TROONREDE DE TIJD ZAL HET LEREN DINSDAG 18 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 14 3 |1 VAN DE STATEN-GENE- Gaarne maak ik gebruik van de moge lijkheid om ook hier mijn dankbaarheid uit te spreken voor de warme genegenheid die ik uit alle delen van het Koninkrijk heb mogen ondervinden bij de viering van mijn zilveren jubileum. Veel van de verworvenheden van de af gelopen 25 jaar is thans onderwerp van dis cussie en herbezinning. Onze voorspoed kan niet verhullen dat in onze maatschappij ge voelens van verontrusting, bedreiging en vervreemding toenemen. De aandacht richt zich op wat in de ontwikkeling achterbleef: het inhoud geven aan de gelijkwaardigheid van alle leden van de samenleving, het vergroten van de mogelijkheid om eigen gen. Nog dit najaar zullen betrokkenen ge legenheid krijgen zich uit te spreken over een nieuwe opzet van het wetenschapsbe leid. Over de gewenste structuur van de ge zondheidszorg wil de regering overleg met u plegen aan de hand van een nota ter voorbereiding van een wet gezondheids voorzieningen. Om deze voorzieningen voor ieder in gelijke mate toegankelijk te maken worden voorbereidingen getroffen voor de totstandkoming van een volksverzekering tegen ziektekosten. Voor de taak die de regering zich stelt bij de woningbouw in de jaren 1974-1976, heeft zij onlangs een programma bekend gemaakt. Dit programma dat mede gericht is op een evenwichtige ontwikkeling van de verantwoordelijkheid te dragen en het zorg vuldig beheren van de natuur en haar hulp bronnen. Nog onlangs, bij zijn optreden, heeft het nieuwe Kabinet de uitgangspunten en doel stellingen van zijn beleid voor u uiteenge zet. Thans valt de nadruk op de maatrege len waarmede het deze doeleinden wil be reiken. De begroting geeft een eerste aanzet tot de door het kabinet gewenste structurele veranderingen in onze maatschappij. In het uitgavenbeleid zijn andere prioriteiten ge steld en is ruimte gemaakt voor nieuwe ac tiviteiten. In het dekkingsplan komt de beoogde verkleining van inkomensverschil len tot uitdrukking. De uitgaven voor welzijnsvoorzieningen worden meer dan evenredig verhoogd. De uitkeringsnorm van de Algemene Bijstands wet zal met ingang van 1 juli 1974 worden gebracht op het netto-bedrag van het dan geldende wettelijk minimumloon. Met de geleidelijke herziening van het jeugdbeschermingsrecht wordt een begin gemaakt. Een wetsontwerp tot herziening van het strafstelsel staat op stapel. Daar mee wordt beoogd de toepassing van vrij heidsstraffen nog verder te verminde ren. Van de rechtspraak wordt verwacht dat zij zekerheid biedt, maar de ontwikkelingen in de samenleving toch op creatieve wijze beantwoordt; dat zij dicht bij de mensen staat maar toch haar onafhankelijkheid be waart. Deze taak wordt steeds zwaarder. Een algehele herziening van de rechterlijke organisatie zal door een binnenkort in te stellen staatscommissie worden voorbe reid. Een beleid gericht op welzijn en op een actieve deelneming aan het maatschappe lijk leven vereist vernieuwing van onze on derwijsvoorzieningen. Een plan daartoe zal u nog dit najaar worden voorgelegd. Bin nenkort zal een aantal scholen worden uit genodigd om proeven te nemen met een nieuwe basisschool en met een midden school. Op 1 augustus 1974 wordt de leer plicht voor werkende jongeren uitgebreid met een tweede dag voor 15-jarigen; de leerlingenschaal bij het kleuteronderwijs wordt verlaagd van 36 tot 34 en bij het la ger onderwijs van 36 tot 33. De regering zal een spoedige behandeling van het wets ontwerp inzake de herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs bevorderen. werkgelegenheid, legt sterk de nadruk op het behoud van het karakter van de steden en op de verbetering van woningen en woonomgeving in oude wijken. Wetsontwerpen tot invoering van de ge bruikswaarde als basis voor de waardebe paling bij onteigening en tot regeling van een voorkeursrecht bij verkoop van onroe rend goed zullen u dit zittingsjaar berei ken. Het ontwerp van wet op de gewesten zal vervangen worden door een nieuw ontwerp dat de verantwoordelijkheid voor de ge westvorming primair legt bij de rijksover heid. De aangekondigde oriënteringsnota over de hoofdlijnen van het ruimtelijk