Cholera ontwricht economisch leven ÊeidocSotv» Angstige uren voor Aalsmeer se gijzelaarster Max Heymans in zijn element Nieuwe premieregeling binnen-schilderen 973 DINSDAG 11 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT Alleen Nederlandse mosselen in Nederland Den Haag De afzet van mosselen in Nederland is teruggelopen als gevolg van de berichten dat Ita liaanse en Noord-Afri kaanse mosselen betrok ken zijn bij de versprei ding van cholera. Er is evenwel geen reden tot enige ongerustheid. De mosselen die in Neder land verkocht worden zijn of afkomstig van de Zeeuwse wateren of van de Waddenzee. Voor zij in de consumptie worden ge bracht gaan zij eerst naar zogenaamde verwa terplaatsen waar zij wor den schoongespoeld onder voortdurende bacteriologi sche en toxicologische controle. Bovendien wor den in Nederland mosselen zelden rauw gegeten. Ze worden gekookt of gebak ken (mosselen in zuur worden eerst gekookt). Tegen koken of bakken kunnen de cholerabacil- len, of beter nog de chole- ravibrionen, ten enenmale niet. De cholerabacil is vrij zwak. Hij is zo sterk aan water gebonden dat droogte voor hem dodelijk is. Men behoeft ook geen vrees te hebben voor fruit of groente uit Italië als de buitenkant van het be trokken produkt droog is, wat tijdens het transport doorgaans het geval is. ROME (AP) Te Napels hebben gezinnen van mosselkwe kers ,in weerwil van het strenge gebod, rauwe mossels gegeten. In Genua hebben vishandelaren 70 ton ansjovis weggegeven aan huisvrouwen in een poging klanten terug tc winnen die hun door de cholera-angst ontvallen waren. Spoed nodig bij tweede Beneluxtunnel DEN HAAG (ANP) In het Rijnmondgebied komen in de eerste plaats de botlekbrug en de Willemsbrug als bestaande oeververbindingen voor vervan ging in aanmerking. Rond de Botlekbrug komen thans reeds ernstige verkeersstagnaties voor, terwijl de Willemsbrug wegens slijtage aan vervanging toe is. Dat zegt de werk- groepOeververbindingen Rijn mond-West in een aan minister Westerterp (verkeer en water staat) gezonden rapport. Van de ontworpen oeververbindin gen in het gehele Rijnmondge bied heeft aldus de werkgroepen de tweede Beneluxtunnen voor rang. Na het vervangen van de Botlek-brug en de Willemsbrug. Daarna komt de Alexandertun- nenl voor uitvoering in aanmer king. De tweede Beneluz-tunnel is naast de bestaande tunnel ge projecteerd en is bedoeld om de capaciteit van de westelijke oe ververbinding in de wegenruit rond Rotterdam te vergroten. De cholera heeft in Zuid-Italië en elders drastisch ingegrepen in het bestaan der mensen. Het be staan van duizenden is er door in de waagschaal gekom.n, van wijnbouwers in het diepe zuiden tot hoteleigenaren in Toscane. De materiële schade wordt al ge schat op meer dan 270 miljoen gulden. In Bari en Foggia zijn de kerken gesloten. In Napels, Bari en andere steden worden nag noeg geen huwelijken meer voltrokken. In Napels is het traditionele feest van 1 9sep- tember ter ere van de schutspa troon St-Januarius uitgesteld, dit om te vermijden, dat grote groepen mensen samenkomen. Nadat de overheid had gewaar schuwd dat groenten en fruit voor het eten grondig moest wor den gewassen, is de verkoop van die produkten sterk gedaald. Toen kikvorsmannen der marine enkele dagen geleden 300 ton mosselen in de Baai van Napels vernietigden betekende dit het uitvallen d r inkomsten van 90 gezinnen. De mosselen kunnen de oorzaak van de cholera zijn. Als bewijs hoe oneens sommi gen het hiermede zijn ging een Arbeiders in Luik binden in Leuven (AP) De arbeiders die in Leuven het failliete bedrijf Etablissements Salee bezet hou den, zijn gisteren op hun dreige ment