tegen verhoging cursusgeld Ceid^eomont Heath erkent rol van i Dublin in kwestie Ulster CUBA BRENGT CHILI IN VEILIGHEIDSRAAD Veel var weinig fleur in C& A-mode IV 17 ISDAG 18 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 HAAG A.N.P. Minister Ke- enade van Onderwijs is onder indruk gekomen van de ster protesten, die er gekomen n na de verhoging van de rsusgelden. lingen van de avondopleidin- n voor een nijverheidakten uit Haag, Leeuwarden, En- hede, Deventer. Alkmaar, Oproer in Spaanse evangenissen )RID (UPI) - Bij twee gevan- snisoproeren in de Spaanse iden Sevilla en Teruel is een yangene doodgeschoten door politie «n zijn drie gevange gewond, zo heeft het Spaan- ministerie van justitie be- ndgemaakt. chten in 'de pers maakten elding van meer gewonden, ider wie 'drie politiemannen. Dlgens het Spaanse persbureau iiropa Press begon de rel in iruei toen de helft van de 300 vangenen een massale uit- aakpoging ondernam en aags raakte met de andere ge- ingenen. In Sevilla hadden er mensen geprobeerd te uchten. )ok Hunt trekt bekentenis in SHINGTON (AP) - E. Howard unt, de eerste van de verdadh- n dn het oorspronkelijke Wa- ngate-proces die schuld heeft ik end, heeft het federale chtshof verzocht zijn bekente- is in te trekken. Vier andere jannen die zich schu'dig ver aard hadden aan m'edeplich- gheid aan' de inbraak m het itionaal hoofdkwartier van de mocratische partij, hadden tds vrijdag het gerechtshof in ?n petitie verzocht hun schuld- Aenteiiiasen in te trekken. Amsterdam, Rotterdam, Tilburg en Goes die gisteren op het nïsterie deze protesten kwamen onderstrepen, begrepen dit de minister, Hij liet weten echter ook weten, dat hij tot zijn grote spijt deze verhoging niet kon terugdraaien. De cursisten deelden de minister mee, dat zij als werkende jon geren, die door middel van avondcursussen proberen verder te komen, sterk door zijn maat regelen gedupeerd raken. Zij re kenden hem voor dat het cur susgeld in feite meer dan een volle werkweek loon eist. Voor hen wasdeze verhoging dan ook onaanvaardbaar. De minister zal deze kwestie ir de sicussies met de Staten-Ge- neraal aan de orde stellen. In 2000 meer vrije arbeid DEN BOSCH (ANP) De mens zal in het jaar 2000 nog maar vijf procent van de levenstijd aan het werk zijn. Tegen die tijd zal ook de vrije arbeid het gewonnen hebben van de vaste arbeid. ,,Ik ieder geval zal de vrije, tijdelijke arbeid toene- metn", aldus een „wilde progno se" die futuroloog prof. dr. F. Polak, gisteren heeft gelanceerd bij de opening van een kantoor van een uitzendbureau. Prof. Polak grondt zijn mening op de te verwachten verdere daling van het benodigde arbeidspo tentieel. „Er zal een tijd ko men, dat zeker in bepaalde levensperioden alle arbeid, vrije arbeid zal zijn". In het be drijfsleven bestaat de tendens om de vaste lasten zoveel moge lijk te beperken. Dit wordt be vorderd, door zoveel mogelijk werk door tijdelijke krachten te laten doen. Een ander aspekt, dat de vrije ar beid in de hand werkt, is de emancipatie van de vrouw, die na haar huwelijk ook in het ge zinsinkomen wil bijdragen, al dus prof. Polak. (Van c 2 mode-redactrice) Warme bontjassen van C en A kost. De één is koperbruin, c inzetten. De materialen zijn die geen dierenlevens hebben ge le ander zilvergrijs met kunstleren vosachtig. AMSTERDAM Het kleurigste wat C en A dit najaar brengt, is de kindermode. Vrolijk gekleurde ruiten. Gecombineerd met borg of tricot zijn er voor heel kleine en natuurlijk ook wat minder kleine mensjes. Ook de kinder nachtkleding ziet er verbazend vrolijk en fris uit. Voor de volwassen heren is het beeld wat minder kleurrijk, al zijn de slipovers, vesten en gedessineerde hemden bepaald niet somber van kleur. Juist bij de