Kans van slagen centraal akkoord slechts minimaal m 98 Salvador Allende: leven vol strijd Raad van State is geen tegenregering Scheidende Kamervoorzitter wimpelt geschenk West af Voordeeltje voor Shell zit 'links' niet lekker I MALSE BIEFSTUK 300 jiü gram f 9 150 1 19 gram 1781 2 kilo L22i «OENSDAG 12 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 DEN HAAG De drie linkse re geringspartijen PvdA, PPR en P'66, alsmede de CPN, verwij len de regering dat deze te wel- pig informatie heeft gegeven óver de voorgenomen kwijt schelding van belasting aan de Shell ten bedrage van 20 mil joen gulden. Wat de Kamerle- Vissen gered door vissers GpOR Ruim tienduizend vissen ^ijn van een wisse dood gered door ze tijdig uit het riviertje 1e Schipbeek te halen, dat als ;evolg van de aanhoudende roogte vrijwel zonder water is. )e reddingsactie werd op ver- ioek van de rijkspolitie uitge roerd door -leden van de Goorse lengelsportvereniging. Het gjng •fdzakelijk om het gedeelte i de Schipbeek tussen Die- inheim en Markelo. De vissen ijn overgebracht naar andere %ateren. den niet lekker zit, is het feit dat die 20 miljoen overeenkomt met het kapitaalrecht, dat de Shell kwijt zou zijn aan de staat, als haar Canadese doch termaatschappij Compania Shell Venezuela Ltd. wordt om gezet in een Nederlands bedrijf. Bij een derg lijke omzetting is men 2 pet. kapitaalsrecht van de bezittingen van het bedrijf verschuldigd aan de staat. Shell wil haar Canadese bedrijf om zetten in een Nederlands, omdat per 1 oktober de belastingvrij- dom van buitenlandse bedrijven in d? Canadese staat Ontario wordt afgeschaft. De vorige minister Nelissen deed Shell de toezegging, dat de maatschappij de verschuldigde kapitaalsrechten niet zou hoe ven te betalen, als een speciaal daarvoor gemaakte wet door het parlement zou worden aan vaard. Of dit staat te gebeuren, is nog hoogst twijfelachtig. Het wetsontwerp, dat nu verdedigd wordt door minister Duysen- berg, ontvangt nogal kritiek. Inwoners van de Indiase stad Ahmedabad staan op da bru gte kijken naar de rivier de Sabarmati, die door hevige regenval sterk gezwollen is en met grote kracht onder de brug doorstroomt. Terwijl ze onder hun paraplu's staan worden enkele kilometers verder door het woeste water een paar dorpjes verwoest. Dr. M. Ruppert: Zuidslavisch vliegtuig neergestort BELGRADO Een Joegoslavisch verkeersvliegtuig, dat 35 passa giers en zes bemanningsleden aan boord had, is gisteren bij Kolasin in Joegoslavië neerge stort. Zeer waarschijnlijk heeft niemand van de inzittenden, allen Joegoslaven, de ramp over leefd. Het vliegtuig, een Caravelle, was op weg van Skoplje naar Tito- grad. Om even voor half elf gis termorgen vond het laatste con tact met de machine plaats. En kele uren later werd vastge steld, dat de Caravelle tegen een berg was gevlogen, 25 kilo meter ten noorden van Tito- grad. Het onderzoek duurt nog voort. In de Anne Frankhal van de Libe raal Joodse Gemeente, Graaf schapstraat 8 Buitenveldert-Am- sterdam, wordt van 14 t/m 23 september een tentoonstelling gehouden van schilderijen van David Fingeriuit, Amerikaan van Roemeense afkomst. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Dr. M. Ruppert, de nieuwe vice-voorzitter van de Raad van State, wijst de ge dachte van de hand dat de Raad van State een politiek col lege is. „Politiek is een zaak van kabinet en Staten-Generaal. De Raad van State is geen te genregering," zo zei de heer Ruppert gisteren tijdens een bij eenkomst met de pers. De Nederlander heeft ruime mo gelijkheden om zich te verzetten tegen beslissingen van de over heid. Als voorbeeld noemde dr. Ruppert de beslissingen over bijstandsuitkeringen. Als mand het niet eens is met de beslissing van b. en w. kan hij m beroep gaan bij Gedeputeerde Staten. Gaat men niet accoord met de beslissing van G.S., kan beroep worden aangetekend bij de Kroon en wordt de zaak be handeld door de Raad van Sta te. De heer Ruppert vroeg zich daarbij wel af, of bij