£eidóe Souoa/nt Nixon wij st inkrimping van defensie sterk af ijmaker AFBRAAK HOUTRUST BEGONNEN Miljoenen schade bij fabrieksbrand Vredestein ontkent geruchten over sluiting bedrijven Arts wil ziekenfondsen terugbetalen Kansen voor verliezers in Noorwegen 1000 km gratis rijden Dankwoord Koningin DATSUN verdien 'n echte 64e JAARGANG No. 19605 DINSDAG 11 SEPTEMBER 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ned. I: 19.05 uur In de Soete Sui- kerbol, 19.30 uur Follyfoot. 20.20 uur Zo vader zo zoon; 21.15 uur Tot aan de schemering (5) 22.00 uur Hier en Nu met Milo van Dji'as over de ontspanning tus sen oost en west. Ned. II: 19.10 uur Stratemakerop- zeeshow; 20.20 uur Onedin-lijn. 21.35 uur Groot uur U" met Si mon Carmiggelt. KOUDE NACHT Zonnige perioden en bijna overal droog. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Koude nacht met min. temp. van 10 graden aan zee tot ongeveer 4 plaatselijk in het binnenland. Maxima morgen rond 17 graden. Zon 6.09—19.03. Maan 18.29—6.00. Schev. hoog water 2.5115.12, laag water 10.52—23.07. Het bedrijf van de margarinefabriek Brinkers in Or gisteravond tot de grond toe afgebrand. De schade bedraagt enkele miljoe nen guldens. Het vuur, dat metershoog oplaaide, trok talloze belangstellenden. WASHINGTON (Rtr) President Nixon heeft het Congres gisteren meegedeeld dat beteugeling van de binnelandse uitgaven het enige en belangrijkste wapen is in de strijd tegen de inflatie, maar tegelijkertijd gezegd dat be snoeiingen van de defensie-uitgaven zelfmoord zouden be tekenen. Hij waarschuwt dat hij dergelijke besnoeiingen zou weigeren. In een ongebruikelijke State of the Union boodschap halverwege het jaar noemt Nixon de houding van het Congres teleurstellend. Hij biedt samenwerking en verzoening aan en vraagt het Congres meer dan 50 wetten die hij dit jaar heeft ingediend, in behandeling te nemen. Geen hinder voor bedrijf Zoetermeer (Van een onzer verslag gevers.) Zoetermeer/Oudewa- ter. De brand, die Brin kers margarinefabrie- ken gisteravond in het produktiebedrijf te Ou dewater getroffen heeft, zal geen gevolgen heb ben voor het hoofdbe drijf te Zoetermeer. Ook de margarine-fa- brikage gaat normaal door, aldus vanmorgen een van de direktiele- den. De brand in het ruim 100 jaar oude pro duktiebedrijf te Oude water die gisteravond kort na 9 uur uitbrak, heeft een schade van miljoenen guldens ver oorzaakt aan voorra den, machinerieën en gebouwen. Als gevolg daarvan zijn ongeveer 50 werknemers zonder werk gekomen. De brand nde cocos-olie veroorzaakte vlammen, die soms tot 40 meter hoogte stegen. Negen brandweer korpsen, o.m. uit Gouda, Haastrecht en Montfoort moesten in aktie komen om de vlammenzee te bestrij den. Over de oorzaak van deze brand, die duizenden nieuwsgierigen trok, is nog niets bek:nd. Het fabrika- gegedeelte van het bedrijf is geheel verwoest. De direktie te Zoetermeer r vanmorgen vol lof over brandweer, die alles op alles gezet heeft, om de omgeving van de fabriek t gen de enorme vlammen te beschermen. Vlammen die soms hoger waren, dan de naburige toren van 42 meter. Tussen Barcelona en Oslo. waar hij morgenavond staat opgesteld in het Nederlands elftal, vertoefde Johan Cruijff gisteren korte tijd op vaderlandse bodem. Op Schiphol kocht hij een tijdschrift, waarbij hij zoals de foto laat zien met een biljet van honderd gulden betaal de. De zwart-wit foto wekt de indruk, of achter de toonbank van de krantenkiosk een hard