BEZOEK AAN ZWEMBAD AARWEIDE OVERTREFT A ET,F, VERWACHTINGEN krijgt verkeers overleg Oranjefeesten in Roelofarendsveen randgemeenten Efficient en uniek systeem om kind zwemmen te leren WcLSSGlltlcir Discussie avond LTB- jongeren Vragen in raad Wassenaar over tandartsprobleem Scholencomplex Noord Hofland is teleurstelling Besprekingen over bestemmingsplan voor Stomp wijk MARKTEN OOK Wat u moet weten pag. 4 DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT nieuwveen/ter aar/zeven- m .y^v ~M~W~ ~7~ a a ~m. t" rtw m m i ~r~m~i» rmb- stu8 gewerkt aan oefeningen op nieuwveen/ter aar/zeven hoven Wanneer zater dag 15 september a.s. het „Aar- weide-zwemseizoen" met het be kende feest-spektakel zal wor den afgesloten- kan bestuur en staf van dit zwembad met vol doening terugzien op een goed seizoen. Dit is voor een groot deel te danlken aan de buitenge woon zonnige zomer, maar de instrukteurs kunnen tevreden een terugblik werpen op ver schillende nieuwe experimenten, welke inderdaad geslaagd mo gen heten. Iedere nieuwe aktivi- teit draagt in zich de onzeker heid van het experiment, maar o.a. het waagstuk van chef-bad meester a. Beumer om peuters van twee tot vijf jaar zwemles te gaan geven, bleek wel degelijk een haalbare kaart. Voor een volledige verantwoording zijn ouders of begeleiders verplicht om ook het water in te gaan en de aanvangsopzet is uitsluitend om de kleintjes met het water vertrouwd te doen geraken. Verschillende peuters bleken al spoedig geschikt om te gaan deelnemen aan de normale jeugdlessen, terwijl twee van de peutergroep reeds volledig kun- lingen-bestand. Ook het systeem schoolzwemmen werd op een nieuwe leest ge schoeid, welke vrijwel uniek is in Nederland en waardoor het mogelijk is in enkele ogenblik ken een objektief overzicht te verkrijgen over de stand van zaken in het gehele zwemleer- linge-bestand. Efficient is ook de persoonlijke be oordeling geworden van iedere „schoolzwemmer" door kleur aanduidingen. die op de badkle ding moeten worden bevestigd. De eerste kategorie „niet-drij- vers" ontvangen een oranje-lint je, dan volgt groen voor de beenslag-werkers", blauw voor degenen, die in het vóórdiep zwemmen, en wanneer mede het rode lintje wordt behaald is dit vierdubbele signaal een safe sein om in het diepe te mogen duiken. Op deze wijze is een snelle selek- tie mogelijk en efficiënte op vang in de leermethode per ar riverende bus en klas, terwijl bovendien via noteringen op het daarop gerichte kaartsysteem een algeheel overzicht van alle scholen in enkele ogenblikken kan worden samengesteld. Van Jong geleerd, oud gedaan, is het devies van de zweminstructeurs van de Aarweide de gezamenlijke basisscholen Ter Aar, Zevenhoven en Nieuw- veen, medegerekend de school van Huize Ursula, aldaar, zijn de eerste tot en met de zesde klassen deelnemen, is dit per centage van 60% tegenover 40% landelijk gezien, vrij hoog. totaal 870 leerlingen de Het zogenaamde „diploma-zwem- zwemkunst volledig machtig, men" in het algemeen neemt terwijl 680 niet of bijna kunnen langzaam wat af. Het mag dan zwemmen. Daar kinderen vanaf even een bevestiging zijn van persoonlijke prestaties om diplo ma A of B te hebben behaald, echter wordt steeds meer aan dacht besteed aan het reëel be heersen van de zwemkunst. Er worden inmiddels ook strengere eisen gesteld aan dc te behalen diploma's. De trimlessen, aan sluitend op de landelijke aktie ,,meer bewegen" waarmee in 1972 werd begonnen, genieten steeds grotere belangstelling en zo wordt regelmatig, nu nog door een flink aantal meest huismoeders (op bepaalde mid dagen) in vrolijke stemming stug gewerkt aan oefeningen op de grasmat en in het water. De mogelijkheid tot het oprichten van een zwemclub is tot nog toe 'n onbereikbaar ideaal gebleven. Er ziJn zoveel enthousiasten, die er graag aan zullen deelnemen en dit aantal wordt steeds gro ter, maar het wachten is nog op een toestemming om hiervoor de nodige exta uren te mogen uittrekken. Het seizoen met haar veelzijdige neven-aktiviteiten zit er weer bijna op en nu is nog in de alle reerste plaats de hoop gevestigd op goed weeer voor de komende feestelijke sluitingsdag. Het pro gramma daarvoor zit geheid in elkaar. Naast waterspektakels en afstandsmarsen komen de honderd leden tellende Josti- Band en de diskotheek Heli's Session" haar muzikale bijdra ge leveren. Er zijn vele geeste lijke hoogtepunten op touw ge zet. Het zwembad „Aarweide" resultaat van de volle samen werking van de drie gemeenten Ter Aar, Nieuwveen en Zeven hoven, in de maand april 1968 nog een aarzelend begin en ee „vrome wens" maar reeds in mei 1970 officieel geopendd oor de Burgemeesters B. Hoogen- bom en H. Breen, en in enkele jaren uitgegroeid tot een van zelfsprekend begrip, van stond af aan hoopvol gepland voor een aantal van 70.000 bezoekers, overtrekt dit getal tot maar liefst 120.000 per seizoen. En dit alles onder wakend oog en su pervisie van chef-badmeester A. Beumer en zijn in totaal drie assistenten J. Costeris en de da mes J. Bezuyen en C. Hoogen- doorn, die kortgeleden de 500.000 ste zwementhousiast in het bad mochten verwelkomen. En al mogen er dan vele bezwa ren en bedenkingen worden geuit tegen het nieuwe streek plan Plassen gebied, dat veler lei beperkingen in zich houdt, het is veelbelovend om onder het 'hoofdstuk sportvoorzienin- gen de passage vermeld te zien, dat dit plangebied ,,de aanlei ding heeft te veronderstellen', dat t.z.t. een middelgroot over dekt bad in het voornoemde sa menwerkingsverband zal kun nen worden gebouwd als aan vullende akkomodatie. anneer de inzet hiervoor met eenzelfde eensgezinde doorzettingsvermo gen wordt ondernomen, houdt dit een hoopgevende belofte in voor de toekomst. WASSENAAR Enige maanden geleden is in de Wassenaarse ge meenteraad gediscussieerd over de instelling van een commissie voor verkeerszaken. Burgemeester en wethouders zegden daarbij toe, overleg te zullen plegen met de fractievoorzitters. Dat overleg heeft tot resultaat gehad, dat nu aan de gemeenteraad wordt voor gesteld een „Verkeersoverleg" in te stellen bestaande uit enerzijds de leden van de commissie Openbare Werken en anderzijds vijf vertegenwoordigers van de commissie Verkeerscontact, die in het leven is geroepen door de Vereniging van Vrienden van Wassenaar. Verkeerscontact krijgt de vrijheid van geval tot geval te bepalen, wie naar het „Verkeersoverleg" afgevaardigd zullen worden. Ook niet-leden van Verkeerscontact zullen kunnen worden afgevaardigd. Voorzitter zal zijn de burgemeester. Het nieuwe orgaan zal burge meester en wethouders adviseren omtrent verkeersaangelegenhe- den, waarna burgemeester en wethouders, als de raad een beslis sing moet nemen, het standpunt van het overlegorgaan ter kennis van de raad zullen brengen. De nu voorgestelde overlegprocedure zal voorlopig alleen gelden voor de nu lopende zittingsperiode van de raad. Tegelijkertijd stellen burgemester en wethouders voor de, delegatie van bevoegdheden tot het nemen van verkeersmaatregelen anders te regelen. Tot nu (oe waren die bevoegdheden gedelegeerd aan het college van burge meester en wethouders. Voorgesteld