Pater Thijssen solidair met armen van Chili f VROUW GELIJK AAN MAN IN JONGE KERK Onderwijs kost f 1000 per hoofd bevolking Pompidou's bezoek aan China miste enige hartelijkheid Defensie drukt exploitatie ten batéj van investeringen I KERK EN WERELD KORTE METTEN MARKTEN Zege Nixon LE1DSE COURANT DONDERDAG 20 SEPTEMBER 19] pON Ontmoeting van wereldreligies voorgesteld De Indiase pacifist en leerling van Gandhi, Ramsahai Purohlt heeft tijdens een audiëntie paus Pauius gevraagd een ont moeting van de wereldgods diensten in Rome te bewerk stelligen om samen de moge lijkheden te onderzoeken voor ter concrete inzet van alle ge lovigen tegen elke vorm van geweld. Deel zouden moeten nemen de leiders van de verschillende christelijke kerken, van het boeddhisme, het hindoeisme, de islam en het jodendom. Na een bezoek aan verscheide; ne Europese landen wil Puro- hit naar de Verenigde Naties gaan om daar aan te dringen op de vorming van een onge wapend vredeskorps van de V N. dat kan worden ingezet in crisisgebieden in de wereld, zoals Noord Ierland, Indo Chi na en het Nabije Oosten. Ter voorbereiding op hun taak zouden de leden \an dit korps geschoold moeten worden in de geest van de door Ghandhi voorgestane geweldloosheid. De Nederlandse pater Gerard Thijssen, die naar uit Chili wordt gemeld, de bijzondere aandacht van de mi litaire junta heeft en tot gisteren nog een arrestatie wist te ontkomen, heeft zich als missionaris volledig so lidair verklaard met de armste bevolkingsklasse van dc Chilenen. Pater Thijssen, die af komstig is uit Aalst, waar hij zevenenveertig jaar geleden werd geboren, werkt al twintig jaar in Chili. Eerst werkte hij als landarbeider. Op het plat- telarcl srieed hij tegen tie misbruiken van het groot grondbezit. Later was hij werkzaam als arbeider in een faonek van rioolbui- Van 1966 af vormde pater Thijssen, die de voomaam Santiago heeft aangenomen, in de krottenwijk Victoria bij Santiago kernen van christe nen, die zich van hun situatie bewust worden en proberen daaraan iets te doen. In 1970 was hij een van de tachtig priesters onder wie zestien Nederlanders die de christe nen opriepen tot actieve deel neming aan de opbouw van het socialisme. Pater Thijssen had ook een be langrijk aandeel in het congres van „christenen voor het so cialisme", dat in april 1972 tij dens de Unctad-conferentie door priesters en leken uit ge heel Latijns Amerika in Santia go werd belegd. Tijdens deze bijeenkomst koos de beweging uitdrukkelijk voor de arbei dersklasse en tegen het kapita lisme. Van de twaalfhonderd priesters van Chili zijn er ruim vierhonderd lid van deze bewe ging, maar meer dan de helft van de Chileense priesters staat positief tegenover een dialoog met het marxisme. In januari 1972 bracht pater Thijssen op uitnodiging van Fi del Castro een bezoek aan Cuba. Enkele maanden daar voor was hij in Nederland, waar hij zijn aandeel leverde bij het lanceren van de beken de actie „Kom over de Brug". Van de missionarissen, wier arrestatie wij gisteren hebben gemeld zijn de paters oblaten Brinkhof uit Schalkhaar (bij Deventer) en Bolk uit Didam werkzaam in de krottenwijken van Santiago. Pater M. Schram uit Vaals geeft het blad „Inca" uit, dat informaties verschaft over de sociaal-poli tieke situatie in het land. Ook de gearresteerde priesters van het H. Hart werken voor de minstbedeelden. Pater B. Wijf jes is regionaal overste van de congregatie. In de jonge kerk had de vrouw allerminst de bescheiden posi tie, die de traditie haar thans wil toedichten. Tot deze con clusie komt de Amerikaanse schrijfster Joan Morris in-haar boek „The lady