deze be roepszaken niet over teveel schrijven gewerkt wordt. De openhaarheid van de adviezen van de Raad van State noemde de heer Ruppert een moeilijke zaaik. Hij vroeg zich af of de openheid niet beperkt moet blij ven tot gevafllen waarin de rege ring in belangrijke mate afwijkt van het advies van de Raad. In tern is de discussie over open heid gaande. Kissinger: geen terugtrekken VS-troepen WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Henry Kis singer, heeft gisteren gezegd dat de ontwikkeling door de Sovjet-Unie van nieuwe kernwa pens bezorgdheid wekt en hij waarschuwde opnieuw tegen eenzijdige terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Euro pa. Kissinger, wiens benoeming door president Nixon nog door de Se naat moet worden bekrachtigd, kwam met zijn waarschuwing kort voor zijn driedaagse onder vraging door de senaatscommis sie voor de buitenlandse betrek kingen werd afgesloten. De nieuwe minister van Buiten landse Zaken zei dat bij de ko mende onderhandelingen over verdere beperkingen van de strategische kernwapens (SALT) ook de raketten met meervoudige kernkoppen zullen worden betrokken, die onafhan kelijk van elkaar op verschillen de doelen kunnen worden afge- Wat was Kissingers rol? Rapport over afluisteren beschikbaar WASHINGTON (RTR) De Amerikaanse minister van justi tie, Elliot Richardson, heeft er dinsdag in toegestemd twee se natoren een kopie te laten be studeren van een geheim rap port over het afluisteren van voormalige leden van de staf van Henry Kissinger. Hij be sloot hiertoe om de bevestiging van Kissinger als minister van buitenlandse zaken te bespoedi gen. h'et afsluisteren geschiedde in de periode tussen mei 1969 en fe bruari 1971 toen het Witte Huis poogde te achterhalen wie ver antwoordelijk was voor het uit lekken van belangrijke gege vens. De senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen wil w:ten wat de rol van Kissinger in deze zaak was, alvorens goedkeuring te hechten aan zijn benoemii\» tot minister. Het mi nisterie van Justitie ging ak koord met een voorstel van de commissie twee van haar ou ders leden, de democraat John Sparkman en de republikein Clifford Case het rapport te la- t:n bestuderen. De regering wil graag dat dr. Kissinger zo spoedig mogelijk zijn functie aanvaardt, daar zij wil dat hij de volgende week in de algemene vergadering van de Verenigde Naties over het Midden-Oosten zal spreken. Een Engelse bobby gebruikt een stok met spiegel om de onderzijde van auto's te inspecteren als onderdeel van nieuwe veligheids- maatregelen. Gisteren werd het proces voortgezet tegen tien per sonen die verdacht worden van het plegen van bomaanslagen, eer der dit jaar. Officiële distillateurs gebruiken ook illegale alcohol die onderdak had verschaft aan de stokerij van de Belg. Ook een andere Limburger was gast heer van een Belgische stokerij geweest, waar in enkele maan den 18.250 liter alcohol was ge fabriceerd, waarmee 300.000 gulden aan accijns was ontdo ken. Ook tegen hem werd acht maanden geëist. Van onze parlementaire re dactie DEN HAAG De kans op het afsluiten van een een traal akkoord tussen vak beweging en centrale werk geversorganisaties is giste ren tot een minimum gere duceerd nadat de raad van bestuur van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen de vorige week ge publiceerde eisen van de drie vakcentrales heeft af gekraakt. De industriële werkgevers zullen op een aantal eisen van de vakbe weging niet ingaan, terwijl de vakcentrales die eiser onwrikbaar hebben ge noemd. Voorzitter Bartels van het VNO zei gisteren na afloop van de vergadering van zijn bestuur: „We tillen zwaar aan dc vele ei sen van de vakbeweging. Het zal dan ook niet gemakkelijk zijn om tot afspraken te komen voor 1974. Dit zal ons echter niet ont moedigen om te trachten tot een centraal akkoord te komen. Want centrale afspraken zijn in ieders belang." Het heeft het VNO getroffen, zo zei de heer Bartels, dat de vak. beweging in haar nota