telefoontjes DE ONEDIN LIJN E 01710-22244 Parkeerterrein in Wassenaar van de baan B.V. MEELFABRIEK „De Sleutels" MARKTEN AFLEVERING 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 18 SEPTEMBER 197? DIN Paulus je Bos kabouter De Hooi- kooi Door IE AN DL'LIEU 9 „Wollebasje" sprak Paulus ernstig. als je me nu vertelt waar Eucalypta de sleutel van je kooi gelaten heeft, dan ben je ge red." „Zo is het." zei Wollebasje opge lucht. ..Nou?" vroeg Paulus dringend. „Ik denk het wel," zei Wollebasje. „Waar?" riep de boskabouter. Wollebasje trok rim peltjes in haar neus en dacht diep na. „Er- gens in de hut," zei ze tenslotte. „Ik geloof in een potje. Maar maak voort, want ik word ongeduldig". „Ik ben bang dat Wipper ook ongeduldig wordt, riep Paulus bezorgd', en dan kon hij wel eens domme dingen gaan doen!" Op dat zelfde moment stamp te Wipper manhaftig met een achterpoot op de grond en zei: „Nou heb ik geen ge duld mwer. Ik ga Wollebasje zelf bevrij- 2,60 per plaatsing (voor de eerste 30 woorden- niet groter dan 12 letters) ieder woord méér 15 ct exclusief 4% BTW BIJ PLAATSING VAN DEZELFDE TEKST LEE, op 3 achtereenvolgende dagen: - slechts 2 x betalen op 6 achtereenvolgende dagen: EE slechts 3 x betalen vraagt voor haar onderhoudsdienst EEN (HULP)MONTEUR L.T.S. opleiding strekt tot aanbeveling. tOELOF AR ENDSVEEN. BLOEMEN. Esperence. Harvest Moon Arthur. Allee. Carnaval. Telstar 19—2S. Sim Rood, Keef er. Lena, Yellow Dusty. Le reve. Nora 21 33—46. Rozen Garn« 21—33, Charmei s 27—31. Nerlne 45—65. Strellïzla 1.80—2.10. Geplozen chrysanten 15 66. p. st. Troschrysanten 601.55. Idem jaarrond 1,10—1.45, Wlrrals Supreme 75—1.05. Eikenblad 47—57. Trosanjers 1,55—1.80, Gladiolen 1 1.15—2,05. Montbretla 55—1.10. Iris sen 20—70. Asters 27—70. Freesla's 85—1.60. Ornlthocalum 60—1.40. Lla- 17-19; komkommers E 15 15-29; bleekselderij 30-38; petei 9-18; selderij 11-2S: paprika's KIERV KILING BARNEVELD, (17 sept.) 48-59: postelein 67-99; spinazie 71- spruiten A 92-112; spruiten B 108- S52.870 stuks. Stemming: kalm. 121; spruiten C 87. omaten A 320-385: tomaten B 300-325; tomaten C 265-27C: tomaten CC 250: uien mlddelgrof 1S-32: witlof 255-265: HPSn... „Jdens ren van 50-51 gram 13,05: 55-56 gram 15,03; 60-61 gram 16.86; 65-66 gram 17,75. Belinda, 'Motrea 11—24. Preclllu 17 dljvie 24-36pronkbonen 105-155; kor bloemkool 10 stuks 54. Komkommers AA 55-63; komkor A 48-49; komkommers B 36: AMSTERDAM. (17 sept.) runderen 107. varkens 60. Prijzen (In guldens per k| In een eerdere vergadering van de commissie is een plan van burgemeester en wethouders aan de orde geweest om een aantal parkeerplaatsen in het centrum van het dorp te voor zien van parkeermeters om het z.g. kortparkeren te bevorderen. Een meerderheid van de com missie bleek niet voor parkeer meters te voelen omdat zij vreesde dat daardoor de par keerproblemen verschoven zou den worden naar de straten in de omgeving van het centrum, Die meerderheid voelde meer voor het instellen van parkeer verboden, in het bijzonder op vrijdag en zaterdag voor bij voorbeeld langer dan anderhalf uur in bepaalde straten van het dorp. Voorts zag een meerder heid graag een parkeerterrein speciaal voor langparkeerders, in het bijzonder voor de winke liers en hun personeelsleden. Weneer Jenkins,de stalhouder van vier deuren verder, was al stro op de straatkeien aan het uitspreiden om het geluid van de paardehoeven te dempen.Robert maakte in de geest een aan tekening: meneer Jenkins moet óók gevraagd worden de begrafenis bij te wonen. Hij zou er met Sarah over spreken. daar ze moesten werkelijk proberen, het aantal rouw klagers zo laag te houden als met goed fat soen mogelijk was. Overlijden was zo'n kostbare kwes tie. De lijkkist had hij al uitgekozen. Goedkoop, maar van gepolijst eikehout en met koperen handgrepen. Zonder enig opschik. Er zouden vier dragers zijn, de begrafenisondernmer en diens assistent. Een met twee paarden bespannen lijkkoets zou wel voldoende zijn. Het stond zo protserig als vier grote zwarte paarden het gewicht van één enkel lichaam trokken. Twee, of misschien drie volgrijtuigjes. Robert besloot op dat punt onverzettelijk te zijn. Dan was er nog de kwestie van het begrafenismaal. Er moest een gebraden ham zijn. Hij kon er een bij de grossier halen, die Sarah 's nachts kon koken en in de oven afmaken. De thee was geen probleem, er stond een kwart kist van de beste Congou in de winkel. Sarah kon slappe thee zetten en er voor de smaak een snuifje soda aan toevoegen. a, die