was a bishop" de dame was een bisschop). Zij concludeert dat van de be gintijd der kerk af de vrouwen r.iet alleen tot de intiemste vol gelingen van Christus behoor den, maar dat zij ook een cen trale functie vervulden in de bijeenkomsten der christenen, in het financiële, morele en geestelijke leven van de kerk, en dat zij aan concilie en syno- c'ts deelnamen. Joan Morris heeft één voorbeeld gevonden, aat een vrouw een synode van bisschoppen bijeenriep. Ais taalkundige heeft Joan Morris zorgvuldig de nuances uitgewogen van de titels, die aan vrouwen werden gegeven. Zo concludeert zij, dat de epis- ccpac vrouwelijke bisschoppen waren met volledige jurisdictie in tijdelijke en geestelijke za ken, niet alleen over de kloos ters, die zij bestuurden, maar ooi' over parochies met pries ters en leken. Als de voornaamste reden waarom het functioneren van de vrouw in de jonge kerk zo in de vergetelheid kon raken neemt Joan Morris het verlo ren raken van historische do cumenten, de taalbarrières en het vooroordeel tegen de vrcuw. In het slot van haar boek ver klaart Joan Morris, dat de werkelijke traditie der kerk hierin bestaat, dat mannen en vrouwen op voet van gelijkheid samenwerken voor het heil der wereld. Mère Teresa, bekend van haar werk in de achterbuurten van Calcutta, is begonnen aan haar al aangekondigde activi teit in de Arabische republiek Jemen. „De zegen van Allah" werd haar bi] aankomst toege wenst door een regeringsverte genwoordiger. In de stad Al Hudaida gaat mère Teresa een verpleegtehuis voor bejaarden en gehandicapten stichten. Vijf zusters van de door haar ge stichte congregatie zullen het werk doen. In de crypte van de kathe draal van Liverpool is een nachtverblijf voor dakloze mannen ingericht. Vijfentwin tig man kan daar een maaltijd :n een bed krijgen. Het aarts bisdom Liverpool heeft beslo- ten de ruimte beschikbaar te stellen, omdat het aantal bur gerhotels n andere accommo datie voor daklozen in Liver pool voortdurend vermindert, onder meer door wegenaanleg en sanering van stadswijken. Slechts achtenveertig van de in totaal 350 afgevaardigden van de Zweese rijksdag zijn geen lid van de Lutherse staatskerk. Twaalf van hen zijn lid van een andere protes- tantse gemeenschap en zesen dertig zijr geen lid van een kerkgenootschap. Het Zweedse parlement telt op het ogenblik geen enkele katholieke afge vaardigde. Volgens de statis tiek is achtennegentig procent van de Zweden lutheraan. De Ford Foundation heeft op nieuw een half miljoen uitge trokken voor steun aan parti culiere katholieke scholen. Deze steun is te meer welkom, nu in de Verenigde Staten de regeringssubsidie voor de ka tholieke scholen is weggeval len. Dit gebeurde op grond van een beslissing van het Hoogge rechtshof, waarbij werd ge steld, dat subsidie in strijd was met het in de grondwet verankerde beginsel van de wereldbeschouwelijke neutrali teit van de regering. Daardoor zijn de katholieken nu ver plicht zware financiële offers te brengen voor de instandhou ding van hun scholen. In de rijksbegroting voor 1974 is bij het onderdeel bouw- produktie vijftien miljoen gul den uitgetrokken voor kerken bouw, evenveel als de raming voor 1973. In 1972 werd voor achttien miljoen gulden aan kerkenbouw besteed. Paus Pauius is gisteren van zijn zomerverblijf in Castel gandolfo teruggekeerd naar het Vaticaan. Van woensdag af Is de gebruikelijke algemene audiëntie op die dag weer in het Vaticaan. De paus heeft twee maanden in de Albaanse bergen doorgebracht. Huwelijk zonder liefde toch niet nietig Een hoge woordvoerder pauselijke commissie voor her ziening van het kerkelijk