een heel distrikt in deze industriestad op te blazen, te- ruggekomen.Zij deden dit nadat de regering hen had verzekerd dat er iets zou worden gedaan. De firma Etablissements Salee ging in mei van dit jaar failliet. Oorspronkelijk waren 80 mensen in het bedrijf werkzaam. Nu zijn er echter nog maar 45 werknemers, die de huishoude lijke apparaten vervaardigen. Libië ontkent tekort aan olie CAIRO (Rtr) De Libische premier, Abdel Sal am Jalloud, hetóft do berichten over een we- reld-emerglecrisis betiteld als „imperialistische leugens" van de Verenigde Staten die komen de Amerikaanse militaire acties ter bezetting van de Arabische oliebronnen moeten goedpraten. De wereld heeft genoeg olie en andere energiebronnen, zei ma joor Jalloud. Hij heeft dit ge zegd in een vraaggesprek met Newsweek, Le Monde en het Egyptische blad Rose el Yous- sef. In antwoord op vragen zei de pre mier dat de V.S. mogelijk de berichten aver een energiecrisis heeft verspreid als voorspel op het verkrijgen van een machti ging tot militair ingrijpen. „Wij hadden al eerder vernomen dat de V.S. speciale eenheden op leidt voor oorlogsoperaties in de Libische woestijn. Maar wij trekken ons daar niets van aan. Wij zijn niet bang." aantal vrouwen met hun kinde ren voor een politiebureau in Napels rouwe mosselen eten, zoals m'n dit in Napels, doet, met een paar druppels citroen erop. Kissinger nog niet bevestigd Washington (UPI) De benoe ming van Henry Kissinger tot minister van buitenlandse zaken stuitte gisteren op moeilijkheden toen de minister van justitie, Richardson, weigerde de senato ren een rapport te geven over hetgeen de FBI vernam bij het afluisteren van telefoongesprek ken van voormalige leden van de staf van Kissinger. De voor zitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, Fulbright, zei dat men wilde weten wat de rol van Kissinger in deze afluisterzaak was. Richardson deelde mee dat tussen mei 1969 en februari 1971 de te lefoongesprekken van drie rege ringsfunctionarissen en vier journalisten waren afgeluisterd. Het toenmalige hoofd van de FBI, J. Edgar Hoover, had daarom gevraagd en John Mit chell, destijds minister van jus titie, had goedkeuring daarvoor gegeven Sacharov blij met voordracht Nobelprijs MOSKOU (AP) De Russische natuurkundige der Andrej Sa- charow heeft gezegd, dat het voorstel van de schrijver en de Nobelprijswinnaar Alexander Solzjenitsin, dat hij, Sacharow, de Iobelprijs voor de vrede zal moeten worden gegeven, „steun betekent voor alle Sowjets die met mij strijden voor de men senrechten". Solzjenitsin, winnaar van de no- belprijs voor letterkunde in 1970, had Sacharow voorgesteld als kandidaaat voor de vrede sprijs in een brief aan de hoofd- redakteur van de Oslose Aften- posten. „Deze voordracht", zei Sacharow later, „zou allen kun nen helpen die strijden „voor de demokratisering van onze maat schappij". In Oslo is later na mens het Bobelinstituut meege deeld, dat Solzjenitsin Sacharow niet voor een prijs zou kunnen voordragen omdat de termijn voor het indienen van kandida ten al verstreken is. De Nederlandse Vereniging voor de Volkszang zal op woensdag 3 oktober haar landelijke Toogdag houden in Apeldoorn. De samen zang zal worden geleid door Henk Hoogervorst van de afde ling Den Haag, die met ca. 80 leden zal deelnemen. De Haagse afdeling houdt haar eerste zang avond op 24 oktober in de Triumfatorkerk. Medewerking verleent het Matrozenkoor. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Over het al- gemeen mag men zeggen, dat een couturier geïinspi- reerder werkt, naarmate de algemene modelijn meer overeenstemt met zijn per soonlijke smaak. Max Hey mans treft in dat opzicht dit maal ideale werkomstandig heden en hij heeft ze ten vol le benut. De hoofdmoot van zijn collectie bestaat uit en sembles. Vrijwel alles wordt gepresenteerd met mantel tailleur met mantel, japon met mantel, rok en jumper met mantel. Die mantel is niet zomaar een toevoeging ter wille van de warmte, maar een essentieel onder deel van de élégance van het geheel. Wanneer er ruitstoffen zijn ge bruikt, zijn ze vaak in de mantel schuin genomen met een naad midden in de klok kende rug. Klokkend is trou wens niet verplicht, ook recht komt voor en zelfs wel soepele ceintuurtjes. Sommi ge mantels hebben korte mouwen. Dat zijn dan steeds degenen, die contrasteren met het costuum eronder, hetzij dat ze effen zijn bij tweed of Prince des Galles, hetzij dat ze van warm ge tinte superruiten in een mo- hairstof zijn gemaakt en over iets effens worden ge dragen. Veel mantels worden open gedragen; een daarvan bleek te sluiten door middel van een ingebouwd vest, dat aan de jumper en rok daar onder de schijn van een tail leur verleende. Over de hele linie was de Cha- nel-lengte - even over de knie - vastgehouden. Het merkwaardige is, dat hij deze modellen die lengte zo vanzelfsprekend was, dat men er niet toe kwam om nog speciaal op de rokzoom te letten. Dat zegt wel iets over de harmonie van het geheel. De avondtoiletten waren alle maal lang, hetzij met rok, hetzij met enorm wijde, klokkende broekspijpen, zo dat het haast twee rokken waren. Een enkel strak broekpak van goudbrokaat met marineblauw was er trouwens ook bij. Ook bij dit onderdeel was er meestal weer een aanvulling, hetzij een lange mantel, hetzij een paillettenjasje tot over de heup, hetezij een kort jakje van dezelfde stof. Bijzonder origineel waren de avondtoi letten van grijs flanel, de ene geborduurd met parels en zilver-pailletten, de andere gecombineerd met een lange losse mantel in zachtgetinte ruiten. In de organza-japon- nen, waar de magnifieke im- primé's gecombineerd waren met ingeweven motiefjes van goudlame, kregen de mate rialen alle gelegenheid om tot hun recht te komen in wijde fladderende rokken, bij de effen toiletten kreeg door pikante uitsnijdingen de blo te huid een decoratieve func tie. De collectie was in grote hoofdzaak gehouden in roest bruine en beige tinten, daar bij kwamen wat zwart, grijs en marineblauw en voor de avond goud. Dit was Max Heymans op zijn allerbest. Polarisatie-angel MééR DAN DE PARTIJ VAN DE ARBEID vóór de actie van Nieuw Links ooit gedaan heeft, is D-'66 de drijver geweest op jacht naar polarisatie. Vooral de tegenwoordige minister Gruijters was een po liticus die deed alsof hij geloofde dat met dit wondermiddel de Ne derlandse kiezers duidelijkheid zouden leren. Tegenwoordig loopt in D-'66 menigeen rond met een gezicht, alsof hij door een polarisatie-angel gestoken is en door de veroorzaakte pijn geen heil meer in het middel ziet. Daarom komen tot ongenoegen van Van Mierlo steeds meer leden van D-'66 terug van hun heils verwachting in een Progressieve Volks Partij. Ze lusten de politieke ideologie niet, welke het P. P. R.-component in zo'n partij ontwikkelt en ze duchten het gevaar dat in een vast sa menwerkingsverband de socialisten politiek de D-'66-doctrine hele maal zullen overvleugelen. Vanwege de opportuniteit beweren dan sommige D-'66-gers dat de kans op een progressieve meerderheid bij optreden in los verband groter is dan bij het verwezenlijken van een P. V. P. HET GRAPPIGE IS dat er mensen in D-'66 zijn, die gaan inzien dat voorstanders van polarisatie soms meer met kreten werken dan met gefundeerde meningen. In „Peperbek" politiek maandblad van D-'66 kritiseert redactielid Van Wissekerke P. P. R.