EUROPA CUP VAN HANEGEM GAF FEYENOORD IMPULS VOOR NODIGE FELHEID NAC BOOD ALLES WAT HET TE BIEDEN HAD Henk Wullems zag te veel... Semiprofs Östers in conditieslag ten onder Geen revanche Spekglad veld remde aanvalsdrift DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA VaXJö Geen spoor van teleurstelling bij de spelers van Osters I.F. noch bij hun trai ner, hun voorzitter of het publiek. De neder laag tegen Feyenoord in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-Cup, werd als van zelfsprekend aanvaard. Maar het publiek had wel meer verwacht van de Rotterdam mers. Pas na de rust kon het, helaas in Ne derland vrijwel onbekende, gedisciplineerde en uiterst sportief publiek naar hartelust ge nieten van Feyenoord dat in de Zweedse dagbladen groots was beschreven, speciaal Van Hanegem, wiens foto in geen enkele voorbeschouwing had ontbroken. Toen hij al meteen na de rust losbarstte met de gelijk maker, ettelijke technische snufjes demon streerde, tweemaal overhoop lag met de scheidsrechter - ook al iets vreemds in Zwe den - en de ziel van de ploeg werd, brak het applaus vele malen los. Tenslotte had Feyen oord in de tweede helft toch nog geschonken waarvoor een fors deel van de 13.000 kijkers was gekomen, een partij waar aan hun eigen öSters dan wel ten gronde ging maar waar het tribunevolk dan toch zijn vreugde aan kon beleven. Niettemin kon dat niet wegvagen dat Feyenoord een hele helft lang een uiterst povere prestatie had geleverd en na de rust het karwei op simpele wijze kon klaren, om dat net de conditieslag royaal won. Trainer Wiel Coerver: „Als ze in de tweede helft op conditie östers niet hadden kunnen weg spelen, hadden ze zich als profs diep moeten schamen". En brengt Gustavsson, de trainer van de Zweden: „In de tweede helft bleek dat Feyenoord bestaat uit fullprofessionals en wij slechts se miprofs hebben". Er werd al aan gedacht de ge schiedenis van Ut Arad uit de ar chieven op te diepen toen de Zwe den meteen al een voorsprong na men. Wim Rijsbergen lag krim pend op de grond omdat hij een bal tegen zijn buik had gekregen. Op links stoomde linkerverdediger Per Olof Bild naar voren, zette voor en Harry Vos passeede in een desperate poging de toestor mende Tonny Svensson het scoren te beletten, zijn eigen doelman (0—1). Er brak onmiddellijk een onvoorstelbare paniek uit in de Rotterdamse defensie. Waarin ga ten vielen zo groot als een zwem bad. Het was een copie van het duel met PSV ongecontroleerd wegwerken, de middenlinie steeds terug om de helpende hand te bie den en daardoor ook een „zwem mende aanval". Waarin boven dien Wery beneden zijn niveau bleef en Kristensens vele dribbels geen effect sorteerden, östers daarentegen speelde er -lustig op los, met Harry Bild die zonder dralen voor de geblesseerde Ljunggren was ingezet. Trouwens hij zou toch gespeeld hebben en dan was Fransson naar de bank verdwenen. Later, in de kleedka mer, legde Wim van Hanegem de zweep over zijn ploeggenoten. ,,Het leek voor de rust toch ner gens op. Het was een grote pa niek. Dat was niet nodig, maar het feit lag er nu eenmaal". Overrompeld Wim Rijsbergen werd aan alle kanten voorbij gelopen, Van Dae- le gaf alleen foutieve passes af - Coerver: „Hij speelde de eerste drie ballen nota bene precies in de voeten van de tegenstander" en gevoed door de uitstekende middenvelder Linderoth die met Isaxon een sterk duo vormde dat herhaaldelijk de baas bleef over het drietal van Feyenoord, leken de Rotterdammers te worden overrompeld. Zelf kwamen ze er nauwelijks aan te pas. Ook al omdat de defensie van östers in de lucht sterker was. Harry Bild kon zijn slimme spel tonen en door het steeds wis selen van Svensson en Mattsson werd de verwarring in de verdedi ging van Feyenoord nog vergroot. Harry Bild had voorvoeld wat na de rust zou gebeuren. Zonder om wegen stelde hij na afloop: „Feyenoord was niet