rechl heeft ontkend, dat volgens d» nieuwe opzet van het huwelijks recht een huwelijk zonder hel de als nietig kan worden b> schouwd. De woordvoerder keerde hier mee zich tegen een verklaring van prof. dr. Orio Giacchi, lid van dezelfde commissie. Den verklaarde op het internationa le congres van kerkjuristen tt Milaan vorige week, dat vol gens het nieuwe ontwerp het huwelijk als nietig kan wordet beschouwd, wanneer het zon der liefde gesloten wordt. Vol gens prof. Giacchi geldt het vooral dan, wanneer een van beide partijen het huwelijk uit sluitend uit economische tieven aangaat. De woordvoerder van de pau selijke commissie verklaarde tegenover het Italiaanse pers bureau Ansa, dat de opvatting over liefde uiterst veelvoudig Is. Wellicht hadden enkele commissieleden de opvattii, verdedigd, dat de afwezigheii van liefde het huwelijk nietlj maakt. Maaar dat was volgei de mededeling niet de menli van de commissie. Hier is di delijk een misverstand in ht spel, zo verklaarde hij. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De onderwijsuitga ven komen voor 1974 neer op een bedrag van duizend gulden per hoofd van de bevolking. Het onderwijs voor één kleuter kost volgend jaar 1110,- vijf jaar geleden kostte één kleuter de staat nog gen f 650,Voor 1974 worden 515.000 kleuters op school verwacht, tegen 511.000 in 1973. Belde cijfers zijn geba seerd op ramingen. Voor de bijna 1,5 miljoen leerlin gen op de lagere scholen telt het rijk volgend jaar 1040,— per scholier neer. Dit bedrag is nodig om de salarissen van het onderwijzend personeel te beta len. Tot aan de begroting 1972 bleven de bedragen voor één leerling van de lagere school beneden de vier cijfers. In 1970 kostte één basisscholier 800,-, in 1972 930,-. Ook hier gaat het alleen maar om bedragen die nodig zijn voor de salarissen van de onderwijzers. Voor het V.W.O.. H.A.V.O., M.A.V.O., met 663.80 leerlingen in 1973 n 708.866 volgend jaar veruit de dichtsbevolkte onder wijssector, betaalt de overheid per leerling in 1974 2590,-. In 1969 schommelde het bedrag rond de 2000 gulden. Tel daar 200,-- bij op en het bedrag dat de overheid datzelfde jaar voor één L.T.S.-er neerlegde is ge vonden. Voor de in 1974 ver wachte 204.336 L.T.S.-ers zal per leerling 2730,- betaald moeten worden. Een stijging met 20,- vergeleken met dit jaar. Aanzienlijk meer betaalt het rijk voor een MTS-er en H.T.S.-er. Per persoon kosten de 36.895 M.T.S.-ers in 1973 3750,— en de H.T.S-ers 5970,-. In 1974 waarin de bedragen per leerling ongver gelijk zijn aan die van dit jaar en worden er 36.969 M.T.S.-ers en 27.620 H.T.S.-ers verwacht. In 1970 kwamen de kosten voor een M.T.S.-er voor de eerste maal boven de 3000,- uit. Een H.T.S.-er kost te in dat jaar 4600,-- en in 1972 5600,--. De economisch en administratieve onderwijssector telt volgend jaar ruim 46.000 leerlingen. Het overgrote deel 31.333, is L.E.A.O.-er. Ieder van hen kost 2390,—. Voor de 10.916. M.E.A.O.-scholieren in 1974 moet een kleine 2900 gulden per scholier worden betaald. Vier honderd gulden meer dan in 1970. Komend jaar zal het aantal H.E.A.O-ers 4130 zijn. Het be drag dat aan hen besteed wordt is 4180,- per student. Het hoogste bedrag dat voor het onderwijs per persoon wordt uitgetrokken is in het kunstvak- ondrwijs. De voor 1974 ver wachte 4967 leerlingen kosten 8770 ieder. Vergeleken met 1969 een stijging met ruim 3500,-. De opleiding van onderwijzers waaraan 36.782 mensen in 1974 deelpemen tegen 34.453 dit jaar, kost per student f 4060,Voor de opleiding van kleuterleid sters, in 1974 14.909 deelneem sters en 13.207 in 1973, telt de overheid per leidster 2200.