wordt nu een scheiding te ma ken tussen maatregelen, die betrekking hebben op rijdend verkeer en die welke van toepassing zijn op het stilstaande, het voetgan gers-, het fiets- en het bromfietsverkeer. De eerste categorie maat regelen zal voortaan door de raad genomen worden, de overige blij ven gedelegeerd aan het college van burgemeester en wethouders, aldus het voorstel aan de raad. Alkemade Het is volkomen begrijpelijk dat niet iedereen meer gecharmeerd is van de his torisch gegroeide jaarlijkse Oranjefeesten, al zal het dan wel zo zijn dat hierover de menin gen misschien nog verdeeld zijn. Voor de jeugd en de Ouden van Dagen zitten er beslist nog wel aantrekkelijke kanten aan, dit gezien het pro gramma voor de komende Oranjefeesten in Roelofarendsveen volgende week van 20 t/m 22 sept. De opening is als van ouds op donderdag 20 sept. te 17.45 uur met een openingsoptoent waarvoor de medewerking en deelname wordt gevraagd van alle plaatselijke verenigingen. Muzikale medewerking wordt verleend door de drumband en muziekverenigingen. Liefde voor Harmonie en de muziekver. D.S.S. uit Aarlanderveen Op het sportpark is een keur van vermakelijkhe den aanwezig om aan velen vermaak te kunnen bieden. Om acht uur 's avonds grootse taptoe op het parkeerterrein Noordhoek met de beide muziekkorpsen. Op vrijdag 21 sept. 's morgens van 10 uur luehtballonnenoptocht voor de kinde ren van de kleuterscholen en van de le en 2e klas van de basisscholen. Namiddag 2 uur Vos senjacht voor jongens en meisjes van de 3e klas tot en met 15 jaar. Des avonds 7 uur de traditionele lampionnenoptocht met medewer king van de muziekverenigingen „Liefde voor Harmonie" en „Door Gunst Verkregen" uit Nieuwe Wetering. Zaterdag 22 sept. om 8.30 uur v.m. hengelwed- strijd voor dames en heren o.l.v. hengelaars club. Deelnemers vanaf 14 jaar. Inschrijven van af 8 uur in garage Hooymans. Om 9.30 uur Bloemencorso en versierde optocht voor de kin deren. Hieraan werken mee de muziekver. „Liefde voor Harmonie" en tamboer en trom petkorps „Numero" uit Rijpwetering. O m 11 uur tonknuppelen voor mannen van 18 jaar en ouder. Om 2 uur feestelijke bejaardenmiddag in de veiling aan de Sotaweg, met optreden van vele artiesten en de boerenkapel. Ongeveer ge lijktijdig n.l. te 2.30 uur is er weer het succes volle touwtrekken op een terrein ten westen van de Sotaweg nabij de kleuterschool. ALKEMADE Morgenavond 8 uur wordt er in restaurant De Woelige Baren een discussie avond georganiseerd voor de le den van de Jongeren LTB Kring De Meerlanden. Mogelijke dis cussiepunten zijn De energie prijzen en de koppeling tussen gas- en olieprijzen, ruilverkave ling en landinrichting, de positie van land- en tuinbouw in ons land, het gebruik van bestrij dingsmiddelen en de consequen ties. zuiveloverschotten en sti mulering van de vleesproduktie, onteigening in verband met re creatiedoeleinden, belastingpro- blematiek en bedrijfsovername. Uiteraard kunnen nog diverse andere punten ter discussie worden gesteld. Naast de leden zijn op deze avond ook de da mes, huisgenoten of andere be langstellenden van harte wel- WASSENAAR Het lid va nde raad, de heer A. Lodder (Partij Was senaar) heeft burgemeester en wethouders schriftelijke vragen ge steld over het tandartsenprobleem in Wassenaar. Hij merkt op, dat epige maanden geleden een van de in Wassenaar gevestigde tand artsen vrij plotseling zijn praktijk heeft opgeheven en naar elders is vertrokken, waardoor het toch al grote tekort aan tandheelkundi ge verzorging nog ernstiger is geworden. Het aantrekken van pas