Wethouder Lij ten ziet nog steeds toekomst voor Leidse veemarkt Grofsmederij gaat heel nieuw bedriif bouwen Volkstuinders naar Vlietpark RAAD WIL GEVAARLIJKE POPULIEREN LATEN STAAN stad Raad akkoord met herziening bestemmingsplan Alle Waard-grond verkocht Modehuizen tonen hun najaars- en wintercollecties PAGINA 3DINSDAG 11 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT Leiden „Ook al hebben G.S. nog geen goedkeuring gege ven voor het door de raad verleende krediet voor de bouw van een overdekte runderhal bij de Groenoordhal (nood zakelijk, als per 1 jan. '74 de Rotterdamse veemarktfunc tie aan Leiden zou toevallen), toch zullen we tegen die tijd beslagen ten ijs moeten komen. Daarom is nu al her ziening van het bestemmingsplan „LeidenGroenoord 1959" voor zover het betrekking heeft op het Groenoord- In het besluit dat de raad gister avond, onder voorzitterschap van loco-burgemeester mevrouw Den Haan-Groen, over de be stemmingswijziging nam viel ook de aanleg van de Gooimeer- laan, als tweede ontsluitingsweg voor de Merenwijk. Dit wordt een tweebaansweg, met een door groenvoorziening bedekte mogelijkheid van eventuele toekomstige uitbreiding tot vier banen, indien de prov. weg 6 alsnog zou worden aangelegd. Amptmeijer noemde deze ont sluitingsweg een „verkeers- wpg". Daar heeft hij nu een maal een hekel aan. En omdat de aanleg van de Gooimeerlaan ten koste gaat van een aantal' volkstuintjes, sportvelden en omdat er kosten gemaakt die nen te worden ter bestrijding van geluidshinder, wilde hij de kosten hiervan terugvinden in de exploitatie van de Gooimeer- laan. Daartoe wilde hij een mo tie indienen. Maar wethouder Kret wist hem door een sluiten de redenering hiervan te weer houden: „de kosten zijn eenvpu- dig weg onontkomelijk voor de ontsluiting van de Merenwijk. Dit heeft niets te maken met een „verkeersweg" aldus de wethouder. Een kopie van de brief van de be te rrein, een urgente zaak." Wethouder Lijten van Econo mische Zaken kreeg een meerderheid van de Leidse raad (21 tegen 16 stemmen) achter zijn zienswijze. Dit tegen de zin van de PAK-fractie met als woordvoerder Van Aken, en Zunderman van DS'70. De heer Van Aken ge looft eigenlijk helemaal niet meer in een goedkeuring door G.S.: „elke Groenoordhal-wijziging is op dit moment voorbarig." van een rapport over de huren en staat van onderhoud van deze woningen, werd voor ken nisgeving aangenomen met 23 tegen 14 stemmen. Waal (PAK) vond, dat b. en w. op deze brief een antwoord hadden moeten geven, maar wethouder Ham wees erop dat de brief was be doeld voor staatssecretaris Mar cel van Dam van Volkshuisves ting. „en deze heeft helemaal geen kritiek geleverd op de Leidse Huuradviescommissie." Zowel college als raad waren blij met een motie Taffijn-Waal, on dersteund door alle fracties met betrekking tot de btw voor wo- ningwetbouw en renovatie van hcc oude woningbestand. In deze motie wordt er bij de Tweede Kamer op aan gedrongen te be- voroeren, dat er een wetswijzi ging komt, met dien verstande, dat er of vrijstelling van btw worut verleend of het laagst mogelijke tarief gehanteerd, of subsidie wordt gegeven bij een hoog btw-tarief. De motie werd met algemene stemmen aan vaard. woners van 40 huizen in de Bi- iilonstraat, Bankastraat en Kocilaan, het actiecomité „werkmanswoningen" aangeslo ten bij de Bond van Huurders en Woningzoekenden ten geleide Leiden De aanleg van de Gooi meerlaan ter verdere ontslui- ting van de Merenwijk zal ten koste