat. De openingsavond is bedoeld de creatieve cursussen toe t8 lichten en om een ide te krijgen van de verschillende technieken, die gebruikt zullen worden. Ove rigens staat het al vast dat er een najaarsbloemschikcursitf gegeven zal worden terwijl Eft gels en Efuits een zeer goed?, kans maken. Op muzikaal ge bied is gebleken dat bij de kin deren veel belangstelling bei staat voor een blokfluitgroep. Tijdens de openingsavond zullen ook factoren als tijden, zaalhuur en deelnamekosten besproken worden. Voor alle inlichtingen kan men zich wenden tot dbr. en mevr. Schipper dr. A. E. Re- mouchampsstraat 9, Valken» burg Z.H., tel. 01718-15998. Brandweer uit Voorschoten is lands-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 4