Warm wollig De ogen moeten 't maken Wjjr ij Duim zuigen kan veel oor zaken hebben VOOR DE VROUW en VROUWELIJK HEDEN LEIDSE COURANT iB- 5- v> De Franse naam is .Super Nacre Fixante". De nieuwe make-up van Ayer heet Ayerissimo en werd gemaakt voor de collectie van Esterel. Het oog krijgt een grafische belijning met diagonaal geplaatste ogenschaduw: resida-rose in de bdnnenooghoek, thijmgroen in de bui tenooghoek. rn het midden tussen de twee kleuren een diagonaalflits van glanzend parelmoer, de Super pearl setting". Het product kan ook over de gekleurde eyeshadow worden aange bracht om meer glans te geven en zelfs voor een lijntje over de neus worden gebruikt. Mannequins van Esterel dep ten het in de kuiltjes van de wangen of trokken er een lijntje mee boven de lip pen. Hooggeplaatste koontjes werden ook getemperd door het transparante parelmoer. In de voordelige hoek bleef Ellen Betrlx met een assortiment van lipsticks, rou- getjes en oogschaduws in kleine doosjes van 4,95 per stuk. De doosjes zijn al lemaal even groot en schuiven in elkaar als legosteenties. Er zijn huisjes van te bouwen (makkelijk opbergen) en kettin gen van te „rijgen", alle doosjes grij pen in elkaar door onderlinge bevesti gingsmogelijkheid. Een beige make-up stift al voor 3,50 bij „Three coins" en eyeshadow in allerlei kleurtjes (linde en lila) voor 2,-. Voor de avond wat dieper in de beurs ge tast om echt te „Schitteren"! Nog niet in de handel, maar op komende wegen (oktober) de „diamant-ogen'" van Hele na Rubinstein in vier kleuren: „Sea", „Moss", „Wood" en „Sky" (turquooise groen, bruin, mauve). Bij elkaar in een doosje dat v.a. 18,- zal gaan kosten. Ook hier een combinatie van twee com pact eyeshadows, de cream en de glit ter of „diamond shadow", waarin tintel- Jes van echte glitter zijn verwerkt. De pastelkleurige cream, voorzichtig opge bracht met de vingertop, geeft satijnige glans en dient als basis voor de dia mant-schaduw die erover heen gaat tot onder de wenkbrauwboog. Als de ogen neergeslagen zijn rusten de dikke met mascara verlengde wimpers op een por- seleinige huid. De teint zal dit seizoen licht zijn. Met een koperrode mond heb ben we dan avondglamour 1974. Tiny Francis. Eyeliner en ogenschaduw komen in aangepaste kleur uit. Het staat iets rus tiger, maar daarom niet minder vrojijk. De kleuren swingen de pan uit. Orlane ziet het zitten met appelgroen en bleu. De eyeshadows (waarbij wit en beige) in een elegant imitatie schildpad doosie. samen met de blauwe en groene vloei bare eyeliner en afneemspul verpakt in een aardig boxje, 27,50). Iets nieuws is ook de eyecrayon, een .kin derkrijtje om de oogleden een kleurtje te geven. De crayons zijn er in rijke, diepe kleuren, soms een beetje myste rieus. Er is veel voor te zeggen. Het krijt glijdt soepeitjes over de oogleden en egaliseert mooi. Dior zweert dit sei zoen bij de crayons. Hij vindt dat het gezicht in 1974 wordt bepaald door de ogen. Zijn kleuren zijn rustig, maar ook warm en levendig. Hij noermt ze „les Tartares", crayons en sticks in zwart, violet, bleu, groen bruin, marron en vier iriserende kleuren in poudre com pact. Met mtar liefst 15 kleurtjes komt Revlon de ogen opluisteren. De Natural Wonder eyecrayons, die precies lijken op de kinderkrijtjes waarmee op het school bord wordt gekrast, zijn hoogglimmend en houdbaar. Ze kosten 3,95 per stuk en kunnen los worden gekocht. Op het moment dat ik dit schrijf gaan ze nog niet over de toonbank, maar begin sep tember begint het te druppelen. Andere trend dit jaar is de parelmoerglans, op de ogen en hier en daar op het gezicht aangebracht. Harriet Hubbard Ayer heeft dit zeer goed begrepen. Half sep tember komt het nieuwe product „Su per pearl setting" op de markt, een doosje met een blok crème compact, dat de oog-make-up fixeert met glans. Meer dan ooit zal de jumper, de pulli, de sweater deze winter met de erepalm van de mode gaan trijken. Verder weet u het al: de twinset, de aardige tweelingzusjes van toen, zijn glorierijk teruggekeerd van weggeweest... Zelfs couturiers be moeien zich ermee. Op het plaatje ziet u een twin-set, ontwor pen door Max Heymans in pied de poule, die wordt uitge bracht in zwart/wit, grijs/beige, bruin/beige, 129,-). Op de tekening een avondpulli van metallic jersey in groen, blauw en bruin 98, Jarenlang heeft de vrouw allerlei kleuren rond het oog gesmeerd, van koolzwarte omranding tot versiering van het oog lid in alle denkbare kleuren, liefst met een eyeliner die goed contrasteert. Dit jaar gaat het een beetje anders worden. Opgemaakte ogen dat is geen nieuws. Zelfs mannen grijpen al naar mascara en eyeshadow om een mooie blik te bouwen. In Amerika is dit de gewoonste zaak van de wereld. Popster Alice Cooper kwam tijdens een persconferen tie met de mededeling dat hij binnen kort een eigen merk mannencosmetica gaat lanceren, dat de naam „Whiplash" gaat dragen. De beha, vroeger bustehouder geheten, heeft nog niet zo'n lang leven. Om 'haar' na te trekken,moeten we terugbladeren tot 