afgestudeerden schijnt bemoeilijkt te worden door het feit, dat el ders in ons land goedkopere huurwoningen beschikbaar zijn. De heer Lodder vraagt burgemeester en wethouders op korte termijn maatregelen te treffen die een einde maken aan de onhoudbare toe stand, dat vele ingezetenen nu aangewezen zijn op tandartsen in omliggende gemeenten. Hij vraagt voorts of het college bereid is een goedkope huurwoning ter beschikking te stellen teneinde, de an- trekkelijkheid voor afgestuurdeerde tandartsen om zich in Wassenaar te vestigen, te verhogen. IEDERE TAK WIL TOCH EIGEN LEVEN LEIDEN VOORSCHOTEN De Voorschotense commissie voor onderwijs vindt het scholencomplex in de wijk Noord-Hofland een teleurstelling. In het scholencomplex zijn drie basisscholen en drie kleuterscholen ge vestigd. Bij de opzet van dit scholencomplex met 26 schoollokalen en lokaliteiten voor algemene voorzieningen werd uitgegaan van een meer intensief gebruik van de algemene lokalen zoals aula's en e-en naar elkaar toegroeien van de scholen. Thans blijken alle drie de scholen hun eigen identiteit te willen bewaren en is er een verde ling tot stand gebracht (voorlopig op papier) waardoor het scholen complex in drie blokken verdeeld wordt. Bij het gereed komen van het nieuwste deel, de drie-klassige kleuterschool, is uitgegaan van het aantal leerlingen. Het r.k. onderwijs heeft 75 kleu ters en krijgt de nieuwe school, hel prot. christ. onderwijs telt 57 kleuters en het openbaar on derwijs 64 kleuters. Bij de ba sisschool is de prot. christ. school met 162 leerlingen de grootste, de r.k. school telt 154 leerlingen en de openbare school 149. De totaalcijfers zijn 229 leerlingen r.k.; 219 prot. christ. en 213 openbaar- De ver deling is gedaan naar grootte van de school en zo krijgt het openbaar basisonderwijs blok 2 MllWliffW I JP'il'M I 'IIWWI mill il i |II||| lil I| LEIDSCHENDAM Een gespreksgroep uit het buurtschap Stomp- >vijk, waarin zitting hebben de heren C. A. van den Bosch, drs. v.d. Geest, H. J. Hodes, P. van Wissen- alle leden van de com missie ad hoe voor Stompwijk - F. A. Gehrmann. C. A. Hilgersom, J. de Kier - alle leden van de woningbouwvereniging Don Bosco - en overige ingezetenen van Stompwijk nl. de heren J. v.d. Brink, C. P. Hoogeveen, A. P. M. Oliehoek, J. van Santen en G. Welp. zullen zich met het gemeentebestuur gaan beraden over de ruimtelijke or dening van Stompwijk in de naaste toekomst. Men hooopt na enkele bijeenkomtsen tot uitgangspunten te komen, die kunnen dienen bij eeen hearing met de bevolking van Stompwijk, die zelf ook hun in spraak krijgt, terwijl de raad zicb verder kan uitspreken over deze materie en de verdere voorbereiding voor een ontwerp-besteim mingsplan kanvaststellen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Met een daverende plons is gisteren de Urkse kotter „Jan van den Berg'' van de werf van Van Dui- vendijk uit Alphen aan den Rijn te water gegaan. De tewaterla ting werd bijgewoond door een aantal Urkers in klederdracht. De „Jan van den Berg" heeft 'n lengte van 14,9 meter, een breed te van 7,50 meter en is uitgerust met een 1240 pk-motor. Direct nadat het schip in de Oude Rijn lag werd de kiel gelegd voor de bouw van de volgende kotter, waarvan er dit jaar op de wer ven „De Vooruitgang" en „De Industrie" nog een drietal ge bouwd wordt. Ir. C. Staf, oud-minister van De fensie en voormalig president- directeur van de Nederlandse Heidemij, is op 68-jarige leef tijd in Arnhem overleden. De opzet van het scholencomplex blijkt thans verkeerd te zijn. Alle algemene lokaliteiten lig gen in het middengedeelte, waardoor dit gedeelte van de school een voortdurend „ver keer" krijgt door de gangen van de twee andere basis- en twee kleuterscholen. Volgens in siders is het middengedeelte van de school aanmerkelijk minder geriefelijk dan de twee vleugels. 