Ceidac Somont Chileense staatsgreep eist meer dan duizend slachtoffers ijmaker Galeries Modernes Rijswijk alleen levensmiddelen BOMAANSLAG IN LONDEN VERWONDT 5 AGENTEN Dienstplicht zes maanden interessant Den Uyl in België 1000 km gratis Meisje in Epe gewurgd verdien 'n echte 7onder n«af: 64e JAARGANG No. 119607 DONDERDAG 13 SEPTEMBER197J Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V., Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,30 per mm. Telefoontjes 2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19 00 uur). - Abonnementen per week ƒ2,15; kwartaal f27,76;jaar ƒ108,20. Losse nummers 35 cent DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ned. I: 19.05 uur Beertje Colar- gol; 20.35 uur All in the family; 21.00 uur Zipcode in Lodong; 22.00 uur Zeven dagen in mei. film. Ned. II: 19.05 uur Kinderkrant; 20.20 uur Iaat mijn volk gaan, doe., 21.15 uur Erfstuk, film; 22.05 uur Nefertite en de compu ter, doe., 23.05 uur Den Haag vandaag. OPKLARINGEN Droog weer met zonnige perioden. In het algemeen weinig wind. Min. temperaturen omstreeks 6 graden met hier en daar nacht vorst. Mtfitftha morgen ongeveer 18 graden. Zon 6.12—18.58. Maan 19.05-8.30. Schev. hoog water 3.56—16.17, laag water 12.01. Onmiddellijk na de geslaagde staatsgreep in Chili begonnen ge wapende politietroepen met een omvangrijke arrestatieactie. Ge vangen genomen aanhangers van Salvador Allende worden hier naar een gevangenisauto gebracht. BRUSSEL Premier Den Uyl heeft gisteren verklaard met meer dan normale belangstelling kennis te hebben genomen van de Belgische her vormingsplannen voor de strijdmacht, waaron der verkorting van de diensttijd tot zes maan den. Premier Den Uyl was gisteren samen met minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken in Brussel voor overleg met de Belgische regering. Den Uyl zei, dat in Nederland een nieuwe defensienota in voorbereiding is. "Het ligt voor de hand. dat wij dan naar onze buurman kijken als er een interessant plan op tafel komt." De premier vond het jammer dat vooraf geen overleg is gepleegd met Nederland over deze plannen, die een ster ke omvorming van het leger - meer beroepsmilitairen - beogen. De voor- en nadelen ervan zal Nederland echter kunne bekijken als ze in Navoverband besproken zullen worden. In Munster is een oude middeleeuwse traditie hersteld. Hoog in de top van de St. Lambertus- kerk blaast de nachtwacht van tien uur 's avonds tot zes uur 's morgens de hele en halve uren ten teken dat „alles rustig" is. De nachtwacht is Roland Mehring. Hij doet dit werk zes dagen in de week; op de zevende dag behoeft hij de 298 treden naar de torentop niet te be klimmen. Tekort Unesco PARIJS De sociale, cul turele en onderwljs-organi- satle van de VN, de Unes co, heeft een tekort van bij na dertien miljoen dollar (39 miljoen gulden), het geen volgens de directeur- generaal van deze organisa tie, Rene Maheu, te wijten is aan de devaluatie van de dollar. Nico Rijnders INTERLAND SCHOND HET IMAGO VAN NEDERLAND KNOKKE Nico Rijnders, de oud-Aja- cied, die voor het voetbal is afgekeurd, zat gisteravond aan het televisie-toestel. Zijn visie op de bijna dramatische interland tegen Noorwegen: Akkoord, het resul taat kwam op de eer ste plaats, maar de manier waarop het Nederlandse elftal te gen Noorwegen dit resultaat behaalde heeft het toch al zo geschonden imago van Oranje's presta tie nog eens een enorme deuk gege ven. Voor hen die verwacht hadden dat Nederlands beste voetballers wel eens korte metten zouden maken moet deze in terland toch wel een enorme desillusie ge worden zijn. MAASTRICHT (ANP) Het af gelopen jaar heeft men In Ne derland 10 liter wijn per hoofd van de bevolking gedronken. Dat is tweemaal zoveel als in 1969. De import van wijnen in Nederland is in de eerste zes maanden van dit jaar gestegen tot 60 miljoen liter. Over het hele jaar verwacht men een im port