arbeids voorwaardenbeleid de inflatiebe- strijding niet centraal heeft ge steld. Het verbond wil niet mee werken aan afspraken, die aan inflatiereduct e niet de hoogste prioriteit toekennen. Tenslotte zijn de ondernemers wel bereid te praten over c'e vakbe- wegingse;s om alle werknemers onder de werking van de cao's te brengen, m ts de betrokke nen, die onder de cao's ge. bracht zouden moeten worden, zelf daarbij ook inspraak krij gen, bijvoorbeeld van hun cate- gorale bonden. Het presidentiële Modena-paleis in Santiago SANTIAGO (Reuter-UPI) Salvador Allende Gossens, de gisteren verdreven en omgeko men marxistische president van Chili, heeft sedert hij op 3 oktober 1970 tot president werd gekozen voortdurend strijd moeten leveren tegen zowel ui terst links als rechts. Ondanks il zijn inspanningen is hij er niet in geslaagd het land uit de economische chaos te halen. De grote vervoersstaking, waardoor aan alle levensbe hoeften gebrek ontstond, is tenslotte het begin van zijn on dergang geweest. Salvador werd door het Con gres met 153 tegen 35 stemmen tot de 34st)e president van Chili benoemd omdat bij de verkie zingen geen van de drie presi dentiële kandidaten de absolu te meerderheid verkregen. Hij beloofde dat zijn regering de winning van koper, ijzer en ni traten zou nationaliseren maar hij maakte geen haast. Pas in juli 1971 tekende hij de wet waarbij de staat het recht heeft de minerale rijkdommen van het land over te nemen. Enkele dagen later namen vijf commissies de grote kopermij nen over, die tot dan toe in handen van de Amerikanen waren geweest. Hoewel een groot bewonderaar van Fidel Castro van Cuba en van de Chinese Volksrepubliek, was hij van mening dat in de economie ruimte moest blijven voor particuliere ondernemin gen zolang deze de economi sche belangen van het land dienden. Nadat hij aan de macht was gekomen ontbond Allende de carabineros, de zeer mobiele, machtige politiemacht, die door zijn voorganger Frei was gevormd om de linkse demon straties de kop in te drukken. In de 33 maanden van zijn re gering werden economische en politieke chaos blijkbaar een permanente levenswijze en Chili werd'het strijdperk van diepgaande conflicten tussen ideologisch links en rechts. De strijdkrachten werden onte vreden. In de regering kwa men talrijke kabinetswijzigin gen voor en herhaaldelijk dreigden politieke groeperin gen bereid te zijn het land in een burgeroorlog te storten of een staatsgreep te plegen. Dr. Allende had een grote aanhang onder de arbeidende klasse, maar elders weinig. De opposi tie, onder leiding van de mach tige christendemocratische partij heeft de meerderheid in beide huizen van het parle ment en beheert de meeste voorlichtingsmedfia. De opposi tie heeft echter nooit een twee derde meerderheid weten te verkrijgen om Allende op par lementaire wijze tot heengaan te dwingen. De rechtse nationale partij en de christen-democraten hebben tenslotte een langdurige reeks stakingen tegen de regering openlijk gesteund. De jongste, die van de eigenaars van vrachtwagens, begon vijf weken geleden en werd een recht streeks duel tussen het socia lisme en de vrije onderneming. De staking maakte de econo mische chaos compleet. In juni van dit jaar tenslotte gingen de strijdkrachten zich meer met de politiek be moeien. Er volgde een reeks confrontaties tussen Allende en de strijdkrachten. Allende was gewend aan poli tieke strijd. Sedert hij in het eind van de jaren twintig me dicijnen studeerde aan de uni versiteit van Santiago was hij actief in de politiek. Wegens zijn aandeel in protestdemon straties van studenten na de verdrijving van de regering van generaal Carlo Ibanez in 1931 zat hij verscheidene ma len in de gevangenis. Toen hij tijdens een van zijn straffen een uur in vrijheid werd ge- iteld om de begrafenis van tijn vader bij te wonen, zei hij aan diens graf: „Vanaf dit ogenblik zal ik mijn leven wij den aan de sociale strijd". Hij is slechts korte tijd arts ge weest. Het