VLOEDGOLF VAN VALS ALARM IN LONDEN CHOLERA VOOR ITALIË SLUIPMOORDENAAR Meerderheid Tweede Kamer CeidócSotWfl/nt voor spreidingsplan Nederland verontrust over Sovjet-dissidenten Frans Molenaar behoudt 'n eigen gezicht WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Frans Molenaar ontwierp deze kleding voor het komende sei zoen: links een double-face jas met witvos-garnering, midden (gedragen door Molenaar zelf) een zwarte corduroy autocoat mpt opossumkraag en een geruite flanellen broek en rechts een driedelig wit dubbelcrêpe broekpak met garnering van witte nerts. Het leuke van mode-ontwerper Frans Molenaar is, dat hij door alle modes heen een duidelijk eigen gezicht behoudt, zonder met de modelijn in conflict te raken. Dat eigen gezicht is zelfs to uitgesproken, dat het moeilijk lijkt iets van Molenaar te combineren met een stuk van andere herkomst. Nu hij begon nen is met heren-haute-couture naar verluidt op aandringen van de mannen van de vrouwelijke clientèle ontstaat zo'n ge voel vanallicht, je kunt toch niet in een ander soort pak naast o.en vrouw in Molenaar-couture lopen. Het -combinatiewerk was vooral in het begin sterk vertegen woordigd hij en zij in zwart laken met nerts; hij en zij in »en zwart broekpak, haar jasje aangesloten en voorzien van dikke mouwen van borg (kunstbont), zijn jasje enigszins tent- vormig met witte ritsen en wat borg aan schouders en kraag Haar broekpak verschijnt ook nog eens in het roze en het lila. met pruiken in de kleur, geleverd door Roch. De tentachtige lijn komt bij de heren vaker voor, bij de dames modellen verschijnt hij enkel in de rug, de voorkant is dan aan gesloten en heeft een bindceintuurtje, dat onder die wijde rug doorgaat. Dit soort mantel wordt bij voorkeur overeen japon gedragen, waarbij dan steeds de knie bedekt blijft. De mantel op de pantalon kan verschillende proporties aannemen; de jas jes van broekpakken zijn vaak heel kort. Kenmerkend voor dit seizoen zijn de wijde mouwen, die van )een vierkante of rechthoekige lap stof zijn gemaakt. Ze doen soms ietwat kimono-achtig aan; de korte exemplaren kunnen opengespleten zijn. Typerend voor feestelijke kleding zijn wat Volenaar ..vierkante rokken" noemt. Ze worden ook wel aange- zuid als zakdoekpunten. Men neemt een vierkante lap en maakt zen opening in het midden, waar de taille in past. Nog zo'n „zakdoek" met een gat wordt 45 graden gedraaid op de eerste gelegd en men heeft een mooie, beweeglijke rok met punten. Molenaar houdt er sedert lang van om met meetkundige motie ven te spelen. Rechthoekige contrasterende inzetten in de man tel spelen een spel van tegenstellingen met die in de japon; een paar witte rechthoekjes maken een zwarte mantel tot een intri gerende verschijning. Combinaties van twee kleuren worden soms in tweevoud gemaakt, waarbij de ene het negatief is van de andere. De avondtoiletten en ook hat bruidstoilet zijn niet vrij van waagstukken. Is er geen onthullend decolleté, dan wordt er soms met zoveel doorschijnendheid gewerkt, dat er uiterst wei nig te raden overblijft. De grote hoofdkleur is zwart, onmiddellijk gevolgd door wit; daarna komen roze en lila. graag in combinatie, en minder vaak turkoise, bruin en purperrood. JE&NETTE TEENGS. DEN HAAG Een grote meer derheid van de Tweede Kamer heeft zich gisteren uitgesproken voor handhaving van de rege ringsplannen tot 1985 in elk ge val 16-000 rijksarbeidsplaatsen vanuit de Haagse agglomeratie of andere delen van de Rand stad te verplaatsen naar Zuid- Limburg en Noord-Nederland. Een daartoe strekkende motie- Peijnenburg (KVP) werd aange nomen met steun van progres sieven, christendemocraten, li beralen, DS'70 en GPV. Met de stemming over deze en een aantal andere moties wer den de debatten over de rege ringsnota's betreffende de ont wikkeling van de Haagse agglo meratie, het noorden des lands en Zuid-Limburg afgesloten. De bestuurders van de gemeenten