"WATERGATE BRENGT AMERKA ANSE iBUITEN- iLANDSE POLITIEK IN GEVAAR Duizend lijders aan hemofilie in Nederland Hebt u een vermogen vooreen kindje? inderdag 20 september 1973 LEIDSE COURANT 18 'Ronder k, zon.' mee- (18) 0: De ei Fi I. 2.30 s van REX: s (14) 5.30 sterix II.30, ik en I zon, UDIO 7.30 warte zon. 50-be- zon. J WASHINGTON (AP) - De verwikkelingen rond de Watergate affaire hebben in menige hoofdstad onze kerheid doen ontstaan over de politieke rol van de Ver enigde Staten. Het is dan ook niet verwonderlijk dat een hoge regeringsfunctio naris in Washington heeft toegegeven dat door het schandaal nu al reeds en kele gunstige resultaten die in het recente verleden op het gebied van de Ameri kaanse buitenlandse poli tiek werden behaald, in ge vaar zijn gebracht. De hele affaire heeft reeds nu invloed gehad op dé Ameri kaanse betrekkingen In de wereld. Ik ben er ten stelligste van over tuigd, zei hij dat buitenlandse leiders niet van plan zijn zich onmiddellijk te verenigen met de politiek van Nixon en Henry Kissinger. Hij wees er echter op dat hij het had over een moge lijk gevaar en dat hij niet wilde suggereren dat de macht en het prestige van de Amerikaanse leiders al zijn afgetakeld. Het is natuurlijk niet verwonder lijk dat men zich in het buiten land ongerust is gaan maken over deze affaire aangezien het image en het prestige van de Amerikaans president zijn ge schaad. Het gevolg daarvan is dat de rol van de Verenigde Staten in de wereld in het ge drang kan komen. Ie regeringsfunctionaris stelde nua. *dat de buitenlandse leiders nog tag. Vsteeds 'n groot respect hebben Kaa*' voor Pres'dent Nixon. Hij beves- Haul tigde echter wel dat de zaken er jita-I niet meer zo rooskleurig voor h^i staan a,s in d® dagen toen Kis singer in het geheim Peking be zocht en Nixon toenadering zocht' met China en de Sovjet Unie. Ïekk (Het is precies als met golf of ten nis, opeens sla je met een ver schil van een paar centimeters mis en je weet niet hoe het komt, zei hij. De meeste regeringsfunctionaris sen zijn van mening dat het ge zag van Nixon bij het ten uit voer brengen van de buitenland se politiek tot op zekere hoogte ongeschonden is gebleven, hoe wel zij toegeven dat als gevol van de Watergate affaire zijn invloed in het Congres wellicht is verminderd. Het Congres heeft bijvoorbeeld reeds bepaald dat de president geen geld meer kreeg voor de bombardementen in Cambodja, ondanks de ver bitterde oppositie van de Ameri kaanse regering. Deskundigen op het gebied van de buitenlandse politiek zijn een stemmig in hun overtuiging dat door de Watergate affaire de le den van zowel de Senaat als het Huis van Afgevaardigden zich onafhankelijker zijn gaan opstel len. De regering worstelt daar om ook met het probleem op welke wijze het gezag en de in vloed van de president in het Congres gehandhaafd kunnen worden. Ongerust Senator J. W. Fulbrlght, de voor zitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen constateerde in een vraagge sprek dat de Invloed van het Watergate schandaal kan wor den afgelezen uit de beslissing van de Senaat, afgelopen juni, om de militaire hulp aan bond genoten te beperken. HIJ ver klaarde dat dit te wijten was aan de preoccupatie van het Witte Huis met de Watergate affaire. Bovendien, zo zei hij, bezwijken zelfs de Republikein se leiders niet meer automa tisch voor de druk van het Wit te Huis. druppelen dan bestaat de ten dens om Nixon te verdedigen. Leonid Breznjev, die aan het hoofd staat van de communisti sche partij heeft er veel baat bij als hj het Russische volk kan aantonen dat de twee top conferenties die hij met Nixon heeft gehad resultaten opleve ren. Brezjnev ging naar Washington op het moment dat binnen zijn partij enkelen zich tegen zijn ontspanningspolitiek keerden. Amerikaanse functionarissen ver klaren nu dat de Russische lei ders ervan overtuigd zijn dat Nixon de figuur bij uitstek is om regelingen te treffen die door Moskou als noodzakelijk beschouwd worden om de be trekkingen tussen beide landen te verbeteren. Een Langdurig uitstel, zo voegen zij hieraan toe, kan tot gevolg hebben dat er zware druk op Breznjev wordt uitgeoefend van de kant van Russische politici die terug willen naar de oude politiek. Ook de Oosteuropese politici zeg gen hoewel niet in het open baar, te vrezen dat een terug keer naar de oude politiek van de Sovjet Unie hun eigen onaf hankelijkheid met betrekking tot de buitenlandse politiek in gevaar kan brengen. De Nixon politiek is nieuw en kwetsbaar, merkte de rege- ringsfunktlonaris op en hoewel alle elementen voor succes aan wezig zijn, kan men de precaire politieke situatie niet 3Yi