van 130 miljoen liter. SANTIAGO (AP/UPI) De nieuwe militai re junta heeft gisteren Salvador Allende begraven, en vervolgens officieel de macht overgenomen met een plechtigheid in de militaire akademie in Santiago. De Chileense legerbevelhebber, generaal Au- gusto Pinochet Ugarte is beëdigd Is presi dent. In de junta zitten voorts admiraal Jose Toribio Merino, generaal Gaston Leigh Guzman van de luchtmacht en het hoofd van de politie Cesar Mendoza. De leiders van de staatsgreep overwegen Ga briel Valzes, oud-minister van buitenland se zaken en thans een top-functionaris bij dé Verenigde Naties, eind deze week te benoemen tot burger president. In geheel Chili blijken nog steeds haarden van ver zet tegen het nieuwe bewind te bestaan. Geschat wordt dat meer dan lzOO personen om het leven zijn gekomen sinds het begn van de opstand. De junta heeft gewaarschuwd dat gewapende aan hangers van Allen de bij hun eventuele arrestatie onmiddellijk zullen worden gefusilleerd. In de hoofdstad Santiago zitten honderden mensen in kantoorgebouwen en hotels vast. Zij kunnen ten gevolge van het uitgaansverbod niet naar huis terugkeren of de straat opgaan om voedsel te kopen. Wie zich op straat begeeft wordt direct neergeschoten. Ambtenaren verklaarden dat de nieuwe regering 150 Cubaanse extremisten heeft uitgewezen. (n dee hele wereld hebben de gebeurtenissen in Chi li reacties opgeoepen. Overla hebben staatshoof den, politieke partijen, vakverenigingen en ande re groeperingen hun afschuw geuit over de mili taire staatsgreep. Ondermeer in Rome, Parijs, Argentinië en Mexico vonden demonstraties plaats. De Mexicaanse regering heeft alle aan hangers van Allende asiel aangeboden. De Chi- leeense ambassadeur in Boekarest gaf te kennen de nieuwe machthebbers in zijn land niet te er kennen. Hlet Russische persbureau Tass noemde Allende een martelaar. Denemarken en Zweden hebben hun leningen aan Chili bevroren. De Argentijnse leider uan Peron noemde de junta in het buurland Chili „een zware slag voor ons continent". Hij is van mening, dat de Amerika nen achter deze staatsgreep staan. Wat de reacties in Nederland betreft: de drie vak centrales zeggen „ontzet" te zijn over het geb- wurde en voelen zich solidair met de Chileense arbeiders en hun organisaties. Partijvoorzitter van PvdA, PPR en D'66 hebben aan de Chileense ambassadeur een pro'cestverkla- Een laatste beeld ring overhandigd. Ook vele groeperingen, zoals beeldende kunstenaars, werken de jongeren, Surinamers, Sja- loom, Clat-Nederland enz. heb ben hun telerustelling over het gebeurde geuit. Ti, op het momente dat de gewapende politie het paleis begon te omsingelen. het presidentiële paleis zwaait hij met zijn NIEUWE PRESIDENT? Gabriel Valdez, assistent-secreta ris-generaal van de VN, wordt genoemd als nieuwe president van Chili als opvolger van de omgekomen Allende. Valdez zelf ontkent de geruchten, maar is toch naar Chili's hoofdstad, Santiago gevlogen. AFVLOEIING 40 WERKNEMERS Van een onzer verslaggevers. RIJSWIJK Galeries Moder nes te Rijswijk zal de helft van het personeel moeten afstoten, nu de N.V. Koninklijke Bijen korf Beheer (K.B.B.) besloten heeft de aktiviteiten van haar werkmaatschappij Galeries Mo demes geleidelijk te verminde ren. Het bedrijf in Rijswijk wordt een grote supermarkt voor levensmiddelen volgens de opzet van de toekomstige M axis-superstores. Het plan om Galeries Modem te Rijswijk te reorganiseren i een onderdeel van een groot plan van De Bijenkorf, waarbij landelijk 200 tot 250 personeels leden zullen moeten afvloeien. De activiteiten van Galeries Mo demes worden sterk vermin derd, die van de Bijenkorf en Maxis drugstores gaan uitbrei dingen t gemoet. Als gevolg hiervan zullen in Rijswijk ver moedelijk 40 personeelsleden moeten afvloeien. Vakbonden en ondernemingsraden zijn van de reorganisatieplannen op de hoog- f gebracht. filiaal te Groningen