gaan van een aantal volkstuintjes achter de Willem de Zwijgerlaan. Bezitters van deze tuintjes zullen daardoor worden gedupeerd, want vol gens wethouder Kret van stads ontwikkeling was het verlenen van schadeloosstelling niet meer mogelijk nadat de huur was op gezegd. Toch had hij een aan trekkelijke mededeling voor do amateur-tuinders, een medede ling, waarvan hij de Leidso Bond van Amateurtuinders in middels op de hoogte heeft ge bracht„Op zeer korte termijn willen wij iets doen aan het volkstuin-probleem. Nog dit na jaar moet het ei gelegd worden. Dat wil zeggen, dat binnenkort vervangende gronden beschik baar gesteld zullen kunnen wor den in het toekomstige Vliet park. Aan een voorstel hiertoe wordt in elk geval hard ge werkt" LEIDEN Tijdens een strikt in formele bijeenkomst werd gis- tenniddag op de binnenplaats van het Legermuseum het 60-ja- rig bestaan herdacht van ge noemd museum. Ere-gast bij deze ireceptie was Z.K.H. Prins Bernhard, die als zodanig een bliksembezoek aan Leiden bracht. De prins kwam om 16.30 in Leiden aan. Op de plechtige bijeenkomst werd een oorkonde uitgereikt en tevens enkele Ko ninklijke onderscheidingen. Op de foto staat de prins tweede van links. LEIDEN De COMMISSARIS SEN EN DE DIRECTIE VAN DE Kon. Nederlandse Grofsme derij hebben besloten ook de fa briek en de waarde en de ves ting aan de Zuidsingel te verko pen en op een andere plaats in de Leidse agglomeratie een ge- hel nieuw bedrijf te gaan stich ten. Het besluit, dat gisteren aan het personel werd medege deeld is genomen na samen spraak met de personelsraad. De personeelsraad staat unan- niem achter het besluit. De Grofsmederij verkocht eerder al 10 ha op het Waardeiland aan IBB-Kondor, een bouwmat- schappij, die op het eiland bouwplannen tot ontwikkeling wil brengen. De KNG, welke voor een ingrijpende herstructu rering staat, verkocht echter nog niet haar gebouwen, omdat het nog altijd niet vast stond hoe en waar het bedrijf zou worden geherstructureerd. Pas dezer dagen is nu het besluit Wél in Leidse agglomeratie gevallen, dat «on vernieuwde Grofsmederij beter op een ge heel andere plaats zou kunnen beginnen. Temeer ook, omdat het bod op de resterende bezit tingen (in de Waard en aan de Zuidsingel) voldoende aantrek kelijk was. Nog deze week zal het voorlopig koopcontract getekent worden tussen de Grofssmederij en de koper. Wie de koper is wilde men bij de KNG niet medede len, doch het is inmiddels een publiek geheim, dat de Brussel se Sokul-groep als financier op treedt voor IBB-Kondor. IBB- Kondor, dat zeer de grond nodig heeft om te kunnen bouwen, heeft ook besprekingen gevoerd met de gemeente Leiden over mogelijke plannen. De ge- mennte zou het liefst zien, dat deindustriële bestemming van KNG-grond wordt opgeheven en dat er woningen kunnen worden gebouwd. ken en waar men zich elders in de Leidse agglomeratie gaat vestigen is nog niet besloten. Men heft op het ogenblik de keus uit acht alternatieve vesti gingsplaatsen, o.m. in het indu strieschap De Grote PPolder in Zoeterwoude- waar IBB-Kondor al een optie op 2 1/2 ha heeft ten behoeve van de Grofssmede rij. Met de personeelsraad is men op dit punt nog in overleg. De geherstructureerde Grofsme derij zal werk bieden aan onge veer 200 man. De gieterij-afde ling zal er bij de nieuwe opzet niet meer bij zijn. Deze afdeling waar men in het jonge verleden nogal veel moeilijkheden mee heft gehad te weinig orders en mileubelastend door stof en la waai zal worden