Veehandel verkiest Leiden boven Utrecht Sporen 19e eeuws liberalisme in Leiden nog niet uitgewist ORGANISATIE-EXPERT MOET „PAARD MET VIJF POTEN" ZIJN ONGERUSTHEID OVER WONINGBOUW IN STEVENHOFJESPOLDER Zaak Milikan wekt wrevel in commissie MR. WILDEMAN: GEEN PANIEK EN GELEUTER MINISTER BOERSMA BIJ OPENING GAB: Meer veiligheid Kooilaan stad ^>AGINA 3 DINSDAG 18 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN - „Men moet te allen tijde voorko men, dat mensen, die reeds langdurig werk loos zijn, nooit meer aan de slag komen," zo zei drs. J. Boersma minister van Sociale Za ken gistermiddag in De Burcht tijdens de openingsbijeenkomst van het nieuwe Gewes telijk Arbeidsbureau aan de Oosterkerk straat. Sprekend over het probleem van d» langdurige werkloosheid zei de minister, dat het naast de mentaliteitsoorzaken betreurens waardig is, dat onvoldoende scholing vaak de oorzaak is, dat veel mensen werkloos zijn. Een GAB heeft verschillende "instrumenten" om mensen weer aan het werk te helpen. De minister wil daar nog een instrument aan toe voegen: een herscholingsmogelijkheid voor volwassenen tot bedieningsvakman in de pro cesindustrie. i(De minister, die Leiden een stad noemde waar de sporen van u het 19e eeuwse liberalisme nog L altijd niet zijn uitgewist, sprak met waardering over het werk van een onlangs geformeerde stuurgroep (o.l.v. burgemeester 'in6' Vis), die studeert op de Leidse werkgelegenheidssituatie en daarbij speciale aandacht wijdt aan de structurele oorzaken van de werkeloosheid. „Een experi- ment, dat hopelijk zal leiden tot een betere aanpak, ook el ders in het land." De minister roerde in het slot van zijn toespraak ook nog even de opwaardering van de gulden met 5 procent aan. Een maatre gel. die gericht is tegen de in flatie. maar zeker niet zonder gevaar is voor Nederlands con- currentiepositie en daarmee de werkgelegenheid. Drs. Boersma sprak de hoop uit, dat de bege leidende maatregelen, die van- - daag in de Troonrede worden bekend gemaakt, goed worden uitgevoerd om nadelige gevol gen van de revaluatie voor de werkgever te voorkomen. De minister erkende namelijk ook. dat er een gevaarlijke kant aan het duurder worden van de gul den zit, omdat Nederland daar toe eigenmachtig besloot en de oosterburen, de grootste afae- mers van Nederlandse produc ten. niet meedoen. Tijdens de openingsbijeenkomst had GAB-directeur, mr. M. G. van Rijswijk, de overgang naar het nieuwe gebouw als van "de nacht naar «e dag" genoemd. In tegenstelling tot het oude gymnasium aan de Doezastraat. waar alle deuren dicht zaten, nu een open en licht gebouw waar in het prettig werken is. De heer Van Rijswijk memoreerde ook, dat op deze dag ook een open vakaturebank in de hal was geopend. Iedereen kan daar neuzen in de aanvragen van werkgevers. Binnenkort zal men er ook kennis kunnen nemen van de vakatures in Den Haag. „Omdat alle gecompliceerde problemen tegelijk op ons afko men zijn we ook een beetje hui verig geworden van mensen, die een patent-oplossing bij de hand hebben en van mensen, die wel snel even de "schuldigen" aan zullen wijzen." De heer Lijten doelde daarmee op de felle aan vallen die de Industriebonden van NVV en NKV begin dit jaar richtten op het Leids gemeente bestuur. Na de bijeenkomst in De Burcht werden de genodigden naar het GAB gereden waar drs. J. Boersma op het plein een beeld van Teeuwsen onthulde. Het beeld van Teeuwsen, waarvan al spoedig werd opgemerkt dat het symbolisch is voor de dikke huid, die de arbeidsbemiddelaars vaak moeten hebben in de moeilijke Leidse werkgelegenheidssituatie. Minister Boersma, beeldhouwer, en directeur Van Rijswijk en architect in gesprek na de onthulling. IEIDEN De gemeente Leiden gaat grond aankopen in het toe komstige stadsuitbreidingsge- jb bied Stevenhofjespolder. Hiertoe besloot gisteravond de Leidse gemeenteraad, die reeds in au gustus vorig jaar 2 miljoen als raamkrediet voteerde voor ver werving van gronden. Alleen Kuyper van de fractie-Kuyper stemde tegen. Toch was bij ver- schillende raadsleden onrust ge rezen over de toekomst van deze polder. 