jaar lang laten voortduren tot een nieuwe regering is gekozen. De Verenigde Staten kunnen zich onmogelijk zolang afzijdig hou den van de buitenlandse politiek. ,,We zitten in een overgangstijd. Vele politieke leiders in de we reld zijn oud. Als we niet in staat mochten blijken de voor uitgang in de ontspanningspoli tiek met China en de Sovjet Unie te consolideren (voordat de oudere leiders verdwijen) dan moeten we misschien weer opnieuw van voren af aan be ginnen. De regerlngsfunktionarls, die een beroep deed op de bevolking en het Congres om Nixon te steu nen, zei niet te pleiten voor hot stopzetten van het onderzoek In de Watergat affaire maar dat het gezag, de mogelijkheid om te kunnen regeren, en de vitali teit van de regering hersteld moeten worden. Senator Ful brlght zei dat alleen als het Con gres weer op gelijke wijze kan deelnemen in het uitoefenen van de politieke macht dit kan wor den bewerkstelligd. Wij zijn niet slimmer dan zij (de regering), maar wij kunnen In een collectieve wijsheid voor zien die in de toekomst zou voorkomen dat er ernstige fouten worden gemaajtt, aldus Ful- bright. Hij toonde zich echter pessimistisch wat betreft de mo gelijkheid dat de president deze mening zou delen: Klaarblijkelijk is do regering van plan de huidige koers te blijven volgen waardoor de besprekin gen met de Russen over een be perking van de kernwapens zul len worden voortgezet, handels- en monetaire hervormingen worden doorgevoerd, de banden met Japan worden verstevigd en de betreking met Peking en Moskou geconsolideerd. De regeringsfunctionaris stelde dat tot voorjaar 1974 de voort zetting van deze politiek niet werkelijk bedreigd wordt. Mocht er een werkelijke bedreiging ont staan, zei hij, dan zou dit het eerst merkbaar zijn in Europa. De betrekkingen met de Atlanti sche bondgenoten zijn in verschil lende opzichten enigszins ge spannen. Op handels- en m tair gebied zijn moeilijkheden ontstaan. De Westeuropese lei ders zijn in het onzekere ge raakt over de aanwezigheid van de Amerikaanse troepen in Eu ropa nadat in de Senaat stem men zijn opgegaan om de mili taire steun aan het buitenland te beperken. Europa heeft zich In verband hiermee voorzichtig uitgelaten over het voorstel van de speciale adviseur van presi dent Nixon, Henry Kissinger, om tot een nieuw Atlantisch handvest te komen. De Europese leiders schijnen zo ver men dit kan nagaan'uit ge publiceerde verklaringen zich kalm en afzijdig op te stellen ten aanzien van de Watergate affaire. 1973 was door president Nixon tot Het jaar van Europa uitgeroe pen, maar in West Europa zijn in verband hiermee een aantal onzekerheden ontstaan. Zij ver- wachten dat Nixon een bezoek zal brengen aan Europa. Men is bereid hem op elk gegeven mo ment te ontvangen. Intussen Is In Washington ver- klaard dat president Nixon van plan Is In november van dit jaar een bezoek aan West Euro. pa te brengen om een nieuwe beginselverklaring voor het At lantisch bondgenootschap te on- dertekenen. De Amerikaanse president heeft nu ook voor de eerste keer toe gegeven dat als gevolg van het Watergateschandaal 't vertrou wen in het Amerikaanse buiten landse beleid zowel In het bui tenland als zijn eigen land on dermijnd wordt. Een woordvoerder van het West- duitse ministerie van buiten landse zaken echter wees erop dot het tijdstip van het bezoek afhangt van het aantal voorbe reidende besprekingen op het handel-, monetair- en veilig heids gebied. Franse funktionarlssen zien wei nig heil in een bezoek van Nixon tenzij men het over een algemene verklaring eens zal kunnen worden. Waarnemers in Londen verklaar den niet verrast te zullen lijn als Nixon besluit cijn bezoek uit te tellen. Dit zou volgens hen dan tot voorjaar '74 moeten worden uitgesteld omdat door de Watergate affaire Washing ton zich niet grondig zal kunnen voorbereiden op een Europese reis. derde trekking Prijzen van f 25 zijn gevallen op nummers eindigende op 50 zijn gevallen op nummers eindigende op. 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op 2.000 zijn gevallen op nummers eindigende op Een prijs van f 5.000 is gevallen op het nummer: f 5.000 is gevallen op het nummer: f 5.000 is gevellen op het nummer: f 5.000 is gevallen op het nummer: f 5.000 is gevallen op het nummer: De prijs van f 10.000 is gevallen op het nummer: f 25.000 is gevallen op het nummer: f 50.000 is gevallen op het nummer: f 100.000 is gevallen op het nummer Een extra prijs van f 250.000 is gevallen In de aerie U op het nummer: en een troostprijs van ƒ4.000 op nummer van elk van de andere series. Een extra prijs van f 500.000 is gevallen In de eerie C op het nummer: en een troostprijs van 5.000 op nummer van elk ven de andere series. Attentie: op een met een gemerkt nummer is tevens een ven de lagere prijzen gevallen. Gewonnen prijzen kunnen na de derde trekking worden geïnd. 