Schaefer: „Zo spoedig mogelijk beginnen met renovatie in Leiden" Ruimtetekort houdt museum gesloten voor grote publiek Engelse belegger wil Leiderdorps industrieterrein Waterkwaliteit krijgt steeds meer aandacht van hoogheemraadschap stad en randgemeenten Staatsecretaris en wethouder vinden elkaar Rijnland koopt grond in Katwijk Wat u OOK moet weten Stratenmakers probeerden zich rijk te stelen Prestatiezwemmen in bad Poelmeer PAGINA 3 DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN Gestoken in spijkerpak heeftt t staatsecretaris Jan Schaeïer giseren zijn opwachting gemaakt bij het Leidse college van B. en W. Aanzienlijk minder opvallend voor de Leidse bevolking dan zijn collega Marcel van Dam, hetgeen waar schijnlijk vooral te wijten is aan Ze lagen elkaar wel, de twee stadsvernieuwers, althans, ze waren het beiden er roerend over eens dat met de werk zaamheden aan de vooroorlogse woningen in Leiden-Noord, de Kooi en Haagwegkwartier zo spoedig mogelijk begonnen- moest worden. „Binnen het be grotingsjaar (en voor 1 decem ber 1973) krijg ik van de heer Kret plannen om een aantal te renoveren woningen onder han den te nemen", vertelde Schae fer. Wethouder Kret knikte. De staatssecretaris wil op kleine schaal beginnen en had hiertoe een aantal van 50 woningen in zijn hoofd. Hij hoopte hierbij op het ontstaan van en „olievlek effect". Toegelicht: „Waneer de mensen zien dat er aan een paar woningen in hun buurt iets gebeurt, kan dat voor de parti culiere eigenaren een stimulans zijn om ook aan de slag te gaan." Dat het de staatsecreta- het feit, dat de „bakker uit Amster dam" zijn markante figuur slechts binnen het Stadhuis vertoonde. Er werden geen woningen bezocht dit keer en geen praatjes gemaakt met krotbewoners. De overvolle agenda van de staatsecretaris heeft slechts een bliksembezoek tegestaan. Wet- ris van Volkshuisvesting en gemoetkoming in de kosten die Ruimtelijke Ordening bittere ^en voorbereidingsprojekt altijd ernst was, bleek des te meer met zich meebrengt, er 250 gul toen hij mededeelde dat, ter te- den per woning extra beschik baar wordt gesteld. De 50 Leidse woningen zijn een deel van de 1000 die Jan Schae fer op korte termijn wil gaan aanpakken. „Men moet begrij pen dat ik onmogelijk rekening kan gaan houden met schoon heid. Ik heb enorme haast, zoals ook veel bewoners grote haast hebben. We moeten dur ven faseren. Op kleine schaal, maar op veel plaatsen tegelijk", zei hij. Hij was namelijk bang dat, indien men op grote schaal wilde renoveren, de voorberei- dingskosten te hoog zouden wor den en de discussies over hxt hoe en waarmee te lang zouden duren. „Het kan dan zijn", al dus de staatsecretaris, „dat de woningen die men wil renoveren inmiddels ingestort zijn". Jan Schaefer wil dat er zo spoe dig mogelijk in de binnenstad steigers te zien zijn, zodat de mensen doorhebben dat er weer gebouwd wordt". houder Kret van Stadstonwikkeling Staatssecretaris Schaefer en wethouder Kret vonden elkaar gisteren in hun visie op de renovatie en Verkeer was een van de winigc bevoorrechten die de Herman Ampt- meijer-achtige Schaefer de hand drukken en met hem converseren mocht; uiteraard en uitsluiten over beide stokpaardje „renovatie en re habilitatie". LEIDEN Het Hoogheemraad schap Rijnland heeft j 2.829.632 beschikbaar gesteld voor de aan koop van grond In Katwijk. Met B. en W. van deze gemeente Is men overeengekomen dat er in het ontwerp-bestemmingsplan 't Heen ongeveer 10 ha gereser veerd wordt voor de bouw van een zuiveringsinstallatie. Voor deze installatie zal men aan vankelijk maar zeven ha nodig hebben. In verband met de steeds stijgende grondprijzen is de resterende grond er bijgeno men, voor het geval de installa tie uitbreiding behoeft. „Tot zo lang kunnen we de grond verhu ren aan eventueel een sportver eniging", aldus dijkgraaf Schok king, op de verenigde vergade ring. Van de gemeente Zoeter- woude gaat „Rijnland" 500 d 450 m2 aankopen voor de bouw van