modieuze tweedcostuums doen kleuren het uitstekend. Overigens kan een man zich deze winter ook voorzien van een pied de poule blouson. De meeste variatie, maar ook de minste fleurigheid vindt men bij de damesmode. De kleuren zijn hier donker en mat, zoals flessegroen, leigrijs, camel, rode port. Bloemdessins vaak van die hele kleine kriebelbloemetjes hebben meestal een zwart fond. Het is dus een beetje een sombere mode, met een duidelijk dertiger jaren accent. Dat spreekt bij voorbeeld heel sterk uit de japonnen met een puntig omhoog lopend keurs en kopmouwen. Hoewel deze stijl vooral aantrekkelijk is voor de jongeren, kan ook iemand die zelf nog die tijd heeft meegemaakt, er zeker aan trekkelijke dingen bij vinden. Lange spiraalrokken in grootmoe dersstijl, in donkere bloemetjesstoffen de actuele vorm van maxirok zijn bedoeld voor de vrouw van rond de 20. Ik snap alleen niet, naar welke generatie grootmoeders die stijl is ver noemd. Een sportieve dracht in de stijl van het ruige buitenleven is voor de meeste Nederlandse vrouwen uiterst bruikbaar, ook in de stad. Schapewollen vesten en jumpers met tweedrekken of panta lons, en daarbij een trench coat van tweed er is heel veel Do negal tweed vormen met elkaar een heerlijke warme winter- dracht. Allerlei twin-sets, meestal in contrastwerking van jac quard en effen, doen het er ook uitstekend bij. In elk geval is het voor degene die weer eens een rok wil dragen, van veel belang, dat de knie wordt bedekt. Dat scheelt niet alleen in stijl en lijn, maar ook zeer in warmte. Die warmte kan trouwens ook worden bevorderd door langharige bontjasjes van acryl, al dan niet in combinatie met kunstleer. Ze geven een suggestie van vos of lynx, zonder een aanslag te plegen op de dierenwereld. Bij feest- en avondkleding worden de donkere kleuren verleven digd door de glans van satijn of velours panne. Ook zijn er lange toiletten van zilver lurex, meest met bijbehorende vestjes. Wie het nog nooit zelf heeft geprobeerd, mag zich voor gezegd hou den, dat dit een buitengewoon flatteus materiaal is. Matglas voor sexwinkels m Parijs PARIJS (DPA) - De etalageruiten van de talrijke sex-winkels in Parijs moeten voortaan ondoor zichtig worden gemaakt, zo heeft de gemeente Parijs veror donneerd. De bepaling wordt toegevoegd aan een verordening uit 1970 die minderjarigen de toegang ver biedt tot 'boekhandels die zich specialiseren op de verkoop van "aanstootgevende en pornogra fische sex-literatuur". NEW YORK (AFP-DPA-Reuter) Dc Veiligheidsraad van de Veienigde Naties is gisteravond begonnen met de behandeling van de klacht van Cuba tegen het nieuwe bewind in Chili. De regering van Havanna beschul digt de Chileense strijdkrachten evan op 11 en 12 september de Cubaanse ambassade in Santia- go beschoten en een lid van het ambassade-personeel ernstig verwond te hebben. De Chileense luchtmacht zou bovendien op 11 september in internationale wa teren vor de Chileense kust het Cubaanse handelsschip Playa Larga aangevallen en bescha digd hebben. De Chileense vertegewoordiger bij de Verenigde Naties heeft in een maandag gepubliceerd schrijven aan de Veiligheids raad de Cubaanse klachten van de hand gewezen. Het Chili-comité Nederland heeft maandag in eert telegram minis ter Van der Stoel van buiten landse zaken gevraagd, al het mogelijke te doen voor het le ven en de vrijheid van enkele Nederlandse paters in Chili, die zich na de staatsgreep zoals gis teren gemeld onder de politieke gevangenen zouden bevinden. Het betreft de paters Brinkman, Bolk, Schram, Wijfjes en Bas- tiaanse. Twee andere Neder landse geestelijken zijn onder doken. Weeroverzicht (Van onze correspondent R. Simons) ïLIN - De topconferentie van de Britse emier Heath en zijn