Voor onderwijs in 1974 duizend gulden per hoofd van de bevolking Grote voorrang aar inkomensverdeling Meer geld voor welzijn achtergebleven groepen Humanitaire hulp fors omhoog Politie wordt beter uitgerust Lawine van nieuwe voorstellen Geldboete als straf in dienst Aardgas duurder Kleinere klassen DINSDAG 18 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA DEN HAAG - De onderwijsbegro ting voor 1974 kenmerkt zich door een lawine van nieuwe voorstellen. De vier bewindslie den op Onderwijs en Weten schappen, de ministers Van Ke- menade (algemeen beleid), Trip (wetenschapsbeleid), staatsse cretaris Klein (voortgezet en taris Veerman (kleuter- en basis onderwijs) hebben een zeer uit- sonderwijs) hebben een zeer uit gebreid pakket maatregelen in petto. De onderwijsuitgaven komen voor 1974 neer op een bedrag van duizend gulden per hoofd van de bevolking. Binnen de stijging van het totaal van de rijksuitga ven ten opzichte van 1973 zullen de onderwijsuitgaven stijgen met 25 procent. Het onderwijs en de wetenschaps beoefening gaan in 1974 in Ne derland ruim 12 miljard kosten. Dat is een stijging ten opzich te van 1973 van ruim 1,9 mil jard. Voor nieuwe maatregelen en in tensiveringen van het beleid is op de begroting voor 1974 een bedrag opgenomen van 150 mil joen gulden. Daar staat tegenover dat de be windslieden ook nog kans zien om in 1974 voor 41.7 miljoen be zuinigingen door te voeren, die Tot de belangrijkste nieuwe acti viteiten voor 1974 behoren: ver laging van de leerlingensohaal bij het kleuter -en lager onder wijs; taakverlichting hoofden van scholen voor lager en bui tengewoon onderwijs; het aan stellen van boventallige onder wijzers en kleuterleidsters in de stimuleringsgebieden; de start van experimenten die de sa mensmelting van het kleuter- en lager onderwijs beogen; de start van experimenten met de middenschool; uitbreiding subsi diëring schoolbegeleidingsdien sten; de oprichting van een stichting voor leerplanontwikke ling en de invoering van de tweede dag gedeeltelijke leer plicht voor vijftienjarigen. Om een bijdrage te leveren aan de opheffing van de sociale on gelijkheid, die mede het gevolg is van het huidige onderwijsbe stel, hebben de bewindslieden de volgende uitgangspunten tot richtsnoer van hun beleid geko- het bevorderen van gelijke mo gelijkheden tot ontplooiing in en door het onderwijs, zowel voor leerlingen met uiteenlopende so ciaal-culturele achtergrond, als voor leerlingen die om welke redenen dan ook een eerste Den Haag Minister Vredeling van Defensie is van plan een aantal vergaande wijzigingen in het krijgstuchtelijk sanctiebestel aan te brengen. Het gaat om het afschaffen van de krijgs- I tuchtelijke straffen, van plaat sing in een tuchtklasse, verla ging en inhouding van geldelijke militaire inkomsten. De geld- boete zal als hoofdstraf worden J ingevoerd en het krijgstuchtelijk voorlopig arrest zal worden af- geschaft. Bovendien zal voor de toepasbaarheid van de krijgs- I tuchtelijke sancties geen onder- scheid naar militaire rang of 1 stand worden gemaakt. j Den Haag De prijs van het J aardgas zal volgend jaar met gemiddeld anderhalve cent per kubieke meter worden ver hoogd. Voor kleine verbruikers van aardgas zal er van een prijsverhoging nauwelijks spra ke zijn. Tweede dag leerplicht Den Haag Minister van Keme- nade (onderwijs en Wetenschap- j pen) heeft besloten met ingang van augustus 1974 de tweede j dag gedeeltelijke leerplicht voor I vijftienjarigen volledig in te voe-1 ren. Op de O- en W begroting is hier voor een bedrag van 16 mil joen uitgetrokken. Ombudsman op komst Den Haag De Nederlandse om budsman zal „Commissaris van onderzoek" gaan heten. Deze naam wordt genoemd in het wetsontwerp, dat de instelling van deze functie gaat regelen. Minister de Gaay Fortman is van plan de indiening van het wetsontwerp met kracht te be vorderen. (Van inkomens herwaarderen parlementaire redac tie) DEN HAAG Overwaardering van de particuliere bestedingen is volgens dsr J. Boersma. mi nister van Sociale Zaken een van de belangrijke oorzaken van de inflatie. Deze gaat bovendien gepaard met een afwenteling van de lasten, die voortvloeien uit welvaartsverbetering, in de collectieve sfeer. Daarom moet volgens hem het streven naar materiële welvaartsverbetering in de particuliere sfeer beperkt worden, om ruimte te scheppen voor belangrijke collectieve voorzieningen. Ook wil hij in de