'De heer Oosterman (D '66) had al eerder gewezen op de verstede- - -lijking die funeste gevolgen zou kunnen hebben: „We zijn thans rbezig met de laatste groene buf fer tussen Leiden en Voorscho ten vol te bouwen. Laat dat ge bied voorlopig zoals het is. De koningin heeft De Horsten be- stemd tot nationaal park; deze polder zou de Leidse inbreng in dit park kunnen zijn". Liever dan bouwen in deze polder zag ;o;hij rehabilitatie van de binnen stad. De heer Leeuwenburgh (PC) voel de met Oosterman mee: „Kijk ?paar Eindhoven en Antwerpen, ..••die met een herziening van hun binnensteden bezig zijn". Ook hij wilde groenvoorziening bi] stadsuitbreiding betrekken. Her man Amptmeijer (PSP) had ge signaleerd, dat in de Merenwljk C|al niet meer wordt gebouwd voor de mensen die onder de woningnood gebukt gaan: „Moet dat ook in de Stevenhofjespolder gebeuren?" Toch stemde hij Vóór. omdat grond in gemeen schapshanden dient te zijn, vol gens hem, en omdat toekomst plannen veilig gesteld dienen te -Worden. Mevrouw Kerling (PAK) c.s. dachten er ook zo over. Wouter Kuyper was bang, "dat in de polder gebouwd gaat -worden voor de overloop van de Hagenaars. Wethouder Kret o wees er op, dat de Stevenhofjes- polder ter sprake zal komen In de Doeleindennota, die op 23 okt. wereldkundig gemaakt wordt. Overigens heeft rehabili- utatie de volle aandacht van b. en w., zo zei hij. M«t 20 tegen 14 stemmen besloot de raad, die volgende week over de ambtswoning van de burgemeester gaat praten, slechts 64.500 gulden in plaats van 154.000 te besteden aan ver nieuwing van de cv-installatie van de Louise de Coligny-scho- lengemeenschap. Dit op voorstel van Van der Horst (PAK), die zich afzette tegen door hem be twijfelde deskundige adviezen. LEIDEN „Ik vind dit een kwa lijke zaak. Ik voel me als com missielid voor gek gezet". Boze woorden van PSP-er Herman Amptmeyer aan het adres van wethouder Lijten van Economi sche Zaken en mr. Chr. de Jong, secretaris van de com missie voor de bedrijven. Amptmeyer toonde zich verbolgen over het feit, dat men de com missie voor de bedrijven niet tijdens de vorige vergadering had ingelicht over het binnenko men van een brief van de heer I. Milikan, beheerder van de restauratie van de Groenoord- hal, aan burgemeester Vis waarin hij het gemeentebestuur meedeelt er geen prijs meer op te stellen het contract over de exploitatie van de restauratie van de Groenoordhal na augus tus 1974 te verlengen. Ampt meyer moest uit andere bron van het bestaan van de brief vernemen. Mr. de Jong ver weerde zich met de woorden: „Die brief is geen officiële op zegging. Daarom hebben we er niets van gezegd". Wethouder Lijten nam zijn secretaris in be scherming tegen de felle woor den van Tmptmeyer: „U weet toch wel dat we zoiets niet op zettelijk doen. We praten er maar niet meer over". Van een officiële opzegging zei de wet houder nog niets te weten. Die moet in het college van B en W nog ter sprake komen: „Als we iets wisten zou u het wel ho- schillende redenen. Daarbij speelt ook de slechte verhouding j met Groenoordhal-directeur Daey Ouwens een rol. De laat ste is er een voorstander van dat de gemeente de exploitatie van de restauratie in eigen be heer neemt. De heer Milikan vindt de restauratie o.a. te klein voor grote evenementen als dje in de Groenoordhal gehouden worden. Verder stoot hij op ruimteproblemen. Ook vindt hij het sterk nadelig, dat de restau ratie niet los te koppelen is van het gebeuren in de hal. Tenslot te speelt de onzekerheid, wat Leiden nu precies met de hal wil voor de heer Milikan een rol in zijn beslissing. LEIDEN - Er komt een gemeen telijk organisatie-adviseur. De raad ging tenminste gisteravond na veel wikken en wegen ak koord met een daartoe inge diend voorstel van B. en W. Maar om nou te zeggen, dat de raad ook een goede voorstelling van deze functionaris heeft ge kregen, is vers twee. Het zal iemand moeten zijn, die „advie zen geeft over en hulp biedt bij het zodanig ordenen van men sen en middelen dat op optima le wijze de doelstellingen van de gemeente Leiden worden be reikt, dan wel met een mini mum aan offers het vastgestel