s- d0ENE Nieuwe basisschool vraagt grote inzet onderwijzers Overleg arbeidsvoorwaarden ambtenaren nog niet rond Regering overtijd met antwoorden op Kamervragen Troonrede en Chili als blikvangers Minister van Kemenade: Jongeren eisen onafhankelijkheid Suriname nu 7$ DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA (Van onze parlementaire redactie) PEN HAAG In vele gevallen is de regering „ovei- tijd met haar antwoord op schriftelijke vragen van kamerleden. Nog erger is dat het sinds de verkiezin gen van november vorig jaar 18 keer is voorgekomen dat de regering op schriftelijke vragen helemaal niks van zich heeft laten horen. Voor Tweede Kamervoor zitter Vondeling is dit een ernstige zaak en daarom zal hij daarover met de regering gaan praten. Kamerleden hebben het recht om met schriftelijke vragen de regering „aan de tand te voelen". In het algemeen moeten die vragen binnen drie weken worden beantwoord. Kan dat niet. dan laat de betrokken minister even weten dat hij niet in staat is om „binnen de gebruikelijke termijn te antwoorden". Er zijn |156 schriftelijke vragen blijven liggen, waarvan de antwoorden .overtijd" zijn. Voor de kamervoorzitter was het niet altijd even duidelijk of de redenen van de vertraging wel overtuigend jzijn. Dat de ministers het heel moeilijk hebben met de overvloed Ivan vragen is wel begrijpelijk. In het parlementaire jaar 1972- 1973 hebben Tweede Kamerleden maar liefst 1775 schriftelijke vragen gesteld. De beantwoording ervan vergt soms veel tijd van ambtenaren. In het parlementaire jaar '72-'73 heeft de Tweede Kamer 82 plenaire vergaderingen gehouden en 215 wetsvoorstellen afgedaan. Er werden zeven interpellaties en zes openbare commissievergaderingen gehouden. Voorts waren er jelf hoorzittingen. Aan de regering werden 37 mondelinge vra- jgeij gesteld en 139 moties werden ingediend. Elsevier springt deze week in de aciualiteit met het commentaar, dat de middengroepen het kind van de rekening zijn, nu Den Uyl heeft uitgepakt. Jan van hilio, de inaker van de documen'.aire over 25 jaar Ju liana, onthult dat h j geen oran je onderbroek draagt. „Blijkt straks dat Willem-Alexander zich ontwikkelt tot een playboy, een tweede Farhoek, dan ben ik op dat moment tegen de monar chie. Uit een enquête Is onlangs gebleken, dat 85 van het Nederlandse volk de monarchie wenst te behouden. Waar praten we dan over?" Over de gebeurtenissen in Chili de volgende opmerk ng: „In het land van Allende faalde het ver stand: een idee werd vermoord" En: „Het gunstigste van wat men van de hurdige toestand kan zeggen is, dat de ene ter reur ce andere heeft voorko men. Maar een mythe houdt met dergelijke subtiliteiten geen reken:ng. Zij vraagt om helden en martelaren". Het toppunt van er snel bij zijn is een interview met de nieuwe Zweedse koning Carl Gustaf. Ltt> Haagf.e Post concludeert over de miljoenennota: „Schoor voetend op weg naur rechtvaar digheid", Opmerkelijk citaat: CS ??- Cr- 53 „Zo met elkaar is het een fraaie collectie sociale recht vaardigheid, maar wel met een traditioneel vuurtje. Vroeger heette dat liefdadigheid. Ook rechtse kabinetten hebben op dit terrein hun sporen verdiend. En de rijken zullen zich daar niet fel tegen verzetten aal moezen vergeven tast hun be voorrechte positie inmmers niet aan". Veel aandacht krijgt Rinus Israel van Feyenoord. Zijn sportieve vooruitblik op de wedstrijd van de waarheid dit weekeinde: „Ajax is zonder Cruyff toch nog een van de betere ploegen in Europa, vind ik". Voorts een onderzoek in de Am sterdamse en Utrechtse uit- gaanswereld naar de vraag hoe welkom Surinamers zijn. Een zeer merkwaardige brief ten slotte van SER-voorzitter De Pous, die de rollen omdraait en de Haagse Post interviewt. De redactie noemt deze niet eens integraal afgedrukte briet van 20 kantjes een monumentaal en curieus werkstuk, waar vele uren huisvlijt inzitten, en dat is een