nekkige fan heeft post gevat, die geklepd gaat in een shirtje met zowel de kleuren van Ajax als van Barcelona. Dat is een misverstand; de jongedame draagt het voorgeschreven uni form van de AKO-kioskhouders. Meer nieuws over Cruijff en het Nederlands elftal op de sportpagina. SaUann IT Goed jaar LPON De vooruitzichten voor de Beaujolais-wijnen van dit jaar zijn goed, zo wel wat de omvang van de oogst betreft, als wat de kwaliteit aangaat. Vol gens de deskundigen zijn de weersomstandigheden ideaal geweest voor een evenwichtige rijping van de druiven. Bloot in zee KORFOE (AP) Drie Amerikanen, een Brit, een Frans nar. cn eau Au stralische dca;3 zijn schuldig bevonden aan naaktzwemmen voor het zeer drukke strand van Korfoe en veroordeeld tot 20 dagen gevangenis elk. De Amerikaanse president zegt geen compromis te zullen slui ten over de noodzaak van een krachtige defensie. Hij eist dat zijn 78.200 miljoen dollar omvat tende defensiebegroting door het Congres volledig wordt aan vaard, Nixon zegt niet toe te staan dat de Verenigde Staten de sterkste natie worden na de Sovjet-Unie. De boodschap van Nixon heeft een over het alge meen verzoenende toon, maar de president wil op het gebied van defensi? geen stap terug. Op binnenlands terrein ver klaart hij zich bereid praktische compromissen te vinden, steeds wanneer dat mogelijk is, om de nationale vraagstukken op te lossen. Nixon noemt besnoeiingen van de defensie-uitgaven en die voor buitenlandse militaire hulp on aanvaardbaar, omdat zulks het hem moeilijk zou maken voor vrede in het Midden-Oosten, Azië en elders te werken. Een groot deel van Nixons bood schap was gewijd aan energie vraagstukken en aan maatrege- j len die hij beoogt om zo snel mogelijk de nationale hulpbron- j nen- te ontwikkelen om het land onafhankelijk te maken van bui- tenlandse olieleveranties. Dienstplicht in België zes maanden BRUSSEL (AFP) De Belgische regering heeft be sloten de militaire dienst plicht te verkorten van twaalf tot zes maanden, in étappes uitgespreid over een periode tot 1978. De korte militaire dienst plicht is een onderdeel van een hervormingsplan voor le strijdkrachten dat ter goedkeuring aan de NAVO tal worden voorgelegd. Het Iplan behelst de vorming van en gespecialiseerd be roepsleger ter vervulling van de internationale ver- plichtingen binnen de NAVO. Daarnaast zal er een militie komen die taken ter bescherming van de iurgerbevolking krijgt- OSLO (Rtr) De socialistische partijen hebben een meerder heid van 78 tegen 77 zetels be haald bij de parlementsverkie zingen In Noorwegen. De chris ten-democratische en centrum partij, die beide in stemmen vooruitgingen, zullen In de oppo sitie gaan, zo heeft premier Korvald bekend gemaakt. De sociaal-democratische partij van Trygve Bratteli heeft een zwaar verlies geleden (van 74 naar 63 zetels), maar zal deson danks vermoedelijk de nieuwe regering gaan vormen, gesteund door het nieuwe socialistische verkiezingsverbond van Volks partij en communisten. Bratteli heeft overigens eens gezegd nocit een coalitie met het socia listische verkiezingsverbond te zullen vormen. Bratteli, fel voorstander van het NAVO-lid- maatschap, meent dat het EEG-lidmaatschap rijn partij sterk heeft verdeeld. Onder het bewind van Korvald besloot Noorwegen zich niet "bij de EEG aan te sluiten. Binnen twee maanden is het historische Houtrust-stadion in Den Haag verleden tijd. Inmiddels is men begonnen met de afbraak van de