kant van de zaak kon hij rustig aan Sarah overla ten. Ze was een goede huisvrouw. Een vrouw waar iede re man trots op kon zijn. Robert voelde zich doortrok ken van een gevoel van welbehagen en voldaan heid. Toen hij haar voor het eerst ontmoette, was ze niet mééré geweest dan een mager scharminkeltje op blote voeten, dat varkens naar de markt bracht. Wie zou kunnen geloven dat datzelfde haveloze schooiertje nu de vrouw was van een man met een eigen zaak? Ja, besloot hij, dat uithangboord moet weg. Hij zou er ten nieuw voor in de plaats maken;'Robert Onedin. Scheepsbehoeften en Proviandleverancier.' Aldus nam bij zich voor. let zijn hoofd vol uitbreidingsplannen ging Robert de winkel binnen, liet het gordijn zakken en deed de deur achter hem op slot en op de knip., ter tirailleerde een windvlaag door de straat, lichtte speels het nu uitgespreide stro van meneer Jenkins op om daarna met een flauwe zucht van spijt te gaan lig gen alsof de inspanning te groot geweest was. Diezelfde grillige wind had een dun streepje wolk ver naar het zuidwesten uitgekamd. Die wolk trok de aan dacht van de uitkijk in het kraaienest van de brik Mai- sie Rose. Met een schreeuw naar dek wees hij naar stuurboord. Gezagvoerder James Onedin. trok zijn ogen samen tegen de koperen gloed van de zon en tuurde in de richting van de uitgestrekte arm van de uitkijk. 'Welke hoek?' riep hij. De uitkijk liet zijn arm zakken. 'Zuidwest.Laag aan de horizon.' James dacht na. Liverpool lag vooruit. Maar de afgelopen drie dagen had de Maisie Rose voortdurend moeten oploeven tegen de wind, die pal uit het zuidoosten over de monding van de Mersey kwam aanwaaien. Een wolk in de verte kon verandering van wind betekenen. In dat geval ontstond een hele reeks nieuwe problemen. Hoe profiteerde het schip er het meest van? James keek naar de andere schepen op de rede, die lagen te knijpen en te zwenken als een troep meeuwen tegen een onzichtbare rotskaap. En het tij keerde. Het zou gauw eb worden.Geen enkel schip kon tegen de volle kracht van de rivier de Mer sey opvaren. Een zeegaande klipper met de roodgele wimpel van Cal- lon in top kwam de rivier afstormen. Scherp over bak boord gebrast, de bovenbramstengzeilen en stagzeilen bijgezet en aan de boeg wit schuim opspuitend, liet hij zijn rederijvlag zakken als een saluut aan de Maisie Rose en hees een hele reeks seinvlaggen. James tuurde door zijn kijker en ontcijferde de bood schap: 'Richtlijn redery: Verwacht lading. Adviseer stoomsleepboot.' Hij had op deze reis al tegenslag genoeg gehad en James zou wel gek zijn om als klap op de vuurpijl de vernede ring te ondergaan door zo'n stinkende hakkepyffer van een sleeppboot de haven binnengesleept te worden. Terwijl Baines, de stuiirman, zich over het antwoordsein boog, gooide James zich in het want en klom hand over hand naar boven. Zestig voet boven de zeespiegel verwijdde de horizon zich voor James' blik van vier tot negen mijl. Vijftien voet boven hem zat de uitkijk. Hij wees opnieuw en James speurde de horizon in het zuiden en westen af. Ontegenzeggelijk lag daar een witte wol kenbank die bijna de kim raakte. James nam de kijker die aan zijn gordel hing, stelde hem in en speurde verder westwaart, in de richting van Ierland. Er glins terde iets met een witte en gouden glans dat het zon licht weerspiegelde. James zette zich schrap tegen het langzame rollen van het schip en stelde de kijker zorgvuldiger in. De bobbel verscherpte zich tot een aambeeldachtige cumuluswolk met een regensllert erachter. Hij slaakte een zucht van voldoening en schoof de kijker in elkaar. Eerst zou er wind komen en daarna regen. Enkele ogenblikken gaf hij zich over aan de weelde van het alleen zijn. Een stukje van de wereld, zijn wereld, tekende zich voor hem af. De rimpelige oppervlakte van de Baai van Liverpool werd hier en daar onderbroken door de zandbanken van Great Burbo Banks en de borrelende ondiepten van East Hoyle. De gedrongen duim van het schiereiland Wirral prikte naar de smalle keel van de Mersey. Aan de andere kant lag de haven van Liverpool. Zelfs nu, half augustus, hing er een lijkwade van kolendamp over de stad en strekte dunne, door de wind uitgerekte armen stroomafwaarts uit. Stoomponten ploegden de ri vier over en wekten met hun malende schepraderen de vreemdsoortige indruk van over het water hollende zwarte insekten. James kreeg het vreemde, sensationele gevoel, dat hij maar een hand hoefde uit te strekken om de hele we reld binnen zijn bereik te hebben. Een