— neer. Ruim vijfduizend gulden meer per student is gemoeid met de opleiding van leraren bij het technisch onderwijs. De 2170 aspirant-docenten dit jaar kos ten per persoon 7980,-. Voor hetzelfde aantal studenten volgend jaar hoeft 160,- min der te worden uitgeteld. Het vormingswerk (dagonderwijs) dit jaar 87.246 deelnemers, kost per deelnemer 1820,-. Voor de 85.160 participanten aan het leerlingwezen kan rond geko men worden met 570,- per persoon. In de sector van het huishoud- en nijverheidsonderwijs ten slotte, dat in dit jaar 183.624 leerlingen zal tellen en volgend jaar 185.919. Wordt in 1973 2440.- en in 1974 2500,- per leerling uitgegeven. Sim Hood. Wit, Harvest Moon, Tel star, Tangerine, Norn 16—30, Yellow Dusty, Le Rewe 30—34. Cahmcur 32—40, Rozen Garnette, Carol. Ros- wltha 7—10. Zorlna, Esther Ofarlm, Precllla. Prömlnent, Spanish Son, Coral Princess, Evergold 7—14. Be linda, Molrea. 11-23. Ilona 32—53, Super Star 22—28. Sonla 19—34, Le lies 24—60. Gerbera's 23-27, Al- siroemerlo 21—22, Nerlne 35—60, Geplozen chysanten 16—70p st. Tro- schrysanten 60—1.35, Idem Jaarrond 1,10—1.45. Eikenblad 35—70 p si Tiosanjers 1,46—1.76, Wlrrals Supre- ters 36—75, Dahlia's 40—75, Irissen 30—85, Llnlrls 96—2.40. Ornlthoga- lum 65—1,65, Statlce 1,05—1.20 per bos. KATWIJK groenteveiling 19 sept, Wnspeen p klst: A I 5 50- 6 70, A II 4 20-7.80. B I 3.90—6.50, B II 3 70, I C I 2 40—1 40. C II 1 SO3.30 bloemkolen: 6 I 98—119, 6 II 20-69, I 8 I 1816, 8 II 38—74. 12 I 61—67; bospeen 30—54; boerenkool 13; knol- selderle 21: snljbonen60; selderie 11—21: prlncesseboncn 1.30—1.50; radijs 25—31. andijvie 33—41: splts- kool .56—66; sla 21-26; krulpeierse- lle 19: peterselie 15: splnazlp 62—73; rode kool 2841; Rele kool 34; groe- I ne kool 1925: uien p.kist 2.90— I 6.10: breekpeen p klst 2 90—5 30; nnnvoer ivaspeen 160.000 kg bloem kolen: 93.00 st. Zwemwedstrijden in Sassenheini SASSENHEIM BIJ de gehouden clubkampioenschappen van de Zwemvereniging moesten de borstcrawl. rugslag-, vlinderslag en schoolslag afzonderlijk wor den gezwommen. Bij de meisjes onder 8 jaar was Mirjam Blom eerste, Petra Waasdorp 2 en Kitty v. d. Mey 3. Bij de jon gens onder 8 jaar: 1. Edward Hartel, 2. Marcel v. Zeyl, 3. Wlm Stut. Bij de meisjes onder 10 jaar: Ire ne Korevaar 1, die alle vier af standen won. 2. Gonneke Jonkman. 3. Yvonne Schrama. Bij de jongens onder 10 jaar was Paul Geurds eerste, die alle vier afstanden won. 2. Jac ques Mejman, 3. Rik v. Beek. Meisjes onder 12 jaar: Harriet v. Elburg 1, Astrid Korevaar 2. Carolien Rotteveel 3. Jongens onder 12 jaar: 1. Robby Burg- meyer, 2. Han de Boer. 3 .Jur- gen v. d. Niet. Meisjes onder 14 jaar: 1. Elly Vos, 2. Joke Meeu- wissen, 3. Karin Immerzeel. Jongens onder 14 jaar: 1. Koos Burgmeyer; 2. Paul Burgmeyer, 3. Peter Zwetsloot. Meisjes on der 16 jaar: 1. Paula Korevaar, wat betreft de 100 m. in feite de snelste totale tijd. 2. Conny Burgmeyer, 3. Cokky v. Santen. Jongens onder 16 jaar: 1. Jan Burgmeyer, 2. Geurt v. Giste ren, 3. Paul Zwetsloot. Dames: Marian Burgmeyer, 2. Foka Post. Heren: 1. Peter Smit, 2. Gerard Metze, 3. Hugo Zwet sloot. Gespreksavonden HAZERSWOUDE Na een onder de parochianen van de H.H. En gelbewaardersparochie te Ha- zerswoude-dorp gehouden enquê te, heeft de parochieraad een programma voor de dit winter seizoen te houden gespreksavon den samengesteld. Maandag 1 oktober: Het kerkelijk gezag, vroeger en nu: inleider mgr. C. G. F. Braun (MSC) vi caris van het bisdom Rotter dam: 29 oktober: relatie man vrouw; inleider C. A. van Vliet (OFM), moderator van de Bo- naventurascholengemeenschap te Leiden; 