Ierse collega Cos- ave heeft gisteren meer dan tien uur in slag genomen. Toen ze afgelopen was, inden beide premiers de pers te woord publiceerden zij een gezamenlijk com- uniqué, waarin verklaard werd, dat lord- en Zuid-IerLand nauwer moeten sa- enwerken. Dit betekent, dat premier :ath de grote rol, die Dublin kan spelen de Ierse kwestie, nu volledig erkent. Beide regeringsleiders steunen ten volle het idee van een raad voor heel Ierland, waar- over zij nu zullen praten met de politieke vertegenwoordigers van Ulster. Heath en Cosgrave hebben ook van gedachten gewis seld over middelen om een einde te maken aan het geweld in Noord-Ierland. Heath zei te hopen, dat het parlement van Ulster spoedig op dreef zal komen en dat de voorgestelde executive, de surrogaat-re gering die de rumoerige provincie nog moet krijgen, gauw samengesteld zal kun nen worden. Daarna komt de Ierse raad aan de beurt, maar het i» volgens Heath nog niet mogelijk een datum te bepalen voor een conferentie over de oprichting van dit hele Ierse lichaam. Voor zijn terugkeer naar Londen zei de Brit se premier nog, dat nij van plan v as z'n collega Cosgrave later opnieuw te ontmoe ten. Tijdens het bezoek van Heath hadden in Dublin anti-Britse betog'ngen plaats. Miljardennota één grote vragenlijst MINISTER DUISENBERG'S SLOTBESCHOUWING op de miljarden nota 1974 is een kort stuk dat toch duidelijk maakt, hoe de samen steller van de eerste rijksbegroting voor het kabinet-Den Uyl ervan overtuigd is, dat ondanks een aantal concrete beleidsvoornemens voor volgend jaar het financiële stuk dat op Prinsjesdag geprodu ceerd wordt, feitelijk één grote vragenlijst is. Terecht noemt onze schatkist-kanselier de situatie van dit moment be halve politiek ook economisch gecompliceerd. Inflatie en werkloos heid zijn de voornaamste problemen, maar de overheid heeft ont dekt dat oorzaken en saneringsmiddelen van die kwalen ingewikkel de zaken zijn. Recepten uit het vroegere vademecum kloppen niet meer, vooral om dat inflatie en werkloosheid deelt nauw met elkaar te maken heb ben deels eikaars tegengestelden zijn. Bovendien zijn ze niet los te maken van twee hoofdpunten: van het „nieuwe beleid" waaraan het kabinet zwaar tilt: andere inkomsten en vermogensverhouding 'en een welvaartsbeleid dat meer afgesteld wordt op ons aller wel- DESONDANKS SPREEKT minister Duisenberg uit, dat het kabinet in zijn eerste miljardennota „een krachtig begin" maakt met de uitvoering van zijn beleidsvoornemens. Beleidsombuigingen zijn ze ker zichtbaar; maar op sommige punten zal menigeen eerder van „roekeloos" dan van „krachtig" praten en op andere punten zal het vruchteloos zoeken zijn naar een aanpak. Klinkt het dan niet wat eigengereid om zelf een krachtig begin te signaleren? Belangrijk is de aankondiging dat het kabinet komend najaar beslis singen gaat nemen inzake meerjarenafspraken. Pas op dat moment weet de Nederlandse burger waaraan hij met dit kabinet toe is en wat hij ervan te verwachten heeft. We zijn benieuwd, of het parle ment over sommige hoofdstukjes in de miljardennota, zonder de achtergrond van meerjarenafspraken, bereid is toch een door het kabinet gewenste beslissing te nemen. Er zal in elk geval duidelijk antwoord moeten worden gegeven op een aantal vragen, die minister Duisenberg in de eerste toelichting op zijn begroting open heeft gelaten. MOGEN WE TER VERDERE ORIËNTERING van de lezer uit de veelheid van stukken enkele van die vragen aanstippen: Wanneer onze regering (terecht!) de inflatie volksvijand no. I noemt en zij, ondanks alle complicaties, de loon- en prijsontwikke ling als hoofdrolspeler in deze tragedie ziet, kan ze dan op een zin nige manier belangrijke meerjarenafspraken maken, zonder redelij