DISCUSSIE OVER CARAVAN LANGS SEVER IS NOG ZONDER EINDE Fancy-fair VIOS levert f 4.000,- op zegmaar dag met je handje? Nieuwe opzet maatschappelijk werk in Rijn en Lekstreek rijn- en veenstreek Gemeente en Provincie wikken Wie zal gaan beschikken Slechte prijzen voor bloemen door warme weer OOK Wat u moet weten Burgemeester is boos op voetballers PAGINA 4 DINSDAG 18 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT ALKEMADE De gemeente zegt nee, de provincie zegt ja. De burger wordt tureluurs. In die geest speelt zich momenteel een zaak af in Alkemade, die zo vreemdsoortig in elkaar steekt, dat het Veense Provinciale Sta tenlid, de KVP-er J.M. Nooij na vragen aan Gedeputeerde Sta ten er tenslotte achter is geko men, dat voor een en hetzelfde object zowel een vergunning van de gemeente als van de provincie nodig is. Hij kwam verder tot de ontdekking, dat de gemeente een vergunning kan weigeren en de provincie tege lijkertijd toch die vergunning voor hetzelfde doel kan afge- Het gaat allemaal om de van de heer H. Hagedoorn uit Delft. Deze laatste heeft een stukje grond aan de Sever in Alkemade en daarop staat zijn caravan. Aanvankelijk voelden zowel de provincie als de ge meente niets voor deze land- t schapsontsiering en vergunnin gen werden dan ook geweigerd. Als argument voerde de provin cie aan, dat de caravan op door het publiek toegankelijke plaat sen storend en ontsierend voor het landschap was. Deze beslis sing werd later door de provin- cie teruggedraaid toen bleek, dat de bosjes en boompjes rond het stukje grond van de Delfte naar zodanig waren gegroeid dat van de caravan niets meer te .tien was. Voor een periode van ten hoogste zes maanden per jaar zou de aanwezigheid van de caravan volgens de pro vincie kunnen worden toege staan. Om het ingewikkeld te maken wa ren de verordeningen voor der gelijke aangelegenheden in de tijd dat de zaak ..diende" gron dig gewijzigd. De eerst geldende „Verordening bescherming Landschap Zuid-Holland" werd vervangen door de „Caravan- en tentenverordenmg Zuid-Hol- vincie, dat aan de vergunning land". Deze laatste biedt de voorschriften verbonden konden burger minder mogelijkheden, worden ter bescherming van het doodeenvoudig omdat de weige- milieu). ringsgronden nauwkeuriger zijn Ondertussen tapte de gemeente omschreven. In het geval Hage- Alkemade uit een heel ander doorn (de caravan was niet vaatje. Burgemeester zichtbaar, het verzoek was ge daan op grond van de oude ver ordening maar de nieuwe was reeds van kracht) vond de pro vincie toch aanleiding om de heer Hagedoorn een vergunning 'te verlenen. (Nu op grond van de nieuwe verordening. houders zochten naar allerlei mogelijkheden om de caravan te weren. Die werden ook ge vonden. Het belangrijkste was wel. dat het stuk grond van de Delftenaar midden in een wei- devogelgebied ligt en schade dus niet denkbeeldig is. tot voordeel had, aldus de pro- Bovendien schermde de gemeen te met een voorbereidingsbesluit (d.w.z. dat binnen een jaar een bestemmingplan voor het gebied gemaakt moet worden) voor het betreffende gebied, waardoor het verboden is zonder vergun ning van b. en w. kampeerwa gens te plaatsen. Om de zaak waterdicht te maken wees het college van b. en w. erop, dat vorig jaar een besluit is vastge steld, dat geen uitbreiding van kampeermogelijkheden in de ge meente kon worden toegestaan met uitzondering van terreinen, die al kampeerbestemming had den. De heer Hagedoorn voerde als verweer tegen dit laatste aan, dat in de caravan niet werd overnacht zodat die ge meentevlieger niet opging. En