26 november; drugs en druggebruik; inleider pater J. Landers uit Amsterdam; 7 januari: abortus en euthanasie, inleider pater Spee, leraar RK theologische hogescool te Heer len; 28 januari: moeten we de bijbel tegenwoordig anders verstaan dan vroeger?, inleider mgr. dr. A. J. Simonis bisschop van het bisdom Rotterdam. Jan Snaterse jongste zwarte- handdrager LEIDERDORP Jan Snaterse, van sportschool van 't Hout heeft onlangs de zwarte band behaald. Hij is hiermee de jong ste .drager in Nederland van deze meestergraad. Jan zit in de vierde klas van de Louise de Colignqscholenge- meenschap. Hij is 16 jaar. Koster uit Oegstgeest jubileert OEGSTGEEST De heer Ver steeg, koster van de Groene of Willlbrordkerk, vierde gisteren zijn zilveren jubileum. In het dienstencentrum aan de Lijtweg werd ter gelegenheid hiervan een receptie gegeven. Namens het kerkbestuur werd de jubilaris toegesproken door dr. Maan, de president kerkvoogd. Tevens werd de heer Versteeg een envelop met inhoudt aange boden. Vervolgens was de beurt aan een schier eindeloze rij van vrienden en bekenden, die het echtpaar Versteeg danis in de bloemetjes zatten. WASHINGTON (UPI) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden is er gisteren niet in ge slaagd Nixons veto over een wets voorstel tot verhoging van het mi nimum-loon ongedaan to maken. Het was de zesde maal dat de president in een dergelijk geval zegevierde. Om een veto van het staatshoofd ongedaan te maken, is een meerderheid van tweederde nodig. Een week geleden was het huis vijf stemmen tekort gekomen om Nixons afwijzing van een wetsontwerp over ziektekostenver zekering ongedaan te maken. (Van onze correspondent John Gittings). Peking Het bezoek van presi dent Pompidou aan China miste enige verwachte hartelijkheid. Er waren, de overigens te ver wachten, verschillen van me ning over de relaties met de Sowjet-Unie en over de Europe se veiligheid. In zijn toespraak tijdens het offi ciële afscheidsdiner zinspeelde Pompidou op „een lange vriend schap tussen beide landen", hoewel hij toegaf dat die wel eens op de proef kon worden ge steld. Tsjoe En-lai legde de na druk op het vertrouwen dat hij had in de jonge generatie en vond, dat „geen kracht in staat was de loop van de geschiedenis om te buigen" Bij een eerdere gelegenheid had Tsjoe zijn gast er aan herin nerd, dat dat „ontspanning een oppervlakkig fenomeen" was in de wereld van nu. waar Pompi dou sprak van een eventueel te slu.ten „fundamentele overeen komst" tussen beide landen. De kwestie Sowjet-Unie is duide lijk iets waarover Peking en Parijs ieder hun eigen gedach ten hebben. Pompidou mocht dan wel Brandt citeren toen hij zei dat „ontspanning en verde diging" veiligheid betekenen, toch blijven de Chinezen ieder teken van ontspanning in Euro pa met een wantrouwig oog be zien. In zijn perconferentie vlak voor zijn vertrek probeerde Pompi dou al die verschillende opvat tingen uit te leggen.' „In Euro pa", zei hij. „is de toestand ont spannen, maar ln Azië waar zich verschillende oorlogsdrei gingen voordoen, is dat heel an ders" Toch is het nog maar een jaar ge leden dat de Franse minister van buitenlandse zaken Maurice Schumann Peking bezocht en voorzitter Mao hem verzekerde dat hij Frankrijks toenaderings politiek tot Moskou volledig aanvaardde. Er waren ook nog kleine incidenten. Voor Pompi dou was het ietwat verrassend te vernemen da: het persbureau Nieuw China hem liet zeggen dat „Mao de man was, die het gezicht van de wereld veran derd had". Later verklaarde Pompidou, dat hij alleen maar „een van de mensen was ge weest", die dat gezegd hadden. Het lange