Wiel Coerver: „Feyenoord te veel spelers met te weinig initiatief' ATY GRAAUMANS VORMT ZINNEBEELD VAN NAC „HEERSCHAPPIJ AJAX TEN EINDE" UEFA Cuptoernooi is interessant Zelfvertrouwen van Ardesch opmerkelijk Voor Kovacs staat terugslag vast IINSDAG 18 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT [otterdam Feyenoords trainer Wiel Coerver blijft er op hame ren: neem initiatief, laat je zien, doe niet alleen wat je wordt opgedragen. Hij komt er steeds weer op terug nadat hij voor het begin van de competi tie zijn gedachten over Feyen oord al uitgebreid had laten gaan. Coerver, na de training eenzaam in het verlaten restau rant van de Kuip, trainings broek aan, geblokt hemd en de onafscheidelijke glimlach om de lippen geplooid: „Ze kunnen be ter dan ze laten zien, maar Feyenoord heeft te veel beschei den spelers, te veel die te wei nig initiatief nemen. Dat komt ook omdat spelers, die nu zeker zijn van een plaats in de hoofd macht, lang op de reservebank hebben gezeten: Van Daele, Vos, Boskamp. Als ik dat er he lemaal uit heb- hoop ik ver te komen in het toernooi om de UEFA Cup." siiervers voorganger. Ernst Hap- pel, geneerde zich vorig jaar voor dat toernooi: stelt niets voor, alleen financieel aantrek kelijk. Hij beschouwde het UEFA Cuptoernooi als een troostprijs voor de clubs, die ti- VAN DAELE tel noch beker hadden kunnen veroveren. „Derderangs" schimpte hij dan, wijzend op de betiteling Europa Cup 3. Coer ver denkt er totaal anders over. „Deelnemers aan het toernooi om de UEFA Cup staan altijd hoog genoteerd op de competi tie. Er nemen over het alge meen betere ploegen deel dan .aan de Europa Cup 2, voor de bekerwinnaars. Ik vind het een interessant toernooi. Denk eens aan de wedstrijden tussen FC Twente en Barussia MÖnchen- gladbach. Ik wil zo ver mogelijk komen in dat toernooi." Coerver had het ruggesteuntje van de opvallend simpel gewonnen wedstrijd tegen FC Utrecht, hij heeft het besef dat zijn ploeg te rug kan vechten, zoals tegen PSV werd gedaan. Coerver, nadenkend: „Je kunt ei- j genlijk pas zeggen dat er grote verbetering in zit, als je het re- j sultaat van de wedstrijd tegen Ajax kent. Ik ben in Vëxjö ge- 1 weest, waar we tegen Oesters IF spelen. Spioneren heet dat. j Oesters staat op de tweede j plaats in de competitie, al is dat ver achter Atvidaberg. Ik heb Oesters tegen Norrköping, met Kindvall, gezien, gewonnen met 4—1. Oesters won de poule in de intertotocompetitie, dat is toch ook niet mis. Het is een Stimmungsploeg, een team, dat op eigen terrein tot opmerkelij ke resultaten kan komen. Dat kan gevaarlijk zijn. Maar nor maal gesproken moeten we, ze ker in de thuiswedstrijd, de vol gende ronde halen." Oesters heeft een stadion met een capaciteit van 24.000 toeschou wers. Er worden er 20.000 ver wacht. Feyenoord is in het bui tenland nog steeds een trek pleister van belang. Bovendien heeft Harry Bild, 37 jaar, in Feyenoord gespeeld en is hij nu nog een gewaardeerd speler van Oesters, hoewel hij niet elke competitiewedstrijd staat opge steld. De heldendaden van Ove Kindvall in Feyenoord zijn evenmin vergeten en men wil die ploeg wel eens in levende lijve zien. Reden voor Coerver om te veronderstellen dat het er dan ook wel fiks tegeneen zal gaan. Algemeen gebrek Coerver valt weer terug op zijn stokpaardje: initiatief nemen. „Op de training worden ze al tweemaal