een persgemaal. Al eerder heeft het hoogheemraadschap een krediet van 2.600.000,— be schikbaar gesteld voor de uit voering van het werk. De grondprijs bedraagt hier 89,— per m2. Van het nieuwe persgemaal moe ten rioolpersleidingen naar Lel- den-Zuid-West worden aange legd. Voor de onteigening van de grond hiervoor zijn al onder handelingen gevoerd met de be trokken grondeigenaren. Met drie van hen is men overeenge komen dat zij 3,— per m2 als vergoeding ineens ontvangen. Met de vierde eigenaar zijn de onderhandelingen nog gaande. Op een vraag uit de verenigde vergadering antwoordde de dijk graaf: „Het is niet zozeer de prijs, maar meer het principe dat de eigenaar tegenhoudt". De heer Zwetsloot wilde weten wat er gaat gebeuren als de ei genaar (B. V. Noorlander uit Leiderdorp) blijft weigeren. „Dan zal er tot onteigening moeten worden overgegaan. Maar hierover zal hoe dan ook de Provincie moeten beslissen", aldus de heer Schokking. LEIDEN Aan de Agnes- scholengemeenschap te Lei den zijn onlangs voor het eindexamen Mavo: A- Aker boom, K. Belt, M. v. d. Drift, W. Krouwel, Ineke Langeslag. Voor het eindexa men Havo: H. Juffermans, F. v. Kan, H. Vuurpijl, I. Warmerdam, A. Dubbeldam, N. v. d. Hulst, L. Lovink, T. Loos, E. Verdegaal, A. v. Paridon- Leiden Onder auspiciën van de Welzijnsraad en Overleg- Wijkorganen wordt op 25 september a.s. een feestelij ke en informatieve mede werkersavond gehouden. Er wordt o.a. een film gedraaid. Iedereen is welkom. Plaats: St. Antoniusclubhuis, aan vang 19.30 uur. LEIDEN De drie samen werkende blindenbonden hou den a.s. zaterdag weer een bijeenkomst in het lokaal van de speeltuinvereniging „Zuid West". Aanvang 14.00 uur. Door een reisleider wordt een causerie gehou den. Het lokaal is bereikbaar met de buslijnen 13, 14, 40, 41, 42, 46. Bij vervoersmoeilijk- heden kunnen de volgende telefoonnummers gebeld wor den: 26017, 34266, 34019. LEIDEN De Stichting Dien stencentrum Leiden heeft be sloten om met ingang van 1 oktober a.s in ieder Dien stencentrum een spreekuur te gaan houden voor mensen met problemen van welke aard ook- Men denkt hierbij o.a. aan moeilijkheden met de ziektewet- de werkloos- heidwet, de Alg. weduwen en wezenwet, de kinderbijslag wetten, enzovoort. Eventuele (goede) raad kost de mensen niets. LEIDEN - "De ruimtenood van het Rijksmuseum van Natuurlij ke Historie in Leiden is zorg wekkend. Het is van het groot ste belang, dat de verbouwing van het voor het museum be stemde gebouw aan de Doeza- straat op korte termijn tot stand komt". Deze opmerking is van minister Van Doorn van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk en is een pas sage uit zijn toelichting op de begroting van CRM, dinsdag jl. bekend geworden. Dr. W.Vervoort. directeur van het museum, is niet bepaald on der de indruk gekomen van deze uitlating: „De '.voorden zijn nog al criptisch. Bovendien heeft minister Klompé ook al een toe zegging in die richting gedaan. We hebben dus al meer onder de aandacht gestaan. Nu zijn de meeste musea slecht behuisd en daarom is er destijds een ur- gentielijst opgesteld. Toen de si tuatie van 's Rijks financiën verslechterde, is daaruit weer een keuze gemaakt en daarbij zijn wij afgevallen. We doen nu maar een poging om weer op die lijst te komen. Het ministe rie heeft een 3-jaren-program ma opgesteld voor de jaren '74/75 en '76. Voor 1971 ligt al les al vast. We proberen in de andere jaren nog wat gedaan te krijgen". Het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie verhuisde vlak voor de le Wereldoorlog van het Hof van Zessen op het Rapenburg (nu de huisvesting van het Rijksmuseum voor Oudheden) maar de Raamsteeg. De plan nen (eY* zou ook op de plaats waar nu het v. d. Werfpark is, gebouwd worden) zijn tijdens de oorlog gestagneerd en daarna nooit afgemaakt. In 1936 heeft het toenmalige ministerie van Onderwijs Kunsten en Weten- Begroting van CRM biedt geen snelle verbetering schappen het gebouw van het gymnasium van de Doezastraat gekocht om het af te breken en er iets nieuws neer te zetten. 