in de Haagse agglomeratie zul len hiermee allerminst gelukkig zijn. Maar ze hadden deze gang van zaken al enige tijd zien aankomen. Het had allemaal r.og erger kunnen zijn, indien de Kamer ook nog een motie van DS'70 zou hebb:n aangenomen, waarin om verplaatsing van nog eens 6000 tot 8000 rijksarbeids plaatsen werd gevraagd. I)e fracties van KVP en PvdA zijn vorige week door burge meester Marijnen van Den Haag onder grote druk gezet mee te w rken aan een wijzi ging van de motie-Peijnenburg, die aanvankelijk de spreiding vrijwel uitsluitend vanuit de Haagse agglomeratie wilde la ten plaatshebben. De Haagse in terventie had een succesje tot gevolg. Naast de Haagse agglo meratie werden sinds vorige week ook „andere delen van de Randstad" in de motie ge noemd. Vooral het KVP-Kamerlid Du Chatinier, dat zich als lid van de Haagse gemeenteraad aller minst gelukkig voelde met de situatie en in de Kamer tegen de motie van zijn partijgenoot dreigde te stemmen, heeft zich voor wijziging van de motie in gespannen. De raadsfracties van KVP en AR/CHU stonden als één blok achter hem. Later schaarden zich de plaatselijke besturen daarbij, terwijl ook burgemeester Marijnen het zij ne ertoe deed. In de Tweede Kamer werd ook een motie van DS'70 aangeno men om de Waddenzee niet aan te tasten. Een motie van dezelf de partij om de aardgasop brengsten te reserveren voor de regionale ontwikkeling werd verworpen. De debatten over de drie rege ringsnota's hebben in totaal ruim vijftig uur geduurd. De discussies ook buiten de Kamer zullen ongetwijfeld weer op gang komen als mort worden vastgesteld welke rijksdiensten voor verplaatsing in aanmer king komen. Cairo (AFP) Op de kleine top conferentie is tussen Egypte met Syrië en Jordanië ander zijds overeengekomen de ..nor male betrekkingen" met Jorda nië te herstellen, aldus het Egyptische blad „Al Ahram". President Pompidou wordt verwelkomd door premier Tsjoe En-lai Scherpe aanval Tsjoe En-lai op supermachten PEKING (AFP) Premier Tsjoe En-Lai heeft gisteren tijdens een diner ter ere van president Georges Pompidou een scherpe aanval gedaan op de „super machten" die in de ene hand een kernwapen gereed houden, waarmee zij andere hun wil wil len opleggen, en die met de an dere hand verklaringen over vrede en veiligheid uitgeven. Deze dreigende houding van de supermachten is de belangrijk ste oorzaak van de internationa le spanning, aldus de Chinese premier, die tekenen van ont spanning bestempelde als een „oppervlakkig verschijnsel". Wij moeten ons voorbereiden op een verrassingsaanval- Tsjoe En-Lai beschuldigde „een klein aantal individuen" ervan „de dromen van de feodale 18e eeuwse heersers" te koesteren. „De politiek van de sterkste wordt door de volkeren echter naar het museum van de ge schiedenis" verbannen en China zal voor geen geweld wijken. „Het einde zoek GEEN VRIJBRIEF VOOR DE KRITISCHE VAKBEWEGING om in de bladen van de georganiseerde vakbeweging opvattingen te publi- ceren van de Werkgroep Maatschappijkritische Vakbeweging. „Dan zou het einde zoek zijn" aldus de verklaring waarmee het verzoek van de groep om faciliteiten afgewezen werd. Een sterke indruk naar buiten maakt zo'n reactie niet. Een N.V.V.* woordvoerder mag nu wel verklaren dat niet iedereen toegestaan mag worden de bladen welke de georganiseerde vakbeweging jaap lijks miljoenen kosten, vol te schrijven, zijn vakcentrale zou zelf, als zij meent in een orgaan waarin ze werkt zich kritisch te moeten opstellen, een dergelijk argument niet als zoete koek slikken. Veronderstel bijvoorbeeld dat politieke partijen kritische groepen gaan weren, omdat niet toegestaan kan worden dat iedereen een kritisch geluid kan laten horen in de bladen welke politieke partijen uit hun bescheiden financiële middelen moeten betalen. VREEMD IS BOVENDIEN dat de vakcentrales wel, willen of moe ten, toestaan, dat aangesloten vakbonden op belangrijke onderdelen van