per dag gecomman deerd. Dan wordt uitgevoerd wat hen wordt gezegd. Maar wat Ik nou wil: als Kristensen merkt dat hij in een wedstrijd twee man voorbij komt, maar de derde niet, moet hij dat uit proberen in het partijtje op de training. Uit eigen initiatief. Als iemand zwak is met koppen, moet hij ook zelf daaraan aan dacht besteden. De mogelijkhe den daartoe volledig uitbuiten en niet alleen doen wat de trai ner opdraagt. Als een speler met zichzelf bezig is en hij komt een uurtje extra, is hij er pas van doordrongen dat hij het uiterste moet zien te bereiken en zeker moet geven, ook omdat het publiek voor hem betaalt." ,Het gebeurt helaas nog te wei en BOSKAMP drie spelers die nog te bescheiden zijn. nig. Niet alleen bij Feyenoord, ook bij andere ploegen. Het is een algemeen gebrek in het Ne derlandse betaalde voetbal en het is een vraagstuk voor de trainers: hoe activeer ik mijn spelers, hoe doordring ik hen er in de week van waarom het zondags gaat. Natuurlijk win nen, maar ook het publiek waar voor het geld geven. Bij ons staat toch nog een grote groep achter de ploeg. Dan moet die ploeg anderhalf uur alles geven. Anders gaan we de kant van Engeland op. Het is weliswaar een goeie beroepsopvatting om alles te doen wat de trainer zegt. maar ook daar is te wei nig eigen initiatief. Ze jagen maar en dat is leuk voor het publiek, maar het initiatief la ten ze lekker aan de trainer over. Een speler, waar dan ook,moet veel hebben: de condi tie van een lange afstandloper, maar ook de explosiviteit van een sprinter, looptechniek, kop- techniek, opoffering voor het team. Maar ook initiatief, wat te maken heeft met zelfopvoe ding." bij zijn spelers Onpersoonlijk Wiel Coerver zal zijn spelers niet afvallen, maar hij schroomt niet feilen bloot te leggen. „Neem Wimke Jansen in de In terland tegen Noorwegen. Hij speelde een totaal onpersoonlij ke wedstrijd. Hij had moeten spelen met het denkbeeld: Neeskens weg?, dan zal Ik eens laten zien wat ik ervan kan. Hij deed het niet. En dat bedoel ik nou net. Pak het initiatief. Laat je zien, werk je boven je op dracht uit. Dat heeft Wimke niet gedaan. Maar hij is wel een van de aardigste jongens die op de Nederlandse velden rondloopt. HERMAN VAN BERGEM Zwakke punten uitproberen op i training uit eigen initiatief". ENSCHEDE Henny Ardesch heeft geen slapeloze nachten ge had van de gedachte, dat FC Twente in het Europese beker- voetbal voorlopig op hem is aangewezen. „Natuurlijk, zegt de 29-jarige Enschedeër, „is het niet zo eenvoudig een topdoel- te's tweede doelman is opmer kelijk. Immers, zeven jaar lang volgde hij (het topvoetbal voor namelijk vanuit de dug-out. Bij ADO (en later FC Den Haag) Was hij vrijwel steeds tweede keus en in Enschede veranderde in die situatie niets. Henny Ar desch is al geruime tijd 's lands bekendste bankzitter. Dat zou misschien anders zijn geweest als zijn maatschappelijke car rière niet altijd primair had ge steld, want op basis van zijn ca paciteiten had hij bij een ande re club best eerste man kunnen worden. „Maar dan", aldus Ar desch, had ik voetbal als hoofd vak moeten kiezen en dat heb ik nooit gewild". Stuttgart: 9-0 STUTTGART VRB Stuttgart heeft gisteravond Olympiakos Nicosia met 9-0 verslagen. Het was de eerste wedstrijd in de eerste ronde van het UEFA cup toernooi. Er waren 12.000 toe schouwers. Voo Stuttgart