Spoorwegen profiteerden van groeiend toerisme Toch geen socialistische meerderheid in Zweden m mm V ormingswerk is te vrijblijvend Miljoenen in haven hasj vangst Harlingen Tsjoe spoedig president China Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin PORION Onderzoek naar nalatigheid artsen 173 DINSDAG 18 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 AMSTERDAM (ANP) De Nederlandse spoorwegen heb ben dit jaar weer een flink graantje megepikt van de nog steeds groeiende markt voor toerisme en recreatie, die vol gens mr. H. Rameijer, chef van de afdeling toerisme van de NS, nog geen verzadigings punt heeft vertoond. De spoor wegen bereiken met hun toe ristische en recreateve vervoe ren dit jaar een omzet van 50 75 miljoen. De acht en vijftiendaagse reizen, de mni-trips en Bungalowreizen (70.000 werden er geboekt) be reikten een reissom van meer dan 14 miljoen, waarvan de helft tn goede komt aan hotel- en restaurantbedrijven. In vrijwel alle sectoren zette de groei zich voort, zij het dit Jaar in een wat langzamer tempo. In toenemende mate wordt belangstelling getoond voor het eigen land. maar de hotelituatie i* buiten Amster dam en Valkenburg niet zoda nig dat de Spoorwegen aan de groeiende vraag kunnen vol doen. Met name is er behoefte aan goede middenklasse ho tels. Van de tienertoerkaart werder er dit 143.000 verkocht (3000 mindzr dan vorig jaar), de acht-daagse kriskrasabonne- menten voor volwassen berei ken dit jaar waarschijnlijk een record van 300.000, (vorig jaar 158.000 en de belangstelling voor de acht- en vijftiendaagse NS-vakantiereizen steeg met tien procent (27.500 boekin gen). Er werden voorts 32.500 mini-trips verkocht (2000 meer) en het aantal deelne mers aan de bungalowreizen steeg met vijftienpet tot 15.000 De populairo NS-vakantiedag- tochten (30 reisdoelen) gingen dit jaar met 23 p-»t vooruit tot 225.560. De voor de NS belangrijke reismarkt van 65 plussers en .Dames 60 plus" is dit jaar jpnieuw in omvang van bete kenis gegroeid. In 1967 waren sr nog slechts 5000 houders van een zogenaamde 65-plus- kaart, in 1970 waren het er al 100.000, vorig jaar 210.000 en deze maand wordt de 225.000e abonnee verwacht, de eind 1972 ingevoerde .Dames '60 plus-kaart telt nue: l 31.000 vas te klanten. Het zo sterk geste gen aantal abonnees heeft op de vrije reisdagen, vooral in de laatste week van de vrijrei- zen maand, zo'n extra toeloop op de treinen veroorzaakt, dat de kwaliteit van het vervoer voora 11e reiziger sin het ge drang dreigde te gaan komen, zei mr. H. Rameijer, chef van de toeristische dienst van de spoorwegen gisteren op een persconferentie in Amsterdam. iMHKirr lk suikerbietencampagne in ons land is weer in volle gang. Cisteren werden in de suikerfabriek in Half weg de eerste grote hoeveelheden suikerbieten schoongespoten voor zij in het produktieproces worden fipg enomen. (ADVERTENTIE) n 7^1 'Argenla" Super de lamp mei 3' meerlichloplafél voor dezelfde stroomkoslen 1 PHILIPS NKV heeft meer dan 400.000 leden (ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) In het twee de kwartaal van dit jaar is het ledental van de bij het Neder lands Katholiek Vakverbond aangesloten organisaties geste gen van 397.500 tot 404.500. De groei is voor het grootste deel te danken aan de industriebond NKV, die er 6000 leden bij kreeg. Bijna alle andere NKV- w bonden vertoonden een lichte voegen. Dakpan~vastzettem'"stoj>- groei, variërend van enkele yerf bijwerken. Betonnen ramen tientallen tot enkele honderden Om een Idee te geven: Houtrot herstellen. Kieren afdichten tussen kozijn en muur of langs de trap. Scheuren en naden blijvend af dichten, ook rondom cv-pijpen. Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat, zag u op de TV- reklame! Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of spaanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos verlij men. Pleisterlaag repareren of schoorsteen. Opnieuw nieuwe leden. ÏTOCKHOLM (UPI/RTR) - De televisieverklaringen hun neder- socialisten en communisten in laag al vrijwel toegegeven. Zweden krijgen toch geen meer- Verkiezingsfunc.ionarissen derheid in het parlement. Vol gens de laatste officiële bekend making van het stembureau kunnen socialisten en commu nisten samen slechts rekenen op 175 zetels in de Rijksdag, pre cies evenveel als de gezamenlij ke oppositiepartijen. Voor deze onverwachte ontwikke ling werd al vrijwel als vast staand aangenomen dat socialis ten en communisten 175 zetels hadden behaald en dat de so ciaal-democratische regering van premier Olof Palme dus ge- Hoewel de socialisten dus een handhaafd zou blijven. De oppo- stem tekort komen voor een sitiepartijen hadden eerder in parlementaire meerderheid op dat de stand van 175175 nog niet de definitieve eindu t- slag is. De per post uitgebrach te stemmen, die pas woensdag allemaal geteld zullen zijn, kun nen nog verandering brengen in de •pat-stelling, hoewel dat niet waarschijnlijk wordt geacht. z:jn dan het aantal van 51.000 dat aanvankelijk werd ge noemd. Tilburgse hoogleraar Stalpers: ITRECHT (ANP) Het vor mingswerk heeft een te vrijblij vend karakter dóórdat het een visie op de toekomst mist. In houdelijke stellingen als het be vorderen van creativiteit en mondigheid zijn typisch doel stellingen van deze tijd. Ze wor- dén gehanteerd omdat men geen ziimiger opdracht kan bedenken. Omdat het vormingswerk er geen beeld van heeft, waar het mfct deze wereld naar toe moet. Prof. dr J. Stalpers, hoogleraar I in1 de gedragswetenschappen aan de Economische Hogeschool ine Tilburg, zegt dit in Ruim Zicht, het officiële orgaan van het Nederlands Katholiek Vak verbond. Het heeft volgens hem geen zin om te proberen, eigen schappen te ontwikkelen, zonder dat men weet in wat voor maat schappij die gebruikt zullen zich te verdiepen in bepaalde terreinen en zich daar intensief mee bezig te houden. Hij meent, dat die kwalitatieve verdieping op sociale akademies te weinig kans krijgt. wordt het in Stockholm toch waarschijnlijk geacht dat de partij van premier Palme aan het bewind zal blijven. De over levingskansen van het kabinet zouden in dat geval echter van puur toeval afhankelijk kunnen zijn. De Zweedse grondwet be paalt namelijk dat bij het sta ken van de stemmen het lot be slist. -175 een „nachtmerrie" beteke nen voor de nieuwe koning, de 27-jarige Carl Gustaf, die zijn zaterdag overleden grootvader opvolgt. Onder de nog bestaan de grondwet moet hij formeel de kabinetsformateur aanwij- De nieuwe Rijksdag moet begin 1974 bijeenkomen. Premier Pal- me zei gisteren dat „men de mogelijkheid van nieuwe verkie zingen nooit kan uitsluiten, want de grondwet bevat die mogelijk heid". H;j verklaarde dat de socialisten het land ook bij een pat-stelling in de Rijksdag effectief kunnen regeren. De mogelijkhe d van nieuwe verkiez'ngen doet z:ch pas voor als de regering een be- langr.jke stemming in het parle ment verliest. Men kan niet uit sluiten dat een politieke s'tuatie ontstaat die nieuwe verkiez'n gen nodig maakt. Maar ik ge loof n et dat n'euwe verkiez n- gen erg wenselijk zijn, aldus de Zweedse minister-president. beglazen. Dunne plek in goot repa reren. Lek balkon dichten- Latten tegen muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter STOPPEN, AFDICHTEN, VOEGEN, UITVLAKKEN. PLEIS TEREN, PLAMUREN EN HER STELLEN met: PORTON, de in Zwitserland ontwikkelde één-com- ponentige, dus een kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas! Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Onschadelijk voor de han den. In de emmer onbeperkt houd baar, dos geen restenverlies. De cholera epidemie in Italië is weliswaar bedwongen, maar de ge volgen doen zich nog sterk voelen. Duizenden jongemannen zijn werkloos geworden als gevolg van het stopzetten van de mosselcultu res in Napels en de beperkingen die de Italiaanse overheid heeft opgelegd aan de visindustrie. In Napels demonstreerden gisteren werklozen met een doodskist, waar zij als tekst aan hadden beves tigd: Plaats hier uw offer voor werkloze vaders. z z Cholera-epidemie Italië Jeugdige dief met buit 225.000 ROTTERDAM (ANP De poli tie in Rotterdam heeft dit week einde een 15-jarige jongen aan gehouden, die ervan wordt ver dacht vanaf begin 1972 voor 225.000 te hebben gestolen aan bromfietsen, geld en andere goederen. De jongen, een pan- nendekker uit Rotterdam, trok zaterdagnacht in Katendrecht de aandacht van een surveillan cewagen, toen hij met een auto, die later gestolen bleek, een straat verkeerd inreed en ver volgens met grote snelheid pro beerde te ontkomen. Even later werd hij door de politie klem gereden en gearresteerd. Tijdens het ve-rhoor bleek dat de politie een grote vangst had ge daan. De jongen bekende een fors aantal misdrijven. In ruim anderhalf jaar had hij 152 bromfietsen gesitolen, waarvan de waarde wordt geschat op 160.000. De jeugdige pannen- dekker opereerde in de gehele stad - hij ontvreemdde mi drie brommers per dag - en had goede afnemers voor zijn hrr delswaar. De opbrengst van zijn diefstallen om dTank en verdovende midde len te kopen. (Van onze correspondent). ROME De Italiaanse justitie heeft een onderzoek gelast naar aanleiding van de cholera-epide- mie tegen twee verantwoordelij ke artsen op topposities in de demie tc voorkomen. Door te laat ingrijpen zou de ziekte, juist in de eerste dagen, volop kansen hebben gekregen met Napels en Bari mensen die op epn of andere manier nagenoeg brodeloos zijn geraakt door do epidemie. Met name de mosselkwekers wil len dat de overheid voor ver vangende werkgelegenheid zorgt nu hun broodwinning vernietigd is. Zoals bekend zijn de mosse len in de baai van Napels als verspreiders van de cholera aangemerkt. Of dat werkelijk zo is wordt nog altijd sterk betwij feld. En als de mosselen inder daad schuld zijn, had dan a! niet veel eerder ingegrepen motten worden? alle fatale gevolgen vandien Mede om die vraag afdoende te voor veel patiënten. provinciale en stedelijke gezond- Nu in Napels de grootste angst heidsorganisatie van Napels. Zij voer de cholera geweken Is, wil ziin beschuldigd van ernstige men uitgezocht hebben waarom nalatigheid. Er zouden veel te deze ziekte in deze stad en an- weinig voorzorgsmaatregelen dere plaatsen zo kon toeslaan. z;jn genomen om dc cholera-epi- Bijna dagelijks demonstreren in beantwoorden heeft de Justitie een onderzoek tegen de verant woordelijke medische instanties geopend. De cholera in Italië is :iu duidelijk op de terugtocht, er worden nog maar weinig nieuwe besmettingsgevallen gemeld. HARLINGEN (ANP) - D* in Friesland hoeft In de nacht van zondag op n:aandag zes mensen aangehouden, die be trokken zijn bij een omvangrij ke smokkel van hasj uit het Midden-Oosten naar Nederland. Twee schepen de Schevcnfn- gen 35 en een sportvissersschip uit Vlieland zijn In dc loop van de nacht door politiemannen niet succes doorzocht. Totaal werd 2000 kg hasj in beslag ge nomen. Opslagplaats van illegale hasj was op de bodem van de vis sershaven in Harlingen. De smokkelaars lieten hasj in zelf gemaakte containers op de bo- De commandant^yan de Jtijkspoli- zakken, in afwachting jft jj fijjgg ne haalden tussen de 1508 ën 1000 kg hasj, een waarde van vele miljoenen guldens verte genwoordigend, van de bodem ven de nieuwe Harlinger vis ser shaven. Het ophalen van deze buit was de climax van een der grootste verdovende middelen-affaires van de laatste jaren. Bij zijn vertrek uit Sjanghai werd president Pompidou uitgeleide gedaan door vice-president Wang Hong-Wen (Units), die, naar wordt verwacht, spoedig Tsjoe En Lai rechts) zal opvolgen als premier. Tsjoe En Lai wordt dan president van China. Cr worden. moeten worden ontwikkeld op de toekomstige samenleving - waarbij ook v tenschap, politieke partijen vakbeweging een belangrijke taak hebben - en vanuit die vi sie zal moeten worden bekeken aan welke vaardigheden straks behoefte is. Zelf meent prof. I Sta*Pers, dat verbeteringen