best in de eerste helft, maar we hebben toch te veel moeten lopen om de ba! in bezit te krijgen en te houden. We waren moe. En toen Feyenoord direct na de rust gelijk maakte, was dat voor ons een koude dou che". Kwaad Wiel Coerver had zich In de pauze nogal kwaad gemaakt. „Ja, na tuurlijk. het was weer net als te gen PSV. östers kreeg een zee van vrijheid en et werd niet een maal een sliding gemaakt. Ik had ze tevoren gewaarschuwd: als jul lie achterkomen wordt het een zootje, ik wilde meer felheid heb ben". Vooral Wim van Hanegem had zich dat aangetrokken. Omdat hij show, hield lang de bal in de het volkomen eens was met zijn ploeg. Overal elders zou dat irri- trainer. „Het was toch hard hodig tatie oproepen, maar het Zweedse dat Coerver zich kwaad maakte, publiek vond het prachtig en had Het leek toch ook naar niets". er een applaus voor over. Hij gaf zelf het voorbeeld door Door voorzitter Stig Svensson per pal na de rust op een voorzet van soonlijk - hij liep trouwens langs De Jong de gelijkmaker in te kop- het veld steeds aanwijzingen te pen (1-1). Het gaf Feyenoord de geven en niet trainer Gustavsson impuls die zo bitter hard nodig - werd de uitgespeelde Harry Bild was. De combinaties gingen lo- gewisseld voor Bjorklund maar pen, ook al verloor Kristensen dat had geen zin meer. Toen het zich in wriemelwerk dat gedoemd publiek zich eindelijk ook eens ne- was schipbreuk te lijden. Hij ver- gatief uitte na een verre terug- prutste eer. kans door hoog over speelbal van Van Hanegem, nam te schieten op een pass van De Feyenoord daarvoor nog even Jong, die ook een betere vorm te wraak en kopte Wery, weer uit pakken kreeg. Maar de ziel van een voorzet van Kristensen, wiens de ploeg was Wim van Hanegem, rendement met sprongen stijgt als die van een rusteloze drentelaar hij snel afspeelt en niet zichzelf in voor de rust veranderd was in de kijker wil zetten, nummer drie een verbeten zwoegende speler, achter Hagberg. Harry Bild: „Als Hij sloeg de hand tegen zijn hoofd je het mij vraagt zou een 1-1 voor toen Theo de Jong tot tweemaal de wedstrijd in Rotterdam beter toe kon inschieten en beide doel- zijn geweest", man Hagberg op zijn weg trof. Hij Van Hanegem: „Die 3-1 was deed het zelf dan maar eens. Weer meer dan genoeg, je moet toch stond Hagberg op zijn post. 0ok aan de tweede wedstrijd den ken". En er werd schertsend op- VonniS gemerkt dat Harry Vos had ge- Osters kon slechts nog een onder- ac°°rd de sPannlnS geschikte rol spelen en wachten h»uden- SchertJs na a,looP' ,want tot het vonnis werd geveld. Nog heel Feyenoord was er vin eenhiaat kreeg de ploeg een kans, o^er.utgd dat de eerste helft te toen Linderoth een aanval opzet- ™ak was ^wees' om. van ee" f" te. Svensson met een gave actie hael g«'aagde «rcume naar Vhx- de' bal voor het doel bracht, maar lö te ku"ne" spreken. Mattsson naast kopte. Wim van Hanegem over Mattsson, die een opvallende prestatie had willen le veren met de wetenschap dat Feyenoord nog steeds een speci fieke spits nodig heeft: „Matts son? Dat is toch niks. Ik zie hem niet als spits van Feyenoord. Zo een loopt er bij Hellevoetsluis ook rond". Daarmee zijn geliefkoosde Feyenoord^ Treytel. Rijsbergen, Van HERMAN VAN BERGEM roreverloop3. Vos 14). 46. Van Ha negem 1-1. 75. Van Hanegem 1-2. 88. Wery 1-3. denberg. Blomqvlst. Per Olaf i (BJorktund), Linderoth, - Isa? Harry Bild, Svensson, Mattsson Fransson. Wim van Hanegem haalt weer uit voor een schot, dat echter gestopt zal worden door Per Olaf Bild. /ergelijking prijsgevend en aanduidend dat het voor hem niet hoeft. Trainer Gustavsson over Mattsson: „Hij heeft geen kans gekregen tegen Feyenoord. Jawel, een keer, met het hoofd maar toen faalde hij", Gustavsson, geen enkele hoop meer koesterend voor de tweede wedstrijd: „Ik vond Feyenoord zeer goed. Zelfs voor de rust heb ben we te weinig in te brengen gehad". Na de