scoor den: Entenmann (3), Etmayer (2), Brenninger, Chlicher, Mali en Weidmann. De wedstrijd stond onder leiding van eo van der Kroft. BREDA Aty Gra-aumans vormt het zinnebeeld van NAC. De 27-jarige ausputzer was klein, leed aan bewegings armoede, bleek lui en zocht een maatschappelijk, perse geen sportief alternatief. Hoe wel deze nadelen voor een top sporter zwaar worden, worstel de hij zich de laatste jaren steeds weer naar boven, net als NAC eigenlijk. De beloning voor die inzet wacht morgen avond. Dan treedt het Oost- duifse FC Maagdenburg in de Rotterdamse „kuip" als tegen stander aan in het toernooi om de Europa Cup 2. Aty Graaumans, een opzichter in gemeentelijke dienst, voelt de spanning aan en kan zich de verwachting bij NAC best voorstellen. Maar zijn sterk realiteitsbesef geeft hem ook een waarschuwing in. Mag van deze club wel voetbal met suc ces op dit niveau verwacht worden? Beter dan een ander kan hij de beperking van de struktuur van de Nederlandse bekerwinnaar aangeven en er de conolusie aan verbinden dat het profvoetbal van Ajax en Feyenoord er nog mijlenver van af staat. Hij behoeft dan slechts zij n eigen situatie in herinnering te brengen. „Voet- Frivool ballen bij NAC is nog net haal baar. Van m'n baas mag ik zoveel spelen als ik wil, mits het maar in mijn eigen tijd ge beurt. Daardoor gaat elk jaar mijn vakantie eraan." Bijna alle collega's spelen op dezelf de conditie bij de club. Alleen toch wel met een enkel ver schil in intentie. Zegt Graau mans: „Ik kan erg goed relati veren, ik heb er daarom voor gezorgd ook maatschappelijk een behoorlijke functie te heb ben. Maar er zijn bij NAC mensen die 13.000 gulden als timmerman verdienen en 26.000 als voetballer. Dat schept wel eens een groot spanningsveld." Jijna aljijd worden dit soort noeilijkheden echter tijdig in Je kiem gesmoord. De enige Jie hierdoor echter constant aeperkt wordt in zijn moglijk- heden is trainer Henk Wul- lems. „Ja, vooral aan de voor avond van zo'n Europa Cup toernooi merk je dat. Ajax en Feyenoord trekken zich rustig enkele dagen voor een wed strijd terug. Dat is er bij ons niet bij. Met veel moeite heb ik alle spelers voor de uit-ont- moeting vrij kunnen maken." NAC leeft er niet minder ge lukkig door. De onfmoeting te gen FC Magdenburg wordt al4 een frivole afwisseling be schouwd en voor de rest moet een planning op langere ter mijn wat van de achterstand terugpakken. Aty Graaumans kan als geen ander dn beperking van de struktuur van de Nederland se bekerwinnaar aangeven. Henk Wullems :,,Ook dit toer nooi kan er weinig aan veran deren. Veronderstel nou eens dat de club succes heeft. Dan ben je er heus niet met het op stel en sprong uitdelen van full prof contracten. De maat schappelijke positie van diver se spelers is te goed en de leeftijden van sommigen lenen zich er evenmin voor." Neen, om dat contact met de top te leggen moet er vanuit de jeugd iets opgebouwd wor den. Dat gebeurt volgens Aty Graaumans. „Speler sals Brou wers, die leke dag voor de klas staat en mijn persoontje bijvoorbeeld, moeten langzaam aan afgevoerd worden. Andere, jongere knapen met het hoofd vak voetbal moeten onze plaat sen innemen." Toch heeft NAC al voorzichtig een stap in de professionele richting gemaakt. Bertus Quaars werd dit seizoen ls full prof ingelijfd. Graaumans: „Elk jaar zullen er een paar bij