NOORD- WIJKSE BELT BOORDE VOL GEVAAR LIJK VUIL Raad Wassenaar akkoord met „Verkeersoverleg" Monumenten in Voorschoten lopen gevaar bollen- vlietstreek het ergste voor mijn kinderen" Wat U OOK moet weten Noordwijkse IJsclub in de moeilijkheden PAGINA 5 DINSDAG 18 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT NOORDWIJK „Elke week weer worden op de open belt aan de 's-Gravendijk- seweg illegaal gevaarlijke tot zeer gevaarlijke stoffen gestort waarbij onder meer grote hoeveelheden zware onkruidverdelger". Deze gedurfde bewering komt uit de mond van Cur van der Gugten, die al ja renlang vlakbij de Noord wij kse belt woont. In een schrijven aan alle raadsle- 1 den heeft Cor uit de doeken gedaan dat het nu toch ein delijk wel eens tijd wordt dat de gemeente Noord- wijk in gaat grijpen of dat we anders in de toekomst nog weieens erg nare ge volgen van deze gevaarlij ke dumpingen kunnen gaan ondervinden. „Want, zo re deneert Van der Gugten, „wat voor ramp staat ons te wachten als al die vaten met troep, die in de loop der jaren zijn gestort, door weersinvloeden open bars ten en de inhoud het grond water gaat aantasten?" Van oer Gugten ziet de toekomst voor dit plekje en eventueel een groter deel van Noord wijk erg somber in. In het verleden heeft hij al heel wat keren tegen het git moeten opboksen. „Regel matig komen mijn kinderen met dat spul thuis", vertelt hij. „Ze gaan er mee zitten spelen. Ik heb ze een paar keer die rom mel uit handen kunnen rukken. Maar dikwijls ben ik niet thuis. Ik ben bang dat het hog eens mis gaat. Mijn vrouw kan er dikwijls niet van slapen. Soms is ze helemaal over d'r toeren. Eersl" hebben we die narigheid gehad met al die ratten. Nu zit ten we met het (vergif. Het vei ligste zou zijn mijn kinderen aan de ketting te leggen. En hoe gaat het aflopen met mijn vee. Ik heb hier vlak bij de belt een grondboring Steeds hou ik mijn hart vast. Het grondwater onder de belt kan immers ook naar mijn huis stromen .Dit kan •niet langer. De gemeente moet 1 iets gaan doen". De kans dat de gemeente inder daad gaat ingrijpen lijkt niet erg groot. Van der Gugten heeft in de afgelopen jaren al meer dan eens b. en w ingelicht over het iilegaal storten van gevaar lijke stoffen. Steeds echter luid de het antwoord van de ge meente: „Het zal zo'n vaart wel net lopen" en „het duurt nog maar even en dan gaan we ons vuil ergens anders naar toe brr-ngen" (nieuwe vuilafvoerbe- drijf Piet Gijs - red.). Van der Gugten heeft ook burge meester Bonninke eens persoon lijk over deze ernstige zaak aan de lijn gehad. Dat was in de pe riode dat hij dozen pol verdel gingsmiddelen op de belt had aangetroffen. Lang voordat hij de burgemeester daarover op belde probeerde hij het spul uit op het grintpad bij zijn huis, waar normaal gesproken het on kruid groeide als kool. Toen hij er wat van zijr „vondst" had opgespoten groeide er opeens mets meer en nu trouwens nog Burgemeester Bonnike vond het, aldus Van der Gugten, overdreven dat deze zo'n probleem maakte over een paar van die doosjes ver delgingsmiddel. „Als u er zo over denkt" heeft hij de burgemeester toen door de telefoon toegeschreeuwd, „zal ik alle tuintjes in Noordwijk een beurt geven met dit goedje". Van der Grgten heeft dat er ech ter nooit van laten komen en even was de zaak daarmee weer van de baan. Cor, kapitein op een 1000-tonnei in de klein handelsvaart heeft de strijd ech ter nooit willen opgeven. Elke keer weer als hij na een zeetrip terugkeerde, ging hij de belt op, op zoek nsar gevaarlijke vaten on dozen. hetgeen Van der Gugten