op stallen, waarvan de tribunes de hoofdmoot vormen. Nadat enkele maanden geleden dui delijk was geworden dat d „Vrienden van Houtrust" niet zouden slagen in hun poging om op Houtrust opnieuw be taald voetbal te laten spre ien, had de Haagse wethou der van Sportzaken, P. Vink, al laten weten dat zo spoedig mogelijk een andere sportie ve bestemming aan het ter rein zou worden gegeven. Momenteel is bij de gemeen telijke plantsoenendienst een plan hiervoor in studie, dat voorziet in de aanleg van twee voetbalvelden. zie pagina DEN HAAG De directie van Vredestein heeft gisteravond verklaard dat er geen sprake Is van de sluiting van Vredestein- bedrijven met gevolgen voor vele duizenden werknemers. Het bedrijf spreekt van „valse" ge ruchten, die in geen enkele ver houding staan tot de voorgeno men reorganisaties. De studies over reorganisaties - deels gericht op de sanering van onrendabele bedrijfsonderdelen zijn nog niet afgesloten. De di rectie heeft dit eind augustus aan de vakbonden en de centra le ondernemingsraad meege deeld. Vredestein is van plan in de loop van 1974 de produktie van huishoudhandschoenen in Hevea dorp te beëindigen. Voor de be trokken 85 werknemers (van de in totaal 575) zal ander werk ge zocht worden binnen het con- ten worden gezien als "noodza kelijke stappen die voortvloeien uit steeds wisselende marktsi tuaties waarmee ieder bedrijf te kampen heeft", aldus de direc tie. Het handhaven van niet-ren- dabele bedrijfsonderdelen zou de gezonde groei van Vredestein in de toekomst in ernstige mate belemmeren^ Half miljoen teveel gedeklareerd HEERENVEEN (ANP) De Heerenveense arts G. B. P. van D. wil het geld, dat hij In de af gelopen achttien jaar teveel ge deklareerd heeft bij twee zie kenfondsen, terugbetalen. De arts, tegenwoordig mede-direc teur van het Heerenveense zie kenhuis, heeft onlangs een vor dering gekregen van 51)4.179,37 zijnde het bedrag, dat hij over achttien jaar teveel had gede klareerd voor medicijnen plus de samengestelde rente. De ziekenfondsen APFZ en ANOZ hebben zoals bekend een aan klacht tegen de 71-jarige arts ingediend bij de officier van justitie in Friesland. De arts zelf is nog niet door de Justitie benaderd. Het is nog niet be kend of het Heerenveense zie kenhuis zijn directeur zal hand haven of niet, dan wel of hij zelf ontslag zal nemen. Seksfilms TEL AV1V De douane in Tel Aviv heeft gisteren vier porno grafische films in beslag geno men die zich in de bagage be vonden van een 70-jarige dame. De vrouw arriveerde per vlieg tuig uit Kopenhagen, waar ze de films had gekocht. Ze zei dat ze de filmpjes voor eigen amuse ment had gekocht en dat het tijd werd de „feitelijkheden van het leven" niet als pornogra fisch te beschouwen. DEN HAAG 8 Koningin Juliana zal vanavond na het nieuwe van 20.00 uur via radio cn televisie en kort dankwoord uitspreken nu de feestelijkheden rond haar regeringsjubiluem zijn afgelo pen. pJJTO Officieel Datsun-dealer voor Lolden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-20987 Roclofarcndsvccn e.o. Alkemadclaan 1, tel. 01713—2860 Een wel bijzondere 'blijmaker' die u kunt verdienen door het aan brengen van een nieuw kwartaal-abonnement is wel deze "zellden- kende', matstalen 4-kleuren-ballpoint. BON Adres: Woonplaats: Stuur een 4-kleurenballpoin Woonplaats: Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel, naar: antwoordnummer 349, Lelden. LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1