de beleid wordt uitgevoerd". Een man die heel wat in zijn gees telijke bagage zal moeten hebben en ook daarnaar moet worden gehonoreerd". Een paard met vijf poten", meende kolonel b.d. Wessels van de VVD. B. en W. stelden voor de organisa tie-adviseur in de rang van ad ministrateur-hoofdadministra teur direct onder B en W te plaatsen. Hij moet gaan deelne men aan het bijzonder intensie ve werk van de gemeentelijke Begeleidingscomissie Organisa tieonderzoeken (BOO).Het door BOO aan het college geadviseer de voorstel ontmoette twijfels bij de KVP-fractie en ook bij Prot.Chr. en andere raadsleden. Volgens KVP-fractievoorzitter Driessen zal de toekomstige functionaris van dit niveau nau welijks kunnen beantwoorden aan de gestelde eisen. Verder ontbreekt in het voorstel van het college een uitspraak over de toekomstige structuur: "dit is geen afgerond voorstel". Wethouder Elsgeest onderstreep te,dat de adviseur een vertrou wensman van het college zal zijn die geen apparaat of staf achter zich krijgt.Wel kan er eventueel assistentie komen van externe adviseurs. PA K-voorzitter (en voorzitter van BOO) In 't Veld vond het be grijpelijk, dat Driessen het voorstel kwetsbaar en niet afge rond achtte, ,.maar", aldus In't Veld,"volgens BOO zou een afgerond voorstel in wezen de rechten van de raad in een la ter stadium beknotten.Daarom komen B en W nu op ons advies toch met dit kwetsbare voor stel. Er is niet gekozen voor uitsluitend externe adviseurs, omdat het niet gelukt is tussen deze externe instanties en de eigen organisatie een vertrou wensrelatie te creëren. Deze mensen hebben vaak het gevoel, dat ze „buiten" gesloten zijn en mede daardoor een gebrek aan informatie ontmoeten". Volgens BOO kan een groep binnen de eigen organisatie een gebundel- inspanning leveren, aldus In 't Veld. Niettemin bleef Driessen het ver spilling van tijd en energie vin den.als deze adviseur ("alleen voor een "middelbare" functio naris zou plaats zijn op dit mo ment") geen eigen staf krijgt. De heer Leeuwenburgh (PC) waarschuwde, dat het af sturen van één man op ruim 2000 ambtenaren, wier vertrou wen hij zal moeten hebben.deze man in de kortste keren met een hart-infarct in het zieken huis zal doen belanden. De heer Waal (PAK) diende een amendement in op het voor-1 stel: De organisatieadviseur wordt in dienst genomen en rechtstreeks onder B. en W. ge plaatst in afwachting van een definitieve regeling omtrent de structuur van de gemeentelijke organisatie.Voorzitter mevrouw Den Haan-Groen nam namens het college dit amendement over.Het geamendeerde voorstel werd tenslotte met 26 tegen 7 stemmen aangenomen. Diploma- uitreiking LEIDEN In de kantine van de Bedrijfstechnische school, Me dusastraat 24, heeft onlangs de jaarlijkse diplomauitreiking van de Stichting Bevordering We genbouw aan de parttime-leer lingen straatmaken plaats ge vonden. Voor het eerst slaagde een aantal leerlingen, dat hun opleiding in dagschoolverband -aan de BTS gevolgd heeft, voor het volledig diploma. De leerlingen zijn werkzaam bij Gemeentewerken Leiden en Den Haag en ook in het particuliere bedrijf. Geslaagden primaire opleiding (3-jarig): I. Bakker. F. Bakker, R. v. Daalen, J. Hartevelt en H. J. Sloos uit Lei den, H. Westenberg en H. Wil brink uit Den Haag, J. Hooge- boom en W. v.d. Zwan uit Lei derdorp. J. Verhoog uit Delft en R. v.d. Wal uit Voorschoten. Ge slaagden voortgezette opleiding (5-jarig): A. F. M. ten Broek. W. Kriek en H. Hansen uit Lei den en A. Gordeau uit Den Haag. Een gespecialiseerd bedrijf is in de Anna P.aulownastraat in Leiden Noord begonnen met het bestrijden van zwammen, die het vooral op het houtwerk hebben voorzien. De grondigheid waarmee dat ge beurt het is nodig, dat soms hele kozijnen worden vervangen heeft echter de nodige rust in de buurt verwekt. Het praatje ging, dat men zonder inspraak van de bewoners aan het renoveren was geslagen en dat men na het werk de rekening gepresenteerd krijgt in de vorm van een huurverhoging. De woningbouwvereniging Ons Belang vond het zelfs nodig om alle bewoners in de buurt per cir culaire te laten weten, dat