twistzieke meeuw, die met een waanzinnig gekrijs op het uitein de van de ra ging zitten, deed hem opschrikken uit zijn droom en bracht hem terug bij de dringende zaken van het ogenblik. Hij had zowel een mathematisch als een geometrisch pro bleem Het geometrische was dat hij de opkomende wind precies op de juiste plek moest opvangen om dan te draaien en als een plankjerijder op een golfkam met toenemende snelheid binnengaats te komen Het mathematische betrof dat hij de volgende tijwisseling moest berekenen, zodat de Maisie Rose wind en zee mee zou hebben. Een krachtige zuidwestenwind zou de eb tegenhouden en daarna zou de opkomende vloed het schip veilig over de zandbanken heen rechtstreeks naar de keel van de Mersey voeren voor de kapiteins van de andere schepen hun zinnen bij elkaar zouden hebben. Met zijn hoofd vol berekeningen klauterde hij omlaag naar dek en ging naar de stuurman. 'Maak het schip klaar om te halzen, meneer Baines', zei hij. Misschien was Baines verrast, maar hij vroeg nooit naar het hoe of waarom van een bevel. 'Voor klaar', schreeuwde hij. 'Opschieten 'n beetje lamlen dig zootje landkrabben. Aanpakken daar, vlug wat!' Terwijl de roerganger het stuurrad draaide en het roer opgooide, stond Baines vloekend en links en rechts slaand en trappend tussen de bemanning. Te uitgeput om tegen te sputteren reefden de matrozen de bezaanzeilen, brasten de ra's, terwijl de voor- en de hoofdmastgast over het dek sjokten en vermoeid naar boven klommen. Het schip draaide zich op zijn hakken rond en koerste naar de open zee. Aanwijzing van een speciael par keerterrein voor de winkeliers en hun personeel zal, naar de mening van burgemeester en wethouders, nauwelijks effect sorteren omdat niet te controle- .ren valt of .geen anderen van dat terrein gebruik maken. Het college kan zich wel verenigen met de suggestie om in enkele in de periferie van het centrum .gelegen straten het parkeren, langer dan bijvoorbeeld ander half uur, te verbieden. Dit par keerverbod zou dan echter niet alleen op vrijdag en zaterdag moeten gelden, maar van maandag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. B en W willen dat regelen door middel van parkeermeters aan de oostzijde van de Kerkstraat, vanaf de Molenweg tot en met het pand Kerkstraat 47, voorts aan de westzijde van de Achterweg en de westzijde van de Berkhei- Verder willen burgemeester en wethouders het halfmaandelijks wisselend parkeerverbod in de Achterweg vervangen door een permanent parkeerverbod aan. de oostzijde. In verband met de^ geringe breedte van de Berkhei- straat willen B en W voorts aan de oostzijde van deze straat, tussen Plein en pand no 27 een permanent parkeerverbod in stellen en aan de westzijde van- deze straat, tussen de panden 17 en 27. De geslotenverklaringi van de Berkheistraat op markt-.-■ dagen die nu 's morgens 7 uur. ingaat, willen burgemeester en. wethouders al laten ingaan op. de dag voor de markt om 17,, uur. Voorts overwegen burge- meester en wethouders nog en- kele parkeermaatregelen in de., Van Limburg Stirumstraat en de Van Hogendorpstraat. Daar over zal met de commissie ge sproken worden. Verder komen aan de orde de maatregelen, die indertijd bij wijze van proef ge troffen werden in verband met de opening van de Langstraat- promenade. WASSENAAR Op een informe le cocktailparty voor de mede werkers van de Ursulakliniek, die maandagavond, aan de vooravond van een uitgebreide viering van het gouden jubileum van de kliniek werd gehouden, werd geneesheer-directeur Dr J M J Tans volkomen verrast door de komst van burgemees ter Mr K Staab en weihouder Mr G C van Dijk en door de mededeling van de burgemees- Ier, dat het HM de Koningin had behaagd Dr Tans te benoe men tot officier in de Orde van Oranje Nassau. D*r J M J Tans kwam in 1936 bij de opening van de neurologische afdeling als assistent in dienst. Later werkte hij er als neurloog en als waarnemend directeur, in mei 1960 volgde hij Dr Hoe- len op als geneesheer-directeur. Dr Tans doet nuttig werk in tal van verenigingen en commissies en studiegroepen op medsich ge? bied en op het gebied van de oc-„ I ganisatie van het ziekenhuisvySr- j zen. Op grond van al die v^fè diensten is hij onderscheiden, met de benoeming tot officier ift de orde van Oranje Nassau. el; De eerste die hem geluk wenste, was de heer P JS de Jong (oud-premier) die voorzitter i| van de gecombineerde besturen van Ursulakliniek en Westeya- de-ziekenhuis.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6