beleid zal ook conclusies bevatten ten aanzien van de nieuwste gegevens over de bevolkingsgroei. De regering beschouwt vermindering van de behoefte aan verkeer en vervoer van personen en goederen mede als doelstelling van dit beleid. Ter bevordering van de ver keersveiligheid zal op de autosnelwegen een minimumsnelheid worden ingevoerd. Voor de andere wegen zullen maximum snelheden gaan gelden. De regering zal binnenkort een wetsont werp indienen dat de verplichting tot stor ting van een waarborgsom bij de aankoop van een nieuwe auto regelt.De waarborg som zal worden terugbetaald bij de inleve ring van de auto. Ter bestrijding van de milieuvervuiling zullen in 1974 nadere wettelijke maatrege len worden voorgesteld. In bijzondere ge vallen kunnen etxra bijdragen worden ge geven aan industrieën die zelf maatregelen tegen luchtverontreiniging willen nemen. Onderzoek zal worden gestimuleerd naar schonere produktieprocessen en naar de ontwikkeling van systemen voor het op nieuw gebruiken van grond- en hulpstof fen. Inspraak en beroepsmogelijkheid bij de vaststelling van milieuvoorschriften worden verbeterd. De regering onderzoekt de mogelijkheden om energieverspilling tegen te gaan, onder meer door een andere opbouw van de prij zen van energie en van de tarieven van de motorrijtuigenbelasting. Zij ziet de invoe ring van de selectieve investeringsregeling als een begin van de toetsing van investe ringen op hun betekenis voor de maat schappij als geheel. De regering beschouwt de strijd tegen de advies te mogen ontvangen over vooraf gaande inhoudelijke toetsing door de over heid van fusies, ter voorbereiding van een wettelijke regeling terzake. Een wetsontwerp wordt ingediend, waar in de tijdige melding van omvangrijke ont slagen verplicht wordt gesteld. Aan de SER zal advies worden gevraagd over de wenselijkheid van nadere voorzie ningen ten behoeve van het bedrijvenwerk van werknemersorganisaties. De regering heeft besloten tot bevorde ring van spoedige ratificatie van het Euro pees Sociaal Handvest met inbegrip van de erkenning van het stakingsrecht, ook voor ambtenaren. De regering zet zich In voor een meer op het welzijn van de burgers gerichte Euro pese gemeenschap, die is toegerust met ruime bevoegdheden, die een werkelijk de mocratische structuur heeft en een open beleid voert, in het bijzonder gericht op de belangen van de derde wereld. Op de conferentie over veiligheid en sa menwerking in Europa en de komende on derhandelingen over wederzijdse en even wichtige vermindering van strijdkrachten in Centraal Europa streeft de regering naar concrete afspraken over verruiming van contacten tussen de volken van Europa en daadwerkelijke vermindering van de mi litaire confrontatie. In een nota die u in de loop van deze zitting zal worden aangebo den, zal met name aandacht worden be steed aan het afremmen van de bewape ningswedloop en het doelbewust verminde ren van de rol van kernwapens. Een actieve dialoog tussen de Verenigde Staten en Europa over hun toekomstige sa menwerking acht de regering noodzakelijk. Binnen de NAVO wil zij het overleg stimu leren over de mogelijkheden van ontspan ning tussen Oost en West en bevorderen dat overal in het verdragsgebied de men senrechten worden geëerbiedigd. Handhaving van alle huidige taken van de Nederlandse krijgsmacht stuit in toene mende mate op financiële moeilijkheden. De regering heeft binnen de NAVO het ini tiatief genomen om een betere taakverde ling tussen de lidstaten te bereiken. Voor stellen over omvang en vorm van de Ne derlandse defensie in de komende jaren zullen u omstreeks de jaarwisseling in een defensienota worden voorgelegd. In 1974 wordt een begin gemaakt met hu manitaire en ontwikkelingssteun ten behoe ve van de bevolking van de koloniale ge bieden in Afrika. Deze steun wordt ver leend via de bevrijdingsbewegingen, bij voorkeur door tussenkomst van internatio nale organisaties. Het bedrag voor ontwikkelingssamenwer king is in de begroting die u heden wordt aangeboden met 20 procent verhoogd. De doelstelling van de regering om in 1976 1,5 procent van het nationale inkomen voor ontwikkelingssamenwerking te bestemmen zal tot uitdrukking worden gebracht in een voortschrijdend