Welvaart groeit ons boven de portemonnee uit Clay puntenzege NAJAARSBEURS 1973: PAGINA 14 LEIDSE COURANT DINSDAG 11 SEPTEMBER 1973 Esveha uit Den Haag brengt een nieuwe agenda op de markt, speciaal bedoeld voor de wer kende viouw. Er staan veel nieuwtjes en wetenswaardighe den in, maar hel meest belang rijke is wel dc calorieënlijst ,,viouw pas om uw lijn" en de wastips. De werkende vrouw moet er dan wel iets voor over hebben (6.50 gulden) maar dat vooi een heel jaar met goede raadgevingen. Zilveren sieraad voor verliefden: het sleuteltje is dan natuurlijk voor de mannelijke verliefde. Heel wat sympathieker doet het Opbergklem voor (heet)strijkijzer) een uitkomst voor de vrouw en wellicht ook de man. LOS ANGELES Door dc overwinning op Norton is Mohammed Ali weer opge nomen in de rij van kandi daat-uitdragers van we- reldkampioaen George Fo reman. Overigens waren de managers van Clay niet zo gerust geweest op de uit slag van de revanchepartii met Norton. Clay behaalde afgelopen nacht overigens geen unanieme punten overwinning op Ken Norton. Scheidsrechter Dick Young gaf zeven ronden aan Clay en vijf aan Norton. Jurylid John Tho mas zag met 65 de winnaar in Clay terwijl het tweede jurylid, George Letka. 6—5 voor Norton scoorde. Mohammed Ali kwam het tweede gevecht tgen Norton ook niet ongeschonden door. De oud-we reldkampioen, die in maart in de partij tegen Norton een ge broken kaak opliep waardoor het gevecht tegen de Nederland se kampioen Rudi Lubbers in Djakarta moest worden uitge steld, heeft waarschijnlijk een botje in zijn rechterhand gebro ken. Na afloop van de revanche cegtn Ken Norton zei Clay: „Ik ben vermoeid. Van mijn in maart gebroken kaak heb ik geen hinder ondervonden maar ik geloof dat in de zesde ronde een botje in mijn rechterhand is qebioken. Ik hoorde wat kra ken' Mohammed Ali's carrière als bok- ter is door de overwinning in de revanche-partij tegen Ken Nor ton gered. Reeds voor het ge vecht in het forum van Los An geles, dat met elfduizend toe schouwers lang niet was uitver kocht, had de oud-wereldkam- pioer. aangekondigd ernstig te overwegen met boksen te zullen stoppen als hij opnieuw zou ver liezen. Gered Cassius Clay, die door velen nog steeds beschouwd wordt als de beste zwaargewr.iht uit de boks- gcschiedenis, heeft zich ruim drie maanddn uiterst serieus voorbereid op he' gevecht met Norton. De oud-wereldkampioen kwam dan ook lichter dan hij ooit heeft gewogen na zijn come back (96,1 kg) in de ring. „Voor de eerste maal in mijn leven, verkeer ik in topvorm", had Clay zondagavond Ibij de weging in Los Angeles gezegd. Hij maakte zeker in de beginfase van het gevecht, dat door tallo ze beroemdheden uit de Ameri kaanse film- en televisiewereld weid bijgewoond, een voortref felijke indruk. Clay danste de eerste vijf ronden superieur rond zijn tegenstander maar meest daarna toch achteruit om te voorkomen dat hij geraakt werd door de linkse en rechtse swings van Norton. Norton dror.g zijn tegenstander ver scheidene malen in een hoek van de ring. Clay's verzorgers moesten hem dan ook herhaal delijk toeroepen: -blijf bewe- In de twaalfde en laatste ronde ontketenden Clay een verwoed offensief, bestootte Norton met beide handen en datn bleek van voldoende invloed voor de klei- ne puntenzege. Ir. speelgoed is er natuurlijk ook wel enig nieuws. Voor diegene die zijn kind graag verwent is er een op batterijen rijdende auto die een Walt Disneyfiguur uitoeeld en beslist zijn eigen weg kiest: 53. Het mooiste rieuwe gezelschapsspel is een schiettent voor f 38 dan kunt u op Chinezen schieten. Het is voor het eerst dat politiek in het speelgoed doordringt. Een Amsterdamse firma komt met 100 pet. gegarandeerd