waarheid als een koe. On.wikkelingssamenwerkingsmi- nister Jan P ronk wordt „Het wonderkind in de linkse poli tiek" genoemd en mag zeggen: „Ik vind Den Uyl een bijna ge niale man". NIEUWE UNIE De nieuwe Linie opent met een artikel van de revolutionair® schrijver Debray, vriend van president Allende, over de ge beurtenissen In Chili. Over de troonrede schrijft het blad: „De viertrapsraket van de nieuwe regering is toch al niet zo safe, omdat vele handen eraan hebben geknutseld. Bo vendien zijn brandstof en koers niet geheel zeker. vwij weptiiuwp jtSa Vrij Nederland zegt over de troonrede: „We hebben een be tere, maar geen socialis'.ische regering". En: „Den Uyl zit voorlopig op rozen. Maar die ro zen zijn nog lang niet zo rood als de roos in het vignet, waar mee de PvdA-congresgangers dit weekeinde waren getooid". Over Chili de conclusie, „Zo lang sche wereld onveranderd blijft, komt er in ZuidyAmerika niet spoedig een tweede Allende. Daaraan veranderen rouwbe- de structuur van deze Atlanti- klag en protesten niets". De man van het miljardenkoffertje, minister Dulsenberg, wordt aan de politieke tand gevoeld. Uit spraken: „Je kunt wel ombui gen maar niet ombarsten" en .Ik kan me niet herinneren, bij welk voorstel van mijn colle ga's ook. dat ik het er niet mee eens was, en toch heb ik heel vaak nee gezegd". Voorts blijkt het blad inmiddels ook in China geweest te zijn. maar het wordt op dit stuk door Elsevier met diens zoveelste af levering over dit onderwerp met straatlengten geklopt. De Groene Amsterdammer heeft op de miljoenennota onder meer als commentaar: „De investe ringsaftrek werkt hoofdzakelijk conjunctureel. Het valt immers niet aan te nemen, dat bedrij ven alleen om dit voordeeltje in de wacht te slepen met bouwop drachten over de brug zullen komen. En ook met het nieuwe werkgelegenheidsprogramma van 750 miljoen zal de overheid zoals de laatste jaren steeds het geval was wel weer als een soort sociale vuilnisophaal dienst van het bedrijfsleven gaan fungeren. Een op zich na tuurlijk nuttige, maar vooral ook kostbare activiteit". En zo werden momenteel de re bellerende arbeiders in Chili be handeld. „We moesten met het gezicht naar beneden op straat gaan liggen en werden gestompt en getrapt en geprikt met de punten van hun bajonetten. We werden geslagen en onderge dompeld in ijskoud water, waar na ze electrische schokken toe- d!enden". öljmonde van de altijd goed geïnformeerde professor Heertje, dal we dit najaar nog een revaluatie van de gulden krijgen, en wel van drie tot vijf percent. Waurbij hij aantekent: „De revaluatie is niet zonder meer positief te beoordelen als daarbij niet an dere deugdelijke maatregelen ter beteugel ng van de inflatie worden genomen. Veel aandacht krijgt de Russische dissident Jakir, die in een inter view voorspelt: „Mijn bekente nis zal waardeloos zijn". Hij zegt ook: „Je moet er niet ver baasd over zijn, maar als men mij dit interview ral verwijten, zal ik ontkennen c t ooit gezegd te hebben. Maar een dergelijke loochening moet men niet gelo ven, noch ook enige andere ver loochening van mijn kant". 1 O Voor de kust van Noorwegen zijn Russische onderzeeboten van een nieuw type ontdekt. Deze onderzeeboten zijn uitgerust met zestien intercontinentale atoomraketen die een bereik hebben van 7000 kilo- DEN HAAG (ANP) In de ceh- trale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenza ken Is gisteren het gesprek tus sen minister ir.r. W. F. De Gaay Fortman en de Centrales van ambtenaren over de secun daire arbeidsvoorwaarden nog niet afgerond. De vier voorstel len die de minister daarover een maand geleden aan de cen trales heeft gezonden bleken nog nadere toelichting te behoe ven. Die voorstellen hebben, zoals is gemeld, betrekking op heroverweging en wijziging van de kindertoelage voor het derde kind en eventueel volgende kin deren, de vakantieuitkering, de