met het argument wat betreft het voorbereidingsbesluit is de provincie het weer niet eens. Voor het plaatsen van de cara van in het betreffende gebied mogen b. en w. volgens de pro vincie geen vergunning eisen, zolang er geen sprake is van een bouwwerk. Ook vinden zij, dat met het plaatsen van een caravan de realisatie van het bestemmingsplan niet in gevaar komt. Met het oog hierop heb ben Gedeputeerde Staten dan ook besloten het voorbereidings besluit van de gemeente Alke made ter vernietiging voor te dragen bij de Kroon. Het is vrijwel zeker, dat de heer Hagedoorn in beroep zal gaan tegen de beslissing van de ge meente, eerst bij Gedeputeerde Staten en vervolgens bij de Kroon. De provincie is daarom van mening, dat haar ontheffing niet bruikbaar is in de toe komst. Statenlid Nooij uit Roe- lofarendsveen vroeg aan G.S. of het niet beter zou zijn als pro vincie en gemeente in dergelij ke zaken voortaan één lijn zou den trekken zodat de burger zich niet van het kastje naar de 1 muur gestuurd voelt. Daar is-de j provincie het niet mee eens. Verschillende vergunningen van verschillende overheden zijn j volgens haar niet abnormaal. Het is verder niet geoorloofd1 om een provinciale ontheffing afhankelijk te stellen aan het al dan niet verlenen van gemeen telijke vergunningen. De betref fende ontheffing kon alleen ge weigerd worden op grond van de eerder genoemde verorde ning. Bij haar overwegingen heeft de gemeente Alkemade het feit be trokken dat kort geleden in de buurt van het betreffende stukje grond nog twee percelen in han den van particulieren zijn geko men, die daar reeds enkele voorzieningen hebben getroffen. Dit zou wel eens tot gevolg kun nen hebben, dat nog meer ver gunningaanvragen binnen zullen komen. En als „ja" is gezegd tegen de heer Hagedoorn dan moet ook „ja" gezegd worden tegen meneer Jansen en tegen meneer Pietersen. De provincie gelooft daar niet zo in. De nieu we verordening biedt wat dat betreft vrijwel geen mogelijkhe den.. Zoetenvouds propaganda voor Amnesty ZOETERWOUDE Dc eerder uitgesproken wens om de stem van de Paro chieraad te laten horen buiten de eigen kring, b.v. bij sociaal-politieke problemen in de samenle ving, gaat gestalte krij gen. Op de eerste bijeen komst van de raad na de zomeronderbreking gaf voorzitter Kortman een uitvoerige uiteenzetting over het werk van Am nesty International. Hier na werd er een commis sie geformeerd die docu mentatie gaat opvragen om dan te bezien hoe be kendheid aan het werk kan worden gegeven. Naar aanleiding van het verslag van het Litur gisch Beraad werd ge sproken over het evt. ge bruik van andere mis boekjes waarbij gedacht werd aan de uitgave van Gooi en Sticht of van de abdij van Heewijk. Naast de twee gebruikelijke nachtmissen zal er ook een speciale jongeren- nachtmis worden gehou den. Voorts gingen er stemmen op om de H. Mis van 11 uur in de Sint Jan te verschuiven naar half twaalf. 3e prijs voor brandweer BOSKOOP Bij de lage druk wedstrijden door de brandweercorpsen van tien gemeenten behaalde Boskoop met een sterk verjongde ploeg de derde prijs. Een aardig succes waarbij het niet bleef want de nieuwe Boskoop- se bevelvoerder hoofd brandwacht A. Fioole was de beste commandant van de wedstrijd. Boskoop had ook de beste ordon nans; het was brand wacht J. Vlasman die met deze eer ging strij ken. De totaal uitslag van de vuurbestrijders was als volgt: 1. Reeuwiik, 2. Nieuwerkerk a/d IJssel, 3. Boskoop. De jeugdbrandweer doet mee aan de wedstrijden te Wageningen onder lei ding van Adjunkt-com- mandant Adr. Noest en brandwacht