Parijse metro ZWEDEN MORGEN NAAR DE STEMBUS (Inafc Vijfenzeventig jaar geleden ging eerste spade de grond in ZATERDAG 15 SEPTEMBER l! STEEDS VLUGGER EN STEEDS GERUISLOZER Een neg bestaande ouderwetse ingang van het metrostation Dauphine bij het vroegere Navogebouw aan het Bois de Boulogne. Is er panne in de metro, dan staan bussen klaar. PARIJS De Metro, de onder grondse spoorweg, is uit het le ven van de Parijzenaars niet meer weg te denken. Dat merkt men het best, als door een of ander conflict de Metro staakt. Als daar dan ook nog een sta king bijkomt van het boven grondse verkeert, van de auto bussen, ligt Parijs verlamd. Op zulke dagen doen de bewoners van de verre voorsteden het ver standigst rustig thuis te blijven, want wie heeft zin, hetzij in de hitte, hetzij in de regen, te be ginnen aan een wandeling van twee of drie uur? Er rijden, op zuLke dagen wel een paar honderd militaire auto bussen, maar dat zijn druppels op de gloeiende plaat. Fabrieken en kantoren beginnen een paar uur te laat en moeten ook weer een paar uur eerder sluiten om de mensen, die tóch nog geko men zijn, gelegenheid te geven niet al te laat thuis te komen. Een staking bij de Metro is voor Parijs een ramp. Zulk een ramp, dat de vakbonden pas een staking proclameren, als er wer kelijk geen andere oplossing meer is. Zij passen er voor op het publiek al te veel tegen zich in het harnas te jagen. Vijfenzeventig jaar geleden was er nog geen Metro in Pa rijs. Wie geld genoeg had ver plaatste zich met een fiacre, een rijtuig. De minder bedeelden na men de bus of de tram, getrok ken door paarden. Er was in die dagen maar één tram op rails, van Versailles naar het centrum van de stad. Maar dat was een vrij ongelukkige verbinding, want als de rails in Parijs op hielden, moest de tram worden opgekrikt om de tramwielen te vervangen door buswielen. De bussen met paarden kwamen maar langzaam vooruit. Buson dernemingen, zowat een twintig in getal, deden elkaar een moor dende concurrentie aan. Sommi gen hingen achter de bus een aanhangwagen, wat vooral bij kruispunten het verkeer bemoei lijkte. Dat er een Metro moest komen stond aan het eind van de vorige eeuw wel vast. Sedert 1880 werd er druk over gepraat. Maar alle plannen lie pen vast op meningsverschillen tussen de stad Parijs en de staat. Parijs wilde op eigen ver antwoordelijkheid aan een metro beginnen, zelf graven, zonder subsidie van het rijk, op voor waarde alleen baas te zijn over de inkomsten. De staat wilde een dikke vinger in de pap en hield het been jarenlang stijf. In zulke gevallen beslissen de economische omstandigheden. In 1900 zou in Parijs de wereldten toonstelling worden geopend met in het vooruitzicht zulk een druk verkeer, dat de trage bussen het niet alleen meer afkonden. Op 30 maart 1898 besloten de ka merleden, met het mes op de keel, dat er in Parijs een metro zou komen, voorlopig bestaande uit vijf lijnen met in totaal 65 kilometer lengto. Op 19 septem ber van hetzelfde jaar ging de eerste spade de grond in. Voor de Parijzenaars was dat een enorme oelevenis, want voor het eerst in de geschiedenis za gen zij de ingewanden van hun ei gen stad. Aanvankelijk werd het Amerikaanse systeem gevolgd van „cut and cover", dat wil zeggen: eerst een diepe geul graven, op de bodem van die geul de tunnels en later alles weer dichtgooien met vaste grond. Naar het graafwerk ston den duizenden Parijzenaars urenlang te k jken, maar niet zonder bezorgdheid. Verscheide ne kranten hadden tegen de Me tro ernstig gewaarschuwd. Men zou tot diep onder de grond glib berige trappen moeten