gelijkmaker maak te Feyenoord het karwei af zoals het hoort. Uit een voorzet van Kristensen bereikte Ressel Van Hanegem die een krom schot los liet dat langs doelman Hagberg zoefde (1-2). Bild: „Toen was het geen wedstrijd meer. Het was fi naal afgelopen". Show Feyenoord ging over tot een Daele, Schneider Van Hanegem. Wery en Kristensen. jV°s (Van onze sportredactie) V&XJö Er was In de Rotterdamse gelederen enige twijfel gerezen omtrent de houding van de Belgische scheidsrechter Joseph Minnoy ten opzichte van Feyenoord. De avond voor de wedstrijd hadden enige supporters zich in de bar van het hotel niet zo vriendelijk over België uitgelaten. Met een boos gezicht was het Belgische arbitrale triio ver trokken. Drie kwartier voor de wedstrijd maakte Minnoy het bestuur van Feyenoord erop attent dat de UEFA opdracht had gegeven ervoor zorg te dragen dat legitimatiepapieren van de spelers voor de wedstrijd in de kamer van de scheidsrechter dienden te zijn. „Ik moet een paspoort, een ander legitimatiebewijs of een papier van de KNVB hebben en er is niets" merkte Minnoy op. Manager Brox redde de situatie door te beloven dat Min noy direct na de wedstrijd in het hotel alle paspoorten ter inzage zou krijgen. „We hebben ze niet bij ons, ze zijn op de kamers" aldus Brox. Het Belgische drietal heeft er in de ar bitrage niets van laten merken. Wim van Hanegem, de grote inspirator bij Feyenoord scoort in de eerste minuut na rust de gelijkmaker. Doelman Göran Hagberg grijpt mis. ROTTERDAM Wanneer het EuropacupaVontuur voor NAC beperkt blijft tot één ronde dan is dit zeker niet te wijten aan de inzet en de ijver van de Brabanders. Ook gisteravond tegen F.C. Magdeburg heeft de Zuidelijke bekervechter weer geboden wat het te bieden had. Alleen het vurig gehoopte succes bleef door het onvoldoende creatieve v&rmogen van de spelers op dit spekgladde veld van de Kuip (5881 toeschouwers) uit. Dit nadeel heeft NAC (uitslag 0-0) in een ongunstige uitgangsstelling voor de return over veertien dagen gebracht. En dat is toch wel jammer. De beperkte ploeg van trainer Henk Wullems begon al met de handicap van een bijna leeg stadion. „Dat deprimeert", zei aanvoerder Aty Graaumans la ter. „Je verwacht een spekta- kelpubliek en dan zie je deze leegte". Maar NAC - meestal als underdog veel gewend - raakte niet van de kook door deze tegenslag. Het vocht zich bewonderenswaardig goed bo ven de desillusie uit. Waarna een interessant spelbeeld te voorschijn kwam, wat ook de weinige bezoekers bleef boeien. De Bredanaars bleven aanvan kelijk minder goed op de been dan de full professional getrain de Oostduitsers, maar ook deze moeilijkheid vormde voor het moedige NAC geen onoverkome lijk beletsel. Trainer Henk Wul lems: „Wij hadden bijna alles te gen. 's Middags hoosde het, wat het pubiiek thuis hield en 's avonds begon het weer te rege nen, wat ons spel nadelig beïn vloedde. He-t veld was immers voor de club, die moest aanval len en scoren, het grote nadeel. Maar toen dat overwonnen was en de regen minderde, gaf NAC zeer goed partij. Ik kan niet an ders zeggen. Er heeft niemand gefaald en daarom heb ik ook zolang gewacht met vervangen. Elke speler, die ik zou hebben ingezet, had minstens een kwar tier nodig om te leren op de been te blijven.Want dat was een hele kunst". Hartverwarmend Maar toen het elftal van NAC deze „kur.sl" onder de knie had, herkende voetbalminnsnd Nederland de Brabanders. Er werd gestreden om elke centi meter terreinwinst tot hartver warmend enthousiasme van ie dereen die ernaar keek. Dat was het bekervoetbal waarop NAC patent lijkt te hebben. Met de levensgevaarlijke Addy Brouwers op de linksbuiten plaats en de onverwoestbare middenvelder Bertus Quaars als brein achter elke aanval-in-op- zet werd de defensie van FC Magdeburg in moeilijkheden ge bracht. Dat lukte vaak. alleen het bevrijdende schot bleef