8242 013279 046752 049541 084022 052972 073441 087473 067901 071961* De hoge regeringsfunktionaris zei echter dat als het gezag van president Nicon niet spoedig zal zijn hersteld het niet ondenk baar is dat dit volkomen verlo ren gaat. Europa, vervolgens China, het Midden-Oosten en de Sowjet- -Unie, hoewel 't laatste land mis schien in mindere mate. zouden in dat geval zich gaan afvragen rof de Verenigde Staten wel in staat zijn de nieuwe betrekkin gen tussen de supermachten en de nieuwe verhoudingen in de wereld tot ontwikkeling te bren gen, voegde hij hieraan toe. Het is duidelijk dat de Russische leiders ongerust zijn. Dit is ko men vast te staan door de wijze waarop in Moskou de gehele af faire wordt behandeld. De com- municatiernedia in de Sowjet- 1 Unie spreken nauwelijks over de 'Watergate affaire, en wanneer er berichten in de pers door- Iemand heeft eens uitgerekend dat een kindje een vermogen kost. Tot het eind van de studie betalen de ouders soms zo'n slordige honderd duizend gulden. Maar als je dat hummeltje in de wieg ziet liggen, ga je je daar geen zorgen om maken. Je hebt gelukkig de drukte en de spanningen van de geboorte achter de rug. En die probleempjes van schone luiers en hongerige huilbuien en slapeloze nachten zijn op dit moment véél belangrijker. Je weet best dat je met een kindje heel wat extra geldzaken te regelen krijgt, maar daar heb je al voor gezorgd. Bij de Amro Bank. Daar heb je een spaarboekje voor de kleine Daar heb je uit en te na advies ingewonnen over verzekeringen (studiekosten bijv.) die aan de nieuwe situatie zijn aangepast. En daar zullen ze je niet zomaar met een kluitje in het riet sturen als je wat extra geld nodig hebt: een lening helpt op een verantwoorde manier. Straks komen de rekeningen: van de box. van de kinderstoel, van een wasautomaat misschien Die kun je trouwens ook makkelijk betalen via je Amro Privérekening. Kun Je ook beschikken over die handige betaal cheques. Wees maar blij met zo'n wolk van een kind. En maak 't uzelf niet moeilijk met geldzaken. Die verzorgt de Amro Bank voor u. (Van een onzer verslaggevers) Leiden Er zijn in Nederland ruim duizend lijders aan de zo genaamde bloederziekte of he mofilie en verwacht mag wor den dat dit aantal zal toenemen, tenzij maatregelen van bijvoor beeld gezlnsbeperkende aard ge nomen worden. Dit Is een van de conclusies van het rapport „Herpofilie in Ne derland", samengesteld onder leiding van de aan het Acade misch Ziekenhuis te Leiden ver bonden internist, dr. J. J. Velt- kamp. Bij hemofilie bestaat er een bepaald tekort aan stol lingsfactoren, als gevolg waar- van bloedingen maar langzaam of in het geheel niet tot stil stand komen. De grootste prp-; blemen ontstaan bij inwendige bloedingen, die soms spontaan kunnen optreden. De ziekte komt alleen bij mannen voor; vrouwen zijn evenwel de „draagsters", die de afwijking aan volgende generaties doorge ven. Er is evenwel een uitzon dering. namelijk de ziekte van Willebrand, die erg veel lijkt op hemofilie en ook op dezelfde manier behandeld wordt, maar die zowel mannen als vrouwen erfelijk kan treffen. Soms kan hemofilie spontaan ontstaan, zonder dat sprake is van over erving. Tegenwoordig bestaan er preparaten waarin stollings- factcren van donoren geconcen treerd zijn. Lichte gevallen kun nen poliklinisch behandeld wor den; bij ernstige is opname in een ziekenhuis noodzakelijk. Het grote behandelcentrum is de Van Creveld kliniek in Hui zen. Hier komen patiënten die langdurig behandeld moeten worden. In verband daarmee zijn veel extru-voorzieningen ge troffen: er is een school, een zwembad en soortgelijke zaken meer. De zeven academische ziekenhuizen nemen een kwart van de patiënten voor hun reke ning en verder zijn er nog in Nederland veertig andere plaat sen waar behandeling mogelijk is. Het rapport bestaat behalve aan het contact met de arts. aan school - en ziekteverzuim, aan de mogelijkheid van zelfbe- handeling. Het trekken met name van tanden en' kiezen is alleen mogelijk als de nodige voorzorgsmaatregelen worden genomen. De meeste patiënten bezoeken ook zeer regelmatig det tandarts en het rapport noemt het zorgwekkend dat drie pet. van de ondervraagde patiënten er niet in geslaagd is een vaste tandarts te krijgen. Ook finan cieel zijn er grote problemen: een totale gebitsextractie met de no dige voorzorgsmaatregelen komt op ongeveer 5000 gulden

Leidse Courant | 1973 | | pagina 19