sfeer van de werkgelegenheid een hogere waarde toekennen aan de niet-materiële zaken zoals het bezit van kennis en het kunnen dragen van verant woordelijkheid in het arbeids proces. Het kabinet -den Uyl wil de inflatie bestrijden in een ruimer kader van het terugdringen van de be staande ongelijkheid in inko men, bezit, macht en kennis. Grote voorrang wordt daarom gegeven aan het streven om de ongelijkheid en achterstelling op te heffen. Een zogenaamd sa menhangend inkomensbeleid moet daarbij een centrale plaats krijgen. Zeer bewust moet een inkomensverdeling tot stand komen in het voordeel van de lagere inkomensgroepen. Dat kan, aldus minister Boers- ma alleen, wanneer de groepen met hogere inkomens bereid ziin de nodige solidariteit te be trachten. In de loop van 1974 wil drs. Boersma een nota over de inko menspolitiek openbaar maken. Daarin zal hij o.m. wegen aan geven voor de door hem noodza kelijk geachte fundamentele verandering in de samenleving. De minister wil dat er sneller en betere gegevens beschikbaar ko men over de verdeling van de inkomens. Met die gegevens moet volgens hem grote open heid betracht worden. Hij wil verder uitbreiding van de wer kingssfeer van de c.a.o.'s en een enquête naar de inkomens positie van de beoefenaren van de vrije beroepen. Een goed overleg, ook al verande ren de onderlinge verhoudingen, acht de minister onontbeerlijk om de vraagstukken te kunnen oplossen. Daarbij zullen zoveel mogelijk alle belanghebbenden betrokken moeten worden. Het vraagstuk van de representati viteit zal in dit verband aan de SER voorgelegd worden, zal de SER advies moeten brengen over het eventueel breiden van de bevoegd!» van de ondernemingsrade over de verhouding tussai dernemingsraden en het V venwerk van de vakbondg De minister van Sociale Ze» er intussen wel van ovi dat het thans optredend van de economische conjunC nog niet geleid heeft tot he van de werkgelegenheid, jaar blijkt de werkloosheid te dalen beneuen een gemii ue van 5 pruec.it. Daarbij ook nog de laruze duur va: individuele werkloosheidsp de. Deze ontwikkeling vraagt vo!| de minister maatregelen bevordering van bij- en oim ling en andere plaatsingsbi derende maatregelen, bijv werkt thans aan een rege (waarover dezer dagen een dere wijzigingsregeling staatssecretaris Mertens diend is). Het ministerie van Sociale l werkt thans aan een regel; voor de meldingsplicht bij vangrijke ontslagen. Het is niet duidelijk of de melding ontslagen ook bij de vakl* ging verplicht gesteld wordt Den Haag Met ingang van 1 augustus 1974 zal de leerlingen- schaal bij het kleuteronderwijs dalen van maximaal 36 tot maximaal 34 leerlingen. Voor deze maatregel zijn 1050 kleu terleidsters nodig. Tevens staat op de begroting een bedrag van 1.3 miljoen om ex tra hulp te bieden aan scholen die in belangrijke mate worden bezocht door kleuters die door sociale omstandigheden meer aandacht nodig hebben. Het gaat hier om 100 kleuterleid sters extra. Bij de lagere scholen zal het aan tal leerlingen per klas verlaagd worden van maximaal 35 naar 33. Dat zal gebeuren met in gang van het nieuwe schooljaar 1974/1975. Hiervoor zijn 1250 on derwijzers nodig. Deze maatre gel geldt voor 8300 lagere scho len en kost 16 miljoen aan per sonele uitgaven, alleen al voor 1974. DEN HAAG De begroting van het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk stijgt volgend jaar met 38 procent of bijna 1,2 miljard gul den. Vooral de grotere uitgaven voor de bijstandszaken, uitke ringen, verzetslieden en ver volgden, radio en televisie heb- j ben de begroting sterk beïn vloed. Minister Van Doorn en staatsse cretaris Meijer willen: De bijstandsnormen verhogen tot het niveau van het mini- mumloon en de AOW per 1 juli 1974. De verdere ontwikkeling van de bijstandsnormen is nog I uitbreiding van de welzijns voorzieningen in de steden, vooral op het terrein van de sa-1 menlevingsopbouw en de re creatie, I structurele verhoging van de subsidies voor het jeugd- en jon-1 gerenwerk, de sport en de open-1 luchtrecreatie, DEN HAAG - Het kabinet-Den Uyl wil de humanitaire hulpver lening komend jaar in ieder geval fors verhogen, nl. met 22,7 miljoen gulden. Voor hulp verlening aan de bevolking in koloniale gebieden In zuidelijk Afrika is In de begroting een bedrag opgenomen van 12,5 mil joen gulden. Het gaat hier om hulp aan de bevolking in Ango la, Mozambique en Guinee-Bis- De steun aan