37 jaar later staat het gebouw er nog. Inmiddels is het museum ge groeid, zowel wat bel reft het personeel als de collecties. Re gelmatig komen er collecties ge conserveerde vlinders en insek- ten en opgezette vogels binnen. De opslagruimtes in het gebouw aan de Raamsteeg zijn niet meer toereikend. De heer Ver voort: „Het loopt nu op ver schillende manieren spaak. We barsten nu bijna uit de gebou wen, maar we moeten ook op passen dat we de band met het publiek niet helemaal verbre ken". Het museum is gedwongen om de gangen, die tamelijk smal zijn, te gebruiken als tentoonstel lingsruimte. Een werkelijk naar buiten treden, het streven van de Leidse musea van de laatste tijd, is er voor "Natuurlijke Historie" dus niet bij. John Staats, hoofd van de educatieve dienst, hierover: „We moeten alles beperkt houden. Ieder sei zoen hebben we enkele lezingen en kleine rondleidingen, maar het is onmogelijk om grotere groepen door de overvolle ma gazijnen te loodsen". Nu er ook dit jaar op de begro ting van CRM geen concrete post is te vinden t.b.v. verdere uitbreiding van 't museum, is het zaak om het gebouw aan de de Doezastraat zo goed en zo kwaad als het gaat op te knap pen, om er wat kantoorruimtes te herbergen. En dat in een ge bouw, waarvan directeur Ver voort zegt: „Normaal gesproken zou je met zo'n gebouw maar één ding kunnen doen en dat is afbreken". Met name de zolder van het gebouw van het oude gymnasium aan de Doesastraat verkeert in een slechte staat. Het museum van Natuur lijke Historie kan slechts wat kantoorruimte in de voormalige school Foto Chris Hoorn. LEIDEN Met de arrestatie van twee Leidse straatmakers heeft de Leidse politie een einde gemaakt aan een enorme reeks diefstallen en inbraken in Leiden en omgeving. De twee mannen (20 en 36 jaar) werden op heterdaad betrapt toen zij bezig waren in te breken in een fotozaak aan de Nieuwe Rijn. Tij dens het verhoor op het politiebureau bekenden de mannen ruim 20 in Leiden gepleegde diefstallen en inbraken. Zij hadden het hierbij vooral gemunt op woningen en winkels. Hun buit bestond uit kle ding, sieraden, antiek en vooral geld. Men schat hun totale buit uit Leiden op ongeveer 91.000 gulden. Gedurende het verhoor werd ook duidelijk dat de mannen meer afwisten van diefstallen en inbraken in de omgeving van de sleutelstad. Zij zijn hierom overgeleverd aan de Rijkspolitie, district Den Haag. Hier bekenden zij zo'n 40 kraak- jes buiten Leiden. De omvang van hun buit in deze gevallen kon nog niet nagegaan worden, maar me vermoedt enkele tienduizen den guldens. De politie stelt op het ogenblik een onderzoek in naar de helers van de gestolen goederen. Men verwacht nog enkele ar restaties. LEIDEN Het accent van de werkzaamheden van het hoogheemraadschap van Rijnland komt hoe langer hoe meer te liggen bij de zorg voor de waterkwaliteit. Dit blijkt uit het onlangs ver schenen jaarverslag van dit openbare lichaam. Eind 1972 waren in totaal 34 zuiveringsinstalla ties bij het hoogheemraadschap in exploitatie. Hiervan werden er het afgelopen jaar drie (Lis- se, Alphen en Rijsenhout) in gebruik genomen. Aanbestedingen werden gedaan voor de installa ties in Rijnsaterwoude terwijl op het eind van 1972 begonnen werd met de bouw van een instal latie in Langeraar. Bij de verbetering en bescherming van het water zal de komende jaren de burgerij nauwer betrok ken worden. In 1975 zullen heffingen worden op gelegd aan de „daadwerkelijke vervuilers, dus In het geval van woningen de bewoners, onverschil lig of zij eigenaren dan wel huurders zijn", aldus het verslag. Deze heffingen betekenen echter geen afkoop. Gehoopt wordt dat ieder zich moreel ver plicht zal blijven voelen het oppervlaktewater zo veel mogelijk te ontzien. Met betrekking tot de kwaliteit van het „recreatie water" geeft het jaarverslag een sombere con clusie. Bacteriologisch schoon water komt in