kostenvergoeding van het ge bruiken van een eigen auto ten behoeve van de dienst en de tel- foonvergoeding. In de vergadering van de centrale commissie is gisteren ook het spreidingsbeleid ter sprake ge komen. De staatssecretaris van Zuinigheid kos t 18 mille en drie gewonden NIJMEGEN (ANP) De zuinig heid heeft een 53-jarige Nijme- genaar gisteren de verwoesting van twee keukens en drie ge wonden opgeleverd. De rnan wilde zelf een zwerm wespen j. verwijderen die in de woning I van zijn zoon was neergestre ken. Een karweitje dat de reini gingsdienst voor drie tientjes wilde opknappen. De Nijmegenaar ging de wespen met butagas te lijf. Om het ef fect te verhogen hield hij er een vlammetje bij. De explosie die volgde vernielde de keuken van zijn zoon en die van de buren: schade 18 mille. Algerije stopt emigratie naar Frankrijk ALGIERS (AFP) - De Algerijnse regering heeft besloten met on- mldellijkc ingang de emigratie van Algerijnen naar Frankrijk stop te zetten. De bekendge maakte maatregel geldt totdat de „Franse autoriteiten de vei- llgheid en waardigheid van alle Algerijnse staatsburgers kunnen garanderen". ,Het Algerijnse besluit is een reac- I tie op de rassenonlusten in Frankrijk nadat in Marseille een Franse buschauffeur werd vermoord door een geestelijk gestoorde Arabier. Sindsdien zijn in verscheidene delen van Frankrijk in totaal tien Noor afrikanen vermoord bij tegen Arabieren gerichte geweldda- den. 'LEUSDEN (ANP) De prijzen van Volkswagens zijn met in gang van dinsdag gemiddeld met twee procent verlaagd. De prijsverlaging is tot stand geko men in overleg tussen het mi- nisterie van economische zaken t en de importeur. Deze zijn afge weken van het voorschrift om i dc prijsverlaging in twee trap pen uit te voeren. De verlaging geeft het totale effect weer van de revaluatie van de gulden, al dus de importeur. binnenlandse zaken, de heer W. Polak, heeft de bespreking daarover in de vergadering bij gewoond. Ook over dit punt is het overleg nog niet afgerond. De eerstvolgende vergadering van de centrale commissie is voorlo pig bepaald op donderdag 4 ok tober. Dan zal de voorzitter, mi nister De Gaay Fortman, echter de besprekingen niet kunnen lei den, omdat hij zich dan in de West zal bevinden. Zou op de agenda van die vergadering ook het onderwerp spreidingsbeleid voorkomen, dan zal staatssecre taris Polak aan de bespreking daarvan niet kunnen deelnemen, wegens verbintenissen elders. Het is daarom niet onwaarschijn lijk dat zowel het beraad over de secundaire arbeidsvoorwaar den als over het spreidingsbe leid niet eerder dan donderdag 18 oktober kan worden voortge zet. HOOFDDORP (ANP) Minister van Kemenade van onderwijs en wetenschappen heeft gisteren in Hoofddorp bij dc opening van een samenwerkingsschool een schets gegeven van algemene uitgangspunten voor de nieuwe basisschool voor alle kinderen van 4 tot 12 jaar. In zo'n school wordt de nadruk gelegd op indi viduele ontwikkelingsfasen, ca- Daciteiten en behoeften van de kinderen. Klassen zullen niet meer bestaan en het zittenblij ven is afgeschaft. Kinderen uit alle milieus krijgen dezelfde kansen om zich te ontwikkelen. Ruime aandacht wordt op de nieuwe basisschool geschonken aan de ontwikkeling van andere talenten dan intellectuele technische. De bewindsman deed een beroep op de creativiteit, de inzet, het enthousiasme en de kennis „omdat anders de noodzakelijke vernieuwing niet zal slagen", meende hij. Het gaat niet om een hobby van mij, maar om onderwijsvoorzieningen voor uw kinderen, die hen beter in staat moeten stellen actief bij te dra gen tot een meer leefbare en rechtvaardige wereld, aldus mi nister van Kemenade. Hij somde redenen op, waarom begonnen wordt met een samen smelting van het huidige kleuter- en lager onderwijs, heroiCnte- rlng op inhoud en structuur is nodig nu het lager onderwijs geen eindonderwijs meer ls. De overgang van het