d» bevrijdingsbewe gingen in die gebieden zal wor den gegeven voor humanitaire- en ontwikkelingsprojecten op htt terrein van onderwijs en ge zondheidszorg ten behoeve van de bevrijde gebieden. De rege ring wil deze hulp bij voorkeur verstrekken via de daarvoor be schikbare multilaterale en regio nale organisaties. Indien deze echter ontbreken of niet functio neren is rechtstreekse hulpver lening of bijstand via andere or- I steun aan de organisaties van bejaarden om de gewenste vor men van inspraak beter te ver wezenlijken, het bevorderen van proefne mingen in de bejaardenzorg om I de maatschappelijke dienstver lening en de gezondheidszorg beter op elkaar af te stemmen. Bekeken moet worden of het ver- i moeden juist is dat het westen des lands bij tal van voorzienin-1 gen in de welzijnssector duide- meer mogelijkheden voor lijk achterligt. achterstanden inhalen In de zorg voor ongehuwde moeders, bij de bureaus voor levens- en gezinsvragen en in de zorg voor gehandicapten, Den Haag —Snellere bereikbaar heid van de surveillerende poli tieman. betere Informatie voor deze functionaris en betere toe rusting van de rechercheurs voor de bestrijding van de cri minaliteit zijn de belangrijkste punten, die minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Za ken over de politiedienst in zijn begroting heeft opgenomen. Voor de vier grootste gemeentelij ke politiekorpsen, waar het per soneel de grootste problemen heeft, met name door de dage lijkse intensiteit en de spannin gen van het politiewerk in de grote stad, zijn extra gelden be schikbaar gesteld ter versnei- ling van de opbouw van porto- foonnetten. Bij de vele facetten van de taak van de politie staat de hulpverlenende factor sterk op de voorgrond. Snelheid van optreden is daarbij voor de bur ger in nood van uitzonderlijk belang. De minister meent, dat alles in het werk moet worden gesteld om de verbindingsmid delen van de politie op hoog peil te brengen en te houden. Nage gaan wordt, wat in dit opzicht ook voor de andere grote steden verder nog kan worden gedaan. Voor de toegestane sterkte van de politiekorpsen moet een nieuwe regeling komen. Nu is er een op het inwonertal gebaseerde vuist regel. maar die is onhoudbaar nu het inwonertal van veie ge meenten met gemeentepoüt-.e stationair is dan wel zelfs terug loopt. Bovendien zal er extra j politiepersoneel moeten komen in verband met de komende werktijdverkorting. ganisaties niet uitgesloten, rens steun via andere kac te verstrekken, zal de rege overleg voeren met de di treffende kamercommissies, de memorie van Toelichtins de begroting benadrukt hel bir.et dat de steun in geen f wupenhulp zal omvatten. Et een redelijke mate van heid dienen te bestaan dal hulp die Nederland verst wordt gebruikt voor de beo; doelen. Nagegaan wordt oi de hulpverlening aan b* dingsbewegingen een vorm samenwerking tot stawl worden gebracht met Skam vische landen. Criminaliteit toegenomen Den Haag Uit de begroting 1 Justitie blijkt dat de crimit g teit in ons land ook in 1972 is toegenomen. In 1972 kw» 343. 197 misdrijven ter 1" van de politie tegenover 31 in 1971. Evenals in voorgat jaren bestaat het overgrote van alle in 1972 ter kennis de politie gekomen misdri; uit zgn. vermogensdelicten.' de ruwheidsmisdrijven (hoo: kelijk vernielingen) verk een sterke stijging. De die» len van fietsen, bromfietser motorvoertuigen maken een kwart uit van alle ter nis van de politie gekomen' stallen. Voor het eerst sinds kele jaren is het aantal W misdrijven weer toegenon Bedroeg dat aantal in 1971 in 1972 was het 8373. kans op onderwijs en vorming hebben gemist. Daarom moet voorrang worden gegeven aan de ontwikkeling van de integra tie van kleuter- en lager onder wijs, de middenschool en de educatieve voorzieningen voor werkende jongeren. het stimuleren van de vermaat schappelijking van het onder wijs. Dit is bedoeld om de leer lingen meer zich en greep te laten krijgen op de maatschap pelijke situatie waarin zij leven. het meer betrekken bij en in vloed laten hebben op het on derwijs van ouders, leerlingen, docenten en besturen. meer aandacht voor de indivi duele leerling op de scholen, zo dat meer recht kan worden ge daan aan de individuele ver schillen in ontwikkelingsii tempo, capaciteiten mingsbehoeften. de ontwikkeling van de lijkheden tot voortdurende ling en vorming na en dagonderwijs.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 12