in hetgeen Van Jen Gugten in zijn brief aan de gemeen- dozen, zogenaamd als leeg fust in vrachtwgens de belt opgereden, bleken nog for Raadslid Van Nes: Vreselijk' teraad beweert, zijn we zelf een kijkje gaan nemen aan de 's Gravendijkse- weg. Wat we daar aantrof fen was eenvoudigweg om van te rillen. Stapels grote se hoeveelheden gevaarlij ke stoffen te bevatten. Op al deze dozen kwamen etiket ten voor waarop duidelijk werd gemaakt dat Inademing en aan raking voor de mens zeer nade- ben. We troffen er zelfs dozen lige gevolgen zou kunnen heb- aan met de bekende roodge- drukle doodskop, wat zoveel be- t'.kcnt als „uiterst gevaarlijk". „Is er geen controle of wordt er gestort na sluitingstijd?", zo vroegen wij de Teinbeheer- der. Het is moeilij- te controle ren wat hier binnenkomt. Je kan niet elke doos gaan omke ren. Er zal echt wel eens iets tussendoor slipper", aldus zijn commentaar. Dat „iets" is dan in dit geval grote stapels dozen en vaten vol gevaarlijk vuil. Het is wel duidelijk dat wat er op de Noordwijkse open belt gaande is niet afge daan kan worden met „er is niets aan de hand". Raadslid mevrouw Van Nes, die gistermiddag zich zelf kwam overtuigen van de beweringen van Van der Gugten, keerde duidelijk geschrokken na een hall uurtje rondneuzen weer te rug van de belt. „Dit is vreselijk. Hier moet Iets aan gebeuren". De raad gaat er vanavond over pra ten. LISSE De Katholieke be- jaardenbond is een dagje uit geweest naar de bosrijke streken van Utrecht en Gel derland. Aan het einde van de dag werd er gedineerd in restaurant De Beurs te Noordwijk. BOLLENSTREEK - Vanavond wordt het zwemseizoen voor gehandicapten in Badhotel Zeerust geopend. VOORHOUT In de week van 1 t/m 7 oktober wordt in Voorhout de jaarlijkse collec te gehouden voor de Invali- denbond, afdeling Bollen streek. SASSENHEIM Twee jeugdi ge Amerikanen zijn gisteren middag op heterdaad betrapt toen zij een fiets stalen. Bij nader onderzoek bleek dat zij dat in Lisse ook al ge daan hadden. Zij worden uit geleverd aan de Vreemdelin gendienst. TER AAR De collecte voor de Kankerbestrijding In Ter Aar heeft 2360 gulden opge bracht. TER AAR Het tennlsduo Siem Bakker/Jaap Hilgers zijn heren-dubbelkampioen geworden van tennisvereni ging „Ter Aar". LEIDEN Aan de Chr. Scho lengemeenschap „Leiden- Zuidwest" zijn de volgende leerlingen geslaagd: Mavo-4 Margreet de Ru Leiden, Havo: Hilda Arnoldussen, Bert v.d. Mey, Martijn Peet- sold en Marten Ris (allen Leiden en Rob Selles, Voor schoten. HBS-B: Rien Kool haas. Leiden en Albert Mun- neke. Hazerswoude-Rijndijk. LEIDEN De bejaarden van de Sociëteit uit de Anjelier- straat hebben hun jaarlijkse uitgaansdag gehad. Via Bloe- mendaal ging men langs de kust naar Bergen-binnen. waar de lunch werd gebruikt en waar men kon genieten van een wandeling door bos en duin. Daarna ging de tocht naar Volendam. In Roelofarendsveen werd gedi neerd. HOOGMADE De vrouwen vereniging van het NKV heb ben in huize Van der Ploeg een bijeenkomst gehouden. Men heeft een winterpro- gramma, met als sluitstuk een dagje uit. samengesteld. LEIDEN Michel den Os, lid van Judoclub „De Een dracht" is onlangs geslaagd voor zijn examen Zwarte Band. Ie dan. Henny Pleizier van judoclub Luiten is voor de 2e maal jeugdjudokam- pioen van Zuid-Holland in de zwaargewichtklasse gewor den. LEIDEN In samenwer king met de PTT heeft de Leidse politie op twee adres sen aan de Hoflaan klandes- tiene amateurzenders aange houden en hun apparatuur in beslag genomen. De totale waarde van de apparaten be droeg ongeveer 2000 gulden. Er is