meerjarenplan dat u bin nen enkele maanden zal bereiken. De regering verwacht in het komende jaar, aan de hand van het advies van de Koninkrijkscommissie, met de regeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen in overleg te kunnen treden over de wijze en het tijdstip waarop deze landen soeve reiniteit zullen verkrijgen. De ontwikke lingssteun aan deze landen is gericht op de bevordering van economische, sociale en culturele zelfstandigheid. Leden van de Staten-Generaal, De regering heeft voor ogen het omlaag schroeven van de inflatie, het terugdringen van de werkloosheid, het verminderen van bestaande ongelijkheid en achterstand. Om dat te bereiken zijn ingrijpende maatrege len nodig. Zij stelt die maatregelen voor in de overtuiging, dat waar offers worden ge vraagd, ook het uitzicht wordt geboden op een samenleving, waarin de mensen zich meer thuis zullen kunnen voelen. De regering vertrouwt erop dat haar voorstellen u aanleiding zullen geven tot le vendige discussies, waarbij de burgers Z'rh betrokken weten. Een intensief overleg tus sen regering en Staten-Generaal zal veel van ons allen vergen. Met het uitspreken van de hoop dat wij daartoe de kracht zullen ontvangen, ver klaar ik deze zitting van de Staten-Gene raal geopend. Zo blijft een verhoging van de B.T.W. ach terwege. Mede gezien de ontwikkeling van de prij zen in het buitenland worden de accijnzen op benzine en dieselolie verhoogd; ook een aanpassing van de aardgasprijzen bleek noodzakelijk. Het tarief van de vermogensbelasting wordt op 8 promille gebracht en 20 opcen ten worden gelegd op de tarieven van de successierechten, met uitzondering van ver krijging in de rechte lijn. De studie inzake de inyoering van een vermogenswinstbelas ting zal naar verwachting midden 1974 zijn voltooid. De inflatie-correctie bij de loon- en in komstenbelasting wordt niet toegepast. Om de verzwaring van de belastingdruk op la gere inkomens zo beperkt mogelijk te hou den worden de belastingvrije bedragen met 5 procent verhoogd. Er is naar gestreefd dat per tariefgroep een ieder zoveel moge lijk voor een gelijk bedrag daarvan profi teert. Voor bepaalde groepen belasting plichtigen, zoals alleenstaanden met kinde ren, worden knelpunten in de opbouw van het tarief weggenomen. Het deel van de kosten van zakenauto's dat aan het privégebruik wordt toegere kend, wordt verhoogd. De regering heeft voorshands afgezien van een vermindering van de aftrekbaar heid voor de inkomstenbelasting van de rente van schulden, dit in afwachting van de resultaten van de studie die in de rege ringsverklaring is aangekondigd. Wel wordt de fiscale huurwaarde voor eigen woningen verhoogd, behalve voor de goedkope wonin gen. De regering, heeft een open oog voor de problemen van de zelfstandige ondernemer .in midden- en kleinbedrijf, landbouw en visserij. Met ingang van 1 januari a.s. zal de mogelijkheid tot vorming van een fisca le oudedagsreserve zodanig worden uitge breid dat met name de kleinere zelfstandi gen daarvan kunnen profiteren. Voor de vrouw die in de onderneming van haar man meewerkt, zal de belastingregeling gunstiger worden, vooral wanneer de winst laag is. De regering zal wettelijke regelingen uit werken om de inkomsten uit commissaria ten te beperken. Zij acht maatregelen gewenst om de in komensontwikkeling in de vrije beroepen te beinvloeden. Zij wenst een grotere open baarheid van inkomens te bevorderen. De regering staat positief tegenover po gingen in het bedrijfsleven om te komen tot loonsverhogingen die tenminste voor de helft in voor elk gelijke bedragen worden uitgekeerd en die voorts bijdragen tot ver kleining van inkomensverschillen. Zij ziet daarin ook een belangrijke voorwaarde voor het slagen van het anti-inflatiebe- leid. In een nota die u in de loop van het ko mende jaar zal bereiken, wil de regaring wegen aangeven om te komen tot een sa menhangend inkomensbeleid dat in begin sel alle inkomensgroepen omvat. Aan de Sociaal Economische Raad zal advies worden gevraagd over de structuur en de bevoegdheden van de ondernemings raden, waarbij ook het oordeel zal worden gevraagd over de mate van zeggenschap van de ondernemingsraden bij fusies van ondernemingen. De regering zal zich, gelet