het sooiaal-economisch beleid .elkaar of de centrale bestrijden. In de standpuntbepaling van bepaalde vakbonden zit immers af en toe ook wel degelijk de begeerte om meer rechtstreeks de maat schappijstructuur te veranderen. Aan de beslissing van de vakcentrales zit niettemin één heel begrijpe lijke kant. Lang niet alle werkemers staan op de momenten van beslissing con amore achter de ideeën of plannen in de vak beweging om ook andere zaken te regelen dan verbetering van pri maire of secundaire belangen van de werknemende stand. De vakbeweging wordit hij haar optreden naar buiten meer en meer een blok dat intern niet de eenheid en eensgezindheid heeft welke zij bij het optreden naar buotenuit pretendeert. Ern zijn enkele bon- edn en ook individuele vakbondsleden voor wie d edoelstedlingen van de vakbewegingen nu al te ver gaan. HET SEIN OP GROEN zetten voor „apostolaatswerk" van de kriti sche vakbeweging zou kunnen betekenen, dat de broododige onder linge solidariteit helemaal aan stukke nvliegt. De vakbeweging gaat dan een verbrokkeling tegemoet waardoor een groot stuk van het politiek bedrijf al geruime tijd met hoge koorts bedlegerig is. Akkoord in Laos Vientiane, (AP) Premier Sou- vanna Phouma van Laos heeft gisteren verklaard dat alle par tijen in een voorgestelde Lao- tiaanse coalitie regering tot overeenstemming zijn gekomen en dat nog deze week de proto collen voor de nieuwe regering zullen worden getekend. i (van onze correspondent Roger Simons) L°NDEN De Britse hoofdstad werd gisteren overspoeld door een vloedgolf van valse bom meldingen. Nergens onploften echte bommen. De Londenaren zijn evenwel zeer gevoelig ge worden voor „verdachte" tassen en pakketten. Bij het minste te ken van mogelijk onraad grij pen ze naar de telefoon om de politie te waarschuwen. De spoorwegstations van London Bridge en Liverpool Street wer den op een gegeven moment ge sloten en ontruimd omdat daar bommen gemeld waren. Achter af bleek het loos alarm. Een onbekende belde de politie op met de mededeling dat vandaag een bom naar Centraal-Londen gesmokkeld zou worden in een trein van de zuidelijke sector van de Britse spoorwegen. De bom zou verscholen zitten in de tas van een schoolkind. De zuidelijke sector telt niet min der dan 575 stations. In de grootste daarvan werden de schooltassen gisteren doorzocht door vriendelijke politiemannen, die echter geen bom vonden. In de stad Winchester ontdekten de gerechtsdienaren een ver dachte tas, die ze voorzichtig heidshalve tot ontploffing brach ten. Nadien bleek deze tas niets anders dan verkoolde kleding stukken te bevatten. Voor het eerst is er in Noord-Ier- land een rooms-katholiek be noemd tot hoofd van de politie. Het is de 59-jarige J. B. Flana gan die de leiding zal hebben over de 4000 man tellende Royal Ulster Constabulary. Hij zal sir Graham Shillington opvolgen die op 1 november met pensioen gaat. De benoeming van Flana gan werd reeds verwacht en po litieke waarnemers geloven dan ook niet dat zijn benoeming de eisen van de katholieke minder heid zal doen verstommen die een herstructurering van het po litiekorps wil. Mislukte inval op Haïti SAN DOMINGO (AFP) Hal- tiaanse militairen hebben giste ren de ontscheping van guerril lastrijders op ce noordkust van het eiland voorkomen, aldus heeft de Haitiaanse ambassade in San Domingo meegedeeld. De invallers zijn met achterlating van enkele wapens, munitie en radiotoestellen gevlucht. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse regering heeft vorige week de Sovjet Unie vla diplomatie ke kanalen haar verontrusting over acties tegen Russische intellectuelen kenbaar gemaakt. Dit heeft minister van buitenlandse zaken, mr. M. van der Stoel, gisteren medegedeeld. Duidelijk Is te kennen gegeven, dat ook de politike opinie in Nederland verontrust is door het optreden van Russische autoriteiten tegen o.a. Amalrlk, Sacha- rov, en Solsjenitsin. De Russische reactie op deze Nederlandse démarche was dat de dissidenten zich schuldig maakten aan ondermijnende activi teit. Meer dan 100 vooraanstaande Britse deskundigen, onder wie 10 nobeJprijswinnaars hebben bij premier Edward Heath geprotesteerd tegen de „grove schending van de rechten van de mens" door de Sowje<-Unie. Andrej Sacharov heeft gisteren in een telefonisch vraaggesprek met de Britse televisie gezetd de steun die hij van het Wtsten ontvangt zeer be langrijk te achten. Hij achtte het zijn plicht te spreken en vond dat zulks voor hem gemakkelij ker is dan voor anderen. „Ik ken het risico dat ik loop", aldus Sacharov. De Russische natuur kundige zei niet verbaasd te zijn over de aanval len die andere Russische intellectuelen via de pers op hem doen. „Het is belangrijk dat het Westen weet wat er in de Sovjet-Unie gaande is. Het is belangrijk dat het westen helpt", zei hij. (Van onze correspondent) ROME De zondagavond gespeelde j j voetbalderby in de Italiaanse bekercom- petitie Roma-Lazio heeft ruim een mil joen aan entreegelden opgeleverd. Drie dagen tevoren heeft de minister van Ge- 1 zondheidszaken, Luigi Gui, moeten ver klaren, dat hij in ernstige moeilijkheden was, en niet goed wist hoe hij aan geld moest komen om anti-cholera vaccin te kopen ..Geen commentaar", zo luidt de slotzin j van dit mini-commentaartje op de voor- Pagina van La Stampa, een van de be- j langrijkste kranten in Italië. De cholera-epidemie in Italië is maandag de derde week ingegaan. De recente si tuatie is niet om te juichen: het aantal I doden is onverwacht hoog geworden. Nog steeds worden nog honderden in afzonde- I ring gehouden. Terwijl in Napels de hoop gloort dat het voorbij is, komen uit ande re delen van het land verontrustende be richten over nieuwe besmettingsgevallen. I De toestand wordt momenteel stationair genoemd. Er wordt wijselijk niet meer gesproken over het „onder controle heb- I ben" van de situatie. Die geruststellende uitdrukking is versleten. Sinds ze de eer ste keer door de overheid gebruikt werd *ijn nog tal van slachtoffers aan de chole ra bezweken. j centrum-linkse regering van Rumor riet de berg verwijten steeds hoger wor- den. Precies 50 dagen is deze regering nu I ®ctief. dagen en nachten, die gevuld wer den met voornamelijk de strijd tegen in- "ut'e en de stijgende prijzen. De cholera- epidemie lijkt vooi dit kabinet een onbe rekenbare sluipmoordenaar te zijn. Veel verwijten zijn partij-politiek gekleurd, alsof de cholera een vervolg zou zijn van deze Mntrum-linkse regering. Het is een bekende oppositiekreet „als wij er geweest waren..." als welke oppositie dan ook er geweest zou zijn, dan nog zou de cholera hebben toegesla gen. Misschien zelfs wel eerder, mis schien iets later, maar zolang een aantal zaken niet structureel verandert, loopt het land doorlopend het risico van dit soort trieste en vernederende gebeurtenissen. Inderdaad vernederend, omdat-, zoals steeds meer aan het licht begint te ko men, de cholera bij wijze van spreken al tijden terug op komst was en als zodanig ook onderkend. Diverse vooraanstaande medici beweren nu dat ze twee, drie jaar geleden al gewezen hebben op de moge lijkheid dat Italië door een dergelijke epi demie getroffen zou (kunnen) worden. Vernederend ook, omdat Italië toch als een volledige ontwikkelde EEG-partner mag worden gezien, een beschaafd, geïn dustrialiseerd land. Voor een zich gezond voordoend mens is cholera vernederend, omdat de ziekte vooral de kans krijgt bij minder nvsdeelden, minder sterken, in meer of minder misdeelden, minder ster ken, in landen waar het aan alles ont breekt. En Italië is toch geen onderontwik kelde natie? Zeker wel, zo critiseren kranten, weekbla den en partijpolitiek. Typhus en paraty- phusgevallen komen in onthutsende grote aantallen jaarlijks in Italië voor. Vele ma len meer dan in Joegoslavië en Portugal, Spanje en Griekenland. De vergelijking