kleuter- naar het lager onderwijs belemmert een voortgaande ontwikkeling van kinderen, omdat de over gang uitsluitend door de kalen derleeftijd wordt bepaald. Op dit moment is nog niet in alle details aan te geven, hoe dc nieuwe basisschool er uit zal zien. „Dat moet in de loop van het proces worden uitgepro beerd en worden ontwikkeld. Een vernieuwingstrutegie is op gezet, waarbinnen de overheid samen met het veld en deskundi gen geleidelijk ervaringen kan opdoen, vernieuwingen uitwerken en stap voor stap verder wer ken", aldus de bewindsman. Zeven nieuwe partijen in kiesregister DEN HAAG (ANP) In het kies register zijn gisteren de namen met aanduidingen van zeven po litieke groeperingen bijgeschre ven. Het zijn: Christen Demo cratisch Appel (CDA); partij voor Zelfstandigen; partij nieuw rechts (PNR); Neder- ■lande Vrouwen Partij, Partij Midden Brabant. Bejaardenpar tij 65 plus en de Liberaal De mocratische Partij (LDP). In het kiesregister staan nu 38 po litieke groeperingen ingeschre- ADVERTENT IE) Cisteren zijn in de Jordaanse hoofdstad ongeveer 300 guerrillastrijders uit de gevangenis ontslagen dank zij de amnestie die koning Hoessein hen dinsdag verleende. Voordat de gevangenisdeuren opengingen moesten de guerrillastrijders beloven dat zij nooit meer de wapens tegen Jordanié op zouden nemen. Buiten de gevangenisdeuren brachten de ontslagen guerrillastrijders hulde aan koning Hoessein en kroonprins Hassan. Galerie Edison, Javastraat 16 Den Hag, exposeert van 25 septem ber tot 15 oktober rookschilde- rijen en tekeningen van Wllly Bosschem. De Amsterdamse zakenman/poli ticus Max Lewln had zich gis termiddag bij de Tweede Kamer opgesteld met enkele dozen Zuidafrikaansc sinaasappelen om deze aan de Kamerleden uit te delen. Er bleken evenwel slechts weinig volksvertegen woordigers gisteren naar de Ka merzitting te gaan. De portiers van het Kamergebouw genoten toen maar van de gaven van de heer Lewin. De nieuwe koning van Zweden, de 27-jarige Carl Gustaaf. heeft gisteren tijdens een kleurrijke plechtigheid in het koninklijk paleis in Stockholm de eed van trouw afgelegd en daarmee formeel zijn overleden grootvader Gustaaf Adolf opgevolgd. De jonge koning noemt zich Koning Carl VI. Hij werd niet gekroond omdat met deze traditie in Zweden is gebroken. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een groep samenwerkende jongerenorganisaties, (CLAT, Landelijke Hervormde Jeugdraad, Landelijke Katholieke Jeugdraad, Septuagin, Sialoom, Wereldwinkels X min Y bewe ging) zijn met een landelijke aktle gestart om steun te verwerven voor politieke onafhankelijkheid van Suriname nu. De Suriname Ak tle '73, waarin een Surinamo-zondag op 11 november cn Landelijke manifestatie op 15 december zijn gepland zal op uitgebreide schaal informatie verschaffen over wat genoemd wordt „de uitbuiting en overheersing van Suriname door Nederland, in bet bijzonder bet Nederlands bedrijfsleven" De steun aan progressief Suriname zal de vorm aannemen van pres sie op die georganiseerde kaders in onze samenleving, die het poli tieke, economische en kulturele (wan-)beleid t.a.v. Suriname tot dusver hebben bepaald, al dus de groep. Voorts zal mote- riële steun worden verleend aan de groeperingen In Suriname die omvang en optreden repre sentatief zijn voor de werkende bevolking en zijn bevrijdings- strijd. De eis dat de soevereiniteit van Suriname onmiddellijk door de Nederlandse regering zal wor den erkend staat centraal bij alle activiteiten van de „Surind1 me-Aktle '73", zo deelt de groep mede. Inmiddels heeft het Surinaamse ochtendblad „De Ware Tijd" de aktie afgewezen met de opmerking dat Nederlandse or ganisaties bezig zijn zich te be moeien met een zuivere interne Surinaamse zaak. Ongemerkt bouwen aan een waardevol bezit... Fjicy^|^d§iii\M)ordenl)()ek in weekafleveririgeri.ln kleur.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11