proces verbaal opge maakt. LEIDEN In ds nacht van vrijdag op zaterdag is er in gebroken in een café aan de Lammermarkt. Een flipper- bak werd opengebroken en het geldbedrag, ongeveer 200 gulden, ontvreemd. Boven dien richtte men grote scha de aan het interieur en de toegangsdeur aan. Schade bedraagt 1000 gulden. Ontsnapte uit Mesdagkliniek aangehouden LEIDEN Op de Pesthuislaan te Leiden heeft de politie een 22-ja- rige man uit Oosterbeek aange houden die 11 mei JJ. weggelo pen is uit de Mesdagkliniek te Groningen. De politie beschikte reeds gerui me tijd ov^r aanwijzingen dat de man zich in Leiden zou op houden, maar heeft tot vor kort niet kunnen uitmaken waar hij zich ophield. Tijdens het onder zoek is gebleken dat de man houden, maar heeft tot voor kort tenflat gewoond heeft op een ka mer die behoorde aan een stu dent. Deze was echter al gerui me tijd op vakantie. maak meer gebruik q van onze Pl,W uitgebreide service ^5 WASSENAAR De gemeenteraad Is gisteravond akkoord gegaan met de instelling van een „Ver- keersoverleg", waarin behalve de vijf leden van de commissie Openbare Werken ook vijf verte genwoordigers van de commissie Verkeerscon- tact van de Vereniging van Vrienden van Wasse naar zitting zullen hebben. Er was overigens nog wel enige discussie. Namens de fractie van „Open Appel" diende de heer Chr. Theil een al ternatief voorstel in, dat hier op neerkwam, dat de inspraakmogelijkheid niet beperkt zou blijven tot vertegenwoordigers van „Verkeerscontact", maar dat iedere burger «n iedere groepering het recht zou krijgen door het nieuwe overlegorgaan gehoord te worden. Pat ging de andere fracties echter wel wat ver. VIr. Staab wees er op, dat het nieuwe orgaan nu een proefperiode gaat doormaken, gelijk aan de huidige zittingsperiode van de raad. Daarna kan opnieuw bekeken worden of er wijzigingen in de regeling nodig zijn. Met drie stemmen van leden van de Open Appel-fractie tegen werd het voor stel tot instelling van een Verkeersoverleg aan vaard. Stilzwijgend ging de raad akkoord met een wijziging van de delegatie van bevoegdheden wat het nemen van verkeersbesluiten betreft. Voortaan zullen alle besluiten, die betrekking hebben op het rijdende verkeer door de raad in plaats van zoals tot nu toe door burgemeester en wethouders worden genomen. Mevrouw W. A. van der Wlel-van der Flier (VVD), het enige vrouwelijke lid van de raad, hield gis teravond haar maidenspeech over de taakstelling van de Vrouwenadviescommissie voor de Wo- ningwetbouw. De commissie had de raad ge vraagd om een uitgebreidere taakstelling. Zij wordt nu alleen gehoord bij plannen voor woning wetwoningen, maar wenst ook te adviseren bii andere woningbouwplannen een kritisch oordeel te geven over d» leefbaarheid van woningen en woonomgeving. Burgemeester en wethouders waren in hun pread vies tot de conclusie gekomen, dat de particulie re bouw en de ruimtelijke ordening buiten de di recte werksfeer van de commissie liggen. Me vrouw van der Wiel hield een gloedvol en sympa thiek klinkend betoog voor het inschakelen van de commissie als gesprekspartner namens de wo ningconsument in het contact tussen opdrachtge ver en ontwerper tijdens de voorbereiding van woningbouw. Haar betoog kreeg wel weerklank in de raad. Maar wethouder mr. N. W. A. Brink zette uiteen, waarom de taakstelling van de ad viescommissie juridisch niet uitgebreid kan wor den. Na lange discussie en na een schorsing van de ver gadering voor onderling beraad ging de raad ak koord met een voorstel van wethouder Brink om op de brief van de Vrouwenadviescommissie