moeten komen. Dat is de enige manier om de top te ha len." De huidige kern van NAC staat echter voor de op dracht de positie in de eredivi sie te handhaven. „Met het oog op wat er bij de club gaande is vind ik dat laatste nog belangrijker dan een inci denteel succes in de Europa Cup 2." Voorzitter Raaymakers beves tigt dat standpunt. De Europa cup is voor NAC geen melk koetje. Dat is wel uit de voor- verkoopcijfers gebleken. Am per tienduizend kaarten zijn er in de voorverkoop aan de man gebracht. Stadiondirecteur De Kimpe: „We hadden natuurlijk niet verwacht dat het storm zou lopen, maar een beetje te gen valt ons dit totaal toch wel. Het is de vraag in hoever re de wedstrijd van zondag te gen Ajax aanspreekt. Mis schien dat daardoor ook voet- balminnend Rotterda m weer eens Geïnteresseerd raakt (nog moet zijn weer).' 'Bij dertig duizend toeschouwers, zo lu de algemene verwachting, springt NAC al dik uit de kos ten. Onzeker Of de ongeregeldheden na NAC Ajax nog een vervolg zal krijgen blijft onzeker. Er loopt bij NAC wel een voorwaarde lijke straf vai. duizend gulden, die na de rel NAC—Den Haag van het vorig jaar door de KNVB werd opgelegd. Perschef Lemmens: „We heb ben zondagavond onmiddellijk contact met de KNVB en met Mr. Kernkamp, voorzitter van de aanstellingscommissie, op genomen om uit te leggen hoe ontaktisch scheidsrechter Pij per heeft gehandeld. Het enige waar wij als bestuur nu op hopen is begrip voor de si tuatie, We hebben werkelijk al les gedaan wat mogelijk was om ordeverstoring te voorko men." Intern heeft NAC ook maatregelen genomen. Het heeft opdracht gegeven een herstructureringsplan van het terrein te ontwerpen. Men denkt daarbij aan een uitgang via het park achter het veld. HANS DE BRUYN man als Piet Schrijvers te moe ten vervangen, maar ik loop lang genoeg in het betaalde voetbal mee om zoiets aan te kunnen. Het is echt niet zo, dat 1 k met knikkende knieën het veld in ga. Meer dan mijn uiter ste best doen kan ik toch niet. j In feite heb ik niets te verlie zen'.'. Henny Ardesch heeft zich bijzon der intensief voorbereid op de eerste botsing met Dundee F.C., de tegenstander van F.C. Twen te iji de openingsronde van het toernooi om de UEFA-Cup. Een opponent, die vooral op eigen vela een typisch Britse stijl pleegt uit te pakken, reden waarom de supporters van de Enichedese club het betreuren, dat de fysiek veel sterkere Piet Schrijvers vanwege een schor- S'R^ zal moeten toekijken. Ar- desth gelooft echter niet, dat hij de 'Schotse aanvallers minder ontzag zal inboezemen. „Ik ben Pie! Schrijvers niet, maar durf er bok wel stevig in te gaan. Tegenstanders, die bij mij in de (Iwuh komen moeten echt niet (denken, dat ik wel een stap op- Stefan Kovacs over George Knobel .zij doe. Vroeger was ik mis-I (foto): „Een aardige man. maar schien nog weieens geimponeerd hij kent alleen het Hollandse maar die tijd is voorbij". voetbal. Hij mist elke interna- lu zelvertrouwen van F CTwen- tiznale ervaring". ROME „George Knobel is een aardige vent, maar kent uitslui tend het Hollandse voetbal. Hij mist elke Internationale erva ring. Zonder het genie van Jo- han Cruyff is Ajax toch al een stuk minder waard. Nee, als je het mij vraagt, is de heerschap pij van de Nederlandse voetbal kampioen ten einde". Aldus de woorden van Stefan Kovacs in een recent exclusief interview in een