afgesloten naar Hoogovens. LEIDEN In grote trekken kon de Leidse .gemeenteraad er gister avond niet mee akkoord gaan, dat (zoals B en W hadden voorge steld) een groot aantal op het oog fraaie en hoge populieren uit het stadsbeeld verdwijnt. Ook al is er, weer volgens het college en een telefonisch geraadpleegde boomdeskundige, geen kans meer op voortbestaan van deze reuzen. Het ging om de populieren in de Doezastraat, de Anna van Saksenstraat cn de Aarstraat. Bij de gro te stormen van november vorig jaar en april van dit jaar bestond grote kans, dat de reuzen het zouden begeven, omdat het wortelge stel danig was aangetast door graafwerk t.b.v. leidingen en lekken in aardgasbuizen. Wethouder Ham legde een en ander in enkele in stanties uit. „De raad neemt de verantwoordelijkheid als de bomen omvallen en er schade en letsel ontstaan", waarschuwde de wethou der. Maar de raad bleef nogal hals starrig. Ouwerkerk (PvdA) kon zich de Doezastraat niet zonder de populieren voorstellen, ook al kwamen er andere, kleinere, bo men voor in de plaats. Leeu- wenburgh (PC) wilde alvorens te laten kappen eerst advies in winnen van het Bosbouwkundige Instituut te Wageningen. Groen- kampioen Amptmeijer (PSP) deed de bewoners van genoem de straten verder in onzeker heid leven. Dat mondeling con tact met een boomdeskundige, die met z'n ogen dicht zegt dat de populieren het niet meer red den, achtte hij onvoldoende: „Men moet komen kijken, zelf onder het wegdek zich van de situatie op de hoogte stellen en dan pas een oordeel vellen (in plaats van bomen). Geef die bo men meer lucht onder het as falt. Zonder zuurstof gaan de wortels kapot". Hij diende een voorstel in, waarin besloten werd niet tot kappen over te gaan. Voorts zouden maatregelen getroffen moeten worden opdat de wortels zich konden herstellen. Ook elders in de stad bij grote bomen zouden, waar nodig, deze maatregelen genomen dienen te worden; „bomen zijn onmisbare elemen ten van een leefbare stad", al dus Amptmeijer. Wethouder Ham wilde het tweede deel van de motie wel overnemen, maar de raad stond met 21 tegen 16 stemmen achter de bomenbe- scherming van Amptmeijer. Voortzetting van de behandeling (vorige week begonnen) van het voorstel tot de bouw van 138 eengezinshu zen in de Meren wijk door „Ons Doel" vergde weinig tijd. Het voorstel werd met algemene stemmen aan vaard en Amptmeijer trok zijn ingediende motie weer in. De raad garandeerde betaling van rente en aflossingen van een aan de Stichting „De Adelaar" te verstrekken geldlening voor de bouw van bejaardenflats aan de V-ijf Meilaan; immers (aldus een „heel goeie" van Van Peij- pe): „Wie Adelaar zegt, moet ook Bedelaar zeggen". Op voorstel van Van Aken komt de raad volgende week maan dagavond 17 september weer bijeen. Dan zal o.a. verder wor den gesproken over het aantrek ken van een organisatie-advi seur. In 't Veld (PAK) ging ak koord met dit uitstel, maar dan zou wel direct begonnen moeten worden met het voorbereiden van de werving van kandidaten. De raad hield zich gisteravond verder nog bezig met de kwes- ■tie-Hundersmarck. De heer Hundersmarck wilde grond ko pen op het industrieterrein De Waard. Hij had zelfs al een bouwvergunning, maar de grond niet; ofschoon een ambtenaar hem aanvankelijk grondverkoop had toegezegd. Toen was de erf pachtskwestie tussenbeide geko men, waar mee de aspi-ant-ko- per zich n et kon veren gen. Wethouder Kret achtte een ver- koopvoorstel niet meer mage- lijk, omdat