het echt alleen maar gaat om bestrijding van een snel voortwoekerende zwamkwaal. Milieucursus De cursus is georganiseerd door de afdelingen milieubiologie en beleidsssociologie van de Leidse Universiteit, de Technische Ho geschool Delft en de Erasmusu- niversiteit te Rotterdam. De col leges die voor alle belangstel lenden toegankelijk zijn. worden tot en met 12 december steeds op woensdag van kwart over tien tot elf uur gegeven in zaal II van het gebouw, Stationsplein 234. LEIDEN - Sinds jaar en dag klagen ouders van school gaande kinderen en ook bejaarden in de Kooi over het ge vaarlijke verkeers punt Medusastraat- Herensingel. Door de aanzwellende verkeersstroom van en naar de Meren- wij (via de Kooi laan) werd het oversteken voor voetgangers steeds moeilijker. Daar komt nu een oplos sing voor. Waar de Medusastraat over gaat in de Heren singel wordt een vluchtheuvel opge worpen. Voetgan gers kunnen dan over een blokkeno- versteekplaats (geen zebrapad) in twee gedeelten de brede straat over steken. Het ouderco mité van de H. Hartschool wil bo vendien een klaar- over-dienst instel len. LEIDEN - Paniekerig en,niet zon der bepaalde politieke achter gronden, zo karakteriseert mr. H. A. Wildeman, secretaris van de Nederlandse Bond van Vee handelaren een bericht in het Lejdsch Dagblad van vorige W.eek, dat „Leiden de slag om veemarkt verloren heeft". Dat Utrecht van de Kroon on- l^igs toestemming heeft gekre- geg om op maandag en dinsdag de~veemarkt open te stellen en daarmee een gooi tc doen naar de veehandel die per 1 januari niet meer in Rotterdam terecht kan, betekent volgens mr. Wil deman beslist niet, dat die Rot terdamse handel ook inderdaad naar Utrecht zal gaan. „De vee handel komt naar Leiden, wil ook naar Leiden komen. Iithcb d e stellige overtuiging, dat Lei den nog deze maand ook toe stemming zal krijgen om op maandag en dinsdag open te zijn", aldus mr.Wildeman Een woordvoerder van het ministe rie van Binnenlandse Zaken be vestigde ons desgevraagd dat een beslissing inderdaad spoe dig zal afkomen op het besluit van de Leidse raad om de eer- Leiden is weliswaar op 1 januari nog niet klaar om de Rotter damse veemarkt in volle om vang op te nemen - GS weige ren voorlopig geen krediet van 1 miljoen gulden goed te keuren voor de bouw van een runderhal - maar voor de veehandel is dat voorlopig geen enkel probleem. „In de eerste maanden van het jaar zijn de aanvoeren, ook ui Rotterdam betrekkelijk klein. Het zal best zo te organiseren zijn door handel en Groenoord- hal-directie, dat we in die eerste voor Leiden niet steekhoudend maanden in de hal kunnen. In meer is voor het legenhcuden die tijd zullen we met keiharde van de runderhal". cijfers kunnen gaan aantonen. Zoals bekend is door het Leidse dat Leiden de Rotterdamse PAK. met name door woord- markt heeft overgenomen en voerder Van Aken, altijd be- dat een monopolie-eis door GS toogd, dat alleen Leiden op maandagen en dinsdagen vee markt zou moeten mogen hou den. Dat is de monopolie-eis, die echter bij Binnenlandse Za ken en de Kroon (aan wie be slissingen over de marktkalen- der zijn voorbehouden) geen kans maakt. Met de monopolie- eis hoopte het PAK de Groen oordhal te ontdoen van de vce- marktfunctie, maar een meer derheid in de Leidse was uitein delijk niet te vinden voor het PAK standpunt van monopolie. Het PAK vond voorlopig wél steun bij Ged. Staten van Zuid- Holland. De Leidse wethouder van Econo mische Zaken, de heer J. Lij ten, die wij commentaar in deze vroegen, zei. dat de goedkeu ring van de Utrechtse aanvraag „geen reden is om zich in pa niek te laten jagen". „Wij houden ons aan het besluit van de Leidse raad: verplaat sing naar maandag en dinsdag. We wachten rustig het besluit van Den Haag af en zetten maandag 7 januari de hal open". Mr. Wildeman tenslotte: „Men moet In Leiden eens stoppen met het verwarrende gepraat over de toekomst van de Groen oordhal. Er moet aangepakt worden en gestimuleerd. De veehandel wil een duidelijk be leid en geen geleuter over ver koop van de hal aan Albert Heljn".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3