De Bruin. De hoge-druk wedstrijden vinden plaats in Reeuwijk waaraan de ploeg uit Bos koop meedoet onder lei ding van de heer H. Windhorst. Beplanting Gouwebos kan beginnen BOSKOOP De beplanting van de eerste vier hecta re Gouwebos tussen de nieuwe wijken van Bos koop en Waddinxveen kan starten. De grond is twee maal gefreesd en geheel klaar. Het plantmateriaal is in bestelling bij het Staats Bosbeheer. Er zal zogenaamd inheemsplant- goed worden gebruikt. Landschaps-eigen bomen en planten die in de pol der goed zullen gediien. De diensten van gemeente werken van beide ge meenten zullen gezamen lijk een plant-plan samen stellen voor de werk zaamheden die eind okto ber beginnen. Roelofarendsveen In hoeverre de opwaardèring van de gulden van nadelige invloed kan zijn op de export van bloemisterijge wassen laten wij maar ter beoordeling aan hen die zich hiervoor deskundig achten. Be zien wij de prijzen van diverse bloemensoorten in de laatste weken dan is men echter ge neigd om vast te stellen dat slechter dan nu niet meer kan. Een bos Irissen b.v. waarvoor bij koel weer veelal zo twee A drie gulden per bos wordt be taald, is nu maar zeven dubbel tjes waard. Bij de chrysanten was het op vele dagen al niet veel beter. Als men ook op half september spreekt van meer tropische temperaturen dan is het begrijpelijk dat de noterin gen op een laag pitje komen. Gisteren was er echter sprake van enige opleving. Bij de tros- chrysanten is het daarnaast nog opmerkelijk dat blijkbaar de voorkeur gegeyen wordt aan een gemengd boeket waarvoor een redelijke prijs wordt ge- maakt. Het samenstellen van een bos gemengde tros behoeft thans geen probleem te zijn want bij de chrysanten is thans het gehele kleurenpalet wel aan wezig. Ieder jaar wordt men weer geconfronteerd met nieu we soorten terwijl men oudere variëteiten weer ziet verdwij-1 nen. Een ruim aanbod is er te-1 vens van geplozen stuks chry- j santen en van gladiolen, waar- voor zeer redelijke prijzen wor den verkregen. Sommige partij en komen zelfs tot boven 2 per bos. Dit mag ook gezegd wor den van de Omithogalum ter wijl de paarse Liatris bepaald duur betaald wordt. Van belang in de diverse groepen zijn voorts Nerine Bowdenii, Gerbe- ra, Lelies, Montbretia, Asters. Statice, Dahlia's etc. ■Nieuwkoop - In het kader van de vredesweek (23 tot 30 september) wordt door de Nieuwkoopse Raad van Ker ken in samenwerking met de plaatselijke Vredeswerkgroep een actie gehouden voor fi nanciële steun aan gezinnen in Zuidelijk Afrika, die september wordt op het Regt- rassenpolitiek. Op donderdag 27 september wordt hierover een informatieve bijeen komst gehouden in de Ger. kerk Aanvang 20.00 uur. ■Nieuwkoop - Op zaterdag 29 september wordt op het Reg- huysplein een markt gehou den waar produkten uit de 3e wereld zal worden ver- kocht. De opbrengst is be stemd voor de aktie "gezins adoptie". Leiden/Alphen - Voor het ingenieursexamen aan de landbouwhogeschool te Wa geningen zijn geslaagd: W.C.P.M. Bots uit Leiden (cultuurtechniek) en I.P.Rea- waruw uit Alphen (tropisch* landhuishoudkunde). Leiderdorp - De spreekureen van wethouder Drenth ver vallen met ingang van deze week. Een gesprek kan men voortaan schriftelijk of tele fonisch aanvragen bij de af deling Sociale zaken, Hoofd straat 6, tel. 33941. Hierna ontvangt men een oproep. KOUDEKERK De heer W. Pakkert uit Oosterbeek is be noemd tot onderwijzer aan de Burgemeester De Herder- school in Koudekerk. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Enkele kruispunten in de ge- gemeente Koudekerk zullen mogelijk van zogenaamde verkeers drempels worden voorzien om de verkeersveiligheid te vergroten. Bij wijze van proef is nu in de Van Poelgeestlaan een drempel aangebracht om te voorkomen, dat er met te grote snelheid wordt gereden op het kruispunt met de Prins Bernhardstraat. De drempel is aangegeven met borden. Als de ervaringen hiermee goed zijn zullen binnen afzienbare tijd ook elders verkeersdrem pels worden aangelegd. De gemeente zal graag zowel positieve als negatieve reacties vernemen op dit experiment. ALKEMADE „Zeg maar dag met je handje" is de titel van een brochure, die door de gemeentebesturen uit het Plassengebied is uitgebracht. In het werk staat te lezen, waarom de verschillende ge meenten het niet eens zijn met het ontwerp streekplan voor het ge bied. Het streekplan wordt in de maand oktober door Provinciale Staten behandeld. Dan wordt beslist hoe de toekomst van het Piassen- gebied eruit zal zien. Om de leden van de Provinciale Staten door en door bekend te maken met de structuur van het gebied hebben de besturen van de gemeenten de leden van P.S. uitgenodigd op donderdag 27 september en vrijdag 28 september aanwezig te zijn op de vergaderingen over het streekplan, die op die data in resp. het dorpshuis van Ter Aar en het dorpshuis „De Alkeburcht" in Roelofarendsveen worden gehouden. De aanvang op beide dagen is om 20.00 uur. ZOETERWOUDE Maar liefst 3.000,- was de netto opbrengst v de fancy-fair welke de drumband VIOS in het afgelopen weekeinde organiseerde. Daarbij kwam als een bijzondere verrassing nog een extra gift van duizend gulden van „een brouwerij welke in Zoeter- woude op grootscheepse schaal nieuwbouw pleegt" zoals burgemees ter Detmers het bij de aanbieding omschreef. Zoeterwoudes eerste burger verrichtte zaterdagavond de opening van de bazaar geheel in stijl door een grote stapel conservenblikken met een bal in elkaar te gooien. Bij de cake-bakwedstrijd was de eerste prijs voor mevr. Overdevest- v. Leeuwen en de tweede voor mevr. Wolvers-Broxterman. De naam van de pop was niet geraden en ging. na loting, naar mevr. v. d. Salm-Zuidhof. De tekenwedstrijd gaf de volgende uitslag; 0—5 jaar 1. Melinda Stolk 2. Richard Turk. 6—8 jaar 1. Bianca Stolk 2. Mariska v. d. Werff. 9—12 jaar L. Dorien van Velzen 2. Helen Ver- steegen. Bij de grote verloting zijn op de volgende nummers prijzen gevallen welke nog niet zijn afgehaald t.w.: 292 (Hoofdprijs) 272, 616 en 704. NIEUWBOUW OPENBARE SCHOOL IN LISSE GEREED LISSE De heer Cats, hoofd van de openbare School in de Poel polder heeft door het opentrap- pen van een papieren deur gis teren het nieuwe gedeelte van de school geopend. De Ouder commissie feliciteerde de leer lingen van de vereniging Open baar onderwijs bood de gecom bineerde derde en vierde klas een klasse-bibliotheek aan. 1 vier jaar tijd is het leerlinge naantal van de school verdub beld. Met het gereedkomen van cie Nieuwbouw zijn de tweede klassers naar een nieuw lokaal verhuisd, zodat er weer met ni- veaulezen kan worden begon nen. De Ruishornlaan, waar aan de school ligt, blijft zorgen ba ren. Scholieren staan meerdere malen met grote borden „50 km" langs de weg om de snel heid van de automobilisten te temperen. Dertig ouders meld- don zich reeds omop te treden ah klaarovers. TER AAR/LANGERAAR Een half duizend kin deren waren gisterenmiddag samengedromd om op feestelijke wijze de eerste paal voor hun nieu we r.k. basisschool te Langeraar op zijn weg naar de diepte muzikaal te begeleiden. Burgemeester Van de Poel klaarde als machinist dit karwei op voortreffelijke wijze. De beide wet houders en andere genodigden volgden deze „so lopartij" met genoegen. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer C. J. Pieterse sprak in het parochiehuis na afloop van deze plechtigheid een dankwoord en overhandigde de burgemeester als herinnering aan dit gebeuren een met de hand geschilderd Fries wandbord. Burgemeester Van de Poel sprak over een bijna optimale voorzie ning bij de nieuwe school met 12 klassen (i.p.v 16). Het belangrijkste vond hij echter de vormen de inhoud van het onderwijs, die tot de vorming van het kind als lid van de gemeenschap moeten bijdragen. De heer J. W. M. van Uffe'en, die de leiding heeft over het jonge schoolteam is dan ook druk bezig met vernieuwingen binnen het onderwijssysteem. De heer W. van Tol werd voor het vele werk o-a bij Je voorbereidende werkzaamheden van de school, die naar men hoopt eind mei 1974 klaar zal zijn door de voorzitter van het schoolbestuur even in het zonnetje gezet. Het bouwteam van Midden-Holland in samenwerking met het archi tectenbureau Stuurman zal dit project realiseren, waarna het oude schoolgebouw uit 1907 t.z.t. zal verdwijnen. BOSKOOP - Toen na de rust van de voetbalwedstrijd Floreant Bergambacht de stand op 11 kwam, maakte Louis Marchant een overtreding in het straf schopgebied. De scheidsrechter zag daar tot nadeel van zichzelf want der supporters diende hem fikse oorvijg toe en trok de biter bovendien stevig aan haar. strafschop in. Dit Naar aanleiding van dit incident dat plaats vond op de gemeente lijke sportterreinen aan de Hoo- eveenseweg zegt burgemeester G.W Baron van Dedem: „Men moet de zaken goed in de hand houden, en wat meer letten op de spelkwaliteiten. De suppor ters en de spelers moeten besef fen dat ze al voetballend good will ambasadeurs zijn voor Bos koop. Het publiek heeft overal meer aandacht voor het voet- De burgemeester bal-gebeuren dan bijvoorbeeld het bestuur voor de raadsvergadering. Men moet zich bewust zijn dat alles wat tijdens de wedstrijden ge beurt in de krant komt." afdoende reageert op kei beurde zodat dergel j.;e standen niet meer zullen komen. BODEGRAVEN Met ingang van gisteren is er officieel een nieuwe stichting voor maat schappelijk werk, gezin-f«erzor' ging en bejaardenhulp voor 17 gemeenten in de Rijn- en Lek streek. Tien protestant christe lijke stichtingen werken in deze nieuwe opzet mee. De nieuwe samenwerkingsvorm heeft meer dan 250 personeelsle den in dienst, waaronder vier maatschappelijk werkers, 15 leidsters gezins- en bejaarden verzorging, 20 gezinsverzorg sters. 45 gezinshelpsters en 175 bejaardenhelpsters. Binnenkort is de aanstelling van twee lei dinggevende krachten te ver wachten. Directeur wordt de heer J. Quak uit Zuidland. 38 kerken uit 17 gemeenten zijn voor de nieuwe stichting verant woordelijk. Zij hebben ieder twee vertegenwoordigers in de Raad van Toezicht en staan ook financieel garant. De dagelijkse leiding is in handen van het Al gemeen Bestuur. Het telt negen leden en staat onder voorzitter- schao van O. de Jager uit Woerden. „Rijn- en Lekstreek" gaat werken in een gebied met 100.000 inwo ners waarvan 45.000 prot.chr. huize. Iedereen kan voor hulp aankloppen. Het be stuur hoopt tot een zakelijke sa menwerking met andere stich tingen te komen. Naast het hoofdkantoor in Woerden zijn rayonkantoren in Bodegraven c 'rhoonhoven. Het werk van ng '/.ost jaarlijks onge- .5 r.v joen gulden. Rijk en gemeenten betalen daarvan 82 procent, de kerken 2 procent en de rest wordt door de cliënten betaald.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 4