met dit kwartet landen alleen al illu streert hoever verheven Italië zich voelt boven deze „mindere" Europese naties. Nog erger is. dat diverse Afrikaanse sta ten een veel gunstiger ziekte-statistiek vertonen dan Italië. Het merendeel van de verwijten is gebaseerd op de klassieke Italië: het noorden heeft al- het zuiden krijgt niets. De regering zetelt in Rome, geografisch gezien ongeveer in het midden van het land. Maar de regering zit met de rug naar het zuiden gekeerd. Ze ziet en hoort niet wat er achter haar gebeurt. Bij Rome houdt Italië op. Die treurzang wordt al lang gehoord, maar nooit ver hoord zeggen de Napolitanen. De ultra-rechtse - zo u wilt neo-fascisti- sche oppositie - is de cholera-epidemie het zoveelste bewijs van de „doortrapte poli tiek" van de christen-demokraten, die sa' menspelen met het grootkapitaal en nu zelfs openlijk met de socialisten in een regering zitten. De linkse oppositie» is sinds de jongste formatie-vrijages met de christen-demo kraten iets gematigder, maar herhaalt de verwijten dat de regering te weinig aan dacht geeft aan het zuiden. Aan de punt van de laars waar het neo-fascisme als een vlam in de demokratische pan slaat; aan Napels, een miljoenenstad maar met de voorzieningen van een provincie plaatsje; aan de landbouw in het droge m;dden en het zuiden van het land waar teveel boeren te weinig vruchtbare grond moeten delen en wnar geen industrie van betekenis gevestigd wordt; aan de visse rij tenslotte, die in deze weken hopeloos gestrand is, als een trailer op een zand bank. Sinds de mosselen bij Napels, volgens of ficiële zijde, de cholera verspreid hebben Is de vismarkt ingestort. In Genua wer den duizenden kilo's vis weggegeven aan mensen die belangstelling hadden. In tal van havens liggen de vissersvloten al da genlang werkloos. De cholera is tijdelijk, zo wordt in Napels cynisch opgemerkt, maar wij blijven even ziek. Een cholera- Injectie helpt niet tegen de g gantische problemen waar het stadsbestuur mee zit. de blijvende problemen op het soc - economische en het maatschappelijke plan. Al dagen is de toestand onveranderd. Het aantal opgenomen patiën'en - al dan niet besmet - blijft nagenoeg constant. In Na pels mogen er meer ontslagen dan opna men zijn maar elders in het zuiden en op het eiland Sardinië stijgt het aantal opge nomen patiënten. In Napels - waar nog steeds dertig pro cent van de bevolking niet is ingeënt - is de grote schrik teruggekeerd na de onver wachte dood van de kleine Francesca No- viello. Achttien maanden oud, stierf de kleine aan cholera. Ze stierf thuis en was niet opgenomen, ondanks het feit dat sommige familieleden wel in het zieken huis lagen. Haar vader - die er het ergst aan toe is - is nog niet op de hoogte van de dood van zijn dochtertje. Geen enkel gezinslid heeft de begrafenis van Fran cesca meegemaakt, ze zijn allemaal gei- soleerd. Een tiental mensen heeft het kleine zinken kistje naar het kerkhof ge bracht. De dragers hadden ontsmettings maskers voor. De priester had in allerijl een gasmasker opgezet, per slot van re kening was de kleine aan cholera gestor- Nadat hij de gebeden in zijn gasmasker gepreveld had, en het kistje in het graf zou worden gelaten, kwam een man bui ten adem het kerkhof oprennen met de boodschap dat het lijkje ogenblikkelijk voor sectie naar een laboratorium moest worden gebracht. Het is een intriest en navrant voorbeeld hoe de gezondheidsadministrr.tie in de knoei zit op dit moment. Het is een voor val dit de veel geplaagde ''uiditnlianen alleen maar nog bozer maakt op alles en iedereen die hen eerder tegenwerkt dan Politiemannen kapten afgelopen weekeinde voor de kust van Napels staalkabels in een besmet mossel- gebied. De overheid heeft opdracht gegeven illegale mosselbedden te vernietigen nu besmette mosselen worden gezien als oorzaak van de cholera-epidemie.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9