erfpacht in de raad aanvaard is: „als de heer H. bij erfpacht voor onoverkomelijke moeTjkheden zou komen te s.aan, zou er een apart raads voorstel moeten worden on wor pen. Een andere mogelijkheid dan erfpacht zie ik echter niet." Tenslotte kon de raad zich ver enigen met de aanleg van drie voe'balvelden c.a. in het Mors- kwartier en met het garanderen van de betaling van rente en af lossing van aan de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren te verstrekken geldleningen (ge bouw op terrein van de voorma lige fabriek Backer en Co, Utrechtse Jaagpad). Drie bejaarde dames opgelicht voor 235 sulden LEIDEN Drie bejaarde dames uit het St. Janshofje hebben bij de Leidse politie aangifte ge daan van oplichting. Enige tijd geleden was er een lan ge, blonde man van een jaar of veertig het hofje binnengelopen die een droevig verhaal ophing over een stervende moeder in Zwolle, sleutel van geldkistje verloren, enzovoort. De dames (79, 77 en 69 jaar) kregen prompt medelijden met de man cn "n hem 235 gulden te leen ^dien hebben zij niets meer em gehoord. De eni ge aanv. ij ingen die de politie heeft, zijn: een grijs pak, een Leids accent en een vaag signa lement. Leiden Geweldig idee ook zakelijk gezien van Van Eg- mond, internationale bontmode, Breestraat 173, om ongeveer dertig bontjassen, getoond door twee mannequins, in eigen „huis" te presenteren aan clien tèle en genodigden. Weinig bont-modenieuws, zou men bijna bij voorbaat durven zeggen, maar Van Egmond en zoon brachten gistermiddag en - avond heel vindingrijk hun geïn spireerde bont-modeflitsen, waaronder ditmaal ook bontjas jes met aantrekkelijke en prak tische leer- en suèdeverwerkin- gen. Zoals b.v. een mooi gete kend, kort getailleerd otter-jas je, lekker sportief op lange brok, evenals een lichtgetint veulenjasje. Dit seizoen wordt veel gebruik ge maakt van vos, zowel los gedra gen als tot kraag verwerkt. We zagen dit o.a. bij een beeldscho ne. enigzins wijdvallende havan- nakleurige persianer mantel met capuchon met brede vos- rand (zie foto), waarin iedere vrouw heel goed bij elke gele genheid mee voor de dag kan komen. Eveneens een voskraag had de Chinese naturelnerts mantel met brede ceintuur mid den achter. En zoals men weet, zijn de mannetjes in de natuur nu eenmaal mooier dan de vrouwtjes, dus ook de velletjes Ook PAK wil 3 oktober in binnenstad LEIDEN Na wljkvereniging Aktief heeft nu ook de PAK- fractie in de gemeenteraad zich achter het idee geplaatst om do 3-oktoberfestivileiten weer in de binnenstad te houden. In een brief aan het college van b. en w. doet men het verzoek „op korte termijn actie te on dernemen. teneinde te bevorde ren dat het 3-oktoberfeest als vanouds haar plaats krijgt in de binnenstad". De PAK-fractie is tot dit verzoek gekomen door de „talrijke reacties"- die men ont ving betreffende de gehouden festiviteiten op 5 september jl.: „Wij hebben kunnen vaststellen dat practisch alle reacties hier op neerkomen dat in brede kring de wens leeft om de 3-ok- toberfeesten wederom in de bin nenstad te concentreren, zoals vroeger", aldus de brief. Maatregelen tegen „losse'' honden en bun uitwerpselen LEIDEN In een nieuwe politie verordening voor Leiden worden houders of eigenaren van hon den erop gewezen dat het verbo den is deze honden op de open bare weg of in openbare parken los te laten lopen of los te heb ben. Dit verbod geldt niet van 10.00 tot 18.00 uur voor de volgende par ken: Roomburg, Sportpark