Italiaanse krant. Oud Ajax-trainer Kovacs wint er geen doekjes om: Ajax za het verlies van Cruyff en Kovacs nauwelijks te boven kunnen ko men. „Het is zaak om de komende maanden veel naar de Europa cup, die in de prijzenkast van Ajax staat te kijken, want aan het eind van het nieuwe interna tionale seizoen zal een andere cub dan lAjax metO de cup gaan lopen". Kovacs is een veel te aardige fan van Ajax om zichzelf in de hoogte te steken. „Och", zegt hij. .toen ik bij Ajax weg ging had ik een geweldig team. De jongens vormden een prachtig „orkest", een volledig op elkaar afgestemde en ingespeelde een heid, met veel internationale er varing en een bijna unieke spel opvatting". De Roemeense voetballeraar spreekt maar wie had anders verwacht in een Italiaanse krant lovend over het voetbal in Italië. „Het bereiken van welke Europese finale dan ook is een groot compliment waard. Die finale-partij heeft iets van en loterij en het siert de Italia nen dat ze jaar op jaar wel al tijd een of meer finalistx ople- Overigens gelooft Kovacs dat alle Zuid-Europese clubs blijvend moeite zullen ebben met het speltype zoals dat bijvoorbeeld door Ajax wordt gespeeld. „Dat soort totaalvoetbal ligt de zuide lijke clubs nu eenmaal niet", al dus Kovacs. De man die Ajax naar ongekende triomfen voerde, tipt voor het komende seizoen vooral op Bayern Munchen. Benfica en Ujpest Dosza als kanshebbers op de Europacup. Kovacs is dus nogal pessimis tisch. „Niet uit wraakgevoelens ten opzichte van Ajax, want hij ls in de beste verstandhouding weggegaan', zo voegde de krant aan het interview toe", moar het vertrek van Cruyff. het afscheid van Kovacs, het nog niet be schikbaar zijn van Mulder als nieuwe spits en veel te geringe internationale ervaring van trai ner Knobel, dat <»lles samen maakt Ajax kwetsbaar". In Italië droomt men nog .tijd van een herhaling van de jong- ste Europa-cup-finale. Men zou hier niets liever zien dan dat Ajax en Juventus elkaar op nieuw zouden treffen en dat Ju ventus dan eens eindelijk zou la ten zien wie nu eigenlijk de sterkste voetbalclub in Europa Maar de eerste ronde moet nog gespeeld worden en de Italianen zijn werkelijk doodsbenauwd dat Juventus al veel vlugger ge wipt zal zijn dan ze in hun erg ste nachtmerries beleven. Mor genavond spelen de zwartwitten tegen Dynamo Dresden en de Italianen zijn bang voor die temposlagen tegen de Oost-Duit sers. Trainer Vycpalek van Juventus is overigens veel optimistischer over de kansen van Ajax dan oud-trainer Kovacs. Voor hem blijft Ajax favoriet nummer een. Ook zonder Cruyff. „Kijk eens wat die Hollanders aan verdedigers hebben, men sen als Hulshoff, Blankenburg. Iedereen kent Cruyff als een su perster, maar er lopen bij Ajax in de voorhoede en op het mid denveld nog een handvol ster ren rond die nauwelijks minder kunnen schitteren dan Cruyff. Het vertrek van Kovacs een na deel? Och, waarom? Kovacs kreeg een kampioenselftal dat gevormd is door Michels en Ko vacs heeft die erfenis goed be- vacs heeft die ergenis goed be heerd. Heel goed. De nieuwe man Knobel krijgt ook een kampioensploeg en waarom zou Stefan Kovacs: „Kiflt in de hominde maanden maar vaafe naar de hij het slechter doen dan Ko- Europacup in de prijzenkast van Ajax. want straks mag een andere vacs? club zich eigenaar noemen".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15