uit. Spits Piet van Dijk deed er al les aan om ook storend de pa niek bij de Oostdiuitsers te ver groten en soms had hij daarmee succes. Maar ook zijn inzet bracht niet het gewenste. Al was hij er wel dichtbij. Eerst was hij de aangever van een schitterende een-twee met Vreyssen, die voorlangs richtte. Daarna stelde hij Brouwers in staat te verrassen. De zwakke doelman Schulze verkeek zich inderdaad op het boogballetje, alleen de Oostduitse verdediger Dekker - staande op de doellijn - kopte weg. Nog een keer kwam Van Dijk voor rust vlak bij een succes. De actief begon nen Bouwmeester kopte hem de bal toe. Zijn kopstoot ging ech ter over. Ook in de tweede helft bleven de spelers van FC Magdeburg gro tendeels strijden tegen een veld- overmacht. Alleen was de (Van onze sportredactie) ROTTERDAM FC Magdeburg NAC belooft voor trai ner Henk Wullems nog in een ander opzicht dan voetbal al leen spannend te worden. Toen hij enkele weken geleden op inspectie in Oost-Duitsland ging, heeft de Brabantse trainer zijn ogen goed de kost gegeven. Van zijn mening heeft hij later, in bepaalde persmedia geen geheim gemaakt. Het kwam erop neer dat alles, wat de ontvangst van FC Magdeburg betrof, piekfijn in orde was. alleen de sfeer van het land stond hem niet aan. „Mag ik", zei trainer Henk Wullems. „Ik ben gewend te zeggen wat ik denk". Dat heeft hij voor de wedstrijd tegen FC Magdeburg ook voorzitter Herbert Groth proberen duidelijk te maken. Maar zijn po ging bleek tevergeefs. Want ook daarna bleef de Oostduitse leider morrend achter. De bedreiging van „Je hoort er nog meer van", hangt Henk Wullems nu als een zwaard van Da mocles boven het hoofd als hij met NAC naar Oost-Duitsland moet reizen. „We zullen wel zien hoor", lacht hij Oostduitse ploeg ditmaal met uitvallen iets gevaarlijker. Dat vormde toch wel een benau wend effect voor NAC. Topsco rer Sparwasser kwam zodoende een keer zeer verrassend vrij. Zijn inzet ging voorlangs doel man Jan de Jong, die foutloos acteerde. Ontknoping Het grootste gevaar kwam van NAC )n de ontknoping. De Bra bantse ploeg, die een reputatie als fighter tot de laatste minuut ophoudt, bracht weer dat grote enthousiasme op. En zowaar: Zeer lang bleef de kans op toch nog een succes aanwezig. Vreyssen schoot in, welke inzet ausputzer Zaff half stopte. Dan Van Dijk maar, dacht iedereen. Maar de volko men vrijstaande schutter bleek zelf te verbaasd over deze unie ke kans. Wullems: „Had hij maar even gewacht. Dan was het een zacht eitje geweest". Nog was alle kans voor NAC niet verkeken. Uit een hoek schop kopte Bouwmeester se cuur maar... net naast in. Een andere kopstoot van Dierickx was de grootste mogelijkheid op de zege. De bal was precies ge plaatst maar Schulze had het geluk van een doelman aan zijn kant. Hij viel - bij wijze van spreken - in de baan van de bal. Deze spanning, die werd opge voerd door de vrolijke noten van een Brabantse boerenkapel. werd tenslotte niet beantwoord met een doelpunt. Maar trainer Wullems bleek er niet al te diep door in de put te zitten. „Ale je ziet welk ipateriaal NAC heeft, geloof ik dat we tevreden moe ten zijn. We hebben gedaan wat we konden". Daar was Heinz Krugel. de trainer van FC Mag deburg het mee eens. ,,lk ben erg voorzichtig met een progno se voor de return. NAC heeft karakter en daar kan je het een eind mee brengen." Misschien Piet van Dijk in duel met doelverdediger Schulze van FC Magdeburg gokte trainer Henk Wullems NAC: De Jong: Blom. GraaumMj daar ook een beetje op, toen hij qS^bm?"Bouwnee»terVreyienf 1 zonder overtuiging overigens de Dijk en' Brouw er*, kreet slaakte: „En toch is NAC in Magdeburg niet kansloos, FC Muedcburg: Schub,: Deck,, Gek hè?" Zijn ogen glommen '«'"hem. Ohm: TUI. Sem.li veelbetekenend. „"I™",'."1"' 'F*™""' HANS DE BRUYN Scheidsrechter: Wrlgl.t (N-Ier).

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13