afdalen en terecht komen op nóg glibbe rigere perrons met 't grote risico af en toe een stortbad op zijn hoofd te krijgen want natuurlijk zou het bovengrondse water op de perrons neerdruipen. Het on dergrondse personeel van de Metro werd voorgehouden, dat het na verloop van een paar jaar zou lijden aan ernstige ont stekingen van burst en longen. Ook de winkeliers zagen met vrees en beven de Metro tege moet, want de mensen zouden zich na hun werk haasten de Metro in te komen om snel thuis te zijn. Boven de grond zou zo goed als niets meer worden ge kocht. De kleine middenstand ging een faillissement tegemoet. Intussen werd gegraven in Pa rijs, hoe langer hoe dieper en hoe langer hoe verder. De 19e juli 1900 was hei zo ver: de eer ste lijn Vincennes-Mailot werd geopend in tegenwoordigheid van hoge Pieten in jacquet met hoge hoed, want de „kachelpijp" was in die dagen mode voor wie zich wilde doen gelden. De tra ditionele bus van Vincennes naar Maillot deed er anderhalf uur over, de Metro legde dezelf de afstand af in 25 minuten en dat nog wel met 300 passagiers tegelijk! Voor de paardenbussen was dat de nekslag. De bus met paarden deed zijn laatste reis 12 januari 1913 op de lijn La Villette-Saint Sulpice. Geleidelijk werden alle bussen gemotoriseerd. Op de eerste vijf maanden van de ex- rieven van 1900 tot 1914 laag: 15 centimes tweede klas, 25 centi mes eerste klas. Gedurende de deerst vijf maanden van de ex ploitatie vervoerde de Metro al 17.7 miljoen pasagiers. Tijdens de internationale tentoonstelling was de Parijse Metro het onder werp van alle gesprekken. Lawaai Sedert het begin van deze eeuw heeft de stad Parijs veel gedaan om de Metro te moderniseren. Een van de nadelen van de Me tro is, dat de ijzeren wielen op de rails zo'n lawaai maken, dat men elkaar in ue wagens ter nauwernood kan verstaan. Daar in is een belangrijke verbetering gekomen door nieuwe wagens, die op gummiewielen rijden. Naast de tradionele rail liggen aan beide kanten van de baan twee iets hogere rails. De gum mibanden lopen over de oude rail, dwarswielen tegen de nieu we rail houden de trein ook in de bochten op zijn plaats. De verlichting in aeze nieuwe wa gens, die nog niet op alle trajec ten zijn ingevoerd, is zo uitste kend, dat men zor.der moeite een krant of een boek kan lezèn. Om het trappen klimmen in de stations te vermijden worden ge leidelijk overal roltrappen aan gebracht. De bedoeling is, dat tegen het jaar 2.00U ook de gan gen van de ene naar de andere lijn van lopende banden zullen worden voorzien. De R.E.R. (Ro seau Express Regional) voorziet nu reeds in uitermate snelle ver bindingen tussen he: centrum van Parijs en bepaalde nieuwe voorsteden zoals de Défense, waar treinen rijden met 100 kilo meter per uur. Om de kosten zoveel mogelijk te drukken zullen de kaartjesknip pers in de loop van de eerstko mende jaren worden afgeschaft. Het personeel bij de ingangen, ongeveer 3.000 mannen en vrou wen, zal worden gereclasseerd. Nu al staan bij de meeste Me tro-ingangen automatische ma chines. die het kaartje perfore ren en pas na die perforatie draait het tourniquet om de pas sagier door te laten Maar met dit nieuwe systeem kon nog zó worden geknoeid, dat de meeste van deze automatiscne machines tijdelijk buiten werking zijn ge steld en pas weer gaan functio neren, wanneer de papieren kaartjes vervangen zijn door magnetische. Lichte muziek De jongste vernieuwing is een aluminium-trein op de lijn Ivry-Villette, air-conditioned en met lichte muziek voor de pas sagiers. In de trein komt de temperatuur niet boven de