die de meer menselijke aspekten van de samenleving betreffen belangrijker zijn dan materiële verbeteringen. Een geslaagd le ven is volgens hem een leven. j waarin de mens veel laat lig gen, waarin hij niet consumptief alles opneemt wat hem wordt aangeboden, maar een beperkt I Gisteren is in het Nationale monument voor Helden van het Socialisme in Oost-Berlijn, de urn bijge- I aantal dingen uitkiest. We zul-j legd van de voormalige president van Oost-Duits- land, Walter Ulbricht. De Oostduitse staatsman 'en de mensen moeten leren, I overleed op l augustus j.l. PARIJS Premier Tsjoe En lai zal binnen zeer afzienbare tijd president van de Chinese volks republiek worden volgens leden van de Franse delegatie die president Pompidou tijdens zijn reis naar China vergezeld heb ben. Een en ander zou aan president Pompidou tijdens zijn verblijl van een week in China te ver staan gegeven zijn. Tsjoe zou als eerste minister opgevolgd worden door de 37-jarige Wang Ong Wen, die in Peking als „de rijzende ster" van het nieuwe China aangezien wordt. De Franse president is vandaag in de Franse hoofdstad terugge keerd na een kort oponthoud in Teheran waar hij met de Sjah dineerde, hoofdzakelijk om de nasleep weg te nemen en het ongenoegen dat hij daar veroor zaakte toen hij in oktober 1971 weigerde aan de feesten van Persepolis deel te nemen. In weerwil van het enthousiasme dat tijdens Pompidou's bezoek aan Peking, Ta Toeng, Han" Chow en Sjanghai overvloedig aan de dag gelegd werd, is de balans van de 15-uren politieke besprekingen beperkt. Er is een gemeenschappelijk standpunt overeengekomen om elke we- reldoverheersing door de beide supermogendheden van de hand te wijzen. aflevering, waarbij Amsterdam se onderwereldfiguren waren betrokken. De containers waren gemaakt van plastic buizen, die dwars werden doorgesneden voor het vullen en daarna op nieuw werden gelast. Deze bui zen bevatten ieder 100 zakjes met een pond of een kilo hasj. De Scheveningen 36 is al eens in Libanon betrokken geweest bij een smokkeiaffaire. Het schip werd sindsdien door de politie ir. de gaten gehouden. Dit heeft uiteindelijk geleid tot het oprol len van de hasj-affaire. Duikers van de koninklijke marl- tie te water, district Friesland, majoor J. G. W. Bër, verwach te nog meer arrestaties rond deze uitgebreide hasj-smokkel. Hij ze; dat de Nederlandse re cherche al enkele weken de Scheveningen 36 in het vizier heeft gehad. Men was namelijk betrokken raakte bij een smok keiaffaire. „Wij zijn als het wurt in de huid gekropen van de opvarenden om een val op te zetten, zodat ze ons niet voor de kust zouden kunnen ontkomen. Ze zijn ons in de armen gelopen en daarbij is deze buit letterlijk boven water gekomen". 617e Staatsloterij tweede trekking Prijzen van f 15 zijn gevallen op nummers eindigende op: 7 50 zijn gevellen op nummers eindigende op: 07' 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 24 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 389 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 991 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 904 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 594 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 4629 Een prijs van f 2.000 is gevallen op het nummer: 068989 f 2.000 Is gevallen op het nummer: 099252 f 2.000 is gevallen op het nummer: 053851 f 2.000 is gevallen op het nummer: 058378 f 2.000 Is gevallen op het nummer: 023680 De prijs van f 5.000 is gevallen op het nummer: 088885 f 50.000 Is gevellen op het nummer: 061329 Een extra prijs van f 100.000 Is gevallen In de serie E op het nummer: 017309 017309 Een extra prijs van f 100.000 is gevallen in de serie R op het nummer: 092321 en een troostprijs van f 2.000 op nummer: 092321 van elk van de andere series. Attentie: op een met een gemerkt nummer is ook een van de lagere prijzen gevallen. Gewonnen prijzen kunnen na de derde trekking worden geind.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7