-Kamerlid Jurgens, omdat die de christen democraten ervan beticht via de antithese-gedachte Nederland aan polarisatie te hebben onderworpen. Van Wissekerke verwijt Jurgens dat hij net doet alsof de christen democraten geweigerd hebben met anderen samen te werken; zeker voor de tijd na 1939 is dat een leugen. In „Peperbek" wordt de veronderstelling geopperd, dat polarisatie weer een begrip is met pluriforme betekenis. Eerst drukte het een streven uit naar het goed zichtbaar maken van verschillen en belan gentegenstellingen; nu is het in veler ogen: „een eigen politiek evan gelie van eigen meningen en eigen belangen en weigeren daarover met anderen te praten. DE LAATSTE TEKSTVERKLARING is in de praktijk menig voorstan der van de Progressieve Volkspartij dierbaar. En dat is waarschijnlijk ook de polarisatie-angel die in D-'66 diverse groepen steekt. Doodstraf voor rode leider in Birma Rangoon (AFP) De secretaris generaal van de Birmaanse communistische partij „rode vlag" Thakin Soe, is gisteren door een bijzondere rechtbank in Rangoon tot de doodstraf veroordeeld. Soe was schuldig verklaard aan hoogverraad om dat hij de Birmaanse regering gewapenderhand zou hebben be streden. Hij heeft bij de presi dent van de revolutionaire raad, Ne Win, om gratie verzocht. De 66-jarige Thakin Soe werd in november 1970 in midden- Bir ma gearresteerd. Zijn proces begon in december 1972. Nederlandse investeringen in België Washington (AP) De Ncder- weging gekomen .het naburi ge België in, aldus het Ameri kaanse zakenblad US News and World Report. „Ongeveer 200 Nederlandse be drijven hebben in het afgelopen jaar in België industrieële vesti- landse ondernemingen", aldus meldt het blad in het nummer gedateerd 17 september, gingen gesticht, dat is 27 pro cent van het totaal der buiten landse investeerders zijn in fcc- „Het is vaak gemakkelijker om in België aan de nodige krachten te komen en er met de vakbon den op de schieten. Volgens Ne derlandse analysten is het ar beidsklimaat in België ook be ter. Voorts, zeggen beleggers, Is de belastingdruk in België ook minder zwaar, aldus het blad, „terwijl het aantal Nederlandse belangen in België steeg, zijn nieuwe beleggingen in Neder land in 1971 en ook in 1972 ge- Advocateu Nixon: „Bandjes eisen is gezag aantasten WASHINGTON (Upl) De advocaten van president Nixon hebben bij het fe derale hof van beroep voor het district Colum bia beroep aangetekend tegen het bevel van rech ter John J. Sirica dat president Nixon hem de bandopnamen moet over handigen die betrekking hebben op het Watergate- afluister schandaal. In een 95 pagina's tellende brief zeggen Nixons advo caten dat rechter Sirica bet gezag van de preti- dent aantast om uit te maken of het openbaar belang het best is gediend door de presidentiële ge sprekken als vertrouwe lijk te beschouwen. „Een jaar hgeleden zou een dergelijke uitspraak ondenkbaar zijn ge weest", aldus de brief. De advocaten vragen het hof in alle rust tot een uitspraak te komen en zich niet te laten leiden door de gevoelens van het ogenblik. daald. België blijft zijn aantrek kelijkheid behouden. Volgens de Banquc de Bruxelles is de neiging in het zakenleven in België duidelijk in opwaartse richting. De uitvoer Is sterk toe genomen. In de metaal- en de werktuigenbedrijven zijn de or ders thans 15 procent hoger dan verleden jaar. Mevrouw A. Steenstra, hoofdredactrice van de Aalsmeerder Courant, werd pi sterochtend 2\'i uur lanq gegijzeld door een met proefverlof zijnde patiënt van de Pompekliniek in Nijmegen. Raadselachtig optreden van 25-jarige Arnhemse man (Van een onzer