twin- tig graden, terwijl die in alle andere treinen gemakkelijk kar. stijgen tot dertig. Voorlopig het nog maar een eerste proei neming. Helaas kan die moderne) systeem niet op de oude wagons worden ingevoerd, maar die zul- i len, naar de directie hGopt, te gen het einde van deze eeuw ge heel zijn verdwenen. Mogelijk zoekt de buitenlandss toerist naar de betekenis van het monogram, dat men in alle treinen van de Metro vindt: R.A.T.P. wat betekent: Régie Autonome des Transports Pari- siens. De R.A.T.P. is nl. een au tonome transportonderneming onder beheer van de stad Pa rijs, die al het verkeer omvat, niet alleen de treinen onder, maar ook alle bussen boven de grond. En wanneer de buiten landse toerist in de Metro stapt- kan hij zich een speld in de hooiberg voelen, want verleden jaar heeft de Metro in Parijs vervoerd: één miljard 224 mil joen passagiers. Excusez du peu! L. J. KLEIJN Premier Olaf Palme matige steun STOCKHOLM (RTR) In het dagblad Dagens Nytheter in Stockholm stond kortgeleden een spotprent waarop men premier Olof Palme zich wanhopig ziet vastklampen aan een reddings- gordei. De reddingsgordel is een nieuw plan dat nog geen maand voor de verkiezingen van mor gen werd ontvouwd en dat beoogt de uitkeringen aan be iaarden te verhogen en de belas tingdruk voor do arbeiders te verlichten. Algemeen schijnt men het er in Zweden dezer da gen over eens te zijn dat de so ciaal-democraten met iets zeer aantrekkelijks voor de dag moesten komen om niet te hoe ven beleven dat ze na veertig jaar regeringsverantwoordelijk heid de laan worden uitgestuurd. Zelfs de meest voorzichtige Zwe den beginnen eindelijk geloof te hechten aan de resultaten van enquêtes die in de afgelopen vijftien maanden verschenen zijn en die voorspellen dat Zwe den dat onneembare bastion van sociaal-democratie een wat minder linkse koers zal gaan varen. Premier Palme spreekt tegen dat zijn plan een verkiezings stunt is. De conservatieve partij, die zegt dat het plan de lasten van de werkgevers verzwaart doordat zij de belasting moeten gaan opbrengen die nu nog door I de werknemers wordt betaald, j noemt het plan een lapmiddel dat uiteindelijk toch zal leiden rot prijsverhogingen. En de „reddingsgordel" is waar schijnlijk al lek, want de Cen trumpartij en de Liberalen heb ben de wijze weg gekozen het plan niet aan te vallen maar bekend te maken dat zij als ze op 16 september het vertrouwen zouden krijgen, precies hetzelfde zullen doen. Het plan voorziet in het optrek ken van de oudedagsuitkering met 480 kronen per jaar en be spaart de werknemer die 35.000 kronen verdient, ongeveer 1500 kronen per jaar op salaris-af trekposten. Als men bedenkt dat er ander half miljoen gepensioneerden op de 5,7 miljoen stemgerechtigden zijn. dan is het moeilijk het plan van Palme en zijn regering niet te zier als een berekende zet om de procent stemmen terug te winnen die zij volgens de opinie peilingen op de gezamenlijke op- pusitie achterliggen. De Zweedse sociaal-democraten hebben sinds de verkiezingen van 1970 geregeerd met commu nistische steun waar deze nodig was, hoewel er geen officiële coalitie was en de communisten geen ministerszetels bezetten. De jongste cijfers van vier ver schillende enquêtes geven de so- ciaaJ-democraten en communis ten nu slechts 46 procent der stemmen, tegen de oppositie als geheel 51 procent. De Centrumpartij van Torbjoern Faelldin, een agrariër van 47 jaar, heeft het de laatste tijd het beste bij de kiezer gedaan en geniet nu de steun van 26 pro cent van het electoraat. De conservatieven hebben hun greep versterkt [van 10,9 tot 15 procent terwijl de liberalen, wier partijleus is „Loon naar aroeid", wat terrein hebben moetn prijsgeven. Voorsprong De opiniepeilingen hebben de niet-socialistische partijen sinds het voorjaar van 1972 constant een voorsprong van zeven pro cent gegeven. En sindsdien is geen van de grote problemen waarmee Zweden worstelt, werkloosheid (een ongewone drie procent van het arbeidspo tentieel), hoge belastingen en in flatie, dichter bij een oplossing gekomen. De werkloosheid verergerd door het grote aanbod van vrou wen op de arbeidsmarkt nam in juli verder toe |van 74.000 tot 82.000 werknemers. Veel acade mici vinden geen emplooi en dat heeft geleid tot een nieuwe be zinning op prioriteiten bij het hoger onderwijs. Een BTW van zeventien procent is een van de factoren die bij lragen tot het zeer hooghouden van de levensmiddelenprijzen. Dan is er de toenemende onte vredenheid van doorgaans volg- zamt Zweden over het toenemen van de bureaucratie. De Cen trumpartij wil een meer gede centraliseerd regeringsapparaat. Zen enquête heeft uitgewezen dat 36 procent der Zweden de regering ziet als „bureaucraten en bazen", tegen 39 procent dat haar beschouwt als „hervormers en vrienden van de minderbe deelden". Een van de zorglijkste statistie ken voor de regering is die vol gens welke Zwedens jonge en in tellectueel begaafde eerste mi nister nog bepaald niet bij de mar sa is aangeslagen als de erf genaam van dc vaderfiguur Tage Erlander, wiens schaduw in de verkiezingsstrijd overal opdoemt. Enquêtes hebben aangetoond dat Olof Palme maar matige steun in het land als geheel geniet en zelfs niet onverdeeld gunstig beoordeeld wordt binnen zijn ei gen partij. Op de vraag wie de beste premier zou zijn, Palme of Faelldin, antwoordde 41 procent der Zweden dat het laatst en maai 37 procent dat het eerstge noemde zou zijn. Voorla is er ir. bepaalde lagen van de bevolking ontstemming over de voortschrijdende secula risatie. De positie jvan de Lu therse staatskerk en van de mo narchie is aangevallen en de ra dicale hervorming van het hu welijk en echtscheidingsrecht waarbij echtparen zonder kinde ren meteen van elkaar kunnen gaan hebben weerstanden op geroepen. Voorts is er de voort durende beschuldiging dat tele visie en onderwijs te zeer onder linkse invloed staan. Waarschijnlijk einde van 40-jarig bewind sociaal democraten Veel Zweden zijn van mening dat het land ten opzichte (van het buitenland te belerend is en dat dit onder meer tot gevolg heeft gehad dat de betrekkingen met de Verenigde Staten zozeer zijn verslechterd, dat dit land geen haast heeft bij het benoe men van een nieuwe ambassa deur in Stockholm. De post is al geruime tijd vacant. Voor Wa shington deed premier Palme de deur dicht met zijn aanval op de Amerikaanse bombardementen op Hanoi eind vorig jaar. Hij vergeleek ze toen met de misda den van de nazi's. Bij dit alles mag niet uit het oog worden verloren, dat veel Zwe den radicale hervorming op het thuisfront en „actieve neutrali teit" steunen. Zij menen dat on tevreden socialistische kiezers in het stemhokje toch weer de par tijdiscipline trouw zullen blijden. Het is niet zonder ironie dat de economische situatie in Zweden juist dezer dagen maar mis schien te laat voor Palme na drie jaar van recessie en trage expansie, tekenen van verbete ring vertoont. De voorspoed keert terug en de exportn eemt toe. De oppositie zou er de vruchten van te plukken kunnen krijgen. Een wagon van de oude metro. Kaartjesknippers zijn er bijna niet meer, knippen doet de machine. I

Leidse Courant | 1973 | | pagina 16