Rijnland nog maar sporadisch voor. Met name de Kagerplassen vertoonden een slechte waterkwali teit, voor zover zij onder invloed stonden van de waterlozingen van Warmond en Alkemade. De watermonsters van de grotere plassen genomen wezen uit dat echter nog wel gezwommen kan worden. Langs de oevers van de Braassemer- meer en de Wijde An voldeed het water niet, maar in de brede gedeelten voldeed het water aan de TNO-norm. Mede met het oog op de directe watervervulling, die zij veroorzaken wil Rijnland het aantal woonbo ten zoveel mogelijk terug dringen. Eind 1972 ble ken er 2420 woonboten in Rijnlands boezem te zijn, waarvan er 1700 permanent bewoond werden. Het hoogheemraadschap is van mening dat het woonbotenprobleem alleen kon worden aangepakt in nauw overleg met rijk, provincie, gemeenten en waterschappen. Geraamtes van dieren staan dicht op elkaar in de magazijnen van het OEGSTGEEST Zwemvereni ging Poelmeer organiseert op 22 september a.s. als sluitstuk van het zwemseizoen prestatietoch ten over 400 en 750 meter in het verwarmde zwembad Poelmeer. Deze zwemprestatietochten, die vorig jaar circa 25C0 deelne mers trokken, worden speciaal georganiseerd om een zo groot magelijke groep zwemmers en zwemsters in de gelegenheid te steil n deze tochten le volbren gen. Iedere deelnemer ont vangt na het volbrengen van de tocht een medaile. Voor groe pen van 40 deelnemers en meer worden4 bovendien groepsprijzen beschikbaar gesteld. De deelna me is vrij t gen een geldig toe gangsbewijs (ƒ2) tot de zwem inrichting, Voor ouderen is er speciaal gelegenheid in de mor genuren van 10.30 uur tot 12.30 uur deze proeven af te leggen, 's Middags van 13.30—15.30 uur komt de lagere schooljeugd aan de beurt, terwijl verenigingen, individuelen en middelbare scholieren tussen 15 30 en 17.30 deze proeven kunnen afleggen. Scholen worden verzocht uit r- lijk 20 september opgave te doen aan Secretariaat Poel meer. Rhijngeestcrstraatweg 205, Oegstgeest. tel. 51917. LEIDERDORP De En gelse beleggingsmaat schappij Lynton Hol dings Limited in Londen wil een groot deel van het industrieterrein, dat de gemeente Leiderdorp van de ver. Touwfabrie- ken kocht overnemen. Ruim 6 ha wil de beleg gingsmaatschappij ko pen voor 5.8 miljoen, terwijl men ook nog op tie wenst op een stuk grond tot een bedrag van bijna 3.1 miljoen. B. en W. vragen de raad, die maandagavond vergadert, tot verkoop en optieverlening te be sluiten. In dezelfde vergadering komt ook de vaststelling van het ontwerp.bestemmingsplan Voorhof aan de orde. In het plan wordt er van uitgegaan, dat er 1231 woningen kunnen worden gebouwd, t.w. 423 woningwetwoningen, 328 pre miehuurwoningen, 380 pre miekoopwoningen en 100 vrije sectorwoningen. Het bouwrijp maken gaat onge veer 16,5 miljoen kosten; Grondwerk in Voorhof geraamd op 16,5 miljoen dit bedrag krijgt men t.z.t. terug uit de grondverkopen. Kinderen, die langer dan 14 dagen ziek zijn kunnen ge subsidieerd onderwijs aan huis krijgen, als de raad in stemt met een voorstel van B en W. Maximaal 5 kloku ren per week kunnen door de gemeente gesubsidieerd wor den. Het college wil ook de mogelijkheid openen, dat het godsdienstonderwijs en onder wijs op levensbeschouwelijke grondslag gesubsidieerd wordt. Men wil een vergbe- ding gaan geven, die gelijk is aan het minimum, dat ook voor een vakonderwijzer be taald wordt. De inrichting van een speelter- reintje aan de Hoofdstraat bi] de Rulgekade gaat 7500,- kosten. Gevraagd wordt dit bedrag beschik baar te stellen. Medio februari werd in het Ei- senpark een prachtige grote boom omgehakt. B. en W. be treuren dit zeer en vinden in het gebeurde aanleiding om een verordening te laten in stellen. Bij die verordening zal het vellen van houtop standen nadrukkelijk onder worpen worden aan vergun ning door B. en W. Het colle ge zal bij het afgeven van een vergunning tevens kun nen afdwingen, dat er op nieuw geplant wordt.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3