te antwoorden, dat haar wensen niet ingewilligd kunnen worden, maar dat burgemeester en wet houders volledig openstaan voor reële voorstel len tot wijziging van het bestaande reglement. Het voorstel van burgemeester en wethouders tot reconstructie van de Zijdeweg-west In dier voege dat de uitmonding van deze weg op de Rijks straatweg zal worden afgesloten, leidde eindelijk tot een beslissing. De heer S. J. van den Bergh (VVD) kwam met het voorstel deze kwestie op korte termijn voor te leggen aan het zojuist inge stelde „Verkeersoverleg" en dan de volgende maand een beslissing te nemen. Wethouder Brink voelde niet veel voor nog eens een uitstel, omdat het voorstel al eerder in de raad is geweest, ver scheidene keren besproken in raadscommissies en becommentarieerd door de verkeersdeskundi- ge prof. ir. J. Volmuller. Het voorstel van de heer Van den Bergh werd ver worpen, waarna de raad met algemene stemmen akkoord ging met het voorstel van het college. De vragen die de heer A. Lodder (Partij Wasse naar) had gesteld over het tandartsenprobleem in Wassenaar noemde wethouder Mr. G. C. van Dijk het intrappen van enige open deuren. Bur gemeester en wethouders kunnen wettelijk op geen enkele wij^e „maatregelen" nemen. Wel kunnen zij alle medewerking verltnen aan een tandarts die zich in Wassenaar wil vestigen, al thans wanneer die tandarts bereid is ook zieken fondspatiënten te behandelen. Een gegadigde, waarmee het gemeentebestuur op het ogenblik in gesprek is, heeft zich daartoe zonder meer bereid verklaard. De betrokkene heeft het gemeentebe stuur niet om woonruimte gevraagd, maar om praktijkruimte en daar wordt nu naar gezocht. De raad ging akkoord met het heffen van een baat belasting in de omgeving van het Ammonslaantje en de Maaldrift. Er werd een regeling goedge keurd voor de subsidiëring in het onderhoud van polder- en industriemolens. HiRMRI ■aWliijllBlillilillBI VOORSCHOTEN Voorschoten is rijk aan historische gebouwen. Ze ker is thans dat het enige huis uit de Napoleontische tijd „Klein Rouwkoop" langs de Veurseweg spoedig afgebroken zal worden. Voor een ander historisch pand is een afbraakvergunning aange vraagd, het is het bekende „Wapen van Voorschoten" met zijn hou ten voorbouw. Mevrouw Bloembergen-Munters vroeg tijdens de commissievergadering aan wethouder Esselaar waarom de gemeen te geen halt toegeroepen heeft bij de voorgenomen afbraak van het pand „Klein Rouwkoop". Wethouder Esselaar betreurde de uit spraak van de Kroon waarbij vergunning werd verleend aan het aannemersbedrijf Niersman om tot afbraak over te gaan. Het pand is thans nog bewoond, de aannemer heeft gezorgd voor andere woonruimte. De gemeente had geen enkele mogelijkheid om tussen beide te komen. „Klein Rouwkoop" is rond 1800 gebouwd en draagt de naam van het vroegere buiten „Roucoop" dat rond 1700 afgebroken werd. In de loop van de laatste tijd is „Klein Rouwkoop" door de uitbreiding van de Veurseweg gevaarlijk dicht op die weg komen te liggen. Het huis verkeert in een vervallen staat mede door de reconstructie van de weg. Voor het „Wapen van Voorschoten" is een aanvraag ingediend om dit pand te halen uit het beschermde dorpsgezicht. De eigenaresse, de weduwe Deurlco, wil het verouderde pand graag vervangen. Door de houten voorbouw op de Voorstraat bepaalt dit pand het gezicht van een van de oudste straten van Voorschoten. SASSENHEIM - Met het overhan digen van de sleutel, heeft uit houder Mazee het voormalige Annahlooster ter beschikking van het verenigingsleven ge steld. In zijn toespraak zei de