moet het grootste deel van het perso- reel, vermoedelijk 85 man, af vloeien. Of ook in de vestigingen Arnhem, Utrecht en Rotterdam- Hoogvliet, werknemers ontsla gen moeten worden valt, aldus de officiële mededelingen van KBB nog niet te overzien. De bedoeling is namelijk, dat diver se filialen in andere concernon derdelen ondergebracht worden (Bijenkorf, Hema, Maxis) Van de in totaal 850 personeelsleden van Galeries Modernes kunnen 600 werknemers hun werk in concernverband houden. EPE (ANP) In het „Eperholt", een uitgestrekt bosgebied nabij Epe, is gis teravond de 15-jarige Roos- Je Muller gewurgd gevon den. Het lijk van het meisje was gedeeltelijk ontkleed en de hals vertoonde wurgspo- De lugubere ontdekking werd gedaan door wande laars. die de fiets van het meisje op een bospad von den. Toen ze verder gingen zoeken, vonden ze het lijk. Het meisje is gistermiddag met andere leerlingen van de Mavo-school in Epe. die ze bezocht, op normale tijd naar huis gegaan. In het bos, waar ook haar ouder lijke woning staat, moet ze een man in een auto zijn te gengekomen, hetgeen haar noodlottig is geworden. Van onze correspondent. Londen Bij een bomaanslag op Sloane Square, in de Lon- dense wijk Chelsea zijn gisteren vijf politieagenten licht gewond. Zij waren toegesneld na een anonieme telefoni sche waarschuwing dat een bom was geplaatst. De ontploffing deed zich voor In een gebouw waarin verscheide ne militaire clubs zijn geves tigd. Het gebouw en panden in de buurt liepen bij de explosie schade op. Een waarschuwing dat ergens op het plein nog een bom was verborgen bic k na grondig onderzoek loos alarm te zijn. Eerder op de dag raakten vijf mensen gewond toen in een gebouw in Oxford Street in Lon den een bom ontplofte in een kantoorgebouw- Het springtuig bevond zich in een bruine papie ren zak, die op de eerste etage achtergelaten was. Een vrouwelijke employé, die in de lift voorbij de eerste verdie. ping kwam, zag elektrische dra den uit de papieren zak steken. Ze ging de concierge waarschu wen. Terwijl deze zich naar bo- ven begaf, ontplofte de bom. De concierge werd gewond door glasscherven. De explosie richtte echter wel ernstige schade aan in het kan toorgebouw en in de nabij gele gen winkels, waarvan de ramen aan scherven vlogen. De eige naar van een schoenenwinkel zei: „Het was een vreselijke knal. Al mfl schoenen maakten een luchtsprong" (ADVERTENTIE) Slager was wereldreis aan het stelen NOORDWIJK Een surveilleren de politiepatrouille betrapte een 20-jarlge Noordwljkse slagers knecht, toen hij op het plein naast het raadhuis bezig was benzine uit de tank van een ge parkeerd volkswagenbusje over te hevelen in een door hem meegebrachte jerrycan. Als ex cuus voerde de slager aan, dat hij met zijn auto ren wereldreis wilde maken en dat hij daar voor veel benzine nodig had. De politie maakte proces-verbaal tegen de jongeman op en nam de jerrycan met plm. 20 liter benzine in beslag. Man overleden na botsing niet ontsnapte koe Leidschendam De 20-jarige F.A.M. Fischer uit Zoe'.ermeer is g:s:eravond in ziekenhuis St. An'.oniushove overleden, nadat hij op het Wilsveen in Leid schendam met zijn motor in botsing kwam met een koe. Het dier was ontsnapt uit een wei land en stond midden op de weg. De motorrijder raakte bij de aanrijding ernstig gewond aan het hoofd. De koe kwam in de sloot terecht en overleed ter plaatse. Voor het aanbrengen.van een nieuw kwartaal-abonnement bieden wij u in samenwerking met 'Fleurop' - Nederlands grootste bloe misten-organisatie (garantie voor kwaliteit) - een bijzonder geurige 'blijmaker' aan: een fraai boeket bloemen. Verras uzelf of een an der ermee. Noteer m.l.v DAAI alt nieuw kwartaal-abonnee: Is U R u Stuur deze bon In open envelop. «•«.pi.»"-::::;;;;;:::::::: Stuur een boeket bloemen naar: J-; LEIDSE Woonplaats: COURANT Namens:

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1