gesprek dat Pompi dou met voorzitter Mao had werd door de officiële nieuws dienst omschreven als „onge dwongen" en niet als „vriende lijk" of „ernstig", zoals dat ge woonlijk gedaan wordt. Veel van deze irritaties waren te wachten; men kan het bezoek tenslotte niet los zien van bilate rale onderhandelingen. De moei lijkste vraagstukken waren het Franse kleurentelevisiesysteem en de Concorde. Voor zijn ver trek uit Peking zei Pompidou dat dat de verkoop van dat sy steem aan China „nog ver weg ligt" en er waren ook ,nog wat problemen" rond de Concorde. Als De Gaulle nog geleefd had in 1971, toen voor hem een bezoek aan China vastgesteld was, dan zou zijn ontvangst werkelijk he- roisch zijn geweest. Maar Frankrijk speelt nu niet meer de rol van bemiddelaar en in de kwestie Indo-China staan zij meer aan de kant van de Russen dan aan die van de Chi nezen. Met name door prins Sl- hanoek van Cambodja iedere steun te ontzeggen. Nog vele beslissingen nodig O L Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het Ministerie van Defensie ziet het als een eerste vereiste de exploitatiekosten, zo wel voor wat betreft de perso neelskosten als in de sector ma terieel, terug te dringen om al dus ruimte te scheppen voor dringend nodige investeringen. Bij deze handelwijze worden wat de paraatheid betreft risi co's genomen: op bepaalde mo menten kan het voorkomen, dat vervangende eenheden nog niet aanwezig zijn op het moment, dat oude eenheden bulten ge bruik worden gesteld. Iets dergelijks deed zich dit jaar voor toen de kruiser "De Ruy- ter" werd afgevoerd en in 1975 zal zich eenzelfde probleem voordoen met "De zeven Pro vinciën". Voor de "De Ruyter" moeten een geleide-wapen-fre gat en een bevoorradingsschip in de plaats komen. Ook bij de mijnendienst worden ri sico's gelopen, nu besloten is voort te gaan met de inkrimping van die di nst. In zijn begroting verheelt Defensie-Minister Vre- deling niet, dat de uiteindelijke sterkte van de Mijnendienst kleiner zal zijn dan met het oog op de oorlogstaak het mij- nenvrij houden van de vaarwe gen langs de kust en van de toegangen en aanlooproutes naar de havens nodig is. De Marine-Luchtvaartdienst moet ook veren iaten in 1974 worden twee vliegtuigsquadrons opgehe ven nadat er zeer recent ook al een werd afgeschaft. De reorga nisatie is nodig door de veroude ring van de vliegtuigen. Een der op te heffen squadrons is in de Antillen gestationeerd. De exploitatiekosten bij de M.LD. kunnen verder worden beperkt door meer samenwerking met de luchtmacht, onder meer op het gebied van onderhoud en door over en weer gebruik te maken van opleidingen. Geïnvesteerd zal worden in de ombouw van enkele mijnenve gers tot mijnenjagers, de bouw van twee geleide-wapen-fregat ten (klaar in 1975 en 1976), de bouw van een bevoorradingsschip, twee series van elk vier stan daardfregatten ter vervanging van onderzeebootjagers (over het gewenste type wordt dit jaar nog beslist, de schepen kosten meer dan 200 miljoen per schip), de aanschaf van dertig hel kopters, de moderni sering van een aantal fregatten, de vervanging van de verouderde Neptune-vliegtu'gen (als Neder land althans een taak houdt bij de onderzeebootbestrijding een typekeuze is nog niet ge maakt), vernieuwing en vervan ging van loodsvaartuigen, ratio nalisering van de betonnings- dienst, de bouw van een oceano- grafisch onderzpekingsvaartuig (met het ministerie van O.en W. als medegebruiker en beta ler. Wat de investeringen voor de landmacht heeft wordt medege deeld in de Defensiebegroting, dat besloten is het Amerikaanse TOW-antitankwapen niet alleen op brigadeniveau maar ook