wethouder verheugd te zijn over ihet enthousiasme waarmee de verenigingen te werk waren ge gaan om het klooster een „ei gen home" te maken. In de voormalige kapel van het gebouw hield voorzitter Van Zoen van „Adest Musica" een speech waarin hij verzuchtte „Eindelijk een eigen onderdak". De volgende verenigingen vinden in ,,'t Onderdak" ruimte voor hun activiteiten: R.K. Bejaar denkring, Openbare Bibliotheek, Gereformeerde Jongeren, Welfa- rewerk van het Rode Kruis. Christelijke Vrouwenbond, Ne derlandse Vereniging van Huis vrouwen, „Adest Musica", en „Narcis". Op de foto: Het over gelukkige bestuur van „Adest Musica". Burgemeester K. Staab speldt dr. Tans het offi cierskruis van de orde van Oranje Nassau op terwijl oud premier P. de Jong toekijkt. NOORDWIJK Het zit de Noordw jkse IJs club niet mee Indertijd heeft de vereni ging voor de totstandkoming van de Jhr Geversijsbaan een geldlening moeten aan gaan, waarvan de ronle en aflossing door de gemeente zijn gegarandeerd. Hoewel de N.IJ.C. een goed financieel beleid voert, heeft zij de afgelopen twee jaar niet op de lening kunnen aflossen. Oorzaak zijn de zachte winters van de laatste jaren, waar door de ijsbaan slecht» enkele dagen ge opend kon zijn. Er werden uiteraard slechts weinig entree gelden ontvangen, zodat de financiële posi tie van de N.IJ.C. geen ruimte la: t voor de aflossingen en de kosten van het nood zakelijk onderhoud. De ijsbaan verkeert namelijk in een zodanige staat dat, indien thans geen verbeteringen worden aange bracht, er de komende winte- niet ge schaatst zal kunnen worden Door het wei nige gebruik blijft de asfiltLnag bljz nder poreus, terwijl deze lang Is ga n scheuken door de gróei van wortels van vroeger om gekapte bomen. De totale kosten voor het weer in gocdi staat brengen van de baan worden ge raamd op 17.000,- B. en W. stellen vooi dit bedrag als eenmalige subsidie aan de Noordwijkse IJsclub te verstrekken. Onderzoek naar slacht huizen in Leiden LEIDEN Als het de ge meente Leiden niets gaat kosten, zal er een onder zoek komen naar de posi tie van alle slachthuizen in dc Randstad. De sug gestie tot dit onderzoek werd gistermiddag weder om nadrukkelijk gedaan door PvdA fractie-voorzit ter Van Aken in de Com missievergadering voor de Bedrijven. Dit ,om te voorkomen, dat we over 5 jaar met onze rug tegen de muur staan en Reen enkele kant meer uitkun- Met deze 5 jaar bedoelde de heer Van Aken de duur van het contract, dat de gemeente wil sluiten met de Gebr. A. en L. Philip aangaande het gebruiken van een gedeelte van het Openbaar Slachthuis. „Als dat contract door gaat zit je daar uiteraard aan vast maar intussen zouden er veranderingen kunnen optreden.' Onder die veranderingen ver stond Van Aken een slechtering van de positie van het Leidse slachthuis en ander» \r. de Randstad of zelfs het verdwijnen van een aantal daarvan. Daarbij gaat het hem vooral om de personele situatie. „Als er rog meer gaan sluiten kunnen de mensen hier eve/itueel over 5 jaar niet meer weg." De heer Vink (Prot. Chr.) meende dat het voorge stelde vertragend zou werken op de ontwikke ling van het Leidse slachthuis: „We moeten het slachthuis, dat in lift zit, niet op de volgen de etage eruit halen. Amptmeyer (PSP) en Zunderman (DS'70) wil den wel weten of de ge meente Leiden voor de kosten vari dit onderzoek op zou moeten draaien. Van Aken, die met twee leden van Gedeputeerde S'nten overleg had ge pleegd „Het is door hen welwillend ontvangen"), kon dat echter niet volle dig garanderen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5