ke zekerheid dat de loonstijgingen in 1974 van 12% nominaal tot 10% en de prijsstijgingen van 8 tot 6 procent worden terugge bracht? Ligt du* niet haar hoofdtaak op korte termijn in die sec tor? •—Moet de regering bij haar prijzenswaardig streven naar een eerlij ker verdeling van bezit en nationale produktieresultaten niet meer kracht gaan bevorderen, dat de voor welvaart en werkgelegenheid noodzakelijk besparingen door een grotere groep worden verzorgd? Zal de regering metterdaad gaan bevorderen, dat met de nu bereikte ruim 49 procent aan druk op het nationale inkomen door belastingen en sociale premies de grens bereikt is? Gaat de regering bij haar beleid ervan uit, dat bij een goed stelsel van collectieve voorzieningen noch het profijtbeginsel noch een on beperkt appèl op de gemeenschap deugdelijke bouwstenen zijn voor de betere samenleving van morgen? Wat is nu eigenlijk het concrete gedragspatroon dat de overheid wil aanhouden om door haar politiek beleid te bevorderen, dat de werk gelegenheid op korte termijn verbetert en op langere termijn op zo'n peil gehandhaafd kan worden, dat ze de bron blijft waaruit voor ons aller welzijn-inclusief de passende bijdrage voor mondiale solidari- teit-geput kan worden' De bij de revaluatie-mdatregei aangekondig de nadere verduidelijking is immers niet om te juichen! HET ZIJN - STUK VOOR STUK - VRAGEN die ook vóór het optreden van deze regering al om een antwoord riepen. Maar omdat het ka binet-Den Uyl in zijn eerste rijksbegroting meer dan eens herhaalt, hoe het een bijdrage wil leveren tot „maatschappij- structuurveran deringen", is het redelijk dat de burgerij een duidelijk inzicht krijgt in beleidsvoornemens, welke in de praktische politiek concreet te maken hebben met het materiaal waarmee aan de maatschappij van morgen wordt gebouwd. zonnig mist 19 temperaturen toto luchtdruk in millibaren opklaringen hagel -w-w warmtefront H hoge-drukgebied bewolking sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgebied ^5% regen ^2 onweer windrichting verplaatsingsrichting verbrandden betogers DE BILT Vanmorgen kwam een oceaanfront voor onze kust vrijwel tot stilstand. Aan het front waren enkele onweers- De Bilt haarden tot ontwikkeling geko- Deelen men. Het vliegveld Valkenburg Efnd£oven meldde om acht uur onweer. In Den Helder de rest van het land en vooral Lueiuh. rui. in de noordoostelijke provincies vilsslngen kwam droog en vrij zonnig Zd.Limburg weer voor. Voor de zuid-west Abe^ene kust van Ierland heeft zich een Barcelona nieuwe actieve depressie aange- herlijn diend. Het is op het moment Bawse"* nog moeilijk uit te maken of dit Frankfort lagedrukgebied naar het noord- ^enève oosten zal afzwenken, of een nnes£rnUCck meer oostelijke koers naar de Kopenhagen Golf van Biscaje zal gaan ne- Lissabon Vooruitzichten voor donderdag: Malaga Nu en dan zon, plaatselijk een bui en tamelijk warm. Weers- vooruitzichten in cijfers voor Osi<> Donderdag: Aantal uren zón 1 —8. Min. temp. 11 tot 14 gra- SDm den. Max. tempi 18 tot 22 gra- Stockhol den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent, casa BI Istanboc Las Pal Kans op een geheel droog et- New Yc WEERRAPPORTEN Andere accenten andere twijfels DE TROONREDE 1973 IS EEN STUK met andere accenten dan zijn voorgangers. Dat kan geen burger ontkennen; ook niet wanneer hij in aanmerking neemt dat het kabinet-Den Uyl een aantal maatregelen aankondigt die ook door een andere regering genomen zouden zijn (herziening strafstelsel, beslissingen ten gunste van het bas sonderwijs, verdere acties tegen milieuvervuiling, fisca le hulp aan kleine zelfstandigen) en maatregelen waaraan geen zin nige regering zou kunnen voorbijgaan: werkloosheidsbestrijding en een krachtiger en