rek- en krimpvrije terylene rol gordijnen in katoen, en rolvitra- ge in speelse pp'roontjes uit zes kleuren bloembladeren. Op vlot rbedekkingsgebied is er een nieuwe tegel, die 950 gram per vierkante mt-ier weegt, en ver vaardigd i» van hoogwaardige onverslijtbare nylon. Al is het er dan niet de beurs voor, toch kom', de firma Hagoort uit Rot terdam met lampen die aange past zijn aan het moderne inte rieur. U'teindelijk blij' t dat er heel wei nig noviteiten zijn op het gebied van vloerbedekking en gordij nen. Des temeer op alle grens gebieden die or* de jaarbeurs, vooral in het najaar, een grote rol spelen. Zo was er een Brus selse firma, de firma Rodelle, die een vliegtuigknffer op wiel tjes brengt; 230 gulden. Een Utrechtse firma, de firma Rus- seis, deed hiervoor natuurlijk niet onder en bracht een koffer op houten frame met extra alu minium raam: 150 gulden. De firma Krins uit Rotterdam bracht dan eindelijk de noviteit waar honderden, misschien wel duizenden verliefden op hadden gewacht: een zilveren sieraad met hangslot voor verliefde jon ge mensen, verpakt in een schatkist. Voor wie nou echt eens anders naar een wekker wil kijken, brengt de firma Embro uit Uit hoorn horloges en wekkers met Walt Disneyfiguren in zeer mo derne vormgeving. En voor wie nu echt eens een goedkoop klokje wil kopen, is er een noviteit in de vorm van een dig tale klok me', een vloeibaar systeem. Digitale klokken wa ren tot nog toe zeer duur, zo'n 145 gulden moge veel lijken, inaar de welvaart groeit ons bo ven de portemonnee: een goed koop klokje voor onder de 150 gulden. Diennfiguren, e»- dan in steen, geïmporteerd uit Frankrijk brengt de firma de Knipscheer uit Laren. Wederom niet zo bar goedkoop. Hoewel, levensgroot; <>en klimmende kat, 55 gulden; een zittende hond: 430 gulden. Voor wie nu perse een ander keu kenmes wil hebben, biedt de handel binnenkort mogelijkhe den. Er komt een serie oldti mers op de markt, zijnde een complete serie keukenmessen in rust eke trend. Hoe de kwaliteit van de messei is moet blijken. Een setje van vork, mes en een houten snij bordje kost 54 gul den. Dezelfde firma heeft een 24 delig bestek in de handel ge bracht onder de naam Tiki. De naam is afgeleid van de geluk brengende amuletstokjes van de Inca's. Voor een 24-delige set bent u overigens wel 345 gulden kwijt. Nu echt een nieuwtje: de strijkij- zeroobergklem. Voor alle huis vrouwen die nog bang waren van het warme ijzer, is voor 0.75 hiermee een hulpmiddel te koop dat eoht de moeite waard is. De zllverwtrenfabriek Pako uit Rhcnen neemt, de mode ge trouw, een oud model nog eens bij dc kop. Ze heeft een tafelge rei. waarvan de messen met pi- stoolgreep zijn uitgevoerd. En de rest is compleet in Biede- meierstijl. Sohrik niet van de prijs: een 3-delig bestek kost 220 gulden. Op die manier wordt een biefstuk toch wel erg duur. En voor diegenen die nu echt niet meer weten wat ze iemand cadeau moeten doen: een han delsonderneming in Laren brengt een isoleerkan, met luchtpompinstallatie. Er gaat twee en een kwart liter in, en hij kost maar 100 gulden. Voor deel: het is een gewone ther mosfles en alleen zit er een knopje op waarmee je er in ene keer een kopj'. koffie uit- schenkt. Een firma in Weesp brengt een schroefdekselopener. Het is niet zo'n goedkoop apparaat: 12.75. Wc hebben heel sterk de indruk dat een stukje schuurpapier veel beter werkt dun deze ope ner. Helemaal enthousiast kunnen we woiden over nieuwe modellen aardewerkserviezen, zoals de potterie „Hofra" in Herwijnen brengt. Niet zo goedkoop: eem 6-persoons servies met schalen compleet met deksels en oven vast, komt op zo'n goede 200 gulden. Maar de kleur en het model zijn zo