Noord, Bospark, Kikkerpolder en de plantsoenn aan de Zoe- terwoudse Singel tegenover de Van Disselbrug. Overtredingen worden gestraft met een boete van 5 gulden. De Leidse politie wijst de honden bezitters er verder op dat uit werpselen van de honden die liggen op dié gedeelten van de openbare weg. die uitsluitend bestemd zijn voor het voetgan gersverkeer, verwijderd dienen te worden. De verordening is reeds van kracht. Filatelisten weer actief LEIDEN Vanavond start de „Landelijke Postzegelvereniging Philatelistencentrum" weer haar maandelijkse postzegel- markt in de Jeugdhavcn, Bree straat 19. De avond begint om 20.00 uur. De vereniging heeft in 25 plaatsen in het land afdelingen en biedt postzegels van de bij haar aan gesloten verzamelaars tegen bil lijke prijzen. Voor postzegels van Nederland en Overzee be taalt men vanaf 50% van de ca- taloguswaarde en voor buiten landse een derde en minder. De contributie bedraagt 7 per jaar, waarvoor men vrij toe gang heeft tot alle bijeenkom sten van de vereniging en het maandelijkse cluborgaan ont vangt. De postzegelverzame laars, die wil kennismaken met de vereniging, is welkom van avond in de Jeugdhaven. Ruilclub Boshuis wil door het hou den van ruilavonden verzame laars van postzegels, sigaren bandjes, munten e.d. met elkaar in kontakt brengen. Deze avon den worden gehouden op iedero tweede cn vierde vrijdag van •)K«J)sXjaiuo3)uoivV 'fjaif elke maand in de Bevrijdings eerste avond is op 14 september a.s. van 7.00 tot 9.30 uur. SASSENHErM Ook dit Jaar wordt iedere woensdagmor gen, kwart voor tien, en twintig over tien, voor de be jaarden van Sassenheim. wer speciale gymnastiek ge geven, Deze speciale gym- bastiek wordt in het Gezond heidscentrum aan de Narcis- senlaan, door de heer Schmohl gegeven. De prijs behoeft geen bezwaar te zijn, want deze bedraagt slechts 0.50 per les. Hier wordt voor bejaarden een goede kans geboden om fit te blij ven! LEIDEN Bij Koninklijk Besluit is op zijn verzoek aan prof. dr. R. F. Beerling, die sedert 1958 aan de Leidse universiteit hoog leraar in de 'wijsgerige sociolo gie is geweest en daarnaast wijsbegeerte der geschiedenis heft gedoceerd, eervol ontslag verleend. Op vrijdag 5 oktober zal prof. Beerling in het groot Auditorium van de universiteit zijn afscheidscollege geven. van de nertsmannetjes zijn fraaier en tevens groter. Zoon lief voelt zich vast plezierig in een leren jackje met opossum (buidelrat) mouwen en de doch ter loopt behagelijk in een lang harig zwart-wit jasje van colo bus monkey. Ook heel goed bin nen te dragen is een kort grijs breitschwanz jasje: een grote rode voshoed en dito mof vorm den een fijn geheel bij een zwarte persianer mantel. Mijn hart moest ik tenslotte wel ver liezen aan een kort donkerbruin mouton jasje met nappalederen banen, waarmee ik mezelf maar eens heb verwend. LEIDEN Modehuis de Groot heeft onlangs haar nieuwe na- Jaars-wintercollectie 1973/1974 getoond in een overvolle zaal in Holiday Inn. Een keur van mantels, mantelcos- S tumes, deux-pièces en natuurlijk een grote verscheidenheid aan japonnen werden getoond en ontlokten de aanwezigen her haaldelijk een spontaan ap plaus. Ook in combinatie-sets werd een uitgebreide collectie getoond, combinatie-set zov/el met rok en/of pantalon. Groot succes hadden de met mouton gevoerde en ongevoerde lange suède mantels met bijpassende bonthoeden. De hoeden die wer den getoond waren van Nieuwe Modehuis.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3