op de gebeur tenissen die zich onlangs bij de overname van ondernemingen hebben voorgedaan, tot de SER wenden met het verzoek spoedig werkloosheid en de inflatie als een van haar voornaamste taken. Hierbij wil zij te vens de vermindering van ongelijkheid be vorderen. Met het bedrijfsleven wordt over legd welke bijdrage van die kant, in sa menhang met het beleid van de overheid, aan het terugdringen van de inflatie kern worden geleverd. Het beleidsplan voor 1974 bevat daartoe tal van aanknopingspun ten. Om voor het anti-inflatiebeleid zo gunstig mogelijke voorwaarden te scheppen heeft de regering besloten tot opwaardering van de gulden en afkondiging van een daarbij aansluitende prijsmaatregel. Met het be drijfsleven wordt dezer dagen overleg ge pleegd over verdere maatregelen om de met de revaluatie beoogde vermindering van de prijsstijging, en ook prijsverlagin gen, te bewerkstelligen. Om een onevenre dige inkomensderving in de landbouw als gevolg van de revaluatie te voorkomen, zal een tijdelijke compensatie worden verstrekt in het kader van de teruggave van de om zetbelasting. Ter bevordering van de werk gelegenheid zal de investeringsaftrek voor bedrijfsgebouwen tijdelijk worden hersteld en zal een nieuw werkgelegenheidsprogram in uitvoering worden genomen. Hierbij zul len tot 750 miljoen gulden verplichtingen kunnen worden aangegaan; tempo van uit voering en omvang worden aan de conjunc turele ontwikkeling aangepast. De hoogte van inkomsten en uitgaven voor 1974 is afgestemd op het bereiken van het noodzakelijke evenwicht tussen midde len en bestedingen. Mede in dit licht is een bijstelling van het begrotingstekort verant woord geacht. Bij de keuze van de voor te stellen belas tingmaatregelen zijn rechtstreeks prijsver hogende effecten waar mogelijk vermeden. de werkgelegenheid dan niet gen van dien aard is dat een ten goede komt. Vooral de krachtig anti-inflatiebeleid dienstensector, die nauwe- kan worden gerealiseerd, lijks de voordelige effecten Het streven van de vakbon- van goedkopere grondstoffen den om tot een andere ver en halffabrikaten kan incas- deling van de inkomens te seren, zal van de opwaarde- komen, vertroebelt hierbij de ring moeilijkheden ondervin- sfeer. Zij vinden bij de rege- Deze financieel-economische beschouwing is geschreven door drs. A. A. Wentink, wetenschappelijk hoofdmedewer ker aan de sociale faculteit van de Katholieke Hogeschool Tilburg. Inflatiebestrijding en vermin dering van de werkloosheid zijn te zamen de belangrijk ste beleidsdoeleinden van de regering-Den Uyl. De voort durende uitholling der koop kracht van de gulden moet tot staan worden gebracht. Het kabinet heeft getracht haar eigen uitgavenbeleid op deze doelstellingen te rich ten. Een verhoging van de uitgaven behoeft de inflatie niet te bevorderen. Het is een verstandige keuze ge weest de indirecte belastin gen voor het komende jaar ongemoeid te laten. Verho ging van de B.T.W. om de uitgaven te dekken zou prijs verhoging en derhalve loon stijging -in de hand hebben gewerkt. 'Bestrijding van de werkloos heid zal vooral gericht moe ten worden op regionale sti muleringsmaatregelen. Onze werkloosncid draagt voorna melijk een structureel karak ter. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in het achterblijven van de arbeids intensieve investeringen enerzijds en in het verrich ten van kapitaalintensieve en derhalve arbeidsbesparende investeringen anderzijds. In dien men de investeringen wil vergroten dienen .echter de besparingen op niveau te worden gebracht. Het spaar- klimaat is echter vanwege de geldontwaarding weinig aantrekkelijk geworden. Het is een merkwaardige zaak dat bij een werkloosheid van ruim 120.000 mensen er ruim 100.000 buitenlandse gastar beiders in ons land zijn te werk gesteld. Zuiver nume riek beschouwd hoeft er van werkloosheid geen sprake te zijn. Het probleem fs echter dat het werk dat door de buitenlandse arbeidskrachten wordt verricht niet door Ne derlanders gedaan wenst te worden. Wij zullen met een versterking van deze tendens in de toekomst moeten blij ven rekening houden. De scholingsgraad van de Ne derlandse werknemer neemt toe, terwijl de arbeidsmarkt daarop vertraagd reageert. Daar komt