verslaggevers) AALSMEER Twee en een half uur lang heeft mevrouw Steen stra, hoofdredactrice van de Aalsmeerder Courant, gisteren in haar kantoor in de drukkerij gegijzeld gereten. Ze liep daarbij kleine snijwonden op aan hals en handen. De man die haar met een mes bedreigde, was een 25-jarige man uit Arnhem die voorwaardelijk in vrijheid was gesteld na verpleegd te zijn ge weest in de Pompekliniek te Nijmegen. Na bange uren van onderhandelen gaf de man uiteindelijk zijn steekwapen af aan de politie die de drukkerij had omsingeld, en ging hij vrijwillig mee naar het bureau. De ijlings gearri veerde officier van Justitie uit Haarlem had een groot aandeel in dit succes, evenals de bedrijfsleider van de Aalsmeerder Cou rant. Het is nog onduidelijk waarom de man juist de drukkerij in Aalsmeer als zijn doelwit had gekozen. Niemand ter plaatse kende hem. Tijdens het verhoor maakte hij op de politie een gestoorde indruk. Hij had voordat hij bij de Aalsmeerse Courant terecht kwam eerst een bezoek gebracht aan het restaurant „Drie Kolom men", waar hij zijn vroegere werkgever vergeefs om geld zou hebben gevraagd. De hoofdredactrice werd licht gewond aan haar rechterhand doordat zij had geprobeerd het 25 cm lange mes van haar keel weg te trekken. Volgens de rijkspolitie was het een slagersmes, dat de man uit het restaurant had meege nomen. Bij zijn fouillering op het groepsbureau bleek, dat hij nog een mes op zak had. Mevrouw Steenstra vertelde later dat de man haar had gedreigd te zullen vermoorden als niet aan zijn eisen werd voldaan. „Die eisen veranderden met de minuut. De ene keer vroeg hij de vrijlating van een aantal gedetineerden. Soms vielen daarbij de namen van de mannen die vast zitten wegens de gijzelig in Deil, eerder dit jaar. De andere keer eiste hij wisselende geld bedragen tot een half miljoen gulden toe, plus een auto waar mee men hem een voorsprong moest geven. Dan weer wilde hij een politiepistool hebben, dat hem gelukkig pertinent ge weigerd werd. Hij was uiterst nerveus en maakt soms met zijn mes onwillekeurige bewegingen waardoor hij me licht verwond de aan de handen en de hals. Verder is er niets gebeurd." RIJSWIJK Het bestuur van het Bedrijfschap Schildersbedrijf heeft besloten, ook voor het winterseizoen 1973/1974 een pre mieregeling blnnenschilderwerk vast te stellen voor werkzaam heden, verricht in de periode van 26 november 1973 tot en met 1 maart 1974. Het premie bedrag dat opdrachtgevers zul len ontvangen, bedraagt 20, per mandag, aan de werkzaam heden besteed, 5,hoger dan de voor het winterseizoen 1972/W73 vastgestelde premie. Voorwaarde is dat de werk zaamheden minimaal 5 manda gen omvatten. Het voor het komende seizoen be nodigde bedrag wordt geraamd op 12 miljoen gulden. In afwijking van voorafgaande ja ren komen thans ook opdrach ten van lagere overheden als gemeenten en provinciale bestu ren voor premiëring in aanmer king, evenals opdrachten uit de totale onderwijssector, dus ook opdrachten van Rijksonderwij sinstellingen. Van de regeling kan gebruik gemaakt worden door het indiene van aanvraag formulieren, die bij alle schil dersondernemers verkrijgbaar zijn. De voorzitter van het bedrijf schap, de heer J. Koeman, deel de dit vanmiddag mee in het schilderscentrum te Rijswijk. Hij wees erop dat voortzetting van de premieregeling wordt gerechtvaardigd door het feit dat de werkloosheid in het schil dersbedrijf gedurende de win terperiode nog steeds onaan- vaaardbaar hoog is. In de maanden decenber 1972 tot en met februari 1973 bij voorbeeld waren er gemiddeld nog 5.200 schilderwerknemers zonder werk.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9