veelzijdiger ontwikkeling van de Europese ge meenschap met wat minder exclusieve aandacht voor economische welvaart. Het kabinet-Den Uyl laat evenwel op andere punten een taal horen, welke veel concreter klinkt dan als indruk achterbleef van vage mededelingen, welke door vorige regeringen terzake gedaan zijn. In de eerste plaats willen we dan noemen de verschuivingen in de belas tingheffing en de aangekondigde steun voor een loonbeleid, dat de aanzet vormt tot verkleining van inkomensverschillen. Ook wordt aangestuurd op forsere modernisering van het bedrijfsle ven; bijvoorbeeld wat betreft invloed van ondernemingsraden bij fusies en liquidatie. Trouwens via ratificatie van het Europees So ciaal Handvest komt er wat meer druk achter de stakingsrechter kenning. die van het overheidspersoneel incluis. Belangrijke detuils achten we verder de voorbereiding op de volksverzekering tegen ziektekosten en de belofte consequenties te zullen trekken uit de nieuwste gegevens inzake de vertraagde bevolkingsgroei in Neder- MAAR HET AANBRENGEN VAN ANDERE ACCENTEN sluit het scheppen van andere twijfels niet uit. Bij de aangekondigde wets ontwerpen inzake onteigening en een door de rijksoverheid 8e("H- geerde gewestvorming zal het om de concrete uitwerking van hoofd gedachten gaan, of democratische invloed en eigendomsrecht vol doende aan hun trekken komen. Ook de Troonrede maakt niet duidelijk, hoe er uit revaluatie, belas- tingverschuiving en verkleining van inkomslcnverschiHen pers- peotief voor de werkgelegenheid zal voortvloeien. De paragrafen over de internationale politiek klinken hoopgevend, maar mondiaal wordt de toestand weinig beter, wanneer als voorwaarde tot berei ken van ontspanning tussen Oost en West alleen maar eerbiediging van mensenrechten in het NAVO-gebied als aware voorwaarde wordt gesteld. OF DE REGERING VOOR HAAR PROGRAM 1974 in de volksver tegenwoordiging de noodzakelijke meerderheid zal weten te vinden, hangt o.i. af van de vraag of zij de twijfels in haar Prinsjesdag proclamatie kan wegnemen. Dat geldt enkele hoofdzaken, maar ook details van op zichzelf waarderen beleidsonderdelen. Het voornemen om op te treden tegen energieverspilling is juist, maar wat hebben de tarieven van de mo torrijtuigenbelasting daarmee te maken? Een ander voorbeeld, de beslissing om bij een eventuele verhoging van de fisca e huurwaar de voor eigen woningen de goedkope woningen uit te zonderen, klinkt sociaal; maar beter zou het zijn uitzonderingen te maken voor mensen die in een eigen woning zitten met, gelet op hun inko- Wie dit regeringsprogram confronteert met het verkiezingsprogram van de christen-democratische partijen, mag constateren dat een groot aantal punten strookt met de politiek waarvoor de KVt voor komende jaren gepleit heeft. Nu gaat het erom wat de u'tko™t wordt op de punten waar twijfel noodzakelijk is. En dat zijn dan weer andere punten dan die welke dezer dagen door vakcentrales of werkgeversorganisaties, door VVD of het linkse front binnen de „progressieve drie" als missers aangemerkt gaan worden. Vijf jaar met ruilhart BELGRADO (DPA) - De „oudst overlevende'' Eu ropeaan met een overge plant hart heeft vandaag de vijfde verjaardag van zijn operatic gevierd. Het is de nu 21-jarlge muziek student Dusan Vlaco uit Belgrado, die op 18 sep tember 1968 door de Ame rikaanse professor Mi chael de Bakey in Hous ton werd geopereerd. De gezondheidstoestand van de student is volgens het Joegoslavische blad "Po- litika" uitstekend. Een jaar geleden is hij de ge volgen van een auto-onge luk te boven gekomen en in zijn vrije t'jd zwemt en duikt hij, rijdt hij auto en ook van vliegreizen heeft hij geen last.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9