bij dat zich in het bedrijfsleven grote structuur veranderingen voltrekken. Wijziging van de internatio nale concurrentieverhoudin gen hebben menige bedrijfs tak grote problemen be zorgd. Snelle technologische vernieuwingen roepen de noodzaak van schaalvergro ting op, hetgeen veelal met afvloeiingen gepaard gaat. Het ziet er geenszins naar uit dat aan dit proces voorlo pig een einde komt. De regering hoopt de werke loosheid mede te bestrijden door het herzien van de waarde van de Nederlandse valuta. Opwaardering van de gulden leidt tot verlaging van invoerprijspeil en der halve tot goedkopere grond stoffen en halffabrikanten. Hierdoor kunnen de prijzen van de eindprodukten wor den verlaagd. Maar revalua tie betekent voor de Neder landse exportprodukten een prijsstijging, waardoor de buitenlandse vraag naar onze produkten wel eens zou kunnen stagneren, hetgeen den. We denken hierbij spe ciaal aan scheep- en lucht vaart. Inflatiebestrijding kan alleen maar succesvol zijn indien de sociale partners, werkge vers-, en werknemersorgani saties, bereid zijn het beleid van de regering te onder steunen. Het ziet er nog niet naar uit dat de verstandhou ding tussen beide groeperin- ring een gewillig oor. Deze heeft in haar belastingplan voor 1974 maatregelen inge voerd die de inkomensverde ling moeten stimuleren. Het vraagstuk van de inkomens verdeling is zo belangrijk in gevolgen voor de economi sche structuur van ons land dat het een serieuze bestude ring verdient. Voorlopig schijnt hiervan niet veel te verwachten te zijn nu een van de vakcentrales niet langer in het SER-overleg hierover wil meewerken. Bovendien dreigt deze problematiek grote verdeeldheid binnen de vakbeweging teweeg te bren gen. De mediale en hogere inkomenscategorieën, die in vakbonden georganiseerd zijn, zien met argusogen het beleid van de centrales op dit punt aan. Een openlijke breuk tussen de beambten- bonden en de centrales be hoort tot de mogelijkheden. Een verdeelde vakbeweging is geen krachtige partner in het sociaal-economische overleg. Het streven van de regering om de collectieve voorzienin gen te vergroten wordt ern stig gehinderd door het ge brek aan financiële armslag. Hoewel de belastingdruk wordt verhoogd met 0.6 pro cent van het nationale inko men biedt dit nauwelijks ruimte om extra voorzienin gen te treffen. Een te grote verhoging van de overheids uitgaven past ook niet in het beleid van de inflatiebe strijding. Wat gewonnen zou worden met het beperken van de kosteninflatie zou ge makkelijk verloren kunnen gaan met het stimuleren van de bestedingsinflatie. Uit de cijfers van de miljoenen nota blijkt dat het inflatie- spook overal in de geïndu strialiseerde wereld rond waart. De recente gegevens duiden op een prijsstijging van 8,5 tot 11,5 procent per jaar. De grote onrust op het internationale monetaire vlak is hiervan mede oor zaak, Het verdient aanbeve ling dat het inflatieverschijn sel. dat bijna als een van zelfsprekendheid wordt aan vaard, internationaal wordt aangepakt. Voor Europa moet dit gebeuren in een ge meenschappelijk conjunc tuurbeleid, dat gevat is in eer» sterk structuurbeleid. De kans hierop is nog niet zo groot. Onevenwichtigheden in de binnenlandse economie van een land worden nog maar al te gemakkelijk afgewen teld op de wisselkoersen. In dien men met behulp van wisselkoersherziening de pro blemen wil oplossen, dan leidt dit gemakkelijk tot gro te internationale monetaire instabiliteit. Nu de regering heeft gemeend een einde te maken aan de grote toevloed van liquiditeiten naar ons land ten gevolge van het toe nemende betalingsbalanso verschot, had zij haar bij drage aan het revaluatieper centage enkele procenten ho ger moeten stellen. De vrees voor een te groot nadelig ef fect op de werkgelegenheid heeft haar hiervan weerhou den. De komende maanden zullen leren of het regeringsbeleid enige kans van slagen heeft. Het overleg over lonen en prijzen met het bedrijfsleven moet nog op gang komen. De uitkomst hiervan is voor een belangrijk deel bepalend voor de mate van succes van de regering in haar pogingen inflatie te stoppen en werk loosheid te verminderen. DRS. A. WENTINK 19 J.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 14