leuk, dat dit zelfs binnen de overmatige wel vaartsgroei van onze portemon nee kan uitsteken. Wat echter niet te zeggen valt over de huisbar en het flessenrek en de broodkist, zoals een Am sterdamse firma in de handel brengt. Al is het dan allemaal van kastanjehout, de prijzen zijn navenant: flessenrek 395 gul den is hoewel alles draai baar is toch rijkelijk aan de dure kant. De huisbar kost daarbij slechts 195 gulden. De Handelsmaatschappij Verboort uit Vlijmen brengt Staphorster handwerk in de handel. Het gaal hier om het schilderwerk zoals dit 40 generaties lang in Staphorst zowel op kleding als op houten voorwerpen is uitge voerd Het is een techniek met bepaalde soorten verf, waarbij mei knoppen van spijkers en spelden voorstellingen gemaakt worden. Het is verwonderlijk dat voor dit handwerk de prij zen zo laag zijn. Een krukje kest 20 gi lden, een aardappel- schilbakje 30 gulden. En dit voor huisvlijt van hout. Kom daar nog eens om. houten Sjobusspeelgoed aan, dat enige tijd in de handel was maar dal nu vat aanvullingen heeft gekregen in het speelma teriaal Buggy. Daarnaast wordf voor hoe is het mogelijk ii deze welvaarts- tijd een kwartje een stripver haal op de markt gebracht met het poppeti»* Sjobus als hoofdfi guur. Een Amsteriamse handelsmaat schappij brengt een bouwset voor het maken van zeepkist karren. Daarnaast breisets voor meisjes en gietvormen voor schaakspellen. Voor diegenen voor wie het spel een voorberei ding in handwerk vereist bijzon der interessant. En voor diegenen, die nu echt eens anders op modegebied wil, brer-gt een Voorthuizense firma metaalgevlochten ceintuurs en bretels en aluminium gemaakt. Het materiaal geeft niet af en is in verscheidene modekleuren te krijgen. Dat waren een paar noviteiten. We dachten niet dat er een beursbezoeker was die aan deze dingen werkelijk behoefte had. Het zijn veelal welvaartsuitin gen, die onze portemonnee in derdaad langzamerhand te bo ven gaan. Een vergelijking: de duurste novi teit van een jaar geleden op de jaarbeurs was 750, nu brengt men douchecabines voor bijna 300C. Najaarsbeurs- 1973 UTRECHT De najaars- beurs-1973 te Utrecht, waarop tal van - soms nogal dure - noviteiten op woninggebied, speelgoed en luxe artikelen te zien zijn - wordt deze week ge houden en duurt tot en met vrijdag a.s. De beurs is open van 9 uur 's mor gens tot zes uur in de na middag. Deze najaars- beurs is vooral voor par ticulieren interessant, om dat zij kunnen nagaan waartoe een land-in-wel- vaart gekomen is. Van een onzer verslaggevers. Utrecht De welvaart be gint ons boven de porte monnee te groeien. Dat is de indruk die een bezoek aan de najaarsbeurs, zoals die volgende week Utrecht tot leven zal brengen, aan de opmerkzame consument moet geven. Een voorbeeld: een douche cabine van plexiglas op zich niets bijzonders 2600 gulden; een horloge, digitaal, met knopjes voor alles en nog wat 1600 gul den; een speelgoedje, een simpele auto, 50 gulden. En dat zijn nog maar een paar van de noviteiten, die op de komende najaars beurs in Utrecht gepresen teerd worden. De najaarsbeurs is voor een zeer groot gedeelte gewijd aan gor dijnen en vloerbedekking, in het kader van de vakbeurs voor wo ningtextiel interdecor, die ge lijktijdig gehouden wordt. Daar van zijn de noviteiten: een brandvrije gordijnstof, vervaar digd van 100 pet. zuiver wollen kamgaren. Ook na reiniging blijkt deze stof brandvrij. We derom, vraag niet naar de prijs. Een andere novite* op dit gebied, een verticale jaloezie, waarvan de lamellen uit draion bestaan. Dieren levensgroot in aardewerk: kosten (niet) voor de poes f 55; voor de hond meer dan 40 gulden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 14