11 Wethouder Esselaar had er be hoefte aan om het besluit van b en w door te praten met de commissie voor onderwijs. Deze commissie was niet erg geluk kig met de beslissing maar zag geen andere oplossing. Hoewel er verschillen bestaan in leerlin genaantallen zijn deze dermate gering, dat spreken over een grote en een kleine school on mogelijk is. Aangedrongen werd op voorzieningen aan dit scho lencomplex waardoor het mid dengedeelte van de school de zelfde rust kan krijgen als de andere gedeelten. Vanaf de opening van dit scholen complex nu vier jaar geleden, is er nimmer sprake geweest van intense samenwerking tussen de scholen. B en w konden steeds de zaak sussen, thans echter lijkt het erop alsof alle samen- i werking onmogelijk is. Er wor den speelplaatsen bijgebouwd en zandbakken, waardoor de klok flink teruggedraaid wordt en r.k. jongetjes niet meer sa- menspelen kunnen met openba re of christelijke kinderen. De wethouder vond het ook alle maal jammer. VOORHOUT De KWJ-socie- teit Kontakt uit Voorhout heeft de komende dagen de volgende activiteien op het programma staan; 14 sept. open vanaf 13 uur, 15 sept. dl|poavond. 16 sept. relaxa- vond, 17 sept. opruimavond, 18 sept. open jongerenavond (Boven 16 jaar) 19 sept. speelavond. ALPHEN AAN DETT RIJN Op de kruising N. Beetstraat Vondelstraat in Alphen deed zich gisteren een aanrijding voor waarbij een meisje een hersenschudding opliep. Zij gaf geen voorrang aan een vrachtwagenbestuurder uit Wcubrugge. WASSENAAR Burgemeester en -wethouders van Wasse naar stellen de gemeente- mmJ mii miui dn tijd van een jaar te benoemen tot le den van de huisvestings- en de vorderingscommissie mr. A. van Vuure, mevrouw E. J. H. M. van der Putten- Buijs, mej. T. J. de Bode en de heren A. J. Noordover en ..b'D. ^perrrendal en tot plaats vervangende leden mr. G. J. Bolk, mevrouw A. J. Dane Mulder, mevr. A. M. van ■Hespen—Verheij en d» heren mr. C. A. van Gorcum en C. C. J. Duijvestijn. LEIDEN Bij een aanrijding op de kruising Wassenaars- weg-Blauwe Vogelweg heeft dinsdagmorgen een 60-jarige Leidse fietster een enkel breuk en enige schaafonden opgeleverd. De vrouw, die van de Blauwe Vogelweg kwam, verleende geen voor rang. ALKEMADE Dank zij de aktiviteiten van enkele leden van de tafeltennisver. De Treffers kan aan het oud pa pier weer een nuttige be stemming worden gegeven. Men heeft besloten om dit weer te gaan ophalen en met de opbrengst hiervan de kas van deze sportvereniging te - gaan verstevigen. Zaterdag morgen a.s. gaat men vanaf 10 uur dit weer huis aan huis ophalen. LEIDEN Een 15-jarig meis je nam eergisteren om 23.00 uur op de Agaathlaan een bocht met een dermate hoge snelheid dat zij kwam te slippen en tegen de grond smakte. Zij liep hierbij een hersenschudding op en mo?st naar het ziekenhuis vervoerd worden. Veiling Katwijk. 12 Sept. A extra 620 Wospeen P-klst AI 3.20 —5.50. A II 2.70—5.60. B I 4 00-b ..0. B II 2.10. C 1 2.0040, C II 2.10- 4 20. Bloemkool 6 I 64-79. 6 II 20- 32 S I 46-69 8 II 22—34. 12 I 41- 45 Selderie 18—26. Peleselle 6—14. Krulpcterselle 14—17. Andijvie 20- 2S. Sla 14-17. Radijs 31. bospeen 56—63, spitskool 42- 45, Rode Ronk 23-27. savoye kool 15. pronkbenen S0—110. snijbonen 1 20. prlncesseb"- c en .7 20. 1 20. uier

Leidse Courant | 1973 | | pagina 4