op bataljonsniveau in te voeren ten behoeve van de pantserinfante rie. Het is niet uitgesloten, dat ook helikopters met dit of een ander antitankwapen zullen worden uitgerust. Over de aan schaf van luchtafweergeschut voor het legerkorps zal spoedig een beslissing worden genomen, evenals over de aanschaf van boordwapens, waarvan een aan tal prototypen thans wordt be proefd. Over de aanschaf van (lichte) vliegtuigen moet eveneens nog beslist worden. Waarschijnlijk wordt het een project in samen hang met de aanschaf van heli kopters voor de marine en lucht macht. Investeringen zijn voorts nodig tering van de externe en interne voor de afronding van de verbe- Programma Plattelands- HAZERSWOUDE Dc Hazers- woudse afdeling van de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen heeft voor het winter seizoen een zeer gevarieerd pro gramma samengesteld. Na de eerste bijeenkomst op 25 september (aanvang 19.45 uur) in het Ned. Herv. Verenigings gebouw, wanneer aandacht wordt besteed aan spel en speel goed, wacht de leden: een le zing over Israël (30 oktober); j zelfwerkzaamheid-cursus (28 no vember); kerstavond (18 de cember); lezing over de mens in het verkeer (29 januari): dis cussie over de reclame (26 fe bruari); medische causerie over kanker en de bestrijding hier van (26 maart); lezing over oude boerderijen (23 april); reisje naar de A'blasserwaard (14 mei). Op het programma staan tevens de cursussen: wandkleden maken: ouder wor- i den, bij blijven, volksdansen: I emailleren; voorjaarsbloemen schikken. tering van de externe en inter: communicatie en voor de beveil ging van deze verbindinge Ook is het nodig de effectiet kracht van de middelbar dracht te vergroten. De huidig tactische situatie noopt daartor Dit kan door aanwezige houw. sers en bijbehorende munitie modificeren. Onderzocht wordt de mogelijkhe van een door computers g stuurd geautomatiseerd vrn1 steun-informatiesysteem en vi het verwerven van betere pac serbestrijdingsmunitie. Anders dan Engeland. Duitslar, België en Italië heeft Nederlai D£] nog geen beslissing genonu g over de aanschaf van de La. a ce-raket. De regering wil ha t' beslissing plaatsen in het lie c van het streven naar een bete: d taakverdeling in internation: u verband. Een onderzoek daa- jvj over is nog gaande. De verva: w ging van AMX- en andere vo. p tuigen verkeert ook nog in b S stadium van studie en bepr» li ving. Opgemerkt wordt voor; A dat het merendeel van het zwa; n geniemateriaal sterk veroudei is (het stamt technisch nog a Zee de tweede Wereldoorlog) v vrijwel geheel vervangen me ii worden. Die vervanging is ai v - gang gekomen. I Met betrekking tot de omstredc F I starfighters van de luchtmacl l j wordt opgemerkt, dat deze tecï nisch nog een kleine tien ja; T meekunnen, maar steeds minö c geschikt worden voor de uit l 1 voeren taak. Een eventuele v* vanging wordt dan ook voorb» reid. De uitkomst wordt me* bepaald door een Navo-stuil over de mogelijkheden voor if cialisatie in verdedigingstaka Ve Kunstkijken ii Ambachtshui VOORSCHOTEN - In VoorschO» wordt de ledententoonstelft van de Voorschotense Kun* kring gehouden ln het Ai» bachtshuis. De opening van tentoonstelling zal geschiede op donderdag om 20.30 uur Cary Horgh, sociologe en h stuurslld van Mensa Ncderla# De tentoonstelling is een zorgv d'ge selectie uit het werk van 40 aangesloten kunstenaar* bestaat uit tekeningen, schil# r jen, grafie';, keramiek, sier» den, kleinplastlek enzovod# De tentoonstelling Is van ik» derdag tot en met 30 septemb- dagelijks te bezichtigen van tot 17 uur en van 19 tot 31 uu:

Leidse Courant | 1973 | | pagina 14