grootste deel van zijn leven werd inderdaad uit gemaakt door de politiek. Sal vador Allende Gossens werd 26 juli 1908 geboren als zoon van welgestelde oudere. De tegenstanders van Allende maakten dankbaar gebruik van het middel van demonstratie. Giste ren kwam deze foto uit Santiago van demonstrende vrouwen, die ontevreden zijn over de stagnatie en de prijsstijgingen in het land. i een centraal akkoord moet vol gens de heer Bartels geen maxi mum voor de prijsstijging wor den opgenomen, zoals de vakbe weging wil, omdat de prijzen ook worden beïnvloed door fac toren, die de ondernemers niet in de hand hebben. Het V.N.O. wil ook niet opnieuw instemmen met de eis van de vakbeweging, dat de winst per eenheid pro- dukt nominaal gelijk moet blij ven, want als de lonen reëel vooruit moeten gaan moet ook het winstinkomen stijgen: ge- f ^dacWERS ^Jjjr-jfebaw cUw(^lIlerallet'cBeSteksuze 1 Q GELDIG T/M ZATERDAG S.MJMORST BANANEN JAMFS UllIFVF 1 HANDAPPELEN 1 ROERMOND Ook officiële dis tillateurs in Nederland gebrul- ken alcohol die afkomstig is uit illegale stokerijen. Het produkt is goed en goedkoop. Dit getuig de gisteren een hoofdambtenaar van de rijksbelastingen in Roer mond in een rechtszaak tegen een 37-jarige illegale stoker uit Hasselt, België. Tegen hem werd veertien maanden gevan genisstraf geëist. Volgens de hoofdambtenaar weten de' officiële distillateurs heel goed waar de alcohol vandaan komt, want ze kunnen ze kopen voor negen of tien gulden, ter wijl op de legale alcohol al 15.50 Premier Den Uyl f?l gHlden accijns zit. De distalla- I ty*rs krijgen via tussenpersonen 'JWP'astic tankjes hun waar, erg ggedkoop en goed. D^verdachte in deze zaak werd jd noril betrapt in zijn stokerij I Si^ Altweerterheide (Limburg). Hij ontsnapte uit het huis van aring in Roermond en werd j elgië weer gepakt, elfde zaak werd acht maan-1 dsn geëist tegen de Limburger Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De scheidende mr. M. de Niet (PvdA) heeft gister middag bij de plechtigheid in de senaat rond het neerleggen van zijn functie voor een pijnlijk in cident gezorgd. t de scheidende voorzitter van de Eerste Kamer mr. De Niet name en de Antillen, hem aan geboden door de Surinaamse statenvoorzitter Lachmon, en de Antilliaanse plaatsvervangend statenvoorzitter Cataiina. Mr. De Niet gaf de beide verte genwoordigers uit dc West, die hem kort tevoren op jubelende toon geprezen hadden voor de diensten aan Suriname en de Antillen bewezen, te verstaan, dat hij gedurende zijn senaats voorzitterschap slechts één keer in de West is geweest en dat hij eigenlijk niets voor Suriname en de Antillen gedaan heeft. „Er is natuurlijk geen sprake van, dat wij die reis maken', aldus mr. De Niet. Deze opmerking moet de heren Lachmom en Cataiina onaange naam in de oren geklonken heb ben. Temeer, daar zij hem op een zeer hartelijke manier had den uitgenodigd, om nog eens een kijkje in hun land te komen nemen en oude vriendschappen te hern euwen. Lachmom had zelfs geen presentje meegenomen. Zijn cadeau was de uitnodiging voor de reis naar Suriname. Mr. De Niet bestond het trouwens enkele malen om de hem door de verschillende sprekers toegezwaaide lof om te zetten in kritiek op de loftuiter vanwege diens loftuitingen. Mr. Dc Niet die gewoon senaats lid blijft, liet er geen twijfel over bestaan dat de Eerste Ka mer moet blijven. Ook moeten de ïechten van de Eerste Ka mer niet verder worden be perkt, zoals de regering is gead viseerd door de staatscommissie Cals/Donner voor de grondwets herziening. Premier Den Uyl bevorderde mr. De Niet namens koningin Julia na tot commandeur in de orde van de Nederlandse Leeuw. Bij deze plechtigheid vergat dc pre mier om ook de versierselen, die bij deze onderscheiding ho ren, aan de heer De Niet uit te reiken. De Haagse Kunstkring, Denneweg 64, exposeert van 17 t/m 27 sep tember ontwerptapijten van Alexandra en wandkleden van Maria Neefjes.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11