1920. Zes jaar na de eerste wereldoorlog kwam er een soort borstlijfje van katoen of linnen in de mode, dat zo stijf zat als een keurslijf. Borsten waren taboe. Pas nadat de wereld voor de tweede maal in brand had gestaan en Dior met zijn 'new look' de vrouwen op een nieuw spoor zette, kreeg de foundationindustrie haar kans met het maken van de beha. Monroe en Lollobrigida waren sex-symbolen en beslist niet plat van boezem. In de loop der jaren is er heel wat met het décolleté gesold .totdat we onder invloed van Dolle Mina de periode van topless zijn ingedoken. Afgelopen zomer nog hor den topless in St. Tropex en een toename van nudistenkam- pen waar de menigte in zijn blootje rondstapt. De verwach tingen zijn dat hoe langer hoe meer vrouwen de beha afzwe ren, een stomme zet, want er bestaat kans dat ze haar groot ste troef vergooien, een mooi stevig figuur. Zonder steun gaan de borsten hangen omdat het borstweefsrl geen enkele spier heeft en een stutje best kan gebruiken. Om aan de blote- boezemmode tegemoet te komen en tegelijk de borsten een tikje te helpen zijn er nu huiddunne beha's te koop, die naad loos zijn en maar 13 gram wegen. De onzichtbare 'Butterfly' geeft hetzelfde effect onder de jurk als de behaloze toestand. Dulmzuigen wordt terecht beschouwd als een afkeurenswaardige gewoonte. Inderdaad, vrij algemeen wordt aan genomen, dat het een belangrijke oor zaak is van ortodontiscbe afwijkingen, m.a.w. het niet netjes ingeplant zijn van de tanden. Bij kinderen die op vijfjarige leeftijd dulzuigen, worden meer ortodontische afwijkingen aange troffen dan bij kinderen die op dezelf de leeftijd niet met dulmzuigen ge plaagd zijn. Wanneer men tussen vijf en negen jaar stopt met duimzuigen zetten de tanden zich terug in de rij, maar de correctie is nooit volledig. Bij kindere ndie na de leeftijd van 9 jaar blijven duimzui gen worden afwijkingen van het gebit niet zelden storend. De middeltjes <üe in de l ::r.Vuur aan geprezen worden kunnen herleid wor den door twee raauge en. Vnn* eerst het aanleren van duimzuiger, verhinderen door de handjes van de zuigelingen vast te binden op die mo menten waarop de kans van duimzui- gen het grootst is. Dit blijkt bij onder vinding gedurende de eerste 3 levens maanden te zijn. Het tweede middeltle komt neer op het invoeren van de foo- speen. De fopspeen wordt door veei deskundigen aangeprezen. Het gebruiK van de fopspeen zou niet tot tandal- wijkingen leiden en wordt doorgaan* spontaan achterwege gelaten, wanneer het kind opgroeit. Gedurende het eerste levensjaar W duimzuigen een natuurlijke bezigheid. Er moet bijgevolg nog niets afgeleerd worden. Vanaf het tweede en derde le venjaar is het aan te raden tot ont wenning over te gaan zonder dat kind dit te zeer merkt. Vooreerst die nen alle mogelijke oorzaken opge spoord en uitgeschakeld te wordet». Krij'.'t het kind voldoende genegpn- heid? Is het niet eenzaam? Verder za. m:n pogen de aandacht van hei 'nc. van het duimzuigen af te leiden, "*i der: eer door hel b-'ig te hoi.'!»'. Eenmaal vier jaar dient de zaak wee» anders aangepakt te worden. dient dan beroep te doen op de flink heid van het kind. Een grote jongen zuigt niet op zijn duim. De houding Medische rubriek van de ouders moet aanmoedigend niet bestraffend zijn. Een beloning wanneer het duimzuigen minder wordt doet meer dan bedreigingen of bang makerij. Immers, een angstig kind i* zeker niet te verkiezen boven een duimzuigend kind. Blijft het kind toch duizuigen wanneer de schoolleer- tijd aangebroken is, dan dient de zaak van nabij bekeken te worden. De geraadpleegde arts moet dan het hele gedragspatroon van het kind on der de loep nemen. Hij heeft hiervoor het adv.es va nde ouders-en van het onderwijzend personeel nodig. Er dient te worden nagegaan of het kind niet driftig, koppig, angstig, agressiel, verlegen of ongehoorzaam is. Tevens dient men te controleren of het z ch voidoende kan conreutrcren, of het steeds alleen speelt of wei een vlotte omgang heeft met ile indi re ''-Ti, r f t Iit mm de.e symptomen van genu ..ai eid. Indien een van bovengenoemde sjmp- tomen voorkomt dan wordt best een kinderpsychiater geraadpleegd. Indien niet, dan kan de tandarts best een „gehemelte plaatje" aanbrengen met het doe! de zuiggewoonte te doen stoppen. Dit geeft doorgaans een goed resultaat, alhoewel een aantal kinde ren ook met dit middeltje niet gehol pen is. Kinderen met een afwijkend gedragspatroon, alsmede de groep van de zeer hardnekkige zuigers, worden best verwezen naar specialisten in de gedragspsychologie. Maar dikwijls komt het niet zover. De ondervinding heeft uitgewezen dat de goede raad van de huisarts of van de tandarts niet mag onderschat worden. D.iarbij moet teens nagegaan worden of de lichamelijke conditie niet te i i overlaat, of de voeding vol- doende Is, of het kind wel voldoende t 1 I fcnde ^peelmogcl 11U» li wil moWK.nlet vergeter n-er kan betekenen j'e ge »onte die orto- j „en k

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11